ISTORIJSKE RATNE IGRE

Moderator: Moderators

Locked
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

ISTORIJSKE RATNE IGRE

Post by srebrni vitez »

Има ли неког кога занимају историјске ратне игре - Наполеонови ратови, Амерички грађански рат, Други светски рат и томе слично?
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Igre istorijske

Post by jorgurt hlebozvak »

Evo mene interesuje. A kako se to igra? Jel ima tu zmajeva i vilenjaka?
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Ама Јоргурте, нема их да их бијемо (или нешто друго са комбинацијом сугласника ј-б-м) кад су нежни и крхки, али има шваба и наших. А нема ни змајова, него авијона и топова и тако све нечег лепог.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Mene zanima Drugi svetski rat - inace, najkonfuzniji od svih ratova - Naši i Švabe protiv Švaba i Naših! :D
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

E, znam da Peða Kandiæ (Peða Vampir ZR) sprema grèko-persijske ratove sa plastiènim zvezdinim figurama, a po GW ancient battles pravilima. Mislim da æe uprilièiti jednu bitèicu kod mene, za koji dan. Ako je neko zainteresovan za ovaj period, mogu da ga povežem sa èovekom.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

По којим правилима?
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

srebrni vitez wrote:По којим правилима?
Па зар ниси видео??? По ВВХ "Анциент баттлес" :lol: :lol: :lol:
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Dakle, antièkim bitkama po WH ancient battles pravilima se prikljuèujemo Zulufiæ i ja!!! Ako ima još zainteresovanih, neka nam se slobodno jave. Trenutno se dogovaramo oko velièina postolja, buduæi da je u pravilima navedeno da bi standardna velièina za 25-28mm figure 20x20mm, a za one od 15-20 mm 15x15mm. Pošto igramo sa plastiènim, mahom Zvezdinim figurama, ova manja su prihvatljivija. Shodno tome, èarkaška (skirmishing units) postolja su 20x20mm, a konjièka 20x45mm. Neka me neko ispravi ako sam pogrešio.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Anticke bitke

Post by jorgurt hlebozvak »

Super. I onda ce Persijanci krenuti na Makedonce. I Makedonci ce krenuti na Persijance. I sresce se na sredini table. I smarace se oko 2 sata u bliskoj borbi. I onda ce jedan od igraca da baci nesto losije kocke od svog protivnika, i raspace mu se front, a protivnik ce ga goniti i stici i pobiti mu cele jedinice. I onda ce jos da tvrdi kako je bolji strateg od onoga ko ima manje srece na kocki, a da ovaj nema pojma da igra. Ili ce se sresti na sredini table, mlatiti 2-2,5 sata i nikom nista. Nereseno. Ili varijanta B: Jedan ce da postavi linije strelaca, a drugi ce krenuti peske i na konjima na njega. I onda ce linija strelaca da pomlati ovog sto ide peske i na konjima. Osim ako gomila idiota ne stigne do pomenutih linija. Onda vise nema linije. I onda je ovaj drugi vojnicki genije, samo zato sto je bacao dobre kocke na proveri morala zbog izgubljene 1/4 jedinica. Varijanta C: Obojica ce postaviti linije strelaca i smarati sebe i publiku 2-2,5 sata. Vec sam se smorio. Ziveo Confrontation!!!
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

To tako ide kada igraš po klasiènim war gamming pravilima tipa DBA ili nešto slièno, ali je ovo ipak varhamer!!! Drugo, neæemo igrati sa milionima figurica, veæ onako sportski 100-150 modela (što mu doðe otprilike 3-4 kutije plastikanaca!!!). Mislim da æe biti zabavno, a i malkice realistiènije nego WH :wink: Što se tièe Confronta, tu se sasvim slažem!!!
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Далеко боља раздобља су Наполеонови ратови (предлажем Ерфиксова), Амерички грађански рат (предлажем Џони Реб) и Други светски рат (предлажем Армор команд, за 1:300). Догађања су врло верно приказана и врло динамична.

Ворхемер правила за Антику нисам видео и надам се да немају мана од којих болује фантазија, то јест, да имају проверу морала пред јуриш и да постоји ланац командовања.

Иначе, велике античке битке заиста теже да играчима буду досадне, или да не одражавају дух времена.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

O tome ti pricam

Post by jorgurt hlebozvak »

Pa o warhammer-u ti i pricam!!! To mi je u poslednje vreme smaranje, jer se nista posebno ne desava do nekog 3. poteza. Sto se kutija tice, ne znam kako Rusi prave kutiju npr. pesadije, ali znam da ovi zapadnjaci imaju do 50% figura koje su vizuelano prihvatljive za igrace. Masa njih je u "idiotskim" pozama. Narocito je to slucaj kad stave tri ranjenika, cetiri bolnicara i dvoja nosila. A kao ima 48-50 modela. Operativno nemas vise od 25-30 modela. Igraci istorijskih igara vole jedinicu ciji su svi modeli u istoj pozi. Zamisljam falangu sa pet pajkova, trojicom stralaca, cetiri prackasa itd. Dok formiras tri, cetiri jedinice, treba ti najmanje 7-10 kutija.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Чак ни састав кутије не мора да буде велики проблем, ако је кутија избалансирана и пропорционална. Али у главном си у праву. У пластици често има неупотребљивих фигура. Додуше, колико сам погледао Звездину понуду, они одскачу по квалитету у односу на друге.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Zvazda

Post by jorgurt hlebozvak »

Konacno si priznao! Zvezda odskace po kvalitetu!!! Hvala, hvala!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Glavni problem jeste u samom periodu i pravilima. Prekljuce je kod Olivera covek jasno rekao da su pravila kopija warhammer-a, bez magije. Znaci, nema lanca komanovanja, nema provere morala pre jurisa, kontrajurisa i sl.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Zvazda

Post by novot »

jorgurt hlebozvak wrote:Konacno si priznao! Zvezda odskace po kvalitetu!!! Hvala, hvala!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Glavni problem jeste u samom periodu i pravilima. Prekljuce je kod Olivera covek jasno rekao da su pravila kopija warhammer-a, bez magije. Znaci, nema lanca komanovanja, nema provere morala pre jurisa, kontrajurisa i sl.
Da, Zvezdine kutije su izbalansirane, bez beskorisnih poza, pošto su figure pravljene za njihov war game sistem. Kada dobiješ grèku pešadiju, dobiješ proporcionalno hoplite, kopljanike, èarkaše, jednu komandu itd. Bez onih koji lamentiraju nad sudbom hudom, èaèkaju nos kopljem ili skrušeno sede na proplanku :lol: Kakav lanac komande u antièko doba??? Pa vodja pokrene jedinicu, ona krene, udari i to je to!!! Da ti ne bi jedinice veze i poljske telefone, A :lol: :lol: :lol:
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

1. Јоргурте, ништа ја не признајем! :)

2. Новоте, постоје гласоноше, сигнализација и унапред припремљен план битке. У противном, враћамо се на Вархамер ФБ, који јесте занимљив и врло пристојан систем за игру, али који са историјским ратним играма, по својој суштини нема исувише додирних тачака.

А ко зна, можда Звезда и прави Александров пољски телефон (мада овај никад није освајао Пољску). :)
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Da ti bi to zakomplikovao toliko, da bi samo ti znao da odigraš koju bitku i to sam protiv sebe- bar si siguran da bi tada pobedio :lol: :lol: :lol: Kakvi telali i ostale trice- važno je da se rola i da se ljudi zabavljaju :wink:
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Rolanje

Post by jorgurt hlebozvak »

Ako je vazno da se rola, onda mozemo da igramo i "Jamb" I tu se kockice rolaju. Pa i tu postoji "strategija"
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Post by Duc d' Elchingen »

Zavisi sta covek trazi od pravila po kojima igra. Ako mu je manje vise svejedno i ako mu je svejedno sta igra WH je pravi izbor. Ako pri tom jos i nadje nekoga ko nema farmu zmajeva ili fabriku topova i tenkova jos bolje, mozda ce cak i uzivati u igri.
Ako stvarno zeli da se oproba u takticko-strateskoj igri sa figurama morace da proba prave istorijske bitke.
Igrao sam WH Ancient i ima iste boljke kao i klasican WH da ne napominjem sto ti oficiri uopste nisu potrebni! Bas bih voleo da vidim neko vojsku od pamtiveka na ovamo kako bi funkcionisala bez oficira.
User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Re: Rolanje

Post by Aman »

jorgurt hlebozvak wrote:Ako je vazno da se rola, ..."
Pa u sustini ako je bitno da se rola, onda mozemo i ispred zgrade u parku...
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Поздрав Војводи од Елхингена!

Добре ратне игре зависе, између осталог, добрим делом од тога како је представљен ланац командовања. И по томе се понајвише разликују од фантазије. Уосталом, Ворхемер је гранични случај између чарке и тактичке ратне игре. И озбиљно му недостају провере морала и хијерархијска лествица да би био још уверљивији.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

A samim tim i do zla boga dosadniji!!! :lol: :lol: :lol:
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Ма да... Живео Човече не љути се!
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Postoji nesto sto se zove 'granica'. Sad, do te granice komplikovanosti igre postaju sve zanimljivije i zanimljivije, a nakon te granice, naravno, sve manje. Naravno, pitanje gde je granica, a i ona se verovatno menja sa zahtevima igraca i vremena...
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Da, naravno- ni previše komplikovano, ni previše lagano. Ali to je, kao i veæina stvari u životu individualno. Buduæi da smo svi igraèi ratnih i drugih fantazijsko/sf-ovskih igara, samo se po sebi podrazumeva da nismo preterano naklonjeni odveæ lakim igrama, da ne kažem "prostim".Ali, kao što ti reèe, dokle ide granica komplikovanosti??? Što se mene lièno tièe, ne mnogo daleko, buduæi da me zamara pamtiti bezbroj pravila, modifikatora, praæenje pregršt tabela, grafikona i sl. Umerena pravila, rekreativno igranje, bojenje figura- to su po meni èinioci war gamminga.
I da: živeo èoveèe ne ljuti se :lol: :lol: :lol:
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Post by Duc d' Elchingen »

Kada je rec o istorijskim bitkama pravila moraju da budu relativno komplikovana, ali nista sto se ne moze nauciti posle par partija. Jednostavno mora se na neki nacin predstaviti da je svaki covek individua i da se bore u formacijama od 500-800 ljudi. Postoji jako mnogo stvari koje uticu na borbenu sposobnost te jedinice a to se ne moze resiti prostim 2D6 pa ako je zbir manji onda si OK a ako ne piskan si, bez obzira sta se desava oko tebe.
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Ето, хтедосмо играти Наполеона у 6мм крајем седмице у Грифону, али је извесни решио да нам ускрати гостопримство, јер, наводно, путује. А знамо ми ко у ова времена може да путује... Нећемо га именовати, али чуо сам да и тамо где путује има ситне деце. Па ти види за кога и са ким тај ради. И чиме маскира своје мрачно деловање. :D :D :D
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

srebrni vitez wrote:Ето, хтедосмо играти Наполеона у 6мм крајем седмице у Грифону, али је извесни решио да нам ускрати гостопримство, јер, наводно, путује. А знамо ми ко у ова времена може да путује... Нећемо га именовати, али чуо сам да и тамо где путује има ситне деце. Па ти види за кога и са ким тај ради. И чиме маскира своје мрачно деловање. :D :D :D
Bone Giantima i ponekim Skeletal Giantom?
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

srebrni vitez wrote:Ето, хтедосмо играти Наполеона у 6мм крајем седмице у Грифону, али је извесни решио да нам ускрати гостопримство, јер, наводно, путује.
Ne navodno i ne uskrati, veæ eventualno odloži!!! I ne, da sam u Bgd-u za vikend, kao što nisam, ne biste svakako igrali Napaleona, veæ bi bio turnir u Star Wars-u. A sad, buduci da malko idemo van topica, sve ovo si mogao da postuješ na "Ostali klubovi- Grifon".
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

novot wrote:...ne uskrati, veæ eventualno odloži!!! I ne, da sam u Bgd-u za vikend, kao što nisam, ne biste svakako igrali Napaleona, veæ bi bio turnir u Star Wars-u.
E - то! А да имам 6 година, а не 6мм фигуре, било би другачије...
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Onda bi se mozda ponasao zrelije
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

шес по шес тријесшес
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Koliko sam imao prilike da vidim, veoma su realna pravila koje je izbacila na trziste bas "Zvezda", zahvaljujuci Oliveru domogao sam se fotokopije i osim sto su pravila realnija od WH Ancient Battles mnogo su i kraca. Osim WH AB, i Zvezdinog Age Of Battles, dolazi u obzir i De Bellis... na moju srecu imam sve to u ovom ili onom obliku (pdf) pa ako nekome treba neka me kontaktira. Ovde (Zrenjanin) se spremamo da krenemo sa WWII i u fazi smo nabavke Operation Overlord (by Italeri) koji bi trebao biti zabavan i revolucionaran u odnosu na druge igre sa tom tematikom. Nabavio sam i po nesto sa Flames Of War ali jos uvek nemamo osnovnu knjigu za taj sistem i ne bih mogao nista reci o njemu (iskreno procitao sam par kritika i nisam se bas nesto odusevio, mada je sistem vrlo popularan i veoma nalik GW proizvodima). Treci sitem za WWII je BlitzkriegCommander ali nigde nisam uspeo naci knjigu (porodaju je samo preko PayPal-a) kritike su ok a "skinuo" sam i neku light verziju koja izgleda ok. Flames Of War i BlitzkriegCommander za razliku od Operation Overlord igre zahtevaju mnogo vise figura i vozila. Pretpostavljam da vam je jasno zasto smo se odlucili za OO 8) . Toliko od mene za ovaj put. Zainteresirani da mi se jave na e-mail pa da razmenimo uputstva, iskustva itd isl...
Locked

Return to “Ostale igre & Razno”