Sirotinjski FoW

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

Post Reply
User avatar
Akin.G
Posts: 31
Joined: Sun Mar 27, 2016 11:00 am
Location: Sarajevo

Sirotinjski FoW

Post by Akin.G »

Pozdrav,

Da li je iko probao baviti se izradom FoW figura od papira.
Ja sam naišao prije nekoliko dana na FoW sajt i svidjela su mi se pravila, ali niti imam toliko para niti volje da ih trošim da bih dobio sve što bih želio od figura.
Probao sam da napravim nekoliko modela tenkova, pješadije i terena u omjeru 1:100, pa ako ima neko da je to pokušavao, pa mi dadne neki feedback ili savjet oko toga.

Ovo jedna slika ovoga što sam dosad napravio.
Potreban materijal:
- Epson inkjet printer
- kartonska kutija
- 150g papir (pješadija)
- 200g papir (tenkovi)
- krep papir za živicu i bocage
- vodene bojice za njivu i baze
- zeleni hamer papir za podlogu
- grančice čempresa i jelike ili homorike za drveće.

Image
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Sirotinjski FoW

Post by Koba »

Ovo što si napravio je jako lepo i za svaku pohvalu. Teoretski može da se igra i sa papirnim modelima. Posebno ako imaš jednog ili više prijatelja koji takođe žele da igraju FoW i isto tako prave papirne modele. NAJVAŽNIJE je da imaš sa kime da igraš. U zemljama gde se više igraju igre, dosta ljudi igra neke ratne igre sa papirnim modelima. Ali SVI imaju papirne modele i ravnopravni su po tome. Ja sam imao sličnu muku kao ti s tim što sam ja mislio da igram FoW sa modelima u 1/72 koji su daleko lepši i jeftiniji. Ali sam brzo odustao...
Ako kreneš ozbiljnije da igraš FoW onda će ti (nažalost) trebati plastični/metalni modeli u 1/100. Igraćeš protiv raznih ljudi, mnogi od njih će sa nipodaštavanjem gledati na tvoje papirne modele i možda ćeš se zbog toga osećati loše.
FoW nije zamišljen kao igra za siromašne kao što nije ni golf ili tenis. Mi smo ovde generalno siromašni i to je jedan od razloga zašto malo ljudi igra FoW.
Sa papirnim modelima uči pravila i probaj da vidiš kakva ti vojska "leži" da ne bi traćio novac na nešto što ti ne treba.
Kao i većina drugih hobija FoW je veoma težak za nekog ko počinje jer ti puno toga treba odmah. Trebaju ti modeli, lepak, boje, green stuff, prajmer a uz sve to biće i lutanja dok ne stekneš iskustvo u svemu tome. Vremenom će ti biti sve lakše ako ti je to neka uteha.
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Re: Sirotinjski FoW

Post by TheMarko »

Postoji i podvarijanta koja je mix Kobine i tvoje. Napravis lepo papirnu armiju, igras se k'o covek, pa kad zakljucis da je to ono sto zelis, pocnes polako, jedan po jedan da menjas papirne pravim modelima. Tako imas armiju s kojom ces da se igras relativno jevtino i jako brzo, a s vremenom bez naglih ulaganja mozes da dodjes i do "prave" armije . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
User avatar
Akin.G
Posts: 31
Joined: Sun Mar 27, 2016 11:00 am
Location: Sarajevo

Re: Sirotinjski FoW

Post by Akin.G »

E hvala na riječima podrške,
Što se tiče protivnika sa kojim mogu igrati, tu mogu računati na 11-godišnjeg sina, koji može skontati sva pravila i igrati po njima ali teško da mogu očekivati neke taktičke izazove, mada ova današnja djeca uče brže nego što smo mi, neki dan mi je mlađi klinac koji ide u predškolsku počeo učiteljici nabrajati slova "A,B,F, Enter, Spejs, Eskejp, Ctrl", :)
Doduše, volio bih kada bi neko ko dobro zna pravila FoW-a pokaže interesovanje da odigramo jednu na roll20, pripremio bih ja nekoliko modela tenkova i pješadije i terena, da bih malo shvatio kako se igra u konkretnim situacijama.
A što se tiče nipodaštavanja od strane vlasnika pravih figura, ako nekad nabasam u Bosni na nekog takvog, to je i razumljivo, jer čovjek normalno razmišlja: "Ja dadnem 25€ za jednog tenka plus poštarina, još čekam da mi dođe po mjesec dana, još moram biti umjetnik da ga ofarbam da liči na nešto, a ovaj glupan napravi besplatno od papira za sat vremena tri tenka, i sad misli da smo jednaki..."
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Sirotinjski FoW

Post by Duc d' Elchingen »

Ako te put navede u Beograd svrati do Grenadier Games, Terazije 12.
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Sirotinjski FoW

Post by TomZG »

Kao što je već Dule napisao, svaka pohvala za izradu modela od papira.

Odluči se za listu koju ćeš voditi, proučavaj pravila i polako prikupljaj modele. Ne moraš u startu kupiti sve. Osim toga, ne moraš kupovati skupe BF modele.

Odi na neki turnir ako si u mogućnosti. Pogledaj kako to ide.
Svi mi imamo po nekoliko lista i vjerujem da neće biti problema da ti netko donese i posudi modele za igranje.

T.
User avatar
Akin.G
Posts: 31
Joined: Sun Mar 27, 2016 11:00 am
Location: Sarajevo

Re: Sirotinjski FoW

Post by Akin.G »

Mapa puta je sljedeća:
1. Napraviti 600pts armije Njemačke i USA
2. Napraviti teren
3. Probati kako se igra.

Ovaj FoW kalkulator mi je dao sljedeće podatke za 600pts armije, pa valjda su ujednačene snage:

US CONFIDENT TRAINED INFANTRY COMPANY POINTS 600:
Rifle Company HQ 10
2 Cmd Carbine team
Rifle Platoon 110
1 Cmd Rifle team
1 Bazooka team
6 Rifle team
Weapons Platoon 90
1 Cmd Carbine team
2 M1919 LMG team
3 M2 60mm mortar
Anti-tank Platoon 45
1 Cmd Carbine team
2 M1 57mm gun
Tank Platoon 345
5 M4A1 Sherman

GERMANY CONFIDENT VETERAN INFANTRY COMPANY POINTS 600
Grenadierkompanie (Heer) HQ 45
2 Cmd SMG team
Grenadier Platoon (Heer) 110
1 Cmd Rifle/MG team
4 Rifle/MG team
Grenadier Machine-gun Platoon (Heer) 70
1 Cmd SMG team
2 MG42 HMG
Grenadier Anti-tank Gun Platoon (Heer) 105
1 Cmd SMG team
2 7.5cm PaK40 gun
Panzer Platoon (Heer) 270
3 Panzer IV H
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Sirotinjski FoW

Post by Bojan Tiger Ace »

Akine,

svaka cast na rucnom radu.

Mogu da ti predlozim par stvari:

1. Odustani od papirne pesadije, jednostavno previse muke. Ako zelis da uzmes one PSC pesadince, njih imas u bg, cena je oko 3000din ako se secam. Nesto si negde rekao da bi uzeo pola nemacke pola americke ili tako nesto. Savetujem ti da bolje uzmes britance jer imaju vise veteranskih trupa - lakse ces praviti liste,a tenkovi su manje-vise slicni. Ukoliko zelis da uzmes 50-50 nemaca i britanaca, tu mogu ja da ti uletim :)

2. Igraj sa papirnim tenkovima dokle god se ne odlucis za jednu listu/armiju. Od Zvezdinih modela mozes da napravis listu za male pare (pogotovo sada kada izadju novi modeli) i da ucestvujes na turnirima. Zvezdin tenk je 2.5e, problem je sto ne moze da se nadje u Regionu, ali postoje nacini, pitaj kada se resis. Dodatno, ima puno ljudi, ukljucujuci mene, koji ce ti pozajmiti figure rado za turnir :)

3. Nadji nekog odraslog da sa njime igras! To sto je neko odrastao znaci da ce sam finansirati svoju armiju, mozda ti praviti drustvo na putovanjima na turnire itd. E tu najbolje da kontaktiras ljude koji promovisu ovaj sport za savete, Duleta (Koba) , Pedja (Duc) itd... Pocni od prijatelja pa siri dalje ;)

4. Gledaj oglase, mozes da nadjes ponekad figure za dzaba pare, pogotovo neke ostatke iz Open Fire seta, koji se prodaju za badava cesto ;)

Puno srece, i sta god ti treba, slobodno pitaj :)
User avatar
Akin.G
Posts: 31
Joined: Sun Mar 27, 2016 11:00 am
Location: Sarajevo

Re: Sirotinjski FoW

Post by Akin.G »

Bojane, hvala na savjetima i definitivno ću kontaktirati tebe i Granadirce za nabavku, kada budem htio kupovati.

Trenutno sam se zagrizao za papir, i uspio sam napraviti vojske da mogu probati Open Fire.
Djeca su mi trenutno jedini protivnici, i ako bi FW ozbiljnije počeo ganjati, trebalo bi i napraviti neku normalnu listu i kupiti figure.
Mada iskreno, koliko volim papir, makaze i ljepilo, toliko ne volim boje i bojenje.

Evo još jedna slika mog OpenFire paketa, i neću vas više smarati sa postovima, možda jedino ako bude nejasnoća o pravilima.

Image
User avatar
Akin.G
Posts: 31
Joined: Sun Mar 27, 2016 11:00 am
Location: Sarajevo

Re: Sirotinjski FoW

Post by Akin.G »

Vidio sam da je izašla nova igra "Tanks" zasnovana na 1:100 modelima tenkova i kartama, pa sam pohvatao na unboxing videima neka pravila i vrijednosnti karata i stavio na papir

Image
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Sirotinjski FoW

Post by Koba »

Odlično ti je ovo sve!
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Re: Sirotinjski FoW

Post by TheMarko »

Bravos!!!
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Sirotinjski FoW

Post by srebrni vitez »

На тему Флејмса, можеш све да урадиш у 2Д. У фотошопу да одрадиш картице са пешадијом, возилима и оруђима из птичје перспективе. Не мора нужно да буде фотографија, можеш и симболично да представиш одговарајуће јединице. Пешадија и топови ионако иду на општа постоља (маркере чак можеш да стављаш НА јединицу, а не поред ње, па је можда и прегледније). Возила траже мало више посла, треба наћи слике (или планове) одозго, али ни то није страшно. Сигурно све може да се нађе на нету. Свакој војсци даш карактеристичну боју, нпр. Вермахт сив, СС црн, Руси црвени, Амери маслинасти итд. Терен исто представиш шематски. Ако се бринеш за стварно видно поље, сваком терену унапред даш одговарајуће карактеристике и нема главобоље.

У тој варијанти можеш и да смањиш размеру, оно што је у инчима да буде нпр. у сантиметрима (пропорционално смањиш постоља, раздаљине и остало). Самим тим ти треба и мањи простор (само 72 х 48 сантима, уместо садашњих 180 х 120). Можеш и да направиш кутију, као за преносни шах (онај са лименом таблом на преклоп), на постоља ставиш магнете и уживаш. Не заузима велики простор, може и да се носи (преклопљено 48 х 32 +- сантим). Пошто је то кутија, унутра држиш и војске. А постоља не падају са табле, нити се лако нежељено померају :)
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Sirotinjski FoW

Post by Bojan Tiger Ace »

srebrni vitez wrote:На тему Флејмса, можеш све да урадиш у 2Д. У фотошопу да одрадиш картице са пешадијом, возилима и оруђима из птичје перспективе. Не мора нужно да буде фотографија, можеш и симболично да представиш одговарајуће јединице. Пешадија и топови ионако иду на општа постоља (маркере чак можеш да стављаш НА јединицу, а не поред ње, па је можда и прегледније). Возила траже мало више посла, треба наћи слике (или планове) одозго, али ни то није страшно. Сигурно све може да се нађе на нету. Свакој војсци даш карактеристичну боју, нпр. Вермахт сив, СС црн, Руси црвени, Амери маслинасти итд. Терен исто представиш шематски. Ако се бринеш за стварно видно поље, сваком терену унапред даш одговарајуће карактеристике и нема главобоље.

У тој варијанти можеш и да смањиш размеру, оно што је у инчима да буде нпр. у сантиметрима (пропорционално смањиш постоља, раздаљине и остало). Самим тим ти треба и мањи простор (само 72 х 48 сантима, уместо садашњих 180 х 120). Можеш и да направиш кутију, као за преносни шах (онај са лименом таблом на преклоп), на постоља ставиш магнете и уживаш. Не заузима велики простор, може и да се носи (преклопљено 48 х 32 +- сантим). Пошто је то кутија, унутра држиш и војске. А постоља не падају са табле, нити се лако нежељено померају :)
Ako se odlucis na ovaj sistem, sve sto ti treba mozes da nadjes ovde http://www.juniorgeneral.org/
bole
Posts: 73
Joined: Sat May 06, 2017 7:24 pm

Re: Sirotinjski FoW

Post by bole »

Pozdrav. Da te malo ohrabrim ako mogu. Da sam na tvom mestu ja bih napravio oklop sam jedino bi kupio pesadiju.

Oklop bih pravio od papira, zice, foreksa, Farbao akrilom i uz malo prakse nece se primetiti razlika izmedju kupovnih i tvojih modela.
Razlika je u novcu jer tebe ce ovo kostati samo boja i rada. (ja radio za manje razmere i nije ispalo lose.)

Malo bih poradio na terenima.
Kuce bi pravio od Foreksa, i papira, zivu ogradu od sundjera i kesica caja, puteve od foreksa, a njive od lesonita i drvofiksa prekriveno peskom a oiviceno sundjerom iscepkanim. Boje enterijera mozes i temperom mada je bolje akrilom....

Veruj mi jako je lako.....
Last edited by bole on Tue May 09, 2017 1:57 pm, edited 2 times in total.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Sirotinjski FoW

Post by srebrni vitez »

АкинЏи,

има ли неких повратних информација? Како напредује развој хобија?
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
Post Reply

Return to “Flames of War”