SAGA skirmish sistem za srednji vek

Moderators: Dzon Vejn, joggy, Bata Bole

User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Pre par nedelja je izasla nov verzija SAGA-e.

Zove se SAGA Crescent and CRoss i predstavlja skirmish sistem za period krstaških ratova. I a oko 6 frakcija (3 hriscanske i 3 muslimanske) i igre su uglavnom sa oko 25-60 figura.

https://grippingbeast.com/shop.php?CatID=2396

Recenzije su fenomenalne jer su pravila ukljucila sve erate i faq-ove iz prve verzije SAGA THE VIKINGS

Od svih skirmish sistema ovo je postao najpopularnijih sto se tice perioda pre drugog svetskog rata.

Inače i prva i druga verzija su kompatibilne tako da je obuće igrati sa frakcijama iz obe verzije.

Frakcije iz SAGA THE VIKING su popularne "nacije" iz mračnog srednjeg veka kao sto su Vikinzi, normani, sakosnci,Vizantinci, Rusi, ...ima ih oko 15.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

Ima nas par koji ovo vec igramo neko duze vreme, svaka preporuka za igru, ako ima zainteresovanih, mogu da napisem neki review :D

zapravo smo na ovom festivalu fantastike, sto je sad prosao, trebali sa Grenadierom da radimo prezentaciju igre, al se nesto zakomplikovalo pa na kraju nije bilo nista od toga :(
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Odličnim :) ja planiram da pravim neku armiju.

Jel igrate vikinge ili krstaše i jel imate neka pravila u elektronskoj verziji čisto za test ;)
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Histericni Istoricar »

Ajde Vukane brze malo sa dogovorom. Mi matori navijamo za Vizantiju.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Draxus
Posts: 77
Joined: Fri Oct 05, 2012 6:43 pm
Location: Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Draxus »

Pošto je Vukan na terenu, a ja pri računaru, da odgovorim za njega :) pa kad se vrne, neka se nadoveže...

Igramo Dark Ages za sada, on je Irac (mada koristi Warlordove Kelte za modele), a ja Viking. Mada je u planu i Krst i polumesec, gde se on najavio da će da uzima Milites Christi, a ja Saracene. Pošto je krst i polumesec skoro izašao, rulebook je na putu :) tako da za sada imamo samo osnovni RB i Raven's Shadow dodatak u PDFu. Pošto on bolje vlada tim uploadovanjem, bolje se njemu obratite za to. :)

Inače u Grenadier Gamesu ima u radnji da se uzmu starteri, kockice i ostale stvari potrebne za igru. A ako sam dobro razumeo na putu su i starteri i dodaci za C&C. Takodje ako nešto nema u radnji moguće je poručiti.

Za kraj da kažem da pored nas dvojice ima još par igrača ili zainteresenata: Pedja iz Grenadier Gamesa ima Normane, jedan njegov prijatelj Vikinge, Marko iz Grenadiera se najavio da će da uzme Velšane (ili ih je već poručio, pa mu stižu), Mitar (Myth) ima Anglo-Dance, Bufla je hteo Normane, ali onda je izašla nova Imperijalna Garda za 40k, tako da ko zna kad će i šta će. :P

eto toliko od mene, za početak...
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Draxus wrote:Pošto je Vukan na terenu, a ja pri računaru, da odgovorim za njega :) pa kad se vrne, neka se nadoveže...

Igramo Dark Ages za sada, on je Irac (mada koristi Warlordove Kelte za modele), a ja Viking. Mada je u planu i Krst i polumesec, gde se on najavio da će da uzima Milites Christi, a ja Saracene. Pošto je krst i polumesec skoro izašao, rulebook je na putu :) tako da za sada imamo samo osnovni RB i Raven's Shadow dodatak u PDFu. Pošto on bolje vlada tim uploadovanjem, bolje se njemu obratite za to. :)

Inače u Grenadier Gamesu ima u radnji da se uzmu starteri, kockice i ostale stvari potrebne za igru. A ako sam dobro razumeo na putu su i starteri i dodaci za C&C. Takodje ako nešto nema u radnji moguće je poručiti.

Za kraj da kažem da pored nas dvojice ima još par igrača ili zainteresenata: Pedja iz Grenadier Gamesa ima Normane, jedan njegov prijatelj Vikinge, Marko iz Grenadiera se najavio da će da uzme Velšane (ili ih je već poručio, pa mu stižu), Mitar (Myth) ima Anglo-Dance, Bufla je hteo Normane, ali onda je izašla nova Imperijalna Garda za 40k, tako da ko zna kad će i šta će. :P

eto toliko od mene, za početak...
Odo da vidim sta da pravim....Vizantiju :applause:
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

Ko sto je napisano, za saga imamo osnovnu knjigu i Raven's Shadow skeniran, i propratne Battleboardove, a za Vizantiju vam treba treci expansion, Varyazi and Basileus, gde imate Vizantiju, Pagan Ruse i Ruske Princheve (ne znam kako se tacno zovu XD)
Mada mislim da imate sve da nadjete da se skine, mada expansioni ne dodaju neka pravila (mozda poneku sitnicu nebitnu), uglavnom samo sluze za nove armije

a obican dark ages vam je podeljen:
saga - vikings, normans, welsh, anglo-danes
northern fury - scots, jomsvikings, bretons, anglo-saxons
raven's shadow - irish, franks, stratclyde welsh, norse-gaels
varyazi and basileus - era of princes rus, pagan rus, byzantium

moze na netu da se nadje kako koja armija funkcionise, mada uglavnom su sve vojske iste (nema abjuzovanja army liste), sa ponekim flavor-om (tipa vikizi imaju berserkere) tu i tamo :)

cene su zapravo jako pristupacne, a ako se malo razgleda, moze da se prodje i jos jefitinije ako se nadju kutije sa plasticnim figurama (kojih ide mnooogo vise nego sto vam treba, pa se ispalti podeliti sa nekim), jedino su malo jace cene za knjige i za SAGA kockice, ali su jako kvalitetno uradjene pa i nije strasno iskeshirati!

Ako se raspolozeni, mozemo da organizujemo neku prezentaciju neki dan, da vidite na sta lici, prednost je sto partija traje tipa sat vremema, ili sat i po, ako tek ucimo pravila ;)

ne znam dal sam nesto preskocio da odgovorim sto ste me pitali, pa pitajte opet, izvinjavam se unapred XD
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Monsterman wrote:Ko sto je napisano, za saga imamo osnovnu knjigu i Raven's Shadow skeniran, i propratne Battleboardove, a za Vizantiju vam treba treci expansion, Varyazi and Basileus, gde imate Vizantiju, Pagan Ruse i Ruske Princheve (ne znam kako se tacno zovu XD)
Mada mislim da imate sve da nadjete da se skine, mada expansioni ne dodaju neka pravila (mozda poneku sitnicu nebitnu), uglavnom samo sluze za nove armije

a obican dark ages vam je podeljen:
saga - vikings, normans, welsh, anglo-danes
northern fury - scots, jomsvikings, bretons, anglo-saxons
raven's shadow - irish, franks, stratclyde welsh, norse-gaels
varyazi and basileus - era of princes rus, pagan rus, byzantium

moze na netu da se nadje kako koja armija funkcionise, mada uglavnom su sve vojske iste (nema abjuzovanja army liste), sa ponekim flavor-om (tipa vikizi imaju berserkere) tu i tamo :)

cene su zapravo jako pristupacne, a ako se malo razgleda, moze da se prodje i jos jefitinije ako se nadju kutije sa plasticnim figurama (kojih ide mnooogo vise nego sto vam treba, pa se ispalti podeliti sa nekim), jedino su malo jace cene za knjige i za SAGA kockice, ali su jako kvalitetno uradjene pa i nije strasno iskeshirati!

Ako se raspolozeni, mozemo da organizujemo neku prezentaciju neki dan, da vidite na sta lici, prednost je sto partija traje tipa sat vremema, ili sat i po, ako tek ucimo pravila ;)

ne znam dal sam nesto preskocio da odgovorim sto ste me pitali, pa pitajte opet, izvinjavam se unapred XD

Ja bih voleo da vidim neki bitku. Mislim da investicija stvarno nije neka opasna za nekih 50ak figura.

Vidim da već gomila firmi pravi warbandove za sagu. (Crusader, gripping beast, fireforge, wargames Foundry, perry,..)

Ako možeš, okači mi rulebook i knjigu koju imaš na neki dropbox molim te.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

Ok, videcu kad se domognem kompa :)
A po pitanju broja figura, moguca je savrseno 'funkcionalna' armija sa 25 figura, posto se saga igra sa 4 ili 6 poena a 1 poen = 4 hearthguard (elita) = 8 warriors = 12 levy , a svaka kombinacija je dobra na svoj nacin (warlord je free)...dobro, sem armije seljaka...mada, nije nemoguce :P
A kad gledamo druge proizvodjace, vodimo se jednostavnom politikom: sve sto nosi oklop je elita, ko ne nosi oklop a ima stit je warrior, ko nema ni toliko - levy :wink:
Mada, trebalo bi istraziti sta koja 'klasa' nosi od opreme kod odabranog naroda, da ne bise uzeli pogresne figure...
Gripping beastov dark age wariors box radi posao za vecinu armija (ja taman trazim zrtvu da podeli samnom box)

A za 'prezentaciju' samo recite kad vam otprilike odgovara pa cemo se iskombinovati :D
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

bas gledam crusaderove I grippingbeastove vizantince.....pa kako samo 25 da napravim :roll: tako dobro izgledaju...greota ne prosiriti ih za neki standardni wargame sa punom armijom....

za bitku cemo se dogovoriti...gde vi igrate sad, u Zmaju ili Grenadiru?
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Draxus
Posts: 77
Joined: Fri Oct 05, 2012 6:43 pm
Location: Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Draxus »

Hehe, postoje pravila i za vece bitke... mada sam ja za to skoro saznao, tako da ne znam nesto puno o tome... tipa ide jos jedan warlord i igra se sa oko 12pts. Inace Vizantinci jesu stvarno lepi, a i drugaciji su od svih drugih iz DA pa im to dodaje neki smek. A naravno i fluffy su, da ne kazem istorijski precizni bi bili za koriscenje i u DA i u C&C... :)

Mi igramo uglavnom kucne varijante, jednom sam ja igrao protiv Pedje u Grenadieru. Ali nikakav problem ni da se organizuje u Zmaju.
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

druga varijanta su anglo-saksonci....njih prave svi naravno....ufffff, odluke, odluke,... 8O

za bitki, sta znam...recite neki vikend pa da napravite u zmaju.

ja cu morati ovih vikenda da radim ali naci cu neko vreme.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by srebrni vitez »

Ја бих радо погледао како то све изгледа, тако да немам ништа против да присуствујем неком од бојева.

П.С. Колико страна имају правила?
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bathory »

15ak, izuzetno laka i razumljiva

za tebe ima paganskih rusa i hriscanskih rusa... :)
Image
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by srebrni vitez »

Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bathory »

romeji su ti nesto skuplji zbog sestonogih vitezova a i dosta su zeznuti za igranje.
Image
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Nemanja »

srebrni vitez wrote:Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
Ja imam Vizantince, AngloDance(Anglo Saksonci,ali zadnjih 30 god pre Hastingsa) i zavrsavam Vikinge.
Mislim da su Vizantinci nesto drugaciji od ostalih, u smislu da favorizuju igranje u formaciji i gomila njihovih pravila radi samo ako su jedinice blizu jedna druge.
Igracemo Pedja i ja u petak u Grenadiru, pa navratite.
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

Kul, ako mi propadnu planovi za petak, dolazim :)
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bathory »

Igrao bih i ja u petak... :)
Image
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by srebrni vitez »

Nemanja wrote:
srebrni vitez wrote:Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
Ja imam Vizantince, AngloDance(Anglo Saksonci,ali zadnjih 30 god pre Hastingsa) i zavrsavam Vikinge.
Mislim da su Vizantinci nesto drugaciji od ostalih, u smislu da favorizuju igranje u formaciji i gomila njihovih pravila radi samo ako su jedinice blizu jedna druge.
Igracemo Pedja i ja u petak u Grenadiru, pa navratite.
У петак радим до око пола седам... Евентуално да учиним неку полу-бежанију... Кад играте?
Bathory wrote:romeji su ti nesto skuplji zbog sestonogih vitezova a i dosta su zeznuti za igranje.
Ах, анатема их било :mrgreen: Морам онда да бацим поглед шта се све нуди. Постоје ли књиге војски, или основна правила све покривају?
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

srebrni vitez wrote: Постоје ли књиге војски, или основна правила све покривају?
Svaka knjiga pokriva 4 vojske (sem te sa vizantijom gde pokriva 3), nabrojao sam ih par postova ranije :)
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Nemanja wrote:
srebrni vitez wrote:Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
Ja imam Vizantince, AngloDance(Anglo Saksonci,ali zadnjih 30 god pre Hastingsa) i zavrsavam Vikinge.
Mislim da su Vizantinci nesto drugaciji od ostalih, u smislu da favorizuju igranje u formaciji i gomila njihovih pravila radi samo ako su jedinice blizu jedna druge.
Igracemo Pedja i ja u petak u Grenadiru, pa navratite.


Petak mi je malo problem jer vodim klinca na sport. Moram da vidim malo sistem. Dosta se lomim jer kako reče Histericni možda skirmish ne odgovara bas periodu naročito za organizovane vojske?

Kad igrate u petak tačno?
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Olsianon
Posts: 1467
Joined: Tue Nov 04, 2008 8:17 am
Location: Lazarevac
Contact:

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Olsianon »

Kreativni topik za vaše buduće ofarbane ratne bande :)

link: http://forum.klubzmaj.org/viewtopic.php?f=11&t=12195

Živeli!
User avatar
Draxus
Posts: 77
Joined: Fri Oct 05, 2012 6:43 pm
Location: Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Draxus »

Da li skirmish odgovara ili ne periodu, bar za rani srednji vek je relativno... za krstašku epohu donekle i mogu da se složim, mada opet ako se gledaju samo neke manje čarke, a ne velike zvučne bitke, opet je primenjivo. Npr neki vojnički red vrši eskort hrišćanskih hodočasnika u Svetoj zemlji, a biva napadnut od strane saracenske bande etc.

Što se tiče organizovanih vojski njih je stvarno malo u viking/dark ages periodu, na prvu loptu mi padaju na pamet Normani, Franci i Vizantija (moguće da sam zaboravio nekoga), ali kao što rekoh čak i kod njih ako se ne prikazuje neka velika poznata bitka (Hejstings, Karlovo pokoravanje Saksonaca ili pohod u Španiji etc etc) nego neka pogranična čarka Sagin sistem je poprilično primenjiv po mom skromnom mišljenju.

Naravno sve je stvar ukusa :) meni je Saga sjajna jer znam da sam "lenja guzica", što bi naš narod rekao, i da nikada ne bih ofarbao full scale vojsku, kao i činjenica da su pravila laka samim tim partija kratko traje, pa je uvek moguće naći vremena za istu, ne kao sa nekim drugim sistemima gde je potrebno odvojiti celo popodne, ili čak dan.

Što se tiče kreativnog topika, čim banda bude skroz gotova i bazirana, kačim slike :) nije neki bog zna kakav kvalitet, ali možda će neku drugu lenju guzicu stimulisati da sedne i zafarba svoje figure :)
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Nemanja »

Draxus wrote:Da li skirmish odgovara ili ne periodu, bar za rani srednji vek je relativno... za krstašku epohu donekle i mogu da se složim, mada opet ako se gledaju samo neke manje čarke, a ne velike zvučne bitke, opet je primenjivo. Npr neki vojnički red vrši eskort hrišćanskih hodočasnika u Svetoj zemlji, a biva napadnut od strane saracenske bande etc.

Što se tiče organizovanih vojski njih je stvarno malo u viking/dark ages periodu, na prvu loptu mi padaju na pamet Normani, Franci i Vizantija (moguće da sam zaboravio nekoga), ali kao što rekoh čak i kod njih ako se ne prikazuje neka velika poznata bitka (Hejstings, Karlovo pokoravanje Saksonaca ili pohod u Španiji etc etc) nego neka pogranična čarka Sagin sistem je poprilično primenjiv po mom skromnom mišljenju.

Naravno sve je stvar ukusa :) meni je Saga sjajna jer znam da sam "lenja guzica", što bi naš narod rekao, i da nikada ne bih ofarbao full scale vojsku, kao i činjenica da su pravila laka samim tim partija kratko traje, pa je uvek moguće naći vremena za istu, ne kao sa nekim drugim sistemima gde je potrebno odvojiti celo popodne, ili čak dan.

Što se tiče kreativnog topika, čim banda bude skroz gotova i bazirana, kačim slike :) nije neki bog zna kakav kvalitet, ali možda će neku drugu lenju guzicu stimulisati da sedne i zafarba svoje figure :)

slažem sa potpuno. brzo se farba, brzo se igra, ima dovoljan ,,šmek" istorijskog perioda. a u svakom ratu čarke su značajan deo svih sukoba.
U petak planiramo od 3, 3.30, mada sam ja slobodan celo popodne, pa mogu da odigram 2-3partije
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

meni je uvek u glavi ideja da se naprave onakvi fightovi kao za knjigu Bernard Cornwell-a Winter king (inace po mene cela saga je bolja od Songs of Ice and Fire)

Tu se romano briti tuku sa saksoncima sa 50 ljudi u shieldwall-u, Artur ima najjacu konjicu sa 20 teskih konjanika,...

Mozda se nisam bas dobro izrazio u prethidnom postu, mislio sam samo na Vizantince da mi nekako njihovi katafrakti ne idu u skirmish.

Zate definitvno idem na Anglo Sakonce. To nema niko (ili nisam video) a moze da se kembeci sa svima manje vise.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Neke od firmi koje prave dobre stavri za SAGU

Wargames Foundry
http://www.wargamesfoundry.com/our-ranges

Braca Peri (mozda najpoznatiji dizajneri koji su radili i za GW-a)
http://www.perry-miniatures.com

Crusader
http://www.crusaderminiatures.com/

Gripping Beast
https://grippingbeast.com/webpage.php?PageID=1

FireForge
http://www.fireforge-games.com/
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

srebrni vitez wrote:Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
Sta su romeji?
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Olsianon
Posts: 1467
Joined: Tue Nov 04, 2008 8:17 am
Location: Lazarevac
Contact:

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Olsianon »

Sunce ti poljubim, ovo mora da se ima :)
Image
Image
FireForge je zakon :D
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Da, FireForge radi super stvari za krstase....zato sam ih I okacio.

steta sto su za muslimane poceli sa mongolima a ne sa arapima ili turcima seldzucima
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Nemanja »

Bata Bole wrote:Da, FireForge radi super stvari za krstase....zato sam ih I okacio.

steta sto su za muslimane poceli sa mongolima a ne sa arapima ili turcima seldzucima
Mongoli nisu muslimani, bar ne u tom periodu za koji su figure zamišljene. Izdali su ih zajedno sa tevtoncima verovatno zbog Leignitza, gde su ih 2 mongolska tumena pregazila :D
Laka centralnoazijska konjica je veoma slična za sve narode, pa može da se koristi.
Za Sagu je sasvim ok i ono što izdaje HaT. Tim pre što u knjizi(valjda) imaju frakcije Al Andalus i Iberijski hrišćani.
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Da da...mislio sma šteta sto za neprijatelje krstaša počeli od Mongola a ne neke muslimane...

Nisam znao da su se sukobili sa krstašima...znam da su dosli do kavkaza i dzordzije i onda otišli na ruse ali nisa znao da su imali sukob sa krstašima
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Olsianon
Posts: 1467
Joined: Tue Nov 04, 2008 8:17 am
Location: Lazarevac
Contact:

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Olsianon »

Lukavi mongoli i detalji oko bitke kod Legnica :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Legnica
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

dakle maksimalna pesadijska jedinica je 12?
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Draxus
Posts: 77
Joined: Fri Oct 05, 2012 6:43 pm
Location: Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Draxus »

Bata Bole wrote:
srebrni vitez wrote:Значи да се брзо и лако дају превести :mrgreen:

Видео сам да има Руса, али ме, морам признати, мало маме Ромеји.
Sta su romeji?
Vizantinci :)

Krstaši i monaško-vojnički redovi od FFa su stvarno prelepi, ali Vukan sa kojim najviše igram je uzeo dibs na njih, pa sam se ja zadovoljio muslimanima. I onako nikada nisam zaigrao Tomb Kingove u Warhammeru, ovako cu bar malo osetiti egipatskog šmeka u nekom wargameu :D

Što se tiče muslimana, ja sam svoje Ajubide (Saladin) zamislio za početak od metalne HG od gripping beasta + warlord, kao i onog boxa plastičnih Arapa. Iz tog boxa može stvarno dosta toga da se izvuče, mada ukoliko jednog dana budem hteo full konjičku listu, moraću da odrešim kesu za neke konjanike :)

I da HG = 4, Warr = 8, Seljaci = 12 :) tako da 12 jeste max, e sad ne znam kako idu pravila za one veće bitke, tu moguće da može i više od 12.

P.S. Ko ima FB neka nađe grupu Saga: Dark Ages (Serbia), tu imaju okačeni linkovi za knjige u PDFu :)
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Monsterman »

1 poen ti daje 4 HG, 8 Warr, 12 Levy, a pre partije ti vojnike rasporedjujes u jedinice koji su 4-12 modela, tipa, potrosis 3 poena na HG, to je njih 12, i spojis ih sve u masan unit od 12...ili podelis u 2 od 6, na primer! Ili 1 poen warriora podelis na dva unita od po 4
Vise unita = vise Saga kockica, al lakse umiru posto imaju malo modela
Manje unita = manje Saga kockica, al teze ih je skloniti posto ih je mnogo ;)

A dal je pesadija, konjica, nije bitno (mmmm unit od 12 normanskih vitezova :twisted: )
Last edited by Monsterman on Fri Oct 03, 2014 10:35 pm, edited 1 time in total.
No one leaves...the Monsterican Dream
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Bata Bole »

Pa zar nije onda konjica u velikoj prednosti tj. Armije koje imaju konjicu?
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Duc d' Elchingen »

Ne baš
Konjica se samo brže kreće po livadi od ostalih ali zato lakše gine od strela
Poenta Sage je u organizovanju kockica odnosno naredjenja za jedinice
Ko napravi najbolju kombinaciju ima znatno veće šanse za pobedu
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by srebrni vitez »

Колико видим, једина коњица која би могла да оправда своје постојање мимо козметичко-естетског је лака стрељачка коњица. Звекне стреле па збрише итд.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Draxus
Posts: 77
Joined: Fri Oct 05, 2012 6:43 pm
Location: Beograd

Re: SAGA skirmish sistem za srednji vek

Post by Draxus »

srebrni vitez wrote:Колико видим, једина коњица која би могла да оправда своје постојање мимо козметичко-естетског је лака стрељачка коњица. Звекне стреле па збрише итд.
Pa i ne baš. Konjica stigne svuda duplo brze od pešadije, tako da joj je u 90% slučajeva omogućen charge već odmah. Dok pešadija da bi se kretala duplo, tj kao konjica normalno, mora da se ponovo aktivira i dobije fatigue pojen koji tvoj protivnik može da iskoristi kako bi ga teže pogađao, ili on tebe lakše.
Post Reply

Return to “Kako je Velington pobedio Džingis Kana: Istorijski wargaming”