Svapsko prvenstvo - izvjestaj iz Fulde

Sve o Rackhamovim fantazijskim igrama (Confrontation, Hybrid, Rag'narok i Cadwallon)

Moderator: Moderators

Locked
Orthodox
Posts: 79
Joined: Tue Apr 03, 2007 7:20 am
Location: Hamburg

Svapsko prvenstvo - izvjestaj iz Fulde

Post by Orthodox »

Evo citam da spremate jedan turnir, pa mozda kao neka (de)motivacija za sve vas tamo.

Pretprosli vikend (13.-14. oktobar) odrzao se i zavrsni turnir za ovu sezonu 2007. Nekako je izgledao i kao oprostajni turnir za skirmish Confrontation. Motivacija kod ljudi je bila pogolema, neke stare face se opet vidjele, ispricale i ako je i dalje do ljudi mislim da bi to ferceralo i dalje. Medjutim bio je tu i glavni distributer Rackhama za njemacko trziste firma "Universal cards" (dobro, njegov predstavnik). Na zavrsetku turnira jasno mu je postavljeno pitanje da li ce nsatviti dalje da podrzavaju ovakve turnire i CO uopste i dobili smo jedno negativno klimanje glavom, na sta je nastalo jedno buuu! Ja svima je postao jasno da sve to polako ide ka koliziji sa nekakvim zidom ili sta li vec. Medju ljudima i dalje pozivitna energija, tipa vidimo se iduce godine, organizovacemo sami i slicno, ali kad to radi neko malo veci, to moze da izgleda lijepo, ovako skupice se mozda grupa ljudi i odigrati eventualno 5 ili 6 partija i to je to.

No da ne davim previse, da se krene i sa pravom pricom.

- Armija
E tu sam se dugo lomio sta ponijeti. Da bi bio totalno konkurentan, onda se morao uzeti cynwall sa Galhyanom i zmajcekom, i true blades i udri brigu na veselje. Ali kao stari mid-Norovac, nisam mogao moje patuljke ostaviti sa strane. I tako sklepam sljedecu armiju:
Kolonija Sankunrun
Akkadhalet 2.inc sa solom koji mu dadne Power +1 (na kraju imao visak poena i kupio sam mu runu za lijecenje najjeftiniju)
carolije: unutrasnji haos (da imam cesce prvi potez ako treba), mana arrow (bar neka carolija za povrede), element chain ili slicno (nema naknadnih pomjeranja poslije borbe), zrtvovanje lutke (dadne mi jedan gem, pa poslije baci kocku, na 2+ mozes caroliju koristiti i sljedecu rundu), zarazena ruka (dodje sa Nurbaldom, nema carolija, nema pucanja, u borbi mora vise kocki u odbranu nego u napad) i oduzimanje zivota (dodje sa Morzathom, -5 cm na kretanje, - 1 na INI, ATT i DEF, carobnjak se jos i malo izlijeci)

2x prowlera sa brutish chargeom
2x sentinels
kiklop
2x scourge bearera
hydra warrior
3x warrior of the abyss
master of the puppets + solo za Power +1
carolije: aura autoriteta i misticna pohvala ili kako li se vec prevede (boost na svoje karakteristike +1 INI, ATT, DEF, cak i na magic cast ili miracle call)

To je to, kolonija mi daje markere koje raspodjelim prije borbe prsa u prsa, sa carolijama i kiklopom i chargeom, desavalo se da imam figure koje u odnosu na mene imaju vec razliku od -4 na INI, ATT i DEF. 13 figura nije mnogo (par misija zbog toga dobio po usima), vise onako elitno postavljeno, ali pokazalo se prilicno dobrim.

I .....
Prva misija:
Arklash pigeon
Protivnik: zivi (ne)mrtvi sa Janosom 2.inc
2 zombi jahaca, 2 crna vuka (nezgodni), jedan succubus, tri leteca kostura i ja mislim 7 ili 8 marioneta ili kostura. Dobra masa, a heroj mu ima nove zeznute magije (death wave, koplje ponora i slicno).
Moja ideja da sa hydra warriorom zgrabim goluba i onda bjez'te noge usracu vas! Ostatak armije blokira njegove i vidjeti ako postoji sansa pred kraj jos jurnuti u njegove redove.
Postavimo se dosta centralno (zaboravio sam napisati da je teren opet jadan kao prosle godine, ali sad bar definisano sta je visine 1, a sta visine 2 i ko se gdje moze sakriti). Mada igralo se po najnovim vizuelnim pravilima - sto ce reci carobnjaci vide sve zivo i nema sakrivanja iza vlastitih figura, zidovi i brda su vec nekako isla, ali nezgodno kad te rodjene figure ne prikriju. Ja izgubim takticki test i prizovem unutrasnji haos i sentineli napadnu crne vukove. svjesna zrtva, ali nisam zelio riskirati dva pucanja STR 8, ili jos gore juris i pucanje. On sa svojim zombi jahacima napadne moje sentinele, vidim ja njega bas nesto ne interesuje golub, polako ispomjeram svoje figure i pomjerim mastera o.p. naprijed kako bi ako dodje do carolija eventualno nesto apsorbovao. Onda iskoristim i momenat i hydra warrior zgrabi goluba. Njegov carobnjak rokne jednom death wave snage 18 ili slicno na hydra ratnika, ja apsorbujem, onda jos jednom na mastera, e tu vec frka, ali uleti survival instinct! Akkadhalet uspije jos jednom da apsorbuje koplje ponora i on tu ostane bez gema. U borbi jedan sentinel brzo gotovo, ali uvijek jedan od dovjice zivi dugo da bude trn u oku protivnika. Sljedeca runda cak moja disciplina i odmah povucem hydra w. nazad, imao sam srece i sa manom, pa su svi relativno ok. Succubus napadne kiklopa i koristi njenu osobinu - kiklop ne pravi rane na njoj ovu rundu. Pokusa jos i malu smrt (ono figura ti je aktivirana) ali tu apsorbuje master. Krecu se vojske naprijed, carobnjak przi, Akkadhalet upija koliko moze. Opet masteru uspijeva njegov S. instinct. Sve u svemu tu partiju je zaredao 5 puta s. instinct. Ludilo. Naravno ostatak turnira nije vise nijednom uspio. Da ne davim pocne kokanje, jy izvlacim ratnika sto vise, on polako melje, prowleri zadrzavaju koliko mogu, ali RES slab pa i oni nestaju. Kod kiklopa zaboravim jednu rundu da je njega bolje osloboditi na STR a ne na INI i onda jos popije neku povredu od carolije cija je povreda sakralna (na ranjavanju bila dupla trojka). Ja mu skenjam jos neku buraniju, ali na kraju golub kod mene.
2:0 i nekih - 300 AP. Ma vazno je 8 poena za rang listu. Succubusi su zaista nezgodni i kao sto rekoh ranije, Rackhamu je zaista uspjelo da unisti sopstvenu igru sa novim figurama i carolijama.

Druga misija: Bombe (nju volim i bas mi pase)
Protivnik: Orci sa plemenom gdje imaju bane na rane protvinika
On ima Tamaora sa war staffom, 6 obicnih ratnika (3 sa STR+2 i 3 sa INI+1), 2 sakala, 3 orka sa samostrelima i 2 raptora (posljednjih 5 su ujedno i izvidjaci). Ovdje ja imam prednost jer imam 8 karata i 13 figura, pa pri postavljanju, on stavlja svoje sve izvidjace kod mene, moja pretposljednja karta bio kiklop on otkriva dva raptora, a potom jedan sentinel i tri strelca, drugi sentinel zavrsava u njegovoj zoni. Prva runda gubim DIS, unutrasnji haos, kiklop napada jednog strelca (sa nadom da ce ovaj da bjezi od straha, ali ostaje). Opet haos i hydra warrior napada jednog raptora, on puca sa dva strelca na kiklopa, jedan pogadaja svog za laku ranu, drugi kiklopa ali ovaj biva samo omamljen. Sredina se pomjera jedna ka drugoj, prowleri biraju cilj i napadaju (jedan sakal baci keca na testu straha, ali kao fanaticni ostane tu, ali sto je vazno ima strah). Borba prodje dobro za mene, kiklop pocisti tri strelca uz pomoc jednog sentinela, hydra rani raptora na tesko, ostane nepovredjen. Prowler spuca jednog obicnog ratnika na kriticnog, drugi prowler ne napravi mnogo stete. Bombe ekspodiraju i jedan prowler zagine sa kocikcama 5 i 6 (snaga bombe bila 6). Druga runda, gubim DIS, i protivnik pravi gresku - podize u vazduh mog prowlera koji je u kontaktu sa sakalom koji je i dalje u strahu. Ovaj ga aktivira i hoce da se pomjeri dalje, kazem ja u strahu, slobodan, mora da trci do najblize ivice, nastupi diskusija, sta i kako, sudije kazu da sam ja u pravu i jedan sakal manje. Ostatak partije, klanje na sredini, izmanevrisem ga dobro, na kraju sve tri bombe moje, njegov heroj pod strahom (kiklop napao i kecina na strahu).
3:0 i fin pokolj protivnika (izgubio sam bio samo jednog scourge bearera, jednog warriora abyssa i prowlera kojeg opet ubila bomba)

Treca misija: Granicno kamenje
Protivnik: opet (ne)zivi mrtvi. Ovaj put sa Azael i gomilom magije, 2 zombi jahaca, ja mislim 4 kentaura, tri leteca kostura, ostatak marionete, mislim da je imao 20 figura sve zajedno. Za ovu misiju gdje se masa racuna, slabi izgledi. Plus lika znam jos od prosle godine, zaista dobar igrac, zavrsio je kao sesti sve u svemu (obzirom da nije imao succubusa i nekih drugih opasnih magija, prilicno dobar rezultat).
Na pocetku napravimo gresku, posklanjamo visak kamenja prije nego smo postavili nase vojske. To pomogne meni, ali jos vise njemu, gjde onda dobro konetrisanih 20 figura mnogo vise donese nego samo 13. Tu partiju me inace bas slabo islo, na ranjavanjima uvijek kolona 1 (pazi kad kiklop trebao 2 poteza da ubije jednu marionetu!). Momci su se drzali, nesto sam i apsorbovao od magije, ali dzaba. Na desnom boku sam odrzao kamenje, ali na lijevom je jednostavno u jednom momentu sve popucalo, na kraju i kiklop bjezanija (1 na testu protiv kentaura), sljedecu rundu se oporavio i prezivio sa hydra warriorom moj totalni masakr.
0:3 i opet nekih - 280

Tu se zavrsio i plan za subotu, poslije toga smo se skupili i igrali team cup. Dva igraca po strani, 300 AP svako, i mora biti karaktera bar za 150 AP. Nema nikakvih drugih limita, koliko hoces kojih figura, sve na jednu kartu, na 5 i slicno, cista lemacina, igra se po kratkoj ivici. Ja sa Svenom i njegovim devourersima, uzeo sam Akkadhaleta (zbog haosa) i kiklopa heroja, 2 izvidjaca i hydra warriora. On imao dva standardna huntsmena, jednog huntsmena sa onim bumerangom i dva tirana. Prvu partiju protiv Mirvilisa i jednog jahaca, pratnja vukovi, sa dva sentinela, worgom i The Watcherom (onaj karakter sa bijesnim kopljem). Taktiku dobijemo (tu cijelu partiju sam na DIS dobijao sestice kao lud) i onda aktiviramo dva huntsmena, oni poduvaju watchera i rane jednog sentinela, a drugi rani Mirvilisa na tesku ranu). Onda haos, i sentineli napadnu jahaca i Mirvilisa. Opet haos i moj kiklop napadne ranjenog sentinela. On konacno aktivira svog sentinela i ovaj lako rani kiklopa (opet pravilo za artiljeriju, ne pogadjas u borbi svoje, nego povuces liniju pa ko je sve pod njom). Worg napadne huntsmena, ovaj ima strah, ali vec aktiviran, onda dva tirana na vorga napadnu. Mirvilis pali i zari sa hiljadama carolija ali opet nekako daleko pa svejedno. Kiklop ubija sentinela, pridruzuje se borbi sa worgom. Napomena: ja igram Sankunrun koloniju pa dijelim i markere, Worg ima vec -3. Ali zbog napada i dobre snage uspijeva sa assasinom da ubije jednog tirana, ali onda biva pokosen (cak dva puta na ranjavanju dvije iste, sto on ignorise, ali nedovoljno za spas). Okrecemo se ostatku, sentineli - jedan gine, drugi jos uvijek pravi drustvo Mirvilisu. Opet dobijamo DIS, huntsmeni pale po jahacu i Mirvilisu, ovaj na kraju opet tesko ranjen (silnih carolija, sto za ijecenje, sto za pumpanje snage), konj lako ranjen. Sve u svemu, otkinemo ga do bola, ali avaj Erice, jahac u borbi sa mojim kiklopom nekako provuce jedan udarac i naravno dupla sestica. E da ti je BMW! I u naknadnoj borbi ubije i Akkadhaleta sa 5 i 6 na kockama. I tu izgubimo sa nekih - 35 poena. Steta, inace bi bilo +200 i nesto.
Druga partija goblini i mjesavina drune i cadwallon. Drune ima nexus, tu popije na pocetku kiklop tesku ranu, na haosu bacam prvo duple kecine, onda opet kecina. Kiklop pada brzo mrtav, huntsmeni i tirani deru, ali opet nedovoljno i nekih - 70 gubimo. Tu su nas kocke totalno izdale.
Treca partija protiv ophidiansa sa Sygmom i Synaquia-om ili kako se vec zove. Cetiri strelca i ostalo ire i syhees. On isto ima haos, DIS su skoro slicne, prva runda duel haosa, mi pobjedjujemo i mozemo da aktiviramo 3 karte! Naravno huntsmeni, bumerang vucina i sentineli. Rezultat dva strelca mrtva, i jedan karakter tesko ranjen. On uzvraca sa svojim strelcima, ali ovaj put ruku na srce njihove kocke su katastrofa. Na kraju totalni masakr, skroz smo ih pocistili. Zavrsavamo negdje u sredini, u sustini i nije vazno, poslije prve partije sve sanse su otisle u propast. Kuci na spavanje. Sutra jos jedan naporan dan.

Nedjelja, odspavalo se koliko se moglo, da vidimo sta ovaj dan donese. Opet nada da se sto prije sve privede kraju, dug put kuci. Koji sam na listi, nemam pojma, neka sredina pretpostavljam. Idemo ...

4 misija: Eskort
Protivnik: orci, ali ne znam koje pleme
Sin groma i war staff, dva amoka, dva sakala, opet dosta izvidjaca, pa pretpostavljam da je pleme kao i prethodni protivnik. Jos par obicnih ratnika. Njegovi telohranitelji jedan amok i jedan sakal. Ja stavljam hydra warrirora i jednog scourge bear. Tu sam mozda trebao igrati na kiklopa, radi vise AP-a kako bi se brinulo za jedan bod, ali sta je tu je. On stavlja svoje taoce skroz lijevo, ja jednog u sredinu, drugog desno. Naravno izvidjaci pokusavaju to da zaustave. Dva puta haos, uspijevam i sentineli napadaju njegove taoce, s druge strane moj taoc od hydre ide naprijed i otkrivamo sve njegove izvidjace. Tu on napada uglavnom mog taoca i moju pratnju, u sredini se svi pomjeramo naprijed, poljubac zemlje na amoka i on napada mog taoca u sredini. Borbe ispadnu dobro, oba sentinela jos uvijek u igri i drze taoce na njegovom kraju stola. Moj taoc protiv amoka nevidjena sreca, jednom baci keca, drugi put se odbranim, treci put survival instinct. Na mojoj desnoj strani, dobro ga pocistim, ali taoc isto vezan, poksua u drugoj rundi da se izvuce iz bitke, ne uspije. Onda lemacina na sredini, kiklop dobar, amok mrtav, moj jedansenitnel takodje, steta na desnoj strani ne uspijevam da sa prowlerom i scourgeom ubijem jednog obicnog ratnika, dva put kec u napadu, i tako ostane taoc i tu rundu vezan (to me poslije kostalo 2 poena). Sve u svemu u sredini taoc uspijeva da izgura prilicno daleko i u zadnjoj rundi sa haosom pouksavam da ga izvucem sa terena i fale mi 2 mm! Njeogvi taoci negdje na sredini, da smo imali vremena za jos jednu rundu spasio bih moje taoce, a njegovi bi bili jos tu. I tako umjesto 2:1 na kraju 0:1 i dobrih +150 AP.

5 misija: lovimo ovce (moja omiljena)
Protivnik: devourers sa Velrysom, jednim karnivorom ,dva huntsmena, dva sukubusa i dva voracea.
Osvojim taktiku, on me pusti da igram, ja sentinelima posaljem ovce ka mojoj strani, zatim haos i vec dvije ovce kod obicnih warriora. Trecu poslije uzmem sa scourgeom. Taktika brisi sto vise na svoju stranu, ostali nek se kolju do kraja. Tu me desi mali peh da karnivor napadne jednog ratnika i ovaj u strahu tutanj i krava zaluta u sredini. Onda sam spasavao svoje, usput gledao kako sa obicnim ratnikom da mu ometem planove i otjeram kravu za 2:0. Uspijem na kraju ubiti jednog karnivora i jednog succubusa (jupiii!!, idu bas na nerve).
2:0 i + za mene, nesto malo (srecom 100 dodatnih poena za ovce)

E tu sam poslije te partije bio sedmi, zanci sa pobjedom moglo jos malo gore, ali dodje misija:
6 misija: Zauzmi pozicije
Protivnik: meni mrski dirci sa Arkeonom Sanathom, abberation prime-om, war staff, tri hellebardista i tri klona sa +2 STR.
Abby bi se mogao dobro iz igre izbaciti da imam carolije za sprecavanje kretanja ili succubuse, ali pokusavamo sve sa starim carolijama i krene partija. Izgubim DIS (to se uvijek i desilo) i onda prvi put sam koristio haos da natjeram protivnika da igra. Teoretski - ogromna prednost, ali za misiju gdje treba malo bolja pokretljivost od sve zajedno 15 cm, i ne bas nesto. Tu odlucim da zrtvujem prowlera i kiklopa da zadrze abby, a ostatak da pokusa da ucini nesto. Ali sentineli ocajno bacaju na ranama, drugi prowler tek podbacio (na kraju srecom ziv i donio mi je jedno polje). Abby pojede prowlera, kiklopu fali veoma malo da napadne abby-a, ali ga bar blokira. U toj bici ga dobijem na kriticnog (posljednja rana bude samo omamljenje, da sam ga tu naceo, poslije bi bilo mozda lakse). Uglavnom njgov heroj i abby pociste poprilicno kod mene, ja kod njega ne bas tako. Moja i srednja zona njegove, njegova je moja.
1:2 i opet prilicni - na AP-u. Tu moram istaci da je protivnik na kraju ispao *upcina, jer je sa strane mjerio teren, kako ne bi abby bila izmedju dvije zone i time se ne bi racunala ni u jednoj. To isto je vidio i sudija, opomenuo ga, ali je vec bio kasno. Da sam sad i ja neki totalno zagrizeni insistira bih na 3:0 ili saka u vugla pa nek' gleda onda do sutra. Ali u sustini libo mene .... :)

Na kraju 14. od 34 ucesnika. 30 poena i -350 AP otprilike.

Sad dolazi i krem na tortu, priznanje za cika Zlajin rad je odato (djelimicno i cika Ivan - njegov je bio hydra warrior). Podjeljeno prvo mjesto sa momkom iz 4 partije: njegovi orci su zaista bili haos uradjeni, isto nije ih on radio nego neki njegov prijatelj. Ali ovaj put je distributer totalno zakazao, nagrade samo pobjednici (prva tri mjesta u turniru i team cup-u). takodje je svako igrao sa svojim kockicama, prosle godine smo dobili kockice sa posvjetom, ove godine ni to. Zbog toga je bilo i par cudnih partija, gdje je pobjednik turnira zaredom cetiri puta bacao, 5,5 ili 5,6 ili 6,6. Plus nove figure sa silnim osobinama i carolijama. Powergamer-i su nakraju osvojili prva tri mjesta, u glavi trenutno nemam tacne armije, ali:
1. mjesto lavovi (ne znam koja baronija, ali solo daje autoritet za karaktera) sa Meliondorom 2.inc, Migailom (ili Sardarom) i ambasadorom svjetla (dodje sa jednorogom u kutiji), jahacem, jednom kraljevskom gardom, 5 ili 6 obicnih gardista i ja mislim 3 sparklingsa.
2. mjesto cynwall, true blades, galhyan sa prizivanjem zmaja, neki carobnjak lavova, 2 khidaryma, azurice ...
3. mjesto kelti sa drugim svjetom, tri ili cetiri karaktera i madjinicara i svestenika, imaju mane i poena vjere u neogranicenim koicinama, vatreni element, veoma nezgodni, igrao sam protiv istog momka u Berlinu i izvukao 1:1 zahvaljujuci misiji i zrtvovanju cijele vojske.

Mora se reci da su ljudi inace odlicni igraci i nije ni cudo da su osvojili sto su osvojili, sa jakim armijama, to ide jos lakse. Meni je na zivce islo hiljade sukubusa, sve se bazira na njima, carolije i efekti su prejaki. Ali sta je tu je, dva dana non stop Confro je ipak mnogo vrijednije, plus igrao sam sa razlicitim protivnicima, razlicite armije i pristupi igri. Sve u svemu super vikend, steta sto izgleda kao kraj svemu. Lokalno ce se sigurno nastaviti, ali bilo bi lijepo s vremena na vrijeme da se sretnemo i na vecim turnirima.

Juce sam pokusao polako preci na C:AoR, nazalost ortak nije imao vremena da stigne na vrijeme, na poslu frka pa sve odlozeno za polovinu novembra. Do tada pikanje nekih blesavih kombinacija, figure koje dugo came u tami, da dobiju svoju priliku da vide svjetlo dana.

Nadam se da vam se dopalo, nazalost slika jos nemam, kad bude nesto okacicu. Vama puno srece sa vasim turnirom!
Pozdrav,
Vaske
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Pa, ipak je bilo dobro i prilichno masovno! 14. mesto i nije tako loshe 8) Hvala na ovako iscrpnom izveshtaju, kakav vec dugo nismo imali (osim Shunkinog, ali poshto je on Hejter visheg ranga, onda se to ne rachuna :lol: :lol: ).
Znachi, Zlaja i Ivan su osvetlali obraz :applause: Nadam se da cesh imati prilike da nekada uchestvujesh i na nekom ovdashnjem turniru, kada ga budemo uprilichili.
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
Orthodox
Posts: 79
Joined: Tue Apr 03, 2007 7:20 am
Location: Hamburg

Post by Orthodox »

Pa kad me put ponovo nanese u rodni kraj, sigurno cu vas posjetiti, ako ne turnir, ono bar za dvije tri partije (ako ne Confro-a onda neceg drugog) :)

Veliki pozdrav
Pozdrav,
Vaske
Locked

Return to “Confrontation”