Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

Post Reply
uros03
Posts: 12
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:05 am

Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by uros03 »

Zdravo!
Nov sam u svetu igara i hteo bih da krenem da igram FoW
Sta sve moram da jupim i gde to mogu da pronadjem?
Zivim u Jagodini, nemam koga da pitam za pomoc.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Duc d' Elchingen »

Prvo pitanje je koje nacije bi hteo da igraš?
Osim Nemaca naravno oni su nekako obavezni za WW2...
Ima dobar starter Open Fire koji ti daje Anglo-Amerikance i Nemce.
Po pola vojske za obe strane.
Ako te interesuje još nešto javi mi se preko pm.
Pozdrav
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by joggy »

nemci nisu obavezni nigde :). Samo rusi su pravi izbor. Salim se naravno, treba da skupljas ono sto ti najlepse izgleda u principu. Ovde imas grenadier games koji narucuje modele za FOW.
Treba jos da znas da to nazalost nije uopste jeftin sport za nase podneblje (racunaj da ti treba 200+ evra za neku iole smislenu listu, plus boje, cetkice i vreme da sve to sklopis i ofarbas ili jos para da nekom platis da ti ofarba), kao i da retko ko van Beograda igra ovu igru sto ce reci da bi vrlo verovatno dolazio u Beograd radi igranja.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Nemanja »

Nije bas tako crno. Trenutno su aktivni Kragujevac i Vrsac,kao centri u kojima se igra. Takodje,za pocetak igranja( sa Nemcima ili Amerikancima) je dovoljno oko 100e investicije. Jeste za nasu zemlju prilicno para,ali je jeftinije od drugih igara.
User avatar
deka
Medved ili Jeti? Odlučite sami.
Posts: 1116
Joined: Thu Feb 24, 2005 3:55 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by deka »

joggy wrote:...kao i da retko ko van Beograda igra ovu igru...
E, Chronose, nemo' da širiš dezinformacije...

Marko & Marko su iz KG...
Dule & Juniori su iz Vršca...
A ni moja malenkost nije iz prestonice :wink:
Image Image
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by TheMarko »

Jagodinac, dobro dosao . . . Ja sam jedan od ovih koje pominju iz Kragujevca . . .

Prva stvar koja ti treba su protivnici (ili bar jedan protivnik) . . . Ovo ti pricam iz licnog iskustva, jer nas u Kragujevcu ima ukupno dvojica, i malo nas je . . . Doduse s obzirom na to da Jagodina nije daleko, mozemo da te prikljucimo nasem "Kragujevackom korpusu" dok ne dodas jos koga u redove . . . :D Ako se zahuktas, moci ces i sopstvenu lozu da napravis . . . :D

Salu na stranu, Slusaj Pedju (Duc d' Elchingen), Open fire je idealan starter, mi smo poceli tako sto smo kupili dva . . . Jedan open fire sadrzi sve sto ti treba da se malo igras protiv nekoga osim stola i metra (sto je malo teze spakovati u kutiju, a metar imas na svakom cosku da kupis) . . . I figurice i kockice i terene i pravila i skracena pravila za pocetnike . . . Bukvalno sve . . . Cak iako nemas protivnika, odlican je nacin da ljudima predstavis igru i da probaju jer de facto imas dve male armije . . . Ja sam prvi kupio starter, probao sa nekoliko njih pre nego sto je naisao Mare 2. Njemu se svidelo, kupio svoj Open fire, razmenili figurice (ja njemu sve nemacko, on meni sve angloamericko) I opa, duplo veca armija dok si rekao keks . . . (da ne pominjem i duplo vise terena, sto je u ovoj igri jako bitno ;) )

Doduse, mislim da novi open fire nema kompletna pravila, ali toga ima u pdf-ovima svuda . . .

Jos jednom, dobro nam dosao i ako te nanese put u Kragujevac, javi se na vreme da organizujemo neko druzenje uz figurice, kockice i pivo . . .

P.S.
Bice javno objavljeno, prati forum, ali planiraj ako mozes tamo pred kraj januara ili pocetkom februara da naidjes u Kragujevac. tad pravimo sad vec tradicionalno druzenje pod nazivom Jatacenje. Bude to vikend dobrog druzenja i igranja najrazlicitijih igara . . . Upoznaces uzivo i neke od jako interesantnih ljudi sa ovog foruma . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Bojan Tiger Ace »

Ja ti savetujem da dodjes do prestonice jedan dan, i odigras partiju sa Pedjom npr.

Odrace te ko vola (voli on to tako) ali ces videti u cemu je poenta. Ako bude dobar pedjica, pozajmice ti figure za jednu npr pesadijsku listu a on ce igrati tenkovsku tako da vidis oba aspekta igre (postoje i mehanizovane cete koje su izmedju, najcesce u ulozi jedne od dve pomenute).

Open Fire je fenomenalan starter, ali ako uzimas sam, ne mora da bude jedina solucija.

Definitivno se odluci za tip armije koju zelis da igras posle probne partije, pa onda i za naciju.

Od proizvodjaca su u igri tri glavna:
1. Battlefront (BF), tvorac igre, najsira ponuda, uglavnom i najskuplji
2. Plastic Soldier (PSC), poprilicno siroka ponuda, ogranicena ponuda, malo jeftiniji od plasticnih BF, puno jeftiniji od metalnih BF, kvalitetni
3. Zvezda, njihova samo vozila dolaze u obzir (pesadija i topovi su u drugoj razmeri), smesno jeftini i sad vec imaju dobru ponudu. Modeli su sa manje opcija i detalja, nekome smeta to, nekome je svejedno.

U proseku sve nacije sem rusa mogu da naprave listu za relativno malo para. Tenkovske liste su naravno jeftinije od pesadijskih, ali ne znacajno.

Primeri:

Recimo hoces da igras englesku pesadiju. Kupices:

1. PSC kutiju pesadije , oko 3000rsd
2. PSC kutiju artiljerije, oko 3000rsd
3. BF kutiju sermana ili PSC kutiju sermana, oko 3000rsd
4. Zvezda avion oko 400rsd

I eto, za nekih 80e, imas veteransku vojsku za nekih 80e.
Mozes da dalje:
5. PSC heavy weapons kutiju, oko 3000rsd

Pa odes na 100e, ali imas solidnu kompetativnu listu koja moze da igra sa svima, odnosno protiv svakog skoro :)

Srecno skupljanje!
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by srebrni vitez »

Ја сам нов играч, са око три месеца у Флејмсу, али са значајним претходним искуством у другим системима.

Флејмс сам почео сам тако што сам купио два Опен фајера која се исплате (поготово за Немце). Добијаш пристојан оклоп (шест самохотки ШтуГ), 4 ПТ топа (ПаК 40) и четири вода пешадије. Требаће ти тешка артиљерија, а касније ће ти вероватно затребати још тенкова (Звезда, а поготово Пластик солџер су сасвим пристојан избор за оклоп ако је новац проблем), зарад разноврсности војске. Требаће ти и кутија немачких пешадијских оруђа.

Англо-Амери су хибридан списак. Добићеш британске тенкове: 8 шермана V, 4 шермана фајерфлаја, два вода америчких падобранаца. Требаће ти (усмери се ка Америма) тешка артиљерија и вероватно неке ПТ самохотке. Вероватно још један вод пешадије, неке базуке, ПТ топови и сигурно два пешадијска четна командна постоља.

Ваљало би да проучиш књиге војски, па да видиш шта од које војске можеш да очекујеш. Није неопходно да почињеш стартер сетом, али се такође и исплати. Имај на уму и да овде имаш три игре у једној. Рани, средњи и касни рат који не могу међусобно да се мешају - војска за рани рат не игра против војске за касни рат итд. Неке фигуре могу да се користе у све три подваријанте, неке не. Који период се најчешће игра (и у колико бодова) у многоме зависи од тога шта ће се дотичне сезоне играти ЕТЦ-у (отворено првенство Европе). Ове сезоне је то касни рат.

Значајно је то што можеш да се поуздаш у колеге хобисте који ће ти радо помоћи око свих недоумица које можеш да имаш.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
uros03
Posts: 12
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:05 am

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by uros03 »

TheMarko wrote:Jagodinac, dobro dosao . . . Ja sam jedan od ovih koje pominju iz Kragujevca . . .

Prva stvar koja ti treba su protivnici (ili bar jedan protivnik) . . . Ovo ti pricam iz licnog iskustva, jer nas u Kragujevcu ima ukupno dvojica, i malo nas je . . . Doduse s obzirom na to da Jagodina nije daleko, mozemo da te prikljucimo nasem "Kragujevackom korpusu" dok ne dodas jos koga u redove . . . :D Ako se zahuktas, moci ces i sopstvenu lozu da napravis . . . :D

Salu na stranu, Slusaj Pedju (Duc d' Elchingen), Open fire je idealan starter, mi smo poceli tako sto smo kupili dva . . . Jedan open fire sadrzi sve sto ti treba da se malo igras protiv nekoga osim stola i metra (sto je malo teze spakovati u kutiju, a metar imas na svakom cosku da kupis) . . . I figurice i kockice i terene i pravila i skracena pravila za pocetnike . . . Bukvalno sve . . . Cak iako nemas protivnika, odlican je nacin da ljudima predstavis igru i da probaju jer de facto imas dve male armije . . . Ja sam prvi kupio starter, probao sa nekoliko njih pre nego sto je naisao Mare 2. Njemu se svidelo, kupio svoj Open fire, razmenili figurice (ja njemu sve nemacko, on meni sve angloamericko) I opa, duplo veca armija dok si rekao keks . . . (da ne pominjem i duplo vise terena, sto je u ovoj igri jako bitno ;) )

Doduse, mislim da novi open fire nema kompletna pravila, ali toga ima u pdf-ovima svuda . . .

Jos jednom, dobro nam dosao i ako te nanese put u Kragujevac, javi se na vreme da organizujemo neko druzenje uz figurice, kockice i pivo . . .

P.S.
Bice javno objavljeno, prati forum, ali planiraj ako mozes tamo pred kraj januara ili pocetkom februara da naidjes u Kragujevac. tad pravimo sad vec tradicionalno druzenje pod nazivom Jatacenje. Bude to vikend dobrog druzenja i igranja najrazlicitijih igara . . . Upoznaces uzivo i neke od jako interesantnih ljudi sa ovog foruma . . .
Ne pijem pivo , imam 13 godina.
Mozda na sok od jabuke?

Verovatno cu i ja tako, kupicu Starter i videcu sa drugovima da li se i njima svidja ;)
Ovde u Jagodini niko ne igra drustvene igre.
Dobro, mogu da se pohvalim da sam napravio prvi DnD druzinu :D Nismo bas toliko aktivni , ali igramo kad mozemo :)
Videcu sa mojim hajducima da da idemo na jatacenje, da vidimo taj svetski gaming . :D
uros03
Posts: 12
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:05 am

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by uros03 »

Off Topic
What Is Open Fire?
Open Fire is your ticket into World War II wargaming. It’s got everything you need to discover many aspects of this exciting hobby, from assembling and painting miniatures to playing games on the table top.

Inside you will find:

36 Page Full Colour Open Fire Rule Book
40 Page Full Colour Forces book with German, British, American and Soviet Army Lists
11 Finely Detailed tanks, including three StuG G assault guns, six Sherman V tanks, and two Firefly tanks.
2 Grenadier platoons, one PaK40 platoon, and one US Paratrooper platoon, for a total of 105 infantry figures and 2 guns.
1 V1 Flying Bomb Terrain Piece
Cardboard Terrain
Game Tokens and Objective Markers
Open Fire Army Quick Reference Sheets
20 Dice
Measuring Stick
Ne dobijaju se ona pravila od 250 strana u A5 formatu?
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by TheMarko »

Sjajno je to sto se tako mlad interesujes za ovakav hobi . . . Velika buducnost je pred tobom . . . Sto se tice izbegavanja piva, ne moze . . . Ili pivo ili nista :-P (da se razumemo ni ja ne pijem pivo . . . osim bas, bas ponekad) D&D podrzavam . . . koju ediciju igrate? 'ajduci su uvek dobrodosli na Jatacenje . . . tome uostalom i sluzi . . . Izgleda da su u open fire-u zamenili knjigu s pravilima za "stapomer" . . .

Sto se tice Open Fire-a, ukoliko nisu promenili Sermane, trebace ti puno strpljenja za sklapanje jer su blago bagoviti odlivci. Ako dodje do toga trazi pomoc . . . Ima caka kako se sklapaju . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by srebrni vitez »

Не мора пиво, за омладину може квас!
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
uros03
Posts: 12
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:05 am

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by uros03 »

TheMarko wrote:Sjajno je to sto se tako mlad interesujes za ovakav hobi . . . Velika buducnost je pred tobom . . . Sto se tice izbegavanja piva, ne moze . . . Ili pivo ili nista :-P (da se razumemo ni ja ne pijem pivo . . . osim bas, bas ponekad) D&D podrzavam . . . koju ediciju igrate? 'ajduci su uvek dobrodosli na Jatacenje . . . tome uostalom i sluzi . . . Izgleda da su u open fire-u zamenili knjigu s pravilima za "stapomer" . . .

Sto se tice Open Fire-a, ukoliko nisu promenili Sermane, trebace ti puno strpljenja za sklapanje jer su blago bagoviti odlivci. Ako dodje do toga trazi pomoc . . . Ima caka kako se sklapaju . . .
5 ediciju igramo.
Handbook smo nasli u PDF i istampali. Malo nam se ne snalazi DM, moram da mu posaljem Dungeon Masters Guide da pogleda to malo.

Koju drustvenu igru za male pare imate da mi preprucite ?
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Nemanja »

Eh,pa moras da kazes sta te zanima i sa kim zelis da se igras. Koliko igraca, tematika, godiste i pol, poznavanje engleskog....sve su ti to bitni elementi. Preporucujem da pregledas boardgamegeek sajt. Tamo ti se nalaze manje vise sve igre koje su izasle zadnjih tridesetak godina.
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by TheMarko »

+1

Suvise nepoznanica da bi mogao da se da iole smislen i koristan odgovor . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by DeathJester »

Da se prikacim na temu, posto se i mene tice. Drugar i ja bi da pocnemo FOW da igramo, on bi americku tenkovsku vojsku ( ne znam koji komandni nivo je u FOW, ceta, brigada, armija ? ), a ja nemacku tenkovsku ( naravno ). Ako moze neka preporuka sta da kupimo za pocetak ? Hteli smo Open Fire, ali avaj, nema ga vise pokupovase dusmani sve iz Grenadira ( a mi se htedosmo ovajditi od popusta ) #cry
edit > samo da napomenem da je cilj proci sto jeftinije ( sto verovatno znaci izbegavati oficijalne modele koliko sam shvatio oni deru )
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Nemanja »

Ne deru od kada su presli na plastiku.
Verovatno najbolja opcija za pocetak TENKOVSKIH listi su starteri Romels wolfs i Pattons ne znam ni ja sta. doduse, sad su i oni prodani. Ima I drugih povoljnih opcija, pisace vec Pedja(ovde Duc)
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Duc d' Elchingen »

Napraviću ti večeras neke ponude i poslati na pm
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by DeathJester »

Zahvaljujem unapred i slobodno budite velikodusni sa jeftinim stvarima/popustom, s obzirom da moram prodati kompjuter da finansiram ovu novu ( potencijalnu ) zavisnost, pored 6 Infinity armija i kojecega :-D
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Sta mi treba da krenem da igram FoW?

Post by Bojan Tiger Ace »

Momci, ne znam dal ste novi ili povratnici u hobi, pa uzmite sve sto kazem sa rezervom.

U Grenadiru 3.1. ce se igrati turnir u FoW-u, dodjite da vidite na delu te armije. Mozda vam bude jasnije u kom smeru da krenete sa skupljanjem.

Starteri su super povoljna varijanta da krenete u hobi, ali takodje su malo zamka jer vas ogranice na jednu armiju. Rommels wolves je super povoljan, ako hoces da igras pantersku listu. Vecina igraca ne igra panterske liste nego vodi pantere kao podrsku. Dakle mozda bi ti vise lezala lista sa puno pzIV ili stug G a do toga dolazis box setovima, bilo battlefronta bilo PSC. Dodatno, pz IV je robusniji na period, ima ga u sva tri (EW, MW, LW).

Ameri sa druge strane su sermani na sve strane pa je njima lakse, mada opet su manje kompetativni bez Jumbo (neki tenk) i Sherman 76mm.

Dakle da rezimiram, pogledajte kako se igraju odredjene armije po battlerep-ovima na netu i uzivo, pa onda u skupljanje. Mnogo je bolje da das 100e za armiju koja ti se svidja nego 70 za neku koja ti se ne svidja :)

P.S. kada hocete da se igrate, javite, vrlo rado cu vam pozajmiti svoje nemce a imam i raznih nekih s**ja za proksovanje amera. :)
Post Reply

Return to “Flames of War”