Western rpg

Moderator: Moderators

User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

pa da to se i ja mislim oko tih crkvenih praznika, u stvari mislim da je to ostatak od tih ranijih rimskih kalendarskih proslava koje su sad pretvorene u praznike koje slave umjesto ranijih nove. Ovi ostali nisu ni imali kalendar :) valjda
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

CirKhan wrote:[quote="Shark @CirKhan: to bi bila Nedelja.
Zapravo to je poduza prica, ali da skratim stvari:
U starom zavetu jedna od 10 bozijih zapovesti trazi od vernika da na 7. dan u nedelji(posto se dani racunaju po analogiji Bozije kreacije,to bi bila subota,dan kada se Jahve odmarao) ne rade nista vec da je taj dan posvecen isklucivo slavljenju imena Gospodnjeg.Na taj nacin zapravo se svake nedelje simbolicki obnavlja Zavet vernika sa njihovim Bogom.
Ova praksa je bila prisutna i u prvoj-drugoj generaciji hriscana medjutim krajem prvog i pocetkom drugog veka n.e. ona se napusta u korist slavljenja nedelje kao Gospodnjeg dana u znak secanja na Hrista koji se vazneo na taj dan.Teolosko opravdanje za ovaj cin se nalazi u Novom Zvetu gde sam Hrist govori protiv apsurdne rigoroznosti prilikom slavljenja Sabbath-a i zalaze se za zdavorazumski pristup obrednom ponasanju recima : "sabat je stvoren zbog coveka, a ne covek zbog sabata."(marko 2:27)
Dnevno politicki razlozi za prelazak na slavljenje nedeljom verovatno su bili ipak uslovljeni potrebom da se nova religija distancira od judaizma, kako zbog opste omraze koju je ovo navuklo na sebe u rimskom carstvu nakon vise pobuna i ratova izmedju 66-135 n.e. a i zbog potrebe politike izgradnje identiteta nove religije(ne treba zaboraviti da je kroz ceo 1. vek n.e. hriscanstvo bilo zapravo samo varijacija u odnosu na glavni tok judaizma-ono sto bi se u hriscanskoj terminologiji nazvalo heterodoksija).
A zgodno je bilo i to sto je nedelja u rimskoj religiji,kao i u svim ostalim indo-evropskim bila prvi,najsvetiji dan u nedelji posvecen solarnom bozanstvu Saturnu ,tako da je to poklapanje bilo osobito pogodno za masovnu evangelizaciju medju gentilnom(ne jevrejskom) populacijom.Nesto slicno se desilo i sa "stelovanjem"datuma za bozic kako bi se on poklopio sa sa vec siroko rasirenim praznikom zimskog solisticija koji su delili mnogi drugi kultovi(Sol Invictus,Mitra itd.).Dapace neki znanstvenici zastupaju stanoviste Hhriscanstvo i nije nista drugo do sinkreticka religija nastala amalgamizacijom judaisticke osnove i sirokog spektra paganskih kultova i verovanja kako semitsko-hamitske tako i indo-evropske provincijencije.
Posto po svemu sudeci ova tranzicija u svetkovinama nije bila totalna ,bar ne u religijskoj praksi jer su po svemu sudeci rani hriscani paralelno slavili oba dana sve do 4.veka kada je Laodikejski sabor circa 365. doneo konacnu odluku kojom se osudjuje praksa slavljenja sabata.
Tokom reformacije je doslo do reinvencije sabata od strane jednog broja protestantskih ucenja koja su nicala kao pecurke posle kise,u kojima je naglasak bivao stavljen na Mojsijeve zakone i stari zavet uopste i ta struja se protegla sve do danasnje Crkve Adventista sedmoga dana ciji su pripadnici u nasem narodu poznatiji kao "subotari".
Udavih ja vas,ali verujte mi pokusao sam da budem sto koncizniji.
Greeteru eto ti odgovor na pitanje.
Sad-Adventisti nisu isto sto i Mormoni(o kojima se zapravo radi u Dogs.. na anemicno uvijen nacin),ali mislim da je starozavetni ton ovde bio primeren. :pray:[/quote]

vala bash, nisam ochekivao da to vidim od tebe ali prijatno si me iznenadio :)) zaista lepo srocheno u pola strane.

subota jeste Saturnov dan (osim u Grchkom, gde je to Kronov dan), ali je Nedelja (u svim jezicima osim slovenskih) i dalje "dan sunca" (ruski se ovde takodje smatra "slovenskim" jer je njima nedelja voskresenye) ...
takodje je zanimljivo da im je ponedeljak isto ponedeljak (ponedelnik) ali nemaju nedelju ;)

sad, na temu dogsa - sve zavisi o kojim mormonima je rech, tj dal je rech o onim starijim LDS (latter-day saints) mormonima, ili ovim novim - iz Jute. U svakom sluchaju, u njihovom kanonu se nalazi dosta toga shto bi se moglo nazvati "middle ground"-om i Judaizma i Hrishtjanstva, al se ni sa jednim od ta dva "ne mirishu" bash najbolje... chinjenica da im je Biblija u kanonu a Talmud nije ipak govori neshto o tome ;)

ali in game terms - verujem da je to GM's discretion koji tje dan biti "worship day". Subota (shabat) ili Nedelja (neradni dan)- to je GMov call, ili mozhete da vetjate na tu temu :)

EDIT: osim ako netjete po K'oranu, u kojem sluchaju bi to bio "kralj svih dana" - Petak ;)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shunka »

Radi se o fantasy Mormonima :D
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

Shunka wrote:Radi se o fantasy Mormonima :D
hence the "GM's discretion" part :)

ako vam fali ljudstva (ili bolje da pitam ako vas nema previshe) mogao bih se i ja oprobati u tom krstashenju i preobratjanju ljudi u fantasy Mormonizam :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Western rpg

Post by CirKhan »

Istorija Mormona u 19.veku je izuzetno zanimljiva i jedini razlog koji mi pada na pamet zasto nije vise poznata siroj javnosti (pre svega u samoj americi) je to sto nije nimalo politicki korektna.Ne postoji lep nacin da se pise ili da se stvaraju holivudski mitovi o pitanjima kao sto su verska mrznja i proganjanja,pravo na politicku samoupravu do otceplenja,tolerisanje tekratske pseudo drzave na (zvanicno)tlu SADa,obostrani masakri nalik na one koje je evropa poslednji put videla tokom tridesetogodisnjeg rata (ili 1990-tih za one sa jeftinijim ulaznicama-tj. nas) ili cinjenici da je vlada SADa vodila rat protiv SAO Utah Teritorije,tj ljudi koji su nominalno njeni gradjani.
O tome se u americkim skolskim udzbenicima ne pise,niti se snimaju filmovi.Za njih ce te saznati samo ako studirate istoriju (SAD,pravnu,religije...)ili i sami delite mormonski folklor kao pripadnik denominacije.
Ipak Shunka je u pravu,ovo nisu ti neko fantasticni mormoni.Nesto kao parents approved D&D za mormonsku omladinu (sa poukom).
Predpostavljam da autori nisu zeleli da se bave ovako kontraverznim pitanjima sto je po meni velika steta i propustena prilika,jer koji je medij pogodniji za ovu vrstu problematizacije od indie RPGa?
Nemojte da mislite kako imam nesto protivu Dogs..,naprotiv mislim da je jedano od boljih indie izdanja koje sam drzao u rukama ali ne mogu da se otrgnem utisku da je ovakav narativ univerzalan i da bi se u principu podjednako dobro mogao ispricati i u nekom drugom settingu(ocigledni kandidati su:Solomon Kejn i Inkvizitor 40k), a da covek nije imao muda da se pozabavi bespucima historijske zbilje.
Sto samo potvrdjuje moju davnasnju tvrdnju da je realan zivot zapravo mnogo bizarniji i ambivalentniji,a pocesto i mracniji nego sto je zanrovska reprezantacija u stanju da koceptualizuje.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Dogs nije bas zamisljeno da bude striktno igra o Mormonima, rekao bih. Samo su Mormoni dobar istorijski osnov za ono sto igra radi - kolonizovane teritorije sa jedinstvenom, tvrdom religijom, idejom da su svi ostali jeretnici, itd. Ja mislim da Dogs moze biti vrlo, vrlo mracan ako se tako zeli igrati. No dobro, videcemo kako ce da ispadne.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

kolonizovanje sa tvrdom religijom? hm, nisu li te mogli staviti u ulogu nekog Konkvistadora onda? zashto onda Mormoni kad chak nisu ni pravi "mormoni" ?

anyways, mogao bi pasti jedan split, da ne misle ljudi da se pricha o westernu... ;)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Shark wrote:mogao bi pasti jedan split, da ne misle ljudi da se pricha o westernu... ;)
To bi svakako bilo jako lose za jedan western RPG.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

a i to shto kazhesh, dogs potpada pod ovo... nije klasichan "indijanci vs yankees" ali shta sad... :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Locked

Return to “FRP/RPG”