Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Dawngreeter »

Sedeo sam ja tako nad Shades of Red, koji je trebalo da bude Noir RPG iz rodjenog mi znoja i krvi izgradjen ali... eto. Mistakes were made. Sto sam vise kontemplirao nad kvazi-narativnom Noir igrom, to mi je na pamet vise padalo ideja vezanih za nesto tradicionalnije ustrojen Cyberpunk. Verovatno nije ni cudo, obzirom da mi je Cyberpunk 2020 bio prvi ozbiljni RPG koji sam igrao, drugi sveukupno (D&D je bio prvi ali ne i ozbiljan). Na kraju sam odlucio da povucem kocnicu na Shades of Red dok Nerves to Cables ne isteram do kraja i iz sistema ne izbacim tu strahotnu potrebu da se opsedam Cyberpunk tematikom. Nisam hteo nista "javno" da pricam dok bar nesto konkretno ne bude na stolu pa, eto, pred vama su sada neke ideje, kao i utisci posle prvog zvanicnog playtest session-a koji se zavrsio pre oko sat vremena. O samom setting-u necu ovom prilikom nesto kuckati. Mozda ako nekoga bas bude interesovalo, ali generalno tu pricu ostavljam za kasnije, kada sistem bude makar vecim delom izglancan.

Osnova sistema je 2d10 roll. Prvo vreme sam pokusavao 1d10 da nateram da radi, ali to jednostavno nece tek tako da funkcionise u igri u kojoj combat igra vaznu ulogu. 10% sanse da svaka akcija propadne je definitivno previse, plus mislim da linearna verovatnoca (tj. svaka vrednost ima isto sanse da se dobije) ne pomaze igri. 2d10 statisticki daje piramidalni grafik sa vrhom u 11 i omogucava igracu da veoma jasno i proracunato iam u vidu sta mu je ciniti da bi obezbedio sebi dobru (ili bar prihvatljivu) sansu za uspeh.

Standardan difficulty za bilo koju akciju je 11. To daje 55% sanse za uspeh, sto mislim da je sasvim ok. To takodje znaci da samo -1 penal na roll znaci citavih 10% nize sanse za uspeh (sledeci -1 smanjuje za jos 9%, pa zatim za 8% i tako dalje), sto omogucava da sa relativno uskim dijapazonom modifier-a igra dobije visoku dinamicnost.

Mehanicki, likovi su definisani srazmerno nestandardno. Fokus ce biti na likove koji su u svakom pogledu nestandardni. Ne govorimo o nadljudima ili superherojima, ali govorimo o ljudima sa visokim potencijalom. Pretpostavka je, na primer, da ce svaki lik znati da se snadje u najvecem broju standardnih situacija - koriscenje pistolja im nije strano, umeju da koriste kompjuter, itd. Statistike na sheet-u postoje, i po izboru ce biti verovatno srazmerno standardnog dijapazona (sijaset weapon skill-ova, stealth, hack, itd.). Nestandardno, vrednost svakog skill-a nece uticati na roll-ove. Bare with me here.

Za sada je sistem razradjivan i (ceo jedan put) testiran samo u combat aspektu, tako da cu samo o tome pricati. Po paradigmi vecine razumnih RPG-ova, mehanika za neki weapon skill check ce biti funkcija relevantnog atributa, doticnog skill-a i kockice. Podizanje vestine koriscenja datog oruzja ukljucuje podizanje atributa, podizanje skill-a plus razliciti nestandardni bonusi tipa specijalizacija i tome slicno. Moj komentar na to je da je takva paradigma sasvim ok ukoliko je nas cilj da simuliramo stvarnost i ilustrujemo likove kroz neku prizmu opisa realnih aspekata bilo koje stvarne persone. Nerves to Cables to ne zeli da radi.

Po ideji ovog sistema, skill vezan za neko oruzje nece biti skill jer ilustruje mnogo vise od jednostavne vicnosti u baratanju. Zvacemo ga stat (barem za sada) i rang bilo kog stat-a ce predstavljati objedinjene faktore atributa, skill-a, treninga, pristupacnosti... sve u svemu, koliko je lik posvecen datom oruzju (ili cemu vec), te koliko to oruzje predstavlja bitan deo lika.

Svako ko je igrao Cyberpunk 2020 seca se da vrlo brzo u igri pare postaju vaznije od XP-a. Onaj ko moze da kupi bolji equipment ce biti bolji, bez obzira sto su mu statistike nize. To jeste ok, ali mislim da ubija ideju progresije lika koju mehanika XP-a u svakom sistemu pokusava da ostvari. A takodje se ne moze zanemariti cinjenica da u pitanju jeste Cyberpunk i da je bitnost equipment-a sastavan deo zanra. Sa tim u vezi, stat za neko oruzje ce u Nerves to Cables u okviru sebe objediniti i pristupacnost opremi. Lik sa visokim hangun stat-om je osoba koja je mnogo vremena posvetila koriscenju razlicitih pistolja, vec stekla ime u izvesnim krugovima i, sto kroz placeni posao sto kroz ostvarene kontakte, veze i dugove, omogucila sebi pristup daleko boljim pistoljima i propratnoj tehnologiji nego neko sa manjim handgun stat-om. Takodje, visok handgun stat pokazuje da ce lik umeti da koristi gomilu high-tech opreme - bez obzira koliko imali para za smartgun link, ipak ce biti potrebna visok nivo obuke da bi covek mogao efikasno da upravlja pistoljem koji je prikljucen direktno na nervni sistem.

No ipak, stat ne utice na sam roll. Ono sta stat omogucava je kupovinu razlicitih perk-ova, za koje se necu stideti da kazem da su manje il ivise direktno pokradeni iz Fallout sistema, samo malcice promenjeni. Za sada nemam ni jedan primer perk-ova, ali oni ce pokrivati sve od bonusa na napad i odbranu preko omogucavanja jednostavnijeg izvodjenja vise napada po round-u do unikatnih sinematicnih te nestandardnih manevara. Bitno je imati u vidu da po paradigmi sistema, nikada u opticaju nece biti veliki broj pluseva i minusa na roll.

Takodjer, jedan stat igra vazniju ulogu od ostalih. Ime mu je Purpose (zasto bas to, bice jasnije kada pocnem da pricam o setting-u i temi igre) i cela postava glavnih aktera (tj. likova koje igraci igraju) je deli. Rast Purpose stat-a ce biti definisan samom definicijom igre i zamisljen je kao alat da mehanicki predstavi porast vaznosti, uticaja i moci likova. Prosecan covek u Nerves to Cables svetu ima Purpose 0. Samo visoko trenirani, izuzetni ljudi imaju Purpose 1. Dvojku ima svega sijaset ljudi izvan upletene mreze paranoje i demencije koju ce igra pratiti. Purpose definise karmicku silu iza vaseg lika, zanrovski dodeljenu vaznost, prikljucenost na tok nekih cudnih sila, ili jednostavno ludila vec u zavisnosti koga pitate (napominjem da nece biti natprirodnih elemenata u igri, ali ce biti veoma opipljivih i bizarnih razloga za paranoju). Primera radi, Case u Neuromanseru bi imao Purpose 3. Molly iz Sprawl trilogije kao i Major iz Ghost i nthe Shell bi bili solidne cetvorke. Morgan Blackhand iz Cyberpunk 2020 RPG-a je petica, ali to je samo zato sto ga Mike Pondsmith voli vise nego sto treba.

Mehanicki, Purpose daje onoliki bonus (ili penal) na contested roll kolika je razlika izmedju vaseg i protivnickog Purpose stat-a. Takodje, u combat-u ce svaki lik dobiti (Purpose+1)*2 Action poena i moci da potrosi Purpose+1 Action poen na bilo koji jedan roll.

Damage oruzja je definisan u X+Y formatu. Primera radi, za pocetak sam uzeo da mi osnova za bilo koji damage bude obican 9mm metak koji pravi 4+2 damage. To znaci da, ako je difficulty 11, sa dobijenom jedanesticom napravil iste 4 damage poena. Za svaki broj za koji je difficulty prebacen, dodace se jos 2 dmage poena. Znaci ako kockice pokazu 13, ukupan iznos je 8 damage poena.

Armor ima vrednost od nula pa navise. Srazmerno mala kolicina prakse je pokazala da bi, recimo, SWAT full body armor mogao biti armor 2, pancir sa kacigom recimo jedan a nekakav flack jacket 0.5. Prilikom izracunavanja damage-a, bazni damage oruzja ostaje nemodifikovan, a od svakog inkrementalnog (tj. onog Y dela) koraka se oduzima armor vrednost. Tako na primer 4+2 prangija koja upucava coveka sa armorom 1, efektivno ce se ponasati kao 4+1 prangija. U slucaju iste prangije i hipotetickog armora 3, damage ce biti 4+0. U pitanju je cyberpunk svet, ko zna kakvi ce sve armori biti u igri, ali ako ne pricamo o tenkovima, metak ispaljen iz pistolja koji pogodi coveka napravice makar modricu.

Health svakog liak se sastoji iz sest health unit-a. Svaki unit ima 5+Purpose poena, i za svaki prazan health unit li kce imati kumulativni -1 penal na sve. Maksimalni takav penal ce biti -5, a ako se svi health uniti isprazne lik je van igre. Jos uvek nisam u potpunosti siguran dal' zelim da to znaci da je mrtav, unesvescen ili nesto trece.

Pomenuti Action poeni se mogu koristiti za razlicite stvari tokom combat-a. Svaki round ce svaki lik imati jedan 'dzaba' napad sa svojim oruzjem, a dodatne napade ce moci da kupi action poenima. Tacna cena dodatnih napada zavisi od oruzja - playtest je pokazao da je naizgled dobar balans da 9mm Beretta trazi dva poena za ekstra napad a Desert Eagle tri poena. Takodje, Action poen se moze potrositi da se bilo kom svom napadu dodeli +1 ili bilo kom protivnickom napadu na vas -1. Action poeni koji su neiskorisceni na kraju round-a dodaju se vasem Tactical Advantage skoru.

Tactical Advantage je nesto kao inicijativa. Na pocetku combat-a svako ima Tactical Advantage 0, i prostim 1d10 roll-om se odredjuje ko igra prvi (ovo je uvek slucaj za izjednacene Tactical Advantage vrednosti). U daljem toku combat-a, lik sa vecom Tactical Advantage vrednosti uvek igra prvi.

U toku playtestinga, ustanovili smo da, statisticki, napucavanje 9mm metcima bez ikakvog armora daje statisticki relativno ispravne rezultate. Cetri pogotka su u proseku bila dovoljna da patosiraju coveka, a tri metka bi ga sasvim posteno ranila (dovoljno da za prosecne ljude bude procenjeno da su u nesvesti od shoka). Balansiranje trosenja Action poena izmedju jaceg napada, odbrane, ekstra napada i investiranja u bolju inicijativu je izgledalo zanimljivo, medjutim nismo se ni priblizno dovoljno igrali brojevima da bih mogao izvaditi neku smislenu statistiku. Jos jedan faktor je da su playtest likovi imali Purpose 2, te nisam siguran koliko bi bilo dosadnije igrati sa Purpose 1 likovima, niti koliko ce Purpose 4-5 likovi moci da divljaju na sve strane.

Dobra staticka odbrana se pokazala od velike koristi. Pitanje je dal' je to samo stvar licne percepcije, ali u izboru izmedju statickih +2 na odbranu i +1 na napad, ili obrnuto, jaca odbrana je naizgled davala bolje rezultate. Prilikom dizajniranja konkretnih perk-ova, na to bi svakako trebalo obratiti paznju.

Aktuelni combat-related problemi su nedefinisanost automatske paljbe i prblem Tactical Advantage vrednosti za likove koji se ukljuce u sred fajta.

Naravno, svi komentari su dobrodosli.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

iz prvog citanja mogu samo da ti predlozim da bi purpose trebao da bude npr obratno srazmeran broju ljudi koji igraju sa max 5 ljudi. Znaci 1 covek sa purposeom 5, 2-4, 3-3, 4-2. To bi balansiralo moc plejera i cinilo bi da ljudi uglavnom imaju purpose 2, sto je verovatno zeljena cifra u tvom slucaju.Mislim da je ovakav odnos dobar i zato sto ce igraci biti zavisniji od ostatka sto ih je vise, presavsi tako preko mane da u vecim grupama neki ne dolaze do svojih 5 minuta slave.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

To zvuci kao zanimljiv i prilicno funkcionalan nacin da se montiraju pocetni uslovi igre (pogotovo za one-shot ili generalno vremenski krace igre) tako da ona bude optimalno zanimljiva. Zapisacu to da ne zaboravim :D

No, 'standardna' ideja igre ce verovatno bit ida igraci pocnu sa Purpose 1 i zavrse sa Purpose 5. Znam, znam, ljudi imaju tendenciju da mahim RPG-ove ne igraju 'standardno' (start low, build high), al' eto. Poenta bi bila da bi pocetni igrac bio neko ko je tek uvucen u svet paranoje, obskurnih, cudnih koincidencija i snaznog osecaja da nesto ne valja, te da to oslikava Purpose 1. Dalje bi se Purpose dizao povremeno, bez trosenja XP-a, kao plot tool. Kada grupa uradi nesto zaista bitno sto bi dalji tok igre podiglo na visi nivo, svima automatski skoci Purpose.

Ilustracije radi, uzmi Majora u Ghost in the Shell koja konacno stize do Puppetmaster-a, linkuje se sa njim i Purpose skace sa 4 na 5. Ili kompletna postava glavnih junaka iz Cyberpunk 2020 price Never Fade Away, kada konacno upadaju u Arasaka HQ, utrcavaju u sobu u kojoj je Alt-ino telo, Silverhand je iskljucuje iz Net-a, ona vristi bez glasa iz Souleater-ove neonske matrice koda... i svima skace Purpose sa 2 na 3. Cak i u sred igre se tako nesto moze desiti, sta god daje dobar dramski efekat.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

Po ideji ovog sistema...
Zar shades of red nije bio baziran kao non-skil sistem?
...jedan primer perk-ova...
mislim da na ovome treba studiozno poraditi, jer se perkovi odnose na celu igru ma koliko trajala, tako da i najmanji propusti mogu kasnije napraviti karambol.
Nemoj da poredis purpose sa likovima iz knjizevnosti. Moli i Kejs su glavni likovi prica, ali njih postoji veliki broj u kiberpanku gdina Gibsona ( Burning Chrome ) . Ono sto me zanima je na koji nacin bi bili formirani likovi poput Fincha i Jane3, koji su po svemu superiorni u odnosu na average bloke-a. Da li bi oni imali purpose ili nesto drugacije. Pada mi napamet ideja o ogranicenom broju neke devijacije purpose-a koja je prisutna dok se ne spusti na nulu, ali se ne vraca nikad.

Ja sam za izbacivanje helta, vracanje na pocetnu ideju o besmrtnosti karaktera, koji bi bili out of game neko vreme u slucaju stete.

Ne znam tacno kako bi priredio rafal ali recimo da preciznost opada za 60 do 70 posto po hicu... Nema dodatka za prebacivanje rolla. Razlog ( ili izgovor?) je to sto kad prebacuje roll, na one shot, racuna se neki aim, cega u rafalu nema. Tako da sreca kod prvog rola moze lako da prebaci prosek kod rafala. ( Nisanjeni hitac nanosi vise stete od divljanja).

Tactical advantage bi regulisao tako sto ne bi bio bacan u prvoj rundi - u njoj se reaguje ril tajm. Znaci, ako se neko necka - igra posle i tacka. kasnije reakcije bi bile u odnosu na prethodne runde. Oni koji se ukljucuje u combat imali bi maksimalni advantage, jer cini mi se da oni biraju kad i dal' ce se ukljuciti u kombat.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Megabaja wrote:Zar shades of red nije bio baziran kao non-skil sistem?
Shades of Red jeste, ali N2C je drugaciji. Do duse, mislim da je jasno da cak i N2C opet nema konkretne skill-ove, ali ima i te kako potrebu da bude jako precizan u combat-u, sto ce Shades of Red veoma izbegavati (mislim, 'ebiga, ako sve bude kako treba Shades of Red ce imati unificiran conflict resolution, stoznaci ceo combat gotov u jednom roll-u). Tako da moram na nesto da se oslonim nekako. Stat-ovi koji nisu bas direktno skill su bili prva ideja koja me je nagnala da pauziram Shades i fokusiram se na N2C.
Megabaja wrote:
...jedan primer perk-ova...
mislim da na ovome treba studiozno poraditi, jer se perkovi odnose na celu igru ma koliko trajala, tako da i najmanji propusti mogu kasnije napraviti karambol.
O da. Ekstenzivni playtesting ce morati da stane iza finalne odluke o perk-ovima. Jedan od nacina za balansiranje ce biti ekstremno malo bezuslovnih bonusa koji bi mogli da se stack-uju. Za napad jos kud i kamo, ali dosadasnja iskustva pokazuju da staticnih +2 na defense protiv svakog napada mogu bukvalno da budu showstealer.
Megabaja wrote:Nemoj da poredis purpose sa likovima iz knjizevnosti. Moli i Kejs su glavni likovi prica, ali njih postoji veliki broj u kiberpanku gdina Gibsona ( Burning Chrome ) . Ono sto me zanima je na koji nacin bi bili formirani likovi poput Fincha i Jane3, koji su po svemu superiorni u odnosu na average bloke-a. Da li bi oni imali purpose ili nesto drugacije. Pada mi napamet ideja o ogranicenom broju neke devijacije purpose-a koja je prisutna dok se ne spusti na nulu, ali se ne vraca nikad.
Khm, 3Jane ;)

Sa jedne strane, mislim da lik kao sto je 3Jane (a i Wintermute, na primer) spadaju u kategoriju likova za koje se ne treba truditi da budu pokriveni standardnim sistemom. Obzirom da su toliko mocni i toliki bitni, problem bi verovatno bio resen jednostavno odlucivanjem da oni mogu nesto sto sistem pod normalnim uslovima ne dozvoljava. Ako uzmemo u obzir da ce igru igrati stalozeni, normalni ljudi koji su svesni da GM nije protivnik igraca, niko se nece buniti da GM smisli svoja pravila za vazne NPC-eve.

No, takvo tretiranje materije moe da bude jako los izgovor za nemarnost. Finch, na primer, bi definitivno bio lik koji ima Purpose. Do kraja Mona Lisa Overdrive, cak relativno bitan. Verovatno bi trebalo da ovde ubacim objasnjenje da, po sistemu, nisu samo PC-evi ti koji imaju visok potencijal za Purpose. Svako ko je uvucen u 'igru' cyberpunk paranoje dobija Purpose. To su sve, naravno, izuzetni ljudi na ovaj ili onaj nacin i nece ih PC-evi sretati na svakom prokletom koraku, ali postoje. Imaju svoje zavere, mini-vlade u senci, religiozne organizacije i tako dalje. Recimo da bi tu i tamo poredjenje mogl oda se napravi sa Mage populacijom u WoD-u. Nije da ih nema, samo ih je zanemarljivo malo u odnosu na normalne ljude.


Ja sam za izbacivanje helta, vracanje na pocetnu ideju o besmrtnosti karaktera, koji bi bili out of game neko vreme u slucaju stete.
Megabaja wrote:Ne znam tacno kako bi priredio rafal ali recimo da preciznost opada za 60 do 70 posto po hicu... Nema dodatka za prebacivanje rolla. Razlog ( ili izgovor?) je to sto kad prebacuje roll, na one shot, racuna se neki aim, cega u rafalu nema. Tako da sreca kod prvog rola moze lako da prebaci prosek kod rafala. ( Nisanjeni hitac nanosi vise stete od divljanja).
Par ideja je do sada predlozeno i stvarno nisam mudar reci sta mi izgleda smisleno. Verujem da ce mi tu trebati konsultacija sa literaturim i/ili ljudima koji zaista imaju jasnu predstavu koliko su rafali efikasni.

To sto si rekao ima smisla. Bonus na bazni damage, bez inkrementalnog. Zvuci kao nesto sto dobro oslikava 'playing it safe' taktiku vezanu za rafal. Umesto da nisanis, izvirujes iza coska i napucavas se, otvoris rafal i znas da ce (valjda) nesto da se desi. Druga predlozena ideja je bila da se doda dobar bonus na to hit, izbaci bazni damage i ostavi samo inkrementalni. Sto bi ilustrovalo ideju da u glavnom nemas pojma sta ce koga, gde i kako da pogodi. Mozda ne pogodis coveka u opste. Mozda ga okrznes sa jednim metkom u nogu, a mozda popije sedam metaka u torzo i tri u glavu.

Zaista sam trenutno vrlo zbunjen po pitanju toga. Verovatno cu mudro sakupljati ideje sa svih strana pa videti sta se pokaze kao svrsishodno u igri.
Megabaja wrote:Tactical advantage bi regulisao tako sto ne bi bio bacan u prvoj rundi - u njoj se reaguje ril tajm. Znaci, ako se neko necka - igra posle i tacka. kasnije reakcije bi bile u odnosu na prethodne runde. Oni koji se ukljucuje u combat imali bi maksimalni advantage, jer cini mi se da oni biraju kad i dal' ce se ukljuciti u kombat.
Ideja sa poravnavanjem Tactical Advantage vrednosti ljudi koji upadaju u sred fajta sa maksimalnim je i meni pala na pamet, i jos par ljudi tokom playtestinga je prokomentarisalo da ideja zvuci smisleno. Moj problem sa tim je jednostavno cinjenica da to moze da dovede do mentaliteta da je produktivno poslati tri liak u fajt a dva da cekaju cetvrti round (ili koji vec) da ulete i tako pokupe 'za dzaba' dobar TA. No, sa druge strane, to nije bas besmislena ideja jer ako stojis u mracnom cosku i promatras fajt, logicno je da ces uleteti sa srazmerno dobrom pozicijum u odnosu na one koji se vec makljaju.

Polu-ideja koja mi skace po glavi je da prilikom ulaska u fajt koji vec traje, lik pravi join combat roll, a rezultat roll-a pokazuje koliki ce njegov TA biti u odnosu na trenutno maksimalni. Ali javlja mi se da je to mozda preterano komplikovanje...

EDIT: Zaboravih ovo:
Megabaja wrote:Ja sam za izbacivanje helta, vracanje na pocetnu ideju o besmrtnosti karaktera, koji bi bili out of game neko vreme u slucaju stete.
Verovatno smrt lika nece biti ni malo jednostavna stvar za postici. No, problem health-a je nesto sto sam upravo u toku revidiranja i balansiranja. Obzirom da je u pitanju Cyberpunk, misli mda je vazno imati nekakvu konkretnu skalu koja govori koliko si busan k'o sir. Prva ideja je bila da health skala bude potpuno open-ended. Ono, kolko god da primis damage-a, primio si. Tu ideju nikada nisam uspeo funkcionalno da zaokruz, te je satarom iskasapljena u nesto sa cim se moze baratati (elem, ono sto opisah u prvobitnom postu) samo da bi jubilarni prvi playtest sistema u opste mogao da se odigra. Vec sam od vise ljudi cuo komentar da trenutni health model ne izgleda preterano produktivno, tako da mi je to trenutno najvise na listi prioriteta.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote: Par ideja je do sada predlozeno i stvarno nisam mudar reci sta mi izgleda smisleno.
Dupliraj Y kod damaga oruzija. Mozda penal na roll da pokaze kako je tesko kontrolisati oruzije. U svakom slucaju, puni rafal se radi u ocajanju, pa i roll treba biti takav - sve ili nista.

PS. E, ili da napravis tabelu za rikoset, gde rezultati upucuju na podtabele gde se gleda efekat metka na ono sto je pogodio 8)
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

super :) bas mi je drago da se neko bavi gamedesingom. Nego jel imas nesto sto bi se moglo da procita od toga, volio bih da vidim dokle je sve stiglo (sor i ntc podjednako) i da li eventualno planiras da napravis neko e izdanje ili u papiru jer sam zainteresovan da uzmem kopiju za sebe i tako uvecam svoju kolekciju rpg materijala kojoj pogotovo fale domace stvari.
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

gulan .....
Jedino sto mi je zaista krivo kod coveka je to sto je neumoran, odlika za ceniti na ovim prostorima. Steta sto nije na nekoj funkciji koja bi tu osobinu pravilno koristila. Bas steta!
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

bitno je da se postize rezultat, lako cemo za funkcije ;)
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

brate, ne znam zashto ovo tek sad chitam ali sve shto iamm da kazhem je - ja ovo otju da igram :D

posebno mi se svidja to da svaki deo opreme ima neki skill/stat prereq, pa makar to ishlo i od "hangun 1" do "str 12, dex 14, exotic 3, handgun 2, biotech 3" itd :D

tako da - nemoj da odustajesh od ovoga...

nego, otje li biti nekih klasa ili tje svi biti jacks of all trades (motji da budzhe shta otje) ?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Postojace nekakvi 'splatovi', moguce duz vise osa (u fazonu vecine WoD igara) ali to jos uvek nisam siguran kako i koliko ce da bude. Jedino sto sam siguran je da nikako nece biti klasa u klasicnom smislu, mehanicki ce svako moci sve da radi. Za sada zongliram u glavi nekakve arhetipe koji bi trebalo da donekle daju karakternu crtu Porpose-u svakog lika. Jedino sto sam u ovom trenutku siguran da ce postojati je Moth erhetip, i verovatno ce ih biti cetri sve ukupno. Preostala tri bi pogli biti Spider, Mantis i Ant mada mi se nazivi ne svidjaju toliko. Do duse, ispravno ocrtavaju ono sto zelim da predstavim - dva su goal-oriented (Moth, Spider) a dva su personality-oriented (Mantis, Ant) vec u zavisnosti dal' je lik primarno introvertan ili ekstrovertan.

Inace, u medjuvremenu sam naleteo na ozbiljne sumnje apropo adekvatnosti bazicnog sistema sa 2d10 obzirom da je, potpuno suludom koincidencijom, SLA Industries baziran an identicnoj mehanici bacanja kockica pa sam tamo uvideo par stvari koje mi se strasno ne svidjaju. Health i damage kao koncept cu verovatno u potpunosti izbaciti vec ce svaki metak (ili napad uopsteno) imati odredjenu sansu da 'izbaci' metu iz igre. Bitniji ljudi ce imati poene, verovatno derivirane iz Purpose stat-a, kojima mogu da negiraju do odredjene granice napad koji bi ih 'izbacio' na razlicite nacine. Flavor ove mehanike bi verovatno zavisio od arhetipa pa ce Moth u energicnom naletu 'proci' kroz metke koji, gle slucajnosti, samo dokace njegovu odecu a nista mu ne urade dok bi Mantis vestim manevrisanjem uvek bio tamo gde ni jedan metak ne leti. Ovo je gomila vrlo nedoradjenih ideja, naravno, sve je jos uvek vrlo na brainstorming nivou.

Inace, apropo prerequisita i oruzja, sve vise sam ubedjen da je to ispravan pristup mehanici. Skoro mi je palo napamet prilikom jednog SLA Industries session-a da nema apsolutno nikakvog smisla da sniper scope daje +1 (ili +2, ili koliko vec). Jos je i rest za snajper dodao +1 i bonusi za nisanjenje... sve zajedno, bonus je bio jako lep i mehanicki je ispalo da covek koji u opste ne zna da puca bi sa svim tim bonusima mogao da pogodi maslinku na 500 metara. Meni kada bi neko dao snajper, bez obzira koliko dobar, siguran sam da ne bih umeo nista sa njim da uradim. Equipment pre omogucava ljudiam sa visokim skill-om da do kraja upotrebe svoj skill nego sto mu daju bonuse. Snajperista moze da bude dobar kolko oce, ako sa sobom ima samo karabin, posle odredjenog nivoa mu nije bitno sto je dobar snajperista kada equipment to ne moze da podrzi.

Ovo je bio malo stream-of-consciousness post, izvinjavam se ako je malo nekoherentan.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

(mrzelo me da editujem quote, i'm lazy)

shto se tiche oruzhja: pa naravno, bonusi svakakve vrste su i meni bezveze, ja se slazhem da ako otjesh da koristish smartgun ili neki otkud znam, neki nabudzheni snajper da morash da umesh da ga koristish - bash to shto si rekao, snajperista i sa vazdusharom dobro gadja, a kako mu raste skill dobija sve bolje stvari koje mogu vishe da iskoriste njegovo znanje... a fool with a tool is still just a fool kako bi se to reklo :) tu se apsolutno slazhem, pa chak i do ekstrema :)

realno, lik koji se ceo zhivot bavi prangijama netje pretji na mashinku zato shto radi 2 dmga vishe, nego tje tezhiti tome da napravi/nabavi najsavrsheniju prangiju ikada, i koristitje je valjano dobro...

shta god bude na kraju ispao mantis, ja bi taj 'teo da budem - a po opisu mi se josh vishe svidja :)

shto se tiche helta - tu zaista nemam kvalitetnih ideja; helt ima svoje dobre strane, al ima i loshe - moram ovako da kazhem, ali sranje mi je kada lik sa 100% HPa i 5% HPa bije isto, mnogo sam vishe za ideju da kako mu HP opada da mu opadaju i karakteristike/bonusi. primera radi - handgunner koji je pogodjen u ruku iz koje je navikao da puca je mnogo ozbiljnije povredjen nego recimo neki machinegunner u nogu/grudi.... onda opet, chovek koji je vishe ozledjen tje se mnogo tezhe braniti od navale metaka/udaraca nego onaj koji nije nimalo, i ne samo to nego netje imati snage/sposobnosti da ih uzvrati podjednako dobro. drzhimo se primera - handgunner koji je upucan u ruku AKO nastavi da puca ne samo da bi jedva drzhao pishtolj (ako je pogodjen u shaku) vetj ne bi mogao ni precizno da puca (mishitjna trauma, drhtala bi mu ruka) vetj ne bi mogao ni da zadrzhi pishtolj od trzaja (ovo manje/vishe vazhi za bilo koje mesto pogotka u ruku)

e sada ne znam kako ti se kretju statistike i kolka je razlika izmedju npr 10 i 11 (u dndu npr razlike i da nema) ali je zato izmedju 11 i 12 veoma osetna (sa +0 na +1) al sad ne znam kolko bi bilo fer i realno da tako opadaju statovi, jer ako bi sve bilo realno - igrache bi trebalo da pogadjaju chesto, te bi im statovi zaista brzo opadali, shto ne samo da bi bilo preterano zbog toga shto te pogadjaju i ubijaju vetj zato shto i ne mozhesh da im vratish posle :D kapiram da bi tu bilo malo frustracije, al mi lichno ne bi smetalo - kad ja krvarim tako lako, krvare i oni...
druga alternativa je da igrachi ipak budu jedna od one shake koja mozhe vishe, pa da ih malo mnogo redje pogadjaju (taj dodge ili energetsko prolazhenje) ali zato da ih boli podjednako kao i svakog choveka kada ga pogode... nabacivanje kibernetike/implanta i nekih perkova bi znatno mogle da smanje taj shok od pogotka, shto po smanjivanju statova, shto po tom shoku upucavanja tako da bi nekom nabudzhenom liku neka shteta doshla vishe kao "shtucanje" nego kao kisha metaka koja se zabada u njega (otkud znam, pumpanje adrenalina/endorfina da kompenzuje bol, neki biotech tipa, lupam sad, metalnog grudnog kosha da kompenzuje udarac/hitac, tj da lik ostane na nogama) ali da i dalje taj mozhe da umre...

voleo bi neki setting u kojem bi BASH imalo veze gde bi nekog pogodio, tako da bi ponekad bilo zgodnije i korisnije nanishaniti jednom dobro u ruchni zglob, no u glavu/reshetanje u grudi... mozhe on da bude i ceo robot (t800 ili slichno) ako otje, al kad nema shake da njima puca - taj vishe nema shta da trazhi tu :D (podrazumevao sam da bi za takav nishan morao biti malo naskillovaniji lik, koji bi naravno nosio neko malo jache oruzhje koje ipak mozhe da uradi neshto od obichnog karabina npr)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

Equipment pre omogucava ljudiam sa visokim skill-om da do kraja upotrebe svoj skill nego sto mu daju bonuse.
a jel si razmisljao ovako - imas tufne na kompjuter skillu - jedna, dve tri...
a masina koju posedujes daje ti u zavisnosti od skila srazmerno veci bonus. pa ako ti je skil nula mozes da imas skajnet pred sobom, a da i dalje trazis taj ANY key po tastaturi... ( ne moz da iskoristis potencijal predmeta)
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

ne ne, bonusi sucks, lik koji nema skilla ni ne zna shta ima pred sobom... dok onaj sa dovoljno velikim skillom intuitivno poznaje vetji i vetji deo toga, pa chak do tog levela da mozhe da zna i mashinski kod mashine koju prvi put vidi (given the skill is high enough) :) to mi se svidja... ideja da jacha oruzhja dozvoljavaju vetji bonus mi je i dalje malo mlohava really...

EDIT: ne samo da ne mozhesh da iskoristish potencijal predmeta, nego predmet od tebe ochekuje posebno znanje u rukovanju sa takvim stvarima da bi uopshte mogao da ga koristish...

primera radi - da bi znao da programirash morash da znash da upalish rachunar (banalan), ili da bi znao da vozish kamion morash da znash da vozish kola... mislim da je najbolji primer sa onim kamionom u vojsci - shto ima dva kvachila - da bi taj znao da vozish, morash da znash da vozish . (tachka) :)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

da ali ako naucis i taj da vozis pre nego kola, znaces i kola pre nego sto u njih sedes prvi put. samo treba duze da ucis da vozis kamion...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

pa da, ali si prerasao ta kola, tj ne koristish svoj maksimum za vozhnju tih kola... isti primer sa onim snajperistom - dzhaba on mozhe da nishani na dva km (lupam) kada pishljivi karabin ne mozhe da prebaci npr 600m, ili metci koje taj ispaljuje pochnu da idu ukrivo posle neke odredjene razdaljine...

tada je vreme da nabaci bolju pushku sa kojom tje motji bolje da koristi svoj skill, pa kada se naskilluje josh - josh bolju, itd...

e sad, zamisli malo bolje primere od ovih sa kamionima, ali manje verovatnije i podjednako banalne; zamisli da tvoja baba prvo nauchi da programira vizuelne aplikacije pa tek onda nauchi da koristi rachunar (rachunam na to da joj je tech (comp) skill 0)

ili da neko sedne za neki mainframe koji mu na terminal izbaci samo:

Code: Select all

48 65 6C 6C 6F 2C 20 75 73 65 72 2E
0D 0A 50 6C 65 61 73 65 65 6E 74 65
72 75 73 65 72 6E 61 6D 65 61 6E 64
70 61 73 73 77 6F 70 64 3A 20 20 20
shto bi onaj koji ima veliki skill preveo kao "Hello, user. <new line, cr lf> Please enter your username and password:" dok bi neko ko ima malko manji blenuo u to ko mutav... jasno je da je potreban skill za korishtjenje opreme i da ona ochekuje od tebe znanje :)

sa druge strane, opet nazad na kamion - ko bi tebi dao da vozish kamion sa dva kvachila ako ne umesh ni kola da vozish? slichno poredjenje mozhe da se vuche sa "ajd da mi njih uchimo integrale u osnovnoj, pa tjemo im onda one osnovne stvari objasniti za pet minuta"...

ja se sa time ne slazhem :D shto si bolji u nechemu, shvatash zashto i kako je neshto shto je zaista bolje - bolje od toga shto ti imash (npr onaj koji ne zna bi rekao da je p4 na 3.1ghz jachi od recimo z390 koji radi na svega 600mhz iako je ovaj drugi mnogo puta jachi) :)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

programira vizuelne aplikacije pa tek onda nauchi da koristi rachunar
pa... da... jel si ti pohadjao skolu devedesetih? i kako si ucio paskal i visual basic i c? Tvoja srednja je imala kompjutere?
ahhh... nevermind...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

pa ono, srednju sam upisao 2000te, tako da se ne rachunam u taj skup... rachunar sam znao da koristim, paskal takodje, a i sada sam "rachunarac"... al neka, verovatno i jesam preterao sa tim programerskim primerima (jbg, kad treba da pada kisha umem da budem vetji drkosh no obichno) ali chinjenica stoji da mi se bash svidja to shto bolji equipment daje vetje mogutjnosti samo zato shto si ti naskillovan, a ne zato shto je uber equipment... besides, uvek mozhe da se nadje neki implant koji ti povetjava neki skill (i guess) tako da ono...

da pustimo autora da kazhe shta misli o svemu ovome/nesto novo :)
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Shark »

Pa, DG, budutji da (verovatno) nishta ne radish u vojsci, jel si razmishljao o reviziji ovog cheda? :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Dawngreeter »

Nazalost, u vojsci ipak radim nesto. Doci ce i revizija na red, al' ne tolko skoro.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Gassalasca Jape »

Jesi li pokusao da pobrojis stvari koje cekaju na reviziju? :D
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Dawngreeter »

Cheap Velvet, Corrosive Dawn, UberAlice, Shades of Red, Nerves to Cables, Boy To Be King, neimenovani horor projekat, Predeterminanta, Transient Collective i Salute of the Jugger board game. Intelectual Vice je trenutno u procesu revizije pa ga ne racunam.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Gassalasca Jape »

Whoa. Za pola njih nisam ni cuo. Osecam se izdato (sic!)! :?
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Dawngreeter »

Hm. Dal' bi mi verovao da pojma nemam o cemu sam ti pricao a o cemu nisam...

Kad se jednom nadjemo na jubilarnom semi-annual mafinovanju popunicu rupe. Ili na forumu, posto je uvek zabavno pisati nesto sto nikoga ne interesuje na javnim mestima i praviti se kao da je to svima super zanimljivo.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Shark »

Dawngreeter wrote:Hm. Dal' bi mi verovao da pojma nemam o cemu sam ti pricao a o cemu nisam...

Kad se jednom nadjemo na jubilarnom semi-annual mafinovanju popunicu rupe. Ili na forumu, posto je uvek zabavno pisati nesto sto nikoga ne interesuje na javnim mestima i praviti se kao da je to svima super zanimljivo.
Mislish neshto kao javni protest ili miting? :)
Meni se ovaj za sad svidja, i interesuje me shta tje biti od njega ;) a realno, fali nam neki homebrew cp sa dushom :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Gassalasca Jape »

Sacekacu mafinovanje. \:D/
A za tad bi mogao da pripremis i listu stvair koja je uspela naci svoj put do realizacije. :P :D
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by IG »

nyah :? tesko da cemo to mi gledati
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Megabaja »

nyah tesko da cemo to mi gledati
nyah :? tesko da cemo to mi gledati
low kick.... and...

Gulan 1 Greeter 0
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Awakened »

To nije Gulan nego njegov zli dvojnik Rio Doce
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by Dawngreeter »

Pa ne moze svako da napravi SRP, jebiga.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Nerves to Cables - A Game of Cyberpunk Paranoia

Post by IG »

ma :) jest i to
Image
Locked

Return to “FRP/RPG”