Kritike SRP-ovog sistema

Moderator: Moderators

Koje je vase misljenje o SRP-u?

Sistem je smece, i zao mi je sto sam protracio vreme citajuci ga
16
67%
Sistem je los, ali ima par momenata koji se vrede reciklirati
2
8%
Sistem je dobar, ali postoji jos stvari koje treba popraviti
1
4%
Sistem je odlican, elegantan, seksi, prasi medju zvezdama, iznad svega sto su forumske drkadzije uradile u zivotu
5
21%
 
Total votes: 24

User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Kritike SRP-ovog sistema

Post by Awakened »

Evo, kako je prvobitna tema malko prepuna raznih prica o tehnici stampe, ideji, odnosima sa javnoscu i vredjanju ljudi koji se usude da kazu da misle da nesto ne valja, rekoh da otvorimo novu temu na kojoj bi mogli da postujemo ozbiljnije preglede i kritike samoga sistema. Ako neko pita zasto, jednostavan odgovor je da niko ozbiljan ne treba da prelazi cetiri stranice da bi dosao do kritike samog sistema, sto je, na kraju, u ovakvoj temi i najvaznije.

Sad, u blizoj buducnosti necu imati vremena da procitam svih 750 stranica teksta, ni da podrobnije razmotrim uticaje svih elemenata, a kamoli da isprobam sistem. Pokusacu, ipak, da prvo pregledam odvojene celine koje se kao takve mogu zasebno posmatrati, i da dam komentar na njih. Tako cu ipak moci da dam preciznu ocenu samoga sistema, a na citaocima i autoru je da mi veruju da, ukoliko nesto napisem, to pisem verujuci da sam skupio dovoljno materijala da dam ocenu.

Stoga, krenimo od samoga pocetka, i uvoda...

Prvo, upotreba skracenica je veoma lose resenje. Prva ogromna greska je sto se skracenice pojmova koje se koriste u igri koriste od samog pocetka, bez ikakvog objasnjenja njihovog znacenja. Prvi pasus, prva recenica: "eventualno i vise, ako postoji pomocni VI". Ovo je misao koja je jasna jedino autoru teksta, ili onome ko sa autorom ima nekakav oblik komunikacije. Trebalo bi barem definisati te skracenice pre nego sto se upotrebljavaju. U najboljem slucaju, svi pojmovi vezani za igru bi trebali biti definisani pre nego sto se koriste u tekstu. Bilo kroz sam tekst, bilo kroz posebni odeljak koji pokriva glavne termine i daje objasnjenja za njihovo znacenje kroz recenicu-dve.

Drugo je vise moja licna preferencija u upotrebi skracenica u pisanom tekstu. Pitanje, dakle, stila. Skracenice nisu nesto sto treba cesto praktikovati, iz prostog razloga sto cesto razbijaju tok recenice. Naime, citalac ne prelece pogledom recenice trazeci informacije - naprotiv, citalac cita rec po rec, prateci tok misli autora. Sad, ja ne znam za vas, ali ja nikada nisam naleteo na nekoga ko misli na sledeci nacin "npr. za rucak cu govedju corbu i sl. a onda junetinu itd." Mozda gresim, ali mi iskustvo govori da ce neko mnogo lakse i prirodnije procitati recenicu "na primer, za rucak cu govedju corbu ili nesto slicno, a onda junetinu, i tako dalje."

Kad smo vec kod samog stila, sam uvod izgleda prilicno konfuzno napisan, gde autor preskace sa misli na misao bez nekog logicnog reda, cesto uopste ne dovrsavajuci iznosenje celovite misli i davanju kompletne slike pre nego sto predje na sledecu. Na primer:

"Поштовани играчи пред вама је СРП, игра улога за три до седам играча"

Vrlo dobar pocetak, lepo obracanje citaocu, standardno dobro otvaranje.

"Она је базирана на игрању улога јунака из маште и епских дјела, од модернијих стрипова попут Конана варварина до старогрчких или српских епских спјевова."

Dobro, ovde vidimo daljnju razradu pocetka i verovatno uvod u objasnjenje kako se igra igra i kako vam omogucava da se uzivite u zivot vaseg omiljenog junaka, bio on Betmen, Marko Kraljevic ili Herkul. Ali ne:

"На енглеском игра улога се зове Role Play, на француском Jue de Role, италијанском il guoco de roulо итд и то је релативно новија појава која има историју постојања од 1970."

Sad mi vec izgleda cudno. Umesto ocekivanog objasnjenja "sta je to igra uloge", autor to preskace i odmah pise o prostornoj i vremenskoj rasprostranjenosti fenomena. Dobro de, spominjanje godine sugerise da ce krenuti u diskurs o istorijskom razvoju RP-a, i kroz to objasniti kakva je igra u pitanju, ali sledeca recenica TEK iznenadjuje:

"Треба рећи да можда срп подсјећа на комунизам али у суштини са њим нема никакве везе осим што можда рецимо енглеска ријеч комунион значи причешће, заједница (вјерска) која као појам може да се прихвати."

WTF????

Sa price o tome sta je SRP i kakva je to igra, prelazimo na "ovo vas mozda podseti na komunizam ali to nije to". Recenica koja nema veze sa prethodnom, a videcemo, ni sa sledecom, verovatno ni sa jednom drugom u celoj knjizi, i sveukupno, izgleda kao da je pala sa.... Ne znam, Mars mi izgleda previse blizu, verovatno sa one haoticne nebule koja nam se priblizava. Kad smo vec kod sledece recenice, ona glasi:

"Идеална поставка дружине је четри карактера и то припадника четри основна занимања иако је могуће и соло играње или било које друге варијанте па чак и играње и са двије дружине и сл по жељи. Све што је потребно за игру је сет коцкица, лист карктера, и доста маште."

Sto je lepo objasnjenje, samo sto zasluzuje poseban pasus, uvod u to kako su igraci igraju svako po jednog lika, kako likovi mogu imati razna zanimanja (pricati o slobodi koju imaju da naprave kakvog lika hoce), kako su organizovani u druzinu, i kako uspeh i zabava zavisi pre svega od njihovog timskog rada, i tako dalje.

Sad, nemam zelju da se bavim seciranjem svega napisanog, pa cu samo da preletim kroz daljnji deo teksta:

Drugi pasus pokusava da kaze nesto o RP-u kao hobiju. Da li ja to ne primecujem, tek, cini mi se da kroz ceo pasus nije napisana ni jedna jedina recenica o tome sta RP zaista jeste. Tek treci pasus dotice tu temu u jednoj jedinoj recenici: "Он се тада одваја у засебан правац и код њега је основна разлика да играчи не воде армије већ појединце и са њима напредују кроз игру и авантуре." Ne znam da li gresim, ali nekome ko se vec bavi RP-om, ovaj uvod ce izgledati previse prazan i nepotreban, a nekome ko se prvi put susrece sa ovim tipom igre, kao potpuno nejasan.

E sada, posle komicnog cetvrtog pasusa, konacno dolazimo do necega konkretnog. Tu, koliko vidim, iznosis svoje vidjenje toga sta je to role play, sta je vazno u toj igri, i na kraju, zasto se ta igra igra. Meni se cini da bi uvod bio mnogo interesantniji kad bi jednostavno seo, i napisao svoje vidjenje role play-a, kako mislis da ga treba igrati, zasto mislis da ga treba igrati, sta mislis da je vazno u igri, kako i zasto si napravio SRP, i na kraju, za sta mislis da je SRP pogodan i sta igraci da ocekuju od njega. Takav jedan uvod bi doveo do mnogo licnijeg odnosa autor-citalac, i bio bi mnogo interesantniji od suvoparnog "RP je to i to, nastao tako i tako, i sa njim radite ovo i ono".

Nekako, brine me ono K10000000...

E sad, pravci i podpravci...

Vreme RPG-ova koji pretenduju da budu genericki je davno proslo. Jasno je svima da mehanika igre more da igracu omoguci da uradi ono sto se od njegovog lika ocekuje u tipu price za koji je sistem pravljen. I vazno je da sam sistem i knjiga odise atmosferom price za koju je namenjena. D20 sebi moze da dopusti da pretenduje ka tituli generickog sistema zbog jake podrske jedine firme koja moze da pretenduje na pridev "ozbiljna" u ovoj industriji. Svi ostali sistemi, svih ostalih firmi su takozvani "niche" sistemi - to jest, oni koji pretenduju na mali segment trzista, i prave se tako da zadovolje samo i iskljucivo taj segment trzista na nacin na koji vise genericki sistemi ne mogu. Bolje bi bilo za SRP da je izabran samo jedan pravac na koji se sistem fokusira, sistem napravljen da odrazava taj pravac, a knjiga napisana tako da odise atmosferom tog pravca. Tako bi sistem mogao da se ozbiljnije profilise i plasira na trziste. Ovako, ako pretenduje da bude genericki, bojim se da mu je sudbina u startu zapecacena i da je SRP osudjen na neuspeh.

Toliko o stilu i nacinu pisanja, i o samoj zamisli iza sistema. Kasnije se nadam da cu moci da pokrijem samu mehaniku igre onako kako zasluzuje. Do tada, sretno vam igranje sta god koristili.
Last edited by Awakened on Tue Nov 07, 2006 8:18 am, edited 2 times in total.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

E bas fino da je pokrenuta ovakva tema, nadam se opet iz nekih dobronamjernih razloga a ne da bi samo pricali eto tek tako i pa mogli da se vrijedjamo :)

Da poceo si od uvoda i cinjenica je da je taj uvod onako pisan iz tri cetri puta i da mu je svaki put nesto novo dodavano, vjerovatno je zato i takav, a u nedostatku vremena nije se stiglo do njegove revizije i eventualne korekcije.

Znaci recimo da ova tema moze da bude za to korisna jer se mogu te greske otkloniti. Sama definicija RP-a nije data i zanimljivo to sam napisao za uvod u KOP2 - Knjiga osnovnih pravila 2 prije nekoliko dana tako da predpostavljam da bi to mogao i da dodam :)

K1000000 lo je pa za nesto sto ima veoma dosta stvari >:) ako se dobro sjecam SRP ima K10000 bacanje i to u Knjizi o opremi

Sad za skracenice bilo bi dobro kada bi se one kao sto si rekao definisale i stavile u jedan poseban dio. Za sada to jeste prilicno konfuzno ali nadajmo se da ce da se izkristalise, znaci bilo je promjena npr KS je bila Knjiga Stvorenja ako se dobro sjecam sad je KOS itd. Sve su to neke slabosti koje su malko zez i realnost ali eto :) znaci ja sam bar 3-4 puta iscitao knjige i pa ispravio kolko sam mogao ali nazalost nisam sve i iskreno od svega mi se prilicno vrti u glavi :) kolko je obimno

E sad ono sto takodje ostaje recimo neka italic-izacija tih definicija itd sto je neki pa vizuelni segment, ali u knjigama postoje jos neki strukturni problemi koji ce se nadam se rjestiti ubuduce a za sada postoje i dalje.

Ti problemi su nastali zato sto je prvo SRP radjen za K6 sistem tj baziran bio na K6 kockici, potom je sve preradjeno na standardne RP kockice i predpostavljam da tu i dalje ima gresaka iako sam ja sve chekirao x puta. Dalje sledeci problem nastaje odvajanjem KOP i KOO knjige koja je prethodno bila samo jedna knjiga i tu se neke tabele pretumbavaju i pa djele po knjigama dok je opis i dalje ostavljen kao da je to jedna knjiga. Opet i to sam pokusao da otklonim ali i dalje mislim da mi se negdje takvo nesto zavuklo. Treci problem je opet nakon toga preformatiranje redosljeda samih poglavlja kada ona bivaju razmjestena na drugaciji nacin od prvobitnog i tu se taj neki redosljed opet gubi kao i sami uvod i prica koja je ranije tekla. Opet to sam pokusao da otlonim ali...

Znaci to je ono sto ja za sada znam i to su neki flawsi koje predpostavljam da nisam bio u stanju da otklonim za ovaj put. Znaci nije da se nisam trudio i sve to jednostavno objektivno sve je prilicno obimno i slozeno.

A za neki sadrzaj, pa SRP ima namjeru da bude sveobuhvatan i to sto vise moze. Nema namjeru da se posveti samo jednom pravcu iako recimo da je fantazija u svemu za sada najzastupljenija i predpostavljam da ce tako i ubuduce da bude. Namjeravam da uradim ekspanziju, tj dodatane knjige za savremeno i NF igranje i to mi je zelja da odradim fino i studiozno jer bih onda sve fino zaokruzio u cjelinu i moglo da se ima i savremeno naoruznaje i sve od pojave baruta. Zelje su jedno mogucnosti, pa vidicemo :)
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Kritike SRP-ovog sistema

Post by Dawngreeter »

Awakened, ti si veoma hrabar covek. Nesumnjivo si hvatanjem u kostac sa ovakvom temom zaradio postovanje sa moje strane, slabiji ljudi bi odustali mnogo ranije, verovatno zbog spazmoticnog grcenja na podu. Sad cu morati i ja da se pridruzim jer, pobogu, godinama sam pokusavao da odrzim status najgoreg seronje na ovom forumu (pa makar me i nije bilo mesec-dva).

Nego...
Awakened wrote:"Треба рећи да можда срп подсјећа на комунизам али у суштини са њим нема никакве везе осим што можда рецимо енглеска ријеч комунион значи причешће, заједница (вјерска) која као појам може да се прихвати."
Ocu majice sa ovim natpisom. Ocu plakate. Eto mi ga novi potpis. Zahtevam reviziju Ustava da bi prva recenica bila upravo ova. Zaustavite stampu, savrsenstvo literature je dostignuto, javite svim piscima da su njihove usluge od sada nepotrebne.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

DG ja sam uvjek postovao tvoje misljenje ;)
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Zanimljiva koincidencija, i ja sam uvek postovao moje misljenje.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

I drago mi je da vidim da si opet na forumu :)
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

8)

DG, kad se vrnem do BG-a moracemo da se sretnemo, napijemo i recitujemo omiljene clanove novog ustava 8)
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Absolutely. Cak znam i dobro mesto za tako nesto, lici na FEST dok je Night Shift tamo svirao. :lol:

Jedino mi je zao sto u ustavu ne pise da Srbija ima more, sva ostala ocekivanja su ispunjena.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Ja sam mislio da kada ste poceli da pricate o SRP-u da je neko zezanje ala kirgan nesto rpavio... kad ovo ozbiljno... i to izgelda veoma... strasno...

Gospode, kako je tako nesto moglo da dodje do izdanja i stampe?!
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

To se zove vanity press. Platis da se odstampa tvoja knjiga i vesto izbegnes proveru kvaliteta. Ako mi bas tako dune, mogu da platim stampaiju da odstampa 'iljadu primeraka moje knjige ASDF koja se sastoji iz sto strana ponih ASDF karaktera.

Nego, kritika igre. Nisam jos stigao do pravila ali sam procitao uvod. Perune dete ti nemas pojma sta je antiheroj, jel tako? Zgodno pravilo prilikom pisanja knjige je da ne se ne petljas u stvari koje ne znas. Mada, da si pratio to pravilo knjige ne bi ni bilo...
Подправац страве и ужаса или хорор подправац се базира на покушају да се створи страшна атмосфера у игри која ће уплашити играче поред тога што ће им омогућити забаву. Ово се најчешће постиже разним страшним чудовиштима попут вампира, вјештица и сл. или разним страшним причама које ће бити у склопу авантура.
Na stranu sto se nalazim licno uvredjen koriscenjem naziva 'vestica' za cudoviste strave i uzasa, jel ti to impliciras da ne-horor igra ukljucuje jedino stvorenja koja nisu strasna? Fenomenalna demosntracija nepoznavanja zanra.

Sad da vidim koje jos dragulje mudrosti mogu da iskopam tokom sledeceg casa (joj sto je cool kada sedis za kompjuterom na faksu :D )


EDIT: Gospode boze (and I do not utter such a phrase lightly) pa ti ovde imas procentazno definisana pravila za odredjivanje proporcija zenskog tela. 8O

Na stranu sto je apsolutno sve u vezi genersianja lika pravljeno po principu procentaznih tabela (koje naravno nisu formatirane kao tabele jer suspektujem da autor ne zna kak ose to radi), ali da li si svestan do koje mere je uznemiravajuce sto nekoliko strana posle citata Biblije imas tabelu po kojoj igraci odredjuju kolike sise njihov lik ima? Bojim se de pogledam sledecu stranu, mozda postoji tabela za izracunavanje duzine spolovila kod muskih likova.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

prvo, jedan disclaimer:

Ja nisam ni video datu knjigu. nemam pojma o cemu se radi.

Ali

8O OH! MY! GODS! 8O

Da li je to FATAL-lite? Pa jos cirilicom? Kraj sveta je za coskom. 8O

--
Dervish the apokalipticni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Tako nesto je i meni palo na pamet. Medjutim, situacija ide u nesto drugacijem pravcu. Naime, prelsitao sam prvih sedamdeset strana i nisam naisao ni na jedno pravilo ili, uopsteno, bilo sta sto ima vaze sa, znas ono... igranjem. Ali zato ima tabela (koje nisu formatirane kao tabele) koliko oces. Jedno deset strana procentaznih tabela za generisanje imena i prezimena (I shit you not), naziva sela i gradova...

To ti nije dosta? Pa nema problema. Imas i procentazne tabele za rasu tvog lika, boju kose, ociju, tezinu, visinu, poreklo, motivaciju, vertikalnu klasnu pripadnost (koja iz nekog razloga utice na Čast, po knjizi siromasni likovi su izgleda po pravilu nečasni... ili mozda nečastivi?), kolicinu braca i sestara (uz posebni osvrt na cinjenic uda ako si vanbracno dete ne mozes da imas bracu i sestre)... ma procentazne tabele za sta god oces. Verovatno se tu negde krije i procentazna tabela za slucajni odabir svih tih procentaznih tabela.

Inace, link za PDF: http://www.gulan.co.yu/hobi/download/SRP/+SRP+.rar
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:To ti nije dosta? Pa nema problema. Imas i procentazne tabele za rasu tvog lika, boju kose, ociju, tezinu, visinu, poreklo, motivaciju, vertikalnu klasnu pripadnost (koja iz nekog razloga utice na Čast, po knjizi siromasni likovi su izgleda po pravilu nečasni... ili mozda nečastivi?), kolicinu braca i sestara (uz posebni osvrt na cinjenic uda ako si vanbracno dete ne mozes da imas bracu i sestre)...
E, ima i tabela kog roditelja znas ili ko je izvrsio preljubu ako si vanbracno dete 8)

PS. Jos jedan biser koji mi je slucajno zapao za oko - pocetna novcana sredstva se nalaze u odeljku "duhovni sklop". Valja zastupa tezu da ce lako bogatas kupiti ulaz u raj 8)
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Lol DG ti bi bio odlican promoter SRP-a, iskreno sam odusevljen. :) a za novac pa ne mozes ga ubrojiti u fizicke osobine karaktera zar ne :) on cisto odredjuje pocetna sredstva. To je u sustini dato u KOO ali je i tu zarad eto neke evidencije kolko ima pocetnih para jer se od zavisnosti od drustvenog polozaja dodaje neki koeficijent na tu vrijednosti i onda se izracunava ukupan pocetni novac.

Za vjestice imas one hags, green hags itd, generalno horor je pravac koji potencira na strasnim stvarima, sto ne znaci da se on ne provlaci kroz igru. Ostalo od tabela, u sustini moze da se koristi sta je potrebno mislim neophodno za neko definisanje potrebnih stvari. Znaci kao sto rekoh za prosjecan sesion vjerovatno vam ne trebaju svi detalji ali eto ako bas ocete da odradite porodicno stablo karaktera itd tu sve moze da se izracuna :) randomaticno :) mjere pa ne vidim sta fali u velicini dimenzija, lol polne organe nisam spominjao to nije presudno za neku prosjecnu igru.

Za antihoeroje toga ima svuda valjda, knjige su tu, pustimo mjuzu i zapjevajmo :)
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Poenta ovde je da ti nemas blagu predstavu sta antiheroj znaci.

Nego, ja stvarno vise nemam snage ovo da prelistavam. Mislim da mi je zabavnije slusanje predavanja od prelistavanja SRP knjige tako da, eto, dizem ruke. Dotukle su me tabele za random generisanje settinga, istorije sveta, bozanskih sila... Usput, da li ste znali da su Rimljani bili zli? Samo zli gradovi mogu imati Koloseum.

Nego, predlazem nesto konstruktivnije od kritikovanja SRP sistema (delom zato sto, koliko primecujem, SRP u opste nema sistem). Moj predlog je razvoj igre ČEKIĆ koja bi bila prirodni komplement SRP-u. Kao osnovno pravilo predlazem da se bacanjem kockice random odredi na koju stranu SRP pravila treba pogledati, i zapamtiti prvu rec koja stoji iza bilo kog procentaznog broja na toj strani. Kada svaki igrac to uradi, odabrane reci predstavljaju sferu magijskog uticaja njihovih likova. Minimalisticki, ali barem daje neku svrhu SRP knjizi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Da li si ti video tabelu za generisanje zapleta?!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

8O

Nisam... srecom... 8O
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Slazem se. A krvavi sport je po meni zla stvar, ako se ubijaju po areni, mislim bas gledam onaj ultimate fighting ja bih to zabranio zbog brutalnosti, ma i sve ove kontakt borilacke sportove, jer samo promovisu nasilje.

A za tabele bitno da postoje :) i tako road goes forever on..., mislim treba dostici savrsenstvo zar ne :) Antiheroj predpostavljam da je to negativac u pricama, tj neko ko je mocan ali ne radi pravu stvar vec ne znam ni ja oce da zavlada svjetom, proslavi se itd :)
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

...ali istovremeno i glavni lik dela... ( znaci nema dobrih glavnih likova)
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Mene zaista plase ljudi koji svesno barataju apsolutima kao sto to Perun radi.

A inace, termin koji ti treba u knjizi je antagonista a ne antiheroj. Bogart u Malteskom Sokolu je antiheroj.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Dawngreeter wrote:Bogart u Malteskom Sokolu je antiheroj.
Sherlock Holmes, takodje.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

SRP i Čekić

Post by jorgurt hlebozvak »

"polne organe nisam spominjao to nije presudno za neku prosjecnu igru."
Tebi polni organi nisu bitni? :lol: Znam nekoliko igara u kojima je polni organ i te kako bitan :lol: :lol: :lol: Koji ti polni organ poseduješ? Nije da me interesuje, ali sudeći po tvom zalaganju za zabranjivanje kontakt borilačkih sportova (mada nisam čuo za borilačke sportove bez kontakta), pitam se...
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Antiheroj

Post by jorgurt hlebozvak »

Nisam stručan za definisanje pojma "Antiheroj", ali da li bi se pod tim pojmom mogao podvesti Boromir?
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Ja sve razmisljam, da mozda mi pogresno gledamo na ovaj sistem. Naime, da smo poceli od toga da ga gledamo ozbiljno, sta ne valja, sta je pogresno odradjeno, zbog cega bi igrali sistem...

Mozda u stvari, ovo treba da vidimo kao sarkasticni komentar na moderne sisteme i stanje u RPG industriji. Onda, vec, o ovome mozemo da pricamo.

Jer, ako gledamo na prvi nacin, u SRP-u nema NISTA sto ga cini dobrim RPG sistemom, pa cak ni dobrom drustvenom igrom. Interakcija igraca i okoline je svedena na borbu. Mehanike za istrazivanje dokumenata, prisecanje opskurnih okultnih cinjenica, neku debatu ili bilo sta drugo ne postoji. U stvari, ukoliko postoji, postoji u obliku nekakvih sposobnosti koje su na pola puta izmedju feat-ova i AD&D-ovih NWP-a. I sto je najbolje, ne mogu da se menjaju ili sticu nove. Znaci, ono sto uzmete na pocetku, to vam je. Ako niko u grupi ne uzme flertovanje, ne razmisljajte previse o zenskim NPC-ovima. Po sistemu, ne mozete da im pridjete ni da ih pitate gde se nalazi ulica koju trazite.

Ako zajebemo RP, i gledamo na ovo samo kao na drustvenu igru, izazvacemo zelju da sebi prosviramo glavu. Bilo kakva igra je jednostavno UGUSENA ogromnom kolicinom TABELA koje ne doprinose APSOLUTNO NISTA samoj igri. Zenske mere? Zgrade koje se nalaze u gradu? (ne znam za vas, ali ja kad bacim grad u mom fantasy RP-u imam neku ideju zasto sam ga tu bacio i sta u njemu ima)... TABELA ZA J***** VREME TOKOM SUDJENJA OD KOGA ZAVISI DA LI CETE DOBITI OSLOBADJAJUCU PRESUDU!!?!?!?!?!?

Svasta. Gluposti. Totalno redundantno, i, da se ne lazemo, autor je ogromnu kolicinu vremena i energije utrosio na pravljenje tih gluposti. Da je umesto toga razmisljao o samome sistemu, i gledao da napravi nesto novo i dosada nevidjeno (ili bar, ne mnogo rabljeno) konacni ishod bi mozda bio bolji. Mozda. Ovako, konacni proizvod je bleda, nasumice nabacana kolicina teksta bez ikakve atmosfere, koja uopste ne inspirise na nesto posebno. Drugim recima, gledajuci SRP nisam pomislio "E, u ovom sistemu bi mogao da odigram nesto sto u drugima ne bi mogao".

A ako me neko pita sta bi ja, onda bi pokazao na stari kompjuterski RPG po imenu Darklands. Igra koja skroz-naskroz oslikava atmosferu mracnog srednjeg veka, gde prizivanje svetaca resava mnoge stvari u korist igraca, gde su alhemicari mocni i strasni, a carobnjaci i vestice sluge tame i zla. Umesto toga imamo ovaj buckuris koji se izgleda uglavnom sastoji od AD&D-a preimenovanim na nekakve pseudo slavensko-hriscanske izraze. E, i da, sa citatima iz Biblije, za koje nisam provalio kako se odnose na tekst ispod doticnih. Valjda im je samo svrha da lepo izgledaju.

A ono sto je najstrasnije, je sto SRP verovatno isto tako izgleda i potpunom laiku. Neko ko pogleda ovaj sistem kao prvo sto je izaslo na maternjem jeziku... Mislim da ce reci "koja glupost" i otici od RPG-ova, nikada ih vise ni ne pogledavsi.

Al' ako ovo posmatramo kao kakav sarkasticni komentar... U, pa onda mislim da ovo mozemo velicati i slaviti. Sve je tu - gomila tabela koje odredjuju svaku sitnicu, sto oslikava nepoverenje igraca prema GM-u; Potpuni nedostatak ikakvog smisla u svemu ovome, jer, koga briga, to je RPG, a zasto Arapi imaju crno ispod ociju koje onemogucava da ih reflektor zaslepi, pa, tako su odgajani; Seduction je napredna vestina jer, hehehe... I tako dalje i tako blize.

Mislim da smo sada na dobrome putu da shvatimo ovu pojavu pre no sto bude zanavek zaboravljena a mi nevernici i izdajnici srpstva se vratimo igranju nasih luksuznih proizvoda mrskih stranih ruku koje samo zele novce, a ovoga se secamo samo kao smesnog sna. Onog, koji se zaboravlja cim se pogleda kroz prozor.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

To Awekened: :applause: :applause: :applause:
Eto nama jedne kvalitetne recenzije kompletnog SRP-a. Uz britku i zajedljivu kritiku DG-a to bi bilo to! Ne bih apsolutno imao sta da dodam niti oduzmem, osim da sam, kao i nekolicina drugih (dokonih) uzduz i popreko prokrstario sistemom, iz zabave stvarao paradoksalne neastronomske univerzume (u kojima nema nikakvih nebeskih tela, ali zato imaju jednu planetu koja sama od sebe svetli, 8O 8O 8O ), preko grotesknih zloduha koji imaju "noge k'o u zmije", cekinjasti su, ameboidni i imaju nos i usi Miki Mausa ](*,) do gradova koji imaju jednu jedinu zgradu (krcmu kod "Posrnulog, Skacuceg Polusana"), ali zato 4 prosecno velike ulice :x Da li sam pomenuo da u citavom kraju vlada arkticka klima, a da se stanovnistvo (valjda krcmar i njegovo troje brace i sestara :?: ) bavi zemljoradnjom :? Nonsens do nonsensa!
Mislim da bi ovim trebalo staviti tacku na pricu o SRP-u a, "Posrnulog, Skacuceg Polusana" smatrati adekvatnijim nazivom, ne za krcmu, vec za ovaj sistem!
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

..
Last edited by IG on Wed Nov 01, 2006 11:23 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Stvarno ne znam sta da kazem osim da sam prilicno uvrjedjen svime recenim. Darklands je obicna igrica i naravno da ne trebaju tabele jer tu kompjuter odredjuje sta se igra. Svako iole normalan zna da tabele postoje da bi se olaksalo vodjenje igre, a sama atmosfera igre se stvara nevezano za to vec je to neka subjektivna stvar svakog ko igru stvara i on to radi po svojom nahodjenju.

Ali ne iznenadjuje me posto sam cuo gomile gluposti na ovom forumu kaka je dd trash, kako je salvatore trash, kako je sve trash samo ne znam ni ja ljudi sa ovog foruma imaju neke svoje veliko neizdajnicke tripove koje furaju. U sustini kapiram da vas nikada nista ne zadovoljava ali pa u sustini to i nije moj problem.

Kao sto rekoh SRP je namjenjen za igru, dinamican i bogat sistem koji treba da zadovolji prosjence pametnije igrace. Zao mi je ako se vi u svemu tome ne nalazite.

E da i za novota, treba da se koristi malo logike pri svemu tome tj kad bacas kockice po tabelama. Taj "tvoj" posrnuli je stvarno posrnuo ali to nema veze sa SRP-om vec sa nekim tvojim stvaralackim duhom jer prvo je pravilo da se logika koristi a neke stvari koje tabela lose izbaci jednostavno ignorisu.

E da i ako ovako nastavite stvarno se odjavljujem sa teme posto me gluposti ne zanimaju.
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Kao covek koji je proveo dva puta po cetri sata prelistavajuci taj PDF tokom predavanja na faksu (inace, ovo shvati kao kompliment; na mnogo bolje knjige nisam nasao za shodno toliko vremena da bacim) molim te jednu stvar da mi objasnis. U tih osam sati (minus pauze) nisam uspeo nista te prirode da pronadjem pa ajde, molim te, ovde na forumu objasni koji je bazicni princip SRP-a. Koju to mehaniku ima tvoj RPG? Kako se igra? Pretpostavi da me combat ne zanima.

Inace, ja i dalje ocu da napravim ČEKIĆ da ide uz SRP. Samo da iskopam neki dzaba PDF mejker. Ura ja.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Knight
Posts: 554
Joined: Sat Aug 03, 2002 11:30 am
Location: Net Nation
Contact:

Post by Knight »

ČEKIĆ da ide uz SRP. Samo da iskopam neki dzaba PDF mejker
Iz nekog razloga mislim da bilo sta sto ide uz SRP moze da se sasvim komotno uradi u Excel-u :lol:

I da, nemojte misliti da SRP nije prilagodjen nasem podneblju:
mozda postoji tabela za izracunavanje duzine spolovila kod muskih likova.

Tabela je izostavljena iz verzije za nase trziste, jer da li zaista mislite da bi prosecan primerak ciljne populacije pristao da mu tamo neka tabela kaze da mu je kraci od pola metra ?
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Dawny, nadam se da bar negde medj' knjigama pise kako se odvija combat (nije mi palo napamet da proverim)?!

@IG
Obzirom da nisi u stanju da percipiras neke sustinske propuste svog dela, zaista ne bi bilo lose da prestanes sa pracenjem ovog threada.
Nikakvo korisno objasnjenje od tebe nismo dobili, osim da bi i ti voleo da je sve to bolje odradjeno, ali nemas dovoljno para/vremena/stagod.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ma pise kako se odvija combat, mada ko da ne pise. U pitanju je neki konglomerat nasumicnih pravila bez ikakvog reda i organizacije sa tipicno SRP-ovskim produbljivanjem bespotrebnih detalja ogromnim tabelama i stravicno promasenom osnovnom poentom cele stvari. Nigde nisam naleteo na koncept inicijative, combat kretanja i tome slicno, ali zato jesam naleteo na tabelu smera i duzine leta oruzja ako se izbije protivniku iz ruke (inace, svi moraju da nose oruzje u desnoj ruci; u stvari verovatno mogu i u levoj ali napad na desnu ruku i dalje izbija oruzje).

No, poenta je da, pored combat-a, ne postoji nikakva mehanika igre. Ili je bar ja nisam video, mozda se sakrila izmedju dve tabele.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

A ako me neko pita sta bi ja, onda bi pokazao na stari kompjuterski RPG po imenu Darklands. Igra koja skroz-naskroz oslikava atmosferu mracnog srednjeg veka, gde prizivanje svetaca resava mnoge stvari u korist igraca, gde su alhemicari mocni i strasni, a carobnjaci i vestice sluge tame i zla. Umesto toga imamo ovaj buckuris koji se izgleda uglavnom sastoji od AD&D-a preimenovanim na nekakve pseudo slavensko-hriscanske izraze. E, i da, sa citatima iz Biblije, za koje nisam provalio kako se odnose na tekst ispod doticnih. Valjda im je samo svrha da lepo izgledaju.
Darklands je obicna igrica i naravno da ne trebaju tabele jer tu kompjuter odredjuje sta se igra. Svako iole normalan zna da tabele postoje da bi se olaksalo vodjenje igre, a sama atmosfera igre se stvara nevezano za to vec je to neka subjektivna stvar svakog ko igru stvara i on to radi po svojom nahodjenju.
Stari dobri Darklands. Olicenje savrsenstva, i sve samo ne obicna kompjuterska igrica. Igra je spojila neke naizgled nespojive stvari - Hriscansku religiju, istoriju srednjovekovne Nemacke i fantaziju. Uticaj svetaca na igracku druzinu, pomoc koju im mogu ukazati, velika moc alhemicara i njihovih mocnih tvorevina (Potion of Transformation, naprimer, ako se neko seca kako radi :wink: ) - sve je detaljno dovedeno do savrsenstva. Klasicno trazenje zlog zmaja sa jedne strane, do okrsaja sa templarskim redom sa druge, lov na vestice, opklada sa Djavolom, zrtve zarad viseg cilja, potraga za svetim relikvijama... Ne bih rekao da se sve to vidja u obicnoj kompjuterskoj igrici. I naravno, igra sa najboljim nazivom za lekoviti napitak - Essence o' Grace. Izuzetno.
Uf, igra mi se ponovo...
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

...zadovolji prosjence pametnije igrace....
Jel su prosjenci ( valjda prosecni), il su pametniji ( kao komparativ od pametni). Ne moz oba, pa da se ponovo rodis.

Jedino cemu se ja divim u ovoj prici je istrajnost coveka, koji je vec na prvom koraku svog putesestvija zgazio don kihota i nastavio dalje.

Ono cemu se ne divim je to sto se trend prodavanja krava i njiva da bi se izdao "materijal" preneo sa narodnjaka na FRP.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

A sto jednostavno ne priznate na da vma se SRP ne svidja jer nema slika golih elfica?
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Gassalasca Jape wrote:A sto jednostavno ne priznate na da vma se SRP ne svidja jer nema slika golih elfica?
E, kada se makar i ovlas pregleda svih 750 strana (o da, prelistavali smo 8O ), ustanovi se da je iskaz netacan, bar donekle! Naime u KOB-u (mislim da je to skracenica), inace Knjizi O Bicima, ima jedna slika, doduse mislim da je drajada u pitanju, ali prolazi kao elfica :wink:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

IG wrote:Stvarno ne znam sta da kazem osim da sam prilicno uvrjedjen svime recenim.
Zabole me. Gresis ako ovde ockues hvalospeve umesto iskrene kritike. Klub Zmaj privlaci uglavnom ljude sa bogatim iskustvom u ovim hobijima koji znaju sta valja a sta ne valja. Hobisticka elita ako hoces. Sa druge strane, mozes se obratiti na http://www.tolkien.co.yu pa videti, mozda te ovi budu vise hvalili...
IG wrote:Darklands je obicna igrica i naravno da ne trebaju tabele jer tu kompjuter odredjuje sta se igra.
Promasio si poentu. Darklands ima sistem igre i setting koji umnogome proizvodi atmosferu koju si ti hteo da napravis u SRP-u. Da si se ugledao na Darklands i preradio neke njihove ideje (tipa, alhemija, prizivanje svetaca) za SRP imao bi bolji sistem.
IG wrote:Svako iole normalan zna da tabele postoje da bi se olaksalo vodjenje igre, a sama atmosfera igre se stvara nevezano za to vec je to neka subjektivna stvar svakog ko igru stvara i on to radi po svojom nahodjenju.
Malo morgen. Prvo, niko normalan nece koristiti 95% tvojih tabela. Mozda cak ni tih 5%. Bacanja za rasu, klasu, poreklo, broj brace i sestara? Bacanja za zgrade u gradu, klimatske uslove tokom sudjenja, sta znam sta jos... Cinjenica je da bilo ko koga interesuju takvi elementi NECE koristiti randomaticne tabele za generaciju kojekakvih bizarnih sadrzaja. A ako nekoga ne interesuju takvi detalji, pa, nasilno generisanje tih elemenata ce samo oduzeti vreme i opet nece doneti nista samoj igri.

Drugo, lako vodjenje igre prvo proistice iz jednostavnih intuitivnih mehanika gde poznajuci sistem mozes da predpostavis kako neki elemenat radi sa viskom dozom tacnosti. Tabele jedino, stresiram, JEDINO mogu da doprinesu nekakvoj inspiraciji ako igracu ponestane ideja, i takvu ulogu treba da imaju, a ne da budu fokus sistema.

Trece, atmosfera itekako zavisi od sistema igre. Sistem je ono sto odredjuje sta igraci mogu a sta ne. Moze GM da se ubije pricajuci kako su igraci veliki heroji i kako su junaci bez mane i straha i kako im niko nije ravan... Al' ako igraju Rolemaster, ta grupa junosa ce da bezi od 10 cobana sa motkama. jer Rolemaster je sistem u kome te mogu ubiti zalupljena vrata ako si dovoljno nesrecan. A sa zecevima se tek ne treba zezati.

Evo, cisto iz dobre volje, ilustrovacu primerom kako se atmosfera igre uzima u obzir prilikom pravljenja sistema.

Recimo da hocemo da pravimo igru u nekom ekvivalentu srednjeg veka. Sistem obrazovanja uglavnom ne postoji, organizovano treniranje ili bilo kakav oblik profesionalnog usmeravanja ne postoji. Zakljucak, pravimo sistem bez klasa, vec gde svi likovi imaju skoro isti pristup svim vestinama i osobinama i gde zavisi od igraca kakav miks osobina ce njegov lik imati.

Drugo, za osobine jos nisam siguran, ali znam da su u srednjem veku veoma vazne osobine bile cast i vrlina. Cast cemo definisati kao meru koliko lik prati ovozemaljske norme i zakone, a vrlinu - nebeske. Ove obosine bi se cesto menjale, striktno u zavisnosti od akcija tokom igre. I vec nekako imam ideju da bi cast trebalo da bude glavnija za nekakvog viteskog karaktera, a vrlina za svestenika, ali da bi ultimativno likovi morali da paze na obe.

Zlo bi trebalo imati svog vrhovnog protivnika u religiji i crkvi. Tako da svestenici bi trebalo da imaju moci i znanja da se suprotstave demonima i ostalim slugama pakla. Te moci bi mogle da proizilaze iz; 1) snage duha 2) vrline; 3) poznavanja religije; 4) poznavanja crkvenog jezika na kome se moze pricati sa demonima i zapovediti im.

Eto, tri odluke koje daju nekave smernice u razvoju sistema koje proisticu iz atmosfere igre. Mogu da predpostavim da ovako nisi razmisljao dok si pravio SRP i to je po meni ogromni propust.
IG wrote:Ali ne iznenadjuje me posto sam cuo gomile gluposti na ovom forumu kaka je dd trash, kako je salvatore trash, kako je sve trash samo ne znam ni ja ljudi sa ovog foruma imaju neke svoje veliko neizdajnicke tripove koje furaju. U sustini kapiram da vas nikada nista ne zadovoljava ali pa u sustini to i nije moj problem.
Ovako: Da je D&D trash cuo si od DG-a koji svoje stavove potkrepljuje argumentima. Mozda se ja ne slazem sa njegovim argumentima, ali to ga i dalje cini mnogo ozbiljnijim sagovornikom od tebe koji u ovoj raspravi nisi dao ni jedan argument za odbranu svog sistema.

Dalje, Salvatore jeste predstavnik fantasy-sund literature, i kao takav, jeste trash. Primetices da ljudi ovde samo iznose tu cinjenicu kad neko krene da se proserava kako je Salvatore odlican pisac, najbolji, koji pise velelepne knjige, bastine ljudske civilizacije i tako to.

Naposletku, nisam ja kriv sto je fantasy zanr zasnovan na masovnoj produkciji sunda i kica. Iskreno, ja sam odavno prestao da pratim mnoge stvari vezane za to, i da nije ovih hobija, verovatno vise ne bi imao interesovanja za sve to. Ali meni je draze da ovde, u Klubu imam ljude koji uglavnom dele moje misljenje i koji na kvalitet stvari oko sebe gledaju realno. Na nekakvim drugim mestima gde se okupljaju "ljubitelji epske fantastike" (http://www.tolkien.co.yu) to nije slucaj, pa bi mogao mozda da odes tamo, gde ces biti okruzen ljudima koji su poput tebe
IG wrote:Kao sto rekoh SRP je namjenjen za igru, dinamican i bogat sistem koji treba da zadovolji prosjence pametnije igrace. Zao mi je ako se vi u svemu tome ne nalazite.
Ti si rekao cemu je namenjen. Mi ti kazemo u cemu je uspeo. Nema potrebe da se "pronalazimo".

Ti kazes da je bogat - zasto? Dinamican - Zasto? Namenjen za igru - Kako?
IG wrote:E da i za novota, treba da se koristi malo logike pri svemu tome tj kad bacas kockice po tabelama. Taj "tvoj" posrnuli je stvarno posrnuo ali to nema veze sa SRP-om vec sa nekim tvojim stvaralackim duhom jer prvo je pravilo da se logika koristi a neke stvari koje tabela lose izbaci jednostavno ignorisu.
Ako Oliver govori nesto protiv tvog sistema onda bi trebao stvarno da se zapitas. Ipak, u pitanju je covek koji gleda da podrzi bilo kakvu domacu inicijativu, i njegovi kriterijumi su u ovim stvarima nizi nego moji - naime, on je veliki pobornik filozofije "vazno je da se nesto radi" i oprasta mnoge pocetnicke greske sa "dobro, to je tek neki pocetak..." Ako se on, od svih osoba na ovom forumu, negativno izrazio o SRP-u to bi trebalo da ti bude najvece upozorenje od svih.
IG wrote:E da i ako ovako nastavite stvarno se odjavljujem sa teme posto me gluposti ne zanimaju.
http://www.tolkien.co.yu
mladjano bugarce
Posts: 449
Joined: Thu Feb 19, 2004 4:48 pm

Post by mladjano bugarce »

Perune ne osvrci se na ove luzere! :lol:

MENI SE SRP SVIDJA!!!

Zasto,paaa...

Definitivno cenim svakog ko u nesto ulozi ozbiljan rad. Ove knjige po svemu ne gledam kao na ozbiljan frp nego fanovski pokusaj i kao takav je vredan paznje. Ako ih tako posmatramo onda vecina primedbi ovde izrecenih nema mesta.

I na kraju, da bi se napravilo remekdelo potrebno je,kazu, 1000 pokusaja. Zahvaljujuci Perunu ostaje ih samo jos 999. :wink:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Ako Oliver govori nesto protiv tvog sistema onda bi trebao stvarno da se zapitas. Ipak, u pitanju je covek koji gleda da podrzi bilo kakvu domacu inicijativu, i njegovi kriterijumi su u ovim stvarima nizi nego moji - naime, on je veliki pobornik filozofije "vazno je da se nesto radi" i oprasta mnoge pocetnicke greske sa "dobro, to je tek neki pocetak..." Ako se on, od svih osoba na ovom forumu, negativno izrazio o SRP-u to bi trebalo da ti bude najvece upozorenje od svih.
Ovo samo quote-ujem da bi dodao ekstra tezinu na celu stvar. Iskreno sam se zaprepastio kad sam video njegov komentar, stvarno je to bilo neocekivano. Ne zato sto mislim da je Oliver covek koji sigurno voli 750 strana nasumicnih tabela nego, ko sto Awakened kaze, ako ti je on pljunuo igru onda to mora stvarno da nema apsolutno nikakvu iskupljujucu vrednost. Kolko sam primetio (mada mozda gresim, bese to davno), covek se cak uzdrzao od pljuckanja po Izrodima Magije, pa ti vidi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Hm ja ne znam zasto si se ti tolko uhvatio kritikovanja i pisanja ovolkih postova, predpostavljam da to svako moze ali ipak za neku ozbiljniju kritiku treba iskustvo u igranju FRP-a, a pogotovo SRP-a, potrebno je nauciti sistem i igrati pa onda tek reci malko vise. Igrice su jedno RP je drugo, ima dobrih tu se ne sporim.

Za tabele se slazemo one su namjenjene samo za inspiraciju i prosjecnom igracu to uopste ne treba :) vec je za njega 51 stranica prve knjige gdje se objasnjavaju klase i svi ostali djelovi koji objasnjavaju mehaniku igre ili ni tolko vec samo da napravi karakter i igra.

Za DG-a: Igra je dinamicna kada dodje do borbe ili bilo koje akcione scene i tu SRP rjesava sve na lak i brz nacin pomocu jednog ili dva bacanja. Mehanika se zasniva na provjerama (laksim, tezim i teskim) i bilo sta da se radi koriste se vjestine i znanja da bi se to rjesilo. Sama interakcija se odvija na redovan nacin i to mislim da je uobicajeno. Bogat je zato sto ima sve potrebno za igru i namjenjen je da sve stvari fino osmisli i da pomogne u kreiranju bilo koje avanture ili kampanje i te tabele su prevashodno iz tog razloga tu.

Znaci nemojte da mi pricate da npr ne treba tabela zamki onome koji vodi igru da bi postavio zamku naravno da to obicnom prosjecnom nezainteresovanom posmatracu ne treba. A za Salvatorea i ostale "sund" fantasy stvaraoce, vidis ja i ti se tu razlikujemo. Za mene su ti ljudi bogovi FRP-a pogotovo Salvatore, Greenwood i ostali. Razlika je zato sto oni ne prazitiraju na ne znam ni ja cemu vec stvaraju djela koja svaki pobornik Fantasyja ce da pa makar pogleda i da se na tome u vecini slucajeva pouci i zabavi.

Ne sporim da ljudi ovdje nisu u FRP-u samo pa ne znam nekako su pa inertni i neaktivni, da ne pricam sto pricaju o onome sto ne znaju. Mislim tesko je pricati o sistemu koji niste bar probali da igrate zar ne, ja recimo nisam igrao gurps i ne pricam o tome kako je lose i sta ti ja znam ili bilo sta drugo, a ne da to omalovazavm i pricam kako nije dobro. Znaci cak i ako pricate o SRP-u morate mi bar navesti neki sistem koji sve to rjesava bolje od SRP-a, koji vi igrate ili koji vam je drag, da ne spominjemo nesto sto ste vi recimo do sada uradili, jer ne znam zasto to je ovje neki tabu. Cak i tada SRP je sistem koji jednostavno ima svoje nacine i metode koji mozda nisu savrseni ali ipak moze da funkcionise, znaci iako je ne najbolji ipak je nesto sto moze da sluzi za neku rekao bih pristojnu igru.

E i da zakljucim i sa time se i odjavljujem sa teme trenutno nemam vremena da citam ovolko dugacke postove. Poenta je da se SRP igra, jedino kroz neko igranje SRP se moze nauciti i vidjeti na djelu. Tek onda se moze on kritikovati i pokusati da se stvari bolje odrade. Sto se tice Olivera ja njega cjenim i sve sto radi i smatram ga prijateljem kao i vecinu sa foruma ali ne mislim da on bas moze da kaze mnogo o srp-u tj ono sto je on rekao je da mu se ne svidja kako mu je tabela izbacila rezultat :) mislim to je nesto sto je kod svake tabele moguce.

Znaci ljudi dok se ozbiljno ne pocnete baviti fantasyjem i srp-om za vas je SRP savrsen i ne prihvatam nikakve kritike ljudi koji nisu u materiji. Ako vas fantasy i RP-ing interesuje igrajte SRP ili bilo koji drugi sistem koji vam odgovara i doprinesite cjeloj stvari nekim korisnim savjetom, tekstom ili bilo cime drugim. Znaci treba vam cetri covjeka spremna za igru, gm-koji je u materiji, forumska tema za igranje i to je sve, ja sam uvjek spreman da vam pomognem i pokazem bilo sta sto je nejasno.

Spreman sam da odgovorim na bilo kakve druge kritike ili bilo sta, ali ovo trenutno ne smatram nacinom komunikacije koji je pa dostojan SRP-a. Ne mislite da ne cjenim vas trud oko SRP-a, kritike, niti da ne postujem vase misljenje vec samo trazim ozbiljnost. Da ste uzdravlje, a vi mozete isto do tolkina, ja vise volim manje i zatvorenije forume iako bih trebao da ih obidjem i vidim sta se tamo desava, a na zmaju sam uglavnom zato sto ljude znam licno i jer sam tamo dosta vremena proveo. Nemam namjeru da mjenjam forum i dalje.

PS a izvori su za mene bogovska stvar odmah nakon malja, ne znam kako iko moze da kaze da je to lose iako priznajem to nisam igrao tako da ne mogu da sudim o tome ali predpostavljam da se ne razlikuje mnogo od ostalih ccg-a
Last edited by IG on Thu Nov 02, 2006 2:58 pm, edited 2 times in total.
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

IG wrote:Znaci cak i ako pricate o SRP-u morate mi bar navesti neki sistem koji sve to rjesava bolje od SRP-a
FATAL, Teenagers From Outer Space, RIFTS.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “FRP/RPG”