Koliko ima planeta u suncevom sistemu????

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Koliko ima planeta u suncevom sistemu????

Post by Rover »

8 odlucili naucnici da pluton nije planeta :D :D :D
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

IAU Resolution: Definition of a Planet in the Solar System
Contemporary observations are changing our understanding of planetary systems, and it is important that our nomenclature for objects reflect our current understanding. This applies, in particular, to the designation 'planets'. The word 'planet' originally described 'wanderers' that were known only as moving lights in the sky. Recent discoveries lead us to create a new definition, which we can make using currently available scientific information.

RESOLUTION 5A
The IAU therefore resolves that "planets" and other bodies in our Solar System be defined into three distinct categories in the following way:

(1) A "planet"1 is a celestial body that (a) is in orbit around the Sun, (b) has sufficient mass for its self-gravity to overcome rigid body forces so that it assumes a hydrostatic equilibrium (nearly round) shape, and (c) has cleared the neighbourhood around its orbit.

(2) A "dwarf planet" is a celestial body that (a) is in orbit around the Sun, (b) has sufficient mass for its self-gravity to overcome rigid body forces so that it assumes a hydrostatic equilibrium (nearly round) shape2 , (c) has not cleared the neighbourhood around its orbit, and (d) is not a satellite.

(3) All other objects3 except satellites orbiting the Sun shall be referred to collectively as "Small Solar-System Bodies".


1The eight planets are: Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune.
2An IAU process will be established to assign borderline objects into either dwarf planet and other categories.
3These currently include most of the Solar System asteroids, most Trans-Neptunian Objects (TNOs), comets, and other small bodies.


IAU Resolution: Pluto

RESOLUTION 6A
The IAU further resolves:

Pluto is a "dwarf planet" by the above definition and is recognized as the prototype of a new category of trans-Neptunian objects.

http://www.iau2006.org/mirror/www.iau.o ... index.html
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Btw, that is what I do... ^^ Inace gledao sam taj sastanak preko neta u real timeu lolazor
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Post by Kirgan »

Ma dijabole bre :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Pa po toj novoj definiciji pluton definitivno podpada pod dvarf planete kao i njegov partner charon. Zasto?

1970ih usled posmatranja Plutona otkriveno je da pluton ima jos jednu planetu pored sebe sa kojom "deli prostor" (tehnicki gledano dupla planeta). Ovo drugo nebesko telo nazvali su Charon, i otprilike je 2/3 mase plutona. Imaju zajednicku tacku rotacije (tj, nijenda planeta ne rotira samo oko svog jezgra, niti jedno telo rotira oko drugog, vec se tacka nalazi na proporcionalnoj udaljenosti od planeta u zavisnosti od mase), i zbog unikatne situacije, jedno drugome nisu sateliti.

Iskreno, fala bogu pa su se setili da uvedu tu definiciju. Bice interesantno kada budu opet morali da je menjaju :P - sta ako negde teleskopom otkriju dual gas giant? To se bas i ne moze nazvati "dwarf" planetom :D
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Opa, zivot mi se iz korena menja.. :roll:
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Mislim da je malo nemoguce da se formira dual gas giant, bar ne oko neke zvezde
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Post by meloras »

Awakened wrote:Opa, zivot mi se iz korena menja.. :roll:
Jeste mali problem ako si u srednjoj i to na casu astronomije,ali svi znaju da se na tim casovima nece mnogo nauciti...
Za ostale,bolje se vi malo bavite faxovima i ostalim skolama umesto da filozofirate o stvarima o kojima ne trebate (citaj:ne studirate astronomiju)
Ljudi koji se bave time vise od pola veka ne mogu da se dogovore oko plutona,a vama ce izgleda trebati isto toliko da zavrsite skole :cry:
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

WTF was that? Btw, da ja studiram astronomiju i mislim da u opstu kulturu spada to da treba znati da sada ima 8 objekata u SS koje definisemo kao planete i zasto Pluton to nije
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Post by meloras »

Studiras astronomiju?Onda imas opravdanje :D :P Tebi to treba da promeni ne mali deo zivota.Govorio sam o ljudima koji samo komentarisu u prazno,kao da ce time nesto postici.A btw slazem se da je to opsta kultura ali zar nije malo kasno da se posle 76 godina (ako sam dobro izbrojao) menja opsta kultura covecanstva?
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Zasto bi bilo? Mnogo puta se u istoriji menjala 'opsta kultura'

A, da, nije to Pluton, vec Yuggoth 8)
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Menjaju se glavni gradovi, menja se i ovo, ucice deca u nizim razrediam osnovne da iam 8 planeta, prema tome jeste opsta kultura
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Studiras astronomiju? wow...
Da ne ispadnem totalni kreten, ajd potvrdi (ili opovrgni) ono za plutonovog "kolegu" jer bese davno kada sam ja o tom citao. Ja astronomiju konzumiram jedino interesovanja radi - i smatram je opstom kulturom mnogo vise nego danasnju politicku scenu :P
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Mrzi me sad da pricam, u sustini u pravu si, sistem Pluton Haron ima centar mase van plutona, tj Pluton nije sto bi se reklo gravitaciono dominantno telo na svojoj orbiti
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Баталите астрономију, од чега ће и како силни астролози лебом да се ране. И ко је сада шта у хороскопу? :D
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

cek, zar se pluton uopste i koristi u astrologiji?
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

srebrni vitez wrote:Баталите астрономију, од чега ће и како силни астролози лебом да се ране. И ко је сада шта у хороскопу? :D
Die
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
Locked

Return to “Druženje”