Battle reports

Moderator: Moderators

User avatar
Stevan
Posts: 210
Joined: Tue Apr 23, 2002 8:00 am
Location: Labudovo Brdo

Battle reports

Post by Stevan »

E momci..mogli biste da turite sticky za BRove.
Evo npr,Pedjo ili Slovic bi mogli kratko da opisu njihovu LW bitku koju su igrali u Subotu:)
"Moj pas nema nos!"
"Pa kako onda mirise?"
"Odvratno!"
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reportz

Post by Duc d' Elchingen »

pa evo ja ću
LW Kanadska tenkovska četa protiv Panzer Lehr panzergrenadira

Kanađani

HQ: 3 x Sherman V
Combat: 3 x Sherman V, 1 x Firefly VC
Combat: 3 x Sherman V, 1 x Firefly VC
Combat: 3 x Sherman V, 1 x Firefly VC
Support: 3 x Universal Carrier
Support: 2 x M10
Air: Priority Typhoon

Nemci

HQ: 2 x SMG, 2 x Panzerschreck
Combat: 1 x Panzerfaust SMG, 6 x MG, 3 x tank-hunter
Combat: 1 x panzerfaust SMG, 6 x MG, 3 x tank-hunter
Weapon: 3 x SdKfz 10/5 AA
Support: 1 x Koenigtiger
Support: 3 x Jagdpanzer IV

misija Fighting Withdrawal, kanađani naravno napadači

kada je krenula partija prvobitna ideje mi je bila da smrdim 3 kruga kako bi Slović povukao neku svoju jedinicu to bi verovatno bili ili koenigtigar ili AA ili Jagdpanzeri jer bi bilo krajnje nerazumno i suludo povlačiti ukopanu veteransku pešadiju načičkanu AT oruđima pa još u šumi! obe!
međutim početna postavka dala mi je mogućnost da u startu nanesem neke gubitke nemcim
poslao sam 1 vod tenkova i UC preko levog krila, 1 vod tenkova i M10 kroz sredinu dok je treći vod i HQ stajao u rezervi da vidim na koju će stranu njegovi Jagdpanzeri. Tigar i AA su već bili na sredini a pešadije na krilima u već pomenutim šumama.
nažalost vatra mojih tenkova nije uspela da uništi AA ali su barem bili Bail Out, Tigar je bio obavijen dimom, avijacija je napala Jagdpanzere ali bezuspešno
u svom prvom potezu Slović prebacuje svoje tenkove u centar, Tigar pošto je skroz bangav i može da se zaglavi kada se pomera (takav je samo u Villeres-Bocage knjizi) odluči da stoji na mestu te njegova paljba na 5+ mi nije problem. 3 jagdpanzera i tigar uspevaju da unište samo 1 M10
potom nastaje par poteza prepucavanja gde ja gubim i drugu M10 ali zato Firefly i Typhoon uništavaju Jagdpanzere dok Šermani uništavaju AA. Tigar je uvek bio obavijen dimom tako da je konstantno pogađao na 5+
pošto se moj vod tenkova pojavio i skroz na levom krilu počeo da ugrožava bok Tigru Slović odlučuje da ga pomeri i to uspešno.
tada ja paravim grašku, konstantno pokušavam da avijacijom uništim Tigra a sve preostale tenkove šaljem na desno krilo umesto da forsiram kroz sredinu. sa 2 voda tenkova i HQ vodom imao sam 9 šermana i 2 firefly, više nego dovoljno da uništim tigra direktnom vatrom. plus što je i treći vod tenkova bio blizu.
elem tigar se na kraju zaglavio i povukao iz bitke
time je meni ostao samo jedna mogućnost da pobedim pogotovo što je već bio sedmi potez i Slović je sklonio sve objektive koje sam ja postavio
juriš na pešadiju, u prepucavanju sumnjam da bi mogao da izdržim zbog velikog broja AT oruđa pogotovo što bi posle seldio juriš
juriš na mom levom krilu je prošao neslavno UC su prvi napali i bili oduvani posle prvog kontranapada, potom su napali tenkovi i oni su bili uništeni
potom je usledio i napad na desnom krilu. prvi udar je bio uspešan i odbacio je nemce. potom je drugi vod krenuo u napad predvođen CC ali taj napad je prošao katastrofalno, vod je uništen kao i CC i to je bio kraj bitke
4:3 za Nemce

zaključak:
FW je vrlo nezgodan scenario jer si ograničen vremenom
PzGren. Lehr divizije su nezgodni iako su skupi i protiv tenkova moraju da žrtvuju svoje SdKfz 250 transportere kako ne bi postali izvor sreće i zadovoljstva za saveznika jako su nezgodni pogotovo ako im teren ide na ruku a ovaj put im je išao
vrlo sam zadovoljan mojim tenkovima pošto su se sasvim lepo nosili sa nemcima
možda sam trebao od početka da jurim Tigra avionima (2 ili 3 poteza sam bombardovao Jagdpanzere) ili da bombardujem pešadiju
definitivnio sam trebao da forsiram centar, mislim da sam imao dovoljno snaga da uništim tigra bez nekih preterano velikih gubitaka
User avatar
Stevan
Posts: 210
Joined: Tue Apr 23, 2002 8:00 am
Location: Labudovo Brdo

Re: Battle reportz

Post by Stevan »

Odlican rep i cini se da je bila dobra bitka:)
Fala Pedjo.
"Moj pas nema nos!"
"Pa kako onda mirise?"
"Odvratno!"
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reportz

Post by Duc d' Elchingen »

kao uvertira današnjem FoW okupljanju sinoć smo Grof Bronza i ja odigrali jedan Fighting Withdrawal
Crvena Armija protiv Vermahta i to pešadija na pešadiju gde su Nemci bili napadači

OOB Nemci
HQ 2 x SMG
Combat: 9 x Rifle/MG
Combat: 9 x Rifle/MG
Weapon: 4 x HMG (combat attachments)
Weapon: 4 x GW34 mortar
Support: 4 x 10.5cm leFH18
Support: 3 x StuG F/8

OOB Sovjeti
HQ 2 x Rifle, 1 x Komesar, 5 x Pioniri
Combat: 19 x Rifle, 1 x Komesar, 3 x l.minobacač, 1 x HMG
Combat: 10 x RIfle, 1 x Komesar, 1 x HMG
Combat: 10 x RIfle, 1 x Komesar, 1 x HMG
Weapon: 1 x Rifle, 3 x HMG
Weapon: 1 x Rifle, 3 x HMG
Weapon: 1 x Rifle, 4 x 45mm obr42 AT
Support: 2 x SU-152
Support: 4 x 122 obr38 how, 8 x ZIS-3 76mm

U startu Sovjeti su imali dobar odbrambeni položaj jer je u centru njihove zone bila velika šuma koja je omogućavala velikoj pešadijskoj četi da interveniše prema potrebi na bilo kom od dva krila a da pri tom brani jedini objektiv koji ne može da se ukloni.
na nelom i desnom krilu nalazila se mala četa ojačana četom mitraljeza tako da je pešadijski prilaz bio vrlo nezgodan.
levo krilo je bilo ojačano AT toppovima dok je artiljerija pokrivala skoro celu čirinu fronta.
SU-152 su bili u zasedi
sa druge strane nemci su maksimalno razvukli svoju artiljeriju
pešadija je bila skoncentrisana na centru i na sovjetskom desnom krilu dok su tenkovi bili na levom.
prvi potez donosi prve greške nemaca, podelio je pešadiju tako da obe obilaze veliku šumu, ulaze u liniju vatre HMG četa i oslabljuju svoju udarnu moć, druga greška je što je artiljerija konstanto bombardovala sovjetsku ukopanu artiljeriju.
tokom cele bitke i nekih 4-5 poteza uzastopnog bombardovanja uništen je samo 1 top
bilo kako bilo od početka bitke stvari se nisu povoljno odvijale po nemce
prvi vod koji je upućen na levo krilo trpeo je vatru HMG i izgubio nekoliko postolja dok drugi zauzima vatreni položaj na ivici šumice koji im omogućava da pucaju po HMG četi i mornarima na sovjetskom desnom krilu, međutim bivaju pinovani od strane crvenoarmejaca i takvi ostaju do kraja
jedina svetla tačka nemačkog napada bili su tenkovi
prvo su uništili AT četu a potom i SU-152 mada su "zveroboji" uspeli da unište jedan StuG
bitku je manje više odlučila mitraljeska vatra na sovjetskom levom krilu koja je osakatila nemački vod te je on od već 2-3 poteza pretrpeo više od 50% gubitaka i kao takav slabo upotrebljiv u napadau
juriš velike sovjetske čete, iako nije naneo nikakve gubitke dodatno je odbacio nemce od njihovog cilja
sukcesivnim povlačenjem HMG četa u zavisnosti od njihove potrebe na terenu sovjeti odlučuku da krenu u napad
pošto je objektiv sa levog krila prvi povučen težište napada se prenosi na desno krilo i pinovani vod nemačke pešadije i u dva sukcesivna juriša (nemci opet nisu uspeli da se odpinuju) ceo vod i 2iC bivaju uništeni
mornari kreću ka centru u cilju da zaštite centralni objektiv
juriš pešadijske čete na levom krilu na tenkove i pored uspešnog pogotka inžinjeraca prošao je bez rezultata
na žalost nemaca preostali vod pešadije prethodno zasut artiljerijskom vatrom ne uspeva da se odpinuje ni uz pomoć CC od 2 preostala StuG-a jedan se zaglavljuje u šumi i pošto je u pitanju bio 7 nemački potez odlučili smo da skratimo mučenje
nemci nisu imali ni teoretske šanse da zauzmu centralni objektiv a skoro sigurno bi u narednom sovjetskom potezu izgubili artiljeriju jer je velika četa bila u poziciji da krene u juriš na nemačke topove
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reportz

Post by Duc d' Elchingen »

Novi dan i novi Fighting Withdrawal
Ovoga puta ja sam vodio oklopne panzergrenadire 10. Panzer divizije protiv MIloševih američkih padobranaca

OOB Nemci
HQ 2 x SMG Panzerknacker, 2 x SdKfz 251/1
Combat: 1 x SMG Panzerknacker, 6 x MG, 1 x Sdkfz 251/10, 3 x SdKfz 251/1
Combat: 1 x SMG Panzerknacker, 6 x MG
Weapon: 1 x SMG, 2 x GW34, 1 x Sdkfz 251/1, 2 x SdKfz 251/2
Weapon: 3 x Scout MG
Support: 4 x PzKpfw III M (svi koji ikada budu igrali oklopne panzergrenadire po Africi neka pažljivo obrate pažnju koje jedinice mogu da koriste!)
Support: 1 x SMG, 3 x 15cm NW41

OOb Amerikanci
HQ 2 x Carabine
Combat: 8 x Rifle/MG, 1 x Bazooka, 1 x M2 60mm minobacač
Combat: 8 x Rifle/MG, 1 x Bazooka, 1 x M2 60mm minobacač
Combat: 4 x Rifle/MG, 1 x Bazooka, 1 x M2 60mm minobacač
Weapon: 2 x Carabine, 4 x M1 81mm minobacač
Support: 1 x Carabine, 1 x Staff, 3 x M1A1 75mm haubice
Support: 2 x Carabine inžinjerci, 6 x Rifle inžinjerci, 2 x Bazooka
Support: 2 x Carabine, 2 x M10

pa da krenem sa još jednim izveštajem
zanjući da je FW jedini scenario ograničen brojem krugova i da je napucavati ukopane veterane krajnje iluzorno nije mi preostalo ništa drugo nego da čto pre krenem u juriš
srećom skauti su isplatili svoje poene, već u prvom potezu poništili su Gone to the Ground inžinjerskom vodu koji je branio centralni objektiv koji mi je bio najbliži i na koji sam se nameračio i tu šaljem svoje udarne trupe, tenkove i mehanizovanu pešadiju
Nebelverferi su na moje oduševljenje ubili jednu od bazuka u inžinjrskom vodu dok ostala vatra mojih mitraljeza, topova i minobacača nije dala nikakve rezultate
motorizovani panzergrenadiri povlavče svoje kamione u pozadinu krenuli su peške kroz šumu na levom krilu
paljba amerikanaca nije donela nikakve rezultate mada su i M10 izletele iz zasede i osule paljbu po nemačkim tenkovima, međutim samo jedan tenk je bio Bail Out
artiljerija je uspela da Bail Out nemačkog 2iC i na žalost inžinjerci nisu uspeli da se odpinuju
potom u drugom potezu sledi juriš oklopne pešadije pošto nisam želeo da me gađa bazuka juriš je bio skoncentrisan samo na one padobrance do kojih bazuka usled brda nije mogla da dobaci
zbog raširene formacije i činjenice da nisu mogli da ubace više od 1 postolja u borbu amerikanci odlučuju da odstupe
za to vreme moji tenkovi uništavaju jednu M10 dok druga biva Bail Out
narednih nekoliko poteza do kraja bitke opisaću u jedno dahu jer stvarno ne mogu da se setim kako je tačno šta išlo a bilo je ekstra zanimljivo
u svakom slučaju moj sledeći pokušaj juriša na inžinjerce nije uspeo, vatra branilaca i to inžinjeraca i jednog voda padobranaca sa njihovog levog krila me je pinovala a 2iC je poginuo, tenkovi su uništili i drugu M10
potom kreću epske scene u nekoliko poteza se svašta izdešavalo panzergrenadiri koji su napredovali iz šume napadaju inžinjerce koji su već pali na ispod pola ali ovi prolaze moral, oklopnio panzer grenadiri ponovo ne uspevaju da krenu u juriš, ovoga puta je inžinjercima pomogla vatra padobranaca sa desnog krila
na žalost amerikanaca inžinjerci beže sa sve CC ali i pored toga padobranci kreću u napad
svi koji su mogli da pucaju po nemcima to i rade
epilog je po nemce jeziv, 2 tenka Bail Out, 1 uništen, 3 transportera Bail Out a od neoklopne pešadaije čak 5 postolja je izginulo!
na sreću niko nije pobegao iz bitke
padobranski vod sa nemačkog desnog krila kreće u napda na tenkove i uništavaju ih, u proboju napadaju i oklopne panzergrenadire i uništavaju dva transportera ali na svu sreću od 3 pešadijska tima samo je 1 stradao
u tom trenutku ratna sreća napušta amerikance
nemci kreću u silovit protiv napad i ubijaju oba komandira voda (da oba US padobranci imaju 2 komandira voda) i još par postolja pešadije
bez komandira a ni CC a ni 2iC nisu bili u blizini te taj vod mora da odstupi iz borbe, što je najvažnije niko nije na 4" od objektiva
tada kreću na juriš i padobranci sa nemačkog desnog krila no međutim nemcima sa brda nije teško da velikim brojem postolja i transportera pinuju napad amerikanaca i time dobiju bitku jer drugi vod vrativši se na polazni položaj nije bio u mogućnosti da spreči nemce da zauzmu objektiv
na kraju 5-2 za nemce
Miloš je sasvim solidno odigrao samo što po meni trebalo mu je još PT oruđa pogotovo što je znao unapred da će igrati protiv oklopnih panzergrenadira
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Battle reports

Post by joggy »

evo da se pridruzimo reportima, bez slika za sada dok ne poofarbam rusovlje :)

Fikcionalna bitka izmedju zabara i ruja:

Zabari dosli u rojevima, bila 3 pesadijska voda, dva sa dve cete i jedan sa 3;
Jedna ceta minobacaca obicnih
dve baterije smesnih topcica
jedna ceta jos smesnijih topcica (malecnih)
i jos smo naculi da iz pozadine se kotrljaju neki kartonski tenkici (valjda 2 jedinice)


Sa druge strane bili su junacki sinovi udruzenog rada:
2 jedinice pesadije obicne sa po 2 voda svaka, jedna sa masingeverom, drugi sa light mortarima
1 jedinica AT topova sa dve baterije
1 jedinica ZIS-3 topova sa 2 baterije
1 jedinica sa 3 voda mortara 80mm (standard) \:D/
Za ovu prigodu su cak neki dobili i snajpere, tako da je bilo tri ubice iz prikrajka
Takodje IMT fabrika je obezbedila prigodne letece sanduke u ogranicenim kolicinama (limited)


Konacno se igrao scenario (breakthrough) gde su se rusi branili (tako da su krenuli ukopani) a zabari pokusavali da se kroz kisu metaka provuku do svojih objektiva na drugoj strani. Posto su tenkovi odbili da se pojave i rizikuju svoje zivote pre neko sto to pesadija malo ne prodrma svi tenkovi kod zabara su krenuli iz rezerve, sto se ispostavilo kao los potez.
Kad su zabari stigli na popriste prvo su se razvrstali u dve kolone i prebrojali da vide ko je doso a ko je dezertirao u medjuvremenu. Ispostavilo se da su na junacke ruske vojnike udarili italijanski "men's finest" posto svi ispadose na kraju confident veteran, sa cak jednom neustrasivom grupom, i to onom najjvecom (fearles veterans). Odlucise oni da odma frontalno napadnu ruske pesadije, jednu sa dve manje jedice, a drugu sa onom velikom. Da bi opste mogli da skupe hrabrosti da napadnu prvo su bojiste prekrili dimom kako pesadija ne bi videla gde srlja. Sledi opasna razmena udaraca, iz koje jedna ruska jedinica uz par uterivanja morala ipak odlucuje da se junacki preseli na strategijski vazniji polozaj, dok zabarske bande na drugoj strani table bivaju gotovo demolirane od strane CZ bajoneta ruskih junosa. Naravno, najveca italijanska bulumenta je vodila napred i njihovog junaka iz mnogiju bitaka kome je i ovaj put kokoska na glavi spasla zivot i oni osokoljeni cinjenicom da ce imati paprikas a rucak postaju ultra neustrasivi (moral na 2+).
Sledi prvi junacki krug, gde komesari svojim ohrabrujicim (i vatrenim) naracijama uspevaju da dovedu sve jedinice u red, uz pokoju nebitnu zrtvu. Takodje i IMT leteci kovcezi uspevaju da dolete do bojista u solidnom broju (dva sanduka) i da malo proresetaju zabare sa mrtvom kokoskom. Prvi junacki hitac se cuo najzad i iz snajpera koji je samo uspeo u prvom pokusaju da natera italijane sa smesnim malim topcicima da zagrizu prasinu (pinned). Sledi jos jedan napad po desnom boku, i zabari pocinju ozbiljno da se preispituju dal mozda ima neki okolni put da se prodje a ne ovaj kroz rusku pesadiju. Videci da je vrag odneo salu, kukavicki kapetan italijanske vojske koji je vec nekoliko puta zbrisao sigurnoj smrti naredjuje opsti napad na hrabre ruse sa masingeverom, i uspeva da im smanji brojno stanje i da ih pinuje. Onda opet inicijativu preuzima junacka strana medjutim komesar uz sve svoje ubedjivanje ne uspeva da natera svoj vod da ustane (zbog velike buke koje je art orudje proizvelo u predhodnom krugu, niko ga nije cuo), dok druga pesadija velikom brzinom krece na suprotnu stranu, da bi presrela sve vise pretecu nadolazecu hordu tenkica. Zbog neuspelog pomeranja rusa, IMT sanduci koji su opet stigli u najvecem mogucem broju ipak odlucuju da ne bombarduju zbog opasnosti da pogode svoje. Ovaj put je cak i mortar jedinica uspela nesto da uradi, ubivsi sve sem jednog modela u zabarskoj jedinci istih tih mortara. MVP ovog kruga su ipak hrabri ruski snajperisti koji su uspeli da ubiju dovoljno italijana sa mrtvom kokoskom koji su onda odlucili da ipak pojedu svoj paprikas na drugom mestu (bacili 1 za proveru morala). Sledi italijanski krug gde se kukavicki vodja jedinice mortara uspanicio i pobegao posto je ostao sam, a videvsi to, jos gori vodja cele te bulumente je odlucio da pobegne kolko ga noge nose, pre nego sto se i pojavio prvi tenkic na horizontu.
To je bila ujedno i prva pobeda junackog ruskog odreda 8O
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

prva od tri (treća je bila kampanjska)
MW US Airborne (MIloš) vs Armoured panzergrenadiri

US OOB
HQ: 2 x carabine, 1 x bazooka
Combat: 8 x Rifle/MG, 1 x 60mm mortar, 1 x bazooka
Combat: 8 x Rifle/MG, 1 x 60mm mortar, 1 x bazooka
Combat: 4 x Rifle/MG, 1 x 60mm mortar, 1 x bazooka
Weapon: 2 x carabine, 4 x 81mm mortar, 1 x bazooka
Support: 3 x M1A1 75mm haubice
Support: 4 x M4A1 Sherman

Nemci OOB
HQ: 2 x SMG, 2 x SdKfz 251/1C
Combat: 1 x Panzerknacker SMG, 6 x MG, 1 x SdKfz251/10C, 3 x SdKfz251/1C
Combat: 1 x Panzerknacker SMG, 6 x MG, 1 x SdKfz251/10C, 3 x SdKfz251/1C (rezerva)
Weapon: 1 x SMG, 1 x Sdkfz251/1C, 2 x SdKfz251/2C (8cm mortar)
Weapon: 4 x MG Scouts
Support: 3 x 15 cm NW41
Support: Tiger I E

Breakthrough, nemci naravno napadači
od početka je dobro krenulo te je Tigar imao 2 skila ( ROF3 i 2+Stosstrupen) a nebeli se ukopavaju
činjenica da sam bio motorizovan omogućila mi je da već u prvom potezu jurnem na minobacače mada je u procesu stradao jedan transporter i jedna pešadija (Miloš ne promašuje u defanzivnoj vatri bazukama!) međutim posle dva poteza moji momci su uništili minobacače
Tigar se prepucava sa Šermanima koji su čas provirivali iz šume i pokušavali da ga pogode u bok što im je jednom i uspelo ali bez težih posledica posle tri poteza šermani su pobegli sa table
moji panzergrenadiri koji su uništili minobacače za uzvrat su se našli u unakrsnoj vatri dva padobranska voda i pošto nisu uspeli da se ukopaju a meni nije palo na pamet da ih ukrcam u transportere posle dva poteza bivaju uništeni
na svu sreću stiže drugi vod iz rezerve koji kreće u juriš na treći padobranski vod i nanosi mu teške gubitke i što je još važnije odbacuju ih od objektiva
dva voda padobranaca kreću da pokušaju da povrate objektiv no međutim onaj trenutno brojniji koji je uništio prvi vod panzergrenadira je predaleko, preostaje onaj koji je malopre potisnut od strane nemaca
skoro im je uspelo, na opšte iznenađenje nemci ne uspevaju da pinuju padobrance i pored popriličnnog pucanja ali u meleu koji je usledio nemci uništavaju padobrance
sledeći potez je bio nemački 6 i pošto su držali objektiv bitka je bila gotova
5-2 za Nemce
Last edited by Duc d' Elchingen on Sun Jun 21, 2009 7:19 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

druga od tri

LW CAN Oklopna vs GER grenadiri

Kanađani OOB
HQ: 3 x Sherman
Combat: 3 x Sherman, 1 x Firefly
Combat: 3 x Sherman, 1 x Firefly
Combat: 3 x Sherman, 1 x Firefly
Suppport: 3 x Universal carrier
Support: 2 x M10
Air: Priority Typhoon

Nemci OOB
HQ: 2 x Panzerfaust SMG
Comabt: 7 x Rifle/MG
Comabt: 7 x Rifle/MG
Weapon: 3 x Pak40
Support: 4 x Marder III M
Support: 4 x StugG IV
Support: 3 x SdKfz 7/2
Air: Limited Ju-87D

Hold the Line, Kanađani napadači

Nemci započinjnu bitku sa 1 vodom pešadije, samohodnim PVO i Pak40 u zasedi
odlučio sam da težište mog napada bude na desnom boku gde se i nalazio jedan objektiv, drugi je bio duboko u šumi i prilično dobro zaštićen od tenkova
doduše poslao sam jedan vod preko levog krila pa šta im bog da...
prvo i osnovno je bilo onemogućiti nemcima da iskoriste šume kao potencijalno mesto za izbacivanje svoji PT topova
na desnom klilu to je bilo moguće i univrsal carrieri su obavili taj zadatak bez problema
nalet nemačkih štuka je bio bezuspešan ali zato se pojavio vod stugova i to na mom desnom krilu...
prva salva savezničkih tenkova nije bila preterano uspešna, od 10 hitaca samo je uništen jedan smohodni PVO, trebalo se sada pripremiti za nemačku kanonadu...
3 Pak40, 4 StugG IV i Štuka, sve je to udarilo na Kanađane, 14 kockica i samo 2 uništena Šermana!
onda smo uzvratili...
Uništeni su samohodni PVO a i Stugovi
Saveznici grupišu svoje tenkove ne desno krilo kako bi na nemačku pešadiju bacili što veću vatrenu moć
doduše tada nemci ubacuju svoje poslednje rezerve, Mardere no međutim oni uspevaju da unište samo 1 Šermana, preostali saveznički tenkovi nanose 8 pogodaka lako oklopljenim nemačkim vozilima i uništavaju ih
na levom krilu Pak40 su uspeli da unište vod M10 i vod tenkova ali i sami bivaju uništeni
pri prvom bacanju četnog morala nemci beže i time je bitka završena rezultatom 4-3 za Kanađane
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Battle reports

Post by Dzon Vejn »

Pobeda 4:3 za Homera.

On je poceo sa 5 vodova, umrlo 2 (falilo mi 1 postolje da mu ubijem za company morale :( - nisam prosao FP test).

Ja poceo sa 6 vodova, umro 1.

Povredjen mi je 1st in command.

Kraci opis - igrali smo poprilicno pogresno dosta stvari :D, ukljucujuci i to da nismo procitali da cauldron "traje" 6 krugova. To je njemu dosta znacilo, jer je sa tigrom bezao od moje pesadije dok je nije ubio, i onda polagano, negde u 20. krugu :D dosao do objektiva.

Otprilike kraj partije je bio kada su mu dosla 2 aviona, ja nisam uspeo da otpinujem AA, pa sam imao ROF 1, nisam uspeo da skinem ni 1 avion, naravno, spotuje iz 1. puta, poklopi 4 postolja (od kojih 1 Upham), na 4+ sve cetvorke, 4 moja save-a: 1, 1, 2, 2 - ode Upham. Sledeci krug bih ga pridruzio pesadiji, i to bi dosta promenilo dalji tok igre.

I mislim da cu ubuduce malo promeniti listu, te poceti da koristim velike otvarace konzervi, jer svaki nemac vodi tigra, a ja se bas necu leba najesti sa AT10 ;) i bombardovanjem koje teoretski moze nesto da uradi, a u praksi ne ;).

I mislim da cu ubuduce zamoliti protivnike da dodju kod mene kuci da se igramo iz vise od 2 razloga :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Battle reports

Post by žubor »

Sledi jedan od boljih Battle Reporta koje sam procitao na FoW site-u. Covek je objasnio zasto je izabrao bas tu army listu i dap MVP unit posle svake bitke i overal MVP.
Posted By Rabbitohs on 30 Oct 2009 03:22 PM
Late War GT Pioneer Report

Back from a big weekend in Auckland and I’m lucky enough to have some time to write a tournament report – although I forgot my camera so no photos from me this time around. I have stolen some from my club mate Nick Garden though – so all image credits go to him. First of all, thanks to all those guys in ‘The Regiment’ who helped with preparation and especially John who kindly offered accommodation. Secondly, thanks to all my opponents; every game was enjoyable and played in good spirit. Thirdly, thanks to Battlefront for running a good tournament, and particularly for the pre-tournament information. For people travelling from a distance this makes things a lot easier.

Please note that I apologise in advance for any errors, or any offence given. I’ve also attempted to sound like a level-headed gamer and not an arrogant nasty, but it is hard to tell how words on the internet will be received. The whole purpose of this report is to share my experiences which will hopefully help other gamers enjoy their hobby more. Again, sorry if I sound like a w#@*er!

Force Selection

Some forum members believe that you need to be lucky to be a good player. Everybody is entitled to their opinions, but my response is ‘Nuts!’ In my opinion the relationship between force selection and tournament success is a close one, although some people do manage to ‘play outside the curve’ with particular forces. My initial two tournaments were played with German Armoured Panzer Grenadiers – ten games, ten losses. Some losses could be put down to my poor understanding of the rules, others to tactical errors. But a third were due to force miss-matches. Some forces have more mismatches than others, and that’s a fact. Another example was my flirtation with pre-Cobra American Armour; ten games and seven wins...but mostly 4-3. This will not win a tournament in most cases. I put this down to the trained rating of the list and the fact that most games were against historical opponents. Every opposition list had Panthers or Tigers which are very difficult to beat 6-1 with trained Sherman’s! Now, when preparing for a tournament, I have a long think about list selection.

For the GT things were a little different. Winning was not an objective as I’ve achieved what I want in that respect, but I did want to play one of the Americans. I knew they were very good players (the forum is good for gathering pre-tournament intelligence) so I figured I would need to be around the top ten to get a game with them. I thought that Jon was going to bring a Guards lists (got that one wrong) and Bill his British 7th Armoured, so to increase the chances of playing them I opted for Germans. Then my wife gave me a pair of Jagdpanthers for Christmas (bless) so I decided to build a force around them.

German Pioneers

The Pioneers have attracted a lot of negative attention on the forums, in particular the Panzer Pioneers with Panthers combination. This is a strong list with good synergy. Rather than getting upset about the perceived ‘cheesiness’ of certain lists, I tend to look at them and try to figure out how to deal with them. For example, once you have figured out a strategy for nullifying flamethrowers, they cease to cause too many difficulties. Another is Panthers – if you’re going to a LW competition without a good way to deal with Panthers, you will not win. Every nut can be cracked; you just need to make a good plan for each eventuality!

I had three primary fears about the LWGT – open terrain, Soviet tank hoards and veteran British Armoured lists. These are lists that I consider good candidates for tournament wins when terrain is quite open or offers opportunities to develop a mobile battle. It seems I was right to be scared with veteran British tanks in first and second, and a Soviet tank hoard taking best general! After pondering the two Jagdpanthers, and the four-year-old unopened blisters in my hobby room, I picked the German Pioneers as a list that could compete with these forces.

My Force:

Image

HQ with one panzerfaust. I didn’t upgrade the 2ic as I planned to use him as a kampfgruppe and last reserve in most situations. With mission tactics I don’t think he is as important for the German armies.

Combat Platoon, full strength with panzerfaust and supply wagon. This was to be a main workhorse of the list, taking on most defensive and offensive work. Although equipped with rifles, in my style of play the infantry seldom fire except in defensive fire. Their role is to stay concealed and GTG. Mobile platforms add the MG fire needed to hold down infantry. I chose the leg Pioneers for the larger platoons – I wanted them to soak up the initial assault and then be able to hit back and survive a couple of assault rounds without needing a moral check.

Combat Platoon, full strength. No extras as this was to be butchered for the kampfgruppe or used for secondary work (for example at the back of a ‘cauldron’ or on the rear objective in HTL).

Support Platoon, four StuG Assault Guns. I had a long think about placing Panzer IVs in the mobile firepower support role, but decided that the StuGs would be better against my expected opponents due to the better front armour. As you will see from the following reports, the Panzer IV would have been better in most cases as the StuGs struggled when getting close and personal with infantry. The extra MG and the ability to use the turret to get defensive fire in the flank could have saved me a point in a couple of games.

Support Platoon, two Jagdpanther Tank Destroyers. My wife picked these when she got them for Christmas! With people reporting open terrain at Battlefront tournaments, I figured that they would be a good buy with very long range and excellent front armour. I also thought that they might be a distraction for opposing players leaving the other elements to do the damage.

Support Platoon, three nebelwerfers. I would have taken the Panzerwerfer if we had been using 1750 but I only had space for the cheapest of German template goodness. The rockets are excellent due to the ranging in benefits and can also fire smoke if required. I am yet to play a game where they have been subjected to counter-battery fire on the smoke trails so I think they are a steal.

Limited Air Support, HS-129b. I had another long think about Stukas vs. the HS-129b and the 2+ to hit won out. I figure that it’s hard enough to get planes on a 5+ and range them in, so you might as well pay the extra to get a certain hit! The air support picked up my ‘most valuable unit’ award and I would certainly consider using air again. The synergy between the Jagdpanthers (get close for side shots), Pioneers (stay away from the flame throwers) and HS-129b (get on with the game before it makes a difference) was powerful.

The Games

I enjoyed all of my games – wins and losses. Best of all I fulfilled my goal of playing one of the Americans (Bill Wilcox) and had Blue vs. Red each round. The terrain was also good in my opinion, even when it disadvantaged me I could see opportunities for taking the battle to the enemy, although not always successfully!

Game 1 Encounter vs. Jason Farley (Admiral)
Commandos (Fearless Veterans)

A Company HQ, Two Commando Troops, B Company HQ, Two Commando Troops, Commando Mortars, British Para Platoon, Two 17pdrs, Priority Air (Typhoons)

The table was relatively open but as this was an infantry vs. infantry battle this did not count for much. Interestingly Jason deployed his objective directly in front of mine on my side of the table making my defence a lot easier. With this in mind I deployed the two mobile platoons and the large engineers with the intention of attacking from the outset. As Jason had no mobile units he did the expected and dug in on each objective.

The game was unremarkable except for the fact that I over-committed to the attack and was caught out when Jason’s first reserve unit arrived on the right flank and advanced. He had an opportunity to win the game cleanly on about turn five when I forgot to move my supply wagon out of assault distance of this reserve commando unit (this assault and consolidation would have left him in undisputed control of two objectives!). Luckily for me Jason missed this as well, and I had an extra turn to move a team back to contest. From there I had the opportunity to win by overwhelming Jason’s objective, but several rounds of vicious assaults resulted in a dead Pioneer platoon, destroyed StuGs and a dead Para platoon. Three of Jason’s commando platoons were also destroyed as my reserves came on, but he passed his company moral check. With that time was up on a bloody 3-3 draw.

Man of the Match (MoM) went to the HS-129s. I held them to use against the priority Typhoons, and they ended up making four interceptions. Other than that Jason’s Typhoons only got through once and failed to destroy a Jagdpanther. The Nebelwerfer battery did a sterling job from reserve with several devastating bombardments – the ‘always hit on 3+ when ranged in’ is awesome. The commandos were very tough in assault (as expected) and having two company command stands for re-rolls was a major benefit. I think that we both did well to get three points out of this game! For those that are interested four out of six flamethrowers were fired (eight dice) for three kills.

Game 2 Fighting Withdrawal vs. Philip Porter
American Beach Landing Force (Confident Trained)

HQ, Dutch Cota, six Beach Landing Platoons, 8cm mortars, chemical mortars, 105mm battery, four DD Sherman’s.

The table was relatively open with a large pair of buildings on one side. Philip was surprised that I opted for the other side of the table but I was hoping the buildings would split his force and force the centre platoons into a bottleneck. Here are the buildings (in a different battle):

Image

As the Americans are an auto-attack force I set up my defence. Typically in FW the defenders objective is placed slightly off-centre so that it can be covered by a single platoon – the wire was also deployed here to help with defence. The other objective was covered by the second combat platoon while the Jagdpanthers were placed centrally to move to any threat. The StuGs were in ambush so that they could be integrated into the infantry live for defensive fire. Philip moved forward in a ‘wave attack’ with two combat platoons heading for each objective. Although this put pressure on everywhere, it meant that no attack was particularly strong. However, the game became an uphill battle from turn two after my HS-129bs and Nebelwerfers pinned six platoons, only one of which unpinned. That put Philips entire attack one turn behind and in this mission, especially with infantry, that is fatal.

The Jagdpanthers killed one Sherman and the remainder hid for the rest of the game. As the infantry closed the StuGs deployed integrated with the infantry and turned back three assaults. The infantry refused to unpin during the entire game so I was unable to withdraw them without a skill test – luckily I passed! As each assault was turned back the StuGs and Jagdpanthers moved across the table taking care of each objective as they came off. Philip was a real pleasure to play against and although he knew that he was in trouble after failing to unpin, he kept attacking without showing any poor graces. In the end it was a 6-1 to the Pioneers.

MoM went to the HS-129bs and the StuGs. By pinning four platoons in the first turn the planes sent the tone for the rest of the battle. They were a constant nuisance, and although they did not achieve a great about of kills they kept platoons pinned for the entire game. The StuGs, when the integrated into the line, must have broken Philips heart. They were deployed in the sweet-spot where they could not be hit by Philip’s flamethrowers but could fire in defensive fire. They single-handedly turned back several assaults that could have carried the day. For those that are interested, the Pioneers fired none of the flamethrowers in this game. Here are the StuGs in action:

Image

Game 3 Cauldron vs. Gavin van Rossum (Meat)
Soviet Armoured Battalion (confident trained)

HQ T-34/85 with Tanko, 5 T-34/85 and 3 T-34/76 with Tankos, 4 T-34/85s and 2 T-34/76 (Dedov took one T-34/85), 3 ISU-122 with Tankos, Spetznaz.

I have thought about using tank riders before but have never really got my head around the rules. After almost receiving a whipping from them in this game I’m going to give them a much closer look!

I deployed both Pioneer platoons in the middle of the ‘cauldron’ with pickets placed in each quarter to force back Gavin’s deployment. The Jagdpanthers were placed in immediate ambush to further threaten his set up. Gavin placed the large T-34 company and Dedov in on corner bunched up behind a hill. The IUS-122s were placed on the other side of the table behind another ridge. All riders remained dismounted for the game. In turn one the Jagdpanthers moved to shoot at one T-34/85, and destroyed it. The HS-129s arrived and ranged in on almost the entire big tank company, but all hits were allocated to the riders – stink! Gavin kept the T-34s in cover while manoeuvring towards my lines, while the ISU-122s popped out to snipe at the Jagdpanthers. Over three turns the Jagdpanthers killed two ISU-122s but they did not need to check moral with the tank riders still alive. Jagdpanther goodness:

Image

The game had two defining moments. The first was when the Nebelwerfers set up and fired their first bombardment into the large tank company riders, hitting almost all of them. Gavin wanted to keep them alive for the assault next turn and so allocated one of the hits to Dedov, who was caught under the template. A long shot for the kill, but Gavin duly rolled a 1 for the armour save and I rolled a 5 for firepower! The second was during the following turn when Gavin launched his main assault with T-34s and riders (dismounted to clear buildings). After three rounds the main Pioneer platoon was heavily reduced, and in one further round would have been under half and off the objective with nothing near to contest. Luckily for me Gavin failed his moral to counter attack and it was the Soviets who had to withdraw. In my following turn every shot I could muster was poured into the large Tank Company who fell under half strength...then failed moral and re-roll. Unfortunately for Gavin Dedov had fled the field so it was farewell for the riders!

After that Gavin lacked the strength to push my mobile units off the objectives, but he did manage to finish off the large Pioneer platoon for a point. Well deserved too as I was on the ropes for three turns in the middle. This was a very enjoyable game with a lot of banter; I hope to play Gavin again some time. 5-2 to the Pioneers.

MoM went to the Jagdpanthers, although the HS-129bs and StuGs should get a mention in despatches. The Jagdpanthers killed numerous T-34s and all three ISU-122s, and moved forward to protect an objective in the end game. Both they and the StuGs sat back at the base of the ‘cauldron’ to avoid getting flanked by the Soviet units – this was a successful tactic as they had cover and managed to avoid fire from the T-34/85s for the entire game. The HS-129bs managed to kill a couple of T-34s throughout the game and also chimed in with some bails. For those that are interested, I fired one flamethrower that bailed one tank in the turn I was attempting to break the big company. I preferred to keep the Pioneers concealed and GTG and in my book if you move and fire a flamethrower you lose GTG for the platoon.

Game 4 Breakout vs. Michael Hamilton
British Guards Armoured (Confident Veterans)

HQ, 2 Sherman platoons with one Firefly each, 4 Stuarts, Column March platoon, Guards Infantry platoon, limited Typhoons

This would normally be a difficult match-up for my force (in this mission) but luckily half of the board was boscage. This enabled me to move the Pioneers quickly to within striking distance of the objectives, making sure they were only one turn from contesting. My mobile AT was then in a position to whittle down the Sherman platoons before the infantry was forced to engage. Here is the table:

Image

Michael moved his two Sherman platoons onto the objectives in turn one. The Pioneers stayed in cover and waited for the StuGs to do take their toll. Over four turns they destroyed several Shermans, while the HS-129s attempted (successfully) to intercept the Typhoons. The Jagdpanthers were held in reserve due to their long range (they could fire across the objectives as soon as they arrived but missed every shot during this game. The StuGs were outstanding, passing skill checks, bog tests and hitting every turn. On turn five I would have had to fail four 4+ moral checks to lose the game, but I passed the first one to move some Pioneers to contest. The following turn I either shot or assaulted what was left of Michael’s army, destroying every remaining unit in the process. Michael was very knowledgeable of the rules and played the game in a very good spirit, even when he knew he was in trouble. It’s always a pleasure to share a game like this! 6-1 to the Pioneers.

MoM were the StuGs without doubt. Although Michael could have engaged them more aggressively, they were always in cover and he would have needed to move to hit them. Using the terrain they swept the open objective area, effectively breaking the Shermans. The Nebelwerfers also did a sterling job breaking up the infantry as Michael had left them too bunched. The flamethrowers were a great deterrent, but only fired once the game had been decided, with two firing to knock out the carriers.

Game 5 No Retreat vs. Bill Wilcox (Gothmog)
British 7th Armoured Division (Reluctant Veterans)

HQ, 3 Cromwell platoons with 1 Firefly each, 3 Stuarts, Infantry plt, 4 M10 17pdrs.

With Bill and I only a point apart, I was really pleased to find that we would be contesting the penultimate round. Happily for me, I had achieved my goal for the weekend! I knew it would be a tough match-up for him but he was ever the gentleman, keen to get into the game and teach me a lesson.

Normally I would deploy the large Pioneer platoon and Jagdpanthers, with the StuGs in ambush. In this case I decided to deploy both infantry platoons in lieu of the Jagdpanthers as I was concerned that the speedy Cromwells would not give me the chance to whittle them down before they were in side-shot range. I deployed the platoons intermixed between the two objectives, with the StuGs waiting to pop out of ambush when the Jagdpanthers arrived.
Bill played the classic 7th Armoured game, rushing forward to deny ambush spots and prepare for the early ambush. He bunched up the M-10s to cover the advance of one combat platoon, and I hit them with the HS-129bs. Good shooting saw two destroyed; the 2+ to hit and AT 9 is murder on lighter vehicles. Bill attempted one early assault which resulted in a couple of dead Pioneers but three dead Cromwells. In the following turn the Jagdpanthers arrived and I sprung the ambush, hoping to remove another platoon. I moved two flamethrowers forward - four failed skill tests. The StuGs fired hitting on 4+ – two bailed Cromwells (one being the 2ic). The Jagdpanthers added a couple of shots – misses. Bill gave me a condolence hug as he could see that that was the turning point from a 6-1 win to a possible defeat!

Over the remaining turns we both struggled to get the upper hand; by now we all had our units concealed so it took many turns of shooting to bring each force down to size. The HS-129bs managed to pin the infantry, keeping them out of the game for several vital turns, forcing Bill to assault the Pioneers on the front objective with Stuarts and the odd Cromwell. With some good moral rolls for the Germans, the Pioneers came out on top, but were shot to pieces in the end. The StuGs also fell after multiple rounds of shooting, but the Jagdpanthers and HS-129s kept knocking out armoured targets. Eventually a fourth platoon was killed (I think it was the last M-10) and as the CO had died on the objective I won the game 4-3 on a company moral failure (fitting for a reluctant force).

This was easily one of the best games I have played in terms of fun, and it was certainly a tactical challenge. Bill was a fantastic opponent and we both had plenty of opportunities to win the game. We enjoyed some good laughs throughout and at the end had a small crowd popping by the check how things were progressing. With his beautifully painted army Bill finished second in the generalship stakes and was a deserved winner of the tournament.

MoM was again the HS-129bs. If they had not been able to pin the infantry and destroy several armoured targets, I never would have recovered from the failed ambush and terrible shooting that followed. The intermingled Pioneer platoons also did a sterling job of covering the objectives; it was the 10-stand strength that made the difference rather than the flamethrowers. The flamethrowers fired of course, but only managed three bails during the entire game!

Game 6 Free for All vs. Rob Sadler
British Coldstream Guards (Confident Veteran)

HQ + extra Sherman, 2 Sherman platoons each with one Firefly, 4 17pdr M-10s, 4 Sextons, carrier patrol.

One look at the table was enough to convince me that this was going to be an uphill battle as it was very open – especially on the side that I was asked to play on. However, I had spent some time thinking about this mission and this type of force, so I did have a plan. I hoped to quickly dig in both Pioneer platoons and then use the Jagdpanthers and HS-129bs to wear down his Sherman platoons so that I could advance in the final hour of the game. Rob on the other hand went for the quick victory.

In turn one Rob advanced across the board and killed a Nebelwerfer and a couple of infantry stands (the carriers had a recon move). None of my units dug in (gulp) but the HS-129s and Jagdpanthers did kill a couple of Shermans. In turn two Rob continued to advance, killing more of the Pioneers in the open with MG fire. They were starting to look grim and needed to dig in. Of course they failed, and I realised that the StuGs would need to move towards the objective in order to contest. The HS-129bs and Jagdpanthers again killed a couple of Shermans; at least they were pulling their weight! I thought I was still in the game – until Rob opened fire on my StuGs. They were concealed and at long range, so Rob needed to roll 6s. Cue six rolls and six 6s! The StuGs were broken and the way was open for the carriers to clear the objective, which they did. I had one turn to gather a point – the HS-129s picked up one tank and the Jagdpanthers another. That forced a moral check on one Sherman platoon which was failed. That was one of the fastest 5-2 losses I have experienced but when your boys won’t dig holes its only to be expected. Rob made the most of the situation (like any good general!) and finished me off. Perhaps I should have moved the Jagdpanthers to cover the objective rather than the StuGs, but who would count on six 6s!

Rob and I had played in the last round of three of the last four tournaments I’ve attended and I’m yet to defeat him – the best result being a 3-1 draw to me. I now look forward to another chance to play Rob as I genuinely feel that we have good tactical struggles with a strong competitive edge. Now that we know each other away from the gaming tables things are even more fun. Although I got spanked in this game I still enjoyed myself! Rob went on to claim best general with the most VP points and was second overall.
MoM was shared between the Jagdpanthers and the HS-129bs. If the Pioneers had dug in I could have made Rob work a little harder for the win, as the open terrain did give the AT 16 guns time to work their magic. The Pioneers who failed...never again.

Postscript

As with any tournament scored by the battlefront system, the placings can be a bit of a lottery with the soft scores having such high importance. I believe that I finished on 26 victory points which put me fifth for generalship. My army only managed seventeenth against some high quality opposition but I managed to top to sports scores – the combination of the three putting me up to third overall. I must say thank you again to all of my opponents; this tournament really revitalised my interest in the game and will keep me motivated for a good while yet! Without cool opponents the tournament scene would be a wreck and I look forward to playing with you all again someday.

As I’ve been such a loud supporter of the top VPs = tournament winner argument, I decided to give most of the prizes I received away so that I wouldn’t feel like such a hypocrite. (On a side note I thought the prizes were cool.) The happy recipients? A young fellow at the tournament and my gaming group down in Wellington, all of whom are a great bunch of guys to game with. I did hold on to the special edition ‘not for commercial sale’ gaming set as it is a nice piece of memorabilia, and of course the fortification set :).

Thoughts on the Force

As others around the world have demonstrated, the Pioneer infantry are a viable tournament force. I believe it is due to the large platoon size but others will point to the flamethrowers. I’m going to leave them now, and see if I can cope without! The HS-129bs will become a regular in my German armies as I found them an excellent source of force projection. Hitting on 2+ is excellent and having the Jagdpanthers in the list allowed them to concentrate on medium armour and tank destroyers. The Nebelwerfers were also excellent value and the StuGs provided the heavy lifting for the force.

Thoughts on the Tournament

I enjoyed the tables (yes, even the open one in game six as I still felt I had a chance to win if lady luck had been on my side) and the clear scoring schedule. Battlefront was good throughout, and the talk from JP at the end was a highlight. It was fantastic to have visitors from Australia and the US as well. I still have my concerns about the scoring system, but I’m still happy to attend...in the last tournament I was knocked back by soft scores and this time I was picked up; perhaps there was some karma in action in Auckland over the weekend? I must admit that travelling and staying as a group (Hutt Miniature Wargames Club) did make the tournament extra-special and it would be awesome to travel with those guys again.

Thanks for reading, and I look forward to more awesome games in 2010.
Image
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Zvanični termin subotom

Post by žubor »

žubor wrote:Danas od 16:35 Dr Franz Bäke protiv nejakog Kanadskog oklopa ...

Dodjite da pogledate bitku ... ili ako nista drugo onda dodjite da vidite novi raspored "namestaja" u SiGil-u ..

B.
4:3 za Kanadske Tenkove ...

Moja Lista
Bäke u Panteru
3 x Panter
2 x Tigar I
2 x Tigar I
2 x AA 10/5 Armored

Hold The Line (onaj "novi" sa postavljanjem na 16" i max jedan ambush)

Napravio sam nekoliko gresaka.

1. Opet sam brzao. Ili drugacije, zasto o zasto mroam uvek u prvom krugu da assaultujem :-(
2. Grupisao sam 4 Tigra tako da sva 4 stanu pod template
3. Ostavio sam AA na izvolte te je unisten o'ma
4. Samim tim avioni su dosli i "ocerali" 2 tigra ...

Takodje, kockica me (malo) nije htela ...
Nisam prolazio stormtrooper na 2+
Jedan Tigar je 2 kruga ostao bailovan (tj. 4 puta nisam dobio 4+)
U poslednjem krugu nisam vratio ni jednog od 2 Pantera (na 4+)
Pao sam company moral iz prve (a trebalo mi je 3+)

MVP Bitke 1 (jedan) Piat Team koji je u 2 navrata bailovao napadace u defanzivnom pucanju a jednog od odsrafio u assaultu.

Zakljucak:
Lepo je kada Sherman moze samo da te gleda ... i mrzi :D
Treba da igram opreznije ...
Treba sam da assaultujem sa Tigrovima jer bi ih Piat u defanzivnoj vatri (manje vise) mogao samo mrzeti ...
Mozda treba spojiti Tigrove u jedan platoon? Mada, onda bi imao samo 3 platoona, od kojih jedan nije ni za sta (2 x AA), ali zato Tigrovi Assaultuju za sve pare!

B.
Image
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Battle reports

Post by žubor »

Grof Bronza i Ja smo odigrali danas 2 bitke u po 2.500 na 2 spojene table ... evo malo slicica ...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Free Far All 6:1 za USA
Fighting Withdrawal 5:2 za USA
Image
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Battle reports

Post by žubor »

žubor wrote:
Image
Ovde Tigrovi pokusavaju da se "vrate" posle baila ... rezultat vidite i sami :D
Image
User avatar
Grof Bronza
Posts: 268
Joined: Thu Jan 15, 2009 11:41 pm

Re: Battle reports

Post by Grof Bronza »

nije bilo lose... pogotovo druga partija... :) nemcima koliko god da das poena uvek im je malo.. 2500 poena a 4 voda.... :lol: druga partija je bila mnogo vise neizvesnija.... PZ IV H su se lepo pokazali... :) ona prva slika je vrh.. svetlo tako pada da izgleda kao da svice iznad panzera.... :-)
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Battle reports

Post by Mikaan »

Kako si uspeo da napravis listu sa samo 4 voda za 2,500 pts :?: :roll: :roll:
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

stvarno kako si uspeo?
čak da ti je HQ vod panteri da imaš 5 pantera, 5 stugova, 2 tigra i 3 7/1 to je opet 2400 poena
alal vera matematika...
User avatar
Grof Bronza
Posts: 268
Joined: Thu Jan 15, 2009 11:41 pm

Re: Battle reports

Post by Grof Bronza »

i 5 pz IV H :D
User avatar
Grof Bronza
Posts: 268
Joined: Thu Jan 15, 2009 11:41 pm

Re: Battle reports

Post by Grof Bronza »

lista je bila.... HQ 2 pantera...
1. vod: 3 pantera
2. vod: 5 stugova
3.vod: 5 PZ IV H
4 vod: 2 tigra
5 vod: 3 oklopljena 7/2 pvo

dobro.. 5 ih je bilo ne 4... ali to ne menja nista bitnije... :D
User avatar
Grof Bronza
Posts: 268
Joined: Thu Jan 15, 2009 11:41 pm

Re: Battle reports

Post by Grof Bronza »

ajde danasnji neki report... :D
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

pa Rumuni su doživeli svoje vatreno krštenje i moram priznati da sam i pored poraza prilično zadovoljan

Tukli su se protiv Škobre i njegovih tenkova

Rumunski OOB
3 voda pešadije
1 vod HMG
1 vod minobacača
1 vod 3 x R-2 (Pz35)
1 vod 3 x PzKpfwIIIN
1 vod konjice
1 baterija 100mm artiljerije
1 vod PT topova (pri tom pogrešne sam koristio, 3/9/4+ a trebao sam 2/10/3+)

Sovjeti
7 x T-70
6 x T-34
4 x KV-1s
4 x BA-10
Limited I-153

Breakthrough
Konačni rezultat 5-2 za Sovjete koji su pobedili zauzimanjem objektiva
U principu ova lista je previše inferiorna protiv tenkova (popgotovo Sovjetskih) tako da će po izlasku nove knjige u janurau iduće godine biti urađen izvesni fine-tuning za tenkove
R-2 i konjica su potpuno beskorisni protiv tenkova (iako konjica može da sjaše) tako da će oni verovatno biti zamenjeni sa T-4 i PVO ili nečim sličnim.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

druga partija je bila protiv nekakvih LW pdf Estonaca
Estonci
2 voda panzergrenadira
vod od 3 Pantera
vod od 2 Tigra
3 nebelverfera
2 topa 8.8cm

Udarny Strelkovy
2 čete od po 2 voda ojačani sa bacačima plamena i inžinjercima
1 četa od 6 45mm AT topova
1 vod skauta
1 četa od 6 minobacača
artiljerijski bataljon od 12 oruđa
limited Il-2

Free for All i pobeda Crvene Armije od 6-1
Ukratko na levom krilu je jedna četa pešadije uništila u borbi prsa u prsa Pantere i vod panzergrenadira mada je pretrpela stravične gubitke (od početnih 22 postolja ostalo je 4-5) a za to vreme je druga četa uz pomoć skauta, koji su objektivno obavili najveći deo posla forsirala desno krilo i uništila, uz pomoć artiljerije, nebelverfere i osamdesetosmice
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Battle reports

Post by Skobra »

Izgleda da su rumuni dosli neprirpremljeni za tenkove a da su opet estonci dosli i previse pripremljeni za AT borbu...
Par utisaka o rumunima:
- Imaju lepe sanse da dobiju nemacke CV statove, sto je gadno
- Trebalo bi da imaju makar 2 artiljerije (makar radi koriscenja onog Hit `em artiljerijskog pravila)
- Mislim da je cela ideja da bi trebalo je da uzmu svapske tenkove kao support mada i onaj svapski AT support deluje ok
- Konjica je sasvim ok. Naravno protiv cisto tenkovske cete ostaje samo da sjasu pri cemu i njihov PC moze da nosi AT4 knacker. Solidan platun od 7 timova sa svim konjickim specijalima nije za baciti. Mislim da protiv ruske pesadiju mogu da naprave karusel
- Rumuni ne bi trebali da izlaze bez pionirskog platuna.
- Valjda ce Pedja da ih istestira jos malo ali generalno nisu bedak uopste
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Zvanični termin subotom

Post by Duc d' Elchingen »

juče je bio debut lake tenkovske čete 1. oklopne divizije u sastavu 8. armije koja je trenutno angažovana na libijskom frontu

elem igrao sam dve partije jednu protiv Goluba i njegove Afrika suchen čete
UK OOB
HQ
2 x Crusader II, 2 x Crusader IICS
Combat
1 x Crusader II, 2 x Crusader III
1 x Crusader IICS, 2 x Crusader III
Weapon
1 x Lee, 2 x Grant
1 x Lee, 2 x Grant
Support
3 x Universal Carrier
Motor platoon (4 x MG, 1 x LM, 3 x ATR)
Air Support
Limited Hurricane II D

Golubov OOB
HQ
2 x Panzerknacker SMG
Combat
1 x Panzerknacker SMG, 6 x MG, 1 x PaK38
1 x Panzerknacker SMG, 6 x MG, 1 x PaK38
Support
2 x StuG D
4 x PaK40
4 x 10.5cm leFH18
Pioneer platoon

Fighting Withdrawal
UK tenkovi napadači naravno

U suštini u ovoj partiji me je usrala kocka.
Odnosno ne mene koliko Goluba (možda zato što je proksovao figure i koristio moje kockice)
Kuriozitet je bio kada PaK40 izlaze iz Ambush-a i pletu po mojim tenkovima.
8 hitaca, 8 promašaja :!: :!: :!: :!:
Imao sam i ja par "Žuborovskih" momenata kao što je juriš Crusadera na nepinovani vod pešadije sa PaK38...
Na kraju bitka je završena u mom 6. potezu zauzimanjem objektiva na levom krilu.
4-3 za UK
da je Golub imao samo malo više sreće bilo bi 5-2 a možda čak i 6-1 za njega sobzirom da je imao priliku da mi oduva tenkove AT topovima.
Na kraju izgubio sam oba voda Crusadera i vod Grantova ali ipak zauzeo objektiv.
Nemački gubici su bili jedan vod pešadije.
inače, al to moram da proverim još jednom da budem 100% siguran, Grant/Lee tenk pošto ima 2 topa kada puca iz oba može da gađa različite vodove

druga parija je bila protiv Vlade i njegovih pionira (pozdravio ga Slović)
Nemci OOB
HQ
2 x Pioneer
Combat
2 Pioneer platoon
Support
4 x 10.5cm leFH18
4 x Marder III 7.62cm
3 x PzKpfw III J
Air Support
Limited Ju-87 G

Breakthrough

Vlada em ima malo vodova em usled Mobile Reserves samo jedan motorizovani može da počne na tabli
Odlučujem da se skoncentrišem na Mardere pošto su oni objektivno najveća opasnost moje moje tenkove.
U tri poteza uspevam da uništim sva 4 Mardera, jedan vod Pionira, CC i jedan PzIII koji je došao iz rezerve.
Sa druge strane izgubio sam po jednog Granta u svakom vodu, i 2 Crusader tenka.
Moja rezerva, drugi Crusader vod dolazi već u trećem potezu i zauzima položaj kod nebranjenog objektiva
u toj situaciji Vlada je odlučio da preda jer je jednostavno nije više imao dovoljno manevarskih jedinica kojima bi mogao da zauzme objektive
6-1 za UK

jedan osvrt na avijaciju
od 4 igrača 3 su imali avione za 9 krugova koliko su se ukupno igrale ove dve partije uništili su jednog Stuga i jednog Granta
naravno prvi put kada unište Tigra dizaću ih u nebesa i pevati junačke pesme o hrabrim RAF pilojcima koji su ne hajući za svoju bezbednost ovim podvigom doneli nemerljiv doprinos pobedi Saveznika u Africi
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Zvanični termin subotom

Post by žubor »

Dzon Vejn wrote: Kao recimo besmrtni Carli :D.
Realno, ja sam napravio 3 greske ...

1. Nisam trebao da dismountujem mitraljeze sa kamioncica jer me je save na 5+ ubio. Bolje da sam sotavio bazooke
2. Nisam treba sa "prvim" platoonom da izadjem iz zita sa mitraljezima jer me je save na 5+ ubio
3. Trebao sam da se skoncentrisem na Charlija sa ona 3 Stuarta a ne samo sa jednim i Carlie bi umreo i to bi bilo to :-)
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Zvanični termin subotom

Post by Dzon Vejn »

Pa da nisi imao mitraljeze, pravio bi mnogo manje hitova (posebno na one koji idu on the double). Manje bi me umiralo, pa bi i Carli pio manje hitova. Ali bi i tebe bilo vise, i tako. Ima sve svoje prednosti i mane, naravno. Po Carliju definitivno treba sasipati sve sto mozes.

Mislim da ti je najveca greska bila sto si imao 4 artiljerije, sto ti je realno bilo previse i bespotrebno. Umesto 2 artiljerije da si imao jos jedan vod tenkova, ocistio bi me u drugom-trecem krugu. Ako ne i ranije.

Imao sam i ja par gresaka - pre svega sto model koji nije vise ukopan nisam pomerio iza brda, a zatim i to sto i Carli nije stajao iza brda. Gde bi mu bilo mnogo udobnije :D, a radio bi isti posao ;).

Sve u svemu ne svidja mi se kako funkcionise ona lista koju sam probao, i cini mi se da cu morati da uradim neke izmene. Najveci problem trenutno je disbalans izmedju ostfront i afrika knjiga, jer afrika MORA da ima 3 pesadije, a ostfront moze i 2. Sto je velika razlika. Takodje, kad se stave 3 pesadije, ne moze da stane sve ostalo sto ti treba, a ako 3. pesadija nije full, to su baceni poeni. I tako... sve u svemu, bice tu jos testiranja :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Battle reports

Post by Mikaan »

User avatar
Chempress
Posts: 401
Joined: Wed Jun 11, 2008 11:27 am
Location: Standard

Re: Battle reports

Post by Chempress »

ihaj svaka mu dala! :D
kako ja ono da napravim? :D
stvarno bruka izgleda, i izvestaj i fotke i teren i figure
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

interesantna partija juče izmeđ UK lakih tenkova i Bersaglieri-a
odnosno Moma vs Peđa

Bersaglieri OOB
HQ
2 x Rifle/MG
Bersaglieri
5 x Rifle/MG, 2 x HMG, 2 x Elefantino AT
Bersaglieri
5 x Rifle/MG, 2 x HMG, 2 x Elefantino AT
Bersaglieri AT
2 x Elefantino
Demolisher
Ceo vod sa 2 bacača plamena i Pionir supply truck (minsko polje)
4 x PaK40
3 x PzKpfwIIIN
Limited C200 Machi

UK Light Armoured
HQ
2 x Crusader II, 2 x Crusader II CS
Combat
1 x Crusader II CS, 2 x Crusader III
Combat
1 x Crusader II, 2 x Crusader III
Weapon
3 x Grant
Weapon
3 x Grant
Support
3 x Universal carrier
Motor platoon (kompletan)
Limited Hurricane II C

Breakthrough

Italijani u rezervi drže nemačke tenkove, Englezi jedan vod Crusader tenkova

Postavka gledano iz Engleskog ugla
Italijanska pešadija je zauzela gornju levu i donju desnu četvrtinu table i pozicionirala se u kućice.
Gornji levi položaj branio je još i vod Elefantina dok su donji položaj pojačali Pak40.
Demolišeri su bili predviđeni da nastupaju ka objektivima i tu zaposednu odbrambeni položaj.
Englezi su sve nagomilali na levo krilo, maksimalno zaštićeni terenom i brdima i time neutralisali neprijatelja sa desnog boka.

Potez1
Grantovi pucaju po vodu Elefantina no međutim i pored nekoliko pogodaka ne uspevaju da ih unište što zbog save rola što zbog lošeg FP bacanja. Bombardovanje Crusader II CS tenkove takođe nije imalo efekta.
Već u prvom potezu stižu nemački tenkovi koji pucaju po UC vodu ali on beži iza brda. Nalet italijanskih aviona uništio je jedno pešadijsko postolje dok je tenkove promašio. Elefantini izloženi vatri Grantova povlače se iza zgrada.

Potez2
Engleski tenkovi kreću napred i menjaju cilj i sada gađaju Bersaglieri bataljon i uspevaju da unište jedan HMG. Avijacija napada vod Elefantina koji je napustio rovove i uspeva da uništi samo jedan top. To je ujedno bio i jedini uspešan nalet engleskih aviona tokom cele partije.
Sa druge strane italijanska avijacija je sasvim lepo potkačila Engleze. Uništavaju po jednog Granta iz svakog voda, bejluju CC, jednog Granta i jednog Crusader II CS. Na svu sreću niko ne proverava moral. Vatra tenkova uništava 2iC.

Potez3&4
Ovde već ide malo bolje za Engleze. Pešadija i to laki minobacač uništava preostalog Elefantina a njihov komandir beži sa table dok Tenkovi uništavaju preostale HMG i Elefantino odeljenja iz kao i nešto pešadije Bersaglieri čete tenkovskim jurišem. Preostali Italijani ostaju na tabli ali su prinuđeni da odstupe. Uspevam da uništim i jedan PzIII. Pojačanja još ne dolaze.
Sa svoje strane Italijani uništavaju još jedan Grant, komandir ostaje, dok vod koji je poterao pešadiju iz gornjeg sela biva uništen vatrom AT topova. Nemački tenkovi uništavaju Crusader-e III ali na svu sreću preostali tenkovi ostaju u boju.

Potez 5
Kombinovani juriš UC i motororizovanog voda uništava prvu četu Bersagliera kao i Neznanog Junaka koji se stvorio baš tu. Dolaze i tenkovi iz rezerve i parkiraju se pored objektiva dovoljno daleko od bacača plamena i svih drugih ruženih stvari koje mogu da ih povrede. CC i preostali Crusader tenkovi pokušavaju da se približe nemačkim tenkovima ne bi li im zašli u bok.
Italijanski inžinjerci kreću u juriš ali ih zaustavlja mitraljeska vatra tenkova (7 od 9 pogodaka) i nanosi im lakše gubitke. PzIII uništavaju vod Crusader tenkova na levom boku tako da je tamo ostao samo CC i jedan Grant tenk koji je sve vreme bezuspešno pokušavao da pogodi Nemce.

Potez 6
Pokušaj da se napdanu nemački tenkovi je propao. Grant pogađa ali ne probija dok CC i pored uspešnog ulaska u bok nemačkim tenkovima ne uspeva da pogodi.
Međutim sledi epski juriš Crusader tenkova na desnom krilu na italijanske inžinjerce. Kada se slegla prašina na poprištu ostali su 2 Crusader operativna tenka i jedan Bail out dok su od Italijana ostali samo CC i komandir inžinjerskog voda. Englezi drže objektiv dok oba italijanska komandna tima beže sa table.
Italijani imaju samo jednu šansu da se spasu poraza. Da unište još 2 engleska voda i da unište CC.
PaK40 koji su mahom bili beskorisni celu bitku uništavaju 2 UC a treći beži sa table.
Jedan PzIII uništava engleskog CC dok drugi promašuje Granta.
Sve se svodi na 2 Elefantina i njihova 4 hica (1 se pomerao) u bok gore pomenutog Granta.
2 pogotka...
AT 7 na oklop 3+1...
save roll 6 i 1
slede potencijalno 2 ključna bacanja...
FP:1 samo Bail Out mada i dalje postoji šansa jer tenk mora da prođe moral
Motivation roll: 5
Vod ostaje, nije uništeno više od 50% vodova UK drže objektiv i pobeđuju sa 4-3

P.S. retrospektivu ove bitke hteo sam da stavim u onom Battle Cronicle programu koji je Škobra koristio ali ja sam očigledno glup za to :?
Olsianon
Posts: 1467
Joined: Tue Nov 04, 2008 8:17 am
Location: Lazarevac
Contact:

Re: Battle reports

Post by Olsianon »

Dobra i neizvesna bitka :) !
Prava WW2 drama :D !!!
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: Battle reports

Post by Bathory »

Da se pridruzim utiscima o bitci. Veoma nezivesno i zanimljivo.Cestitke engleskim buldozima na odlicnom baratanju oruzjem za blisku borbu!

Jedina zamerka , a tice se moje armije, je da ne mogu da sastavim 2 kompetentne pesadijske jedinice. :( . Tako da zabarima ostaje nazalost da, kako Pedja rece, gomilaju svu artiljeriju ikad proizvedenu u Italiji i nadaju se najboljem :)
Image
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Battle reports

Post by Skobra »

malo bi bilo mnogo uz full vod demolishera :wink:

Sto nisi uzeo 2 full voda a nepune demolishere attachovao (mislim da to moze)
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Battle reports

Post by Duc d' Elchingen »

Skobra wrote:malo bi bilo mnogo uz full vod demolishera :wink:

Sto nisi uzeo 2 full voda a nepune demolishere attachovao (mislim da to moze)
jok
žabari ne mogu da se combat attachuju
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Battle reports

Post by Mikaan »

Negde u “zelenom” Tunisu ...... (razumecete kad vidite fotke :wink: )

Total War USA Armoured + Truck Borne Armoured Rifle vs. ITA Bersaglieri + Paracadutisti (tj. Zubor vs. Mikaan)

USA OOB
Combat company 1 - armoured
HQ 2 x Sherman
4 x Sherman
5 x Stuart M3
5 x Stuart M3

Combat company 2 – truck borne armoured rifle
HQ
2 full armoured rifle platoons + full bazooke
4 HMG combat attach u jedan CP
3 x Armoured mortari
3 x Scott assault gun
Recon platoon

Support company
3 x Priest
6 x Priest
2 x Self propelled AA
Recon platoon (rezerva)i
Recon platoon (rezerva)i
Limited Air - Warhawk


ITA OOB
Co mbat company 1 - Bersaglieri
HQ
Mali vod Bersaglieri (5 pesadija + 2 HMG + 2 Elefantino) + pasaglia bombe
Mali vod Bersaglieri (5 pesadija + 2 HMG + 2 Elefantino) + pasaglia bombe
4 x Elefantino

Combat company 2 – Paracadutisti
HQ
Vod padobranaca + pasaglia bombe
Vod padobranaca + pasaglia bombe
3 x Para Mortari

Support company
4 x 100/17 artillery
4 x Para Elefantini
4 x 65/17 artillery
3 x Nebelwerfer
3 x Marder III 7.62
4 x M14/41 tenkovi
Carro commando + 3 x Semovente 75/18
3 x PaK 40
3 x Autoblinda (Recon – rezerva)
Vod Para Demolishera (rezerva)



Postavka USA – jedan armoured rifle vod je razvucen po sredini usa Deployment zone koji je pokrivao 2 objektiva u attacker-ovom (USA) delu table, na centru jos baterija od 6 priestova i 1iC i 2iC Shermani. Na desnom krilu SPAA, 5 Stuarta i Armoured mortari. Na levom krilu 3 Priesta, 4 Shermana, 5 Stuarta, 3 Scott, armoured rifle vod i recon platoon iz combat company koji je odmah po depolymentu svih snaga a pre prvog poteza zauzeo jedan od objektiva na centru table. Zubor se postavio na 11” i vise od ivica table tako da potencijalne reserve ne mogu da rade assault sa ledja u prvom krugu ulaska.

Postavka ITA – levo krilo 1 vod padobranaca, Para AT, 1 vod bersagliera i Marderi. Centar – 1 vod para, para mortari, 1 vod bersaglieri, nebelwerferi i M14/41 tenkovi. Desno krilo mala artiljerija, pakovi, Bersaglieri AT, gledano iz Engleskog ugla, Semovente i velika artiljerija u donjem desnom kraju table. Ja sam razvukao svoj support tako da je citava moja ivica table bila pokrivena i sigurna od upada 2 recon voda koje je Zubor imao u rezervi.


Potez1
USA – 1 vod recona dolazi odmah iz reserve i hrabro se odlucuje da udje na tablu na levom ITA krilu, 8” od Para AT gunova iza kojih su se nalazili Marderi (2 od 3 concealed u terenu). .50 cal recon halftrucka uspeva da bail-uje jednog mardera dok se preostala 2 pesadijska postolja odlucuju da assault-ju Para elephantine pri cemu jednog i ubijaju, nakon cega je assault i zavrsen. Na desnom ITA krilu Shermani izlaze iz zaklona kako bi opucali po vodu Semovente (i dolaze u domet samo jednom PaK 40) pri cemu inistavaju jedan talijanski assault gun. Ostatak armoured vozila zastrasen mogucim dejstvom PaK-ova odlucuje da se drzi van dometa istih i manevrise u vise smerova ... :D . Artiljerija bombarduje bez veceg uspeha (par pinovanja i artiljeriski komandir kao zrtva koji se instant reinkarnirao kao unknow hero ), avijacija koja je dosla promasuje jednog mardera a pesadija se uspesno save od dejstva USAF. Desni armoured rifle squad napreduje kroz tunizansko naselje.

ITA – desno krilo: iz reserve dolazi vod recon Autoblinda koje se pojavljuju u americkoj pozadini na desnom ITA krilu, smestaju se iza brda tako da im manji vod Priest-ova bude u dometu, ali uspevaju samo da bail-uju samo jednu SP Artillery. PaK uspeva da ubije jednog Shermana. Semovente se krecu napred i uspevaju da ubiju jednog Scott-a. M14/41 iz centra prilaze na 16” od armoured rifle platoon koji se pomerao i mitraljezima uspevaju da ubiju par pesadijskih postolja. Artiljerija pinuje par vodova i ubija Warrior-a Harmona (koji se nalazio i mora da se nalazi u dzipu :twisted: ). Na levom krilu Marderi ubijaju transporte recon platoon-a koji je iskocio iz rezeve, teraju ga sa table i stormtrooper pomeranjem se vracaju u sigurnost concealment-a. Na centru jedan vod Bersaglieri se kroz kukuruz priblizava drugom objektivu na centru koji ostaje u njihovom posedu do kraja partije.

Potez2
USA – dolazi i drugi recon vod iz reserve koji se parkira nadomak Autoblinda u USA pozadini i uspeva da bailuje 1 armoured car. Desni vod Vod Stuarta manevrise takodje ka pozadini i puca u Autoblinde i bailu-je preostale dve (los firepower). Shermani stoje u mestu i pucaju na M14/41 pri cemu 2 tenkica stradaju. Levi vod Stuarta se sramezljivo priblizava ivici sume, zabrinut oko podosta AT orudja koja cekaju sa druge strane. Artiljerija pinuje par vodova. 3 aviona koja su dosla pozicioniraju se iznad Carro Commando + Semo koje i ubijaju, ali preostali Semo prolazi moral i ostaje na tabli.

ITA – iz reserve dolazi Para Demolisher vod koji takodje ide na desnoj strani u USA pozadinu i flamerima ubija i tera sa table USA recon vod koji se obrusio na Autoblinde. Vod M14/41 tenkova se dalje priblizava pesadiji i recon vodu, zasipa ih kisom metaka iz mitraljeza ali bez veceg efekta. Pak-ovi se pomeraju unapred da bi imali range do Shermana – rezultat 1iC bailovan i jedan Sherman iz voda unisten. Semovente pucaju na Shermane i uspevaju samo da bail-uju jednog, nakon cega Zubor uspeva da prodje platoon morale za iste. Autoblinde koje su uspele da se odbail-ju (2 od 3) unistavaju ili bail-uju 1 Preista. Na levom krilu bez znacajnih desavanja.

Potez3
USA – 5 Stuarta na levom ITA krilu odlucuju da izadju iz concealment iza sume i da probaju da uniste neki od Mardera, pouzdajuci se u armoured mortare za bacanje smoke-a preko Para AT gun-ova, sto ce se pokazati kao jedan od kriticnih momenata partije (pre nego sto neko pomene Zuborovu ishitrenost :D istina je da gde god bi Stuarti potencijalno krenuli cekalo bi ih podosta AT orudja koja bi mogla biti smrtonosna za iste ...). Armoured mortari i pored povoljnog smera vetra ne uspevaju da bace smoke na sesticu na Para AT koji imaju clear line of sight i range do Stuarta koji uspevaju samo da bail-uju jednog Mardera. Kombinovana vatra artiljerije, aviona i jos ponecega uspeva da ubije gun-ove iz PaK voda koji su se pomerili iz foxholes, isti padaju moral i beze sa table u Zrenjanin ( :D uzajmio sam par figura od Vlade). 2iC Sherman + jos neko pucaju po M14/41 koji su se priblizii da contest-uju objektiv na centru koji drze ameri i teraju ostatak tog voda sa table.

ITA – Na levom krilu Para AT i Marderi ubijaju 2 i bailuju 3 Stuarta, ali Zubor prolazi platoon morale za iste. Preziveli Semovente se priblizava da contestuje American held objektiv na centru table. Artiljerije ubijaju par postolja pesadije i pinuju par vodova, koje zubor u narednom potezu uspesno od-pinjava . Autoblinde u pozadini pucaju po manjem vodu Priestova (na kraju partije su bila 2 ubijena SPA vozila). Osim ovoga 3 potez nije bas bio naklonjen talijanima.


Potez4
USA – ameri prave drugu veliku gresku time sto priblizavaju preostala 2 shermana + 2iC u domet Bersaglieri AT i male artiljerije koja ima solidan direct fire i pri tome unistavaju jedan preostali Semovente koji je kontestovao objektiv na centru table i jedan AT gun. U pozadini Stuarti unistavaju 2 autoblinde ali preostala uspeva da prodje platoon morale. Jedan Scott + pridruzeni observer assault-uju preostale Para demolishere (4 postolja) od kojih jedno i ubijaju – Demolisheri se motivisu, ubijaju observer i teraju Scott-a u beg. Na levom krilu 2 Stuarta koji su uspeli da se odbail-uju ne uspevaju nista posebno da urade. 1iC ostaje bailovan od 2 poteza.

ITA – Para demolisher vod ostaje pinovan u USA pozadini na dohvat 5 Stuarta i 3 team recon voda koji je ukopan oko centralnog objektiva jos od pocetka partije. Pored ostalih stvari (preosala Autoblinda uspeva da ubije ili bail-uje jos jednog Priesta, a artiljerija uspeva da ubije poslednjeg preostalog operativnog Scott-a) desava se i sledece: na levom krilu Para AT i Marderi uspevaju da dokrajce vod Stuarta (jedan preostali bezi sa table); na desnom krilu 2 guna male artiljerije i 3 Bersaglieri obasipaju paljbu po 2 Shermana od kojih je jedan nesmotreno okrenuo turret ledjima da bi unistio Semovente – brdo hitaca promasuje, za preostale Zubor baca sve save-ove, ali jedan hitac AT7 u prednji armour 6 drugog Shermana pokazace se kao odlucujuci .... Zubor baca keca, ja prolazim firepower i 1 Sherman je bailovan, nakon cega Zubor baca i pada platoon morale i Shermani beze sa table ... Uh :P

Potez 5
USA – posto su unistena 2 od 3 voda u Armoured combat company, bailovani 1iC baca motivation roll za combat company i ne prolazi nakon cega vod od 5 stuarta i 1iC+2iC beze sa table – nakon ovoga jenkiji odlucuju da su dalji pokusaji za ostvarenje pobede uzaludni s obzirom da im je udarna ostrica unistena/dala se u bezaniju, predaju bojno bolje hrabrim spaghetti eater-ima i povlace se radi konsolidacije do sledeceg obracuna ..... :roll:

Talijani sa malobrojnim svapskim saveznicima proslavljaju veliku pobedu uz obilje Chianti-ja :-({|=

Poeni USA ITA
Turn1 3 2
Turn 2 3 3
Turn3 2 3
Turn 4 2 3

Total 10 11

ITA gubici – Combat: none; Support: vod M14/41, vod Semovente, vod PaK-ova
USA gubici – Combat: vod Shermana, vod Stuarta; Support: 2 x Recon vodova, vod Scott-ova

P.S. Sad primetih da ce verovatno biti slovnih/gramatickih gresaka zbog auto correct-a u Wordu :lol:

P.S. 2 Zubor ce valjda postaviti par fotki kad stigne ... :mrgreen:
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Battle reports

Post by žubor »

Imam ukupno 4 polu-korisne slike ...

ali pre slika ... par opservacija

Realno, mislim da nikada u zivotu (u ni jednom sistemu koji sam igrao) nisam odigrao partiju losije nego juce ...

Sve je pocelo jos kod kuce :D tokom pravljena listi ... jer:

My ingenious idea je bila da igram sa tri recona (svaki sa 3 postolja i 3 vozila) sa guza napadnem artiljeriju i "utepam" je u HTH.
Da sam se udubio u pravila video bih ta to ne ide tako jer se rezerve moraju postaviti par 8" od neprijatelja ...
To isto nisam znao (tj. prevideo sam) prilikom postavljanja pa sam se psotavio okvirno 14" od ivica table kako me Mikanovi padobranci ne bi mogli assaultovati iz rezerve (a mogao sam se postaviti na tako da ne mogu ni da dodju) ...
Zatim ...
U listu sam stavio 3 x Priest, 6 x Priest, Mortare i Scotove ... samo SKOT :D moze da se osloni na Trained Artillery :-(
Idemo dalje ...
Na pola postavljanja ... Mikaan me "obavestio" da se cela kompanija mora postaviti unutar 32" od njihovog CiC-a ... e tu sam napravio sledecu gresku jer sam onda jedan uinfanty platoon samo "nabacao" jer cu ih pomerati u sledecm krugu ... (kako su se pomerali, izgubili su GtG/Conseald/Buletproof cover i ginuli jedan po jedan ili par po par :-().
Onda su na red dosli Tenkovi ... tu Zubor nastavlja da se postavlja kao da je pod dejstvom teskih droga i stavlja jedne Stuarte na jedno krilo, HQ na 32" od njih a na drugo krilo idu Shermani i Stuarti ... Skotove sam postavio tako da ih moram pomerati kako bi mogu bilo sta uraditi (retarded 8O)
Jedina "svetla tacka" postavljanja je postavljanje jedne Recon jedinice tako da o'ma' zauzme objectiv ... Yeah Baby 3:2 za Zubora u prvom krugu ... ali recimo da je i svetla tacka imala svoje tamne strane ... Recon sam postavio sa "svoje strane" objectiva ... a mogao sam i sa suprotne ... da su bili sa suprotne ... Mikaanovi papirni tenkovi ne bi mogli da konestuju objectiv jer mu ne bi mogli prici na 4" bez assaultovanja ...

A onda je bitka pocela ... i greske su se nastavljale ...
Sve je bilo u stilu ... hoce kaki ... nece kaki ... ma kakice al do pola :-(
Tj ja bih uradio to i to ... za to mi trebaju 3 unita ... ali se plasim ... pa posaljem jedan ... a jedan to sam ne moze da obavi ...
S druge Strane Mikaan je znao sta je hteo i kada je hteo isao je do kraja :applause:

Mislim da je ovo jedna od retkih bitaka u kojoj Ameri nisu koristili smoke!!! Tj. pokusao sam jednom, smoke nije dosao 8O i na tome se zavrsilo ...

Ne vezano za moje greske ... mislim da je Total War veoma dobar ukoliko imas dovoljno ukopane pesadije da cuvaju tvoje objective ... Mislim da moji Amerikanci definitivno nisu optimizovani za Total War ... no sta je tu je ... to me nece spreciti da probam opet :-) ali sa 3 pesadijska unita!!! (ali onda nema recon ... jbg)

Ajd jos jedan osvrt na Army listu

Umesto
Harmona
2 x Recona (ajd jedan nek ostane :D)
3 x Priest (iz jedinice od 6)
AA
nekih 440 poena ...

Mogao sam recimo ubaciti jos jedne Shermane .... ili upgradevotai jedne Stuarte u Shermane + dodati inzinjere ....

....

Konacno, evo i slicica :D

Image

Mi Smo CT!!! (ostatak bagre FV & CV)
Image

Image

Image
Image
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Battle reports

Post by žubor »

Umalo da zaboravim ... dogodila se pak, sa Zuborove tacke gledista, i jedna SVETLA TACKA subotnje Total War bitke ...
Bata Bole se pojavio ... bacio pogled na tablu konstatovao kako to sve "mnogo dobro izgleda" i poceo da masta o Ruskim Tenkovima :D i kako do istih stici :-)
Image
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: Battle reports

Post by Mikaan »

žubor wrote:Umalo da zaboravim ... dogodila se pak, sa Zuborove tacke gledista, i jedna SVETLA TACKA subotnje Total War bitke ...
Bata Bole se pojavio ... bacio pogled na tablu konstatovao kako to sve "mnogo dobro izgleda" i poceo da masta o Ruskim Tenkovima :D i kako do istih stici :-)
Pa da znas da bi mogao da razmisli i o npr. Britancima (pogotovo LW a mozda i Para) ... :wink: . Njih definitivno manjka u svakom pogledu. Sovjeta ima sve vise i vise, i mahom bi svi da vozikaju tenkice :lol:.
User avatar
Chempress
Posts: 401
Joined: Wed Jun 11, 2008 11:27 am
Location: Standard

Re: Battle reports

Post by Chempress »

steta sto nem jos fotki, da se vide lepi padobranci! :D
izgleda da je bilo ludilo! :D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Battle reports

Post by Dzon Vejn »

žubor wrote:Umalo da zaboravim ... dogodila se pak, sa Zuborove tacke gledista, i jedna SVETLA TACKA subotnje Total War bitke ...
Bata Bole se pojavio ... bacio pogled na tablu konstatovao kako to sve "mnogo dobro izgleda" i poceo da masta o Ruskim Tenkovima :D i kako do istih stici :-)
Mora da je na LOTRO-u bio downtime :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Battle reports

Post by Skobra »

Umesto
Harmona
2 x Recona (ajd jedan nek ostane )
3 x Priest (iz jedinice od 6)
AA
nekih 440 poena
Mislim da bi ti ovo bila definitivno bolja lista... ali sta ces kad vi ameri patite od pita oruzja :wink:
pa sam se psotavio okvirno 14" od ivica table kako me Mikanovi padobranci ne bi mogli assaultovati iz rezerve (a mogao sam se postaviti na tako da ne mogu ni da dodju) ...
men ise bas cini da je ovaj tvoj setup na 14" (ili cak ako moze 16"+) odlicna ideja... mada pitanje jel to moze da se izvede. Po nekoj skici iz TW tabla treba da je 72" x 96"... mislim da sigil table nisu tolike...

U svakom slucaju teren izgleda odlicno a cini mi se da ste se i vi fino zabavili. Par pitanja:
1. Koliko je trajalo sve to ukupno (postavljanje, turnovi...)
2. Ima li ko (citaj Pedja) da oce da oprobamo SSSR vs svabe u TW?
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Battle reports

Post by meloras »

Igrao bi ja kao rus tw.Koji period?Mozda bih proxovao neku sitnicu posto sam jos uvek malkice ogranicen modelima?Koliko poena?Kada? (od ovog poslednjeg sve zavisi za mene)
Locked

Return to “Flames of War”