Hints, Tips and Tricks of DMing...

Moderator: Moderators

Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Hints, Tips and Tricks of DMing...

Post by Shark »

i sve ostalo chemu nije mesto u onom drugom aktivnom threadu :)

dakle, ajd prva tema nek bude "kako reshiti probleme powergamera?" :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Tako sto neces igrati DnD. :P
Sam sistem jednostavno vapi za powergamingom. Jedini nacin da ga nema ni u DnD-ju je ili da uzmes jako selektivnu grupu igraca za koju znas da nece to raditi, ili da im oduzmes kockice i koristis njihove sheet-ove kao vodilej za rp.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Zavisi. Ja imam ortaka koji naginje ka tome, pa ono... Nekad ga pustis da se malo zabavi, a kad krene da bunari i izvlaci nesto onda kazes "ma daj ne zajebavaj" i on ukapira i prestane...
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Hints, Tips and Tricks of DMing...

Post by bojan »

Shark wrote:..."kako reshiti probleme powergamera?" :)
Igras Ktulu.
Niko ne moze imati wise od 19 hp.
Sacmara radi 4d6 damage-a.
Pa se ti kurchi.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Hmm pa u sustini powergaming je ok ali ako je realan, znaci da mocni tipovi postanu mocni ali ne tek onako vec kroz sta znam, dobru igru :), mislim ako je sve nepowerful tokom igre to bas nije interesantno jer karakteri nemaju sansu da se unaprijedjuju. Znaci po meni je powergaming totalno ok sve dok nije suvise lak
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

citiratju svoj post sa drugog threada:
iz iskustva znam, a i imao sam pregrsht prilika da vidim shta jedan powergamer radi druzhini ljudi koji igraju prvi put... "ako to uradish - ubitju te", "ja mu ne dam", "ne radi to" su rechenice koje su chuju bar po jednom (in character kao i out of character) svakih pet minuta...

igrachi nit znaju shta da rade, nit mogu ishta da mu urade nit smeju ishta da mu urade jer on zaista mozhe da ih ubije tako kao od shale kao shto kazhe... a opet, ne mozhe DM njega non-stop da drzhi na lancu i da ga cima svaki put kad to kazhe jer to previshe odvlachi od igre... mozhe da mu preti da tje ga debelo ozhezhiti ako ubije nekog bez validnog razloga i da ga smiruje, al ne mozhesh nekome promeniti nachin igranja...

da ne pricham o tome shto powergameri obichno igraju nekog esencijalnog lika za celu druzhinu, pa ako ga oterash oni su manje-vishe popili govna (npr fighter u druzhini wizard, rogue, bard) pa ti je on veoma koristan tu...

ne znam, ja sam josh uvek veoma "zelen" DM i ja zaista ne bih znao shta da radim u takvoj situaciji... verovatno bih oterao powergamera i doveo NPCa na njegovo mesto, al opet to nije to jer taj isti powergamer je par puta bash ispao veoma dobar igrach a NPC jelte nikad ne sme biti PC...

vala, bash me interesuje shta vi i kao igrachi i kao DMovi mislite o ovakvoj (ili ovakvim) situaciji/jama?
dakle, neki saveti na ovu temu?
@Hypodermic: manje vishe imam slichnu ideju - oterati igracha iz grupe, al to mi se opet ne chini kao pravo reshenje...

@bojan: totalno mi se svidja ideja :) mada mislim da je samo zato shto je shotka u pitanju...

@Awakened: oni koji umeju da skapiraju nisu problem :) poenta su oni (a to nisu samo powergameri) koji "igraju svog lika" a lik im je neko ko svima pravi teshko sranje, tj da to refraziram - jedino se on zabavlja dok igra svog lika, a mozhda chak ni njemu nije toliko zanimljivo vetj to radi jer je to njegov lik... a da sve bude gore - ovi ostali ne mogu bez njega.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Koriscenjem bojanove ideje, uvedi sistem HP-a iz A game of Thrones rpg-ja (koji je isto d20). Tamo ne dobijas jednu kockicu hp-a po nivou, vec JEDAN hp po nivou :D
Tj, svi d4 i d6 likovi po jedan, d8 likovi po dva, a d10 i d12 likovi po 3 hp-a po nivou. Pa da vidis kako pocnu ljudi da paze svoju kozu kada dve strele mogu da ih ubiju :D

Primer:
Fighter 20og nivoa (ako prezivi uopste dotle) ima 140 hp-a (3x20 po nivou i jos 4x20 od constitution bonusa, recimo). Thief desetog nivoa, sa obicnim longbow-om i featom rapid shot radi tri hitca po rundi, koji svaki nanosi 1d8+6d6. posle dve runde jedan na jedan, dobra je sansa da fighter ostane na jednocifrenom hp-u.

Drugim recima nivo i statovi prestaju da budu toliko bitan faktor jer svako moze ubiti svakog, pa moras da mislis takticki, a ne powergamerski.

Naravno, uvek mozes da pokusas Ivanov (ko, jel ja?) savet koji je otkucao dole koji je i najlogicniji.
Last edited by Hypodermic on Thu Mar 06, 2008 1:43 am, edited 1 time in total.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Samo se zapitaj da li zelis da se igras sa likom koji svima kvari zabavu?
Mislim da je odgovor prilicno jednostavan :wink:
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Da u principu je tesko igrati sa takvim ljudima, mada opet ako je igrac dobar a svojeglav opet je ponekad cool ali generalno za ekipu nije dobro. Hm moje rjesenje bi bilo da se njegov stil igre tolerise ali da se kroz igru konfontira da bi se dokazao i pri tome imati u vidu da ipak druzina ostane kolko tolko kompaktna i ne trpi previse. Drugo rjesenje je da se on zamjeni sa nekim ko je vise timski igrac
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

Ko, jel' ja? wrote:Samo se zapitaj da li zelis da se igras sa likom koji svima kvari zabavu?
Mislim da je odgovor prilicno jednostavan :wink:
naravno :) nego sam mislio da ima neka vetja mudrost od toga, that's all... znash, ko kad te npr boli stomak i ti znash da treba da lezhish kutji i da pijesh supu i odesh kod lekara i on ti kazhe isto to... :)

@Hypodermic: njah, to onda nije DnD... shto se toga tiche, ja u to uvodim samo rase, klase, oruzhja i floru i faunu :) jeste, mozhda nemaju najoriginalnija imena, al su poprilichno originalni po karakteru/izgledu itd :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

ako igrač maltretira saigrače i preti im smrću, to nije klasičan powergamer.

to ti je klasičan kreten. ili napaljeni pubertetlija, u najboljem slučaju.

možeš da smanjiš broj situacija u kojima je igrač iz primera koristan. ako je to npr. fighter, smanjiš broj borbi. takođe, lokacije na kojima se odvija borba dobro osmisli. nemoj da se stalno bore na ravnom, tu skoro da ne možeš ništa kad se igrači nabudže.
koristi uzvišenja, prepreke, loše osvetljenje, vremenske uslove, uske prolaze i sl.
ukoliko igrači prave "build" koji podrazumeva uzimanje neke prestižne klase, treba malko zakomplikovati uzimanje prestižne klase. napravi neku inicijaciju, neki quest koji mora da se odradi. možda igrač mora da pristupi nekoj organizaciji da bi naučio tajne neke prestižne klase.
ima puno saveta, iskustava, ali opet će sve da se svede na manje ili više uspešne pokušaje DM-a da kontroliše igrače. :)
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Pa pazi... Ako igras sa ljudima koje ne poznajes, onda ti je lako da nekoga izbacis.

Ako igras sa ljudima koje znas, onda ti je lako da mu kazes da se malo smiri. Ono, D&D nije igra gde se takmicite, nego igra gde svi radite zajedno i sl.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

@yrch: to shto se tiche prestige klasa uvek stoji - ne mozhesh se probuditi sutradan i znati da ubijesh jednim udarcem (ala death attack) vetj je to neshto shto treba vutji par sessiona. po meni :)

kad mu je bilo skratjen broj borbi, on bi ih sam nalazio...

al to sa tim neprilikama tokom encountera se pokazalo kao losha ideja - jeste da je taj powergamer duplo manje pogadjao, ali ostali nisu nijednom... zavrshilo se tako shto smo powergamer i ja (ranger kojeg je srala kocka) reshili celi encounter...

a taj frp se zavrshio posle nekog petog sessiona jer vishe niko nije hteo da igra iz nekog razloga...

@Awakened: znam o chemu prichash, slazhem se :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

@shark: šta da ti kažem, navikao sam na power način igranja, maltene se borim sa tim od prvog sessiona. drugar sa kojim sam počeo da igram d&d je ultimativni powergamer.

s'vremenom sam naučio da se borim sa takvim stvarima. ranije je obično bilo situacija da party sve mlati dok ne nalete na protivnike koji su jači i onda bude TPK.

kasnije sam naučio (uz puno grešaka, naravno) da vodim avanture prihvatljivo i za power ekipu i za ostale igrače. šta ja znam, kad dođe do borbe , definitivno će power igrači da sve srede. ali borbe čine četvrtinu sessiona najviše. ostatak vremena treba posvetiti ostalim igračima.

setio sam se jedne borbe u kojoj se party na vrhu brda napucavao strelama sa nekim lopovima. mrak, kiša, cover od drveća, balance čekovi prilikom pomeranja i charge-a..posle nekoliko rundi bezuspešne razmene udaraca i strela i dosta padanja :) svako se povukao na svoju stranu. ne verujem da svaki encounter može tako da se završi, verovatno sam imao sreće taj put. ali mislim da treba insistirati na tome, na climb, jump, swim i drugim skillovima. bude zanimljivije.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

hm sto se mene tice totalna sloboda je uvjek najbolje resenje, stim sto je uvjek mnogo bolje kada su igraci svjesni da treba nesto da urade kroz avanturu. U sustini gm uvjek svojim akcijama kroz avanturu moze da smanji power nivo bilo koga sto samo moze da bude dodatna podavantura, tipa opljackali su vam magicni predmet ili bilo sta sto vam daje power ali kao sto rekoh igracima ne treba oduzimati moci mnogo jer ipak od njih im zavisi zivot kroz avanture. Najbolje je kada imaju tolko moci da se osjecaju ne slabima ali da ipak zele vise i da im nikad nije svejedno od bilo kojeg encountera.

I takodje ne treba ogranicavati nikoga bez nekog veceg razloga, vec nekako naci tokom sessiona nacin da se svaki karakter pojedinacno iskaze tj da upotrebi neku svoju moc jer onda je igracima koji dodju do izrazaja zanimljivije. Predpostavka je da tokom fajta svi podjednako dolaze do izrazaja, ako to nije slucaj onda je ljudima koji su zapostavljeni manje zanimljivo i nije im tolko stalo do igranja. Tada gm treba da smisli nesto kako bi ih razigrao i da im to daje kontra ovih koji su recimo powergameri ili im dobro im ide.
User avatar
Atriann
Posts: 32
Joined: Sat Jun 03, 2006 11:54 pm
Location: Strig,Valakija

Post by Atriann »

Powergamera,koji zeli da iskali svoje komplekse na druzini,ili samo da pokaze koliko je jak mozes kontrolisati lako na vise nacina:
1)Lifelink sa nekim od slabijih clanova druzine,kada je on primoran da vodi racuna o svom sadrugu,jer dzabe njemu 10000 hp i Armor of Dzinglimingli,ako ce neko da rokne wizarda za koga je vezan
2)Vila/leprikon/nesto zastitnica druzine,koja ce se pojavljivati u kriticnim trenucima za druzinu(kako spoljnim,tako i unutrasnjim) i balansirati stvari.{nikada video/probao,ne znam kako bi se to lepo izvelo}
3)Predloziti doticnom igracu da igra neki komp FRP sa cheatom.
Image
3rd place of IM 2007 Nationals
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Shark wrote:...mada mislim da je samo zato shto je shotka u pitanju...
Nije samo sacmara u pitanju, sva oruzja rade okrutne kolicine damage-a.
9mm pistolj: d10
Puska slonovaca:3d6+8 (koliko se secam)
Prosecna puska: 2d8+4

Ova oruzja ako dobijes 1/5 svoje trenutne sanse da pogodis rade dupli damage (ceo sistem je na procente).
Okrutno, but it works both ways... Naravno gomila stvorenja su imuna na vatreno oruzje...
@Awakened: oni koji umeju da skapiraju nisu problem :) poenta su oni (a to nisu samo powergameri) koji "igraju svog lika" a lik im je neko ko svima pravi teshko sranje, tj da to refraziram - jedino se on zabavlja dok igra svog lika, a mozhda chak ni njemu nije toliko zanimljivo vetj to radi jer je to njegov lik... a da sve bude gore - ovi ostali ne mogu bez njega.
- Probas razgovarati sa tim ljudima - da se malo smire, da ne prave sranja, da se kontrolisu. Das im sansu.
- Ako je iskoriste u redu je...
- Ako je ne iskoriste - hvala, dovidjenja, igraj se sam sa sobom i sa svojim visuljkom...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

hmmmm... taj Lifelink je profi fora, ne vidim je tolko kao kontru powergamerima kao kolko zanimljiv plot :) ali verujem da se mozhe upotrebiti i tako...

to sa tim pixijima, leprkonima i ostalim tiny stvarima sam video par puta u praksi i rezultati su bili, po meni, negativni...

naime, igrach bi hteo da oleshi svoj parti zbog necheg glupavog (tipa podelili loot iz dungeona, klerik prodao neki mace, isti klerik koji nije nishta uzimao od prethodna tri lootovanja), dodje vila i napricha se "treba da radite zajedno u ovakvim teshkim vremenima... bla blutj trutj" i lik na sve to kazhe "ma, da uzmem sledetji level pa tju i nju roknuti..." i ostali PCjevi se osetjaju kao govna u tegli...

shto ne znachi da ta metoda ne mozhe da uspe... ja sam je primenjivao uspeshno al sa malkom modifikacijom... nego, to je vetj zalazhenje u temu 2 :)

tema 2: predrkani NPCjevi ili ne?
the way i see it - predrkani NPCjevi chine druzhinu da se osete pishljivo (to su sve primedbe koje sam ja primio) jer likovi ne smeju da im kazhu ne... a ako su bezobrazni, NPCju nije problem da mu opali shamar gromom pa kad ovaj ustane posle tri runde netje mu biti svejedno kako se obratja nekom matorcu koji sedi na vrhu nakrivljene kule i ne radi nishta godinama... ti isti predrkani nPCjevi takodje mogu da budu fin izgovor za questove u udaljenije delove settinga, zahtevajutji egzotichnije stvari, tako da je taj isti matori teleportovao druzhinu u PM da mu nadju neshto... opet, josh jedna prednost toga je bila shto im je to bio prvi quest, a igrachi su odbili da se "spoje" dvaputa... tako da ih je ovaj spojio i sve ih bacio negde, tako da su se dozvali pameti i skontali da trebaju zajedno da se drzhe...

pak, ako su NPCjevi bednici - igrachi se osetjaju mnogo blizhe njima, postoji velika opasnost da nekom od igracha pukne film i unishti ti jednog od glavnijih NPCjeva i onda ste svi u sosu... ostao sam bez ideja a otprilike imaju podjednako "za" i "protiv" stavki :)

ne znam, moj recept je sledetji "main plot npcjevi su predrkani, side quest npcjevi su bilo shta, a bash bednike koristim za kojekakve stvari"
naravno, nishta tu nije precizno, ali kada bi se uzeo neki prosek, tako bi izgledalo...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

meni su bas super high lvl npc-iji bilo da su dobri ili ne, mislim kada se fino uklope i ne prijete mnogo druzini, vec su nekako uzor i cilj koji bi svaki igrac volio da dostigne (u slucaju zlih postepeno pobjedi). U principu su dozivljaj i obicno razmrdaju druzinu prilicno, mislim sad jeste tu malko problem posto se igraci obicno osjete ugrozenim kad se pojavi neko sa preko ne znam kolko HD-a.

Sto se tice obicnih npc-ija, oni su mi onako zavisno od njihove uloge, ali najcesce jesu potrosna roba, tj topovsko meso.
Last edited by IG on Fri Mar 07, 2008 4:31 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Post by Rover »

uvek mozesh da promenish malko pravila... stavish da je critical miss od 1-5 na d20, i da na critical missu pogadjash svog...pa on cje mozda biti najjachi al necjemu biti svejedno kad u toku borbe pobije sve svoje prijatelje...
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Thael
Posts: 70
Joined: Sun Oct 24, 2004 12:02 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Thael »

Meni se cini da je ovo vise problem odnosa medju igracima nego mehanike. Ja sam powergamere uvek resavao tako sto im dam da se igraju sta oni oce, a ostatak druzine i ja kao GM se igramo. Primer: Kombomaster 2008 ultra turbo samuraj i gomila sarenih likova cine jednu grupu. Aj da ih provucemo kroz nekoliko situacija:

Situacije:

Rol plej:kombomaster se generalno smara jer se uvek (slucajno 8) ) nadje u blizini nadrkanog npcja koji mu ne da da se k*rci, a ostatak grupe se lepo zabavlja caskajuci.

Fajt: Uvek stavim VEEEELIKOG monstruma koji napada samo kombomastera i a ostatak grupe se lepo zabavlja sa puno malih

Prepreke u okruzenju: tu su vec svi jednaki

Zagonetke: Ovde kombomasteri generalno ne rade :)
"Nemoj sine ni posred dzade, ni onkraj, nego 'nako..."
Isman ibn Ferizzi
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

@IG: slazhem se :)
@Rover: shta, pa da mi se monsteri medjusobno pobiju? :)
@Thael: pametno, svaki se fino igra... :) to je josh i najmanje zlo od svih.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Sto se tice jakih NPC-eva, ono, svaki svet treba da ima i jace, i slabije, i NPC-eve iste snage kao PC-evi. Ali ono sto je vaznije je da igraci osete svoj napredak u odnosu na njih. Ono, pocnu kao likovi kojima velike baje 20-tog nivoa daju naredjenja, a zavrse kao likovi sa kojima se te iste baje savetuju i prave planove.

Tipa, u jednoj mojoj kampanji, PC-evi su krenuli od 1. nivoa. I ono, sretnu likove kao kapetana straze (neki, recimo 4. nivo), malo kasnije jednog rendzera (6. nivo) itd. I naravno, dok su PC-evi jos na pocetku karijere, ovi im daju savete, uce ih, itd. Onda PC-evi sretnu predrkane NPC-eve (20. lvl). Onda, nekom trenutku, lagano nalaze kako je sve vise i vise NPC-eva koje srecu slabije od njih. I na kraju, u zavrsnici kampanje, kad se svi skupe na gomilu, oni NPC-evi sa pocetka sada izvrsavaju naredjenja PC-eva, a oni "predrkani" NPC-evi su sada jednaki sa PC-evima i bore se sa njima rame uz rame.

A na samom kraju kampanje svi priznaju da su PC-evi glavne baje, i imas RPG hepiend.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Pa da u sustini igraci treba da osjete kroz igru da svojim dobrim akcijama se pomjeraju u odnosu na ostale bilo da su to nivoi ili magicni predmeti/blago koje skupljaju
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

Awakened wrote:Sto se tice jakih NPC-eva, ono, svaki svet treba da ima i jace, i slabije, i NPC-eve iste snage kao PC-evi. Ali ono sto je vaznije je da igraci osete svoj napredak u odnosu na njih. Ono, pocnu kao likovi kojima velike baje 20-tog nivoa daju naredjenja, a zavrse kao likovi sa kojima se te iste baje savetuju i prave planove.

Tipa, u jednoj mojoj kampanji, PC-evi su krenuli od 1. nivoa. I ono, sretnu likove kao kapetana straze (neki, recimo 4. nivo), malo kasnije jednog rendzera (6. nivo) itd. I naravno, dok su PC-evi jos na pocetku karijere, ovi im daju savete, uce ih, itd. Onda PC-evi sretnu predrkane NPC-eve (20. lvl). Onda, nekom trenutku, lagano nalaze kako je sve vise i vise NPC-eva koje srecu slabije od njih. I na kraju, u zavrsnici kampanje, kad se svi skupe na gomilu, oni NPC-evi sa pocetka sada izvrsavaju naredjenja PC-eva, a oni "predrkani" NPC-evi su sada jednaki sa PC-evima i bore se sa njima rame uz rame.

A na samom kraju kampanje svi priznaju da su PC-evi glavne baje, i imas RPG hepiend.
zvuchi kao veoma fin odnos... moratju to da probam jednom...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Mada, cini mi se da je takvo zongliranje sa nivoima redundantan posao za GM-a.
Ali sta ja znam. Meni se ozbiljno shvatanje D&D -a odavno izbrisalo iz recnika.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Pazi, nema tu nekog vestackog zongliranja - vise je to neki normalni razvojni put price. Isto se desava u Vampiru ili Mejdzu, uopste, logican sled bilo kog sistema gde likovi jacaju kroz igru.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Naravno, ma cool je to samo treba dostici neki visi nivo :) kasnije je sve lako
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

rules-lawyering pitanje:
npr, razmotrimo sledetjeg lika:
Lizardman Fighter 1;

// lizardman kao klasa ima 2d8 racial HD, i josh neke bonuse, LA: +1

pitanje je sledetje:
poshto je taj lik ECL 4 (1 + 2 + 1) (ili rechima fajterov level + 2 HD + 1 la) sa koliko expa kretje i koliko mu treba za sledetji nivo? tj, da li se racial HD rachunaju u char lvl? ako se ne rachunaju trebao bi krenuti sa 1000 xpa i sa 3000 bi levelovao (dakle treba mu 2k)

ako se rachunaju:
pochinje sa 6k i treba mu 10k za level? ili sa 10k i treba mu 15k? (ovo mi je malko preterano zaista)

takodje, ako nekom klasom dobije neshto shto kazhe "blabla, dobio si neshto shto daje 10+char. lvl" (dakle ne class lvl nego char. lvl) da li to znachi da on tu ima i onih +2 sa racial HDa? takodje, na istom primeru, ako chovek "planira" da uzme feat kome je prereq izmedju ostalog i character lvl 5, dal mozhe da ga uzme na tretjem (zbog ona +2 HD) ?
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Polazna osnova za racunanje starting XP-a je ECL. Dakle, u ovom slucaju, lizardfolk fighter 1 pocinje igru sa 6.000 XP i treba mu jos 4.000 XP (tj. ukupno 10.000 XP) da bi presao na sledeci nivo. Drugim recima, potpuno isto kao human fighter 4.

Vredi napomenuti da ako postojeci lik koji nema level adjustment na neki nacin zaradi isti (likantropija i sl.), on ne dobija automatski XP za nivoe koje je "preskocio." Npr. ako human rogue 3 (3.000 XP) postane wererat (rogue 3 +1 HD +3 LA = ECL 7), morace da se naceka da bi uzeo sledeci nivo - za to mu je potrebno 25.000 XP (28.000 - 3.000).

Monster HD se racunaju u "character level" za potrebe kalkulacija koje zavise od character level-a. Takodje ulaze i u zbir za potrebe odredjivanja toga da li je lik Epic ili ne (Epic je kada monster HD + class levels > 20). Level adjustment ne ulazi u takve kalkulacije.

Koliko znam, ne postoje zvanicni featovi koji imaju requirement "character level X" jer se svojevremeno smatralo da to nije odlika dobrog dizajna. Akademski gledano, ako takvi feat-ovi zaista postoje, monster HD se racunaju za potrebe kvalifikovanja za iste. Uzgred budi receno, monster HD se racunaju i za samu progresiju feat-ova - onaj gorepomenuti lizardfolk fighter 1 ima 2 feat-a (jedan od prvog HD-a, a drugi kada je podigao nivo fighter-a), a sledeci feat ce dobiti za tri nivoa.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

fala, fala... od tebe sam upravo i zheleo da chujem odgovor :)
imam neke racial featove koji rade na tom (glupom) principu (u nedostatku boljeg), a ima i nekih varijacija na temu tih rasa, tako da neki imaju vetji ECL, neki ne..

dakle taj lizardman na prvom levelu ima samo dva feata? ajd da malko zadjemo u precizniji primer:
dakle, chovek kazhe "otju da igram lizardman monka"
ima 2d8 racial HD, BAB 1 i FRW: 0 3 0 saveove, i 5x(2+int) skillova da rasporedi na balance, climb, jump, swim i kazhe "lizardfolk humanoid levels give it one free feat"
i rasporedjuje skillove (e sad, poshto je on tu i dalje na 2HD, znachi skillovi mu idu do 5 rankova) i stavlja po 5 na sva chetiri

on tje na prvom levelu biti ECL 4, al bira featove:
za onaj prvi lizardmanski (free) bira Combat Reflexes

onda kao lvl1 monk bira Dodge, a bonus feat mu je Stunning Fist
i stavlja josh po 5 rankova na Diplomacy, Escape Artist, Sense Motive, Tumble

na drugom planira da uzme Deflect Arrows kao bonus feat, a na tretjem Snatch Arrows ...

na shestom levelu npr Defensive Throw i Improved trip bonus...

dakle, taj hipotetichki lik bi na shestom levelu izgledao nekako ovako:
Saves (base FRW): 5 8 5
BAB 5
Feats: Combat Reflexes, Dodge, Stunning Fist (monk bonus 1), Deflect Arrows (monk bonus 2), Snatch Arrows, Defensive Throw, Improved Trip (monk bonus 3)

e sad ja tebe (tj vas pitam) dal bi taj lik mogao tako da izgleda? tj da li izgleda tako ili nekako drugachije? i ako nije ovako, da li bi bilo previshe trazhiti kako bi on tachno izgledao, ne bi li jednom za svagda nauchio kako to tachno radi? :)

fala unapred...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Shark wrote:fala, fala... od tebe sam upravo i zheleo da chujem odgovor :)
Nema na cemu :)
dakle taj lizardman na prvom levelu ima samo dva feata?
Nisam se najpreciznije izrazio, ima 2 feat-a od nivoa, plus jedan bonus fajterski...
dakle, chovek kazhe "otju da igram lizardman monka"
Cini mi se da sam pravio nekog NPC-a na tu temu pre jedno 3 godine...
ima 2d8 racial HD, BAB 1 i FRW: 0 3 0 saveove, i 5x(2+int) skillova da rasporedi na balance, climb, jump, swim i kazhe "lizardfolk humanoid levels give it one free feat"
i rasporedjuje skillove (e sad, poshto je on tu i dalje na 2HD, znachi skillovi mu idu do 5 rankova) i stavlja po 5 na sva chetiri
So far, so good.
on tje na prvom levelu biti ECL 4, al bira featove:
za onaj prvi lizardmanski (free) bira Combat Reflexes

<snip>

e sad ja tebe (tj vas pitam) dal bi taj lik mogao tako da izgleda? tj da li izgleda tako ili nekako drugachije? i ako nije ovako, da li bi bilo previshe trazhiti kako bi on tachno izgledao, ne bi li jednom za svagda nauchio kako to tachno radi? :)

fala unapred...
Nemam sta da dodam, sve si potpuno korektno odradio.

BTW, fun fact: monk koji ima natural weapons (claw/claw/bite) moze da ih koristi kao sekundarne napade uz flurry of blows, s tim sto ima -5 penal na te napade (-2 ako ima Multiattack), i radi samo 1/2 Str damage-a. Po nekim interpretacijama moze da uradi samo jedan claw napad i bite, jer je prvi claw napad zamenio za flurry of blows. Licno ignorisem ovu interpretaciju.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

slazhem se... besides, to je korisno samo ako se uzme multiattack/improved multiattack, a i onda mi se nekako onaj monkovski d8 vishe isplati, al tri napada su tri napada... isto kolko imash i sa flurry of blows...

mozhda ne bi bilo loshe ako bi uzeo rend i takve stvari :) al za to je, po meni, i dalje bolje biti fajter...
EDIT: kolki je tachno CR onog gorenavedenog lizardman monka? ja sve mislim da je 4 al mi neshto govori da nisam u pravu...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

CR je 3 (Lizardfolk je CR1, +2 nivoa monk-a). U poređenju s nekim drugim CR3 stvorenjima (medium earth elemental, formian warrior, ogre) je možda malo slabiji, ali to nadomešćuje većim brojem napada i specijalnim sposobnostima.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

to pod uslovom da je drugi level monka... dakle na prvom levelu je ECL4 ali CR2 :)

ok, mislim da sam danas nauchio/apsolvirao vazhnu lekciju :) 'fala.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

I posle se neko cudi zasto ljudi pljuju po D'n'D-u... Zvucalo je ko razgovor dva advokata specijalizovana za razvode... :lol:
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

bojan wrote:I posle se neko cudi zasto ljudi pljuju po D'n'D-u... Zvucalo je ko razgovor dva advokata specijalizovana za razvode... :lol:
Potpuno ista diskusija (sa neznatno drugacijom terminologijom) mogla bi se voditi za jos desetine razlicitih sistema, pocev od GURPS-a, Shadowrun-a, RIFTS-a, a o Rolemasteru da i ne govorim.

Da li bi isto tako pljuvao i Bentley da cujes razgovor dva mehanicara o delovima transmisije?
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Post by Pendargon »

Potpuno ista diskusija (sa neznatno drugacijom terminologijom) mogla bi se voditi za jos desetine razlicitih sistema, pocev od GURPS-a, Shadowrun-a, RIFTS-a, a o Rolemasteru da i ne govorim.

Da li bi isto tako pljuvao i Bentley da cujes razgovor dva mehanicara o delovima transmisije?
potpuno se slazem sa bojanom. Ne bih pljuvao bentley, ali da cujem dva mehanicara kako pricaju o delovima transmisije bentleya, to me NE BI PODSTAKLO DA ISTI VOZIM. Sa druge strane, ako bi mi neko pokazao kako je unutrasnjost cool i lepa, i imam svoj minibar unutra, onda mozda.
Upravo to je razlog zasto ljudi u ovom okruzenju gneralno preziru D'n'D. Postao je kompleksan skup komboa, matematike, levelovanja i ubijanja goblina. A to nije everybody's cup of tea. Pomalo mu je nestao onaj ROLE PLAY, glumacki aspekt, a sve vise lici na board game zasnovan na world of warcraftu ili necem slicnom...
Samo moja dva dinara...
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

O role-play-u je jako tesko raspravljati preko foruma. O mehanici nije. Svako ko je kod mene ikada igrao D&D zna da su mi prica i role-play daleko bitniji od mehanike, a da mehanika sluzi da obezbedi izbalansirano okruzenje za sve igrace (ukljucujuci i one kojima "gluma" ne ide od ruke, a vole da igraju).

Inace smatram da diskusija o mehanici tesko moze bilo koga da navede da igra bilo koji sistem. Ja igram trenutno u dve WoD kampanje/hronike (jedna OWoD, druga NWoD) i ni na koji nacin me nije privukla mehanika WoD-a (koja je OK, ali nista spektakularno, cak sam primetio da je NWoD dosta pozajmio od 3. edicije, konceptualno gledano). Ono sto me privuklo je upravo prica. Shodno tome, ne kapiram zasto neko ko ne igra D&D uopste cita ovakve "mehanicarske" rasprave, i to o konceptima koji su prilicno neuobicajeni u samom sistemu (te su pravila za njih rogobatna).
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

uf ne znam DD se ipak razvija, sad kolko je sve igrivo i kolko ljudi lako mogu da se u njega upuste to je hm diskutabilno. Ipak mislim da nimalo nije za preziranje :)
Locked

Return to “FRP/RPG”