strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by CirKhan »

Hajde da prizovem ovaj deo foruma nazad u postojanje. Jbte nemoguce da od kako je Greeter otisao sa foruma niko vise ne igra RPG, ili su svi toliko lenji da ih mrzi da napisu par redova.
Elem zeleo sam da postavim pitanje postovanom auditorijumu (onom delu koji upraznjava frp mada isto vazi i za vecinu drugih hobistickih formi) koju strategiju socijalne prezentacije koriste kada objasnjavaju svoj hobi gentilima, tj. GenPopulusu.
Skoro mi je drugar ispricao nemio dogadjaj od pre izvesnog vremena kada je doveden u prilicno neprijatnu situaciju da se objasnjava cime se on to zapravo bavi u svoje slobodno vreme svojoj novoj errr..devojci kada je slucajno cula da se igra nekakvim fantazijskim igrackama.
Tokom devedesetih kada se hobi inicijalno pokretao u nas (ne racunajuci male i nepovezane grupe pionira koji su svaka za sebe frpovale jos od osamdesetih), bilo je jako tesko objasniti nekome sa strane cime se mi to zapravo bavimo a da to ne zvuci kao nekakvo sektasenje ili nerazumljiva nebuloza (secam se kada sam zeni mog rodjaka pokusavao da objasnim da sam bio da se "igramo sa olovnim vojnicima kod ortaka u zemunu"-zena me je gledala sazaljivo kao da sam retard). 8O
Istina je da sam i ja naucio bolje u medjuvremenu i da sam razvio taktiku objasnjavanja koja zvuci pristojno i inteligentno mada mnogima i dalje potpuno opskurno (RPG kao forma interaktivne knizevnosti, nesto nalik improvizovanom tetru samo bez rekvizita i u kamernom ambijentu, tradicija mitske naracije u postmodernim vremenima itd.). I dalje nemaju pojma o cemu zapravo pricam ali makar me vise niko ne gleda kao dete debila.
Licno se nisam susretao sa optuzbama za sektasenje i satanizam, ta manija lova na vestice je valjda ipak protestantski specijalitet, ali mi nije nezamisliv ni takav scenario, pa treba birati reci kojima se opisuju dogadjaji i motivi pred verujucim ljudima (tako npr. ni za zivu glavu ne bih pred nekim za koga znam da je ozbiljan vernik prepricavao kako su u mom tekucem frpu igraci spalili duhovno-rehabilitacioni centar Crna Reka i poklali sve svestenike i pomocni personal aka batinase na duznosti-istini za volju najkrvaviji deo posla je odradio karakter koji je bio posednut duhom pokojnog krimosa koji je uspeo da pobegne iz pakla..you get the drift).
Od devedesetih se situacija donekle promenila pre svega zahvaljujuci prodoru fantasy tema u mainstream kulturu preko kompjuterskih igara i filmova. Tako sada kad pomenete "Gospodara prstenova" tesko da neko nece znati o cemu pricate iako verovatno nisu citali knigu i neznaju da vam detaljno ispricaju istoriju rodoslovnih tablica gondora, i tu svi treba da kazemo veliko hvala Piteru Dzeksonu na didaktickom radu u korist nas geekova.
Cak mi se cini da je jedno vreme pocetkom 2000-tih doslo do znacajne popularizacije rpg-a i hobija uopste i da je bilo jako hyp igrati frpove u izvesnim krugovima beogradske maladezi.
All that said, bez obzira na kapriciozna gibanja popkulture vasa porodica vas (valjda) voli i podrzava i u gorim glupostima (makar se ne drogirate i niste PEDERI i NARKOMANI), devojke ako im je zaista stalo takodje (nezgodno je na pocetku veze, tada je mozda najbolje precutati za prvo vreme, sppinovati to kao nesto jako cool ili ih suptilno navuci da se i one igraju..no muke tek tu onda mogu da pocnu), povrsni poznanici i kolege na poslu mogu da budu jako problematicni jer su ljudi pored urodjene gluposti i neinformisanosti cesto skloni i zlonamerim tracarenjima sto vam se moze zaobilaznim putem itekako obiti o glavu.
Takodje ako ne pazite kako birate reci moze vam se desiti da vas shvate kao sexualnog devijanta "I onda smo sisli u tu tamnicu preobuceni kao orci..." ili ako nekome objasnjavate "To su zapravo fantazijske igre za odrasle.. :-# ". Sto se mene tice sexualni cosplay je skroz na mestu, i sve sto consenting adoults rade po svojim podrumima je cool ali dosta sveta ne deli moje liberalne svetonazore te vas mogu proglasiti za PERVERTITA i PEDERA. Ovo je osobito bitno za LARPovce.
Dakle koje su vasa iskustva sa objasnjavanjem kako trosite svoje vreme i novac drugima umesto da zavrsavate fakultete na vreme, radite dva posla, podizete porodicu, igrate tenis sa kolegama sa posla, ili makar idete u birtije da locete i gledate tekme ko sav normalan svet.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
ifke
Posts: 227
Joined: Wed Jan 24, 2007 6:51 pm
Location: bg

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by ifke »

meni ni u vrhuncu ludila ne bi palo na pamet da nekom objasnjavam sta je to frp osim ako nisam siguran da je taj neko sposoban da tako nesto razume. ljudima sa slabije razvijenim mozgom (mislim na one ljude koji imaju samo 4 teme za razgovor: fudbal, kola, telefoni i dobre ribe brate) ne treba izlagati ideje koje su toliko udaljene od skupa dozvoljenog ponasanja i razmisljanja koji propisuje njihovo pleme, na taj nacin im samo unosis konfuziju u zivot i teras ih da razmisljaju o nekim cudnim stvarima na koje nisu navikli. pre ili kasnije ce takav covek doci do zakljucka da posto njegovo drustvo za to nikad nije culo, a taman posla radilo, ti mora da si gorepomenuti PEDER i NARKOMAN i SEKTAS.
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Pendargon »

Ja ne objasnjavam.
Odavno sam shvatio da ljudi iz non-frp/wargaming strukture sa kojima se srecem i druzim nemaju niti zelju, niti zanimanje da isprate i shvate moja objasnjavanja o cemu se tu, zapravo, radi... Tako da se uglavnom sve svodi na jednu recenicu, posle koje me uglavnom nista ne pitaju :" Znas, ja ponekad nisam normalan i nalazim se sa nekim svojim cudnim drugovima da se igramo metalnim minijaturama i bacamo cudne kocke...". Obicno ne zahtevaju dodatna objasnjenja, a ako insistiraju, kazem im da cu im objasniti drugom prilikom.... i vise nikada to ne spomenu, manje-vise...
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Fenjer-paša
Posts: 233
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:57 pm

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Fenjer-paša »

Kod ljudi s kojima komuniciram se interesovanje probudi kad izvale da mi ranac čudno zvecka, a ja kao objašnjenje izvučem set kockica za DnD (stalno sam ih zaboravljao kad sam išao da igram, pa sam ih u jednom trenutku samo ostavio u rancu). Onda se oni oduševe kockicama, pa kad pitaju čemu služe promumlam nešto u ovom stilu: Ma, to su kockice za DnD. To ti je igra u kojoj se okupi nas 5-6, napravimo likove u fazonu ljudi, vilenjaci, patuljci, etc, etc (dosta pomaže ako je neko igrao bilo kakvu roleplay igricu), i onda mi smo ti kao družina i idemo i prolazimo raznorazne nedaće. Jedan od igrača je DM, i on osmišljava nedaće kroz koje prolazimo. Poenta je u tome da umeš da se uživiš u lika kojeg si napravio, i, naravno, da sediš nekoliko sati i plačeš od smeha :D (pošto jedan od glavnih razloga zašto igram DnD, a i taj je najlakše navesti kao obrazloženje zašto bi to moglo biti zanimljivo).
To je obično dovoljno da se ljudima objasni zašto mi ranac zvecka :D Ako se neko zainteresuje dalje, onda i objašnjavam dalje...
I wear my Grudge like a crown of negativity... desperate to control all and everything... unable to forgive...
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Shunka »

Veci deo zivota se krecem u drustvu gika i/ili cudaka (i od malih nogu izbegavao ljude koji su se interesovali za fudbal i brate dobre ribe (sto je ostavilo posledica))... Pomoglo je sto je moju generaciju oko 15te godine drmnula manija Hari Potera i Dzeksonovih filmova, a jos vise je pomoglo sto smo odrastali na Warcraftu i Heroesima of Might and Magic. Pa smo jos kao klinci citali tekstove o FRPu Ranka Trifkovica u Gameru i tako dalje i tako blize...

Desavalo mi se da tipa koleginicama objasnjavam sta je to i o cemu se tu radi, ali nisam se pritom nimalo trudio da ispadnem drustveno prihvatljiv tako da uglavnom pokusavam da objasnim natenane sa puno entuzijazma dok se ne smore. Tako da ljudi na faksu skoro svi znaju da se bavim nekakvim figuricama...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Faldang
Posts: 317
Joined: Thu Jun 02, 2005 9:06 am
Location: Batajnica
Contact:

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Faldang »

Otprilike ista priča kao i Shunka, od malih nogu sam birao svoje društvo. Svako ko je približno mojih godina ili mlađi, a sa kime bih ja mogao da sednem i pričam na razne teme je imao neki kontakt sa igrama, makar preko video igara. Odatle može relativno da se napravi prelaz do tabletop hobija i igara. Svi su, jelte, igrali DoW, WoW ili NWN, pa se da objasniti šta su wargameovi i RPG-i.

Što se tiče starijih ljudi, random rodbine i slično, koji obično potegnu pitanje čime se ja bavim na poslu, tu praktikujem Duletov pristup. Objasnim im u rečenicu-dve, to se igra uživo, nešto je s kartama, nešto sa figurama, itd. U 70% slučajeva će gledati belo i praviti se da su išta razumeli, u 25% će stići očekivano pitanje ("Jel to na kompjuteru?" "Nije na kompjuteru"), a za ostatak se ispostavi da su zapravo čuli za to.

Kad se neko zapravo zainteresuje i kad dođe do objašnjavanja kako sve to zapravo radi i zašto je to tako zabavno, nije preveliki problem opričati neku koherentnu priču. Blagodareći fantasy/SF filmovima i video igrama koje se prave za široke narodne mase, većina tabletop igara se da objasniti ili porediti sa nečim.

Sve u svemu, do sada mi se nije desilo da me pričanje o hobijima dovede u neprijatne situacije.
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Skobra »

Ma sa "normalnim" ljudima nije problem, muke nastaju sa:

likovi koji imaju 4 dimenzije (fudbal, kola, telefoni i dobre ribe brate)

- E i sta sad tu kao brate...
- Pa nista ti kao budes baja sa 2 utoke i audijem i...
- Chek jel moze bembara brate
- Dobro baja sa 2 utoke i bembarom i...
- I sta onda kao
- Pa onda da vidimo sta bi radio kad...
- Sta sta bi radio brate!? Pa ono fudbal, kola, telefoni i dobre ribe brate!!!
- ..... :?

I devojkama
- I sta kao onda?
- Pa na primer imas razgolicenu lepoticu koju hoce da unakazi matora vestica... Ma mozes i ti da probas?
- Sta da probam?
- Pa budes ili razgolicena lepotica ili matora vestica
- U ma daj necu vestica
- Pa oces razgolicena lepotica?
- E to moze!
- Ajd razgoliti se onda
- 8O


p.s. Zasto je "normalnim" ljudima po navodnicima? Secam se jednom mi je Dule rekao nesto tipa: "Jebiga, moras da znas da ljudi koji se bave ovim nisu bas normalni" :mrgreen:
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
Homer
Posts: 369
Joined: Sat Oct 14, 2006 1:00 pm

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Homer »

Evo i ja da se javim.
Mene u principu zabole kako ce neko da reaguje, i to bas doslovno. Secam se situacije kada sam na dezurstvu resio da svoje stare DE executionere iskonvertujem u BB tim. Te ti ja tako u dezurani rasprostrem po stolu sta mi je potrebno i krenem da radim. U nekom momentu izadjem napolje i bas tad naidje matoriji novokompani vernik koji krene da se iscudjava i krsti i propituje mog pomocnika sta se tu zbiva. (Oni koji znaju kako izgledaju DE executioneri iz 4. ed. imace sliku u glavi). Jbg, doticni je u nekom momentu izleteo napolje nedocekavsi me da ga izbacim. Vremenom dobar deo ljudi na poslu zna da ja imam neki svoj hobi (manje - vise cudan, zavisi koliko ih zapravo interesuje o cemu se tu radi) i ne reaguju previse ma sta doneo i farbao kad imam vremena (Custom maid hidru, tomb kinga u sarkofagu koga po glavi mlati dwarf slayer, sophie the succubus, itd.)
Naravno, ako pita, probam da objasnim o cemu se tu radi i prilicno cesto uspem da to spustim na nivo prihvatljiv sagovorniku. (Jbg, nisam ja za dzabe polozio drzavni ispit za profana :D ).
Sto se tice poboznih ljudi kojima je do vas stalo iz prve ruke mogu da vam kazem da tu nema nikakvih problema. Moja lepsa polovina potice iz porodice koja se ni u Titovo vreme nije odrekla crkve, a ja sam bez problema farbao svoje figure kod njih na selu i nista nisam morao da objasnjavam, cak je maloj rodjaki skrenuta paznja da me ne ometa iako to niti sam trazio niti mi je smetalo. Naravno treba imati granica, npr. mojoj lepsoj polovini se nikako ne svidjaju bloodleteri te ih drzim u fioci (i onako nisu obojeni), sta cu, za njih ne mogu da kazem ne izgledaju demonoidno.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Sammael »

Ne krijem čime se bavim ali i ne osećam preku potrebu da sa neupućenima razgovaram na tu temu, niti volim da objašnjavam o čemu se radi osim ako me baš ne pitaju. Ostavljam prosvetiteljstvo onima koji za to imaju volje/živaca/vremena.

Ljudi na poslu znaju za RPG hobi, nemaju problema s time, čak je bilo i interesovanja u smislu da bi voleli da vide kako to uživo izgleda (nemam ništa protiv).

Do sada nisam naleteo ni na jednog verskog fanatika, ali s takvima ionako nema rasprave.
User avatar
Monsterman
Posts: 339
Joined: Fri Jan 27, 2006 2:55 pm
Location: Plane Of Happy Ponies

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Monsterman »

Aj kad se vec svi javljaju...

Ja nemam uopste problema sa tim objasnjavanjem, cak mi se prijatelj zalio jednom da, po pitanju frpa, kako to da kad ja to nekome objasnim ispadne zanimljivo, a kada on objasnjava izgleda kao najdosadnija stvar na svetu...Boze moj, mozda imam dara za to :P

Elem, ko i vecina ovde, generalno mi se drustvo i sastoji od ljubitelja fantastike, pa nikad nije bio problem sa figurama il cime vec ne, cak se i neko od njih i navukao na figure/frp, a sta da kazem kada mi je prvi razgovor sa mojom sadasnjom lepsom polovinom bio objasnjavanje frpa.

A naravno, ima i ljudi koji jednostavno ne zele da shvate ista od toga, pa bez obzira na trud da se objasni, to je sve gej, ili glupo ili "E i sta sad tu kao brate...", pa se jednostavno ne trudim, znaju da se ja tu igram sa nekim igrackicama iz kinder-jaja, i neka ostane na tome. xD

A ja bi mogao da se deklarisem kao dezurni, jelte, "verski fanatik", a ovamo mi je kuca puna zlih opakih figura i knjiga sa lobanjama i slicnim cudima, i ja ne vidim problem! :) Cak mi je i jednom kolega sa faxa, prilikom neke price, rekao "a ti sigurno igras onaj FRP il kako vec"

Toliko od mene :)
No one leaves...the Monsterican Dream
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: strategija prezentacije hobija medj svetom bez reperkusija

Post by Shark »

Најлакши начин је да људима који те питају "а што и како" даш слободу контра питањем типа "Си размишљао некад шта би радио да си Конан/некидругиархетипскилик" и да на било који други одговор осим "не, јер је то глупо" пробаш да га увучеш и минисешн и покажеш му да то и није неки смор јер је никакав цим. Пустиш га мало да коље около, да бежи, да пије, да краде.. и наравно, да за све постоје неке последице, као и у стварном животу. Поента је приказати му онај занимљив део фрпа без спомена система, коцкица и како то у пракси ради...

А кад те после пита "а што би то радио?" ти му лепо кажеш да сте се ионако нашли да попијете које пиво и да је то споредна ствар. Блеја ко блеја, исто као покер у муфте. Спрдња :)

Ако те неко једноставно пита "какве су ти то глупости?" ти му само реци "па управо то, глупости и спрдња за уз пиво понекад." и ту се дискусија заврши за сва времена.

Сума сумарум: троловима не даш да те тролују, заинтересованима даш конкретан пример да виде о чему се ради.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Locked

Return to “FRP/RPG”