nedoumica u sklapanju

Moderators: Dzon Vejn, joggy, Bata Bole

Post Reply
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

nedoumica u sklapanju

Post by joggy »

molim zaludjenike za istoriju da pomognu :)

ovo je dilema: Sastavljam rimsku republikansku vojsku (280-105 BC)

Znam da su bili organizovani u nesto sto se zove maniple (koji je brojao 120 ljudi), kao i da je bilo tri reda hastati, priciples i triary. E sad, u FoG knjizi pise da je skala u kojoj u battlegroupi ima 4 baze po 4 vojnika ustvari ekvivalent 8 manipla, odnosno ako ja dobro racunam 960 ljudi.

Moje pitanje je sledece: AKO postoje u tom periodu vodje (ceturioni, optio, trubac, signifier), na koliko baza treba da lepim po jednog?
Meni je nesto logicno da svaku battlegrupu predvodi jedan centurion, trubac i signifier, a optio naravno otpozadi isto jedan u svakoj bg. Da li je ovo mnogo? Da li su uopste u tom periodu bile tako organizovane vodje?

ah,da. Knjiga isto kaze da svi commanderi treba da budu predstavljeni kao konjica na posebnim bazama, pa predpostavaljam da to nije to
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: nedoumica u sklapanju

Post by Histericni Istoricar »

Mozes uvek zarad kozmetickih ili funkcionlanih razloga napraviti komandno postolje, znaci odgovarajuci oficiri i pomcnici koji predstavljaju komandu, a zapravo su jedno od obicnih postolja. To jest ne pribadaju onoj grupi CiC i ekipa. Tretiras ih kao obicno postolje, a izgledaju kao komanda BGa. Em je lepo, em dobijes jos jedno postolje. Prva dva tipa komandira bi trebao da predstavis kao konjanike, a treceg bi ja predstavio kao pesadinca, jer su zapravo to i bili.
U jednog Bocu, mi verujemo!
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: nedoumica u sklapanju

Post by Nemanja »

joggy wrote:molim zaludjenike za istoriju da pomognu :)

ovo je dilema: Sastavljam rimsku republikansku vojsku (280-105 BC)

Znam da su bili organizovani u nesto sto se zove maniple (koji je brojao 120 ljudi), kao i da je bilo tri reda hastati, priciples i triary. E sad, u FoG knjizi pise da je skala u kojoj u battlegroupi ima 4 baze po 4 vojnika ustvari ekvivalent 8 manipla, odnosno ako ja dobro racunam 960 ljudi.

Moje pitanje je sledece: AKO postoje u tom periodu vodje (ceturioni, optio, trubac, signifier), na koliko baza treba da lepim po jednog?
Meni je nesto logicno da svaku battlegrupu predvodi jedan centurion, trubac i signifier, a optio naravno otpozadi isto jedan u svakoj bg. Da li je ovo mnogo? Da li su uopste u tom periodu bile tako organizovane vodje?

ah,da. Knjiga isto kaze da svi commanderi treba da budu predstavljeni kao konjica na posebnim bazama, pa predpostavaljam da to nije to
Sve si u pravu.Doduse ja sam svoje Rimljane lepio po 3 na postolje, jer smatram da nemoze da se lepi isti broj hoplita i legionara po postolju.Takodje,potrebno je prilicno mastovitosti da hastate svrstamo u heavy infantry.
Inace svi navedeni su se borili kao pesaci.
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: nedoumica u sklapanju

Post by Bata Bole »

Histericni Istoricar wrote:Mozes uvek zarad kozmetickih ili funkcionlanih razloga napraviti komandno postolje, znaci odgovarajuci oficiri i pomcnici koji predstavljaju komandu, a zapravo su jedno od obicnih postolja. To jest ne pribadaju onoj grupi CiC i ekipa. Tretiras ih kao obicno postolje, a izgledaju kao komanda BGa. Em je lepo, em dobijes jos jedno postolje. Prva dva tipa komandira bi trebao da predstavis kao konjanike, a treceg bi ja predstavio kao pesadinca, jer su zapravo to i bili.

bas tako...znaci svaka manipula bi imala nesto sto se u WH svetu zove champ ;)

inace pravis za raniji period moras da imas jednicu hastata za svaku jednicu principa za savku jedincu triara. kasnije se broj triara smanjuje npr. dve jednice principa za jednu jedinicu triara
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: nedoumica u sklapanju

Post by Nemanja »

Bata Bole wrote:
Histericni Istoricar wrote:Mozes uvek zarad kozmetickih ili funkcionlanih razloga napraviti komandno postolje, znaci odgovarajuci oficiri i pomcnici koji predstavljaju komandu, a zapravo su jedno od obicnih postolja. To jest ne pribadaju onoj grupi CiC i ekipa. Tretiras ih kao obicno postolje, a izgledaju kao komanda BGa. Em je lepo, em dobijes jos jedno postolje. Prva dva tipa komandira bi trebao da predstavis kao konjanike, a treceg bi ja predstavio kao pesadinca, jer su zapravo to i bili.

bas tako...znaci svaka manipula bi imala nesto sto se u WH svetu zove champ ;)

inace pravis za raniji period moras da imas jednicu hastata za svaku jednicu principa za savku jedincu triara. kasnije se broj triara smanjuje npr. dve jednice principa za jednu jedinicu triara
Nije bas tako.Cak ni u I punskom ili samnitskim ratovima broj trijara nije bio ni blizu broju HA/PR.Moze slobodno da se racuna da trijara ima 1/3 broja HA/PR.Takodje , ne zaboravi doktrinu upotrebe trijara.Oni nisu tu da se bore. Ne kaze dzabe izreka,,doslo je do trijara". :mrgreen:
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: nedoumica u sklapanju

Post by joggy »

to je sve u redu. U knjizi za moju listu kao starter i ima 1/4 trijara u odnosu na ukupan broj hastata i principa.
Ja sam samo pitao da li svaka grupa od 4 postolja da ima centuriuona, zastavnika i trubaca ;)
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: nedoumica u sklapanju

Post by Nemanja »

joggy wrote:to je sve u redu. U knjizi za moju listu kao starter i ima 1/4 trijara u odnosu na ukupan broj hastata i principa.
Ja sam samo pitao da li svaka grupa od 4 postolja da ima centuriuona, zastavnika i trubaca ;)
U istorijskom smislu da.
U kontekstu FoGa ti nisu potrebni.
Post Reply

Return to “Kako je Velington pobedio Džingis Kana: Istorijski wargaming”