Utisci i razmisljanja o Osmoj - Nova edicija i mi :)

Sve vezano za ovaj tabletop wargame.

Moderators: Telion, Hypodermic

Post Reply
User avatar
Knight
Posts: 552
Joined: Sat Aug 03, 2002 11:30 am
Location: Net Nation
Contact:

Utisci i razmisljanja o Osmoj - Nova edicija i mi :)

Post by Knight »

Posle xy partija i jednog turnira, utisci o ediciji su mi se slegli...
Da, igra jeste fantasticna kao sto sam se i nadao, 8 edicija izlecila je boljke od kojih je igra patila poprilican broj godina.

GW ovaj put ima pravi tim koji nadzire igru, kroz FAQ-ove kontrolisu sta se desava sa igrom i pritom to rade na vreme, juce je izasao treci (valjda? mozda i cetvrti) update.
Izmene su pritom dovoljno otvorene da se jasno vidi namera da igra bude balansirana, pa ocekujem da ce jos par stvari dobiti magenta tekst u pravilima u narednom periodu.

Iz ugla jednog space marinca svi modeli iz kodeksa su upotrebljivi*
Pomaze ukoliko ste dugo u hobiju pa imate prakticno od svega po jedinicu ili dve :)

Pravila su pojednostavljena i to je ubrzalo igru, do sada sam imao jednu situaciju gde zdrav razum, osnovna knjiga i index imperium nisu bili dovoljni da se neka situacija rascisti vec sam morao da pitam Duleta kako nesto da odigram
(ako nekoga zanima, imali smo charge Vanguard veteran squad-a u unit koji je uspeo da se ubije plazmama u overwatchu a pored njega je bio jos jedan unit: Sta se desi sa movementom chargera u tom slucaju, tj mogu li da se pomere i zaglave taj unit ukoliko bace dovoljno)

Buduci da su pravila sredjena da ubrzaju igru, neke kombinacije su jednostavno ocigledne za sve armije:
-U matched play misijama sa karticama zelite da igrate prvi u svakom mogucem scenariju. Dakle kao apsolutni minimum odvojiti CP za seize the initiative.
First blood + opcija kontrole prostora na tabli mocni su sami po sebi, a ukoliko jos uspesno plasirate i alpha strike....good times.
-Ovde dolazi do prve velike razlike na koju se jos navikavam pri pravljenju armija: zelite jedan drop manje od protivnika. Sto znaci da su neki transporti neophodni. Ili, pravite listu koja svakako zna da igra druga pa ima brdo dropova ali je dizajnirana tako da moze da izdrzi alpha stike. U praksi se pokazalo da treba ciljati na <6 da bi u vise od 60% partija igrali prvi, od cega sam sa marncima morao da odustanem - to podrazumeva najmanje tri transporta od 250+ poena i onda armija postaje uzasno ranjiva na jedan roll, seize the initiative plus jedna shooting faza upropaste ti dan. Svakako treba imati jedan takav transport jer je sam po sebi dobar model a opcija podesavanja plus minus tri dropa je mocna stvar.
-Od karaktera uzeti najmanje jednog psykera gde je moguce. Mada ocekujem da ce smite spam dobiti faq-om po njusci u nekom trenutku zbog armija koje nemaju psykere, opcija da se negira 1-2 magije po krugu nije za potcenjivanje - sansa naravno nije sjajna ali protivnik mora da je uzme u obzir. Takodje master the warp, jeste da je samo jedna kartica ali treba je ispuniti nekako kada se povuce.
-Shooting je jos uvek mocniji od close kombata, nadamo se da ce se pojaviti armija ili dve koje ce poremetiti taj balans. Haotici bi na primer mogli da dobiju neki Khorne relic koji se aktivira jednom po partiji i ne dozvoljava napustanje kombata do kraja sledeceg game turna. Osnovna pravila favoriziju pozicioniranje modela na objektive, pa momci sa puskama uvek imaju prednost nad momcima sa macevima i sekirama.
-Everything dies

Image

Za sada nije moguce napraviti armiju koja ima minijaturan brod modela i koristi los denial kako bi pobedila samo na kartice. (Megabajo, cekamo da vidimo sta ces ti da smislis naravno :) ) Tako da kao i ranije, treba planirati armiju pa i poteze na tabli sa idejom da model X ne sme biti jedini koji radi stvar Y ako vam je ta stvar bitna - moze i hoce biti uklonjen sa table ako se protivnik resi na to.
-Dolazak iz rezerve je mocna mehanika ali da bi vam ista radila morate imati dovoljno modela na tabli kako bi ste osigurali prostor u koji mozete da dodjete po potrebi.
(Dakle, treba vam skvod koji zrtvujete da telima zagradi prostor gde vas zanima kako vam protivnik ne bi postavio model/e unutar 9 inca od te tacke i blokirao vas)

Toliko od mene za sada, idem da sredjujem baze gardistima :)
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Utisci i razmisljanja o Osmoj - Nova edicija i mi :)

Post by joggy »

u osnovnoj knjizi pravila pise da ne mozes u charge-u da zavrsis na blize od 1" od jedinice koju nisi naglasio da charge-ujes, tako da to ispadne onda fail charge
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
Post Reply

Return to “Warhammer 40k: Živ je Slaneš, umro nije”