Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

Post Reply
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Da li postoji nekakav sistem online igranja FoWa kao sto postoji onaj Universal Battle za WH?
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Trebaju mi neka pojasnjenja pravila:

1. pesadija assaultuje moj tenk koji je bog down / bailed out. iza njega na recimo na 6 incha stoje dva tenka koja su operativna, sta se desava?

2. pesadija cuci na objektivu, ja ih assault i pobedim u prvoj rundi, oni odluce/bace da beze. idu nazad 4 inca i dalje drze cilj? Ja fakticki nista nisam uradio u tekucem potezu, jel? Kada radim victor consolidates, da li mogu u bilo kom pravcu da mrdam ili samo napred/nazad?

3. pesadija je u transportima na pocetku poteza, transporti se krecu svojih 12 recimo, pesadija iskoci na 4 od kamiona i da li mogu da assault u istom potezu?
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Nemanja »

bokica wrote:Trebaju mi neka pojasnjenja pravila:

1. pesadija assaultuje moj tenk koji je bog down / bailed out. iza njega na recimo na 6 incha stoje dva tenka koja su operativna, sta se desava?

2. pesadija cuci na objektivu, ja ih assault i pobedim u prvoj rundi, oni odluce/bace da beze. idu nazad 4 inca i dalje drze cilj? Ja fakticki nista nisam uradio u tekucem potezu, jel? Kada radim victor consolidates, da li mogu u bilo kom pravcu da mrdam ili samo napred/nazad?

3. pesadija je u transportima na pocetku poteza, transporti se krecu svojih 12 recimo, pesadija iskoci na 4 od kamiona i da li mogu da assault u istom potezu?
1-2 operativna tenka praše po pešadiji(ako su u 8 incha)
2-da i da(u bilo kom pravcu)
3-ne,koliko se sećam izlaze na početku movmenta iz kamiona
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Nisam dobro formulisao pitanje:

1. da li je bail out / bog down tenk zarobljen?

1.b) da li ostali tenkovi mogu da ulete da ga brane?
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

nemanja ti nije baš najbolje objasnio stavku 1

ovako ide:
ako hoćeš da napadneš Bail Out/Bogged Down tenk ne prolaziš Tank Terror osim ako nema operativnih tenkova unutar 6" pre samog fizčkog pomeranja juriša
predpostavimo da si prošao Tank Terror
operativni tenkovi koji su na 8" od tvojih Assaulting timova nakon pomeranja rade Defensive Fire
predpostavimo da si nisi Pined Down
odrađuje se Close Combat, pošto ima operativnih tenkova unutar 8" od tvojih Assaulting timova onaj pomenuti Bogged Down/Bail Out tenk nije automatski uništen već samo ako dobije Close Combat
naravno da mogu da ga brane pod uslovom da prođu Motivation Test ukoliko su tvoji ostvarili pogodak
ukoliko nisu rade Counterattack automatski
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Da li se taj pogodak odnosi na bejlovan tenk ili na operativne? Tacnije, da li ja gadjam bejlovan ili operativne tenkove sa mojim skill testovima?
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Nemanja »

bokica wrote:Da li se taj pogodak odnosi na bejlovan tenk ili na operativne? Tacnije, da li ja gadjam bejlovan ili operativne tenkove sa mojim skill testovima?
pa zavisi gde se nalaze operativni tenkovi. možeš da pogodiš sve na 2 incha od sebe. prvo hitovi idu na operativne(ako je moguće). ako pobediš u assaultu onda si uništio/zarobio bailovane tenkove unutar 4 incha od pešadije
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Skobra »

bokica wrote:Trebaju mi neka pojasnjenja pravila:

1. pesadija assaultuje moj tenk koji je bog down / bailed out. iza njega na recimo na 6 incha stoje dva tenka koja su operativna, sta se desava?

2. pesadija cuci na objektivu, ja ih assault i pobedim u prvoj rundi, oni odluce/bace da beze. idu nazad 4 inca i dalje drze cilj? Ja fakticki nista nisam uradio u tekucem potezu, jel? Kada radim victor consolidates, da li mogu u bilo kom pravcu da mrdam ili samo napred/nazad?

3. pesadija je u transportima na pocetku poteza, transporti se krecu svojih 12 recimo, pesadija iskoci na 4 od kamiona i da li mogu da assault u istom potezu?
Mozda da malo iskombinujem i zakomplikujem Pedjino objasnjenje :mrgreen:

1.
- Ako assaultujes Bail Out/Bogged Down tenk ne prolaziš Tank Terror osim ako nema operativnih tenkova unutar 6" pre samog juriša. U tvom slucaju nema (jerbo tvoji assault timovi nisu mogli da pridju u Movement fazi blize od 2" od tog B/B tenka pa su verovatno (6"+2") od najblizeg operativnog protivnickog tenka).
- Zatim operativni tenkovi koji su na 8" od tvojih Assaulting timova nakon assault pomeranja (i stoga se racunaju kao Defending timovi) rade Defensive Fire
- predpostavimo da si nisi Pined Down
- odrađuje se Close Combat, pošto ima operativnih tenkova unutar 8" od tvojih Assaulting timova onaj pomenuti Bogged Down/Bail Out tenk nije automatski uništen već samo ako dobije Close Combat - ovde se razilazim sa Pedjom jerbo po pravilima na 161 strani kaze da "You have won assault if, after all hits have been allocated, saves made and any team pushing into enemy positions done so, you have: a) no enemy teams within 4" of anu assaulting teams, or b) the only enemy teams within 4" are Bailed or Bogged Tank Teams or Transport teams" tako da je svejedno da li ces assault hitovima ubiti taj B/B tenk ili jednostavno zavrsiti juris i ubiti ga buduci d si pobedio u jurisu. tako da je B/B tenk nadrljao u svakom slucaju a ostali tenkovi ne mogu da ulete kao counterattack.

2. Mislim da je ok odgovoreno u vezi pravca konsolidacije ali da se tvoje pitanje vise odnosi na add-on za konsolidovanje koje je izmenjeno u V3 pravilima i zeznulo je one fore tipa break off 4,1" i cuvam objektiv. Strana 167, assaulter je pobedio i u konsolidaciji kada se pomera tih 4" moze da pridje koliko hoce porazenim (defending) timovima, koji zatim (push back) moraju da se pomere (ako mogu) tako da budu na vise od 2". Ako to ne mogu, bivaju unisteni.

3. Dismount je na pocetku movement faze, tako da navedena kombinacija ne vazi
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Hvala :)
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Skobra »

Vidis ovo je ili menjano ili ja nisam imao pojma o tome:

Where can an Air Observation Post be placed?
An Air Observation Post may be placed anywhere that its flight stand can fit on the table, but may not be placed so
that it’s flight stand overlaps any team or Linear Obstacle, and the centre of the flight stand must not be in, on, or within 2”/5cm of a wood or building.

Does an Air Observation Post limitwhere the enemy can place Ambushes?
No, not unless they are using the Column Security special rule.

Sta je ovo Column Security special rule?

It appears that some intrepid pilots have been indulging in some spectacular flying down city streets and other
narrow lanes. To protect the well being (and ears) of the good citizens and to encourage more sensible placement of
aircraft we’ve amended the restrictions on the placement of aircraft.

An Aircraft may be placed anywhere that its flight stand can fit on the table, but may not be placed so that it’s flight stand overlaps any team or Linear Obstacle, and the centre of the flight stand must not be in, on, or within 2”/5cm of a wood or building.

Koliko ja ovo razumem, AOP i avioni ne mogu da se stavljaju u sumu niti 2" od sume (ili zgrade).
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Malo glupo pitanje, ali nije mi bas najjasnije...

Flamethrower team ima rof 2. Logicno bi bilo da usled kretanja gubi pola rofa i ima rof 1. E sad, za koj ce mu onda andrak rof 2 kada ima range 4inca i ne moze defensive fire? On ta dva rofa nikad nece moci da uposli?

Jesam li u pravu?
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

FT na gubi ROF kada se pomera
kao i SMG ili AR
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Koba »

Питања.
1) Када имам вод сапера са Supply wagon у својој листи, да ли и други водови (нпр. стрелковиј), имају Reroll за Dig in или само сапери?
2) Када имам вод сапера са Supply wagon у својој листи, да ли могу да поставим минско поље и ако нисам поставио у deplymentu сапере (него сам их нпр. оставио у резерви) ?
Хвала.
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Ja bih rekao da i da.

Nemam knjigu kod sebe da citiram pravila ali sam poprilicno siguran za prvo a 100% za drugo. I minsko polje se stavlja samo u defensive battle, dakle ne moze u fair fight npr cak i ako pocnu na tabli .
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

za prvo da sigurno jedino šro Supply Wagon mora da bude ili u komandnom radijusu ili u base kontaktu sa vodom koji želi da se ukopa, nisam 100% siguran šta od to dvoje
za drugo moram da proverim
User avatar
Hertz
Posts: 548
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:01 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Hertz »

Koba wrote:Питања.
1) Када имам вод сапера са Supply wagon у својој листи, да ли и други водови (нпр. стрелковиј), имају Reroll за Dig in или само сапери?
2) Када имам вод сапера са Supply wagon у својој листи, да ли могу да поставим минско поље и ако нисам поставио у deplymentu сапере (него сам их нпр. оставио у резерви) ?
Хвала.
1) Imaju i drugi, ali prema restrikcijama sa str. 51 V3 mini pravila.
2) Ne. Minsko polje se postavlja u isto vreme kada i supply wagon. Str. 263 V3 mini pravila.
Image
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Koba »

Хвала!
Следеће питање. Имам вод мотострелкових (Rising Sun) коме сам придодао 3 топа 45 мм из HQ.
Сви су ми dug in и gone to ground (цео вод). Топови пуцају и губе gone to ground, пешадија не пуца али да ли и они губе gone to ground.
Да ли се Hen&Chicks односи само на тенкове (и остале гусеничаре)? Нпр, ако неки пешадијски тим из вода пуца да ли се рачуна да су сви из вода пуцали?
Ако имам ДШК АА и померим их, смањио сам ROF али да ли морају и +1 да погоде?
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

Koba wrote:Хвала!
Следеће питање. Имам вод мотострелкових (Rising Sun) коме сам придодао 3 топа 45 мм из HQ.
Сви су ми dug in и gone to ground (цео вод). Топови пуцају и губе gone to ground, пешадија не пуца али да ли и они губе gone to ground.
Да ли се Hen&Chicks односи само на тенкове (и остале гусеничаре)? Нпр, ако неки пешадијски тим из вода пуца да ли се рачуна да су сви из вода пуцали?
Ако имам ДШК АА и померим их, смањио сам ROF али да ли морају и +1 да погоде?
ne ali kada protivnik bude pucao na tebe ako može da gađa topove ne računa se GtG a ti pogotke ravnomerno raspoređuješ na topove i pešadiju
H&C je samo za vozila
ne
još jedna stvar za Supply Wagon, minsko polje ili žicu dobijaš samo u misijama koje koriste Prepared Position
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Da li ikako moze vise mojih platoona da ucestvuje u assault ako sam ja napadac? (ja sam assaultovao neprijatelja)

Turnir u februaru, kada otp? sredina meseca kao i obicno?
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

ne
što se tiče turnira javim u narednih 7-10 dana
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by TomZG »

Evo i nekoliko pitanja od mene. Možda su neka malo zbunjujuća (očigledno mi nije dan za pisanje) :(

Evo o čemu se radi.
Imam Combat Platoon kojem sam priključio 2 HMG tima. Vod je na početku u "Prepared positions". U prvom potezu su pucala dva Assault Rifle i dva HMG tima. Nitko se nije kretao. Na koliko artiljerija radi Range in i ima li veze da li se Range in radi na tim koji je pucao ili ne? Timovi su veterani i konsilani (znači Range in je na 5+). Da li se računa da je cijeli vod izgubio Gone to ground ako je par timova pucalo?
Već sam napisao da su svi Dig in, ali me zanima na koliko se HMG timovi (man-packed guns) spašavaju u slučaju da su pogođeni? Da ne pucaju spašavali bi se na 3+. Ovako se spašavaju na 5+ (gun timovi) ili ne?

I još jedno pitanje u vezi Dig ina.
Pola timova u vodu se micalo na početku partije, ali zadnji potez nisu pa su konsilani. Svi ostali su Dig in. Timove koji su se micali gađam na 5+ (veterani, konsil), a ostale na 6+ (veterani, konsil, GtG). Pretpostavljam da je to točno.
I ovi preostali timovi bi se ukopali i to im uspijeva. Kada se radi Dig in, računa se kao da se platoon kretao i to mi je jasno. Ako su se "kretali" RoF im je smanjen i to je jasno. Pitanje je da li se taj smanjeni RoF računa na cijeli vod ili samo na timove koji su se ukopavali? Pola voda se nije micalo cijelu partiju i ne gube Dig in.

hvala na odgovorima

t.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

artiljerija radi na 5+
direktno pucanje zavisi ko ti je u dometu, ako su ti u dometu oni timovi koji nisu pucali ona su i Concealed i Gone to the Ground
HMG se spašavaju na 5+ jer su izgubili GtG

drugo pitanje, ako ti koji se nisu pomerali istovremeno nisu ni pucali onda su i oni GtG samo nisu u Bulletproof cover
što se tiče naknadnog ukopavanja ovako bez pravila mislim da ROF gube samo oni koji su se naknadno ukopavali obzirom da se tretira isto kao i kretanje
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by TomZG »

artiljerija radi na 5+
Znači, bez obzira da li ide Range in na tim koji je pucao ili ne, treba 5+ ili za timove koji nisu pucali treba 6? Naravno da će netko radije za Range in odabrati tim (metu) za koji mu treba 5+, ali uvijek postoji mogućnost da ti je ovaj drugi bolja meta (možda pod templejt ulazi više timova).


I jedno dodatno pitanje.
Ukoliko se bar jedan tim u nekom vodu kretao, da li se za sve računa da su se kretali? Mislim da negdje u v3 to piše.

I još jedno kada već pišem :)
Imam 7 vodova i sa 2inC-om iz nekog razloga radim kampf grupu (8. vod) koju osim njega čine 2 8cm mortara. Inače, vod mortara ima komandira, 6 timova mortara i 3 observera. Može li u taj 8. vod ići i jedan observer?

hvala
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

ako radiš Range In na one koji su ostali Cons. i GtG onda naravno na 6+

onako iz glave ne ali proverićemo
mada ako neko puca na taj vod računa se da svi pucaju u tog jednog mučenika koji se kretao pa se onda pšogotke ravnomerno raspoređuješ

kod Nemaca minobacačka sekcija čini 2 minobacača plus osmatrač
samim tim ako u kampfgrupu uključuješ minobacačku sekciju dobijaš i osmatrača
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Skobra »

Ma za Range in/direktno pucanje pitanje ti je jednostavan sistem. Koristis rol za najlasku validnu metu (line of sight), cak mislim da ne mora da ti bude u rangu (za ovo zadnje nisam siguran mzoda i gresim)

Sto se tice kretanja, ono se gleda po timovima - ko se nije kretao ima full rof (osim za ruske tenkove i slicno). Dig in je drugaciji jer se radi na nivou platuna koliko ja znam...

Kampfrupovanjem ne dobijas observere jer ti ne delis platun nego izdvajas timove iz platuna. A observeri su independent timovi koji nit mnoze nit dele platun
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

za kampfgrupu si konsultovao pravili ili onako iz glave?
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by TomZG »

Jučer sam odigrao jednu bitku LW protiv Rusa na 1200 bodova i imam par pitanja.


1. Ako se Ruski tenkovi pomiču (jedan ili svi - nije važno) kači ih H&C pravilo. Oni kod pucanja topom dodaju +1 na hit. Da li se taj +1 dodaje i kada pucaju mitraljezima?
2. Ako je uništen zapovjedni tenk, može li se vod kretati prema neprijatelju (meni) i jurišati? Mislim da vod bez zapovjednika ne može to raditi. Može samo pucati od tamo gdje je ili?
3. Kada pucam HMG timom (domet 24") i imam recimo 4 hita, mogu li hitovi ići na timove van tih 24" ili sva 4 hita idu na jedini tim koji je u dometu? Mislim da ne, ali ipak pitam.
4. Što sve može Ruski komesar? Ubije pločicu kada re-rola bilo što ili?
5. Što sve re-rola 1st komanda? Koja je uloga 2nd komande?
6. Kada protivnički vod testira moral ako padne ispod pola timova? Recimo da mu ubijem više od pola pločica sa vodom A i on baca moral (prođe ga). Zatim napadam sa vodom B i ubijem bar jednu pločicu, i on baca moral još jednom. To tako ide ili ja sa svima vodovima ispucam sve što imam i tek tada on baca moral?

hvala
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Mikaan »

Ajd da probam iz glave da odgovorim:

1) H&C ne vazi za mitraljeze
2) Vod tenkova bez leader-a ne moze da se krece ka neprijatelju (moze samo da puca i da ide od neprijatelja) dok mu 1iC ne imenuje novog komandira voda
3) hitovi idu samo na timove u range-u tj. 24"
4) Komesar u prinicpu moze jedini da daje drugi re-roll (ukupno 3 bacanja) za plt morale ili motivation test (posle 1iC re-rolla). Kada to radi baca kockicu: na 2-5 ubija jedno postolje, a ako baci 1 onda on gine
5) 1iC re-roll-uje platoon morale test, platoon motivation test i recimo da se posada vrati kad je bailed out. 2iC moze da baca company morale test kada je 1iC mrtav
6) Platoon morale test se baca na kraju svake faze, tj. u tvom primeru prvo svi vodovi zavrse pucanje pa tek na kraju jednom baca plt morale test ako je pao ispod pola (naknadno ako prodje i ako recimo u assault-u opet bude bio ubijen neki tim iz voda, opet ce bacati plt morale test na kraju assault faze)

Nadam se da sam sve potrefio i da ce pomoci ;)
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by TomZG »

Nadam se da sam sve potrefio i da ce pomoci
Hvala :)
3. Kada pucam HMG timom (domet 24") i imam recimo 4 hita, mogu li hitovi ići na timove van tih 24" ili sva 4 hita idu na jedini tim koji je u dometu?
3) hitovi idu samo na timove u range-u tj. 24"
Molim za malo pojašnjenje
a) Da li hitove mogu stavljati na timove koji su sakriveni, tj. koje taj HMG ne vidi, a nalaze se unutar dometa 24"?
b) Tim koji gađam se kretao (povukao se nakon mog juriša) i gađam ga na 3+ dok se ostala 2 tima u vodu nisu micala, pucala i Dig in su. Kako imam 4 hita jer sam gađao na 3+ mogu li njih rasporediti na sve timove? Znam da za ovaj jedan tim koji se kretao ne moram proći FP test dok za ostale moram jer su Dig in.

t.
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Mikaan »

TomZG wrote:Molim za malo pojašnjenje
a) Da li hitove mogu stavljati na timove koji su sakriveni, tj. koje taj HMG ne vidi, a nalaze se unutar dometa 24"?
b) Tim koji gađam se kretao (povukao se nakon mog juriša) i gađam ga na 3+ dok se ostala 2 tima u vodu nisu micala, pucala i Dig in su. Kako imam 4 hita jer sam gađao na 3+ mogu li njih rasporediti na sve timove? Znam da za ovaj jedan tim koji se kretao ne moram proći FP test dok za ostale moram jer su Dig in.

t.
a) ne mozes da rasporedjujes hitove na timove koji su sakriveni (npr. iza kuce ili u sumi preko 6"), samo na one koji su valid targets
b) da, mozes hitove da raporedis na sve timove u tom vodu koji su valid targets (sve pogadjas na kao najlaksu metu tj. na 3+)
Koba
Posts: 170
Joined: Mon Oct 15, 2012 3:39 pm
Location: Вршац

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Koba »

4) Ja sam do sada igrao da komesar ODMAH sklanja (ubija) jednu svoju pločicu a onda baca kocku. Ako padne 1 gine i sam a ako padne 2-6 tada vod prolazi to što treba da prođe.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

komesar radi tako što ubije jedno postolje u svom komandnom radijusu i time daje dodatni re-roll ma moral
ako prođe moral vod funkcioniše normalno
ako baci 1 vod nije prošao moral i komesar je takođe ubijen
ako samo ne prođe moral vod nije odradio to što je hteo
u svakom slučaju jedno postolje gine
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Skobra »

Tja i ti si nasao da pitas najvece djidarose za FoW pravila :?
Mikaan wrote:Ajd da probam iz glave da odgovorim:

1) H&C ne vazi za mitraljeze
2) Vod tenkova bez leader-a ne moze da se krece ka neprijatelju (moze samo da puca i da ide od neprijatelja) dok mu 1iC ne imenuje novog komandira voda. Ne moze uopste da se pomera sem ukoliko ga neprijatelj ne natera (tipa konsolidacija nakon jurisa). Moze da puca, da se dig in i da counterassaultuje
3) hitovi idu samo na timove u range-u tj. 24" - samo zapamtis 2 uslova, in-sight i in-range
4) Komesar u prinicpu moze jedini da daje drugi re-roll (ukupno 3 bacanja) za plt morale ili motivation test (posle 1iC re-rolla). Kada to radi baca kockicu: na 2-5 ubija jedno postolje, a ako baci 1 onda on gine - Komesar moze da reroluje samo Platun Moral, Counter assault i Pinned tests. Uvek ubija jedno postolje pre bacanja rerolla, a ako dobijes 1 gine i komesar. I ono sto je dosta bitno, a cesto tu djidaju je da komesar ne moze da reroluje tenk teror test. Ovo za 3 bacanja se naravno odnosi na situaciju gde prvo rerolujes po osnovu 1iC.
5) 1iC re-roll-uje platoon morale test, platoon motivation test i recimo da se posada vrati kad je bailed out. 2iC moze da baca company morale test kada je 1iC mrtav
6) Platoon morale test se baca na kraju svake faze, tj. u tvom primeru prvo svi vodovi zavrse pucanje pa tek na kraju jednom baca plt morale test ako je pao ispod pola (naknadno ako prodje i ako recimo u assault-u opet bude bio ubijen neki tim iz voda, opet ce bacati plt morale test na kraju assault faze). Ovo nije bas jasno. Platun baca moral test (na kraju shootinga i/ili assaulta) ako ima vise mrtvih nego zivih(aktivnih) vodova i ako je imao gubitak. Na pocetku poteza baca samo ako je preostao samo jedan infantry tim
Molim za malo pojašnjenje
a) Da li hitove mogu stavljati na timove koji su sakriveni, tj. koje taj HMG ne vidi, a nalaze se unutar dometa 24"? -samo zapamtis 2 uslova, in-sight i in-range
b) Tim koji gađam se kretao (povukao se nakon mog juriša) i gađam ga na 3+ dok se ostala 2 tima u vodu nisu micala, pucala i Dig in su. Kako imam 4 hita jer sam gađao na 3+ mogu li njih rasporediti na sve timove? Znam da za ovaj jedan tim koji se kretao ne moram proći FP test dok za ostale moram jer su Dig in. - To sto se tim povukao nakon tvog jurisa ne skida concealment i/ili GtG sa njega, jer se to desava u tvom potezu. Gubi te bonuse ukoliko se pomera/puca u svom potezu
b) da, mozes hitove da raporedis na sve timove u tom vodu koji su valid targets (sve pogadjas na kao najlaksu metu tj. na 3+) - Tvoje hitove uvek rasporedjuje protivnik, po pravilima. U tvom slucaju prvi hit ide na tim koji nije Dig in pa onda redom. A ako se cak i taj tim van rova nije kretao i puca u svom potezu i on ima concelment i GtG (ali ne i buletproof) kao i ekipa u rovovima
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

Škobra nisi komplet u pravu.
Samo englezi bez komandira voda mogu da krenu u kontra napad u jurišu.
Što se tiča dela "molim za pojašnjenje (b)" ima nekoliko nedoslednosti
prvo kako može da se puca na negok posle juriša?
faze su tačno definisane: pomeranje, pucanje, juriš
ako se neko kretao kao posledica povlačenja nakon juriša nema više pucanja
takođe V3 pravila kažu da ako je bliska borba trajala 2 i/ili više poteza svi timovi koji su bili Concealed i Gone to the Ground pa čak i Dig In to više nisu (ovo moram tačno da proverim ali mislim da sam 90% u pravu)
takođe ovo poslednje mi deluje da si nešto zabrljao
kako tim koji je pucao ima GtG? GtG se gubi pucanjem...
ako je u rovu ostaje mu Bulletproof
e sad da li je Trench ili Fox Hole rov u pitanju?
ima razlike
TomZG
Posts: 265
Joined: Thu Nov 25, 2010 9:06 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by TomZG »

Što se tiča dela "molim za pojašnjenje (b)" ima nekoliko nedoslednosti
prvo kako može da se puca na negok posle juriša?
faze su tačno definisane: pomeranje, pucanje, juriš
ako se neko kretao kao posledica povlačenja nakon juriša nema više pucanja
Išao sam što bolje pojasniti situaciju pa sam previše napisao. Nakon mog pucanja i juriša protivnik se povukao (samo sa jednim timom), pa se u svom potezu još malo udaljio od mene. Taj vod radi tima koji se kretao gađam na 3+ (Trained), ali se hitovi raspoređuju i na sve ostale koji su konsilani, GtG. Za tim koji se micao ne moram prolaziti FP ukoliko on padne Save, dok za sve ostale moram jer su Dig in.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

tačno tako
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Skobra »

Duc d' Elchingen wrote:Škobra nisi komplet u pravu.
Samo englezi bez komandira voda mogu da krenu u kontra napad u jurišu.
Škobra je, istorijski dokazano, uvek u pravu :geek:

Carry on Seargent daje mogucnost UK da assaultuju i konsoliduju se bez command tima. Svi mogu da counter assaultuju bez command tima (str 143)

Za ono oko ukidanja concealmenta i GtG nakon 2 i vise rundi borbe nisam siguran. Mislim da pravila tu kazu da ako se u konsolidaciji vratis u fox hole (ciju si poziciju naravno obelezio preskupim fox hole markerima) imas sve to opet.
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Duc d' Elchingen »

pazi stvarno...
moja greška
više čitaj pravila Predraže a manje se igraj...
User avatar
Bojan Tiger Ace
Posts: 365
Joined: Sat Jun 30, 2012 9:38 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by Bojan Tiger Ace »

Imam ja pitanje za vas, citam nesto oko armored transporta.

Situacija br 1, platun recimo engleske pesadije u armored half-track prevozu. Neko je pucao na njih, pogodio i ubio jednog half-track-a , sta se desava?

(koliko ja shvatam pesadija iz unistenog prevoza radi 5+ dismount under fire passanger save a ostali bacaju moral. Ako padnu moral, sta onda?)

Da li ima ikakve razlike ako je vod u pitanju bio iz nemackih redova panzergrenadier-a?
User avatar
deka
Medved ili Jeti? Odlučite sami.
Posts: 1116
Joined: Thu Feb 24, 2005 3:55 pm

Re: Flames of War - Kutak za pocetnike ...

Post by deka »

A što bi bacali moral?
To je samo 1 half track.
Imaš ih još 3 ili 4, a oni se i ne računaju u gubitke koliko sam ja shvatio...
Image Image
Post Reply

Return to “Flames of War”