Promovisanje FOW-a

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

Post Reply
lazar2222
Posts: 2
Joined: Sat Feb 22, 2014 2:33 pm

Promovisanje FOW-a

Post by lazar2222 »

Ideje i sugestije vezaane za promovisanje ovog sport
War: a massacre of people who don`t know each other for the profit of people who know each other but don`t massacre each other.
[center]Paul Valery[/center]
Рат: масакр људи који се не познају за добит људи познају једни друге, али не убијају једни друге.
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Re: Promovisanje FOW-a

Post by PfcParatrooper »

Nesto slicno Ranger programu Battlefront-a?
User avatar
badtaste
Posts: 245
Joined: Sun Aug 30, 2009 9:15 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by badtaste »

Ako ćemo da govorimo o konkretnim idejama, meni padaju na pamet demo partije u 750 ili 1000 poena, tematski napravljane (pustinja, NW Europe, Ruska stepa) i dve armije koje su se tamo borile (najčešće Njemci protiv Britanaca/Amera/Sovijeta). Znam da je ovo Peđa priredio meni i Dorianu kao demonstraciju sistema, i meni je to iskreno bilo sjajno.
Eh sad, možda ima smisla povezati ove demo partije s institucijama koje možda imaju igrače kojima bi ovo bilo interesnatno (Vojna Akademija ili nešto slično tome)...

Eto mojih 2 dinara...
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Nemanja »

badtaste wrote:Ako ćemo da govorimo o konkretnim idejama, meni padaju na pamet demo partije u 750 ili 1000 poena, tematski napravljane (pustinja, NW Europe, Ruska stepa) i dve armije koje su se tamo borile (najčešće Njemci protiv Britanaca/Amera/Sovijeta). Znam da je ovo Peđa priredio meni i Dorianu kao demonstraciju sistema, i meni je to iskreno bilo sjajno.
Eh sad, možda ima smisla povezati ove demo partije s institucijama koje možda imaju igrače kojima bi ovo bilo interesnatno (Vojna Akademija ili nešto slično tome)...

Eto mojih 2 dinara...

Mini tematski turniri sa 4 do 8 učesnika su dobar način. 1 mesečno, u Zmaju ili Grenadiru. Mislim da ćemo to organizovati. Smanjenje poentaža na promocijama je bezveze. Uvek je lepše videti pun sto lepih figura.
Kada govorimo o saradnji sa našim institucija, to je donkihotovski poduhvat. Ja ne verujem da se to može sprovesti.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Duc d' Elchingen »

osnovna stvar je što više igranja
nije bitan ni period ni poentaža
ono što je mnogo bitnije je vizuelni efekat
dakle sve figure ofarbane sa lepim bazama da nema proksija, kvalitetan teren itd...
User avatar
Dorian
Posts: 203
Joined: Wed Mar 26, 2008 7:35 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dorian »

Pokazna partija koju nam je Pedja organizovao u Sigilu je bila sjajna i svakako je bila znacajna za nase prihvatanje FoWa, ali je isto tako bila ciljana bas na nas i nikoga vise. Isto tako, bojim se da ce turniri u Grenadiru i Zmaju promovisati FoW samo medju vec aktivnim igracima FoWa koji na turniru i ucestvuju. Koliko inace nasumicnih prolaznika sa ulice udje u Grenadir ili Zmaj jer su kroz izlog videli da se tu desava nesto sto bi njima bilo zanimljivo? Ili dodje na turnir zato sto bi voleli da se bave ovako necim a slucajno su negde videli/culi da se u Zmaju/Grenadiru odrzava turnir, pa su se onda jos i potrudili da pronadju gde je to?

Naprosto mislim da je izbor lokacija malo nesretan. Slazem se da je ovde saradnja sa institucijama, u tipicnom slucaju, nezahvalan posao, ali mozda bi bilo moguce saradjivati sa institucijama koje su ranije vec pokazale volju da saradjuju - Dom Omladine, Progres, Vojni Muzej. Aprilski turnir na otvorenom medju tenkovima na Kalemegdanu bi sigurno privukao paznju setaca.

Poentaza je mac sa dve ostrice - nekima ce se svideti to sto ce moci brzo da udju u hobi i da se igraju kada zafarbaju vec desetak tenkova, a nekima ce pravi ugodjaj biti tek kada vide hordu na stolu. Ja bih pre bio za igranje u standardnu poentazu, ali da dogovorno nekoliko igraca izvede liste sa malo modela.

I da, ovo sto Pedja kaze :)
Last edited by Dorian on Tue Feb 25, 2014 2:12 pm, edited 1 time in total.
"More than any time in history mankind faces a crossroads. One path leads to despair and utter hopelessness, the other to total extinction. Let us pray that we have the wisdom to choose correctly."

Woody Allen

---
http://dorianm.deviantart.com/
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Skobra »

Mislim da nijedna od tih navedenih "institucija" nije imala nekakvu zelju za saradnjom vec je od njih dobijen prostor i to zaslugom privatnih veza pojedinaca. I ako se organizuje promocija to treba odvojiti od turnira - tesko je koncentrisati se na igru dok jednim okom gledas kako klinac pipka tvoje tenkice (i redovno obali kupolu na pod). Cini mi se da je nesto tipa promocije u Delta sitiju najbolja varijanta - mislim da je Dule organizovao tako nesto za GW...
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

Mislim da je i bitan aspekat kakva je sama zajednica koja se igra. Mozete da imate sve figure ofarbane kao za Golden Demon, ako ja procenim da mi druzenje sa vama iz nekog razloga nece prijati, ja necu poceti da skupljam armiju. A ako ima vise takvih razloga, onda sasvim sigurno necu ni razmisljati o tome.

Npr., stavovi vase zajednice jasno govore da vi ne zelite igrace koje ne zanima da istorijski tacno ofarbaju figure (da ne spominjem tek one koji bi ofarbali figure u roze :D), da istorijski tacno sastave kompaniju, da igraju kampanju samo sa onim armijama koje su istorijski postojale u toj kampanji, itd., itd. Uz takve stavove ostanu vam samo bas ljubitelji WW2. Kojih nema puno. Posebno ne onih sa 500+ evra viska i XYZ slobodnih sati za farbanje (ili jos 1000+ evra za farbanje). I onda na kraju, od svih preostalih, neki ce se odluciti za neki drugi sistem, jer nemaju para/vremena/volje/.... za vise od 1 sistema.

Kao i u nekim drugim zajednicama u Srbiji (WH, 40k, ... da ne nabrajam pojedinacno - sve), i ovde mislim da postoji dosta prostora da pitanje "zasto nemamo vise ljudi" zapocnete sami od sebe, pa tek onda da se gledaju "nepravde epskih proporcija", "ma nemamo mi kao narod para", "to je zato sto su figure neofarbane", "ma samo da je ovo, onda bi mi....", "ma samo da nije ono, onda bi mi....", "pravila su problem", itd. Naravno, upravo ovo je najtezi momenat, jer ljudi ne zele da priznaju da mozda postoji nesto oko cega nisu u pravu (ne kazem da i sve ostalo navedeno i nenavedeno ne igra po malu ulogu). A i kada sami sebi priznaju, onda tesko prave prvi korak ka nekom napretku, i radije se pronadju u "pa da, ali i osoba X je uradila stvar Y, sto bih ja..........".

P.S.: Zelim da verujem da su na ovom forumu ljudi koji su odrasli i koji ovo mogu shvatiti na konstruktivan nacin, a ne kao zabadanje prsta u oko.
P.P.S: Dokle god budemo takvi kakvi smo, imacemo 10 sistema, sa 10 zasebnih zajednica koje ne da se samo ne podnose "medju-zajednicno", vec i "unutar svoje zajednice". Kad ljudi budu spremni da prevazidju pomenute stvari, onda ce moci i puno drugih stvari da se prevazidje.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Millenium
Posts: 293
Joined: Mon Sep 08, 2008 1:19 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Millenium »

Potpuno Podrzavam mudre misli Kamarat Dorijana i naravno drugog Antica ali svako kako voli ja se tu necu mesati :)
Goal i have no goal Fraulein i just want eternal war "Major Montana Max"

"Après moi, le déluge"
User avatar
Baneblade
Posts: 397
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Baneblade »

Ja mislim da se po pitanju fow-a mora biti realan.Realnost je da nece biti vise igraca nego sto ih trenutno ima u buducnosti,ili ce prosirenje zajednice biti minimalno.To nije zbog zaguljenih ljudi koji igraju fow(ja za svoje tri godine igranja istog nisam imao ni jednu neprijatnu situaciju,ni sa kim se nisam svadjao,prozivao itd.,a igrao sam maltene na svim turnirima,sto mini,sto standardnim).Stvar je prosta,PARE,to je prvo i osnovno iz tog razloga se ni jedna od tri dominantne gejmerske zajednice nije znatno prosirila,jedino sto su wh i wh 40k ovde prisutni mnogo duze od fow-a pa ima vise ljudi.
Naravno ovo je moje misljenje,mozda nisam u pravu,ali mislim da je novac glavni razlog i naravno to sto nema mnogo ljudi koje interesuje ww2.I naravno mene je Mikaan oterao iz hobija!!!!
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Histericni Istoricar »

Imam jedan predlog, prevashodno za Pedju i Nemanju. Probajte da se sto vise drzite jednog perioda (deo rata/rat) i trudite se da bude sto vise stvari (promocija/turnira/liga) oko tog jednog perioda.

Kako bi to po meni izgledalo. Da sam na mestu vas dovjice.
Najvise ljudi ima armije/hoce da se igra LWa. Znaci gurnem u stranu/ostavim za sebe EW i MW. Organizujem druzenja/turnire/sta vec za LW, ostali periodi me ne zanimaju. Fokusiram se na taj period i odatle gradim bazu igraca. Mnogo lakse ce biti ljudima da se opredele za armije/liste kada im je izbor suzen. Secaju se svi da je FoW imao najvecu zajednicu kada se igrao samo MW. Ne razmisljas da li ces sutra imati dovoljno figura za neki MW turnir ili sta vec, igras samo jedan period. Pa odatle za godinu dve vidis da li ima zainteresovanih za druge periode/ratove.

Zasto ovako mora? Prosto je, nemaju ljudi dovoljno para da skupe vise od jedne ili dve liste. Ako im das veliki izbor gde nisu sigurni da li ce moci da dodju na turnir jer nemaju figure ili su im figure zute, a treba da budu zelene odustace ljudi. Neko ulozi par stotina eura u vojsku za LW, dodje turnir u MWu, a onda on shvati da mu fali jos jedna stotina ulozenih eura i smori se i nece da se igra.

Isto vazi i za ove nove koncepte, Vijetnam (ToD) i Arape i Izraelce (FoN). Odlucite se za jedan rat, njega gurajte drugi ostavite za kasnije. Pogotovu sto tu vojske nemogu na nijedan nacin da se kombinuju.

Jedan predlog za samu promociju. Oraganizujte FoW druzenje. Znaci najavite nedelju dana unapred od toliko i toliko sati u Zmaju/Grenadiru nas dovojica donosimo po dve liste da svima zainteresovanima pokazemo kako se igra. I donesete po dve vojske od 1000 poena i pokazete ljudima. Probajte makar jednom, vidite koliko njih ce se odzavati pozivu. Sada za vikedn se bar jedan covek zainteresovao za FoW. Sto je super.
U jednog Bocu, mi verujemo!
lazar2222
Posts: 2
Joined: Sat Feb 22, 2014 2:33 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by lazar2222 »

Da sigurno bi trebalo biti visepoenskih bitaka ali bi trebalo odigrati i neku manju kao npr. Open Fire.
Prostor bi verovatno trebao da bude grenadier ali bi se ljudi okupljali negde npr. kod Mekdonald-sa pa bi ih neko doveo do grenadiera.


P.S.Da li neko ima Open Fire jer je moj samo "undercoat"-ovan
War: a massacre of people who don`t know each other for the profit of people who know each other but don`t massacre each other.
[center]Paul Valery[/center]
Рат: масакр људи који се не познају за добит људи познају једни друге, али не убијају једни друге.
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Koba »

Кад направим пристојан терен за FOW организоваћу у средњој школи у којој радим показну партију за ђаке и све заинтересоване. У идеалном случају маја месеца а ако не, онда септембра.
До сада сам три пута (док нисам почео да играм FOW) носио игру Memoir 44 да покажем ученицама и колегама. Резултат је прилично јадан. Са мном су одиграли по партију три ученика и једна колегиница (није удата, има око 35 година, кога интересује) и промоција се на томе завршила. Од кад сам почео да играм флејмсе, носио сам књигу правила и неке листе, као и фигурице неколико пута; однео сам одштампан Томов часопис, носио сам неке несастављене моделе и фигурице које ми стигну да виде ђаци како се састављају. Свима се све "јако свиђа" и ту се интересовање завршава. Уочио сам неколико "потешкоћа"
-Ђаци генерално лоше знају енглески. Дебелу FOW књигу са правилима, без обзира што је визуелно лепа, враћају после пет минута прелиставања.
-Ђаци немају културу играња стоних игара. Ретки знају за Ризико и ту се завршава прича о стоним играма. Многи су ме питали зашто уопште тако да се играју кад је "све то исто 100 пута боље на компјутеру"
- Немају стрпљења да сами састављају и фарбају моделе. Поклонио сам двојици, у које сам полагао највеће наде, две макете и лепак, саставили су их већ сутра, показали слику на мобилном телефону и ту се интересовање завршило. Можда су мислили да ћу им замерити ако их не саставе...
- Већина је лошег материјалног стања. Не могу лако преко устију да превалим да тенкић кошта 1000 динара. Помињем и јефтиније моделе за 250 динара наравно, али кад год поменем цену, гледају мене а затим и моделе које сам донео и онда прерачунавају колико то све кошта па се осећам као да сам их украо.
- Ђаци генерално мало знају о Другом светском рату и то их много и не интересује. Кад почнемо ту тему обично после три реченице причамо о Титу и Дражи...
- Чак и када нађем особе које играју стоне игре (у Вршцу имамо два мени позната кружока) и које имају плату и које привлачи тематика Другог светског рата, то још увек не значи да имам будућег FOW играча. Знам неколико њих коме су Axis&Allies све што су желели од играња и од Другог светског рата. Да су живи и здрави...
Има их који би можда и пробали али да све буде "на готово" да добију готову војску и да не морају да се око тога труде. Они можда имају неки потенцијал али ја за сада имам само Русе, фали ми још бар једна војска за тако нешто.

Нисам одустао. Мој план (просветног радника) је следећи:
-Написаћу на једном листу А4 најосновније о игри FOW. Каква је игра, најосновнија правила само за тенкове; шта су то листе и поени; који су сајтови домаћи и страни где могу нешто да прочитају; радње где могу нешто да купе од модела. Ово добије свако кога то интересује и пре него што дође на показну партију.
-Саиграч и ја правимо искључиво тенковске армије јер су оне најатрактивније и најразумљивије. Ни сам још увек нисам сигуран да ми је assault јасан. Чињеница је да су правила веома сложена.
-Дозвољавам "гледаоцима" да пипну моделе и да бацају коцкице, то се подразумева. Ако се у старту оградим нико више неће доћи. На крају, све може да се поправи, и својој деци дајем да се играју тенковима.
-Мислим да одмах одредим период, нпр. EW јер ту има јефтинијих Звездиних модела за Русе, Немце и Енглезе.
-У другој партији уводим и авионе. У трећој партији АА, у четвртој артиљерију, и петој пешадију. Педагошки принцип- од једноставнијег ка сложенијем. За дипломски recce :)
-Можда да позовем ђаке и из других школа.
Подразумева се да терен буде што лепши а модели готови и офарбани.
Све ово кошта пуно енергије а неки позитиван резутат је мало вероватан. Ја сам и сам још увек жељан да се играм, и кад ставим на вагу да ли да одиграм неку партију са пријатељем или да утрошим силно време за потенцијалног играча одлучујем се за ово прво али као што рекох нисам још одустао. Сад правим ствари за терен...
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Nemanja »

Koba wrote:Кад направим пристојан терен за FOW организоваћу у средњој школи у којој радим показну партију за ђаке и све заинтересоване. У идеалном случају маја месеца а ако не, онда септембра.
До сада сам три пута (док нисам почео да играм FOW) носио игру Memoir 44 да покажем ученицама и колегама. Резултат је прилично јадан. Са мном су одиграли по партију три ученика и једна колегиница (није удата, има око 35 година, кога интересује) и промоција се на томе завршила. Од кад сам почео да играм флејмсе, носио сам књигу правила и неке листе, као и фигурице неколико пута; однео сам одштампан Томов часопис, носио сам неке несастављене моделе и фигурице које ми стигну да виде ђаци како се састављају. Свима се све "јако свиђа" и ту се интересовање завршава. Уочио сам неколико "потешкоћа"
-Ђаци генерално лоше знају енглески. Дебелу FOW књигу са правилима, без обзира што је визуелно лепа, враћају после пет минута прелиставања.
-Ђаци немају културу играња стоних игара. Ретки знају за Ризико и ту се завршава прича о стоним играма. Многи су ме питали зашто уопште тако да се играју кад је "све то исто 100 пута боље на компјутеру"
- Немају стрпљења да сами састављају и фарбају моделе. Поклонио сам двојици, у које сам полагао највеће наде, две макете и лепак, саставили су их већ сутра, показали слику на мобилном телефону и ту се интересовање завршило. Можда су мислили да ћу им замерити ако их не саставе...
- Већина је лошег материјалног стања. Не могу лако преко устију да превалим да тенкић кошта 1000 динара. Помињем и јефтиније моделе за 250 динара наравно, али кад год поменем цену, гледају мене а затим и моделе које сам донео и онда прерачунавају колико то све кошта па се осећам као да сам их украо.
- Ђаци генерално мало знају о Другом светском рату и то их много и не интересује. Кад почнемо ту тему обично после три реченице причамо о Титу и Дражи...
- Чак и када нађем особе које играју стоне игре (у Вршцу имамо два мени позната кружока) и које имају плату и које привлачи тематика Другог светског рата, то још увек не значи да имам будућег FOW играча. Знам неколико њих коме су Axis&Allies све што су желели од играња и од Другог светског рата. Да су живи и здрави...
Има их који би можда и пробали али да све буде "на готово" да добију готову војску и да не морају да се око тога труде. Они можда имају неки потенцијал али ја за сада имам само Русе, фали ми још бар једна војска за тако нешто.

Нисам одустао. Мој план (просветног радника) је следећи:
-Написаћу на једном листу А4 најосновније о игри FOW. Каква је игра, најосновнија правила само за тенкове; шта су то листе и поени; који су сајтови домаћи и страни где могу нешто да прочитају; радње где могу нешто да купе од модела. Ово добије свако кога то интересује и пре него што дође на показну партију.
-Саиграч и ја правимо искључиво тенковске армије јер су оне најатрактивније и најразумљивије. Ни сам још увек нисам сигуран да ми је assault јасан. Чињеница је да су правила веома сложена.
-Дозвољавам "гледаоцима" да пипну моделе и да бацају коцкице, то се подразумева. Ако се у старту оградим нико више неће доћи. На крају, све може да се поправи, и својој деци дајем да се играју тенковима.
-Мислим да одмах одредим период, нпр. EW јер ту има јефтинијих Звездиних модела за Русе, Немце и Енглезе.
-У другој партији уводим и авионе. У трећој партији АА, у четвртој артиљерију, и петој пешадију. Педагошки принцип- од једноставнијег ка сложенијем. За дипломски recce :)
-Можда да позовем ђаке и из других школа.
Подразумева се да терен буде што лепши а модели готови и офарбани.
Све ово кошта пуно енергије а неки позитиван резутат је мало вероватан. Ја сам и сам још увек жељан да се играм, и кад ставим на вагу да ли да одиграм неку партију са пријатељем или да утрошим силно време за потенцијалног играча одлучујем се за ово прво али као што рекох нисам још одустао. Сад правим ствари за терен...
Kao prvo,tvoji napori su hvale vredni :applause:
Sad problemi koje navodis su pretezno socioloske prirode. Sa decomse NISTA neradi kod kuce. Puste detena komp i negledaju ga. Zato su sve deblji i sve gluplji. Dzabe se ti trudis sa tinejdzerima. Vec su upropasteni. Probaj sa mladjom decom, da zavole istoriju, maketarstvo...posle je svejedno koji ce sistem igrati.Kad budes pravio promociju ja mogu da ti pozajmim terene.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Promovisanje FOW-a

Post by bojan »

Nemanja wrote: ...Dzabe se ti trudis sa tinejdzerima. Vec su upropasteni...
Ja sam siguran da je neko to rekao i za tebe i tvoju generaciju.
Takvim stavom nista necete postici - cinjenica je da 95% SVAKE generacije ne interesuje ni malo ova prica. I da u svakoj generaciji ces imati nekoga ko ce se zainteresovati.
Sve promocije, dogadjaje i slicno pravis zbog tih 5% a ne zbog 95%.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Promovisanje FOW-a

Post by joggy »

moja 2 centa: slike, slike, slike, baneri, baneri, baneri

Dakle promo partije uslikane sa necim boljim od mobilnog telefona, sa svim ofarbanim figurama, sa lepim terenima. Najmanje 10 slika iz svake partije (jedna mora da bude profi kao naslovna). Barem 10-15 takvih partija sa razlicitim armijama, poentazama i terenima (recimo zima, leto, istocni front, itd.). U jednoj partiji da se angazuje devojka da izgleda da se i ona igra toga. Da ne bude previse ljudi koji su debeli (nikako ko ja), ili koji izgledaju previse nerdovski. Potrebno je da bude i takvih, ali ne u svakoj partiji. U pozadini najbolje da stoje ili kutije sa figurama ili nesto slicne tematike (tipa memoir). Ko ode dalje od toga, mora da ima i detaljnijih opisa parija, kao i gde se sve to moze naci itd.

Baneri na svim sajtovima kojih mozete da se dokopate pomocu veza, moljenja, usluga, a koji iole imaju veze sa bilo cime iz drugog svetskog rata. Recimo sajtovi koji prave baze za minijature, maketarski sajtovi i sl. Bilo bi odlicno (mada ne znam koliko u proseku kosta) da se na googlu napravi "paid reklama" (ono sto vam izlazi kao prvi rezultat za sve vezano sa 2. sv. ratom, ograniciti na srbiju i eventualno region mada je to extra long shot). Idealno na googlu za srbiju da izadje reklama svaki put kad se ukuca draza, tito, cetnik, partizan i sl.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Mrzimsvee
Posts: 3202
Joined: Wed Feb 12, 2003 4:46 pm
Location: Novi Beograd

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Mrzimsvee »

Znao sam unapred koja je slika, bez da odem na link. \:D/
"They shall be my finest warriors, these men who give of themselves to me. Like clay I shall mould them, and in the furnace of war forge them. They will be of iron will and steely muscle. In great armour shall I clad them and with the mightiest guns will they be armed. They will be untouched by plague or disease, no sickness will blight them. They will have tactics, strategies and machines so that no foe can best them in battle. They are my bulwark against the Terror. They are the Defenders of Humanity. They are my Space Marines and they shall know no fear."
Emperor of mankind – on the Creation of the Space Marines.

"By reason. By truth. I have learned how your hearts and minds function. With that lore, I brought peace to this culture."
"--At the cost of freedom."
"Peace reigns, as I reign. I wouldn't expect your to understand. You are a little man, with little dreams."
"--You've ushered in the peace of the graveyard. Peace, at the cost of surrendering all choice, all freedom. The city lies in terror, forced to live by the standards you place upon our shoulder."
"Yes...yes."
"--But every sin...is punished, but punished by death, no matter the crime. No matter the scale of the sin. The people of the city live in silence, lest a single word earn them death for speaking out against you."
"Yes. Listen. Listen to the sound of raw silence. Is it not serene?"
- Night Haunter addressing a gathering of Nostraman nobles

"Your presence does not surprise me, Assassin. I have known of you ever since your craft entered the Eastern Fringes. Why did I not have you killed? Because your mission and the act you are about to commit proves the truth of all I have ever said or done. I merely punished those who had wronged, just as your False Emperor now seeks to punish me. Death is nothing compared to vindication."
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

Od kad sam video sliku nije mi spao osmeh :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Promovisanje FOW-a

Post by joggy »

da, zato i kazem nikako ja :wink:
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Duc d' Elchingen »

a ja sam baš reprezentativan model...
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Bojan Tiger Ace »

Ljudi, Battlefront vam je dao alat u ruke a vi ga ignorisete!

Flames of War , War of Tanks.

Proste igre, brzo se uci, lici na poznate kompijuterske igre i svaki igrac vodi jedno postolje = 10 ljudi igra odjednom.

Napravite promociju , izreklamirate po srednjim skolama i fakultetima, na dva stola se igraju te dve igre sa posetiocima, a na jos dva stola se igraju LW i npr Vijetnam...

Bam!
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Promovisanje FOW-a

Post by TomZG »

Nisam se mislio javljati mada pratim što se piše. Neću ni pametovati, želim pomoći. Vi bar imate gdje igrati, imate terene i povremene turnire.

Želite povećati FoW zajednicu u ova zajeb... vremena i čudite se što nema uspjeha. Pa pomognite novim igračima mada vama nitko nije pomogao.
Učešća od turnira nemojte trošiti na nagrade. Bolje štedite i kupite dva army boxa, dvije tenkovske liste. Obojajte modele u par popodneva, uz pivo i priču sve brzo ide. Nakon toga pružite priliku novim igračima da igraju sa tim zajedničkim modelima, a vi iskusni igrači stanite iza njih i pomažite savjetima, tumačenjem pravila. Ako netko odigra partiju, dvije možda si i sam postepeno kupi par modela za igru. Da li je ovo izvodivo? Odredite jedan dan u tjednu kada će se moći igrati, nađite prostor i sve ste riješili.

Želite promociju igre? Imate li vremena za to?
Ja već godinu i pol isto pokušavam. Prvo sa stranicom, pa časopisom, blogom... Jednostavno je jako malo zainteresiranih za bilo kakvu pomoć. Greška je što sam gurao jedino FoW. Trebao sam ubaciti i sve moguće igre 28mm modelima, ostale stolne igre...

Razmislite o tome što želite. Dobro razmislite imate li dovoljno vremena za realizaciju planova. Ako nemate osobu koja će sve pokrenuti i gurati cijelo vrijeme, onda sve zaboravite. Nemojte isključiti debele, ćelave, ružne, stare... :D

t.
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Verterdegete »

Da ja iznesem svoje vidjenje problematike, posto sam vec poduze neko ko visi na ogradi povodom FoWa. Ja vidim nekoliko krupnih problema. Prvi je naravno cena. Original FoW modeli su preskupi, gotovo na nivou GWa. S tim sto GW minijature vece i detaljnije, pa samim tim i daleko vizuelno interesantnije. Barem donekle znas na sta si pukao toliku kintu. 1/100, sa druge strane, izgleda bas neugledno, narocito pesadija.
Drugi problem je povezan sa problemom cene, a to je akcenat na tematskim bitkama i istorijskoj preciznosti. Ja na primer bacim 400 evra na MW Ruse za koje sam odabrao zimski dezen, i sebe automatski iskljucujem iz bilo cega sto nema veze s ruskom zimom 42/43. Dakle, tri perioda rata, na tri fronta, razlicito naoruzanje, razlicite boje... Sa jednom armijom ces uvek biti iskljucen iz vecine istorijskih desavanja, stoga imas pritisak da kupujes jos. A jebi ga, Spejs Marinci su Spejs Marinci, i na Jupiteru i na Catachanu, i 36000. i 39999. godine. Kupis njih i igras s kim hoces.

I naravno, tu je i cinjenica da je ovo hobi zahteva veliki licni trud. Pre svega mislim na bojenje modela. Malo ljudi ima vlje i strpljenja za tako nesto. Meni licno je moral slomilo upravo bojenje. Ne sam rad (cak naprotiv), vec sama situacija da sam za modele pukao ogromne pare i na kraju ih unakazio macanjem. Sad nikako da se opasuljim da li bi mi 1/100 bilo lakse ili teze za bojenje od 28mm.
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

1/100 su najlaksi za farbanje, posebno ako uzmes tenkove ili vozila. Kupis airbrush imas obobjenu armiju bukvalno u jednom danu. Bukvalno.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Hertz
Posts: 548
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:01 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Hertz »

Ma moze MW rusi da se sakupe vec za 150 evrica, a za dodatnih 70 eto i LW armije 8-)
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

Problem je sto je za vecinu ("prosecnih") ljudi i tih 150 (+70?) evradi mnogo. Nazalost tako je. Tih ~200 evra je neretko nekome cela plata u Srbiji. Ako krenes van BG, svakako.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Nemanja »

Hertz wrote:Ma moze MW rusi da se sakupe vec za 150 evrica, a za dodatnih 70 eto i LW armije 8-)
Plastic soldier Nemci za mw/ lw kostaju 100-120€. I mozes da igras bukvalno sve frontove. Ne kazem da je malo, ali ovo nije jeftin hobi. Vecinu ljudi ipak odbija farbanje ili cena istog. Bar onih koje sam ja probao da zainteresujem
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Dzon Vejn »

I to je tacno. Ako je za utehu, kupovina airbrusha je na duge staze vrlo isplativa. Posebno za FoW, za koji airbrush kao da je izmisljen.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Duc d' Elchingen »

ajde da ja kao dežurni zastupnik istorijske tečnosti kažem koju na ovu temu
istorijska tačnost jeste lepa i lično je veoma cenim ali postoji način da se zaobiđe
u slučaju Crvene Armije skoro komplet pešadija može mirne duše da se koristi od 1941 do 1945
jedino što se malo razlikuje je automat koji do čini mi se 44 ima burence a posle okvir
pri tom i onaj sa burencetom je uredno u upotrebi do kraja rata
dalje minobacači, mitraljezi, pt puške, sve isto
artiljerija 76mm, 122mm, 152mm sve isto
dobar deo vozila može da se koristi i u MW i u LW (EW je malo problematičan jer su Sovjeti stvarno imali neverovatne kreacije)
drugi problem koji si pomenuo isto u principu nije problem
zimska varijanta postolja, pa sneg je padao i 41 i 44
plus da ne pričamo da ti se može desiti da na turnitu igraš protiv Engleza za pustinju na tabli koja predstavlja urbanu Francusku...
vizuelni doživljaj je takav kakav je i tu se ništa ne može specijalno učiniti 18mm figura nikada neće moći da bude lepa i detaljna ko 28mm mada mi ovi novi plastični Nemci i Amerikanci deluju jako lepo
meni se lično PSC pešadija ne sviđa, mnogo mi izgledaju ko slike sa egipatskih hramova

dakle ukratko, maltene jedino gde ti se periodi razlikuju su vozila
osim ako naravno ne želiš da vodiš Engleze, ako si spreman njih da radiš istorijski tačno za sve periode i frontove spremaj bubreg za prodaju
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Bojan Tiger Ace »

Ajde i ja da se ukljucim, kao jedan od ljudi koji imaju najnizi budzet za FoW.

Ukratko fow sam krenuo da skupljam kad sam bio nezaposleni student.

Ukoliko nisi preterano izbirljiv, moze da se skupi armija za relativno male parice.

1. Starter set Open Fire je price/quality izmislio.
2. Plastic Soldier Company prodaje npr 5 pantera za oko 3000 din. 5 pantera je u LW oko 1000 poena dok je u mw verovatno oko 2000 :D
3. Zvezda je prejeftina, ima dosta modela koji su pretezno za EW i MW ali se lako konvertuju u LW (ja sam Stug G pravio od Stug B zvezdinog)

I finalno, ako imas vremena mozes i da pravis / konvertujes figure i sam. Ja ti sigurno nikad necu praviti problem za partiju, niti verujem da ce neko drugi. Bitno je da se igra ;)

E da, za farbanje, npr nemci za pustinju, kupis prajmer u spreju, wash i dekale, imas ofarbane solidno tenkove za popodne.

Pozdrav :)
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Nemanja »

Bojan Tiger Ace wrote:Ajde i ja da se ukljucim, kao jedan od ljudi koji imaju najnizi budzet za FoW.

Ukratko fow sam krenuo da skupljam kad sam bio nezaposleni student.

Ukoliko nisi preterano izbirljiv, moze da se skupi armija za relativno male parice.

1. Starter set Open Fire je price/quality izmislio.
2. Plastic Soldier Company prodaje npr 5 pantera za oko 3000 din. 5 pantera je u LW oko 1000 poena dok je u mw verovatno oko 2000 :D
3. Zvezda je prejeftina, ima dosta modela koji su pretezno za EW i MW ali se lako konvertuju u LW (ja sam Stug G pravio od Stug B zvezdinog)

I finalno, ako imas vremena mozes i da pravis / konvertujes figure i sam. Ja ti sigurno nikad necu praviti problem za partiju, niti verujem da ce neko drugi. Bitno je da se igra ;)

E da, za farbanje, npr nemci za pustinju, kupis prajmer u spreju, wash i dekale, imas ofarbane solidno tenkove za popodne.

Pozdrav :)
samo MOLIM TE nemoj tako da farbaš Pantere za ETC :lol: da nas ne bije maler :D
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Promovisanje FOW-a

Post by Bojan Tiger Ace »

Uvredjen sam. Ja vodim nemce u odbrani fatherland-a '45.

To ce biti ambush kamuflaze na sve strane ;)
Post Reply

Return to “Flames of War”