Western rpg

Moderator: Moderators

Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Western rpg

Post by Ko, jel' ja? »

Jel postoji nesto na taj fazon?

Pod utiskom sam filma (Jessie James) i pride imam visak slobodnog vremena :lol: pa sam se zapitao da li postoji nesto na tu temu. Mislim da bi moglo biti zabavno.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Western rpg

Post by Hypodermic »

Sem dodatka za stari WoD Werewolf (koji se inventivno zvao "Wild West" :D) nisma cuo ni za jedan konkretan sistem. Verujem da postoji, posto je tema oduvek bila popularna. Nadam se da ce se neko javiti sa nekim konkretnim sistemo, i ja sma zainteresovan da cujem detalje.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: Western rpg

Post by yrch »

http://www.rpg.net/reviews/archive/13/13190.phtml

pre nekoliko meseci sam čuo za ovaj rpg, ali je ostatak ekipe sa kojom igram lepo sve moje pokušaje ka tom sistemu ignorisao

čini se kao cool sistem, pogotovo mehanika sa špilom karata

nadam se da će neko ovo probati da igra, pa da kaže da li je tako dobro kao što izgleda

P.S. mislim da na sajtu proizvođača (koji je dobar , ako me sećanje ne vara) ima link ka forumu na kome ima nekoliko actual play threadova, tako da se i tamo mogu naći solidne količine informacija i primera igranja
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Imam dva koja odgovaraju savrseno. Colonial Gothic je supernatural (u glavnom horror) setting u doba prvobitnih, bese trienst kolonija? Rani SAD u svakom slucaju. Dust Devils je mnogo vise straightforward western RPG koji ne koristi kockice vec se kompletna mehanika zasniva na kartama i chipovima za poker. Fajt, social akcije, sve. Obe ove igre su spakovane u jednu malu A5 knjizicu. Dust Devils je pogotovo tanka, a cak su uspeli u nju jos i da stave kratki opis alternativnih settinga (ukljucujuci i SF) na kraju.

Ono sta vec neko vreme meracim da kupim al' svaki put mi iskrsne nesto prece je Deadlands za Savage Lands sistem. Weird West ga zovu, igra pretpostavlja da se nije desio Trail of Tears i da nisu poklali one silne Indijance u Wounded Knee masakru vec da je Ghost Dance pokret zaista bio "stvaran". Tj. da se njime polomila barijera u nasem svetu i da su odjednom poceli u nas svet da uplivavaju duhovi i slicne stvorulje.

EDIT: I, naravno, Dogs in the Vineyard. Pravoverni (u mormonskom fazonu) kolonisti ravnica Severne Amerike. I igraci kao agenti vere cija rec je zakon. Verovatno previse nestandardan sistem za mnoge. Sledece nedelje cemo ga i isprobamo u praksi, ja se nadam.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shunka »

@Greeter
Sto se tice Dogsa, Cira nas je zamolio da odlozimo za utorak, da i on uskoci. Pa bi nas bilo svakako trojca.
@Ko Jel' Ja
Hoces i ti sa nama da ucestvujes u famoznom test sessionu? Planiramo ga jos od Sajma Knjiga, kada sam ja kupio tu knjizicu...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Western rpg

Post by Ko, jel' ja? »

Shunka wrote:@Ko Jel' Ja
Hoces i ti sa nama da ucestvujes u famoznom test sessionu? Planiramo ga jos od Sajma Knjiga, kada sam ja kupio tu knjizicu...
Sto da ne.
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Western rpg

Post by Pendargon »

Zulufic ima neki frp vezan za kauboje , u kome bacas magije tako sto pravis najjacu ruku u pokeru... ili tako nesto...
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Shunka wrote:@Greeter
Sto se tice Dogsa, Cira nas je zamolio da odlozimo za utorak, da i on uskoci. Pa bi nas bilo svakako trojca.
Odlicno, znaci ja vodim a igraju Slarti, Cira i Ko, jel' Kenny ( :D ) i ti. Posto se nismo za vreme dogovorili, recimo od 5?
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shunka »

Uf, odjednom nas ima.
5 mi savrseno odgovara.
To jest, ne odgovara mi utorak ni pod razno, ali valjda je FRP vazniji od fakulteta.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

E, nemoj zajebavas, fakultet je bitna stvar. Igra se i meni, al' moze onda i sreda.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

Shunka wrote:Uf, odjednom nas ima.
5 mi savrseno odgovara.
To jest, ne odgovara mi utorak ni pod razno, ali valjda je FRP prosvecenje izgubljenih dusha vaznije od fakulteta.
;)
Last edited by Shark on Sun Apr 20, 2008 1:46 pm, edited 2 times in total.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

uh ja bih volio da vidim taj Aces and eights, za Deadlands znam i pa zanimljiv je :) mada meni je fantasy nekako veci dozivljaj. Srecno igranje btw
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shunka »

Dawngreeter wrote:E, nemoj zajebavas, fakultet je bitna stvar. Igra se i meni, al' moze onda i sreda.
Ostaje utorak.
Ne brini za mene. Ono, nije u pitanju izostajanje, nego treba u sredu predati neke stvari. Valjda cu moci da se nakanim da uradim to u ponedeljak.
Fakultet jeste bitna stvar. Ne planiram da obnavljam ijednu godinu. Ionako dugo traje.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Western rpg

Post by Ko, jel' ja? »

Igracete bez mene. Moracu da ispalim. Izvinjavam se zbog eventualne neugodnosti.
Hvala na razumevanju :lol:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Ma opustencija, ko zna kako ce igra u opste da ispadne. Obzirom da niko nikada nije igrao nista slicno.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Western rpg

Post by CirKhan »

Deadlands je odlicna stvar.I ja planiram vec duze vreme da ga uzmem ali i meni obicno iskrsne nesto prece :?
Nije bas ,,cist,,vestern vec vse amalgam vesterna sa hororom,ali i to je o.k. posto su ionako price strave neotudjivi deo vestern folklora.U njemu tacka bifurkacije, tacka preokreta nastaje u trenutku kada 1863. skup plains Indians samana ,ocajnih zbog naizgled nepresusne bujice bledolikih koji nadiru na njihove teritorije,izvode vec pomenuti ghost dance ritual i oslobadjaju Lavkraftolike entitete u nasu realnost.Kao direktna posledica rituala,svi mrtvi iz Getisburske bitke koja se sinhrono ritualu odigravala nekih 2.000 km istocnije ustaju i okrecu svoje kandze i zube prema svojim zivim saborcima.
How cool is that?
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

da to je ono sto mi se posebno svidja kod deadlandsa, i oni teksaski rangeri koji se bore protiv takvih paranoromalnih stvari :) pa cak i oni dalje settinzi koji se u buducnosti pojacavaju hm kako li se zovu hmm znam da ima colony to je kada zemlja vec postane rupa, a hmm to doba uoci toga hm nemam pojma valjda neki earth hellish ah da hell on earth :) ma super je to :) uff da i onaj ww2 :) weird war to mi je isto super :) blood on rhyne i ostalo :) stvarno je tripozno, hm cak sam vidio i neki seting sa ww2 mechovima ali to je od drugog proizvodjaca ovi sto rade heavy gear, super je totalno :) kao tigrovi samo lol imaju i ruke i noge :) i ne znam ni ja neka kao specijalna oruzja
Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Western rpg

Post by Pendargon »

IG wrote:da to je ono sto mi se posebno svidja kod deadlandsa, i oni teksaski rangeri koji se bore protiv takvih paranoromalnih stvari :) pa cak i oni dalje settinzi koji se u buducnosti pojacavaju hm kako li se zovu hmm znam da ima colony to je kada zemlja vec postane rupa, a hmm to doba uoci toga hm nemam pojma valjda neki earth hellish ah da hell on earth :) ma super je to :) uff da i onaj ww2 :) weird war to mi je isto super :) blood on rhyne i ostalo :) stvarno je tripozno, hm cak sam vidio i neki seting sa ww2 mechovima ali to je od drugog proizvodjaca ovi sto rade heavy gear, super je totalno :) kao tigrovi samo lol imaju i ruke i noge :) i ne znam ni ja neka kao specijalna oruzja

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Western rpg

Post by Slartibartfast »

Gulan je u jednom pasusu slucajno uspeo ono sto je Dzojs pokusavao godinama da dostigne (i dosad se mislilo da je uspeo). :lol:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

:applause: a sta je to on pokusavao
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Da napise: "kao tigrovi samo lol imaju i ruke i noge".

Nego, drustvo, znam da cete hteti da me lincujete ali ja moram da vas ispalim za danas. Evo upravo jutros kad sam se probudio saznah da imam potpuno nezaobilazne porodicne obaveze... visok i blagovremeni nivo komunikacije u mojoj porodici na stranu, mogao bih na primer u cetvrtak (ovaj put sigurno :| ).

Sorry. Znam da sam seronja najgori.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shunka »

Jaaaaoooo!!!!
Ubicu te.
Odoh da postujem na WM zakazivanju bitaka.
Edit:
Hmm... Cetvrtak... Cetvrtak... Sta ja radim u cetvrtak?
Videcu jos.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Western rpg

Post by CirKhan »

Greeteru,imam predlog:hajde da igramo Dogs in the Vineyard :passion play, pogodi ko ce da budu Psi a ko Gresnik. :twisted:
Cetvrtak je los dan.Subota je dobar dan.A i Gospod je tako zapovedio;.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
SerbZmaj
Posts: 151
Joined: Tue Dec 20, 2005 2:27 am
Location: Beograd
Contact:

Re: Western rpg

Post by SerbZmaj »

A ja rekoh bas da pogledam da li ima komentara kako vam je bilo...a ono pih...nista
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

evo i slika tog mecha, meni je ovo cool iskreno mada dobro malko je ipak nerealno :) http://www.dp9.com/Datacards/dp9-610.pdf
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Gulane, nikog ne zanima. Zaista.

Psiuvinogradisti - nazalost, postoji dobra sansa da od petka do nedelje blejim na kampovanju. Ako ne cetvrtak onda bukvalno bilo koji dan posle vikenda. Ozbiljno, ispremestacu sta god treba za koji god dan vi kazete.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by lord warrior »

Gulane, a sto nam se ti ne hvalis drugim stvarima?
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Western rpg

Post by Shark »

@Gulan: ono nazivash mechom? tenk sa rukama? pa ono je josh gluplja zamisao od mecha, mech makar izgleda kul (na stranu to shto je visok kao zgrada kad sve to mozhe da se strpa u jedan tenak, a ja sam ogroman mech-fan) dok je ono jednostavno glupavo...

blog ti je zato super ;)

@CirKhan: to bi bila Nedelja.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

lord warrior wrote:Gulane, a sto nam se ti ne hvalis drugim stvarima?
Dobro Vidace, zasto mi to radis? Sad necu nista raditi ceo dan, dok ceo ne iscitam...
Shark wrote:@CirKhan: to bi bila Nedelja.
U stvari ne. Subota je sedmi dan kada se ne radi, nisam siguran ko je tacno krenuo sa propagandom da je to nedelja ali to nije istina i ako si vernik ici ces u pakao ako radis subotom. Majkemimile.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Western rpg

Post by Dzon Vejn »

Dawngreeter wrote:
lord warrior wrote:Gulane, a sto nam se ti ne hvalis drugim stvarima?
Dobro Vidace, zasto mi to radis? Sad necu nista raditi ceo dan, dok ceo ne iscitam...
Shark wrote:@CirKhan: to bi bila Nedelja.
U stvari ne. Subota je sedmi dan kada se ne radi, nisam siguran ko je tacno krenuo sa propagandom da je to nedelja ali to nije istina i ako si vernik ici ces u pakao ako radis subotom. Majkemimile.
Cekajte ljudi, on stvarno izgleda kao na ovoj slici?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Skroz.

EDIT: Jebiga, obris'o je blog...
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

ma to je stara stvar a i ti se ne hvalis svojim drugim stvarima.
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Western rpg

Post by Dzon Vejn »

Eto... i sad nisam stigao da pokupim onu sliku... odoh da procesljam temporary internet files... mozda nadjem.

edit: jebiga nema... :?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Malo se osecam trulo sada. Jebiga, covek obriso blog. Mislim, malo smo kanda teroristi, ne? Jurimo coveka po njegovom blogu. Fakat, ko mu je kriv sto ga je otvaro i sto je kacio svoju sliku na Internetu ako nece da je gledaju, al' opet...

Ono sta ocu da kazem je da sam uspeo da sacuvam prve tri strane bloga. Al' nisam siguran kolko je to ok.
Image
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Western rpg

Post by Dzon Vejn »

Zahvaljujem...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Western rpg

Post by IG »

ma dobro, nisam bas znao da ste tolko radoznali, ovo sam ja inace za onog koga zanima http://img228.imageshack.us/img228/5425 ... 015xo3.jpg
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Western rpg

Post by CirKhan »

[quote="Shark @CirKhan: to bi bila Nedelja.[/quote]
Zapravo to je poduza prica, ali da skratim stvari:
U starom zavetu jedna od 10 bozijih zapovesti trazi od vernika da na 7. dan u nedelji(posto se dani racunaju po analogiji Bozije kreacije,to bi bila subota,dan kada se Jahve odmarao) ne rade nista vec da je taj dan posvecen isklucivo slavljenju imena Gospodnjeg.Na taj nacin zapravo se svake nedelje simbolicki obnavlja Zavet vernika sa njihovim Bogom.
Ova praksa je bila prisutna i u prvoj-drugoj generaciji hriscana medjutim krajem prvog i pocetkom drugog veka n.e. ona se napusta u korist slavljenja nedelje kao Gospodnjeg dana u znak secanja na Hrista koji se vazneo na taj dan.Teolosko opravdanje za ovaj cin se nalazi u Novom Zvetu gde sam Hrist govori protiv apsurdne rigoroznosti prilikom slavljenja Sabbath-a i zalaze se za zdavorazumski pristup obrednom ponasanju recima : "sabat je stvoren zbog coveka, a ne covek zbog sabata."(marko 2:27)
Dnevno politicki razlozi za prelazak na slavljenje nedeljom verovatno su bili ipak uslovljeni potrebom da se nova religija distancira od judaizma, kako zbog opste omraze koju je ovo navuklo na sebe u rimskom carstvu nakon vise pobuna i ratova izmedju 66-135 n.e. a i zbog potrebe politike izgradnje identiteta nove religije(ne treba zaboraviti da je kroz ceo 1. vek n.e. hriscanstvo bilo zapravo samo varijacija u odnosu na glavni tok judaizma-ono sto bi se u hriscanskoj terminologiji nazvalo heterodoksija).
A zgodno je bilo i to sto je nedelja u rimskoj religiji,kao i u svim ostalim indo-evropskim bila prvi,najsvetiji dan u nedelji posvecen solarnom bozanstvu Saturnu ,tako da je to poklapanje bilo osobito pogodno za masovnu evangelizaciju medju gentilnom(ne jevrejskom) populacijom.Nesto slicno se desilo i sa "stelovanjem"datuma za bozic kako bi se on poklopio sa sa vec siroko rasirenim praznikom zimskog solisticija koji su delili mnogi drugi kultovi(Sol Invictus,Mitra itd.).Dapace neki znanstvenici zastupaju stanoviste Hhriscanstvo i nije nista drugo do sinkreticka religija nastala amalgamizacijom judaisticke osnove i sirokog spektra paganskih kultova i verovanja kako semitsko-hamitske tako i indo-evropske provincijencije.
Posto po svemu sudeci ova tranzicija u svetkovinama nije bila totalna ,bar ne u religijskoj praksi jer su po svemu sudeci rani hriscani paralelno slavili oba dana sve do 4.veka kada je Laodikejski sabor circa 365. doneo konacnu odluku kojom se osudjuje praksa slavljenja sabata.
Tokom reformacije je doslo do reinvencije sabata od strane jednog broja protestantskih ucenja koja su nicala kao pecurke posle kise,u kojima je naglasak bivao stavljen na Mojsijeve zakone i stari zavet uopste i ta struja se protegla sve do danasnje Crkve Adventista sedmoga dana ciji su pripadnici u nasem narodu poznatiji kao "subotari".
Udavih ja vas,ali verujte mi pokusao sam da budem sto koncizniji.
Greeteru eto ti odgovor na pitanje.
Sad-Adventisti nisu isto sto i Mormoni(o kojima se zapravo radi u Dogs.. na anemicno uvijen nacin),ali mislim da je starozavetni ton ovde bio primeren. :pray:
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Western rpg

Post by Ko, jel' ja? »

Hvala Ciro, veoma koncizno izlaganje.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Western rpg

Post by Dawngreeter »

Pa da se vidi ko se pripremao za Kerove :D

Dakako, fino izlaganje.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “FRP/RPG”