Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by CirKhan »

Kapitalisticke svinje iz uprave Last FM-a su objavile sledecu odluku:
http://blog.last.fm/2009/03/24/lastfm-r ... nouncement
a par dana kasnije su je updateovale sa sledecom objavom:
http://blog.last.fm/2009/03/30/radio-an ... -revisited

Dakle u sustini svodi se na to da ce svi koji ne zive u SAD,UK ili Das Deutschland, morati da placaju za ono sto su do sada imali besplatno. U stvari ako sam dobro shvatio, zapravo nam se de facto ukida servis koji je do sada funkcionisao, terajuci nas da postanemo placajuci clanovi, pa cak ni tada ne bi smo mogli da pustamo numere koje zelimo vec samo liste po randomu. A da ne pominjem poskupljenje sa 2.5 na 3 e ( za Brite je sa 1.5 funti na 3, a Ameri placaju svega 3 $!), koje nije praceno apsolutno nikakvim poboljsanjem servisa.
Opredeljenjem za ovakav biznis model, kojim se skoncentrisu iskljucivo na ove tri zemlje a ignorisu ostatak sveta izgubice c.50% korisnika i potpuno rastociti ono za sta je Last FM stajao do sada.
Tacno je da u vreme finansijske krize mnogi sajtovi koji su se finansirali od reklama moraju da pocnu da naplacuju svoje usluge kao kompenzaciju za prekid ili smanjenje ovakvog izvora finansiranja, ali za to postoje razni kreativni nacini da se to postigne bez alijenacije postojecih korisnika. Npr. kroz naplacivanje dodatnih sadrzaja uz zadrzavanje osnovnog sadrzaja kao bespalatnog ili gradaciju placanja po koriscenju kao na Rapidshare-u. A da ne pominjem da su se tek sada setili da daju opciju za ne-PayPal placanje preko sms-a cime su izgubili xyz miliona dolara.
Last FM je za poslednje 2 godine, od kako ga je otkupio CBS 2007. doneo niz poslovnih odluka koje su naisle na neodobravanje korisnika, poput PowerPlay usluge kojom garantuje izvestan broj pustanja numera izdavacima koji za to plate, narusavajuci time princip slobodnog izbora i manipulisuci scrobbler softwareom, ili usvajajuci novi graficki interfejs koji je osetno nefunkcionalniji u odnosu na stari, ne dajuci na primer opcionalni upgrade.
Ono sto je po meni najiritantnije je specificna korporativna bahatost u donosenju biznis odluka, po principu 'ko vas j..e, mi smo sracunali da nam ovako odgovara', tvrdoglavo ignorisuci feedback korisnika sto je bazican FAIL iz customer service-a koji ce se izvesno pre ili kasnije obiti o glavu.
Sada, da sam prosto cinican rekao bih da ko ne postuje zakonitosti bona fide poslovanja i treba da propadne i da ce se ubrzo naci neko ko ce kapitalizovati njihovu glupost za svoj racun, ali goddamn greota je-meni se Last FM zaista svidjao i bice mi zao zbog njegove buduce propasti.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Dawngreeter »

Wow...

Eto, posle statistike sacinjene od 52 hiljade preslusanih pesama, treba sad da gasim nalog. Jeb'o ih ja sve.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by valhalla »

Pa sta ste ocekivali, da ce biti free zauvek? :roll:

Samo cekam dan kad ce gugl da uvede premium usluge ;)
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Skobra »

Well to je jednostavno...
CirKhan wrote:...specificna korporativna bahatost u donosenju biznis odluka, po principu 'ko vas j..e, mi smo sracunali da nam ovako odgovara'...
i to mu dodje end of story

Mnogo vise bi me iznenadilo da komentari korisnika (a verujem da ih ima) uticu na promenu ove odluke... ipak nisu svi ko nasa vlada :mrgreen:
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by CirKhan »

Pa sta ste ocekivali, da ce biti free zauvek?
Zapravo-da. Last FM je sebe prilikom osnivanja definisao kao 'social music revolution'. Obratiti paznju na ovaj deo 'social'. Kao i svi drugi social networking sajtovi i on zavisi od dobre volje korisnika. To je osobito bilo znacajno u formativnoj fazi sajta, prvih par godina dok su ljudi bili ti koji su ucinili da sajt zazivi, postujuci biografije i slike bendova, komunicirajuci izmedju sebe i privlaceci nove clanove. Ja nisam bio prisutan u vreme osnivanja Last FM-a 2002. ali mi je jasan princip razvijanja ( u sustini bilo kog) biznisa. Da nije bilo (besplatne) podrske korisnika, ne bi bilo ni Last FM-a danas. To je princip reciprocnosti. A odluka o obligatornoj naplati meni lici iskljucivo na money-scheme koji su razvili neki wise-guy CBS-ovi menadzeri i racunovodje (no offense Skobro :wink: ) u nameri da izmuzu sto vise mogu od krave muzare, ignorisuci istorijat Last FM zajednice i nepisna pravila lepog ponasanja u poslovanju. Po principu 'ako prodje-prodje'.
Ako im je zaista neophodan novac-postoje mnogi primereniji nacini da se on prikupi, samo je bilo potrebno biti malo kreativniji-a ovo je ocigledno refleks linije najmanjeg inteletualnog otpora, tako posluje mainstream muzicka industrija- i upravo zato i propada. Nove tehnologije generisu nove kulturne obrasce, koji opet zahtevaju nove nacine poslovanja.
A da ne pricamo o tome sto tome sto sve i da progutamo cinjenicu da pokusavaju da nas izmuzu, opet ostaje cinjenica da je to diskriminacija svih koji ne zive u G3. Ako vec mora da se placa-placamo svi isto. Ako ne-nisam lud da im ja iz Srbije/Ukrajne/Meksika/Japana finansiram
customer friendly service i razvoj trzista u Americi. Pogotovu sto sve i da hocu-ne mogu. PayPal uglavnom ne prima kartice koje su izdate van SAD/EU, plus naplacuje bezobraznu proviziju na koju svakako ne bih zeleo da pristanem, a za sve ove godine se nisu setili da smisle neku validnu alternativu.
A inace sam zaista zeleo da platim za premium user account, i znam bar jos 5-6 odavde koji su takodje to zeleli, ali nisu bili u mogucnosti. Sad ako ja treba da smisljam nacine kako da im dam svoj novac (i pritom se zaduzujem uslugama kod ljudi koji to trebaju da mi omoguce) -onda u qu*ac i takav biznis model.
Samo cekam dan kad ce gugl da uvede premium usluge
Postoji razlog zasto se nesto zove premium. To znaci da postoji gradacija na bazicnu i naprednu uslugu. Bazicna je po defaultu besplatna, a premium se placa. To onda podrazumeva neku posebnu pogodnost koja nedostaje u osnovnom modu, npr. : u osnovnoj imas reklame i bannere po ekranu, u premijumu ne. Ili ako je internet resurs ogranicen ( kao kod Last FM-a), onda premium users imaju prednost u streamingu. I za to onda vredi platiti. Ali po ovakvim uslovima poslovanja kakvi se namecu, ne pada mi napamet.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by kgkid »

Last FM je sebe prilikom osnivanja definisao kao 'social music revolution'.
Marketing cini cuda.

Nas narod kaze: "Svako cudo za tri dana." Ovo se odnosi i na dobra i na losa cuda. Bas kao sto nije bilo izgledno da ce Last FM ostati nepromenjen i da nece komercijalno iskoristiti prelazak preko kriticne granice popularnosti, nije izgledno ni da vise nikada nece biti nekog novog "Last FM"...
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Dawngreeter »

Poenta je da ovo nije komecrijalno iskoriscavanje. Ovo je ubijanje sajta zarad kratkorocne zarade. To se desava kada sajt pocne da vodi konglomerat kojem je to neka potpuno nebitna periferna stvar.

I ne zanima me novi LastFM. Osim ako nekako ne preuzme statistuku mojih 52 hiljade preslusanih pesama sa LastFM-a.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Gassalasca Jape »

Hm, ja nikad nisam ni slusao radio, iako sam priznavao od pocetka kako je prokleto sjajna stvar. Meni je last.fm samo za analno vodjenje statistike. I zbog toga ga neverovatno volim.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Dawngreeter »

Takodje nisam slusao radio skoro nikada. Par puta, onako fore radi, samo da vidim sta ce da mi pusti. Previse sam opsesivan po pitajnu muzike da bi "random" slusanje necega sto precizno nisam zakljucio da zelim da slusam bilo zabavno. Valjda zato nikada ne slusam ni obican radio.

Al' to je nebitno, ne mogu da nastavim da koristim sajt koji ima takvu politiku.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Gassalasca Jape »

Kad ces odrasti i prestati da se igras idealiste? :D
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Dawngreeter »

Nikada :P

Too dead for me 8)
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Megabaja »

... sve je to zbog poganih Francuza...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Last FM ukida besplatno koriscenje za sve OSIM zitelje G3

Post by Sammael »

valhalla wrote:Pa sta ste ocekivali, da ce biti free zauvek? :roll:

Samo cekam dan kad ce gugl da uvede premium usluge ;)
Da si ziv i zdrav, Google nudi premium usluge koje se naplacuju vec godinama. Izguglaj malo...
Locked

Return to “Druženje”