Wings of Glory 6. april

Obaveštenja o najnovijim turnirima u Zmaju i prijateljskim klubovima.
Post Reply
Mago
Posts: 93
Joined: Fri Nov 22, 2013 4:33 pm

Wings of Glory 6. april

Post by Mago »

У част бранилаца Београда 1941. У продавници/клубу Гренадир (Теразије 12, у сутерену) у понедељак 6. априла 2015. од 17.00 одржаће се тематски дан игре Wings of Glory посвећен храбрим заштитницима престонице. Сви који хоће да играју су добродошли.

Житељи Београда, иако претходних дана напети због вежби замрачивања и евакуације од могуће ваздушне опасности ипак мирно спавају, јер је Београд проглашен за отворен град. Недеља је, и никоме се не жури да устане. Одједном, без најаве, зачу се прасак бомби и завијање сирена! Радио Београд, немајући потврду шта се догађа, објављује чувену вест: „Непријатељ бомбардује Београд!“. Први талас напада је прошао, уз бројне цивилне жртве и тешка разарања. Стрепи се од следећег непријатељског налета. Шести ваздухопловни пук, који покушао да заштити небо изнад престонице, и даље је спреман за дејство. Опремљен је најновијим апаратима, домаћим ИК-3 и немачким Ме-109, али и значајно малобројнији од агресора. Очекује се нова немачка најезда... Али овог пута београдским витезовима неба помоћи ће и ПВО, која се ужурбано размешта на прилазима граду. И сви су решени да што скупље продају своју кожу.


Југословенско краљевско ратно ваздухопловство биће представљено са два ИК-3 и једним месершмитом Ме-109, а Луфтвафе ће имати на располагању знатно већи број ловачких авиона и бомбардера укључујући, наравно, и штуке.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Wings of Glory 6. april

Post by srebrni vitez »

Пар југословенских ловаца ИК-3 је због напете спољне и унутрашње политичке ситуације опрезније него иначе крстарио небом изнад Београда. Одједном, из правца Румуније, опажена је група непријатељских авиона, за које се испоставило да је сачињавају бомбардер Хајнкел Хе 111 и ловац месершмит Ме 110. Убрзо им се придружила и једна штука. Судећи по курсу, задатак им је био да бомбардују центар града. Пошто није било времена за губљење, један југословенски ловац се упустио у борбу са Ме 110, док је други покушао да умеша у борбу бомбардере, али без успеха. Борба два ловца се ускоро завршила, добрим делом захваљујући првој размени ватре и изузетно прецизном првом рафалу Немца који је нанео велику штету југословенском апарату. Без обзира на то, југословенски пилот је убрзо успео вештим маневрисањем да уђе у реп ипак неискусном противнику, рани пилота, оштети му мотор и коначно га и обори, али по скупу цену - и сам је био оборен.
Други југословенски ловац није успео да омете противничке бомбардере. Штука је уз застрашујуће звуке сирена наносила панику тек пробуђеном становништву и извела успешан и далекосежан удар - из обрушавања је изручила смртоносан товар бомби на Народну библиотеку на Косанчићевом венцу која је судећи по току борбе и била главни циљ напада. Потом се ниско летећи и захваљујући чињеници да је Београд проглашен за отворен град, те противваздушна обрана није распоређена на положаје по граду, безбедно упутила ка матичном аеродрому и изашла ван борбених дејстава, без штете.
За то време је преостали апарат ЈКРВ напао Хајнкела који је покушао, срећом безуспешно, да бомбардује Саборну цркву. Уследила је жестока борба агилног и брзог ловца против споријег и тромијег, али до зуба наоружаног агресора. Југословенски ловац је у овој борби изгубио, а његов непријатељ је по неким извештајима пао у воду негде око Ушћа, а по другим је виђен како у пламену бежи у правцу запада.

---------------------------------------------------------------
Играли смо Пеђа (Хајнкел), Немања (штука) и Никола (први лет икада, Ме 110) као Луфтвафе, и Влада (ИК-3 против бомбардера) и ја (други ловац) као ЈКРВ.

Епилог борбе је био:
- оба оборена ловца ЈКРВ (тежине 17)
- бомбардована Народна библиотека и још неки стамбени делови града, грађанство у паници
- оборен један немачки ловац (тежине 20) и тешко оштећен или оборен* један немачки бомбардер (тежине 30)
* прво бројање дало је 30, друго 28, а трећи пут нисмо хтели да бројимо, оставивши недоумицу, како је историјски и бивало
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Wings of Glory 6. april

Post by srebrni vitez »

П.С. Морам напоменути да се известан број пилота (најављених и очекиваних за овај догађај) под разним изговорима није појавио јуче у Гренадиру, што некако опет одговара стварним догађањима :mrgreen:
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Wings of Glory 6. april

Post by Nemanja »

E sada je izveštaj lep i kompletan
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Wings of Glory 6. april

Post by Duc d' Elchingen »

u okolici Varaždina prinudno je slijeteo Njemački bombarder He-111
svi članovi posade su preživjeli slijetanje i prošli su samo sa lakšim ozlijedama
po slijetanju dočekalo ih je razdragano lokalno pučanstvo
do kasno u noć slavio se dolazak naših voljenih oslobodilaca u varaždinskim gostionama
Post Reply

Return to “Turniri i dešavanja: Bez paljenja kartica i prevrtanja stolova od 2003.”