pitanje za sve clanove svih klubova

Moderator: Moderators

gekkogecko

pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

pozdrav,
imam jedno pitanje za sve ljude koji posecuju bilo koji klub za igre (fantazi,dnd, skirmis, mordhaim ,warhammer sve sve sve...)u bilo kom gradu.
jako mi je bitn oda mi navedete nekoliko stavki koje su po Vama najbitnije za neki klub.
sta valja a sta ne valja za klub.
evo ja cu postaviti nekoliko pitanja koje mene znaimajua Vi mi moli vas pomozite pa mi napisite sve sto je vama bitno.
kada je najbolje vreme za dolaske?
kojim danima?
da li je clanarina skupa i koliko je?
da li je bitno drustvo?
da li guzva smeta ili ne?
sta je po putanju cena figurica i potrebne opreme?

moim vas svaki odgovor mi mnogo znaci jer razmisljam o otvarnaju kluba u nisu pa bi mi svaka informacija pomogla

Hvala lepo svima unapred....
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by kgkid »

Prvi klub u koji sam krocio bio je Dragon u NS. vise ne idem tamo.
Drugi klub bio je Zmaj, koji jos uvek nisam prezalio jer je bio olicenje dobrog kluba.
Treci je bio Hoby Store. Svaka cast Mojsiju, Duletu, Kirganu i ekipi. Svakim danom su sve bolji a postoje vec dugo dugo. Nasledili su stari Zmaj, a nisu udruzenje gradjana.
Cetvrti je bio Valhala u NS. Valhala je SUPER. Ljudi su bez mane. Izuzetno aktivan klub. Nema loseg dana u Valhali.
Peti je bio Grifon. Prijatan klub, prijatni ljudi. Iako se ne bave Warhammerom volim da svratim kod njih.
Sesti je bio Zeleni goblin u KG. hm...
beli i crni zmaj me nisu odusevili.

Prioriteti bi isli otprilike ovako:

1. higijena
2. normalan narod
3. muzika (da ne smara i ne iritira)
4. adekvatan prostor za hobi (igru/rad/whatever)
5. radno vreme i guzva (predvece/uvece a vikendom i duze i da moze da se poigra/napravi teren bez stalnog cekanja na stolove i slicno. sacekati ponekad ili pogledati neku partiju je OK)
6. adekvatne clanarine/cene pica i slicno (ovo je povezano jedno sa drugim, posto radim nisam bas merodavan, finansije bi trebalo da odredjuju studenti/srednjoskolci i troskovi kluba, takodje ovo zavisi i od toga da li je klub udruzenje gradjana (poput zmaja i valhale), ili privatno preduzece (grifon, HS, dragon u NS...))
7. inventar kluba (igre, knjige i tereni koje poseduje klub)
8. cene artikala vezanih za hobi (popusti za clanove i slicno)

PS odakle si? gde bi pravio klub?
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Hypodermic »

Topik premesten u "druzenje" sekciju, gde mu je i mesto ;)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by sto mu gromova »

po tvojim pitanjima bih rekao da nisi iz beograda, a ako stvarni i nisi, chestitam ti na hrabroj odluci da otvorish klub.
evo ti nekoliko stavki koje su po mom mishljenju bitne za klub:


1. klub bi trebalo da radi bar 5 dana nedeljno, a najbolje bi bilo da radi svaki dan. shto se radnog vremena tiche, to cesh sam najbolje da procenish a mislim da bi petkom i subotom mogao da produzish radno vreme malo duze u noc.
2. nemoj da se orijentishesh samo na par igara. ovaj forum ti je 100% relevantan shto se tiche popularnosti igara u srbiji. znachi, chitaj 8) posebno chitaj ako mislish da uvozish neke igre, da bi znao shta da nikako ne kupujesh, a shta bi mogao da kupujesh.
3. sa svima budi na "ti", osim sa roditeljima dece koja ti dolaze u klub. tako se razbije neprijatnost onih koji su doshli da vide o chemu je tu rech.
4. potrudi se da zainteresujesh ljude o igrama koje imash u klubu, shto ih vishe zainteresujesh, vishe ljudi ce ti dolaziti. shto vishe ljudi, bolja je atmosfera.

rekao bih josh mnogo toga, ali me mrzi da kucam :D
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

hvala najlepse na odgovorima.
molio bih i druge clanove da mi pomognu...

evo o meni: jasam iz nisa.
ovde postoji klub sa fenomenalnim tablama i sa puno igara(mislim da ima jedno 6 od kojih se bar 4 igraju aktivno)
posto je to u kuci i malo alje po niskim standardima planrma da zakupim prostor, napravim udruzenje gradjana(ne znma koja je prednost osim sot je jeftinija varijanta) i osnujem klub koji bi poceo sa malo vecom reklamom nego do sad!!!
klub ima 12-15 clanova koji su stalni i znaju pravila tako da ima ko da vodi i da objasnjava igre.
ima majstora koji boje sasvim solidno figure..tako ida je to ok i po jako malim cenama kako se meni cini od 15o do 250din vleike figure...i to je sasvim solidan rad sa tipa 4 -6 sloja boje !!

finansije su tu jedna od glavih stvari.
s obzirom da se figurice mogu kupiti u bg i to je ta neka cena klub kao klub ne bi prodavao figure vec postojeci clanovi koji maju neke svoje dilove...

oko pica i sl, u opste ne znma kakoa bi to islo i kako se onda to registruje ,madaje to dobar prihod za pokrivanje trskova.

da li neko moze da mi kaze da li na njga utice to sto je klub malo zavucen?? da li bi ste se Vi "iscimali" da ganadjete inacel okacija je dobra svim krajevima nisa je blizu(za razliku od sadasnje situacije gde nikom nije blizu)

koliko clanova treba klub da ocekuje?ili jos bolje formulisano mozete li mi reci koliko clanova broje navedeni klubovi?koliko to orbitira ljudi?

hvala vam mnogo
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

1. Prvi klub u koji sam ja krocio bio je Zmaj dok je bio jos na Zvezdari.... to je bila prava stvar.
2. Drugi klub u koji sam isao bio je, opet Zmaj, samo u Koce Kapetana (jedno vreme nisam znao gde se nalazi klub, a i ljudi koji "vode" klub su se promenili, pa zato navodim 2 puta)
3. Zatim Valhala.
4. Zatim Zmaj u Narodnog fronta (koji je sada bio vodjen po 3. principu i sa malo promenjenom strukturom).
5. Zatim HS kad se otvorio.
6. Zatim Guild (ili kako god da se zvao) u kome sam bio cela 2 puta (jako brzo se zatvorio).
7. Zatim Exit u kome sam bio cela 2 puta
8. Zatim Sigil.
9. Zatim Grifon (mozda sam bio u njemu i pre Sigila nisam siguran)

Kasnije cu opisati za svaki klub od navedenih sta mi se svidjalo a sta nije.

Prioriteti:

1. normalan narod
2. broj stolova / tabli / nazovi kako oces - jako mi je bitno da kad odem u klub, znam 100% da cu moci da se igram.
3. nivo buke - ako mogu da cujem svoje misli, onda je dobro... ako ne mogu, onda nesto ne valja.
4. normalne cene (ukoliko se bave ikakvom prodajom - dakle do 10% preko originalne cene proizvoda mogu da tolerisem (mada i na to ne gledam pozitivno), a sve preko toga je pljacka).
5. radno vreme - pogotovu vikendima je bitno da moze da se ostane malo duze (ova stavka bi mi bila na 2. mestu da nemam kuci apsolutno sve sto bi jedan gamerski klub trebao da ima, te da nemam opciju da se igram kuci)
6. mogucnost kupovine pica/hrane u klubu po nekim razumnim cenama (da kazemo da je cena kao u prosecnom kaficu sasvim ok... ako su cene bolje od toga to je onda ekstra). Naravno da se ne ocekuje da imate hamburgere, pizze i sve sto Jabba The Hutt moze da pozeli... barem neki slatkis/slanis kad nama elegantno prepunjenim gamerima opadne secer :lol:
7. Higijena - ,ocekujem da bude klub uradjen u baroknom stilu, ali ako je nivo higijene barem za nijansu bolji od KST-a, onda je odlicno.
8. Cena clanarine/ulaza - sta se dobija za koliko para (koje su ti pogodnosti kao clanu, da li imas prednost u zauzimanju stolova itd.). Ako je u pitanju prodavnica (kao sto su HS, sigil, grifon, ....) smatram da je bezobrazluk naplacivati clanarinu jer bi to bilo isto kao da udjes u maxi i kazes dobar dan, a on ti kaze: "100 dinara ulaz". (P.S. nadam se da Miskovic nece videti ovaj post :lol:).
9. Inventar kluba - ovo bi mi mozda bilo vece na listi prioriteta da nemam gomilu igara u svom posedu.

E sad ukratko sta mi se u kom klubu svidjalo / nije svidjalo:

1. Atmosfera je bila ekstra. Uvek je bilo dosta ljudi, ali taman toliko da ne bude previse. Bio je super prostor. Bili su super ljudi koji su dolazili. Najbolje od svega mi je bilo sto si pri kupovini imao mogucnost izbora - bila su 2 prodavca: Aca i Odliver. Igralo se prakticno sve od igara. Ne znam da li je bilo nekih losih strana, ako jeste zaboravio sam ih... to je ipak bilo pre vise od 10 godina, ako nije cak i 15. Ajde ako bas hocu da cepidlacim, nisam siguran da li bi moglo da stane vise od 3 table za warhammer/40k kao sisteme koje ja primarno igram (kazem, ne secam se dobro - mozda je i moglo.... pokusavam da nadjem neku zamerku, pa mozda i lupam). Sve u svemu cak i da je bilo mesta za vise od 3 table, tada nije postojalo vise od 3 table, niti dovoljno igraca da ih popune. Hobby je bio tek u razvoju.
2. Prostor je bio jako dobar. Puno mesta, puno stolova. Mogao bih da kazem da je hobby krenuo ozbiljnije da se razvija bas na ovoj lokaciji. Iritiralo me je sto je klub imao zarade preko figura i drugih proizvoda (tj postojali su ljudi koji su zaradjivali), a igraci su i dalje placali clanarinu/ulaz. Recimo da se tome moglo progledati kroz prste zarad razvitka hobbyja. Lose je takodje bila buka koja je ponekad znala da bude nepodnosljiva. Ovde sam skupio svoju prvu vojsku za warhammer i upoznao dosta igraca WHa, od kojih sam i dan danas dosta dobar prijatelj.
3. Moja iskustva sa njima su zaista veoma veoma dobra. Ne bih mogao da pricam bas detaljno o svim ljudima iz NS, jer sam slabo bio u kontaktu sa njima, ali o Vladi Curcicu mogu samo da kazem sve najbolje. Isto vazi i za Vukasina. U prostorije kluba Valahala ne idem, jer sam iz BG, tako da ne bih mogao da kazem vise o tome. Turniri koje organizuju su svakako najbolji trenutno u zemlji. Prostor one dve prostorije u kojima sam ja bio je zaista mali, tako da svaka cast na tome sto su uspeli da razviju hobby u tako ogranicenim uslovima (prve prostorije sa demonom na vratima su imale cini mi se mesta za celu 1 tablu, dok je Iskusinjova kucica imala za neke 2 table). Prve prostorije su bile ultimativno cisto (dakle najcistije od svih do sada - barem sam ih ja tako zapamtio... i ovo je bilo pre mnogo godina).
4. Ovde su vec krenule stvari da smrde. Pa, moze se cak i bukvalno shvatiti jer je u prostorije izlazila ventilacija od kafane. Prilicno je prljavo izgledao. I dalje je bilo ljudi koji zaradjuju u klubu, a clanarina se placala. Ponekad (ne uvek) je znala da bude nepodnosljiva buka. Bilo je dosta svadja izmedju igraca MTG i igraca warhammera. Dobre strane: u njemu je napravljen veliki bum za warhammer. Nabavljeno je (cini mi se) 8 tabli za igranje (sa predhodne cifre od 3), napravljeno je gro terena za sta su pretezno zasluzni Jovca i Mrmot. Ako se ne varam prvi put je uvedena mogucnost kupovine pica (kazem, nisam siguran, znam da ja nisam pio nista u Koce Kapetana... e sad da li je to bilo zato sto nije postojala opcija, ili zato sto je ispred bila prodavnica sa dosta nizim cenama, zaista se vise ne secam posle ovoliko vremena).
5. Ovde verovatno moze da se napise najvise. Kad se otvorio, imao je cene 10% NIZE od Interneta, sto je bilo jako pozitivno. Zadnji put kad sam ja pazario nesto u HS, cene su bile oko 50% VECE nego na internetu (ne znam kakvo je stanje sada kada je Mozes preuzeo HS... jako dugo nisam nista kupio tamo). Veliki broj terena koji su napravljeni i ogroman prostor za igranje su svakako najveci plusevi ovog kluba. U bilo koje doba da dodjes imaces slobodan sto (ako se ne varam ima 8 stalno postavljenih stolova). WC je... pa za tu nijansu o kojoj pricam bolji od KSTa. Istina, ne idem u klub da bih srao i pisao, ali eto kome je to bitno, da ima i tu stavku. Veliki izbor robe je definitivno plus. Dule i Mozes (koji vode klub) su skroz ok likovi. Ovaj klub je pretezno baziran za warhammer / 40k i blood bowl, i za te igre ima uvek dovoljno svega (mislim da ima cak 3 BB table). Prvi klub koji je radio kao prodavnica u pravom smislu - ne postoje clanarine, niti dobar dan od 100 dinara.
6. Sta ja znam... klub je imao neki potencijal... izgledalo mi je sve prilicno cisto, bilo je pica da se kupi, bilo je dovoljno prostora za igranje (mada mislim da vise od 3 table za WH ne bi stale, ali ovo je bio prevashodno karticni klub, tako da...), cak je i onaj batica koji je radio tamo bio sasvim pristojan i kulturan tip. Nisam ljubitelj kartica, pa valjda zato i nisam vise posecivao isti. Postojale su clanarine sto je mana. Ne znam sta je krenulo naopako pa su morali da ga zatvore, ali predpostavljam da je renta od jedno 500 EUR (posto je bio u strogom centru grada). Ah da, kad smo kod centra grada - nemas gde da se parkiras.
7. Mali prostor (mislim da je cak manji i od prvobitne Valhale), mali izbor proizvoda, koji su skuplji nego u HS (jer od njih nabavljaju), prevashodno klub namenjen karticnim igrama. Sveukupni utisak mi je ostavljen jako negativan. Mnjah... ovaj klub je definitivno najnizi na mojoj listi (mada koliko vidim sad ga i zatvaraju valjda?).
8. Klub prilicno po mojoj meri - ima dovoljno prostora, igra se dosta igara, cak i klub ima dosta board gameova, radnici su za sada vrlo ljubazni, Rick (vlasnik kluba) je ostavio vrlo pozitivan utisak na mene, cene su u najgorem slucaju identicne kao na Internetu, a ima i stvari koje su malo jeftinije. Cini mi se da sam poslednji put video da su uveli i klimu (sto je bila verovatno jedina moja zamerka). Nema clanarina - odrzavaju se od prodaje. Eto jedina mana koju mogu da izmislim je sto imaju samo 2 stola za warmachine, pa se nekad desava da izvisis (da moras da cekas). Mozda bi moglo i malo vise terena da bude, ali to je vec cepidlacenje (a i obaveze mi poslednja 2-3 meseca nisu dozvoljavala da idem tamo, te ne znam kako je sada stanje). Prvi klub koji je uspeo da ima i karticne igre i wargamere, a da nema raspravki izmedju njih (barem ne onih koje svi ljudi vide). Ima mogucnost kupovine hrane i pica po razumnim cenama. Onaj troll koji je nacrtan na zidu je mnogo cool.
9. Bio sam jednom ili 2 puta. Igrali smo WoW board game. Za te manje skirmish igre ima sasvim dovoljno mesta + jos jedna soba za prodaju/kartice i 1 za farbace. Ne znam kakve su cene u poredjenju sa internetom. Higijenski sasvim ok koliko sam video.

Sto se tice rada, 200 mu gromova ti je rekao manje-vise ono glavno.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

ekstra si mi objasnio ..hvala ti najlepse.

ne znam kako bi isla prodaja u nisu jer ne verujem da mogu da sklopim finansijsku konstrukciju da mogu da unesem odredjenu robu u klub.
to je jedan prblem...ali videcu
planiraosam da ima clanarine. ali vidim da ljudi imaju vleiku odbojnost kada treba da daju 100 din da bi se igrali jedan dan.
da li neko ima predstavu sta bi bila u redu mesecna clanarina?
klub nudi sve potrebne knjige , moze da se boje figure ,ima 1 fksna tabla za morthaj i moze da se cepa warmachine...tabla je ogromna.
svi clanovi (ima ih 13ak sad) imaju ogucnost koriscenja kompijutera imaju na raspolaganju jedno 4 bande za mordhajm i 2 za warhammer
dnd i jos nekoliko rpg igara....tako da ima sta da ponudi klub tj ima sve sot oni zele da igraju.
racunam da ima 3 ili 4 stola od kojih bi neki bili za karticne igre.
kakvo je to negativno iskustvo sa warhamerasima i karticarima???
razmisljao sma da se podeli po danima 2-3 dana u nedelji da bude za karte i sl ,mozda rpg igre a drugi za warhammer warh 40 000 i morthajm mozda wormachine ejr to
vole da igraju klinci , sta mislite o toj kombinaciji???
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by sto mu gromova »

prochitaj svoj post pre nego shto kliknesh na "submit". postovi su ti polurazumljivi.

mislim da bi svaki dan trebalo da bude slobodan i bez ogranichavanja na kartashe i minijaturiste. trebalo bi da nekoliko dana u nedelji od odredjenog vremena do zatvaranja kluba bude termatski dan. npr:
klub radi od 12:00 do 24:00. dan kao i svaki drugi, smo shto je od 18:00 organizovano igranje bloodbowl-a. a ostali i dalje mogu da budu tu, igraju neshto trece (ako ima mesta), ili jednostavno bleje. drugog dana isto tako, samo shto je od 18:00 organizovano mtg igranje, itd...
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Nene, nisi shvatio: clanarina i ulaz su ok ako si ti klub kome glavna delatnost nije prodaja.

Ako ti je glavna delatnost prodaja (kao recimo HS, Sigil,...), onda ne trebas da imas clanarine.

Jebiga, od necega ipak mora da se placa taj prostor ;)
kakvo je to negativno iskustvo sa warhamerasima i karticarima???
problem je bio u tome sto je prostora bilo malo za obe grupe. Resenje ti je 200 mu gromova napisao - pojedini dani imaju prednost za pojedine igre.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dawngreeter »

gekkogecko wrote:vidim da ljudi imaju vleiku odbojnost kada treba da daju 100 din da bi se igrali jedan dan.
Stvar je mnogo vise od 100 dinara po nekom arbitrarnom vremenskom periodu. Ja nemam problema da dam pare za clanarinu, na primer. Dok je Raven radio uredno sam mesecnu clanarinu placao iako sam svracao tamo jako retko. Naravno, ja nisam ni po kojem osnovu reprezentativni primerak tvoje ciljne publike tako da uzmi sa rezervom ovo sta pricam. Ali evo kako ja to vidim.

Razlika izmedju necega sto kosta 0 dinara i necega sto kosta 1 dinar nije jedan dinar. Razlika je beskonacno velika. Pricamo o dva razlicita sveta koja ce svako, cak i onaj koji ce vrlo radi platiti taj dinar, posmatrati potpuno drugacije. Ako se neko bavi psihologijom to bi mozda mogao i malo preciznije da obrazlozi, ali stavljanje cene na nesto automatski menja prirodu tog necega. Dzaba znaci dolazimo da se opusteno zezamo kad god i kako god. Cena od jednog dinara znaci idemo da zakupimo termin ili, jos gore, idemo da platimo da bi se igrali. Intuitivno je jasno da pricamo o potpuno razlicitom dozivljaju svega kada je druga varjanta po sredi.

Za pocetak, nemas onog faktora kada neko samo bane. Ja maltene iskljucivo tako dolazim u Sigil u zadnje vreme (do duse, ja sam klosar i vojska za Hordes mi nije gotova i jesam li rekao da sam klosar?) i to se nikada ne bi desilo kada bi morao da platim dinar. Na stranu sto im uvek ostavim 200 dinara kad udjem, za cokoladicu ili sok ili caj ili sta vec. Zadnji put sam tako seo i za dve partije nekog board game-a, iako mi to nije bio plan. Da je ulaznica kostala, onda bi dolazak uvek bio planiran po prirodi stvari, uvek planiras nesto sto ides da platis. Onda ne bi dosao jer sam i onako samo misli oda cu ostati pola sata max, ne bi ostavio pare za kolu i Mars i ne bih igrao dve jako zabavne partije u dobrom drustvu.

Ovim ne zelim da kazem da bi trebalo ulaz da bude obavezno dzaba. Sasvim sigurno nije tako. Ako ne prodajes robu, a cak i ako prodajes robu a nemas dovoljan promet (pretpostavljam da je ovo vrlo krupan problem izvan Beograda, a verovatno i u Beogradu), nezgodno je zaraditi dovoljno da bi klub bio isplativ. Ali mislim da bi trebalo staviti na vagu koliko ocekujes ozbiljnih ljudi koji namenski dolaze da provedu popodne u klubu, a koliko ljudi bi samo htelo da bane onako lezerno.

Da se nadovezem i na lokaciju - u teoriji, nije bitno gde se nalazi klub jer niko ne svraca u klub samo zato sto je u blizini, ili da popuni rupu izmedju kupovine patika i bioskopa. U praksi, opet se vracam na planirano i neplanirano dolazenje - ako moram dva autobusa da promenim onda nikada necu doci samo zato sto mi je posle posla dunulo da dodjem. Pristupacna lokacija takodje znaci i da je mnogima mozda lakse da se sastanu kod tebe u klubu umesto kod nekoga kuci.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Eto, DG ti je dao odlican opis sa psiholoske strane. Ja bih ti dodao samo jos samo par primera iz BG:

- Zmaj - klub koji je ziveo od clanarina, jer je prodaja bila "privatno vlasnistvo" pojedinaca (Odliver za warhammer, Mozes za kartice, i ne znam da li je jos neko sta prodavao, izvinjavam se ako sam nekoga zaboravio). Znaci klub koji nema svoju prodaju, a ima izdatke. Jedino kako ih mozes pokrpiti su pice & hrana & clanarina/ulaz.

- HS - klub koji ima ozbiljnu prodaju, od koje moze da plati lokal, radnike, zaradi neke pare, i obrce pare.

- Sigil - klub koji ima neku prodaju, koja je nedovoljna da pokrije sve racune, te hranom&picem dopunjava sve sto fali. Takodje, bilo ko moze da zakupi termin (imas sto 1, sto 2, i mala sobica) sto takodje donosi neke sitne pare.

- Valhala (nije iz BG ali nema veze) - ima neku sitnu prodaju (vrlo sitnu), plus clanarinu, plus pice.

Kako je Zmaj nije opstao, opciju sa odrzavanjem iz clanarina ti ne bih savetovao. Pritom nije opstao u BG gde ljudi imaju vece plate nego van njega.

HS princip - i sam kazes da ne znas kolika ce ti prodaja biti.

Dakle za tebe je onda neka od ove druge dve opcije. Pri odlucivanju clanarina vrlo ti je vazno da znas jos jednu stvar - ljudi koji placaju istu MORAJU imati vrlo jasne benefite od toga, i moram im biti jasno da clanarinu ne placaju zato sto si ti zao covek i hoces da profitiras od njih, nego zato zato sto ako se clanarina ne placa, klub propada i zatvara se (sto samo po sebi mora da znaci da njima treba da je stalo do kluba).

Naravno ti znas situaciju "u svojoj kuci" najbolje, pa je na tebi da izvagas sta je za tvoj konkretni slucaj idealno.

edit: eh da, da dodam samo jos 1 opis kako ja gledam na clanarinu: imam ekipu od 5 ljudi sa kojima stalno igram razne board gameove kod mene (dakle imam prostor u kome mozemo da se skupimo). Ako svako od nas plati po 100 din ulaz (sto je bedna cifra), to znaci da smo dali 500 din po igranju. Nakon 8 igranja, mogli smo da kupimo bilo koju prosecnu igru (vecina igara ne prelazi 4000 dinara).

Da ne pricam da je kod mene nekada znalo da bude i 10 ljudi u istom trenutku ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by kgkid »

Dao sam prvo svoje misljenje, ali razvoj diskusije podsetio me je na jos neke detalje. Stoga izvinite sto je post dugacak.

Razlika izmedju udruzenja gradjana i privatnog preduzeca je u tome sto udruzenje nema vlasnika. Svakako, ti mozes da osnujes preduzece a da ga nazoves udruzenje, cisto oslobadjanja od proeza radi, ali sustina, ne legal koji stoji ispred, je bitna za moju dalju pricu. Udrzenja imaju skupstinu, menjaju svoje upravne organe, predsednike i vise su stvar dogovora. Preduzece je kada kazes hocu da otvorim klub, moj klub ima prostorije, u mom klubu se prodaje pice/roba...

Sto se clanarine/bez clanarine tice, slazem se sa Dzon Vejnom. Ako je klub pravo udruzenje gradjana, onda su clanarine sasvim OK. Valhala naplacuje clanarine i ima dve vrste clanova: starce, koji placaju vise i imaju veca prava i nas obicne koji placamo manje. Clanarinu bih uvek rado platio jer to pomaze da klub prezivi kao mesto za druzenje i unapredjenje hobija. Druzenje je izvodljivo i u kucnim varijantama, kao kod nas u KG, ali je razvoj tada usporen, ako ga uopste ima.
Ulaz u klub radi igranja (narocito 100din dnevno) ne bih nikada platio. Delom iz principa, delom zbog cene. Klubovi (udruzenja) ne idu rame uz rame sa zakupima ma koje vrste (misljenja sam dakle, slicnog Dawngreeteru).
Prodaja pica/klope sasvim je OK, kao nacin da se klub odrzi, ali i prodaja figura/karata ali po povlascenim cenama za clanove. Cinjenica da su platili clanarinu treba da spreci klub da ih "dere".
Visina clanarine zavisi od troskova koje klub ima. Oni se moraju pokriti. Klub treba i da bude blago pozitivan kako bi se obnavljala oprema i kupovale nove igre.

Kada je firma u pitanju, ona se izdrzava od prodaje robe. Bez clanarine, jer ne mozes traziti clanarinu za Maxi (Dz.V.). Pice/klopa da se prodaju sasvim je OK. Ulaz verovatno ne bih nikada platio, ali rezervacija stolova (u klubovima u kojima je guzva realan problem, ne vestacki tek da se isforsira naplata) nije losa ideja.

I za jedne i za druge uvek ostaje organizacija turnira kao jos jedan nacina za dodatno finansiranje. Naplatiti naknadu za ucesce na turniru/ligi/kampanji je ok, narocito ako deo prihoda ode za simbolicnu nagradu pobedniku.

Farbanje za pare:
Zmaj je imao dobru foru. Platis clanarinu i koristis klupske boje.
Nisam pristalica farbanja za novce.
Klubovi (oba tipa) bi trebalo da ohrabruju igrace da farbaju svoje figure sami. To je jedan od aspekata hobija koji treba razvijati.
Ljudi koji dobro farbaju svakako treba da mogu da prodaju svoju vestinu, ali ako ce da prave profit od udruzenja, treba da plate udruzenju ekstra.
Ako, sa druge strane, pravis firmu, onda je na tebi da razrezujes sta i kako se radi. Imaj na umu da opsti utisak koji odaje tvoj klub/firma direktno utice na broj clanova/musterija koje ces imati, a time i na zezanje/profit koji ces ostvariti.
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

kgkid wrote: I za jedne i za druge uvek ostaje organizacija turnira kao jos jedan nacina za dodatno finansiranje. Naplatiti naknadu za ucesce na turniru/ligi/kampanji je ok, narocito ako deo prihoda ode za simbolicnu nagradu pobedniku.
E da ovo sam potpuno zaboravio... opet par primera:

- secam se D&D turnira gde je pricu pisao Mrmot. Nagrada je bila komplet za 3 ili 3.5 ediciju D&D, ili koja god da je tada bila aktuelna (sto je nekih 100 EUR bilo) za prvo mesto. Znam da je nagrade pokrio, a kontam i da je zaradio neki dinar za trud za pisanje avanture.

- Valhala uz svaki turnir organizuje prodaju od koje direktno ima zaradu.

- U Zmaju su svojevremeno odrzavani turniri od cijeg se ulaza placala izrada terena (materijal & stuff), i sta ja znam sta jos.

Imas milijardu dogadjaja koje bi mogao da organizujes, tako da ovo trebas da gledas kao jedan od nacina priliva novca. Pogotovu ako ces drzati razlicite sisteme (warhammer, kartice, board games....)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Shunka »

niko ne svraca u klub samo zato sto je u blizini, ili da popuni rupu izmedju kupovine patika i bioskopa
Ja to radim. Redovno.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

ovako, izvinjavam se na losem pisanju. malosma konfuzan...
nego.
prvo prodavnica/privatno preduzece sigurno nece biti zbog dazbina koje ne mogu da pokrijem.

udurzenje gradjana je sigurno ono na sta cu da idem.

e sad kazite vi meni koja je cena za clanarinu prihvatljiva???
predpostavljam da bi radio petak subota nedelja 100% i + jedan ili 2 dana preko radne nedelje...
za ostalo bih video ako ima potrebe odnosno clanovi bi diktirali.

spomenuliste hranu i pice. tu bih mora oda prijavim radnika koji bi radio i moralo bi da ide sa svim inspekcijama i birokratijom.
koliko je to cimanje vredno ako se prodaju gricke i pica?
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

gekkogecko wrote: e sad kazite vi meni koja je cena za clanarinu prihvatljiva???
Ajde ovako da postavimo pitanje: dodje Miskovic kod tebe i pita te: "koja je cena smokija prihvatljiva za vas sa foruma?"

Dakle, to zavisi pre svega od coveka do coveka, a zatim (mozda cak i bitnije) sta ja imam od toga sto placam clanarinu?
gekkogecko wrote: spomenuliste hranu i pice. tu bih mora oda prijavim radnika koji bi radio i moralo bi da ide sa svim inspekcijama i birokratijom.
koliko je to cimanje vredno ako se prodaju gricke i pica?
Mozes da se raspitas kod usera: Severian (Vlada Valhala) i FGSerbia (Rick koji drzi Sigil). Mozda mogu i Cirkhan/Zulufic (radnici u Sigilu) da ti odgovore.

Koliko je vredno je vrlo prosto: obicnu vodu od 0.5 litara mozes da nadjes za verovatno 20 dinara u super marketima, a prodajes je za recimo 50 (sasvim prihvatljivo za mene ako je ohladjena (dakle treba ti i uredjej koji ce da hladi ta pica, pogotovu leti)). A pritom imas trosak 0. Koliko je to vredno?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

pa pitam za clanarinu koliko je bila u klubovima koji su je naplacivali???

a igraci dobiju prostor i terene knjige i zezanciju za tu clanarinu jer bez nje nema prostora ...nema kluba!!!

a sto se tice gricki i pica da to nije problem ali mora da bude leglano i na pravi nacin. ako udje inspekcija i sl. gotovo je sa klubom .
zato prodaja pica mora da bude na adevatan nacin resena. zato mislim da je komplikovano to sa hranom i picem.
da li su to drugi klubovi isli na "crno " ili su imali leglano registorvano poput kafica ili nesto tako.?
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Znam da je u Guildu/Ravenu kako god da se zvao, ulaz bio 100 din. Mislim da je nesto slicno bilo i u Zmaju. Ne znam za mesecne clanarine. Oba kluba su propala, tako da dobro razmisli o tome.

Za to sto nudis ti niko nece placati. Uvek ce biti neko ko moze u "kucnoj varijanti" da organizuje isto to. Pogotovu za kartice koje traze daleko manje prostora. Da preformulisemo ovako: zasto bih ja tebi placao nesto da bih imao status clana, kad ovaj sledeci koji udje (i nije clan) ima identicna prava kao ja, a nije platio nista??

Za detalje se raspitaj tamo gde sam te uputio. Valhala bi trebala da ima isti princip kao sto ti planiras, tako da ti je to mozda bolje da proveris. Takodje, nisam siguran ali mislim da, ako se registrujes kao udruzenje gradjana, i dodje ti ista ta inspekcija i nadje da ti proizvodis profit (prodaja, clanarine, itd.), mislim da si busted again. Kazem, nisam siguran za ovo, to proveri.

edit: ako se Severian ne javlja, probaj Iskusinja (Iskusinjo user) da kontaktiras, on je isto iz NS, pa nek te on uputi dalje.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by kgkid »

Udruzenje gradjana moze da bude profitno i neprofitno (ovde gadjas).

Ulaz da bih se igrao? Sto rek'o Dzon, imam i kod kuce, a dodje mi i drustvo.

Clanarina u Valhali, za smrtnike je 10evra mesecno, placa se tromesecno. Za KG uslove, to je na ivici, i mnogi sa kojima sam razgovarao nisu u stanju da toliko odvoje. narocito sto se radi o novcu koji se ne vraca ni direktno ni indirektno. Ipak, cak i ja iz KG, placam clanarinu Valhali (placao sam i u Zmaju, pa i HS jedno vreme) jer smatram da je zajednica koju valhala predstavlja vredna truda i ocuvanja. Zajednica koju predstavlja PRAVO udruzenje gradjana. ljudi koji zajedno donose odluke i ne profitiraju jedni od drugih (previse :wink: ). Bilo je i kod njih slicnih razmisljanja, kubure i oni na ivici opstanka, ali na kraju, svi vodeci ljudi valhale rade za platu negde drugde, a valhalu odrzavaju kao hobi. takav klub je kao ovaj forum.

Profit i neprofitna udruzenja gradjana:
Prema zakonu, Udruzenja gradjana mogu da se finansiraju dobrovoljnim prilozima, clanarinama i profitnim delatnostima koje registruju, ali pri tome ne smeju sama da ostvaruju profit. Radnika moras da prijavis/platis ali se to vodi kao jedan od troskova rada kluba, uz komunalije i rentu. Novac koji prikupis, pored redovnih troskova moras da trosis na aktivnosti kluba (organizacija manifestacija i slicno). Na kraju godine racun u principu mora da bude prazan, a svaki potroseni dinar dokumentovan. Ima tu jos malo peripetija, ali nije to moguce elaborirati na forumu.

Ti malo nerealno i licemerno pristupas celoj prici i toga pre svega sam mora da budes svestan. Hoces da napravis SVOJ klub, SVOJE udruzenje gradjana. Odnosno firmu koju ces da maskiras da izbegnes poreze i peripetije. To nije neizvodljivo, ali moras da budes svestan da takva vrsta PRIVATNOG kluba ne privlaci clanove koji treba da plate clanarinu. Zasto bi tebi iko davao svoje novce za dzab dzabe? da se poigraju malo? Sto za WH, kao najveci u upotrebi kosta oko 1000dinara. Tabla stirodura oko 100dinara. tempere kod kineza jos toliko. i eto terena. Ako hoces da imas firmu onda moras da imas ponudu, a ne clanarine. Hoby Store radi na tom principu i, kao sto rekoh, Mojsiju i ekipi svaka cast!

E sad, lepo smo ti sve izanalizirali, ne budi lenj, procitaj sta smo ispisali. Ne mozes da dobijes i jare i pare. Klubovi su generalno puno posla za malo para. Normalno je da ces zeleti da vidis profit, ali ne ocekuj da je to lako. Cak i Hoby Store igra na zici za opstanak. Ne ocekuj da ces od prodaje SAMO figurica napraviti kucu. Ali pice, organizovanje sadrzaja na nedeljnom, ako ne i dnevnom nivou, povecace masu koja kod tebe dolazi i time povecati i prodaju materijala za hobi. Sve to pa predjes nulu. Mozda.
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Kirgan »

Pa dacu ti jedan savet Zmaj nije bas reprezentativan primer tj on je propao zbog ( politike ) tako da ne bi bilo pametno komentarisati to ali eto taman da znas cega da se pazis drugi su izgleda bili pametniji i nisu se vezivali na taj nacin kao Zmaj :evil: :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Samo malo da ispravim kgkida:

Sto za warhammer + stirodur + boje nije = 1200 dinara, nego 1200 dinara podeljeno sa brojem igraca (u najgorem slucaju 2 za warhammer) koji ce igrati u toj "kucnoj radinosti". Dakle u najgorem slucaju, to je 600 dinara ;).

Mi smo upravo to radili kod mene - bila je stalna ekipa od nekih 6-7 ljudi, plus jos jedno 3-4 koji su dolazili povremeno. U jednom trenutku smo odlucili da sve to dignemo na "visi nivo". Svaki put kad se skupimo svako je davao ekvivalent od kao sada recimo 150 kinti.

Tada smo svi bili mladji, i imali manje obaveza, pa je to druzenje bilo svake nedelje (bukvalno - to je bilo pravilo). Do your math - 7 ljudi * 4 nedelje * 150 dinara = 4000 din za mesec dana.

U roku od mesec-mesecipo smo imali: tablu sa battlematom (mislim da smo cak bili prvi u Srbiji koji su imali takvu tablu - ako nismo prvi, svakako smo medju prvima), terene shto original koje smo kupili od GWa (sume, brda, zivice), shto one koje smo Nikola i ja pravili (kojima BTW nista ne fali, i koje i dan danas koristimo). Nije toga bilo ko zna koliko, ali sa pakovanjem brda, pakovanjem-dva suma, zivicama, i malo truda da se naprave ostali tereni (raznolikosti radi... inace su suma i brda sve sto ti treba za WH), za mesec dana imas sasvim zadovoljavajuce stanje (a to kazem ja koji stvarno umem da cepidlacim po ovom pitanju).

Sa vecinom tih ljudi (barem onima koji se i dalje igraju necega) se igram i dan danas. Zao mi je samo 2 stvari: 1. sto ne mozemo cesce da se vidjamo zbog obaveza; 2. sto su neki od tih ljudi odustali od hobbyja.

U medjuvremenu sam nabavio jos nekoliko board gameova koje sam ili kupovao sam ili sa Nikolom pola-pola, ili sam dobijao za rodjendan isl. Znaci i board gameove imam.

Dakle, moze se reci da 5+ bolje organizovanih ljudi, sa 150-200 dinara mesecno moze da napravi za recimo 3-4 meseca "klub" koji je egal sa ozbiljnim klubovima.

Nadam se da ti je sada jasno zasto niko nece da ti da 150 dinara za ulaz?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

razumem sta pricate.
mi u glavnom igramo morthajm i u tablu je ulozeno sigurno 150-200e + 6 nedleja rada..pa racunajte...
tabla je ekstra....

nego to nije bitno.
smatram (posto su clanovi mladji i prilicno puni hormona i gluposti ) da ne mogu da odlucuju jer su im glave na sedmom nebu.
potrebno je neko uzeti obaveze na sebe i odraditi birokratiju.
naravnoda svi odlucuju i klub zivi zbog tih 15 klinaca ali ja zleim da to bude pristupacnije.
pristupacnije = renta
renta= treba jos para nije dovoljno ovoliko koliko dobijemo ortak i ja od njihovih clanarina..
zto su mi potrebni novi ljudi...
eto jednostavna jednacina !!!

warhammer se retko igra jer retko ko ima armijju od 1500 kamoli 2000 poena...mordhajm je mnogo pristupacniji i wormachine!!!

a ako imas takvu tablu (gorenavedenu) mislim da ima razloga da dolaze...

ja smao zelim da klub bude na nuli i da se sam isplacuje!!!
ja takodje imam svoje prihode i svoj poso tak oda nema tu govora i razmisljanaja o zaradi ...

a sto se tice podizanja nekog hobija na visi nivo nema dalje da idete od mene (skormno :) )
medju ppvima sam poceo da gajim egozticne zivotinje i sad razmnoavam najvise u srbiji (sa rezervom ako postoji neko za kog ne znam)!!!
i sad ta stvar ide punom parom i ljudi zele da se bave teraristikom a kad sam poceo niko nije znao sta je tarantula

slican izazov vidim sa igrama u nisu !!!sad je prilicno 0
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by xclub »

HEJ Prava tema za mene...

Ovako...

Xclub je krenuo pre tri godine sa radom, kada sam ja i jos dva druga odlucili za raskrstimo sa Dragonom, jer nam nije odgovarala politika njegovog kluba, a i zeljni smo bili neceg svojeg...

Prvo vidi se da si zelen i mlad, i moras da budes bar malo ozbiljniji da bi mogao sam da vodis klub... Podeli to zadovoljstvo/obavezu sa drugima i bice Vam svima lakse...

OVako mladi imaju entuzijazam ali im fale pare, dok matori imaju para, ali nemaju entuzijazma... Ako uspes da ukrstis pare i entuzijazam, to ce biti odlicno...

Razmisljaj na sledeci nacin, kako ces biti bolji od drugih klubova, a to ces postici ako budes vise davao od drugih klubova... Na pocetku svako ce doci da te vidi, ali prvi utisak je i najvazniji, ako na prvu loptu padnes, onda bolje da nisi ni pocinjao...

Drugo, moras da imas robe u klubu, kao i fin namestaj... Roba moze biti mala kolicinski, ali mora da je ima, da ne bi ljudi cekali na robu, tako ces ih samo izvuci iz kluba... Najbolja opcija je uzimas figure od Odlivera, i poneki original, a sve ostalo tu ti je Rik... Znaci oliver je NOvot na forumu, a Rik FGSerbia. Za namestaj kluba, moras da imas barem dva stola, koja su adekvatna za igranje... Police, brdo polica, za stvari koje drzis za upotrebu, prodaju i za stvari koje sami clanovi ostavljaju kod tebe...

Dalje, moras se ponasati kao gazda, i nikako ti licno ne prikupljas clanarinu, vec za to imenujes posebnu osobu, koju nesto sitno platis, da proverava ko je platio a ko ne... Zasto? Zato sto onda ti ne radis prljav posao, i ne svadjas se sa clanovima, vec si sa svima kul... A ta osoba je ionako samo tu zbog para, a ne deo kluba pa niko nece crniti klub zbog toga... Upamti, ljudi su stoke nece da daju ni dinar, dok im ne oduzmes na silu... Dobro, malo karikiram ali skoro da je skroz tako... Oko visine clanarine, pa samo gledaj ovako... Ako se igrate veliki broj igara, i ne planirate nista novo da kupujete onda drzi malu clanarinu... ALi ako nemate mnogo igara (Xclub trenutno ima oko sto boardgameova ali se ne igramo ni sa par komada) onda lupi clanarinu ali svaki mesec nabavi novi boardgame, ili nesto sto ce svima biti zanimljuivo...

PARE... Pare ne dolaze sa neba, i ako planiras na ovome da zaradjujes, odustani odmah, i kreni u bolju akciju sa tim parama sto imas... Kupi rezac i rezi cdove, ili otvori trafiku pa drzi cigarete i alkohol, i prodaji deci... Mnogo ces para zgrnuti i na heroinu, ali da o tome sada ne pricam... Nema para u igrama, osim ako nisi debeli kapitalista koji distribuira igre za celu Srbiju, ili Evropu, a u klubu prihodi su sledeci...

Clanarine, koje bi morale da odu na igre, wc papir i sapun, kao i sredstva za ciscenje kluba (ako pokrivas prostor sa tim parama, ocekuj da ces posle dva meseca ostati bez prostora)

PICE I GRICKALICE... Donosi lovu, ali samo ako ih ti i ekipa sa kojom to drzis ne jedete, kao i da ih uvek ima, i da drzis evidenciju o tome skoro svakodnevno... Ako ponestane, i neko pocne da unese svoje stvari, tu vise biti zarade nece... Znaci zabranis unosenje svoje hrane i pica, i udri po parama... E od tih para placas prostor, ako ga moras placati...

IGRE... Zarada u igrama nema, osim za one debele o kojima sam ti vec pricao, ali imaces dzeparac od toga sto visis danima u klubu, i sve to organizujes... Sada sam se setio jos necega, IZvori Magije, imaju u septembru petu ediciju, a oni nude dobre uslove za saradnju i salju ekspresno posiljke robe, tako da cuj se sa njima, reci da te je Stefan iz NSa uputio, i pitaj za uslove, pa radi... Izvori mogu da donesu lovu, ali moras imati bar sto evra u njima, za pocetak...
Karticne igre ostale, kod mene nisu imale prodju pa necu o tome da ti pricam, kada ne znam...
Borad gameove, kupuje poneki cika, a za njih se dogovaras sa RIkom,

Minijature, zahvaljujuci Odliveru (nek BOg da da nam pozivi jos hiljade godina, i da ga zdravlje cuva i sve to tako) mozes kupiti figuru za sto sto pedeset kinti, i igrati se do mile volje...

Ja sam licno otisao u HS, kupio dozivotnu zalihu malih srednjih i velikih postolja, i sada uzimam ceo katalog Oliverov u svoju kolekciju...

Skuplja varijanta je originali, a tu je onda Mojsije i HS... Samo pripremi se da puknes kintu za robu za klub kod njega, jer su originali skupi...

NE DAJ NIKOME DA TE VREDJA, JER JE TO TVOJ KLUB I TVOJ ZNOJEM CE ON RADITI...

Ne otvaraj nikakvo udruzenje gradjana, niti kakvu firmu... Reci da ako te neko pita sta cete vi klinci tu, da Vam je tata poklonio podrum da se igrate, kako bi Vas sklonio sa ulice... Na taj nacin mozes da radis sta hoces, cak i prodajes pice i grickalice... Eh da kada smo kod toga, ako ipak odlucis da budete udruzenje gradjana ( a onda me kontaktiraj na [email protected] da bih te uputio kako najbezbolnije da to uradis, kao i da ti dam statut i ostalo da prekucas) onda pice i grickalice ne prodajes, vec samo dajes clanovima kluba, a oni tebi daju pare za fond kluba za popravku leve cicibucne za pokvarenu klaptrucnu iza onog ormana...

I resio si sve svoje probleme... Eh da ako si udruzenje gradjana, obavezno kupi jedan mali protivpozarni aparat, jer te u slucaju da dodje inspekcija, moze za to odrapiti velike pare...

Jos jednom, mlad si i razmisli pre nego sto udjes u nesto sto ce davati suvise malo para, za nesto sto ces potrositi po citavu nedelju posla...

OKO clanarine, sami sedite vas koliko je i dogovorite se i napravite razrez za sta ce da ide ta clanarina... Bezveze je reci hej mnogo je 150 din, ponekad je malo i deset evra mesecno... Pa koliko ko moze, samo je dogovorite i razrezite taj harac...
Image
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by kgkid »

K'o da su u Dragonu ponikli :lol:
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
gekkogecko

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by gekkogecko »

hvala znaci to sto si sve ispisao.
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by xclub »

kgkid wrote:K'o da su u Dragonu ponikli :lol:
Ne razumem, da li si ovim hteo da me uvredis, ili da kazes da sam na neki nacin los... Ako cemo tako, onda su svi iz dragona ponikli, on je bio prvi klub tj. prodavnica, i da nije bilo dragona ne bi bilo ni Valhale... Molim te, prvo se upoznaj samnom, pa onda o meni sudi...

No iskreno, lokacija je veoma vazna barem ovde u Novom Sadu, jer ljudi vole centar, tamo izlaze, tamo se druze, tamo ce i otici u neke prostorije, lepa je Valhala npr. ali ljudi vole centar a ne udaljeni deo grada...

To je Dragon znao, i zato se on jos uvek kotira kao najbolji klub u Nsu... Bez obzira sto mu se gazda kotira kao najlosiji covek na planeti medju gamerima...
Image
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Skobra »

xclub wrote:...
Ovako...
...
E vala odavno se ovako od srca ne nasmejah :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by CirKhan »

Ako cemo tako, onda su svi iz dragona ponikli, on je bio prvi klub tj. prodavnica, i da nije bilo dragona ne bi bilo ni Valhale...
Zapravo ne.Mi smo se skupljali kod Ranka na gajbi u zemunu jos tamo negde 93.-94. i tada je "Zmaj" bivao u procesu registracije.95. se i zvanicno otvorio u prostorijama DSSa na zvezdari.Dragon u to vreme nije bio klub vec knjizara koja je primarno prodavala skolski pribor i decije knjige a uz to i kartice(Spellfire ako se ne varam) i nesto frpova i kockica.
Nije mi namera da vredjam bilo koga,samo ukazujem na redosled dogadjanja.
Dragon izvesno jeste bio prvi whatever na teritoriji vojvodine ali na razvoj hobija u beogradu je uticao malo ili nimalo.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

xclub wrote:
kgkid wrote:K'o da su u Dragonu ponikli :lol:
Ne razumem, da li si ovim hteo da me uvredis, ili da kazes da sam na neki nacin los... Ako cemo tako, onda su svi iz dragona ponikli, on je bio prvi klub tj. prodavnica, i da nije bilo dragona ne bi bilo ni Valhale... Molim te, prvo se upoznaj samnom, pa onda o meni sudi...

No iskreno, lokacija je veoma vazna barem ovde u Novom Sadu, jer ljudi vole centar, tamo izlaze, tamo se druze, tamo ce i otici u neke prostorije, lepa je Valhala npr. ali ljudi vole centar a ne udaljeni deo grada...

To je Dragon znao, i zato se on jos uvek kotira kao najbolji klub u Nsu... Bez obzira sto mu se gazda kotira kao najlosiji covek na planeti medju gamerima...
Iskreno sam pokusavao da se suzdrzim... iskreno, stvarno. Nego me pomamile ove bitange...

1. Cirkhan ti je ukazao na odredjene cinjenice. Iskreno verujem da ti za ovaj hobby nisi ni znao u pomenuto vreme. Kad je vec tako, bilo bi lepo da ne pricas o necemu o cemu ne znas.

2. Posto smo utvrdili da je Zmaj bio prvi klub, i da je bio na Zvezdari, sto nikako nije centar, a nadam se da ces se sloziti da je BG ipak malo veci od NS, i da je iz Zmaja poteklo gro igraca, ne vidim zasto je centar toliko bitan....

3. I da zanemarimo to (ipak si naveo "barem u NS"), NS predjes sa kog oces dela grada na koji hoces deo grada, peske, za 20 minuta.... dobro, ako bas imas problema sa nogama za 30.

4. Kako sam ja saznao za Dragon: u jednom trenutku, kada je Zmaj presao sa Zvezdare u Koce Kapetana, ja sam mu izgubio trag. Uspeo sam da izbunarim po Internetu (onakvom kakav je postojao u to vreme), telefon. Ne secam se sta sam trazio, ali se secam da je bilo iskljucivo nekih kartica (moguce MTG). Kada sam drugi put pozvao (nakon nekog vremena), imali su to nesto sto sam trazio, ali 10 puta skuplje od realne cene. I to je kraj svih mojih kontakata sa Dragonom. Za razliku od njega, u Valhali sam bio vise puta na raznoraznim promocijama, turnirima, itd. Ponavljam: u Dragonu nisam bio ni jednom.

5. Za Valhalu svi znaju. Svi znaju cime je ona doprinela razvoju hobija, i svi znaju kakvi ljudi vode Valhalu (mislim primarno na Vladu i Vukasina). Za Dragon, barem ja, a ovim hobijem se bavim jedno 15 godina, nisam cuo niti da je ista doprinela, niti da je ista uradila, niti sam ikada bio tamo, a po svemu sudeci, to se nece ni promeniti.

Ja znam da cu se kajati sto sam sve ovo napisao, jer ces me sad zasuti svojim glupostima tipa "xclub ima 80 warhammer igraca", ali valjda je ova vrucina utice previse na mene, pa ne mogu da se suzdrzim... znam da je to lose, ali je jace od mene...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by kgkid »

U Dragon sam usao prvi put kada je bio na Novom Naselju, knjizara, odveo me izvesni Pancho. Vlasnik je bio ekstra kul prema meni, nudio popuste i slicno. tek kasnije, sa prelaskom u centar shvatio sam da prvi utisci mogu da budu i pogresni. Problem je u zelji da se zaradi, ali i u sujeti ljudi koji su "vlasnici" klubova, te koji pragmaticno pristupaju necemu sto drugi rade iz ljubavi. (...namestis nekog da ubira clanarine, da bi sam ostao cool...) Naplata ulaza je glavni razlog sto za vreme svog duzeg boravka u NS nisam svracao do X cluba.

U Zmaju sam bio jos na Zvezdari prvi put, tada sam upoznao Vlada i ekipu. (Sada vec vidite da sam u osnovi SW zaludjenik) Kasnije, kada su presli u Koce Kapetana sam vec poceo da se interesujem i za WH. Dobra stvar sa Zmajem je sto on ipak nikada nije imao "Gazdu". Oliver, Vlado, MTG grupa... svi su bili suprotstavljeni u jednoj kuci, ali su svi zeleli da ta kuca napreduje. Njima je centar kao lokacija i dosao glave. Verovatno bi na periferiji preziveli troskove. Jos jedna sitnica, ako se ne varam, Zmaj nije propao zato sto nije placao svoje racune vec zato sto je kafana, cije su prostorije bile, privatizovana, a novi vlasnik nije nasao zajednicki jezik sa Klubom (trzisna ekonomija).

Valhala ima svoju pricu. Vaistinu, deo je nastao od ljudi koji su pobegli od Kamenova, ali deo njih je iz sasvim druge price. Sabotaze i cirkus koji su oni istrpeli zarad hobija je prica za sebe i ja o tome ne diskutujem.
Smatram, kao i vecina ljudi ovde, da oni, obzirom da organizuju najludju manifestaciju na Balkanu, zasluzuju malo vise postovanja od toga sto si izneo.
Takodje, Valhala nema "Gazdu". Grupa pojedinaca koja radi zajedno, ali i vuce svaki na svoju stranu, cine klub.

Sad, klubovi su vezani za hobi. Hobi za amaterizam. Amaterizam je po definiciji nesto sto se radi iz ljubavi. Stav koji iskazujes kao neko ko organizuje hobisticki klub ne sme da odise atmosferom izrazenom u postu xclub baje, jer ja NISAM stoka, i voleo bih da me neko tako nazove u lice. :x Ovim hobijem (WH i srodno, MTG i srodno...) se, u principu bave ljudi koje krase dve osobine: Natprosecna inteligencija i Entuzijazam. Mozda u nekim raspravama nismo na nivou, ali nemoj da mislis da takve ljude dugo mozes da vuces za nos. Stoga je sada trenutak da planiras svoje aktivnosti, kada jednom krene glas da si nevaljatan, kasno je za vasdjenje. Turniri, kampanje, akcije, stalni mali popusti (a ne da delis naokolo), i nadasve osecanje dobrog raspolozenja i zajednistva odrzavaju klub u zivotu. Iako Zmaj nema prostorije, svi smo mi ovde clanovi Zmaja, a time taj klub i dalje predstavlja najvecu igracku zajednicu na Balkanu.
(drugo lice koristim jer pre svega odgovaram coveku koji je postavio originalno pitanje: gekkokecko. Izvinjenje svima ostalima, svi imate moje postovanje)
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Kirgan »

Dakle opet da se ponavljam Zmaj je u smislu prostora prso zbog POLITIKE I SAMO ZBOG NJE prezivo bi on da je ekonomija samo u pitanju bar ja to znam iz prve ruke zato sam protivan vezivanju za politiku a sto se tice para pa cuj ako uzimas pare na bilo koji nacin a ljudima deluje da uzimas za sebe bices nepopularan treba imati srece pa da ne placas prostor bar neko vreme sto je Valhala imala zahvaljujuci Iskusinju onda mozes da akumuliras neki kapital pa da imas stvari za podizanje kvaliteta brze i lakse jer su ti troskovi mnogo manji znas sta znaci kada imas 0d 200-700 evra vise mesecno pazi samo 100 evra vise pa pevas veruj mi 8) :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by xclub »

Ma mislio sam na NOvi Sad, i okolni prostor...

Xclub nema clanarinu, a ubirao je jedan mali period vremena, a ova fora sa clanarinom, koliko god izgledala cudno, veoma je efektivna, jer razlikuju se klubovi kao sto je Valhala, gde se ogroman broj istinskih gamera nasao na jednom mestu, i poceo sa zajednickim silama da dize klub, od onih klubova, gde pojedinci hvataju nove igrace... Mislim, koliko god ja licno volim jedan tip kluba, postoje i drugi tipovi, pa se samim tim mora drugacije i delati... AKo je coveku stalo da izgradi klub, a nema veliko drustvo, kao sto Valhala ima, onda mora pribeci odredjenim nepopularnim koracima...

Valhala jeste izuzetan klub, koji je svojom malom, ali veoma kvalitetnom u tom pogledu igrackom populacijom se odrzao, i cenim i postujem svakog od tih clanova, a posebno Borisa, i VLadu, dok mi je Vukasin ok, ali ipak su VLada i BOris nosili na ledjima klub sve ove godine... Takodje to sto ti nisi posetio x, to ti je samo minus :)

Ni u jednom klubu tebe nece gledati kao stoku, ako ti to sam ne dozvolis... Npr. svi kinje Kamenova u svakom pogledu, a meni je Kamenov licno bio oduvek super prodavac... I dan danas kada imam drugi klub, on meni daje i po 30% popusta, i vise za neke stvari, jer sam mu bio bitan deo kluba jedno vreme...

Uostalom, sve je stvar licnog interesa i ukusa, i vise na ovu temu necu dodavati...

PS. Moram upoznati ovog Vejna, pa on mene bas ne voli... Eto Vejn, kada se budemo upoznali, dobices i poklon od mene...
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Awakened »

kgkid wrote:odveo me izvesni Pancho
Jel' to onaj Pancho koji se iznervirao u bioskopu prilikom projekcije Epizode 3 kad su isekli finale borbe Obi-Wana i Anakina?
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

xclub wrote: PS. Moram upoznati ovog Vejna, pa on mene bas ne voli... Eto Vejn, kada se budemo upoznali, dobices i poklon od mene...
Ne ja samo ne volim ljudsku glupost, i iako znam da mi je to VELIKA mana, nju ne mogu da precutim. A ti si sklon da iznosis gluposti (sto nikako ne znaci da si glup covek, los covek, ili bilo sta drugo... sasvim je moguce da se ti samo malo zaneses u svom pisanju, a onda moja mana to ne izdrzi, pa moram da odgovorim ;))

Iskreno, i ja bas zelim tebe da upoznam, jer odbijam da prihvatim da neko moze da bude onakav kakvim te je zacrtavam sebi u glavi, ovako sa gledano sa foruma ;).

P.S.: Tesko da imas sta da mi poklonis, jer ja vec sve imam ;). Povrh svega ja nekako volim da platim svoje figure / boardgame-ove (svako ima svoj fetish). I nisam tip coveka koga mozes da "kupis" ;).

A ako se pitas koje gluposti, evo ti par primera (preskocicu broj warhammer igraca koje imate):
1. a i zeljni smo bili neceg svojeg...
Ovo je toliko glupa konstatacija za otvaranje kluba, da ja nema reci. Pozdravljam ostale razloge, ali ovaj...
2. Prvo vidi se da si zelen i mlad, i moras da budes bar malo ozbiljniji da bi mogao sam da vodis klub... Podeli to zadovoljstvo/obavezu sa drugima i bice Vam svima lakse...
Ako covek kaze da je glavni baja za retke zivuljke (ma neka je i glavni baja za cackalice), onda to po default-u ne moze da znaci da je neozbiljan... e sad, ako je on glavni baja isto kao sto i xclub ima 80 igraca warhammera, onda se izvinjavam
3. Dalje, moras se ponasati kao gazda, i nikako ti licno ne prikupljas clanarinu, vec za to imenujes posebnu osobu, koju nesto sitno platis, da proverava ko je platio a ko ne... Zasto? Zato sto onda ti ne radis prljav posao, i ne svadjas se sa clanovima, vec si sa svima kul... A ta osoba je ionako samo tu zbog para, a ne deo kluba pa niko nece crniti klub zbog toga...
E ovde sam vec krenuo da penim (dada, opet ona moja mana... znam da je to lose, ali ne mogu da se oduprem sam sebi)...

Znaci apsolutno, ali apsolutno SVE sto si ovde naveo je pogresno... ako si nekoga platio sitno, onda taj nikako nije tu samo zbog para, jer da je tu samo zbog para, onda bi morao da ga platis daleko vise od sitno. Mada priznajem da su ljudi stoka, i da verovatno moze da se nadje neki geek sa ovim karakteristikama koje si naveo. Sad, da li bih ja zeleo da moj klub predstavlja takva individua, to je vec nesto drugo.

Trebas se ponasati kao gazda u jednom smislu, ali ne u ovome u kome ti prezentujes. Jer ako ti dodjes i postavis se: "Ja sam gazda, radicete onakako kako vam ja kazem, ili necete nikako, jer ako vi mozete da se prilagodite, ja ne mogu" onda sigurno neces zadrzati ni postojece clanove, a kamoli navuci nove. A nekako, kao novom klubu koji se tek otvara, mislim da mu nije ideja da odbije sve od sebe.
4. Oko visine clanarine, pa samo gledaj ovako... Ako se igrate veliki broj igara, i ne planirate nista novo da kupujete onda drzi malu clanarinu... ALi ako nemate mnogo igara (Xclub trenutno ima oko sto boardgameova ali se ne igramo ni sa par komada) onda lupi clanarinu ali svaki mesec nabavi novi boardgame, ili nesto sto ce svima biti zanimljuivo...
To moze klub koji ima svoju bazu igraca i prodaje da uradi. Novi klub to ne moze. A i klub sa dobrom bazom, i ovakvim stavom, morao bi MNOGO, MNOGO kul da bude da bi zadrzao tu bazu. Jer ako pri otvaranju tresnes clanarinu od recimo 2000 dinara, onda ce da se nadje 5+ dobro organizovanih ljudi koje sam spomenuo, i da kazu: "zasto bi mi dali 10k din mesecno nekome, kada mozemo sami da se organizujemo bolje?".
5. Znaci zabranis unosenje svoje hrane i pica, i udri po parama... E od tih para placas prostor, ako ga moras placati...
Ovde mi je vec pena izlazila i na usi. Sa ovakvim stavom, ja garantujem da ce zatvoriti klub u roku od godinu dana. To udri po parama je pogresan stav, jer ljudi jesu stoka, ali stoka sa nekom inteligencijom.... pa ce vrlo brzo shvatiti da nece da piju sok od recimo 200 dinara. Prvi put ce kupiti, pozaliti se. Drugi put ce doci, videti da se nista nije promenilo (jer si ti ipak gazda i moras to da stavis do znanja), nece kupiti sok, odigrace svoje i otici kuci. A treceg puta nece biti, jer ce se organizovati sami kod sebe.
6. IZvori Magije
Ovo jeste off-topic, ali za nekoga ko je naveo da zeli da se bavi warmachinama (kao igrom za koju treba malo figurica), i figuricama uopste, ja bih ovo shvatio kao uvredu mog intelekta :lol:
7. Minijature, zahvaljujuci Odliveru (nek BOg da da nam pozivi jos hiljade godina, i da ga zdravlje cuva i sve to tako) mozes kupiti figuru za sto sto pedeset kinti, i igrati se do mile volje...
Nemoj stvarati coveku pogresnu sliku. Iako je Odliver veoma pristupacan sa svojim cenama, ni jedna igra sa figurama se nece zavrsiti na 150 dinara (ili koliko vec Odliver naplacuje po figuri). Za warhammer ti treba od 100-300 figura (zavisno od armije do armije). Za warmachine (za koji treba malo figura), ti opet treba 30tak figura.
8. Ne otvaraj nikakvo udruzenje gradjana, niti kakvu firmu... Reci da ako te neko pita sta cete vi klinci tu, da Vam je tata poklonio podrum da se igrate, kako bi Vas sklonio sa ulice... Na taj nacin mozes da radis sta hoces, cak i prodajes pice i grickalice... .... onda pice i grickalice ne prodajes, vec samo dajes clanovima kluba, a oni tebi daju pare za fond kluba za popravku leve cicibucne za pokvarenu klaptrucnu iza onog ormana...
Ne znam kakva je inspekcija u NS, ali mogu da garantujem da bi sa ovakvim stavom u BG zatvorio radnju i platio kaznu u vrlo kratkom roku. Pogotovu u kombinaciji sa tvojim stavom "ja sam gazda", jer bi se onda pre ili kasnije nasla budala koja bi te prijavila, cisto eto zato. No naravno, i tebi je jasno da to ne ide bas tako, pa si za sebe otvorio to sto si otvorio ;).
9. Jos jednom, mlad si i razmisli pre nego sto udjes u nesto sto ce davati suvise malo para, za nesto sto ces potrositi po citavu nedelju posla...
Ja nikada ne bih nekoga odgovoarao od toga da prosiri hobby, pogotovu ako je taj neko prvi u svom gradu.

Druge stvari koje si rekao stoje... jeste puno cimanja, jeste malo para, jeste tesko, jeste da imas puno zajebancije da bi sve doveo u legalne tokove, jeste mnogo nekih drugih stvari, ali isto tako jeste i zadovoljstvo ;). Da ne spominjem cak da nekima moze biti hobby da drze prodavnicu za nas hobby.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by xclub »

Dzon Vejn wrote:
xclub wrote: PS. Moram upoznati ovog Vejna, pa on mene bas ne voli... Eto Vejn, kada se budemo upoznali, dobices i poklon od mene...
Ne ja samo ne volim ljudsku glupost, i iako znam da mi je to VELIKA mana, nju ne mogu da precutim. A ti si sklon da iznosis gluposti (sto nikako ne znaci da si glup covek, los covek, ili bilo sta drugo... sasvim je moguce da se ti samo malo zaneses u svom pisanju, a onda moja mana to ne izdrzi, pa moram da odgovorim ;))

Iskreno, i ja bas zelim tebe da upoznam, jer odbijam da prihvatim da neko moze da bude onakav kakvim te je zacrtavam sebi u glavi, ovako sa gledano sa foruma ;).
Veoma je lose seckati necije recenice, i onda izvlaciti pogresne zakljucne na osnovu te recenice... Hajde da ja to tebi uradim pa da vidis o cemu pricam...
Dzon Vejn wrote:P.S.: Tesko da imas sta da mi poklonis, jer ja vec sve imam ;).
Niko na svetu nema sve, zato postoje i velike sile, koje to zele. Zeleo sam da ti poklonim svoju igru, koju nisam izdao, tako da bi ono sto bih ti poklonio bilo unikatno.
Dzon Vejn wrote:Povrh svega ja nekako volim da platim svoje figure / boardgame-ove (svako ima svoj fetish).
To je jako los stav. Poklanjati stvari je znak postovanja, a odbijanje poklona rdjavo vaspitanje.
Dzon Vejn wrote:I nisam tip coveka koga mozes da "kupis" ;).
Ne kupuje se poklonom, poklon je dvostrani ugovor vezan za dobrovoljnost obe strane... Pogledati Zakon o obligacionim odnosima iz 1978 god (jos na snazi). uostalom, postovanje ili neciju naklonost nikada nisam kupovao, niti trazio, a lose je uopste i pominjati da li si potkupljiv... Javlja sumnju...

No ovako raspravu cu da krenem, zbog cinjenica, koje si pokusao da izvrnes...
Dzon Vejn wrote:A ako se pitas koje gluposti, evo ti par primera (preskocicu broj warhammer igraca koje imate):
Pa svako ima pravo na pogresnu procenu, ali realno, da smo imali bolje uslove, danas bi nas bilo mnogo, mnog vise...
Dzon Vejn wrote:
1. a i zeljni smo bili neceg svojeg...
Ovo je toliko glupa konstatacija za otvaranje kluba, da ja nema reci. Pozdravljam ostale razloge, ali ovaj...
Nije isto kada ti gazda kaze, hej klinci gotovo je sa igrom, usred partije, i to se ponavlja konstantno. Cak se pri otvaranju kluba x zelelo preci u Valhalu, pre nego otvoriti novi klub, ali zbog zatvorenog tipa kluba, rekli su nam nema stolova za nas, i mi smo nasli prostor, napravili stolove i krenuli da radimo... Kada si svoj na svome, mozes da se zabavljas kada hoces, kako hoces, i koliko hoces, to je bila poenta...
Dzon Vejn wrote:
2. Prvo vidi se da si zelen i mlad, i moras da budes bar malo ozbiljniji da bi mogao sam da vodis klub... Podeli to zadovoljstvo/obavezu sa drugima i bice Vam svima lakse...
Ako covek kaze da je glavni baja za retke zivuljke (ma neka je i glavni baja za cackalice), onda to po default-u ne moze da znaci da je neozbiljan... e sad, ako je on glavni baja isto kao sto i xclub ima 80 igraca warhammera, onda se izvinjavam
Covek se ne trudi da pise pravilno svoje poruke, to ga u mojim ocima cini neozbiljnim, ako to ispravi, gledace ga bolje ljudi...
Dzon Vejn wrote:
3. Dalje, moras se ponasati kao gazda, i nikako ti licno ne prikupljas clanarinu, vec za to imenujes posebnu osobu, koju nesto sitno platis, da proverava ko je platio a ko ne... Zasto? Zato sto onda ti ne radis prljav posao, i ne svadjas se sa clanovima, vec si sa svima kul... A ta osoba je ionako samo tu zbog para, a ne deo kluba pa niko nece crniti klub zbog toga...
E ovde sam vec krenuo da penim (dada, opet ona moja mana... znam da je to lose, ali ne mogu da se oduprem sam sebi)...

Znaci apsolutno, ali apsolutno SVE sto si ovde naveo je pogresno... ako si nekoga platio sitno, onda taj nikako nije tu samo zbog para, jer da je tu samo zbog para, onda bi morao da ga platis daleko vise od sitno. Mada priznajem da su ljudi stoka, i da verovatno moze da se nadje neki geek sa ovim karakteristikama koje si naveo. Sad, da li bih ja zeleo da moj klub predstavlja takva individua, to je vec nesto drugo.

Trebas se ponasati kao gazda u jednom smislu, ali ne u ovome u kome ti prezentujes. Jer ako ti dodjes i postavis se: "Ja sam gazda, radicete onakako kako vam ja kazem, ili necete nikako, jer ako vi mozete da se prilagodite, ja ne mogu" onda sigurno neces zadrzati ni postojece clanove, a kamoli navuci nove. A nekako, kao novom klubu koji se tek otvara, mislim da mu nije ideja da odbije sve od sebe.
Slazem se sa tobom oko ovoga, ali kada bi svet bio idealan. Ljudi jesu stoka, i cvalave za dinar, ali mozda negde postoji mesto gde bi mogao napraviti dogovor sa njima, e tu bih i ja isao rado, makar prosao pola Srbije da dodjem tamo...
Dzon Vejn wrote:
4. Oko visine clanarine, pa samo gledaj ovako... Ako se igrate veliki broj igara, i ne planirate nista novo da kupujete onda drzi malu clanarinu... ALi ako nemate mnogo igara (Xclub trenutno ima oko sto boardgameova ali se ne igramo ni sa par komada) onda lupi clanarinu ali svaki mesec nabavi novi boardgame, ili nesto sto ce svima biti zanimljuivo...
To moze klub koji ima svoju bazu igraca i prodaje da uradi. Novi klub to ne moze. A i klub sa dobrom bazom, i ovakvim stavom, morao bi MNOGO, MNOGO kul da bude da bi zadrzao tu bazu. Jer ako pri otvaranju tresnes clanarinu od recimo 2000 dinara, onda ce da se nadje 5+ dobro organizovanih ljudi koje sam spomenuo, i da kazu: "zasto bi mi dali 10k din mesecno nekome, kada mozemo sami da se organizujemo bolje?".
Da ali ako igra recimo kosta 4000 din, a ima klub svojih petnaest clanova, za pocetak, mesecno cifra 200 din, to je 3000 din mesecno, na svaka dva meseca jedan boardgame, i to je kul.. Premda mozda je bolji princip da se u startu odvoje neke pare za boardgameove, pa da se na neki nacin to u buducnosti kompenzuje...
Dzon Vejn wrote:
5. Znaci zabranis unosenje svoje hrane i pica, i udri po parama... E od tih para placas prostor, ako ga moras placati...
Ovde mi je vec pena izlazila i na usi. Sa ovakvim stavom, ja garantujem da ce zatvoriti klub u roku od godinu dana. To udri po parama je pogresan stav, jer ljudi jesu stoka, ali stoka sa nekom inteligencijom.... pa ce vrlo brzo shvatiti da nece da piju sok od recimo 200 dinara. Prvi put ce kupiti, pozaliti se. Drugi put ce doci, videti da se nista nije promenilo (jer si ti ipak gazda i moras to da stavis do znanja), nece kupiti sok, odigrace svoje i otici kuci. A treceg puta nece biti, jer ce se organizovati sami kod sebe.
Evo primer SIgila, koji ima svoje sokove grickalice i sendvice, malo je glupo uneti svoje stvari u takav klub. Znaci nisi zabranio zvanicno, ali bilo ko sa iole vaspitanja nece uneti nista sto vec ima u klubu... O tome govorim... Uostalom o ovome je Dawngreeter vec govorio, lepo mu je u SIgilu, ostavi svaki put love na sokove i ostalo, a ne bi otisao da se placa clanarina tako redovno...
Dzon Vejn wrote:
6. IZvori Magije
Ovo jeste off-topic, ali za nekoga ko je naveo da zeli da se bavi warmachinama (kao igrom za koju treba malo figurica), i figuricama uopste, ja bih ovo shvatio kao uvredu mog intelekta :lol:
Znam ali sam dao prijateljski savet, jer se klub koji je vodio IM u Nisu zatvorio, a populacija tamo za to postoji... Ako krene da drzi to, doci ce mu nova populacija za klub, a samim tim i deo ce se okrenuti figurama, tako je bilo i u xu sa Izvorima i Warmachinom npr...
Dzon Vejn wrote:
7. Minijature, zahvaljujuci Odliveru (nek BOg da da nam pozivi jos hiljade godina, i da ga zdravlje cuva i sve to tako) mozes kupiti figuru za sto sto pedeset kinti, i igrati se do mile volje...
Nemoj stvarati coveku pogresnu sliku. Iako je Odliver veoma pristupacan sa svojim cenama, ni jedna igra sa figurama se nece zavrsiti na 150 dinara (ili koliko vec Odliver naplacuje po figuri). Za warhammer ti treba od 100-300 figura (zavisno od armije do armije). Za warmachine (za koji treba malo figura), ti opet treba 30tak figura.
Da ali uvek se na pocetku prave kampanje, mordheim, ili skirmish, ili warbands warhammer u do pet stotina poena, gde je potrebno malo figura, a opet ce ljudi tako proci najjeftinije. NO ne zelim nikoga da reklamiram, pa neka svako sam to otkrije, sta mu je i gde bolje...
Dzon Vejn wrote:
8. Ne otvaraj nikakvo udruzenje gradjana, niti kakvu firmu... Reci da ako te neko pita sta cete vi klinci tu, da Vam je tata poklonio podrum da se igrate, kako bi Vas sklonio sa ulice... Na taj nacin mozes da radis sta hoces, cak i prodajes pice i grickalice... .... onda pice i grickalice ne prodajes, vec samo dajes clanovima kluba, a oni tebi daju pare za fond kluba za popravku leve cicibucne za pokvarenu klaptrucnu iza onog ormana...
Ne znam kakva je inspekcija u NS, ali mogu da garantujem da bi sa ovakvim stavom u BG zatvorio radnju i platio kaznu u vrlo kratkom roku. Pogotovu u kombinaciji sa tvojim stavom "ja sam gazda", jer bi se onda pre ili kasnije nasla budala koja bi te prijavila, cisto eto zato. No naravno, i tebi je jasno da to ne ide bas tako, pa si za sebe otvorio to sto si otvorio ;).
Ovako, u Valhali nijednom, u Dragonu nijednom, u Magicani nijednom, pa ni kod mene nijednom nije dosla inspakcija... A koliko samo Dragon i Valhala rade... Ne moras da imas nikakvo udruzenje da bi mogao da stavis sto u podrum, i da se igras... TO nije losa varijanta za sve one, koji ne zele da puknu, oko sto evra, za administrativne troskove, kada mogu te pare da stave u fond za igre, ili sta vec... Eto mozda je razlicito u BGu, ali ovo je provereno za NS...
Dzon Vejn wrote:
9. Jos jednom, mlad si i razmisli pre nego sto udjes u nesto sto ce davati suvise malo para, za nesto sto ces potrositi po citavu nedelju posla...
Ja nikada ne bih nekoga odgovoarao od toga da prosiri hobby, pogotovu ako je taj neko prvi u svom gradu.
NIje prvi, niti jedini, postoji Ozgilijat, i o tome je covek lepo pisao, samo je trebalo to i lepo procitati, VEjn. Ozgilijat je klub u kuci, i na stvarno nepristupacnom mestu, ali je stvarno najbolji klub takvog tipa, jer imaju prelepe terene, ljude koji se jako dobro slazu, i zajedno rade, i prelepe crteze, i figure...

adminima, ovo je moje vidjenje kako klub treba da radi, a ne prepucavanje sa Vejnom, sto mislim da je i njemu bio cilj, a ne da se svadja sa nekim ko je po njemu debil, ili glup covek...

MOzda ne bi bilo lose, da se sjedinite sa OZgilijatom, pa da zajednickim snagama dodjete do boljeg prostora, samim tim i vece igracke populacije... Mozda bi to bilo i najbolje resenje... Jer po pravilu je, da kako neko otvori novi klub, tako oduzme populaciju, odnosno deo populacije drugog kluba, sto i stvara konfrontacije i neprijateljstvo medju klubovima... Eto, posto se x polako gasi, ja se nadam da cemo popricati sa valhalcima, i da ce nas oni primiti, jer cemo doneti nase clanstvo, i igre, i drugu pomoc, i tako biti mnogo bolji i jaci zajedno...
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Evo stvarno sam procitao sve sto si napisao... opet imas gomilu pogresnih vidjenja:

Ne vidim nista pogresno nakon sto si mi iseckao recenice. Ja i dalje tvrdim da ja imam sve na svetu (sto smatram da mi je potrebno). Vrlo dobro razumem koncept poklanjanja/primanja poklona, samo kao sto rekoh, svako ima svoj fetish (moj je da platim). Onaj deo o Zakonu necu da komentarisem jer je cisto proseravanje, i toga si svestan ;). Potpisujem da ce svako drugacije reagovati na nekoga ko mu nesto pokloni, i zato sam i stavio kupuje pod znacima navoda.

Pogresna procena je kada bih ja rekao da klub XYZ ima 50 clanova, a on ima 45 ili 55 (totalno sam bezveze uzeo brojke... primera radi). Lupetanje je kada bih rekao da klub XYZ ima 80 igraca, a onda se na sledecem turniru ispostavi da ima 0.

Postujem deo koji si napisao o tome da je drugacije kada imas svoj prostor (kad hoces, koliko hoces,...). Samo si prvobitno napisao drugacije (tj. davalo je drugi utisak, barem meni).

Postujem deo da treba bolje da pise, ali to i dalje ne znaci da je zelen, nego da ne ume da pise.

200 dinara MESECNO (znaci ne po ulazu) nije cifra koju mozes okarakterisati kao "udri po usima".

Apropo Sigila - da, ali u Sigilu pice ne kosta 200 dinara (opet ono "udri po usima"). Jeste skuplje nego da odes u recimo Maxi, ali je i dalje normalna cifra (zaboga, pa necu se igrati u Maxiju).

Apropo figura - ja sam samo rekao da 150 dinara nije dovoljno ni za jednu igru. Cak ni jednu od ovih koje si sada naveo. Sa sve time da kupujes kod Olivera, a ne originale. Sumnjam da mozes bilo sta igrati bez 50-100 EUR (govorim o igrama sa figurama, prosecni board game je 50 EUR na 5-6 ljudi, ali to nije igra sa figurama). Govorimo o 50-100 EUR kod Olivera.

Apropo Ozgilijata - ja ne govorim o klubovima koji "ne postoje". Za mene, u Srbiji postoje/postojali su: Zmaj, Valhala, Xclub, HS, Grifon, Sigil i kako god da se zove u KG (izvinjavam se ako sam nekoga propustio). Zasto samo ti? Zato sto su to jedini klubovi koji su nesto organizovali (Zmaj, HS i Valhala je jasno, Xclub je organizovao turnir u warmachine, Grifon u confrontu, Sigil FRP turnir, KG je imao prezentaciju WHa). Postoje naravno i karticni klubovi kao sto je npr. White Dragon, ali ne pricam o karticama trenutno.

Reci da je Ozgilijat klub, bilo bi isto kao kada bi rekao da je moj stan klub (iako imam sve preduslove za to... osim protivpozarnog aparata). To ne znaci da ja cenim manje te ljude (naprotiv, svaka cast za trud).

Niko od administratora ti nece reci nista dokle god je rasprava u okviru teme, i dokle god nema teskih reci ;). Samo si opet promasio - ja ne smatram da si ti debil ili glup (cak sam to lepo i naveo), vec da su tvoje izjave takve. Sto te, ponavljam - ne cini niti glupim niti debilom.

A da sam bio u pravu za sve sto sam napisao vezano za vodjenje kluba dokazuje:
...Eto, posto se x polako gasi,...
Za kraj: ponavljam, nije ovo prepucavanje, ovo je samo iznosenje razlicitih vidjenja iste stvari. Sto nekome ko zeli da otvori novi klub moze samo da bude korisno ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
xclub
Posts: 248
Joined: Mon Nov 28, 2005 6:34 am
Location: Novi Sad, Telep, bezinternetno mesto

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by xclub »

Ok, Vejn ovde spustam loptu, bilo bi previse prepucavanja...

Ozgilijat, ma koliko bio mali, jeste klub. Jer, nije isto kada kazes moja kuca je klub, jer za to moras da budes uvek otvoren, a to ti u tvom stanu/kuci ne zelis, vec samo da dovodis ljude kada ti imas vremena...

Drugo organizovanje nekog turnira, na koji bi dosli ljudi iz drugih klubova, ne znaci mnogo za sam klub, jer on ipak mora da napravi svoju bazu igraca...

Zato su promocije, ono sto je vazno... Ne mozes napraviti cestit turnir od cetiri coveka, ali mozes da stavis ta cetiri coveka, i jos cetvoricu zainteresovanih novih, da ima se objasni, i eto polagano osam ljudi...

Mi smo odrzali promociju Warmachine, u Ozgilijatu, i koliko god malo da se ljudi zainteresovalo, ipak je ostavilo neki uticaj.... I eto i drugi klub, zeli da se bavi time...

Mada opet mislim da je vreme mnostva klubova zavrseno, barem ovde u NOvom Sadu, jer je igracka populacija spala gotovo na nulu, tesko vreme izgleda doslo... Xclub se nece zatvoriti zbog nezelje za radom, vec zbog nedostatka adekvatnog prostora, i nemanja nikakve robe niti pica i grickalica za prodaju, jer je tako odluceno na skupstini pri selidbi kluba u prostorije Novosadskog Otvorenog Univerziteta, koja je javna ustanova, sa svojim redom i pravilima. Medjutim, to je dovelo, do toga, da nema ljudi, jer nema robe za prodaju, i nema atmosfere kao u klubu, u komem mozes od jutra do sutra da radis sta zelis...

Dolazi do propadanja klubova, koje je pocelo jos davno, ali sada dobilo izraziti oblik... Eto recimo u Novom Sadu, nijedan klub nije u nekom ozbiljnom plusu, a koliko je meni poznatom, bogami svi rade sa minusom... Krenucu od sebe, Xclub, radi sa minusom, jer nema nijedan prihod, a troskovi su redovni, svakog meseca...
Valhala, koliko ja znam ni oni nemaju izvore prihoda, a troskove placaju elderi, koji nisu mali...
Dragon, dragon iako ima prodavnicu, on se ne pokriva od prodaje igara, a troskovi su mu oko 800 eur mesecno...
Magicana mi je nepoznanica, ali da je dobro zaradjivala, ne bi je Dule prodao...

E sada ono sto ja vidim u daljoj buducnosti, kao opstanak, su samo HS i SIgil, kao dva kluba koji imaju svoje distributerstvo, i veliku prodaju, mada sumnjam da kod njih cvetaju ruze...
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Postujem vecinu stvari koje si sada izneo, osim onog dela sa klubovima... al to je opet samo do "razlicitog vidjenja iste stvari". Ja ne mogu da stavim u isti kos recimo klub Valhalu, za koju su svi culi i svi znaju sta radi, i svi su bili na necemu sto je organizovala Valhala, i klub Ozgilijat za koji sam ja cuo, ali samo toliko (nisam cak znao ni iz kog je grada).

Daleko od toga da to samo po sebi cini gradjane Valhale "velikim", niti Ozgilijata "malim".

Nije igracka populacija problem samo u NS, nego svuda. Jedina razlika je sto u BG:

Grifon = confrontation
Sigil = FOW, FRP, Warmachine, malo board game-ova, i 1 igra karticama (mislim da je Vampire: The Nesto).
HS = Warhammer/40K, LOTR (koliko ga moze imati)
White Dragon = kartice

Dakle, niko nikome ne uskace u "posao". Kada bi takvu situaciju imali svuda (mislim na sve gradove), ne bi bilo ni tamo problema. Koncentracija ljudi koje interesuje ova tematika (fantasy) je mala. I onda jos ako ja idem u jedan klub, a moj brat u drugi, onda je to veliki problem.

Ja iskreno mislim da ce sva 4 kluba opstati, ukoliko ne pocnu da prave gluposti kao sto je pravio Saha (bivsi vlasnik HS).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Shunka »

Osim sto je Confrontation izumro (ne racunajuci pokoju partiju i pokoju kupljenu figuru od strane kolekcionara), te se u Grifonu igraju mice, poker, Settlersi, Memoir '44... A uglavnom se samo pusi i pije :wink: .
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: pitanje za sve clanove svih klubova

Post by Dzon Vejn »

Ma izumro je kada ste vi to dozvolili ;). Mogli ste da napravite house rules i da se igrate. Cim vas je bilo u tolikom broju znaci da su pojedina pravila pojedinih edicija bila dobra... samo treba da se nadje vas par i da sednete i dogovorite se: ovo pravilo je ok, ovo nije, promenicemo ga ovako.... A mozda je i warmachine imao udela?

Gde ima volje, ima i igre ;).

No svejedno, to sto je confrontation propao, ne znaci da ce propasti i Grifon. Dokle god se tamo prodaju odlivci, trajace sigurno. A prodavace se dok nas standard ne bude dovoljno velik da ti umesto da kupis pivo&pljuge, odes i kupis kutiju warhammer figurica. A to nece biti u bliskoj buducnosti.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Locked

Return to “Druženje”