Par saveta i nekoliko pitanja

Moderators: Dzon Vejn, joggy, Bata Bole

Post Reply
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Dragi moji ljubitelji istorije, posle duzeg premisljanja resio sam da vam se prikljucim u ovoj razbibirizi.

Zahvaljujuci Bolencetu nabavio sam knjige i otprilike sastavio neku listu, u pitanju su kasni Kartaginjani. Imam par ideja za figure koje bih koristio, italijanski saveznici i kartaginska pesadija Victrix. E sad problem mi je konjica Warlord nema spansku konjicu, a Sagin sajt delimicno ne radi i ja se ne secam da li oni imaju numidsku i spansku konjicu i u kojim kolicinama dolaze. Pitanje glasi ko se se seca kakve konjice imaju oni?

E sad osnova armije su mi teski libijski pesadinci njih 40 npr, razvrstanih verovatno u dve jedinice, sa podrskom spanski scutariia njih takodje 40, rasporedjenih u dve ili vise jedinica. Jedna jedinica numidske konjice 8 do 10 njih, jer moram da ih imam, kao i 8 do 10 spanskih teskih konjanika. 20 lakih pesadinaca, pola Libijci, a pola spanski caetrati. To izadje oko 2100 poena, video sma da vi grate sa jednim karakterom i eventualno sa BSBom. Koji je otprilike optimalan broj momaka po jedinic u kojoj pesadiji i slicno. Uzimati slonica ili ne? Prackasi kao opcija?
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Duc d' Elchingen »

warlord ima numiđane blister od 3 nema posebno komanda
crusader ima kartaginsku konjicu blister od 3 ima i komanda posebno
takođe crusader ima špansku laku i tešku konjicu blisteri od po 3 ima i komanda
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Ima Warlord i jedinicu od njih deset, ako izvesni ljubitelj Napoleona i Francuske i fun hokeja moze da ih nabavi.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Duc d' Elchingen »

set od deset numidjana je mail order only
ono gore navedeno sve dotični ljubitelj može da nabavi onako kako je napisao
crusader takođe ima numidsku konjicu i komandu blisteri od po 3
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Ok hvala Pedja, videcemo jos. Ljubitelj Francuske i Npaoleona nabavlja Saga minijature i druge njihove stvari. Ovaj krstas mi nije srecan.
U jednog Bocu, mi verujemo!
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Nemanja »

Histericni Istoricar wrote:Dragi moji ljubitelji istorije, posle duzeg premisljanja resio sam da vam se prikljucim u ovoj razbibirizi.

Zahvaljujuci Bolencetu nabavio sam knjige i otprilike sastavio neku listu, u pitanju su kasni Kartaginjani. Imam par ideja za figure koje bih koristio, italijanski saveznici i kartaginska pesadija Victrix. E sad problem mi je konjica Warlord nema spansku konjicu, a Sagin sajt delimicno ne radi i ja se ne secam da li oni imaju numidsku i spansku konjicu i u kojim kolicinama dolaze. Pitanje glasi ko se se seca kakve konjice imaju oni?

E sad osnova armije su mi teski libijski pesadinci njih 40 npr, razvrstanih verovatno u dve jedinice, sa podrskom spanski scutariia njih takodje 40, rasporedjenih u dve ili vise jedinica. Jedna jedinica numidske konjice 8 do 10 njih, jer moram da ih imam, kao i 8 do 10 spanskih teskih konjanika. 20 lakih pesadinaca, pola Libijci, a pola spanski caetrati. To izadje oko 2100 poena, video sma da vi grate sa jednim karakterom i eventualno sa BSBom. Koji je otprilike optimalan broj momaka po jedinic u kojoj pesadiji i slicno. Uzimati slonica ili ne? Prackasi kao opcija?
Možeš opušteno da staviš i galsku konjicu umesto iberijske. Čak i za Hasdrubalove vojske.
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Foundry ima spansku I numidijsku konjicu

http://www.wargamesfoundry.com/our-rang ... on-bcrr004

http://www.wargamesfoundry.com/our-rang ... on-bcrr003

http://www.wargamesfoundry.com/our-rang ... on-bccr004

ova zadnja je iz cezarijanskog perioda pa je mozda modernija od one koju ti zelis za hanibala, ali prve dve su bas to.

doduse metalni su ali knjice u igri ionako male pa mozda jeste opcija
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

e da, jos jedan savet ...prvo napravi armiju od 2.500 poena.

tek ka dbudes igrao vides sta ti treba daje, ne vredi se zaletati. ja sam napravio oko 150 konjanika misleci da su persijanci konjicka armija ali jako malo konjice moze da se stavi po ovim pravilima.

infantry rules :)
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Histericni Istoricar wrote:Dragi moji ljubitelji istorije, posle duzeg premisljanja resio sam da vam se prikljucim u ovoj razbibirizi.

Zahvaljujuci Bolencetu nabavio sam knjige i otprilike sastavio neku listu, u pitanju su kasni Kartaginjani. Imam par ideja za figure koje bih koristio, italijanski saveznici i kartaginska pesadija Victrix. E sad problem mi je konjica Warlord nema spansku konjicu, a Sagin sajt delimicno ne radi i ja se ne secam da li oni imaju numidsku i spansku konjicu i u kojim kolicinama dolaze. Pitanje glasi ko se se seca kakve konjice imaju oni?

E sad osnova armije su mi teski libijski pesadinci njih 40 npr, razvrstanih verovatno u dve jedinice, sa podrskom spanski scutariia njih takodje 40, rasporedjenih u dve ili vise jedinica. Jedna jedinica numidske konjice 8 do 10 njih, jer moram da ih imam, kao i 8 do 10 spanskih teskih konjanika. 20 lakih pesadinaca, pola Libijci, a pola spanski caetrati. To izadje oko 2100 poena, video sma da vi grate sa jednim karakterom i eventualno sa BSBom. Koji je otprilike optimalan broj momaka po jedinic u kojoj pesadiji i slicno. Uzimati slonica ili ne? Prackasi kao opcija?

mi igramo samo sa jednim karakterom zbog pravila za kmpanju.

nije iskljuceno da cemo to promeniti jer su jako pravila ogranicena po pitanju izbora trupa I nisu pogodna za sve armije. npr meni uvek trbe neki heroj da digne moral, a rimljanin moze da korisit BSB bolj enego drugi.

e sad pesadiju u proseku pravis ok 24 , pa mozes da redjas u 8x3 ili 6 x4.

elitnije jedinice npr. spartanci I rimljani mogu da idu I 7x3 ili 6x3 (rimljani) zbog cene ali I zbog taktike jer su manvevarbilni pa probas sa vise manjih jedinica da manevrises.

basibozuk kao levies mozes da pravis do 50 jer igras na kartu da ti jednica ima 2:1 rate prema protivniku pa bude stubborn.

Slon je fun I dobar ali je jako spor tako da teba pazljivo igrati sa njim. (da brani bok, da jurisa strogo kroz centar I sl..).

da li postoji I jedna hanibalova vojska bez slona? :)

skirmish je must....par jednica od 6-8 figura je dovoljno, bilo koji tj. dzilit ili pracka.

strelci zavise od nacina igre tj. da li ti je ofanzivna ili definazivna armija.

...ko sto rekoh, napravi 2.500 poena po zelji pa onda odigraj par partija pre nego odlucis sta I kako dalje.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Dovoljno dugo ja vas gledam gde se igrate Bole, a i znam ponesto o antickom ratovanju. To je bre vreme teske pesadije. Nparavio sam listu od 2500, uglavnom pesadija, osim Numidjana, koje moram da imam jer pravila tako kazu.

Hvala Bole puno.

Ideja je ovako, dve jedinice od teske libijske pesadije, jedna obicne libijske pesadije, dve jedinice scutarija, sa oklopom i teskim kopljem, jedna bez oklopai sa dzilitima, sedam prckasa, sedam ovih sa dzilitima, osam ili devet Numidjana. To je oko 2500, nisam bas siguran za tacan broj.

Videcemo nadam se uskoro kako to radi.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Duc d' Elchingen »

ja samo da pitam da li je WAB i dalje alfa i omega ili se razmišlja o novijim setovima pravila poput Clash of Empires ili Hail Caesar
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Postoje odredjen inicijative za igranje po Clash pravilima. Medjutim ljudi slabo znaju i WaB pravila. Tako da koliko mi se cini WaB je tu za sada kao makedonska falanga pre bitke kod Pidne, trapav je, spor, moze da bude efikasan, no u jednom trenutku se pojavi legija i kraj. Posto jos nemam vojsku, ne planiram da solim pamet nikome.

Nego gospodine marsalu Nej, za sta ces koristiti one italijanske saveznike?
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Duc d' Elchingen »

za najboljeg antičkog vojskovođu i drugog najboljeg na svetu ikada
po mom mišljenju
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

To znam. Drugo me zanima, kako ces ih koristiti kao Italike ili Spance?
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Duc d' Elchingen »

italijane
Crusader ima i Špance i Keltiberce tako da ću njih uzimati za jelte Špance i Keltiberce
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Histericni Istoricar wrote:Dovoljno dugo ja vas gledam gde se igrate Bole, a i znam ponesto o antickom ratovanju. To je bre vreme teske pesadije. Nparavio sam listu od 2500, uglavnom pesadija, osim Numidjana, koje moram da imam jer pravila tako kazu.

Hvala Bole puno.

Ideja je ovako, dve jedinice od teske libijske pesadije, jedna obicne libijske pesadije, dve jedinice scutarija, sa oklopom i teskim kopljem, jedna bez oklopai sa dzilitima, sedam prckasa, sedam ovih dzilitima, osam ili devet Numidjana. To je oko 2500, nisam bas siguran za tacan broj.

Videcemo nadam se uskoro kako to radi.
numidjani su najbolja skirmish konjica u igri tako da ce se sigurno isplatiti (zbog partian shota I feigned flight) njih treba imati I da ne moras.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Duc d' Elchingen wrote:ja samo da pitam da li je WAB i dalje alfa i omega ili se razmišlja o novijim setovima pravila poput Clash of Empires ili Hail Caesar
sad se igras iskljucivo po WAB 2, ali malo gldecukamo I Clash Of Empires :)

U sustini ta pravila zovu WAB 2.5 tj. ispolirani WAB 2 jer je mehanika ista kao u WAB ali su deatlji sredjeni (kao sto su trebali bitu u WAB 2 ali zbog neke cudne brzine kojom su zeleli da objave pravila kao da zadanja verzija nije istestirana)

Ono sto sam citao cini mi "bolje" od WAB-a 2 . a slicnost je oko 80%.

verovatno cemo igarti neke testne igre, sledecih nedelja. Mislim da bi prelaz bio jako lak jer je cela mehanika ista.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Bole naravno da je najbolja konjica u igri, kosta svaki 28 poena. Vodim se svojim znanjem i iskustvom, znam da su bili bas bas dobri. Nego jel imas Clash pravila?
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Histericni Istoricar wrote:Bole naravno da je najbolja konjica u igri, kosta svaki 28 poena. Vodim se svojim znanjem i iskustvom, znam da su bili bas bas dobri. Nego jel imas Clash pravila?

Imam ali ne dam dok ne pocnes da igras.... :twisted:

po starom srpskom obicaju ne pocnemo ni da igramo neki period a vec nam se pravila ne svidjaju :)...ne m're vise O:)
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Histericni Istoricar »

Nikakav problem, ne kayem ja da mi se ne svidja. Samo sam radoznao.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Par saveta i nekoliko pitanja

Post by Bata Bole »

Histericni Istoricar wrote:Nikakav problem, ne kayem ja da mi se ne svidja. Samo sam radoznao.
zezam se naravno, imamo svi u paprinoj verziji pa cemo se dogovorit.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
Post Reply

Return to “Kako je Velington pobedio Džingis Kana: Istorijski wargaming”