The Secret of Zir'An

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

The Secret of Zir'An

Post by Dawngreeter »

Igra je vec u prodaji mesec ili dva, al' mi nije palo napamet nesto o njoj da napisem sve do sad. U pitanju je zaista retka stvar u svetu modernog RPG-a: igra koja sa sobom donosi i novi sistem.

Iz do sada objavljenog, nisam bas siguran kako tacno funkcionise doticni sistem, ali definitivno nije ni slican d20 sistemu. Kazu da koristi desetostrane kockice i zove se Finesse System. Spominju se nekakvi Initiative poeni koji se u combat-u mogu trositi za kojekakve akcije, stepeni uspeha izvedenih akcija se trose na Finesse Effects (bukvalno omogucavajuci igracu da 'on the fly' bira tacne efekte) a postoji i nesto sto se zove Superior Success koji omogucava igracu koji je neku akciju bas maestralno izveo da privremeno preuzme naraciju sleda dogadjaja.

Ovo zadnje je pogotovo meni simpaticno jer uvodi nekakvu freeform atmosferu u mehanicki definisan RPG. Jedini sistem za koju znam da je nesto slicno pokusao je Eden Studios-ov sistem koriscen za Witchcraft, ali to je bilo u zaista teskim stadijumima opcionih pravila kada bi se umesto kockica koristile tarot karte (pa cak i u toj varjanti, dodatno pod-opciono pravilo je dovodilo do efekta da igraci ponekad mogu da preuzmu naraciju).

O samom svetu znam veoma malo. Cini mi se da je u pitanju nekakav Arcanum-like setting gde parne masine i magija stoje rame uz rame. Igraci igraju Chosene, dakle ton igre je epican i larger-then-life, mada nisam stekao utisak da bas ciljaju ka atmosferi gde su igraci bogovi medju smrtnicima ili tako nesto.

U svakom slucaju, igra deluje veoma zanimljivo. Jedino sto mi se ne svidja je sto im je titula za GM-a "Hand of Fate". Al' dobro, mozda ima smisla unutar samog sistema.

Link za sajt: http://www.paragongames.us/
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Konacno nesto sto izgleda interesantno, a novo je u svetu RP igara. Nista preterano inovativno, ali skroz OK, i probao bih. Mogli bi da se organizujete, pa da ga nabavite za HS?
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Sta je dodjavola HS?

Inace, ja se razmisljam da zaista i kupim knjigu. Pogotovo sto su najavili da ce avanture i neke manje expansion-e za svet objavljivati direktno na sajtu za dzaba. A i udeo u celoj prici ima Arthaus Publishing koji je, jelte, ogranak White Wolf-a.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Ne znas sta je HS? :whistle:

Jedino mi smetaju nazivi rasa. Sad to "nije D&D". Ako budem igrao, preimenovacu ih u Human, Elf, Dwarf, Half-Giants i Beastmen. Ali to je, koliko mi se cini, jedino sto mi se ne svidja trenutno u igri.

Sto se tice skillova, jedan jako interesantan momenat (ako sam ga dobro shvatio) - kolicina skillova koje tvoj lik zna zavisi od njegovog broja godina/broja godina ulozenih u ucenje pomenutih skillova? To je nekako cool.

Inace sam nameravao da nekako pokrenem stoni Arcanum RPG. Sa pravilima iz kompjuterske igre. Ali evo, The Secret of Zir'An moze da bude savrsena zamena.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Kao dobru zamenu za Arcanum imas Privateer Press-ov Iron Kingdoms.

Ovo zvuci zanimljivo, znas li mozda jos pojedinosti o sistemu, svetu, broju neophodnih knjiga i naravno ceni?
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

DG, inace uz neku od varijanata RPG-a Twilight 2000 su se dobijale i "motivation" karte - u pitanju je bio manje-vise tarot. Nije da su necemu sluzile, ali 'ajde. Posle su brzo povucene jer su se neki religiozni fanatici nasli uvredjenima... :roll:
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Broj neophodnih knjiga je 1, obzirom da ih je toliko do sada izaslo. Hand of Fate Book treba da izadje skoro, i to je nesto kao GM's Guide. A do kraja godine treba da izadje i Professional Adventurer’s Guide sto mogu samo da nagadja mda je Player's Handbook ili tako nesto.

Cene su 40 dolara za osnovnu knjigu, a ove druge dve ce biti 22 dolara.

Sistem, jedino sto mogu da kazem je da po svemu do sada izgleda mega-zanimljiv i mega-jednostavan. Pricaju o nekakvom power level-u koji moze da se izabere za svaku igru i koji diktira kolik oce biti mocni likovi. Tj. dal' igras nekog liak iz nekog grada ili Aragorna koji treba da nasledi presto i ubija tri 'iljade bilmeza jednim zamahom. PRicaju i o toem da ako ti je Skill veci od Difficulty-a ne moras da radis skill check u opste (osim ako nisi Stressed, sto ne znam ni sta je :D ).

Besplatna avantura sa njihovog sajta je ovde: http://www.paragongames.us/media/CTTW001.pdf
Verovavatno se unutra mogu naci detalji o mehanici i slicno.

Inace, kakvi bre elfovi i dwarfovi? KOlko sam video, The Secret of Zir'An je svet u kojem ima jedino ljudi (i monstera, naravno).

Zanimljiv podatak za motivation karte, nisam znao za to :)
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Pogledaj link ka recenziji igre, ima tu dosta informacija.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

A jest', uspeo sam nekako da previdim link za to.

Pazi, moja prva reakcija je zgrazavanje samim postojanjem drugih rasa. Stvarno mi vise ide na pimpilo to budzenje svakog fantasy RPG-a sa tri miliona klasa i osamnest miliona rasa. Ok, Zir'An nema klase (masala; vidim lepsu buducnost, bolji svet, u kojem ce klase postojati samo jos u RPG istorijskim muzejima) ali ovo za rase i dalje stoji.

Sa druge strane. Zir'An u opste nije "moderan" RPG, vec pokusaj prestavljanja klasicnog fantasy RPG-a kakv bi bio da je evoluirao. I to je skroz cool. Imena rasa mi se svidja sto su promenjena jer daju faktor izbiljnosti. U bilo kom iole ozbiljnom svetu, zvati pripadnika druge rase koja je po prirodi svoje genetike niza "patuljkom" bi znacilo smrtno ga uvrediti. Takva rec nikako ne bi mogla da postoji u kulturoloskoj zaledjini vertikalno uskracene rase. Predstavljajuci rase kao odvojene nacije, sa svojim sopstvenim identitetom koji nije jednak stereotipicnom tolkinovskom svetu ruzicastih zeceva i oranz djusa dodaje se faktor ozbiljnosti i uverljivosti sveta.

Mada, posle svega procitanog, sumnjam da cu zeleti da dam 40 dolara za igru koja me samo marginalno interesuje. Drago mi je da inovacije gaming sistema napreduju, da imamo bolje standarde dao bih pare samo kao odraz podrske inovacija u RPG industriji, al' 'ebiga, zivot je reka.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:zvati pripadnika druge rase koja je po prirodi svoje genetike niza "patuljkom" bi znacilo smrtno ga uvrediti.
Ne, zato što bi reè "patuljak" onda oznaèavala samo pripadnika dotiène vertikalno izazvane rase. Sa druge strane, kepece bi svi zvali kepecima. I bilo bi mnogo smeha, i svet bi bio bolje, i veselije mesto.

Što se samog frpa tièe, ja sam poodavno prešao na metodu procenjivanja knjige nalik na ocenjivanje originalnosti zippo upaljaèa. Uzmeš u ruku i vidiš kako leži. Sve se oseti.
Locked

Return to “FRP/RPG”