BOARD GAMES

Moderator: Moderators

User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Ma mene uzasno nervira svaki CCG :wink:
IGre koje ukljucuju diplomatiju su cool, ali samo ako svi ukljuceni u igru shvataju da je svako tu da pobedi a ne da ispadne dobra vila

Ova ti je na mestu - osim ako i dobra vila ima sanse da pobedi :D
Moze! Ja sam igrao ranije (neku iskopiranu verziju) i bilo je ekstra zabavno... Baci poruku gde bi igrali? Inace uskoro sklapam bfg flotu pa mozemo partijicu
Hajde da vidim kako stojim sa vremenom za vikend - samo sam preleteo pravila ali mislim da preporucuju 6 igraca
mladjano bugarce
Posts: 449
Joined: Thu Feb 19, 2004 4:48 pm

Post by mladjano bugarce »

Moje vidjenje, a i iskustvo igranja board gameova je sledece: Ideja je da se skupi drustvo i provede 4-6h zanimajuci se. Ako svi igraju samo na pobedu obicno neko ispadne u prvih 45min(i onda se smara narednih 5h) a ostali se onda ne verujuci nikom utvrdjuju do besvesti. Meni to jednostavno ne prija.

I da, naravno da dobra vila ima sanse da pobedi! :wink:
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Pa ako vidis da ces da propadnes onda postanes vazal mocniku - i to je diplomatija :D

nego jel tebi stigao GreyHawk?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Komentar za VtES CCG nije bio tu da bi akcentovao "CCG" nego mi je bila najbolja ilustracija za igru sa visokim faktorom diplomatije. Trebalo je, u stvari, da spomenem Diplomacy. No, nebitno.

Svaka igra ima neku svoju startnu premisu koja, ako se krsi, igra prestaje da bude zabavna. Kada igramo Iluminate (ne-CCG varjantu) svima je jasno da pored toga sto svako pokusava da pobedi, postoji i "greater good" stola. A to je da onaj ko pobedjuje treba da dobije saksiju po glavi, jer nikome osim njemu ne odgovara da on pobedi. A onda postoji jedan lik koji svaki put kad igra Iluminate sklanja sve pare sa glavne zavere da nikada ne bi bio u situaciji da moze da da pare kada se ujedinimo zarad "greater good" cilja. To jeste validno, ali u potpunosti ubija koncept igre i predstavlja jednu od onih situacija kada ja jednostavno ustanem, malo se derem i zakljucim da vise nikada necu da igram sa takvim covekom. Mislim da bi bila slicna situacija kada bi igra sa nekim ko u A Game of Thrones odluci da od pocetka igra zajedno sa nekim drugim igracem - nije da nije validna opcija, samo onda vise ne igramo GoT nego nesto deseto, sto ja necu da igram.

Tako da, mozda "dobra vila" ima sanse da pobedi. Ali ako oces da igras zajendo sa svojim drugom protiv ostatka stola, pa na kraju se sam ovas dvojica pobijete za prvo i drugo mesto, kvaris mi igru i ne zelim da igram sa tobom.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
mladjano bugarce
Posts: 449
Joined: Thu Feb 19, 2004 4:48 pm

Post by mladjano bugarce »

Svako ima svoje vidjenje sta mu je zabavno a naravno da o tome ne vredi raspravljati.

Skoba igra stize za par nedelja pa cemo da se izigramo! Inace igra je takva da smo je igrali jednom nedeljno nekih tri cetiri godine.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

E nesto sam morao da testiram kako se otvara forum (nije da mi je trebao, trebalo mi je samo da znam kako se to radi...ima tema u druzenje thread-u), ali kad je vec otvoren pade mi na pamet da bi mogao da se koristi za PBEM (iliti PBF :lol: ) igranje board game-ova, pa me interesuje da li ima zainteresovanih za ovo... Ako ima, mogao bih stvarno da podignem taj forum za tu svrhu? Recimo Puerto Rico moze vrlo lako da se prebaci na forum, a verovatno ima i jos igara koje bi mogle lako (neke naravno ne mogu...)... A to je idealno za nas koji recimo nemamo nista da radimo na poslu :P
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

daklem ovako, ja sam krenuo sa tim pravljenjem foruma, a vi vidite sta cete :P

edit:

adresa je:

http://www.phpbbplanet.com/wwwtestiramforu

edit2: ako neko zeli jos neke igre da oprobamo kako ce da ide, samo javite, otvoricu novu kategoriju....

edit3: ovim putem pozivam sve zainteresovane da oprobamo partiju u 5 igraca :)... nikola, tebe prvog ocekujem :P
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

Ili ipak ne, a? cini se da se drugima ovo ne cini kao brilijantna ideja :P
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ja prosto moram da podelim odusevljenje sa sirim auditorijumom - Arkham Horror je neverovatno sjajna igra. Stvarno dugo vremena nisam bio toliko odusevljen nekom drustvenom igrom. Vr'.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
FGSerbia
Posts: 660
Joined: Fri Feb 09, 2007 2:20 pm
Location: Beograd
Contact:

FGS Newsletter

Post by FGSerbia »

For the latest information on boardgames available from Fantasy Games Serbia please send an email to [email protected]
This will get you onto the mailing lists for latest editions and news.
Thanks,
Rick
m.ACA.k

Post by m.ACA.k »

Dawngreeter wrote:Ja prosto moram da podelim odusevljenje sa sirim auditorijumom - Arkham Horror je neverovatno sjajna igra. Stvarno dugo vremena nisam bio toliko odusevljen nekom drustvenom igrom. Vr'.
i meni se skroz dopala, fantasticno izgleda i ima super mapu, takodje je super sto svi igraci igraju protiv igre, te se stvarno mzoe iskupiti 5 ljudi i ZAJEDNO uzivati u igri, bez ubadanja noza u ledja.............

Za to postoji Game of trones : )
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Post by xclub »

Ili RUNEBOUND sa dodacima....

Inace Arkam horor - sa dodatkom je MAMA, dunvich cuda pravi, dobijate questove imate i manije, i odvratne creature koji se stalno iznova vracaju...
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Bas sam jutros gledao newsletter od Fantasy Games Serbia gde za sledeci mesec najavljuju Tide of Iron, a to me podseti da sam se pre jedno mesec dana bas nalozio na igru kad sam gledao Fantasy Flight sajt. Jel video neko to cudo? Ako nije, evo direktnog linka: http://www.fantasyflightgames.com/tideofiron_td01.html

Kvazilion plasticnih jedinica (u stvari, 216), dosta mapa, itd. Meni nekako izgleda kao totalno fina varjanta za nas kojima koncept stonih strateskih igara izgleda cool al' nemamo zivaca za farbanje i sastavljanje vojski za 'klasicne' wargaming sisteme. Najavljena cena kod nas u FGS-u je 6500 din. sto bas i nije malo, al' ga nekako stavlja u standardnu kategoriju 'velikih' board game-ova.

Jel ima jos neko kome to izgleda zanimljivo il' sam ja jedini pacenik?
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
žubor
Posts: 1893
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Post by žubor »

Dawngreeter wrote:Bas sam jutros gledao newsletter od Fantasy Games Serbia gde za sledeci mesec najavljuju Tide of Iron, a to me podseti da sam se pre jedno mesec dana bas nalozio na igru kad sam gledao Fantasy Flight sajt. Jel video neko to cudo? Ako nije, evo direktnog linka: http://www.fantasyflightgames.com/tideofiron_td01.html

Kvazilion plasticnih jedinica (u stvari, 216), dosta mapa, itd. Meni nekako izgleda kao totalno fina varjanta za nas kojima koncept stonih strateskih igara izgleda cool al' nemamo zivaca za farbanje i sastavljanje vojski za 'klasicne' wargaming sisteme. Najavljena cena kod nas u FGS-u je 6500 din. sto bas i nije malo, al' ga nekako stavlja u standardnu kategoriju 'velikih' board game-ova.

Jel ima jos neko kome to izgleda zanimljivo il' sam ja jedini pacenik?
Meni ovo izgleda odlicno ... narocito sada kada sam okupiran Drugim Svetskim Ratom ... Super je i to sto ce biti expanzija sa dodatnim vojsakama ...
Image
User avatar
FGSerbia
Posts: 660
Joined: Fri Feb 09, 2007 2:20 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by FGSerbia »

Dawngreeter,
As you know I was advocating BattleLore over Tide of Iron.

It's not just me - many people agree:
http://boardgames.about.com/od/toppicks ... _board.htm

Ok - you're right I am a drug dealer
User avatar
FGSerbia
Posts: 660
Joined: Fri Feb 09, 2007 2:20 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by FGSerbia »

User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Upon closer (and then closer still, and then way too detailed) examination, I think I will wholeheartedly start preaching BattleLore. I think I read everything there is to read about the game on the net and... it seems like the perfect product for the likes of me. Seems I'll have to end up getting me one of those ASAP :D
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
FGSerbia
Posts: 660
Joined: Fri Feb 09, 2007 2:20 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by FGSerbia »

And you don't want the game about shearing sheep?!?!?!?
User avatar
FGSerbia
Posts: 660
Joined: Fri Feb 09, 2007 2:20 pm
Location: Beograd
Contact:

New Boardgame from White Wolf

Post by FGSerbia »

Next week sees the release of the brand new boardgame from White Wolf
EXALTED: WAR OF THE THRONE (RRP 5850 din)
http://secure1.white-wolf.com/catalog/p ... cts_id=862
We have received a special promotion price on these and can let them go for 4000 din (33% discount).
Thanks,
Rick
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

Danas je u moje ruke legao i princess of florence... iako nisam igrao jos uvek, procitao sam pravila i cini mi se kao dosta dobra igra... Evo uporedjenja sa Puerto Rico kao igrom koja je definitivni favorit:

randomaticnost svake sledece partije: ista ili mozda cak i veca od puerto rico
luck factor: postoji ali u zanemarljivoj kolicini... Isto ili manje nego u age of steam
igraca: 3-5
broj opcija: veci nego u puerto rico, manji nego u age of steam

U subotu bih trebao da odigram i prvu partiju, pa ce da javim vise detalja
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

Tide of Iron nije neshto, a i ne svidja mi se cela WWII tema... BattleLore je mnogo bolje uradjena IMHO... ne svidja mi se shto vetj planiraju 10 ekspanzija, al shta tjesh...

shear panic je takodje do jaja jer, jel' te, ne mozh' da se brute-forceuje pobeda vetj je svaka partija drugachija... i zavisi od igracha :D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

Ja samo da kazem da smo igrali Princess of florence u subotu... i nedelju... i danas igramo :lol: ... Mislim da trenutno nisam siguran da li ce puerto rico pasti na 2. mesto na mojoj listi... igra je starno ekstra.

Velika prednost u odnosu na puerto rico je sto ako ispred tebe sedi igrac koji ne zna dobro da igra, ti neces biti bolji od ostalih igraca. Sa druge strane ima minorni luck elemenat (u tome sto vuces kartice), ali sa druge strane, od 4 gomile sa koje mozes da vuces kartice, na 1 su sve kartice iste, na 2 gomile vuces 5 kartica, pa biras 1 a ostale 4 vratis na dno (tako da je ono 90% sigurno da ces dobiti barem nesto sto ti treba), i samo sa jedne gomile vuces prvu kartu (gomila sa profesijama). Cilj je u sustini spustiti sto vise profesija na tablu. Kako u 5 igraca, ostane samo 6 profesija na tabli, to znaci da one nestanu posle prvog kruga, tako da imas dosta vremena da pripremis svaku od njih da izbacis (tako da onaj mali element srece, zaista postaje irelevantan). Sto vise krugova prolazi to je teze spustiti profesiju, ali i vise para/victory poena dobijas. Medjutim, cilj ti je i dalje da spustis sve karte koje imas (jer je bolje dobiti X victory poena nego nista).

Vrlo je dinamicna igra, brzo se zavrsava (oko 1 sat u 3 igraca, nesto vise u 4, i oko 1 sat i 40 min u 5 igraca), a veoma interesantna. Ima gomila opcija na koje mozes da igras, tako da je svaki put totalno drugacije (generalno, od pocetne ruke ti zavisi kako ces igrati...)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

cthulu / descent anyone ? :) komentari itd, dok ne izadje neshto novo dobro divlje :)
User avatar
berserker
Posts: 40
Joined: Sun Dec 07, 2003 11:27 pm

Post by berserker »

Descent nam je odlicno legao. Instant akcija, kao pojednostavljeni RPG (ali ovde se bar podrazumeva da je u pitanju hack&slash, a ne kao DnD gde kupis knjige za 100e, bijes glavu oko pravila i na kraju opet radis isti takav h&s). Dakle, za descent mi uopste nije zao para, cak sam kupio i prvi expansion, koji je poprilicno ispunio moja ocekivanja (ali jos vise ocekivanja mog buraza, koji nam vodi,s obziorm da je DM dobio najpoganije moguce stvari). Prvi put posle 10 godina uspeli smo da skupimo ekipu koja se redovno igra, iako svi imamo redovne obaveze tipa posao, zena, deca...(dobro, ajde, nema dece). Cthulhu nisam probao, ali ako je slican Runebound-u iste firme, trebalo bi da bude ok.
User avatar
Balder
Posts: 608
Joined: Tue Nov 29, 2005 11:42 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by Balder »

Ajde, da budu malo podeljena misljenja :)
Descent sam kupio, i posle nedelju dana ga prodao... Igra je po meni neverovatno losa, i opet to dokazuje celu onu pricu da nije zlato sve sto sija... Jer, art-ovi su uglavnom sjajni, kvalitet vecine stvari je super, figure (sem heroja) su neverovatno detaljne za BoardGame, ali igra je krs... Pre svega jer je igra za Overlorda (DM-a) booolesno dosadna, a uz to je i balans neverovatno s*eban jer je sansa da doticni pobedi jako mala, i svodi se iskljucivo na to da imas mnogo srece, jer ti Glory Poeni (ili kako se vec zovu) se skupljaju na sve strane, a veoma tesko se skidaju (jedino ubistvom igraca, koji posle nekog vremena sve protivnike ubija iz jednog udarca... a cesto to radi i na pocetku)...
Pored svega toga, igra se postavlja pola sata, igra 3-4 sata, sto pridodaje osecaju dosade... Totalno razocaravajuce... Jedva je prodah za 2500din, a i na kraju je kupljena zbog figura, a ne zbog igre...

Inace, skoro sam kupio BattleLore za koji mogu samo da kazem da je fantasticna igra... I nije me izneverila ni u jednom pogledu...
Sto se tice ekspanzije, ni ja ne volim sto ih vec ima 5-6 (a igra izasla krajem prosle godine), ali uglavnom su bespotrebne, jer je vecina scenarija bazirana na originalnoj igri, a i dosta stvari moze relativno lako da se isproksuje...

P.S. Procitao sam negde da ekspanzija za Descent znatno popravlja igru, ali mislim da je glupo kupovati ekspanziju samo da bi igra postala igriva...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ekspanzije za BattleLore, osim Epic BattleLore i Call to Arms, su u ovom trenutku iskljucivo specijalisticki paketi koji su potrebni samo ako mnogo igras i bas ti znaci da ubacis malo vise flavor-a u svoju taktiku. Meni su mnogo fini i siguran sam da cu ih eventualno sve pokupovati, ali obzirom da jos uvek nisam stigao ni sva scenarija iz osnovne igre da prodjem nigde se ne zurim.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Problem Descent-a je sto je prelak. U cemu je poenta borbe kada unapred znas da ces pobediti?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Balder
Posts: 608
Joined: Tue Nov 29, 2005 11:42 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by Balder »

@Dawngreeter: Pa to... Meni se Call to Arms bas svidja, moracu da ga kupim prvom prilikom... Od onih Specialist Pack-ova, verovatno uzimam Hundred Years War...
Problem Descent-a je sto je prelak. U cemu je poenta borbe kada unapred znas da ces pobediti?
Bas to...
mladjano bugarce
Posts: 449
Joined: Thu Feb 19, 2004 4:48 pm

Post by mladjano bugarce »

Nekada davno se igrao Hero quest / preteca Descenta i naravno da gm nema mnogo sanse. Ovakve igre sluze da se skupe decica odigraju sve scenarije a zatim uspesno nalozena na svoje karaktere kupe prvi dodatak, pa drugi... pa sedamdeset sedmi...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Pa mozete onda da probate Doom boardgame. Kazu da u njemu igraci skoro da nemaju sanse da pobede.

Takodjer, vecina ljudi kaze da igra postaje teza sa expansion-ima. Sa Arkham Horror-om je slicna prica u mojoj ekipi trenutno. Ni jednu partiju nismo izgubili, jedini Ancient One iz osnovne igre koji izgleda kao da ima sansu da pobebi je Hastur i generalno vise nije toliko zabavno kada znamo da cemo da pobedimo bez ikakvih problema. Zato cu u skorije vreme da ulovim expansion-e sa kojima igra postaje mnogo teza. U to msmislu, osnovna igra nas je naucila kako se igra, privikla na mehaniku i generalno bila introduction-level iskustvo (koje smo igrali vec 15 puta, al' o opsesijama neki drugi put).
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
berserker
Posts: 40
Joined: Sun Dec 07, 2003 11:27 pm

Post by berserker »

bojan wrote:Problem Descent-a je sto je prelak. U cemu je poenta borbe kada unapred znas da ces pobediti?
Vidi se da ste igru igrali samo par puta (ili samo jednom). Dok ste prvi nivo igra je zaista prelaka za igrace, na drugom nivou su otprilike izjednaceni po snazi sa Dm-om (koji tada moze da odigra skoro duplo vise karata i samim tim postaje diplo jaci) dok na trecem nivou igraci skoro da nemaju sanse( DM vuce karte nenormalnom brzinom, ima prakticno neogranicen pool threat tokena sa kojima momentalno odrigrava sve te karte...). Mi smo tako kolektivno ginuli na trecem, pa opet na trecem, pa cak i na prvom nivou kad smo stigli do kasnijih misija (koje su doosta teze od pocetnih). Prvi expansion je doneo kao glavnu stvar kompletan spil novih karata za DMa koje su sve 50-100% jace od pocetnih kartica i tako smo sada uglavnom izjednaceni sa DM-om (sto znaci da su sve borbe vrlo uzbudljive i uvek se pobedjuje zamalo, bukvalno nijanse odlucuju).
User avatar
berserker
Posts: 40
Joined: Sun Dec 07, 2003 11:27 pm

Post by berserker »

mladjano bugarce wrote:Nekada davno se igrao Hero quest / preteca Descenta i naravno da gm nema mnogo sanse. Ovakve igre sluze da se skupe decica odigraju sve scenarije a zatim uspesno nalozena na svoje karaktere kupe prvi dodatak, pa drugi... pa sedamdeset sedmi...
A DnD uopste nema tu istu filozofiju,a? Odgovorno tvrdim da bih uvek pre uzeo Descent ili neki drugi slican boardgame pre DnDa.
BtW, Doom je neka vrsta pojednostavljenog Descenta sa tematikom istoimene igrice, ali dosta teza za igrace. Ne toliko zbog DMa, vec zbog manjeg broja opcija i akcija koje igraci mogu da preduzmu, cime se smanjuje sansa da nesto resite mozgom ili da dobijete borbu dobrom taktikom...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

berserker wrote:Odgovorno tvrdim da bih uvek pre uzeo Descent ili neki drugi slican boardgame pre DnDa.
To otprilike i ja mislim. Pogotovo posto je izasao (ili izlazi skoro, nisam siguran) Descent expansion fokusiran na kampanje. A i ne pricam samo o Descent-u, takve igre rade isto sto i DnD samo bolje. Ne moras da prolazis kroz gomile i gomile nepotrebnih zajebavancija samo da bi na kraju radio istu stvar.

Stavise, ja mislim da ce DnD cetvrta edicija napraviti pomak u potpunosti ka svojim figuricama te mehanici koja bi bila cross izmedju miniatures igre i board game dungeon crawl-a i onda konacno postati igra koja ima smisla.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

descent prelak ? moja iskustva sa descentom su sledetja:
kada sam uzeo prvi, napravili smo gomilu house pravila da bi popunili neke rupe itd, i fino smo igrali... bili smo donekle ok, ali igrachi nisu puno prelazili (obichno bi ih gazio na kraju)

onda sam uzeo prvu expanziju, koja je pobila sva house pravila (jednostavno vishe nije bilo potrebe za njima zato shto su vetjina bila identichna onim dodatim pravilima iz te ekspanzije) i igra se otezhala josh malko za igrache, dok su oni dobili neke blesave heroje...

onda sam uzeo drugu ekspanziju (altar of despair) i tu su igrachi (po meni) dobili takve stvari da DM tu vishe nema shta da trazhi (po meni)... al i dalje, od kako sam uzeo ovu ekspanziju - ni jedan jedini quest (ni obichan, kamoli tek one kasnije) mi nisu preshli (a nisu ih ni ranije bog zna kolko preshli); stoji da su ekspanzije manje/vishe esencijalne za igru jer bez njih je stvarno bezveze...

te argumente da je game prelak - donekle se slazhem sa vama, ali 50 od mojih 55 odigranih partije je bilo na mestu DMa i ja igram by the book... ne znam dal sam sadista, fashista, sadistichki fashista ili neshto chetvrto, ali meni igrachi ne mogu ni prvi quest da predju... jel su u pitanju moji igrachi, ili to shto im hardcore ne dam da napreduju? (a tako se troshi moj deck I njihov hp, a kada se deck reshufluje gube se 3 zhivota) zaista, hteo bih da oprobam neke malko zhustrije igrache, neke koji mi netje retji "aj mojne nam corruptujesh glifove, ubacujesh dark relike i lomish oruzhja..."

jednostavno nishta ne mozhe ad zameni taj filing kada npr svi uzmu gold koji su jedva chekali, i ti tom najjachem magu ili najtvrdjem fajteru kazhesh "baci crnu" platish pun K threat tokena (oko 20+) i dash mu dvoruki ring sa kojim baca samo crnu ili armor koji daje 0 na armor i gubi dva helta vishe kad god ga neko udari umesto tog gold itema...

ili jednostavno, preskochish to, iskulirash, i u sledetjoj sobi ih sacheka par beastmana, jedan udari i kazhe "e ja bacam tu i tu kartu i umesto da ti nanesem 1 ili 0 dmga, ja ti lomim ovaj item" (shto isto koshta 15+) ili bacish kartu koja kazhe "svi se zabodite svojim oruzhjem najjache shto mozhete" :D takvim stvarima im polomish duh i onda ih dalje oresh kako umesh i mozhesh...

jedva chekam tretju ekspanziju, po meni jedini downside igre jeste to shto se sklapa dobra 2 sata (pola sata ako su ti monsteri rasporedjeni i ako je vetjina parcijalno razvuchena), pa zato kad ga jednom rasklopim obichno se vezhe dobrih 10 sati igranja :D znachi ko kazhe da GM nema shansi, nek me slobodno "vikne" da im vodim jednu partiju... shto se mene tiche - likovi se biraju, ako otjete campaign bonus - mozhe i to, meni svejedno, al quest mi netjete zavrshiti nikako :D zhelim da verujem da GM nema shansi, ali mi praksa dokazuje suprotno... a teoretski, ja kad uzmem i porazmislim malo - stvarno mi nije jasno :D

mozhete na PM, mozhete na mail, mozhete na mob, meni svejedno... samo da konachno jednom oprobam neke "worthy" igrache, a ne ove moje whinere koji plachu ako ne izvuku ox tattoo, leadership i cleave sa fajterom...
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

sorry for double posting, zaboravio sam da iskomentarishem cthulu...
a pre toga josh jedan pasus o descentu:
naime, kada se igra campaign play (po sadashnjim pravilima) igrachi posle predjenog questa ne prenose NISHTA, dobijaju pare kao i obichno i gleda se ta neka level up tabela i na osnovu toga se odredjuju starting bonusi... ono shto je kod toga zajebano je shto su ti likovi jachi, to overlord (dm) pochinje sa vetjim brojem threata i pochetnih karata na pochetku (tako da primera radi - players' turn 1 ja pochinjem sa 15 threata i pet karata u rukama) shto ume da zakomplikuje stvari bash puno...

za one koji nemaju ekspanziju: zlatno pravilo glasi - igrachi ne mogu da kupuju chestove koje josh nisu otvorili (dakle nema pushovanja jednog lika) i ne mozhe se uzeti gold protivvredost itema (dakle shta si izvuko - to ti je) ...

a sad, cthulu:

ne znam shta tachno da kazhem o ovoj igri osim da je do jaja i da mi se puno svidja. koncepcirana je tako da igrachi igraju protiv igre shto mi se takodje svidja, ali da bi se uspeshno preshla potrebno je igrati kooperativno i planirati poteze (osim ako nisu izvuchene neke imba kombinacije pa se odma ide na to da se bije sa bogom u kojem sluchaju je manje/vishe smor) a kartica i itema ima TOLIKO MNOGO da mozhe 10 partija zaredom da se odigra bez meshanja i da se ne izvuku iste stvari... primera radi - na pochetku svakog poteza se vuche ta mythos kartica; broj poteza je ogranichen bogom koji je izvuchen na pochetku partije u tom smislu shto vetjina mythos kartica sa sobom vuche "a gate opens at..." a kad god se otvori gate bogu se dodaje taj jedan token tako da ako bogu treba 14 tokena, partija tje potrajati najduzhe 20 poteza (ako vas bas seru neke stvari :D) znachi 20 poteza po partiji, mythos kartica ima preko 300 i tako dalje...

core igra je super; prvu ekspanziju nisam igrao (dunwitch horror) ali ona zapravo produzhuje tablu josh malo tako shto dodaje oblizhnje selo dunwitch, koje ima svoja posebna pravila i u kojem se pojavljuje taj neki dunwitch horror monster ako sve krene po zlu kao shto je predvidjeno (neshto kao mini-boss, ne znam dal mora da se ubija ili ne);

drugu ekspanziju takodje nisam igrao :D ali kolko sam chuo/video, ona je dodala samo kartice (mythos cards, items itd) i ne znam dal neshto kljuchno...

tretja ekspanzija - the king in yellow - je poboljshala po meni zapostavljen aspekt cele igre - terror level... naime, ponekad taj terror level poraste i nishta se ne deshava shto je bezveze :D sada, sa novom ekspanzijom, kada god se digne terror level, igrachi biraju jednu od dve stvari - da stave yellow token na boga (koji radi bash kao i njegov obichan token) ili da stave yellow token na terror track i vuku nekog od blightova (negativnih saveznika, likova koji BASH ujebuju igru maksimalno) i pored toga donosi 3 act karte; kada pochne partija, smatra se da je to neka intermission faza - tj da ta predstava "King in Yellow" josh nije pochela... kako igra ide dalje, ako dodje do toga da se izvuche mythos karta koja kazhe "next act begins", vuche se sledetji act - prvi i drugi act se mogu odlozhiti za blesavu cenu, jer tretji act kao posledicu vuche instant game over chim udje u partiju (tj, ako niste sprechili act dva molite se bogu da netjete izvutji next act mythos pre no shto bog izadje napolje)

sve u svemu - puno likova, puno itema, kolko sam chuo od te ekipe koja igra "redovno" nije proshla partija a da neko nije iskomentarisao "chek, jel to novo" ili "hm, ovo prvi put vidim" jer je replay value ogroman (besides the fact da su pravila ista, da se kretjete po istoj tabli i da tjete eventualno izvutji istog lika/boga), zaista kvalitetna igra koja je vredna para i traje od sat ipo do 3 sata (ako su igrachi uigrani i izvuku nekog kratkog boga - mozhda i manje od sat ipo). najvazhnije od svega je da kako god da se predje, nekako ostane onaj feeling "yeah, preshli smo je, do jaja" narednih 10ak minuta u vazduhu jer se partija uvek zachupavi u nekom trenutku...

tolko od mene, ako vam je review bio bezvezan - pitajte konkretnija pitanja i odgovoritju vam detaljno :)
User avatar
Balder
Posts: 608
Joined: Tue Nov 29, 2005 11:42 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by Balder »

Ja sam igru igrao, pregledao scenarije, i ono je moj pogled na sve... A vidim da na netu ima dosta takvih recenzija... Jednostavn, ako Overlord ne uspe da s*ebe igrace u prvih pola sata, sat, posle toga nema nikakve sanse... Mada uopsteno, igraci ubijaju sva cudovista iz jednog udarca bez problema...

Sto se tice poredjenja Descenta sa FRP-om... To je pomalo smesno, ali valjda svako ima svoj ukus...
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

slazhem sa se Balderom oko tog poredjenja - mozhe se porediti sa nekom miniature kampanjom at best, koja se sastoji od naracije i bacanja kocki za fajt sa FRPovanjem svedenim na minimum...

al shto se tiche toga da igrachi ubijaju monstere iz prve - vetjinu da, one malko skuplje i tvrdje teshko... sve dok svojim monsterima u glavu ugradish misao "for the greater good", nema problema :D a besides, sa dosta monstera sam ja ubijao igrache iz prve, npr Dark Elfica ili Ferrox... ponekad chak i dva pauka mogu dobro da us*eru nekog sa onim poisonom... chak su i beastmeni to izveli par puta, al na onim mekshim likovima sa 8hpa i 0 base armora...
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Sta znam za Arkham sam cuo razlicite komentare: od onih da je bas strava do onih koji je pljuju zbog sveprisutnog sindroma nepobedivosti koji igrac steknu posle par partija...

Descent sam cak razmisljao da pazarim ali ucinilo mi se da je baziran na Runebound fazonu a isti mi je totalno bezveze jer mozes da napravis nepobediv set opreme i da gazis okolo. Doduse igrao sam samo osnovni set ali cini mi se da expansion packovi donose samo jos vise ultimate kombinacija...

Jedan od (po meni) najbolje smisljenih campaign sistema je u Mutant Chronicles: Siege of citadel. Igraju 5 igraca pri cemu je u svakoj epizodi jedan od njih DM i dobija XP i parice u zavisnosti od ucinka. Takodje DM snage napreduju u zavisnosti od razvoja igraca - odnodno kad 2 od 4 "dobra" igraca predju na 3 nivo ili 1 predje na 4 automatski se pojacavaju i DM snage.

E sad sve je to lepo kada ne igrate sa Dedom koji naravno uz svoj reumaticni zglob predje na 4 nivo bez po muke. I dok matorac bije i sece okolo ostali nesretnici (1 ili 2 nivoa) besomucno beze od sada ojacanih DM snaga. U jednoj partiji smo se nas trojica zatvorili u sobicu, pobacali neke special karte koje blokiraju vrata i besomucno navijali da Deda zavrsi misiju ili da makar istekne vreme pre nego sto nekakvi monstrumi provale vrata i raskomadaju nas...

Naravoucenije ne bacaj kockice protiv Dede... nikad... ni u sali...
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

pa eto, ja sam izneo svoja iskustva :)
arkham ne da nije nepobediv nego je veoma teshko izgubiti partiju (osim ako svako ne gleda svoje dupe, izvuche ochajno loshe kombinacije i josh neshto ne podje po zlu), jednostavno - arkham je timska igra....

a za descent sam se tolko naslushao tih "bah, napravish set i pwnujesh okolo" pricha da mi je zaista muka toga :) takvi "setovi" se zaista veoma teshko dobijaju i prave, a chak i da se napravi neki 'bolji set' to se lako da kontrirati... npr, mag koji baca tri kocke uz magic dobije imba runu - kad se pokupi sledetji treasure ti mu bacish dark relic, platish kolko treba threata i dash mu oruzhje koje MORA da nosi koje baca samo crvenu... tolko o magu... imash problema sa fajterom? daj mu runu zbog koje tje verovatno morati da skine i oklop, tako da tje bacati samo belu i chak ako ubije nekog, taj se smatra kao da ima undying ability...
naravno, tu je uvek crushing blow, koji samo unishti oruzhje...

zaista, neki Overlordovi (DMovi) me zaista zachudjuju svojim ne-sadizmom :D
User avatar
Floating World
Posts: 67
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:18 pm
Contact:

Post by Floating World »

Poshto sam jedno vreme manijakalno trazio neku drushtvenu igru imam na kompu preko 40 pravila za razne igre a najzanimljivije su mi (pored NApoleon in Europe koji imam i Twillight Imperium):
1. HeroScape - koji vishe vuche na neshto tipa uproshceni (i jeftiniji) Warhammer, stim shto je sve "pre-painted"
2. Samurai Swords (Shogun) - neka meshavina Rizika i Axis & Allies. Jedinice imaju razlichitu jachinu, postoje generali, "ranged" i "meele" jedinice, a jedinice se kupuju u zavisnosti kolko ko ima teritorija. Pochetni raspored je kao u Riziku
3. World of Warcraft The Boardgame - Igra je kooperativna: Aliansa protiv Horde. Ko prvi ubije glavnog negativca pobedio. Likovi napreduju po nivoima ispunjavajuci kvestove. Jachina likova i monstruma se ogleda u tome koliko ko kockica baca (ima ih u 3 boje) U skorije vreme treba da izadje World of Warcraft The Adventure Game gde svako igra za sebe
4. Vec pomenuti Descent
5. Fortress America - Gde se Ameri brane od vanzemaljaca (jeste glupa pricha, ali su pravila zanimljiva i prosta)
6. Heroes 4 Collectable Cards & Tiles Game
7. Marvel Heroes - Gde igrachi vode po jednu druzinu Marvel heroja (npr. Fantastic 4)
8. Pirate's Cove - prosta igra za razonodu
9. Starcraft
10. Tide of Iron
Locked

Return to “Ostale igre & Razno”