Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Aman »

sta i kako?

kraj godine i tekuci racun, gde mogu da procitam ili da mi neko objasni ukratko.. ako imam 1din na racunu koliko sam zgresio i tome sl.

tx in advance
urs
a
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by arborsomniorum »

Veliko je pitanje to sada *od 1. januara, kada agencija za privredne registre preuzima kontrolu nad udruzenjima gradjana. U principu, ako imas udruzenje gradjana, lako mozes da prebacujes pare na racun privatnom licu, preko uplatnice sa ugovorom o delu, ili necim slicnim. Ono sto i banke upozoravaju udruzenja, je da ne treba u toku jednog dana imati uplate u sumi od 50000 i vise hiljada dinara, tako se dolazi pod radar inspekcije.
Toliko ja znam.
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Skobra »

Aman wrote:sta i kako?
kraj godine i tekuci racun, gde mogu da procitam ili da mi neko objasni ukratko.. ako imam 1din na racunu koliko sam zgresio i tome sl
Bilo bi ok da malo bolje definises ta pitanja :wink: Uglavnom usvojen je novi zakon o udruzenjima pa bi bilo dobro da to malo iscitas. Sto se tice kraja godine predajes finansijske izvestaje kao i svi ostali. Bas ne kontam ovo oko tekuceg racuna i 1 dinara ali ako se odnosi na pitanje dobiti udruzenja nema nikakvih problema ni da na kraju godine imas 1 milion evra. Jednostavno je razlika sto ne mozes da imas raspodelu dobiti.
arborsomniorum wrote:Veliko je pitanje to sada *od 1. januara, kada agencija za privredne registre preuzima kontrolu nad udruzenjima gradjana. U principu, ako imas udruzenje gradjana, lako mozes da prebacujes pare na racun privatnom licu, preko uplatnice sa ugovorom o delu, ili necim slicnim. Ono sto i banke upozoravaju udruzenja, je da ne treba u toku jednog dana imati uplate u sumi od 50000 i vise hiljada dinara, tako se dolazi pod radar inspekcije.
Toliko ja znam.

Slabo ti to nesto pratis mada imas :) za trud... Elem, Agenija ne preuzima nikakvu kontrolu vec vodi registar udruzenja i kod nje moras prijaviti sve promene (zvuci glupo administrativno ali kazne su ohohoho). Sto se tice placanja fizickim licima, to normalno radis putem ugovora o delu ili autorskog ugovora (manji porez) i mozes da uplatis (preko racuna) koliko god para zelis i da naravno platis poreze i doprinose po odbitku normiranih troskova. Ovo oko 50.000 dinara je budalastina. Inspekcijski radar je jos veca budalastina. Jedino je obaveza da ako isplacujes 100.000+ dinara u keshu moras da imas izjavu tog fizickog lica
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Aman »

tx za info ali vidim da cu morati mnogo da procitam. gde da pogledam za taj novi zakom o udruzenjima?

ja sad na racunu mog kluba imam 7000 din, da li je prekrsaj ukoliko to ostane i posle nove godine na racunu? cuo sam da kao neprofitna organizacija ne smem da imam pare na racunu kad dajem zavrsni racun, da li je to istina?
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Skobra »

http://www.fondrnps.org.rs/cs/Zakon%20o ... enjima.pdf
ja sad na racunu mog kluba imam 7000 din, da li je prekrsaj ukoliko to ostane i posle nove godine na racunu? cuo sam da kao neprofitna organizacija ne smem da imam pare na racunu kad dajem zavrsni racun, da li je to istina?
A pa da... moras tih 7000 da skines obavezno. Saljem ti broj ziro racuna u PM O:)

Vidi bre to sto si ti nedobitna organizacija ne znaci da trebas da budes na nuli na kraju godine... to bi bilo suludu imajuci u vidu da je udruzenje i Lovacki savez i Auto moto savez a oni imaju astronomske prihode. Znaci razlika je sto se privredno drustvo osniva radi ostavarenja dobiti putem obavljanja svoje delatnosti. Ta dobit ide vlasnicima. Udruzenja kao nedobitna osnivaju se ne radi ostvarenja dobiti vec radi obavljanja registrovane delatnosti (popularizacija hobija, unapredjenje brige o zivotinjama ili sta god). Znaci nema raspodele dobiti (koju mozes da imas). I naravno da ne treba da ti padne na pamet da ostavljas racun na nuli. Samo nek ti knjigovodja napravi izvestaje i predaj ih. Da nemam pojam ko su ti jos clanovi ali po zakonu moras svida da dostavis izvestaje ili da ih objavis (na netu recimo) ali da obavestis sve clanove o tome. Jebiga to kod tebe verovatno nije neki problem ali imaj u vidu da uprava drustva (a to si verovatno ti) odgovara solidarno za eventualnu stetu nanetu svojim postupanjem ili nepostupanjem...
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Megabaja »

a stoga se i osnivaju drustva sa ogranicenom odgovornoscu.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by Skobra »

Ne nije to ovde problem... i u drustvima se odgovara do visine imovine drustva (kao u doo) ali upravni organi solidarno odgovaraju za eventualne stetu nanetu bilo drustvu bilo drugoj strani. I sto je najcesce slucaj te tuzbe podnose nezadovoljni clanovi drustva :mrgreen: srpska posla...
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Pitanja vezana za upravljanje klubom gradjana

Post by arborsomniorum »

Hvala Skobra, stvarno je sramota sto toliko slabo znam, a imam cak dva udruzenja koja cekaju preregistraciju.
Sada mi je jasno, stvarno jos jednom, hvala...
Locked

Return to “Druženje”