zuta kosa ili plava kosa?

Moderator: Moderators

User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

zuta kosa ili plava kosa?

Post by sto mu gromova »

zashto se ljudi sa svetlom kosom zovu plavokosi? zashto ne zutokosi? nekako je zuta pribliznija od plave...
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Iz istog razloga sto se zovu blonds a ne yellowhaired :P otkud mi znamo, pogledaj negde u istorijskim knjigama.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
žubor
Posts: 1894
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Post by žubor »

Hypodermic wrote:Iz istog razloga sto se zovu blonds a ne yellowhaired
Pa nije bas tako ... oni se i zovu yellowhaired ...
blond (adj.)[/b[
1481, from O.Fr. blont, from M.L. adj. blundus "yellow" perhaps from Frank. *blund. If it is a Gmc. word, possibly related to O.E. blonden-feax "gray-haired," from blondan, blandan "to mix" (see blend). According to Littré, the original sense of the Fr. word was "a colour midway between golden and light chestnut," which might account for the notion of "mixed." O.E. beblonden meant "dyed," so it is also possible that the root meaning of blonde, if it is Gmc., may be "dyed," as the ancient Teutonic warriors were noted for dying their hair. Du Cange, however, writes that blundus was a vulgar pronunciation of L. flavus "yellow." The word was reintroduced into Eng. 17c. from Fr., and was until recently still felt as Fr., hence blonde for females. As a noun, used c.1755 of a type of lace, 1822 of people.
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Na engleskom blonde vuce koren iz francuskog blont sto oznacava boju "izmedju zlatne svetlo kestenjaste". Inace, blonde bi trebalo da bude rezervisano za zene dok se za muskarce koristi blond (bez e).

Nisam siguran da to ima ikakve veze sa nasim 'plavo', jedina moguca veza koja mi pada na pamet je cinjenica da prirodne plavuse obicno imaju i plave oci.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Luka_Pancevo
Posts: 256
Joined: Sat Nov 26, 2005 9:12 pm

Post by Luka_Pancevo »

Koliko ja shvatam, makar u svakodnevnom govoru, kad se kaze plava kosa misli se na bas svetlo plavu, onako da vuce na belu,sivkastu, dok se za zutu kosu smatra bas jaka zuta. Imao sam do skoro zutu cirokanu pa sam pokupio nesto znanja o tome :lol:
Image
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

Kad si ti nosio cirokanu...
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by kgkid »

"Plavi" ljudi u Srba nisu oni koji imaju plavu kosu, nego plave oci... Kosa (zuta) je nekako uparena sa ocima te "pokrstena"...
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

I otud "plavokos" kao onaj koji ima oci na kosi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Luka_Pancevo
Posts: 256
Joined: Sat Nov 26, 2005 9:12 pm

Post by Luka_Pancevo »

slayer king wrote:Kad si ti nosio cirokanu...
Ne znam koliko dugo, nosim je sad samo sto je braon/smedja. Mada nije bas ona prava pankerska, sa strane nisam obrijan vec sam osisan na keca...
Image
User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Post by Aman »

pritom su oni koji imaju plave oci izabrani i zivece duze i oni su cistokrvni srbi, dok sve ostale poturice nisu.. :twisted: let the fight begin...
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Amane, a na koje cistokrvne srbe mislis? one koji su dosli sa slovenskim narodima, ili na starosedeoce ovih terena, ili na kelte koji su takodje bili ovde, ili na rimljane... hmmm? Ako se dobro secam niko od njih nije imao plave oci i plavu kosu, ali neki su imali svetliji ten i crvenkastu notu u kosi i ocima. ne plavu ;)

Nego da ne pravimo dalje off-topic, zaista me zanima zasto se kaze plavi.. nemoguce da je poteklo samo od ociju
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Stari sloveni su bili visoki, svetle puti i plave kose.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

I zvali su se Vikinzi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

onda se zali vizantijskim piscima i piskaralima koji su ih zvali sloveni.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Kaze se plavokos, zato sto su ljudi nekad zaista imali plavu kosu, ali se evolucijom taj gen promenio u zuti.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Ko, jel' ja? wrote:Kaze se plavokos, zato sto su ljudi nekad zaista imali plavu kosu, ali se evolucijom taj gen promenio u zuti.
I got high, I got high, I got high...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

Luka_Pancevo wrote:
slayer king wrote:Kad si ti nosio cirokanu...
Ne znam koliko dugo, nosim je sad samo sto je braon/smedja. Mada nije bas ona prava pankerska, sa strane nisam obrijan vec sam osisan na keca...
OT
E kad se ni cirokana ne nosi vise kako treba.....zato ja vise nisam panker
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:onda se zali vizantijskim piscima i piskaralima koji su ih zvali sloveni.
U redu je to, ali isto vazi za veliku vecinu Evrope. Obzirom da je u pitanju genetski defekt koji izaziva nedostatak eumelanina (ili kako se vec kaze na srpskom) u kosi, kao i sa svim recesivnim genima, potrebni su vrlo specificni uslovi da bi se takva karakteristika prosirila medju ljudima. Bitno je imati u vidu da cak i u Evropi, gde je istorijski bilo najvise plavokosih, ni jedan narod nikada nije bio eksluzivno, ili cak i dominantno plav. Jedini razlog zasto se plava kosa odrzavala je jer su, izgleda, tokom zadnjih deset hiljada godina Evropljani smatrali da je plava kosa privlacnija.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Rusi imaju (izrazito) dominantno svetle oci, a i to je recesivna osobina.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Zulufic
Har!Haaaar!Ya, matey!
Posts: 679
Joined: Thu Nov 18, 2004 3:31 pm
Location: PXR5- I am the Warrior at the edge of Time

Post by Zulufic »

Nije ni zuta ne plava nego je rusa kosa!!!!
Image
Image
Image
User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Post by Aman »

Dawngreeter wrote:... ni jedan narod nikada nije bio eksluzivno, ili cak i dominantno plav...
norveska? finska?
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Potpun mit koji racionalizaciju ima u tome sto pomenuti narodi imaju mnogo vise plavokosih ljudi nego vecina ostalih. Sto ne znaci da su bili potpuno plavi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Skandinavci i jesu bili vecinski svetle puti sve do WW2 kada su poceli da se mesaju sa Nemcima
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Eee, hooo, stan'te malko :!: :!: :!: Ovde se brkaju frogs'n' gran'mas :evil:
Prvo: ako je neshto recesivno s genetske tachke gledishta, onda to nikako ne moze biti dominantno, jer je u opoziciji samo sa sobom 8O 8O 8O Dakle, Shunka, mozesh da kazesh da ima puno Rusa plave kose, ali je to i dalje recesivna osobina!
Drugo: Finci, Norvezani??? Pa, recimo da su se slabo meshali izvan svojih etnichkih granica (uslovno bih ovo nazvao"areala" iako termin nije adekvatan, poshto se ne govori o razlichitim vrstama, vec o grupama naroda/pripadnicima iste vrste), buduci da im je i geografski polozaj/relativna izolovanost do prve polovie XX veka bila takva da su mogli da ochuvaju svoju recesivnu plavu boju kose. Chim se tu umesha neki AA gen, stvari pocnu da se menjaju, pa ni ta plava vishe nije plava :wink:
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Upravo. Mada, teorijski je moguce da se odrzava recesivna osobina ako bi se medjusobno razmnozavali samo oni sa recesivnim genima, ali to je toliko komplikovano za izvesti u praksi da nema mnogo svrhe u opste pricati o tome.

I Skandinavci nisu bili vecinski plavi. Bili su vise plavi od gotovo svakog drugog naroda, ali nikako vecinski. Inace, povecanost plavih ljudi u ljudskoj populaciji se moze pratiti unazad do teritorije Litvanije 3000 godina pre nove ere, pa su Indo-Evropski doseljenici pokupili to i preneli dalje kroz Evropu. Na severu se najvise odrzala zbog jak oteskih uslova zivota koji su osiguravali visoku smrtnost muskih lovaca. U stanju prevelike brojnosti zena u odnosu na muskarce, one sa plavom kosom su se vise isticale jer su bile redje. Lepo znati da su bazicni principi trzista bili funkcionalni i pre 5K godina.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

Ma pustite plave, ridji su zanimljiviji. Uvek se iznenadim kad vidim ridju osobu kako prica srpski... :D
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Trivia - U Srbiji se dugo vremena smatralo da je crvena kosa indikacija da je neko vampir :D
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

Znate onu veliku knjigu sa kul fotkama Srbije? Da, onu s ridjom devojcicom na koricama. Dodje mi da jurim koga god se setio da nju stave na korice i udaram po glavi tom knjigom vicuci: "De si video ridje devojke u Srbiji, gde ocu i ja ti izopaceni skote." :?
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Sad, ono, kao zucka se da su stari Sloveni bili ridji...
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Problem sa fiksiranjem izglednih osobina bilo kog naroda je u tome sto prvo treba odrediti kada tacno se uzima da je nastao taj narod i do kada se posmatra. Ocigledno je da danas nema bitnog broja crvenokosih u Srbiji sto nas, pored verodostojnosti bilo kakvih istorijskih observacija srpskog naroda, dovodi u situaciju da postavimo validno pitanje da li je narod koji obitava u Srbiji trenutno u opste srpski narod. Pitanje je glupo, naravno, jer to ocigledno nije slucaj. Kroz celu istoriju posmatrani narodi nastaju i nestaju, mesaju se, stvaraju nove narode i tako dalje. I to je univerzalno istinito osim za noviju istoriju. Postoji neki moratorijum na ukidanje i stvaranje naroda u zadnjih 500 godina. Nije li to sjajno.

Takodjer, price o tome kako je neki narod izgledao nekada ili izgleda sada su cesto preterano romanticizovane i uopsteno preuvelicavane. Kao velike familije naroda mozemo izdvojiti azijatsko-americke (plus Australija ako se ne varam?), africke i evropske (tj. kavkaske) narode i srazmerno je lako odrediti razliku izmedju njih zbog ogromnih perioda izolovanog razvoja. Sve preko toga je veoma nalik posmatranju gasova kako se mesaju u nekoj posudi. Dovoljno dokoni ljudi ce mozda moci da izoluju delove velikog kontejnera u kojem se jedan gas moze naci u primetno vecoj koncentraciji od drugih ali koga je to u opste briga kada vec u sledecem trenutku (ili u sledecih 100 godina istorijski gledano) to vise nece biti tako. Prihvatanje kulturnog nasledja figurira mnogo vise od bilo kakvog fizickog izgleda u svesti grupe ljudi kao ono sto ih smesta u zajednicku grupu, tj. narod.

Skepticni medju nama bi mogli zakljuciti da je narod nista vise nego zamisljena kategorija za ljude koji prihvataju iste zivotne obrede. Iju jeresa.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

Kontejner? :lol:

A jest ovo drugo tacno - nacija je tvorevina memeticke pre nego geneticke prirode.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Container. Stade mi mozak kako izgleda srbizovaniji naziv za to.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

Sud? :D

(I ja razmisljam da krenem na casove srpsksog)
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Elem, niko jos nije objasnio zasto se kaze plavokos a ne zutokos.
Mozda bi nas cenjeni profesor Srebrni Vitez imao par mudrih reci?
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Post by Kirgan »

Zapravo kod nas imas izraz zlatokos a sto se tice ridjih ima njih dosta kod nas veruj mi kad ti kazem mozda cak i previse 8) :twisted: :roll: 8) :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Zulufic
Har!Haaaar!Ya, matey!
Posts: 679
Joined: Thu Nov 18, 2004 3:31 pm
Location: PXR5- I am the Warrior at the edge of Time

Post by Zulufic »

Zamislite ovako finci mali crni sa okruglim licima i kosim ocima!!!!!!!!!!!!! 'bo vas bog neupuceni!!! Finci su ugro-finskog porekla hmmm rekoh finskog...hm da..... A puzdano se zna da su i madjari i finci mongolskog porekla!!!!Halooooo!!! Ali ih 'base rusi!!!:):):):)
Image
Image
Image
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Post by Kirgan »

I jos neki ne samo rusi znate bili u svojoj drzavi te kod 1917 godine 8) :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Zulufic wrote:Finci su ugro-finskog porekla hmmm rekoh finskog...hm da..... A puzdano se zna da su i madjari i finci mongolskog porekla!!!!Halooooo!!! Ali ih 'base rusi!!!:):):):)
To ti ne znaci bas mnogo. I Finci i Madjari su 90% genetski identicni svim ostalim evropskim narodima. Letimicno sam prosao kroz tekst o genetici Finaca (doduse na prilicno pop-kulturnom nivou posto sumnjam da bih razumeo ozbiljan naucni tekst na tu temu) i po svemu sudeci ne postoji nista sto bi ih mnogo izdvajalo od bilo kog drugog evropljanina osim par stvari koje su, cini mi se, samo geneticarima zanimljive.

Mislim, super je sve to, samo ako neko ikada otkrije nacin da postojano prenosi recesivan gen nek se odma prijavi za Nobelovu nagradu. Nek se javi i transhumanistickim organizacijama jer tako krupna stabilna mutacija jos nije otkrivena.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Post by sto mu gromova »

ma sve je to u redu, nego zashto se za zutokose ljude kaze plavokosi?
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Post by Pendargon »

samo ako neko ikada otkrije nacin da postojano prenosi recesivan gen nek se odma prijavi za Nobelovu nagradu
Ja znam, ja znam!!!! Kao i svaki student medicine/stomatologije koji je ikada polagao genetiku (citaj svi koji su dosli do 4-te godine...). Seriously, it's no biggy. Treba obratiti paznju na to da nasledjivanje boje kose i ociju nije striktno dominantno/recesivna osobina, vec nesto sto se zove poligenija (tj, postoji vise od jednog para gena koji odredjuje boju). Ako nekog posebno interesuje, pm me.
Nek se javi i transhumanistickim organizacijama jer tako krupna stabilna mutacija jos nije otkrivena.
Pazi, stabilne mutacije nemaju veze sa ovim, trust me. :wink:
Image
ImageImageImageImageImage
Locked

Return to “Druženje”