ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Moderators: Telion, Hypodermic, Mrzimsvee

User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Nismo još zvanično dobili ETC ali ćemo ga dobiti sutra u ponoć. Naše vođstvo u odnosu na Grčku je apsolitno nedostižno.
To znači da smo dobili organizaciju događaja od oko 600 igrača, preko 300 stolova ... sve u svemu događaja kakvog još nismo videli u Srbiji.

Naša politika od početka je bila takva da želimo i možemo da uradimo stvari koje izgledaju nemoguće. Valhala ima kontinuiranu egszistenciju već 11 godina, Uprising je turnir na koji smo uvek uspeli da dovedemo ljude iz okruženja i na koji se mnogi rado vraćaju iz godine u godinu.

Znam da mnogi misle da je zadatak kojeg smo se prihvatili nemoguć. Ja pak tvrdim da smo mi o svemu razmislili, da smo odgovorni i sposobni ljudi koji ne bi ušli u ovakav poduhvat bez plana.

No, uprkos tome što ja znam da mi možemo da napravimo dobar ETC, trebaće nam pomoć apsolutno svih ljudi koji su spremni da pruže bilo kakvu pomoć da ovaj turnir bude SAVRŠEN i NAJBOLJI i da se cirkus vraća u Srbiju ponovo i ponovo.

Koristim priliku da se zahvalim upravi Zmaja na obećanoj pomoći i terenima za ETC. Uveren sam da će nam trebati svako parče koje pronađete.

Postavio sam ovu temu, sa željom da mogu da postavljam pitanja oko 40K onima koji su mnogo iskusniji od mene i da dobijem konstruktivne savete oko rešenja.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

A evo i prvog pitanja :D :

tereni za 40K. Da li je po novoj ediciji ostalo da se popuni četvrtina stola pa se tereni onda raspoređuju ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

A pitanja su? Shoot ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Telion »

Ovako, sada je princip sledeci - na svakoj sestini table ide po D3 terena, sto je u proseku 12 terena, ali mozete proci i sa 10, ako su malo veci.

Mali tereni, poput ogradica/zidica idu u clusteru od po 3 za 1 deo terena.
(sve ovo pise u Rulebooku za 40k.)
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Da li po novim pravilima pojedini tereni imaju sopstvena pravila? kao na primer zgrade u WHF ?
Svakako će na svakom stolu biti 2 brda i 2 šume.

Tu svakako treba da bude ruševina, zidova...

U suštini, treba mi predlog šta bi po veme trebalo da stoji na jednom stolu.
Pa tako jedno 8 različitih predloga kojisemalo razlikuju danam nebi svi stolovi bili isti. Ok je da bude 8 različitih setinga.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Ajde pogledajte terene u Poljskoj pa mi recite kritike u smislu šta ima na tabli a šta bi trebalo da bude...


https://plus.google.com/photos/11559925 ... 2837073810
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Telion »

Ovako, postoje Misterious tereni, kao i u WHFB, ali mislim(o) da je malo glupavo da se oni koriste. Takodje, dosta komplikacija stvara i upotreba Bastiona i zatvorenih zgrada.

Pravila za sve terene postoje u Rulebooku takodje, a sto se setinga tice- mozda je bolje da neko fotografise neke terene iz kluba Zmaj i posalje vam kao ugledne primere.

Sad ce Mini turnir za 12 dana, pa tada mozete ocekivati fotografije mozda.

Takodje, treba obratiti paznju na postavku terena, obzirom da postoji ne samo poduzna vec i poprecna i dijagonalna postavka, pa treba obratiti paznju da teren u svim mogucnostima bude pravilno izbalansiran.
(to moze dovesti do razlika u terenu u odnosu na ETC u Poljskoj, kada se igrala 5. edicija ako se ne varam.)
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Mislim da terene za 40K postavljaju sudije/kapiteni za razliku WHF gde se raspored terena zna unapred više meseci. Na nama je samo da obezbedimo dovoljno adekvatnih terena.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Ako sudije postavljaju, onda je kao do sada na 40k turnirima koje smo imali. Ako pak kapiteni postavljaju, moze da bude svasta, pa cak i kompletno pravilo iz 40k knjige.
Sad ce Mini turnir za 12 dana, pa tada mozete ocekivati fotografije mozda.
ovo definitivno, docicu da ufotkam sta god da treba.

Sto se tice zgrada sa posebnim pravilima (kao sto su bastioni), kao i mysterious terena, iskreno preporucujem da se saceka rulespack jer moguce da su to pokrili. Takodje, ako u rulespacku bude dozvoljeno kupovanje fortifikacija, bice zanimljivo.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Mrzimsvee
Posts: 3198
Joined: Wed Feb 12, 2003 4:46 pm
Location: Novi Beograd

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Mrzimsvee »

Potrebni su nam neki podaci o tome kako su se dosad postavljali tereni na 40K ETC-u?
Takodje kada ce izaci makar radni AC za 40K ETC?
"They shall be my finest warriors, these men who give of themselves to me. Like clay I shall mould them, and in the furnace of war forge them. They will be of iron will and steely muscle. In great armour shall I clad them and with the mightiest guns will they be armed. They will be untouched by plague or disease, no sickness will blight them. They will have tactics, strategies and machines so that no foe can best them in battle. They are my bulwark against the Terror. They are the Defenders of Humanity. They are my Space Marines and they shall know no fear."
Emperor of mankind – on the Creation of the Space Marines.

"By reason. By truth. I have learned how your hearts and minds function. With that lore, I brought peace to this culture."
"--At the cost of freedom."
"Peace reigns, as I reign. I wouldn't expect your to understand. You are a little man, with little dreams."
"--You've ushered in the peace of the graveyard. Peace, at the cost of surrendering all choice, all freedom. The city lies in terror, forced to live by the standards you place upon our shoulder."
"Yes...yes."
"--But every sin...is punished, but punished by death, no matter the crime. No matter the scale of the sin. The people of the city live in silence, lest a single word earn them death for speaking out against you."
"Yes. Listen. Listen to the sound of raw silence. Is it not serene?"
- Night Haunter addressing a gathering of Nostraman nobles

"Your presence does not surprise me, Assassin. I have known of you ever since your craft entered the Eastern Fringes. Why did I not have you killed? Because your mission and the act you are about to commit proves the truth of all I have ever said or done. I merely punished those who had wronged, just as your False Emperor now seeks to punish me. Death is nothing compared to vindication."
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

Severian wrote:Ajde pogledajte terene u Poljskoj pa mi recite kritike u smislu šta ima na tabli a šta bi trebalo da bude...


https://plus.google.com/photos/11559925 ... 2837073810
Ovo su takozvane "promaja" table. Po mom misljenju, apsolutno neprihvatljive za 40k. Vec su ti rekli da je 10 terena neki minimum-minimuma, ali racunaj da ti treba 12, ako hoces da to izgleda pristojno.

Takodje, koliko vidim nemaju sve table "velike" parcice terena (a i one koje imaju uglavnom imaju nesto sto izgleda blago receno jadno - ok, bolje je nego case jogurta, ali opet...). A ne bi bilo lose da posebnu paznju obratis na one table koje imaju. Posto se koristi "True Line of Sight", izuzetno je vazno da imas terene iza koga mogu kompletno da se sakriju velike figure (ne znam da li ima nesto sto je kabastije od defilera za 40k, pa bih rekao da bi to mogao da uzmes kao referentni model). Bitno je i da mozes vecinu tih stvari da sakrijes barem 25% (da bi dobio neki cover save).

Za razliku od WH, gde tereni pretezno "smetaju" i nemaju nikakvu ulogu, u 40k su dosta bitni.

Sve ovo sto sam ti naveo, za FoW je jos izrazenije - treba ti jos vise terena, jos je bitniji za igru, itd. Doduse tamo nije bitno da imas velike gromade. Jedna od ideja koja ti moze olaksati zivot za FoW - razmisljajte o kupovini velike kolicine zutih tepiha, jer su idealni za predstavljanje zita ;).

edit: bilo bi i dobro da znas da nam najavis koliko cete terena moci da napravite po tabli, kako bi tim za 40k mogao adekvatno da se pikuje (npr. ako imas promaja table, to znatno poboljsava shooting armije).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Planirano je 12 terena po tabli.
2 brda i 2 šume obavezno.
Brda će biti visoka 5 cm za razliku od whf gde je dovoljno 2. Takođe neki kao pregradni zidovi 5 cm. Ruševine i slične stvari visoke i na nivoima. Biće slika uskoro.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Telion »

Ne trebaju vam toliki kao pregradni zidovi, mogu i barikade od 1-2 incha.
Rusevine probajte da pravite 3 incha sprat, to je preporucljivo.
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Nije neophodno da sva brda budu visoka 5cm, moze da varira, sto rece Dzon neka mogu da daju cover, neka skroz da sakriju modele. Prilikom izgradnja rusevina ne zaboravite da je jedan nivo oko 3 incha u visini (edit: sad videh da je i Telion to napisao, no dobro, od viska glava ne boli :D)

I imajte par modela pri ruci da proverite da li se doticni tereni mogu koristiti, da ne bude "e mnogo lepo izgleda ali nemam gde model da stavim a da ne pada"
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

3 inča sprat. Koristan savet i odmah primenjiv.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by joggy »

po meni je od ponudjenih najbolji teren sa druge slike na kome igraju orci protiv dark eldara (cini mi se). To bi po meni bio sasvim prihvatljiv jedan tip (od 8 kako kazes) terena. jedino sto jedna zgrada nije zavrsena (crna je).
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

joggy wrote: jedino sto jedna zgrada nije zavrsena (crna je).
I sto sume nemaju drvece...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

ETC 2011 Švajcarska. Deluje bolje ? Obratite pažnju na visoke špicaste ćoškove, mi bismo pravili nešto slično, možda malo niže....

http://www.gaminglordsleuven.net/images ... ebgallery/

http://arafeus.rajce.idnes.cz/ETC_2011/#P8200195.jpg
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Mrzimsvee
Posts: 3198
Joined: Wed Feb 12, 2003 4:46 pm
Location: Novi Beograd

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Mrzimsvee »

Ovi tereni u Svicarskoj su daleko bolji, i po broju i po kvalitetu kao i po rasporedu na tablama.
"They shall be my finest warriors, these men who give of themselves to me. Like clay I shall mould them, and in the furnace of war forge them. They will be of iron will and steely muscle. In great armour shall I clad them and with the mightiest guns will they be armed. They will be untouched by plague or disease, no sickness will blight them. They will have tactics, strategies and machines so that no foe can best them in battle. They are my bulwark against the Terror. They are the Defenders of Humanity. They are my Space Marines and they shall know no fear."
Emperor of mankind – on the Creation of the Space Marines.

"By reason. By truth. I have learned how your hearts and minds function. With that lore, I brought peace to this culture."
"--At the cost of freedom."
"Peace reigns, as I reign. I wouldn't expect your to understand. You are a little man, with little dreams."
"--You've ushered in the peace of the graveyard. Peace, at the cost of surrendering all choice, all freedom. The city lies in terror, forced to live by the standards you place upon our shoulder."
"Yes...yes."
"--But every sin...is punished, but punished by death, no matter the crime. No matter the scale of the sin. The people of the city live in silence, lest a single word earn them death for speaking out against you."
"Yes. Listen. Listen to the sound of raw silence. Is it not serene?"
- Night Haunter addressing a gathering of Nostraman nobles

"Your presence does not surprise me, Assassin. I have known of you ever since your craft entered the Eastern Fringes. Why did I not have you killed? Because your mission and the act you are about to commit proves the truth of all I have ever said or done. I merely punished those who had wronged, just as your False Emperor now seeks to punish me. Death is nothing compared to vindication."
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

Severian wrote:ETC 2011 Švajcarska. Deluje bolje ? Obratite pažnju na visoke špicaste ćoškove, mi bismo pravili nešto slično, možda malo niže....

http://www.gaminglordsleuven.net/images ... ebgallery/

http://arafeus.rajce.idnes.cz/ETC_2011/#P8200195.jpg
Bolje, mada i ovde ima nekih propusta.

Npr., ovde je super sto suma ima i poneko drvence. Velike gromade terena su i ovde dobro uradjene. Table generalno deluju pokrivenije. Neki tereni cak mogu da spadnu i pod kategoriju "izgleda zaista dobro".

Sa druge strane, one ruine sa spicastim coskovima deluju ubogo (mada mogu efektno da se koriste). Ona snezna tabla izgleda ocajno. Ona tabla koja na sredini ima ogroooooman stepenasti (lizard-like) temple nije ok (to sto imas jednu gromadu od terena, ne znaci da si sa njom zamenio 4-5 manjih parcica terena). Par tabli je na sebi imalo samo one kao "zidove" od stirodura (visoki ravni komadi stirodura), sto recimo isto nije ok, trebao bi da imas malo sarenilo po tom pitanju po terenu. Sa druge strane, par tabli je pretrpano terenima (recimo da je to manji problem nego da je prazno, ali ako vec bude bilo tabli sa >12 terena, onda ne trebaju svi tereni da budu visoki). Ruzne su im zene, al to je vec njihov problem :D :P.

Znaci okvirno na sta trebas da ciljas: sarenoliki tereni, onoliko koliko je moguce (malo brda, malo suma, malo ruina, malo zgrada, malo onih kao zidova niskih / visokih, itd.); sume da imaju bar par drveca na sebi (ja bih rekao da je 3+ super, 2 bih mogao da progutam ako ostatak izgleda dobro, a 1 je bolje nego nista); tereni trebaju da budu sareni u visini (neki da budu onako bas bas visoki, neki u visini onih zelenih GW brda, neki nesto izmedju, neki skroz niski); treba obezbediti okvirno 12 terena po tabli; izbegavaj ogromne gromade sa idejom "ovo je bas ogromno, pa ce da zameni 3-4-5 terena". I obavezno, obavezno, trebate da napomenete kakvi ce na kraju biti tereni i table, jer to znatno utice na sastav vojski. Drugima naravno nemojte da kazete :P.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Jezera (vodene površine) u 40k nemaju baš nikakvu funkciju? Jedino eventualno su impassable za neletače?

Ili imate i vi neku rasu što pliva :) ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

Rivers, lakes and pools postoje, kao u WH. Uticaj reke nije ni priblizno isti kao u WH (nije da mozes preci samo preko crossinga, nisi usporen, itd. - jeste difficult teren (minimum, ili jos gore), ali to je vecina terena). Nije lose imati po neki, ali nije imperativ. Sume, brda, zgrade su osnova. Par jako visokih terena isto (od kojih neki mogu ujedno biti i prethodno pomenute kategorije - npr. ultra visoka zgrada, ili ultra visoko brdo).

Pri odredjivanju visina za terene, specijalnu paznju obrati na sledece kategorije:
a) rhino i slicni tenkovi (takozvana rhino sasija)
b) pesadija, konjica, beast,... (kakva god, svi su slicne visine, neki jumperi su malo veci, neki konji isto, itd.)
c) malo veci modeli iz grupe b (npr. jetbikes mi padaju na pamet, onda chaos raptori, itd.)
d) veci tenkovi (npr. land raider)
e) velike figure (demoni, setalice i slicne stvari)
f) ultra veliki modeli (referentno - chaos defiler, mislim da je on jedan od najvecih modela)
g) ultra velike letelice (valkira i slicno)

I onda trebas da gledas da imas table u kojima svaki od ovih tipova moze da se sakrije skroz, da se delimicno sakrije, i da to bude posteno za oba igraca. I da pored svega imas i neke terene koji su jos i difficult / dangerous / nesto.

Najbolje je da otvoris 40k rulebook i pregledas sta tamo ima okvirno. Na stranama 88-89 imas par lepih primera.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Severian wrote:Jezera (vodene površine) u 40k nemaju baš nikakvu funkciju? Jedino eventualno su impassable za neletače?

Ili imate i vi neku rasu što pliva :) ?
A da, ozbiljno, procitas rulebook za 40k, posto su svi tipovi terena objasnjeni?
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Mogu i to. Praksa iz WHF je pokazala da postoji u knjizi gomila terena i da se uglavnom ne koriste iz nekog razloga...
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Da, ali 40k rulebook objasnjava sve tipove terena, ne samo one sa cudnim neigrivim specijalnim pravilima (kao mysterious terrain). Takodje objasnjava sta je ruina a sta zatvorena zgrada, sta treba da se tretira kao area terrain, kako rade pravila za barikade i terrain debris, pa onda idu predlozi kako tretirati sume, kako tretirati reke, tabele za random teren kao i kako ih primeniti (i da li ih primeniti ako zelis), itd itd.

Bazicna podela ti je na clear, difficult, dangerous, impassable, lethal, area, ruins, buildings i battlefield debris. Svako parce terena moze biti jedno ili vise od tih tipova. Stencuga je Impassable. Reka moze biti impassable, ili difficult, ili dangerous (ili oba), ili cak lethal. I slicni primeri. Baci pogled, sve su objasnili.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

ETC je specifican za WFB - oni su definisali da se igra sa 6 terena na tabli, i to na svakoj od strana: obicno brdo, obicna suma i obican impassible. Naravno, ovako kad se igras, van takvih dogadjaja, mozes primenjivati sta god. Za turnire (posebno te velicine), znatno je lakse da imas "genericki" teren.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Tako nekako. Za WHF broj, značenje i raspored terena se zna unapred. Ima tačno 8 tipova stolova sa 8 različitih rasporeda. Ja mislim da ćemo mi najkasnije do kraja nedelje imati predlog za WHF stolove pa još desetak dana da se to raspravi i to je to...
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by bojan »

Ako mi se obezbedi materijal ja sam voljan napraviti teren za jednu kompletnu tematsku tablu.
Apelujem i na druge ljude koji zele ovako da pomognu da se pridruze.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

To bi bilo idealno. Samo da prvo usaglasimo šta nam tačno sačinjava table. Na osnovu vaših saveta mi smo ovako razmišljali:

1. VR Velika ruševina - objekat koji je u bazi oko 12*12 inča, visoka je bar 9 inča, ima u sebi 3 nivoa na koje mogu da se stavljaju figure
2. SR Srednja ruševina - objekat koji je u bazi oko 9*9 inča, visoka je bar 6 inča, ima u sebi 2 nivoa na koje mogu da se stavljaju figure
3. NR Niska ruševina - objekat koji je u bazi oko 6*6 inča, visoka je bar 3 inča, nema sprat
4. Brdo - oko 12x6 inča ili više manjih - visoki 5cm
5. VP - Velike prepreke - duge 2*6 inča, visoki minimum 5cm
6. NP - Niske prepreke - duge 2x6 inča, Visoki oko 2 cm
7. Šume
8. Građevine - Objekti različitih veličina ali po pravilu 6 inča ili viši
9. Opasan teren - Teren koji bi bio oko 6*12 inča i koji ne bi blokirao LOS ali bi bio opasan nekako. Tu bi mogle da se modeluju razne stvari kao što su močvare, minska polja ...

Moram da idem pa nastavljamo sutra...
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by bojan »

Da li ETC pravila izricito zahtevaju da postoje sume na svakoj tabli ili da sve table budu "uniformisane"?
Ako ne, onda ste malo mozete biti kreativniji, recimo jedna tabla vise rusevina a bez suma, neka tabla sa vise sume i bez zgrada itd.


PS. Ako neko od vas koji cete se baviti terenom bude dolazio do Zmaja neka se najavi, mogu na licu mesta da mu pokazem kako smo radili neke terene, ima tu par dobrih trikova koji omogucavaju dosta brzu izradu veceg broja sitnih terena.

PPS. Poharajte nek kineski buvljak u potrazi za kamionima/tenkovima i slicnim djubretom u prbliznoj razmeri za 40k, cak i ako isti ne lice ninasta mogu se koristiti jako lepo za teren.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
deka
Medved ili Jeti? Odlučite sami.
Posts: 1116
Joined: Thu Feb 24, 2005 3:55 pm

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by deka »

Pa recimo kao ono što smo pravili za veliki 40K turnir pre neku godinu:
- "Normalne" (od svega po malo) table
- Snežne table
- Pustinjske table
- City Fight table
- Catachan table
- Trench Fight table (baš završavam neke bunkere :-) )
- Močvarne table

A mogli bi dodati i :
- Daemon world Table

Plus, neka kombinacija goenavedenih...

Dalje, valjalo bi što pre saznati da li će u rules pack-u za 40K biti korišćeni misteriozni tereni...
Image Image
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Ja bi za sada da dogovorimo otprilike fukcionalnost terena i broj različitih. Kako ćemo mi njih tačno modelovati je potpuno druga priča. NPR ako se dogovorima da nam jednom stolu treba da bude 2 velike ruševine, onda će to na jednom stolu biti nekakva oračka kontrapcija a na nekom drugom srušeni imaperijalni habitat... Ja sam se vodio praksom sa WHF gde je potrebno bar 8 različitih stolova (svi iz jednog tima igraju na različitim stolovima)

Nema etc pravila da mora 2 brda i 2 šume ali je nama to najlakše da napravimo pa nam je to metod da malo odvadimo od gomile terena :). Ovaj raspored služi prosto da mi standardizujemo šta se pravi pošto će puno raznih ljudi praviti terene.
Evo predloga za raspored:
1. 2xVR+2xSR+2xVP+2xNP
2. 2xVR+2xNR+2xVP+2xNP
3. 2xVR+2xNR+2xVP+opasan teren+građevina
4. 2xVR+2xsR+2xNR+opasan teren+građevina
5. 2xVR+2xSR+2xNP+2xgrađevina
6. 2xVR+2xSR+2xVP+2xopasan teren
7. 2xVR+2xNR+4xVP
8. 2xVR+2xNP+2xVP+1xgrađevina+1xopasan teren
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Ako nemate komentara, onda mogu sa ovim na TWF ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Severian wrote:Ja bi za sada da dogovorimo otprilike fukcionalnost terena i broj različitih. Kako ćemo mi njih tačno modelovati je potpuno druga priča.
Nadam se da shvatas da funkcionalnost terena zavisi od toga kako ga modelujes. Ako ti napravis tu tvoju orksovsku kontrapciju da bude neupotrebljiva, dzaba sto je ti zoves ruinom, svi ce je tretirati kao impasable jer nema gde model da se stavi na nju. Za razliku od WHFB, u 40k teren je WYSIWYG (zar ne? u WHFB i dalje je nebitan izgled brda/sume/zgrade)

Zatim, gradjevine (as in, buildings, not ruins) u 40k imaju pravila kao vozila, imaju armor value, kapacitet, acces i fire points, drasticno remete balans igri ako je samo jedna na tabli itd itd. Dalje, svi tereni ispadose cityfight sa ruinama po ovom tvom spisku, to malo bzvz. Prosaraj to malo sa brdima i sumama ili cak i sa impasable terenom.

I zaista, "prepreke" ne tretirati kao teren. 3 prepreke 2x6 incha, nebitno koje visine, treba tretirati kao JEDNO parce terena za potrebe ovoga. Znaci ako tabla treba da ima 8-10 parcica terena, to je 8-10 rusevina, ili 24-30 prepreka. Evo ti primer: http://www.games-workshop.com/gws/catal ... prod20006a Aegis defence line. 4 dugacka dela, i 4 kratka dela. Ako ih stavis na neku bazu, ova 4 budu taman 2x6 incha. Sve ovo je jedno parce terena za potrebe postavke terena (barem sto se tice 40k knjige, ako vi hocete nesto drugacije, go for it, ovo je samo moje licno misljenje da ce vam table biti malo mrsave)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Severian »

Ja sam stavio da prepreka podrazumeva 2 sekcije po 6 inča. Ako treba da podrazumeva tri onda ću popraviti.

Razumem ja šta hoćeš da kažeš i u principu se slažemo samo se možda ne razumemo...
Ajde da probam ovako:

NPR. Na svakom stolu bi trebalo da bude bar dva terena koja su oko 12x12 u bazi, imaju tri nivoa i visoka su najmanje 9 inča. Da li je to ruševina, čudno brdo, landing pad, ili nešto treće što ispunjava zadate uslove vama u stvari nije bitno dokle god može da služi kao potencijalni zaklon ili mesto za lepši pogled ...

Jasno mi je da su građevine posebna kategorija i moje pitanje glasi da li treba da ih bude ?

Ajde neki predlog kako bi vi voleli da izgledaju stolovi pa da vidimo jel možemo to da izvedemo ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

Okej, u pravu si, u principu mislimo na isto samo se ne razumemo. Tvoj primer je totlano na mestu, samo ne moras da na bas svakoj imas visine 9 ili vise inca. I do 9 je sasvim dovoljno. Samo da obratis paznju da ta dva parceta terena budu isti tip terena. Znaci ako jedna strana ima rusevinu na 3 nivoa, ima i druga. Mozete i da gledate po ukupnoj povrsini (dve 6x6 za jednu 9x9 ili tako nesto) I slicno.

Ako ces imati gradjevine, imaj dve na podjenakim udaljenostima na razlicitim stranama (diagonalno najidealnije) ili jednu u sredini. Doticna gradjevina mora da bude nesto sto je AV12. Ovde ces vec morati da se konsultujes sa knjigom koje oni tretiraju kao AV 12. Mozete komotno i da pravite table bez zgrada, sem ako ne budu insistirali ovi iz head organizacije.
Ajde neki predlog kako bi vi voleli da izgledaju stolovi pa da vidimo jel možemo to da izvedemo ?
Vidi ovde:
http://forum.klubzmaj.org/viewtopic.php ... 46#p122946
I ovde:
http://forum.klubzmaj.org/viewtopic.php ... 63#p139063
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
deka
Medved ili Jeti? Odlučite sami.
Posts: 1116
Joined: Thu Feb 24, 2005 3:55 pm

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by deka »

Još samo jedna mala napomenica...
Brdo i ruina, čak i kada bi bili identčnih dimanzija nisu isto...
Ruina daje cover save od bar 4+, a brdo je samo dificult...
Last edited by deka on Thu Nov 22, 2012 11:59 pm, edited 1 time in total.
Image Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Hypodermic »

deka wrote:Još samo jedna mala napomenica...
Brdo i ruina, čak i kada bi bili identčnih dimanzija nisu isto...
Ruina daje cove save od bar 4+, a brdo je samo dificult...
Mislis clear ;) Samo bas strma brda su difficult ;)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by Dzon Vejn »

Sto se tice pravljenja terena: vrlo je vazno da u startu odlucite da li ce tereni biti na nekim bazama ili ne. To vazi za sve terene. Jer npr. ruina, suma,..., koja stoji na nekoj bazi su drugaciji od istog tog bez baze (npr donji sprat daje cover ili ne daje cover, suma je area teren ili nije, itd.). To mora biti isto na obe strane. I najlakse je da ima postolje.

Dalje, kako vam je Boca predlozio, najbolje je da bitne segmente terena (a to su veliki tereni i tereni koji daju cover save) budu jednako rasporedjeni, i to idealno dijagonalno (zato sto postoje scenariji koji se igraju dijagonalno).

Dalje, klasifikacija terena prema rulebooku kaze sledece:
- open teren: sve sto nije nesto drugo
- impassable teren: po imenu zakljucujete (izuzetak su leteci modeli koji ga mogu iskoristiti); generalno sluzi da smeta, da daje zastitu onome sto se sakrije iza, itd.
- difficult teren: sve ono sto usporava jedinice
- dangerous teren: difficult teren koji vam jos moze i ubiti modele
- lethal teren: isto sto i impassable, stim sto ne mozes voluntary da zavrsis na njemu, jer si u suprotnom automatski mrtav
- area teren: sve ono sto je jasno oznaceno bazom. Daje 5+ cover save (slicno ward save-u u WH, stim sto postoje pravila kada ne mozes koristiti cover, ali mozes invulnerable (sto je isto sto i ward)). Uniti koji urade gone to ground dobijaju +2 na cover save umesto +1 (znaci npr. klot gardista u ovom terenu moze da ima 3+ cover)
- mysterious teren: savetujem da ne koristite
- buildings: funkcionisu kao vozila koja se ne krecu. Mogu biti impassible (u kom slucaju samo smetaju za LoS, isl.). Vrlo vazno: NE SME da bude visa od 9", jer se to onda smatra kao 2 zgrade, i pravi komplikaciju sa pravilima i otvara mogucnost djidanja. Ukoliko imate baze, moraju da budu 5.99" x 5.99" (znaci ne 6") ili do 9" x 9", ili do 12" x 12" (voditi racuna da se ne prekorace ove brojke, jer su to onda opet 2 zgrade). Zgrade imaju svoj oklop koji se krece od 9 do 14, ukoliko je to zgrada koju ste kupili u armi listi. Ukoliko niste kupili, oduzima se 2 od te vrednosti. Zgrade na sebi mogu imati oruzja koja se ne mogu koristiti ako nista platili zgradu. Zgrade na sebi moraju imati neki access point, i mogu ih imati vise. Mogu imati fire pointe, iz svakog puca po 2 modela, tako da je bitno da li ih ima 0,1,2 ili 10. Zgrade mogu imati battlement (krovove) na kojima se mogu postaviti uniti i to se onda smatra zgradom sa vise delova (specijalna pravila). Krov moze biti i napravljen ukoso, u kom slucaju nemas battlement.
- ruine: one su automatski difficult teren, i daju 4+ cover save. Mogu imati bazu (u kom slucaju su i area teren), ili biti bez baze (u kom slucaju ground floor nije ni area ni difficult teren). Gledaj da spratovi ne budu visi od 3" (zbog nekih pratecih pravila).
- sume: uvek su difficult. Daju 5+ cover kad god moras da trace-ujes LoS kroz sumu (znaci i modeli u sumi i oni iza nje, itd. - svi imaju 5+ cover). Iako ne moraju po pravilima da imaju bazu, znatno je lakse da to imaju. Ako imaju onda su i area teren (dakle mozes dodati +2 na cover, itd.). Nekim modelima je suma dangerous (npr letacima). Mogu biti misteriozne, sto ne savetujem.
- rivers lakes and pools: minimum difficult. Nekima je i dangerous. Za reke je bitno da jasno definisete koliko prelaza imaju. Mogu biti misteriozne, sto ne savetujem.
- battlefield debris: najcesce (ne uvek) difficult teren sa nekim specijalnim svojstvima. Ima milion podvrsta pa necu svaku opisivati, uglavnom svi daju vecinom 4+ cover, i tu spadaju zidovi, brda, isl. Prakticno sve sto nije gore napisano
- postoje i archeotech artefacts i unique tereni, koje ne savetujem.

Neki predlozi tabla bi bili (pisacu uvek u tri reda, tako da opisuje raspored na tabli):
Prvo slovo: N = niko, S = srednje, V = visoko
Drugo slovo: P = prepreka (impassible, difficult, brdo, zidovi i slicno), Z1 zgrada ciji krov ne moze da se koristi, Z2 zgrada sa ravnim krovom
A = area teren (ako ima postolje, moze biti trece slovo kod ruina)
BD = battlefield debris (krateri, rubble, i slicno)
D = dangerous
L = lake/river/pool


Tabla 1 (ova tabla ima veliku ruinu u deploy, u deploy zonama nema area terena, on je u centru):
VR, NP, NP, SP
BD, SA, SA, BD
SP, NP, NP, VR

Tabla 2 (ova tabla ima zgradu i area teren u deploy zoni, i u drugom delu samo prepreke (ako se igra dijagonalno bitno je) - a u sredini table je puno prepreka koje smetaju za LoS):
SZ2, VA, VP, SP
SP, VP, VP, SP
SP, VP, VA, SZ2

Tabla 3 (area teren i area ruina u deploy zoni, na sred table ima visokih prepreka da smetaju za LoS, a po bokovima je area teren):
MRA, VA, NP, BD
SA, VP, VP, SA
BD, NP, VA, MRA

Tabla 4 (u centru je dangerous teren, a u deploy ima velika area (ili velika prepreka ako se igra dijagonalno)):
VA, SP, BD, VP
NP, SD, SD, NP
VP, BD, SP, VA

Tabla 5 (na ovoj tabli nema ni zgrda ni ruina ni area terena u deploy zoni, kako bi se sto vise terali igraci da idu ka sredini, gde su svi area tereni koji daju covere):
NP, SP, SP, VP
VA, SA, SA, VA
VP, SP, SP, NP

Tabla 6 (na ovoj tabli su area tereni u sredinama deploy zona, na sredini table je ideja da budu neki niski debris krateri ili nesto slicno, a po bokovima visoke prepreke - dakle ima mesta za cover ali se mora dobro traziti):
BD, VA, MA, SP
VP, BD, BD, VP
SP, MA, VA, BD

Tabla 7 (svi bitni coveri su na bokovima, celom duzinom, sredina je uglavnom prazna i niska, da bi bile i neke table sa "promajom"):
MA, MP, BD, MZ1
SA, BD, BD, SA
MZ1, BD, MP, MA

Tabla 8 (tabla u sredini moze da sakrije vozila, ali ne i velike modele, ako je dijagonalni deploy, onda se bira ili area ili prepreka):
VP, SL, BD, VA
BD, SP, SP, BD
VA, BD, SL, VP

Eto to ti je okvirno nesto. Mislim, broj ideje je beskonacan. Neka i ostali dobace po par svojih tabli i eto. Mislim da ti je cak najlakse da odlucis sta ces praviti, pa onda na osnovu toga da pravis i table.

Primer matematike:
300 tabli za 40k = 3600 terena
visina: 600 visokih terena, 600 niskih terena i 2400 srednjih terena (bilo da govorimo o visini ili diametru kod area terena)
tip: 200 zgrada sa ravnim krovom, 100 zgrada sa kosim krovom na koji ne mogu da stanu figure, 300 ruina, 300 battlefield debris (krateri, zidovi, isl), 300 onih cudnih debrisa (prosaras od svega po malo), 600 brda, 600 impassible terena, 1200 area suma (ili necega sto se ponasa slicno u smislu kako utice na LoS i cover).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC Srbija 2013 - Kontruktivni saveti

Post by joggy »

moj predlog je da skines par brojeva white dwarfa sa "piratskog zaliva", nadjes battle report za 40k (ima ga recimo u oktobarskom broju). Ima lepe slike terena, koji izgleda bas dobro. Ne kazem da treba da bude istog kvaliteta, ali imaces dobru predstavu kako treba da izgleda tabla
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
Locked

Return to “ETC 2014 40K”