Alpha Omega

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Alpha Omega

Post by Dawngreeter »

Vec neko vreme sam hteo da otvorim temu o ovom RPG-u ali mi je uvek falilo ili vremena ili volje. Pa evo sada to da ispravim.
(nadam se da ce se slika ispod videti)

Image

Sve je pocelo davne 2007. godine... tj. pre par meseci. Na netu je iznenada postala popularna Flash puzzle igra pod nazivom Ethan Haas Was Right, vrlo brzo popularno skracena kao EHWR. Kako ja volim zanimljive logicke zagonetke, otidjoh na sajt i za nekih sat-dva resih svih pet 'nivoa'. Cela igra je imala vrlo snazan alternate-reality game 'feel', imajuci u vidu dramaticne video klipove i proricanja apokalipticne bitke u buducnosti, i vrlo ocigledno je reklamirala nesto. Dal' kompjutersku igru ili seriju nije bilo u potpunosti jasno ali po prelasku igre mogla se uneti email adresa za dalja obavestenja, sto sam ja i uradio. Pre oko mesec dana mi je stigao email koji me je obavestio o novom sajtu http://www.alphaomegathegame.com/ gde sam uvideo da po sredi u opste nije bila reklama ni za seriju ni za kompjutersku igru nego za 'klasican' stoni pen-and-paper RPG. Kolko sam bio zapanjen toliko sam bio i odusevljen.

Naknadno sam saznao da u opste nije slucajno takvo reklamiranje igre. Firma koja proizvodi igru (kojoj je Alpha Omega, po svemu sudeci, prvi projekat) je angazovala neku kompaniju za online promociju, sto je rezultovalo i u Ethan Haas Was Right igri. Medjutim, tu stvari nisu stale. Flash igrica je dobila neverovatno paznju sirom sveta zbog 'procurele' (i potpuno netacne) informacije da je to nesto sto ima veze sa J. J. Abramsom (likom iza serija Alias i LOST). Tesko mi je da poverujem da ta 'procurela' informacija nema nikakve veze sa angazovanom marketinskom kompanijom.

Bilo kako bilo, Alpha Omega RPG jos uvek nije izasao a izacice do kraja ovog meseca. To vazi za fizicki hardcover primerak, pdf je vec krenuo u cirkulaciju ali ga jos nisam nasao na torrentu. Knjiga ce kostati 46 dolara, imati 300 strana i biti full-color. Tek download promo excerpt-a od par strana ce coveku zaista predstaviti do kog nivoa su doveli graficki dizajn sadrzaja knjige (osim ako promo excerpt nije prevara, naravno).

Tema igre je neka postapokalipticna buducnost u kojoj se na ne bas najbolje objasnjen nacin ukrstaju genetske mutacije (ili genetski inzenjering?) andjeli, demoni i tome slicne stvari. Spominju se gradovi-drzave i tako dalje. Povezanost izmedju te price i price o Ethan Haas-u i njegovom prorocanstvu izgleda prilicno nategnuto, kao da je potonje smisljeno samo iz marketinskih razloga. Mozda nisam u pravu, al' tako mi izgleda.

Kao sto i kratak pogled na sajt svakome moze reci, sve u vezi ovog proizvoda je veoma izpolirano. Preliminarne informacije pokazuju da je igra namenjena ljudima koji do sada nemaju apsolutno nikakvo poznavanje RPG-ova, a letimican pregled njihovog foruam pokazuje da oni koji znaju sta je RPG u glavnom su ljudi koji su jedino culi za D&D. To, ukombinovano sa cinjenicom da pokusavaju forsirati online prisustvo igre kroz obecavanje kojekakvih GM i player alatki na sajtu (koje jos uvek ne postoje) mi govori da firma pokusava Alpha Omega da izbaci na trziste kao mainstream gamer proizovd, alternativu MMO hype-u. Ko mi ne veruje, reci cu samo da pompazna najava daljeg razvoja igre ukljucuje izjavu da ce Alpha Omega konstantno dobijati "nova oruzja, nove monstere i nove negativce".

Kada sam to procitao prvo nisam bio siguran dal' i sami tvorci igre nemaju pojma o RPG industriji ili je to samo fokusiran pokusaj da se na prvom mestu dopre do ljudi koji ne igraju RPG. Do sada mi se cini da je ipak ovo drugo. Jedan od razloga zasto to mislim je cinjenica da kao game system koriste sistem koji su, po svemu sudeci, sami napravili. Zove se 6-6 sistem, a ime potice od ideje da combat round ima 6 faza i da u svakom round-u mozes da bacis 6 kockica (koje se mogu potrositi u jednoj fazi ili razvuci kroz vise). Doklen je i dalje ocigledno da filozofija igre ne dostize dalje od combat-a, ideja zvuci srazmerno zanimljivo. Takodje kazu da ce se koristiti sve kockice od d4 do d20, gde koriscenje vecih kockica oznacava vece relevantne stat-ove. Za magicni sistem obecavaju potpuno 'otvorenost' tj. odsustvo konkretnih spell-ova. Takodje obecavaju odsustvo klasa, sto je apsolutno sjajno.

Da zakljucim, meni igra izgleda jednostavno lose. Sumanjam da cu hteti da je igram i ocigledno mi je da se fokusira na sve ono sto ozbiljne igre smatraju kudikamo sporednim stvarima. Ali strasno mi je zanimljivo sto neko pokusava da uradi ovakav pristup razvoju RPG-a. Mislim da cu hteti da kupim knjigu samo da bih video kako tacno izgleda RPG koji je na prvom mestu namenjen ne-RPG rulji. I potajno se nadam da ce igra biti uspesna jer je ovo prvi put u jako dugo vremena da se nesto novo i drugacije desilo u industriji.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

cool :) pa ne znam ja sam u sustini rpg kolekcionar i volim da imam od svega sto me zanima, a ovo je zaniljivo a i sajt izgleda ok. Ipak ono sto me najvise kopka sada je DD 4e
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

heh, kapiram da tje DnD 4e ipak ispasti dobar... a 24 levela magije jednostavno obetjava :)

EDIT:
on-topic: ovaj alfa i omega mi se ne svidja ni malo....
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Alpha Omega

Post by CirKhan »

Skinuo sam i procitao demo.
Znao sam da je sranje, ali ovoliko..bilo mi je tesko i da zamislim.
Ljudi su napravili papazjaniju svih mogucih zanrova i koncepata: i post apokalipsa. i invazija vanzemaljaca, i i sukob andjela/demona (onih judeo-hriscanskih). i cyberpunk, i fantasy, ma sve bre. Nema nista da fali.
Kao rezultat se dobija nesto sto pruza izvanredne mogucnosti za avanturisanje (u najgorem Forgotten Realms 3.ed D&D smislu) a la "everything goes", pa ko voli..
Ja ovo ne bih dodirnuo cakljom za pranje leseva u bazenima po mrtvacnicama.
Makar na kvalitetu ilustracija i opreme knjige nisu stedeli.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Locked

Return to “FRP/RPG”