28mm Istorijski periodi

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

hteo bih posle praznika 09.01. da uradim jednu demo bitku 28mm Napoleonovi ratovi u Sigilu

voleo bih da znam ko je sve zainteresovan da prisustvuje
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by opsidiannight »

Ja bih, rado. Ne mogu obećati da ću biti slobodan. :(
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Skobra »

Ako se ne budem selio tog vikenda ja bih rado prisustvovao
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Minja
Posts: 324
Joined: Fri Sep 09, 2005 12:56 am
Location: Warp 665-667

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Minja »

Verovatno cu i ja biti tu kao gledalac! :D
Arrogance, my friend, arrogance! :-)
User avatar
Faldang
Posts: 317
Joined: Thu Jun 02, 2005 9:06 am
Location: Batajnica
Contact:

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Faldang »

Duc d' Elchingen wrote:hteo bih posle praznika 09.01. da uradim jednu demo bitku 28mm Napoleonovi ratovi u Sigilu
voleo bih da znam ko je sve zainteresovan da prisustvuje
Count me in. Znaš da sam odavno hteo da vidim nešto od tvojih istorijskih stvari.
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Histericni Istoricar »

Sunce mu babino poljubim tek se 10tog vracam. Uzivajte...
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by opsidiannight »

rEKAO JE POSLE DEVETOG A NE DEVETOG. :p
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Faldang
Posts: 317
Joined: Thu Jun 02, 2005 9:06 am
Location: Batajnica
Contact:

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Faldang »

Duc d' Elchingen wrote:hteo bih posle praznika 09.01. da uradim
Pošto 09.01. nije praznik, da se zaključiti da je Peđa zapravo mislio na subotu, 9. januar :)

Barem sam ja tako razumeo.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by CirKhan »

Count me in.
Po kojim pravilima se igra?
Nadam se da imas Prusku 1. Leib-Husaren regimentu, ili barem crnu Brunsvicku hordu. :twisted:
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

CirKhan wrote:Count me in.
Po kojim pravilima se igra?
Nadam se da imas Prusku 1. Leib-Husaren regimentu, ili barem crnu Brunsvicku hordu. :twisted:
General de Brigade
ima i jednih i drugih i sumanjam da ce se koristiti
i da mislio sam na 09.01
User avatar
Zulufic
Har!Haaaar!Ya, matey!
Posts: 679
Joined: Thu Nov 18, 2004 3:31 pm
Location: PXR5- I am the Warrior at the edge of Time

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Zulufic »

Nadam se da primate Grenzere :) Ove nas pored Dunava.
Image
Image
Image
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

pošto je za 09.01.2010. već dogovorena FOW masovka prezentaciju 28mm Napoleonovih ratova pomerio bih za nedelju 10.10.2010.
proveriću sa upravom Sigila da li ima nešto veliko unapred dogovoreno te ću blagovremeno objaviti
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

definitivno nedelja 10.01.2010. od 12h
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by CirKhan »

Uh, bre gde nadje nedeljom u 12. Ajde ako moze to posle rucka, negde u 15-16h.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

ja odradih pokaznu danas
poseta manja od najavljene
voleo bih da čujem komentare onih koji su imali aktivnu ulogu
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Skobra »

ehm nisam bas imao neku aktivnu ulogu ali ajd da komentarisem

Figurice (ne odnosi se na kvalitet farbanja) ekstra dobro izgledaju. Ok zbog svih tih raznobojnih uniformi je taj period i privlacan. U svakom slucaju vizuelno utisak stvarno ekstra pogotovo na duploj tabli sa odlicnim terenom, sto me sve vise ubedjuje da 28mm i treba samo igrati na duplim tablama. Medjutim iako 28mm stvarno efektno deluje cak i duple table su premale za 4 brigade (mislim da su igrali u 2vs2 brigade). Licno mislim da su 15mm modeli bolji za ovaj period. Jedan veliki plus za dim koji se stavlja posle pucanja i koji stvarno deluje super.

Dobra fora je (a i cesto koriscena u igrama za ovaj period) izdavanje naredjenja od kojih zavisi sta koja jedinica radi (hold, engage, assault). Medjutim licno su mi engage i assault naredjenja slicna pa su to mogli i da pojednostave.

Dobro je ukomponovan combined arms pristup te ere. Efekat skirmishera mi je malo previse random (ubijaju na 6) jer ako te useru kockice mozes stvarno da ojadis protivnika (opet nisam pitao Pedju da li skirmisheri imaju neki max efekat koji ne mogu da prebace bez obzira na roll).

Sto se tice mehanike malo mi je previse racunanja. Ima jako puno +- modifikatora i makar meni je jako tesko da predvidim koliki roll treba da bi nesto uspelo... Vise manje za pucanje ali za kalkulacije za borbu prsa u prsa nisam mogao da ispratim (ok primer je bio kada 2 jedinice napadaju jednu koja je u naseljenom mestu sto je mozda ektremniji primer). Takodje mislim (a pedja nek me ispravi ukoliko gresim) da nema bonusa ukoliko imas podrsku svojih jedinica (ono rear/flank support) sto je malo cudno jer obicno napoleonic sistemi daju ove bonuse. Takodje mi se cini da su pojedini modifikatori uzasno brutalni (primer koji ce Pedja da ispravi ako gresim: Bataljon sa 30 ljudi koji je u prethodnim turnovima izgubio 10% (3 figure) ima modifikator -1. Bataljon (1st line znaci bez modifikatora) krece u juris i od defanzivne vatre gubi jos 3 figure. Da bi nastavio da jurisa mora da baci 2d roll od valjda 6 za francuze uz modifikatore -5 (-2 jer sada ima 20% gubitaka i -3 odnosno po -1 za svaku figuru koju je izgubio u jurisu)).

Najbrutalniji mi je moral koji mora da prodje cela brigada ako izgubi jedan bataljon. Plus pre ovog rolla kad bataljon prsne svi okolni bataljoni u ne znam koliko incha moraju da bacaju moral roll. Hajde to je ok ako pukne bataljon koji je u front liniji medjutim isto to mora da se baca cak i ako ti pukne neki eskadron konjice sto mi deluje preterano.

U svakom slucaju ok je sto sistem potencira pucanje morala u odnosu na totalno istrebljenje ali mislim da je malo previse brutalan u tim moral rolovima. Maltene je dovoljno da ti pukne jedan bataljon i ako su ti rollovi malo losiji ode tvoja armija...
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

ajde malo da pojasnim
igrali smo sa po 4 brigade na svakoj strani
prevedeno u prave vojnike:
Francuzi
7560 inf
1360 cav
14 topova
Austrijanci
8640 inf
1200 cav
16 topova

skirmišeri više imaju svrhu da zaštite prijateljsku jedinicu od vatre musketa nego bilo šta drugo

što se tiče mehanike kada se samo malo uđe u štos vrlo je jednostavno, štaviše General de Brigade je jedan od jednostavnijih sistema

prijateljske jedinice više daju bonus na moral nego na borbu, osim ako više jedinica ne napada istovremeno jednu
što se tiče modifikatora za moral jeste toliko brutalan ali takođe podržava činjenicu da kolona ne može da probije svežu liniju u situaciji 1 na 1
samim tim tera igrača da pripremi napad

što se tiče brigadnog morala on se proverava samo ako neka jedinica beži ili je uništena (povlačenje i odstupanje se ne računa) a do njega najčešće dolazi pri konjičkom jurišu
takođe modifikatori nisu mnogo strašni i čak i rol ispod proseka može da sačuva brigadu koja nema preko 50% rasturenih jedinica
brigadni moral dosta zavisi i od veličine brigade, ove koje smo mi koristili su malko manje nego normalne (normalana pešadijska brigada ima 6 jedinica) tako da gubitak 1 pa čak i 2 nije toliko poguban

pri tom u taktičkom smislu tog perioda konjički eskadron je ravan pešadijskom bataljonu
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Skobra »

Par pitanja:
1. Ako je francuskoj brigadi unisten 1 od 6 bataljona kako idu modifikatori (napisi sve relevantne)?
2.Primer da recimo 3 francuska bataljona (1line kvaliteta po recimo 24 modela) stoje u liniji... srednji se falteruje. Engleska recimo guard konjica odluci da charguje taj srednji bataljon... kako idu modifikatori (primer i sa dimom i bez dima, ova 2 preostala bataljona rade defanzivnu paljbu isto recimo preko pola dometa)... ono bilo bi fino da napises ceo postupak...
3. Sta je razlika izmedju povlacenja i odstupanja?
4. Ukoliko bataljon bezi ili je unisten drugi bataljoni moraju da rolaju moral da ne bi i oni pobegli. Da li to isto radi i bataljon druge brigade koji je u tom nekom rangu? Ukoliko on zapali da li i njegova brigada mora da rola moral? Ono generalno da li unistenje konjickog eskadrona 1 brigade na levom krilu moze da napravi lancanu reakciju pa da se razbezi i 2 centralna brigada i 3 desnokrilna brigada?
pri tom u taktičkom smislu tog perioda konjički eskadron je ravan pešadijskom bataljonu
Ovo je apsolutno ok ali mi nije ok da moze da se desi dacelokupna brigada od recimo preostalih 4-5 bataljona pobegne jer im je rasturen konjicki eskadron. A obaska sto su konjanici u tom i kasnijim periodima bili predmet i mrznje i podsmeha pesadije (jebga oni su sto kaze uvek bili "kadri stici i uteci" za razliku od tabanlija).. mislim da nije bilo ni takvih istorijskih primera
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

1. pod pretpostavkom da se ništa drugo značajnije ne događa u okolini da je brigada na livadi imaju samo +1 za prisustvo generala i ukupni zbir od 6+ sasvim su OK
najgore što može da im se desi je da odstupe 18 inča

2. nijedan od 3 nije pucao u prethodnom potezu
jedini modifikator je -2 konjica koja juriša pošto su engleski konjički pukovi od 3 eskadrone te ne mogu da dobiju +1 za kolonu, falter ima još dodatnih -4 zato što je neformiran
u zavisnosti od kocke mogu da pobiju i do 5 figura, ludačka sreća na kockama, dok je najverovatnije 2 figure a ako su još i pucali pre toga lako se može desiti da ne ubiju nikoga

posle toga ide provera morala, prvo englez pošt je on napadač
modifikatori koji njega tangiraju su sledeći:
+1 general
+2 garda
+1 juriš na neformirane
ako su imali gubitke
-1 za svaku izgubljenu figuru u jurišu
-1 za svakih izgubljenih 10% od startne snage (eng cav je 15 figura)

pod pretpostavkom da im niko nije poginuo prolaze čak i na 2 keca
pod pretpostavkom da im je svih 5 poginulo prolaze na rol 10+ (negativni modifikator -8)
sa najverovatnijim gubicima od 2 mrtva (modifikator -3) prolaze na rol od 5+

3. kada jedinica odstupa odmah se zaustavlja bez provere morala i ne tera okolne jedinice na proveru morala
kada se jedinica povlači zaustavlja se na proveru morala i ne tera okolne jedinice da proveravaju moral
kada jedinica beži ima samo jedan pokušaj da se zaustavi na proveru morala, ako ne uspe pobegla je sa table. tera okolne jedinice na proveru morala i tera brigadu da proverava moral

4. jedinica koja na proveri morala dobije da beži ili je kompletno uništena tera sve prijateljske jedinice na 12" da proveravaju moral, njena brigada će takođe proveravati moral
ukoliko neka jedinica iz druge brigade usled provere morala takođe dobije da beži i ta brigada će proveravati moral
teoretski moguće je da jedan izazove lančanu reakciju ali praktično slabo izvodljivo
moraju da baš budu u lošem stanju i da bace krš kocke pa da pobegnu
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Dzon Vejn »

Ja sam tri puta gledao te istorijske periode kod Pedje - prvi, jedini i poslednji :D.... kad je krenulo malo m, veliko M, malo zglj, veliko ZGLJ, plus 86, minus 903, na 32, pa koren iz toga - e u tu tabelu trebas da gledas, pa onda baci kocku, pa onda... blah, nije to za mene :D. Plus generalno ne volem istorijske periode.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Duc d' Elchingen »

Dzon Vejn wrote:Ja sam tri puta gledao te istorijske periode kod Pedje - prvi, jedini i poslednji :D.... kad je krenulo malo m, veliko M, malo zglj, veliko ZGLJ, plus 86, minus 903, na 32, pa koren iz toga - e u tu tabelu trebas da gledas, pa onda baci kocku, pa onda... blah, nije to za mene :D. Plus generalno ne volem istorijske periode.
to što si ti gledao su jedna stara pravila koja sam davno odbacio
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Zekina banda »

Meni je ono sto sam video bilo interesantno. Moram da naglasim da nisam preterani poznavalac perioda.
U svakom slucaju, voleo bi da pokusam ponovo.
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
Faldang
Posts: 317
Joined: Thu Jun 02, 2005 9:06 am
Location: Batajnica
Contact:

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Faldang »

Meni je jako žao što nisam mogao da aktivno učestvujem. Osim toga, bilo je poprilično interesantno :)
User avatar
Zulufic
Har!Haaaar!Ya, matey!
Posts: 679
Joined: Thu Nov 18, 2004 3:31 pm
Location: PXR5- I am the Warrior at the edge of Time

Re: 28mm Istorijski periodi

Post by Zulufic »

Pa ja sam aktivno ucestvovao kao glupi Austijski general. Sa adjutantom Zekom, koji bas i ne poznaje period. Nazalost sad nemam vremena da pise ovde sve moje utiske.

Estetika
Uzasno lepo i sareno! Melem za oci!

Igrivost
Predugo za moj trenutni ukus, ali dosta realno. Malo mi se pisanje ne svidja i tabele ali moze to i drugacije da se resi. Sve u svemu jako interesantno za igrati, ali treba puna koncentracija ili da jedan igrac igra jednu brigadu.

Mora se poznavati period i samo poznavanje pravila nije dovoljno.

Mozda nije za sirok krug publike ali za ljubitelje Sharpa obavezno igrati.
Sve u svemu dobra i realna igra.
Protivnik
Fantastican i opet bi igrao sa Pedjom.Mnogo je bila dobra zabava sa svim anegdotama!!!
Image
Image
Image
Locked

Return to “Ostale igre & Razno”