ETC

In imaginary world of happy pony land

Moderator: teclis

Post Reply
User avatar
Yogurt
Posts: 183
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:54 am
Location: Belgrade

ETC

Post by Yogurt »

Dobar dan WH zajednico Srbije!
Ove godine kao nov ETC tim Srbija kapiten želim da pokrenem ozbiljnu priču oko dobrog rezultata 2016 u Atini. Nadam se da nije kasno, nadam se da WH u Srbiji neće umreti nego će se igrati još više nego ranije. Ove godine igra još nije odlučena ali to sigurno nije AoS. Opcije su na stolu i system se zna od početka oktobra….. evo par linkova za moguće sisteme:

Furionov reworked 8th. Furion je Poljski igrač koji zna šta radi ali nema veliku popularnost u WH sceni. Njegova ideja je samo da se 8ma edicija malo promeni ka boljem i da se više balansiraju poeni između knjiga.
http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 3&t=130276

9th age. Grupa je počela uz inicijativu Švedskih igrača, ali sada tu učestvuju mnogo igrača iz raznih zemalja. Lik koji predvodi jeErik Aronson, bio mi je protivnik ove godine i zna šta radi na stolu. Imaju velike ideje da skroz promenu igru na bolje, ali da ostave bazu 8me edicije. Oni ne bi hteli da se vrate na 7mu zato što je 7ma imala mnogo veliki stepen učenja i nije toliko laka za ulaz novim igračima, koji se oni nadaju da će biti sve više i više.
http://warhammer.org.uk/phpBB/viewforum.php?f=98

Treća opcija ja KoW. http://www.manticgames.com/mantic-shop/ ... f-war.html. Ova je za sada jedina završena igra i nude veliku podršku za ETC.

Možda bude i više opcija. Glasanje između opcija počinje krajem Septembra, završava se početkom Oktobra, što daje dovoljno vremena da se vidi šta se igra. Prvi put u istoriji može da se organizuje takmičenje u WH koji ne zavisi od nikakve kompanije i nikakvog proizvoda. Treba da se proba da se vidi dokle ovo može da se progura i jer može da postane bolje i veće nego što je WH ikada bio. Vrhunski takmičarski wargames sistem koji ceo svet igra. Ako neko želi da se takmiči kompetitivno u mass battle sistemu onda će ovo da bude taj sistem. Kako stoje stvari iz drugih zemalja to za sad izgleda kao realan pogled u budućnost.

Za tim Srbija ove godine, želim da dam svakome priliku da proba da uđe u tim. Ove godine će tim da bude prestižan i zasluženo da dobije ime reprezentacija. Neće da bude reprezentacija opijanja piva nego reprezentacija realne slike WH zajednice u Srbiji. To znači da igrači koji idu na ETC treba da budu najbolji igrači u Srbiji. Nemojte još slati prijave jer za početak želim da se svi malo igramo međusobno na turnirima i da možemo da razgovaramo lično a ne preko foruma. Da bi se ostvario neki cilj u Atini more da se redovno igra i da se redovno vežba na visokom nivou, za to je potrebno jaka zajednica i jaki turniri. Za početak, ja ću da organizujem turnir krajem Novembra, početak Decembra, gde će se igrati sistem koji se igra na ETCu. Želeo bih da se skupi što više učesnika i da se malo pokrene WH u Srbiji, valjda posle smrti 8me može da nikne nešto bolje.

Ako imate pitanja slobodno mi pošaljite pm ili pitajte ovde.

Hvala i vidimo se uskoro.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

prvo, da li si ti to proverio da si ti GLOD (glavni i odgovorni urednik) Secam se da su i predhodnih godina ljudi mislili da su kapiteni pa se ispostavilo da nisu? Druga stvar je sto turnirima neces postici zeljen rezultat. Na turnirima se pojavljuju i liste i igraci koje ne zanima ETC, sa nekim veselim taktikama. Stvar je inace vrlo prosta: treba ti neko ko ce da skenira net za listama koje se igraju. Treba ti najmanje 9 igraca koji su spremni da posvete svoje vreme. Kad kazem vreme, mislim na najmanje 50ak odigranih ETC partija sa ozbiljnim listama i protivnicima. I onda ne gine plasman u 10. Od ponudjenih sistema, ja bi izabrao KoW, ipak je to firma a ne grupa entuzijasta
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Yogurt
Posts: 183
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:54 am
Location: Belgrade

Re: ETC

Post by Yogurt »

Hvala na komentaru...

Tačno za turnire, ali ovo je način da se što više ljudi igraju i da znaju barem da postoji nešto što može da im bude cilj nakon tog igranja. Možda se desi da jedan igrač uđe na sreću u tim, ali obično najbolji igrači konstantno završe na top pozicijama po turnirima, jedan loš plasman može svakome da se desi ali sistem će biti takav da jedan loš plasman neće da utiče na konačan rankings.

Što se tiče liste pa nadam se da će cela zajednica moći da pomogne oko toga, do duše imam kontakte sa ljduima preko celog sveta i imamo rezultate turnira po evropi i liste koje su se koristili tamo. Nadam se da uz tu informaciju i naše ideje možemo da odemo sa jasnim listama i šta ta lista treba da postigne.

A za GLOD.... ove godine sam ja kapiten da. Ali na to ne bi hteo ja da izaberem tim, nego da pustim rezultate turnira da sami to odluče. Trudiću se da uložim trud da sve bude otvoreno i jasno kako će to da izgleda, valjda top 3 rezultata sa turnira koje se organizuju i da se drži rankings koji će pomoći da se vidi trenutno stanje ko je gde.

KoW mi deluje interesantan, ljudi pričaju da im je previše jednostavan za kompetitivnu igru. Treba da se vide svi sistemi, i to je trenutni problem, nismo sigurni šta će da se igra, i teško je promoisati igru kada se ne zna koja je to igra.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC

Post by Dzon Vejn »

Puna podrska, drago mi je da konacno vidim ovakav nacin sastavljanja tima, i drago mi je da si ti kapiten, jer od svih igraca koji su do sada ucestvovali u WHFB timu Srbija, tebe smatram najozbiljnijim.

Ne znam koliko se moj glas racuna (jer je moja mogucnost ucestvovanja na ETC-u, u najboljem slucaju, pod znakom pitanja koji je debeo kao ja :psyduck: ), ali ja bih izmedju ovih opcija izabrao KOW2. Jer u suprotnom svako od nas moze da sipa sugar, spice and everything nice i napravi power puff mass battle sistem. Druga opcija bi moglo da mi bude samo nesto sto je podrzano od neke vece firme - a to ne postoji (osim AoS, za koga verujem da su ljudi nezainteresovani, barem onoliko koliko sam i ja nezainteresovan :D).

Trudicu se da dolazim koliko mogu i da pomazem sa vezbanjem koliko mogu (isto vazi i za ostale sisteme).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: ETC

Post by teclis »

Ja sam ipak za opciju novog sistema koji prvi put u istoriji ima priliku da bude izbalansiran sistem, jer će se izbeći firmaški potezi "izađe nova 90$ figura i ona razbija sa pravilima da bi se naravno prodala". To je rizično, jer onda sistem nema kičmu, tj. firmu koja može da sponzoriše događaje. No, dobro znamo koliko je GW sponzorisao ili podržavao događaje raznog tipa, pa je opet Warhammer opstajao kao nešto nezavisno od establišmenta. Jer Warhammer je ogroman megalomaski projekat, što se tiče flafa ali i same igre, i treba ostati takav.

Ljudi takođe ne obraćaju pažnju da je sad era globalizacije i internet kulture, youtube i forum zajednica. Pričamo o vremenu gde možeš da dobiješ otkaz samo zato što si poslao kontroverzan tweet.

Warhammer ima priliku da opstane, naročito uz spamovanje i promovisanje sistema što preko yt, što preko foruma ili socijalnih mreža.

Warhammeraši svih zemalja ujedinite se ! ! !
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: ETC

Post by Bathory »

I moj glas ide KoW-u. Ipak je zvaničan i podržan sistem.
Image
User avatar
BoldrikBoldrik
Posts: 23
Joined: Sun May 22, 2011 8:03 pm

Re: ETC

Post by BoldrikBoldrik »

Za početak da se predstavim: zovem se Vladimir Nikolić, imam 20 godina, i mrzim Age of Sigmar. Mrzim ga zato što je apsolutna suprotnost warammeru sa mnogo gritty-jom i daleko inteligentnijom pozadinskom pričom, i mrzim ga zato što je izašao baš u trenutku kada sam nameravao da se mnogo više posvetim hobiju koji toliko volim, iako sam odigrao možda petnaest partija u životu tokom osam godina koliko posedujem bilo kakve warhammer figurice. Iako sam totalni autsajder, ova priča o ETC takmičenju koje nije AoS mi zvuči vrlo, vrlo zanimljivo i, ako se igrači ove godine budu birali po kvalitetu igranja, ne bih voleo ništa više do da zaslužim mesto u timu. Početkom leta sam imao priliku da upoznam Bogdana kao i da odigram vrlo prijatnu partiju sa njim i moram reći da mi je veoma drago što će biti kapiten jer mi deluje kao čovek sa specijalnim pravilom "unfailing optimism" na 2+ sa reroll-om, kao i generalno dobar čovek (Welf, mislim) :D . Odskora sam počeo da bivam što češće u klubu, vikendom svakako, a ponekad i radnim danom, pa dođite da igramo bilo koji od ova tri sistema (iako mi se lično Furionov najviše sviđa, nakon koga bih izabrao deveto doba) kao pripremu/čisto zabave radi ako imate vremena. Što se više bude igralo, to će rezultat biti bolji, n'est-ce pas?
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

ja bih samo jos da pitam da li se misli o uskladjivanju novih figura koje dolaze iz gw-a kao i iz mantica u smislu pravila ali i baza. Ako neko (recimo ja) preseli svoje figure na okrugle baze, da li je svoje modele diskvaifikovao?
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
RatGod
Strvinar
Posts: 1353
Joined: Sun Jan 29, 2006 6:29 pm

Re: ETC

Post by RatGod »

Pa verovatno da da, s obzirom da su svi ovi sistemi napravljeni za pravougaone baze ( ako si video pravila ), uvek doduse mozes da probas da nabavis one trejeve za LOTR i tu ubacis modele ( ako to sad odgovara ) ili napravis neku svoju modifikaciju.

Ali Joggy sta ce ti GW reci ako ti kao njihov najveci fan AoS razmisljas o drugim sistemima :D
1000 year-old lords of the walking dead? Chosen avatars of the dark gods leading horrible creatures from another dimension? Ancient members of the civilization who created the very world upon which we wage our wars? Bah! We're skittish mutant rats. We've got a bell. And we're going to ring it till your ears hurt bleed. Bitches.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

ma samo me interesuje da li su resili da im sistem umre odma, ili da se odrzi neko vreme
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: ETC

Post by Bathory »

joggy wrote:ja bih samo jos da pitam da li se misli o uskladjivanju novih figura koje dolaze iz gw-a kao i iz mantica u smislu pravila ali i baza. Ako neko (recimo ja) preseli svoje figure na okrugle baze, da li je svoje modele diskvaifikovao?
Za KoW je bitna velicina baze jedinice. S obzirom na to da se figure ne sklanjaju pojedinacno mozes na bazi (movement trey-u)da stavis ''sta hoces'' tj, mozes da napravis i dioramu, mada bi trebalo da vecina figura predstavljaju to sto jesu.
Image
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

znam, to i pitam, da li se misli o tome
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: ETC

Post by Bathory »

Pa misli se, bitna im je velicina movement traya. Sta nakrcas na njega je tvoja stvar (bar da lici i da ima odredjen broj figura/neka diorama npr groblje za skeleton hordu, itd).
Image
User avatar
Yogurt
Posts: 183
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:54 am
Location: Belgrade

Re: ETC

Post by Yogurt »

Hvala svima na porukama. Vlado, drago mi je što zi zainteresovan da se igraš... valjda će ti turniri biti fun za svakoga, a ima i dovoljno vremena da kreneš sa razbijanjem protivnika i da uspeš da ostvariš mesto u timu. Ima 8 mesta i idu najboljih 8 koji su zainteresovani, ali bitno je da se igra i da imamo igračku zajednicu.

Za početak, glasanje za sistem se završava 1. Oktobra. Mislim da je 9th age najpopularniji ali KoW isto ima veliku podršku. Objaviću i ovde na zmaju zvanično ali bi bilo lepo da se okupimo 10. Oktobra da svi možemo lično da popričamo o planovima i turnirima, ali i da malo isporobamo ta pravila.

Joggy, Ljudi iz 9th age su izjavili da bi hteli da napišu pravila i za sigmarites da i oni mogu da se koriste. Za sada to nisu uradili i nisam siguran jel su odustali od ideje. Puno ljudi žele da nemaju nikakvu vezu sa GWom ali ja mislim da će ipak biti neka pravila.... slično kao WoC samo dobra frakcija. Za sada staju lepo na 25mm baze, a veći na 40mm baze. A pošto za AoS baza nije važna što ne bi stavio na četvrtaste?
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

mnogo lepse izgledaju na okruglim, a i kad dodje do close comabta (u aos ima close combata) onda postaje i malo bitno da li su baze okrugle ili cetvrtaste.
Problem je u sledecem: ovi novi marauderi i chaos warriori (ili kako se vec zovu) se mogu koristiti kao stari, a posto su mnogo lepsi verovatno bi neko hteo da ih ima (ja znam da bih) . Ali idu na 32mm bazi, tako da ne mozes na isti trej da stavis isti broj modela. Sto u kow nije problem samo po sebi posto se modeli ne sklanjaju pa je samo bitno kolika je velicina postolja ne koliko zapravo modela ima na njima. Moje pitanje je da li na to misle ljudi iz ETC-a momo, ne da li je moguce da se igra. Isto, da li ljudi koji smisljaju 9th age misle o tome?
Vreme je pokazalo da igra koja nije zvanicno podrzana vrlo brzo umre, ili se pretvori u neki zatvoreni krug ljudi koji se vremenom osipa bez priliva novih igraca. Da li ima turnir u confrontationu? nema. Pogotovo ako onemogucis deci (i meni) da se igraju sa novim lepim figurama.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: ETC

Post by Bathory »

Sto ste tice KoW-a i broja figura za ETC,iskreno nemam pojma. Ali ljudi igraju KoW onako kako sam ti napisao. E sad, ako se ti rajcas na turnire i da putujes po Evropi, onda sacekaj glasanje za zvanican ETC sistem :)
Image
User avatar
Yogurt
Posts: 183
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:54 am
Location: Belgrade

Re: ETC

Post by Yogurt »

Joggy, jel staju ti maruaderi na 25mm bazi? Ja mislim da staju. Tako ti omogućava da imaš i više maruadera bliže protivničkih modela i više njih će da udara a da ne moraš da ih penješ na druge baze. Moji Kislev Mordheim banda su na okruglim bazama... jeste da lepše izgledaju pojedinačno. Za velike vojske meni mnogo lepše izgledaju formirane jedinice nego razbacane.

Problem jeste što je mrtva igra ali budi hrabar i nadaj se da će da oživi. Možda i hoće više nego ikad ranije. Ali aj da sačekamo da vidimo šta će da bude izglasano. KoW je ponudio, nekoliko puta, da igrači naprave neka pravila koja bi omogućila da KoW postane malo kompleksnija igra, oni bi ta pravila zvanično odštampali i distribuirali. Mnogima, uključujući i meni, se to mnogo sviđa. Ipak to možda oživi tek od 2017 godine a do tada je bitno da se nešto igra. Ako KoW bude izabran, napravi šta želiš na tim movement trajevima.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

ma ja znam da bi ti pustio naravno, ali to nije zvanican stav zar ne? Marauderi staju na 25mm, staju i na 5mm, staju i na novcic od dinar ali to nije poenta. Poenta je da dolaze na 32mm bazama. Ne pricam ja da se pusti da budu rastrkane jedinice, nego da se vodi racuna da bi neki trejevi mogli biti veci u 9th age, za isti broj modela. Ako odluce da to uopste moze, a ja mislim da bi trebalo da smisle nesto.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: ETC

Post by kgkid »

Za sada, deveta edicija ima strogo definisane baze za svaki model, uključujući i mašine.

Za sada, ide se na to da se napravi 16 osnovnih armijskih knjiga, tako da budu balansirane eksterno i interno što je moguće bolje.
Kada se bude dobilo nešto što će biti dovoljno dobro za ETC, bez dodatnog AC, prećiće se na izradu nekoliko dodatnih armija, uključujući, ali ne ograničavajući se na, verzije Kisleva, Plaćenika, verovatno i nekih baziranih na AoS modelima i slično.

Za sada, modeli su svi dozvoljeni i radi se na tome da ne bude zabrane, ali ako model fizički ne može da se spakuje na propisanu bazu... Šta reći.
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: ETC

Post by Bathory »

joggy wrote:ma ja znam da bi ti pustio naravno, ali to nije zvanican stav zar ne? Marauderi staju na 25mm, staju i na 5mm, staju i na novcic od dinar ali to nije poenta. Poenta je da dolaze na 32mm bazama. Ne pricam ja da se pusti da budu rastrkane jedinice, nego da se vodi racuna da bi neki trejevi mogli biti veci u 9th age, za isti broj modela. Ako odluce da to uopste moze, a ja mislim da bi trebalo da smisle nesto.

Evo ti tumacenje u faqu za postolja i broj figura

http://www.manticgames.com/SiteData/Roo ... 290915.pdf
Image
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC

Post by joggy »

to je za kings of war, i mislim da je razumno, da mogu da se upakuju gw figure. Ako bi tako nesto smislili za 9th age bilo bi ok
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Yogurt
Posts: 183
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:54 am
Location: Belgrade

Re: ETC

Post by Yogurt »

Sa sada su u WoC vojsci dodali pesadiju na 40mm postolje tako da ima pravila za neke nove khorne jedinice koje su izašle. Nisam siguran šta će tačno biti kada izađe army knjiga za njih, ali za sada mogu da mašu njihovim flekirama i u devetoj. Mislim da sa 40mm postoljima biće lakše da se iskombinuju da stanu na odgovarajuć movement tray. U warhammeru se sklanjaju pojedincačni modeli ali ljudi odavno prave unit fillere ili diorama.
Post Reply

Return to “Warhammer Age of Sigmar's Fantasy Battles”