Označavanje pločica/baza - nužno ili nepotrebno

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

Post Reply
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Označavanje pločica/baza - nužno ili nepotrebno

Post by TomZG »

Poštovanji ljubitelji malih tenkića, još manjih vojnika...

smatrate li da je označavanje baza nužno ili nepotrebno?

Koliko god u igri ljepše izgledaju prirodno obojane plastične pločice, nekima je u igri veliki problem zapamtiti što čemu pripada. Pogotovo ako se radi o dva velika voda pješadije koji su isprepleteni preko dva ili tri objektiva i na kraju se svi pogube.
Ako ste za opciju označavanja baza, što je po vama prihvatljivo?

Ja sam nekim bazama bojao samo jednu manju površinu u određenu boju... plava je za prvi vod, crvena za drugi, siva za AT vod, žuta za HMG... dok sam recimo EW Japancima cijelo podnožje baza obojao u određenu boju.

Ukoliko netko različito oboja modele onda nema potrebe za označavanjem baza. Neki igrači imaju jedan vod sa zelenim, a drugi bijelim uniformama.
Neki igrači imaju jedan vod pješadije koji je u "gradu", drugi u "šumi"...

---
Što je sa tenkovima?
Da li cijele vodove bojati u istu kamuflažu? Kako recimo označiti različite tenkove u istom vodu? Imam jednu MW listu sa vodom koji ima 3x PzIII i 2x PzIV i svi modeli su različiti. Kako protivnik može na brzinu shvatiti koji PzIII ima RoF 2, a koji 3? Koji tenk ima Front Arm. 5, a koji 6; koji AT 7, a koji AT 9?
Nisu svi dobri poznavatelji tehnike iz WW2 perioda.

Što kada netko na teren izvede 35 Ruskih tenkova pa se ti snađi i zapamti koji tenk ide u koji vod, pogotovo ako ima modele sa 76 i 85mm topovima. Što kada Ameri imaju sve različite Shermane u tenkovskom vodu i tako dva voda plus komanda... ili kada 3 od 5 tenkova u jednom vodu imaju zapovjednike na kupolama, plus dva tenka iz komande, a nađu se svi zajedno... Trebam zapamtiti puno stvari koji mi protivnik kaže na početku igre, pa sada još moram znati da je 1st komanda sa zapovjednikom koji se drži za lijevo uho, 2nd komandir maše, komandir prvog voda maše, ali je ruku podigao 0,0001 mm više, a ostala dva tipa isto mašu, međutim jedan je glavu okrenuo za isto 0,001 mm u desno dok se drugom vidi cigareta ili ima crnu, kratko pošišanu i blago u desnu stranu zalizanu kosu.
Znam da karikiram, samo početnicima je teško naučiti karakteristike vozila, zapamtiti posebna pravila pa ako je tu još Warrior ode koncentracija u 3 da ne kažem čega. Onda im se pametuje sa ovakvim sitnicama.

Da li bi ružno izgledalo da na svakom tenku visi mala zastavica na kojoj piše vod i model tenka (ako ih je više različitih u vodu)?
Da li bi ružno i nepotrebno izgledala i ista mala zastavica na svakoj bazi?

I za kraj, a nema veze sa ovom temom... što kažete na moguće varanje sa kockicama? Ako netko ide tako daleko, možda i metar koji koristi baš i nije ispravan... možda je artiljerijski templejt veći za par inča ;).

-------------
T.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Označavanje pločica/baza - nužno ili nepotrebno

Post by Duc d' Elchingen »

ja recimo koristim tačkice na ivici postolja za pešadiju
prvi vod ima 1, drugi 2 a treći 3
isto može da se koristi i za mitraljeze, minobacače, topove

što se tiče tenkova nemci su tu najmanji problem
ako ih pravilno obeležavaš dekalima znaćeš koji je iz kog voda
takođe brojevi omogućavaju lakšu indentifikaciju
npr tenk 122 je PzKpfw III J a tenk 123 je PzKptw III M
izbacivanje proksija takođe pomaže

kod rusa problem rešiš tako što jedan vod ima patriotske slogane a drugi nema ako su isti tenkovi u vodu

amerikanci, opet dekalima, npr jednom vodu staviš zvezde samo sa jedne strane ili jednom nakačiš neki stowage
slično može da se primeni i na britance

naravno kod svih njih kako i kod nemaca izbegavanje proksija znatno pomaže

dalje, najbolje je da komandni tenk ima čikicu koji viri, nemci i englezi oznakama dodatno olakšavaju taj problem

odštampane armijske liste kao i knjige KnoW Your Enemy su vrlo, vrlo korisne

ni Battlefrontovi tenkovi nisu mnogo skupi a kome jesu tu su uvek PSC, Zvezda ili neki drugi proizvođač

eto ja nabacah par komentara
nadam se da su od koristi
Post Reply

Return to “Flames of War”