Twilight: 2013

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Twilight: 2013

Post by CirKhan »

http://flamesrising.rpgnow.com/product_ ... s_id=58794
Nakon vise inkarnacija ikonicnog postapokalipticnog Twilight:2000. serijal se nastavlja u najnovijoj-Twilight: 2013 u izdanju mlade neafirmisane izdavacke kuce pod imenom 93 Games Studio.
http://www.93gamesstudio.com/site/
Za one neupucene,rodjene nakon okoncanja hladnog rata ( ne,nema nikakve veze sa pingvinima k'o sto rece glavni negativac iz Hudson Hawk-a) i lenje da prelistaju wikipediju or something,Twilight 2000 je legendarni RPG iz 80-tih u kojem se nalazite u kozi americkog vojaka odsecenog nekih 200 kilometara iza neprijateljskih linija,negde duboko u poljskoj nakon konacnog sloma NATO ofanzive (i svih pratecih socijalnih institucija) koji prima poruku od vrhovnog staba u stilu "Every man for himself and God bless you all".I to sve nakon 3-4 godine treceg svedskog rata sa sve upotrebom taktickih nuklearki, i ostalih NBH igrackica.

Jedan od sarmantnih detalja originalne edicije bio je da se jednom od supplemenata pominje i sudbina Jugoslavije (SFRJ) koja se gle cuda i u frpu raspala po savovima i u kojoj rusi drze Beograd sa okolinom i marionetskom okupacionom vladom dok se srpska vojska bori da ih istera,istovremeno ratujuci protiv siptara na kosovu i bugarskih pljackaskih udruga u istocnoj srbiji.Makedonija je pod grckom okupacijom,u sloveniji su italijani instalirali svoju marionetski rezim,hrvati su protih svih a srba ponajvise,amerikanci su locirani na jadranskoj obali i crnoj gori gde se zajedno sa lokalnim crnogorskim milicijama bore protiv albanskih maoistickih bandi!,a u bosni gde rusi drze sarajevo i malo sta sem toga je free for all.
Nazovite me sentimentalnom budalom,ali to ja zovem dobrim rpg settingom.
Elem nova edicija je kompletno preradila combat pravila,koja bi sada trebala da budu mnogo realisticnija,pogotovu sa uvodjenjem pravila za moral pod vatrom i squad based firefight-ovima.Navodno su kosultovali aktivna vojna lica i veterana iz trenutnih americkih ratova spram toga kao i real life martial artiste za taj aspekt igre.
Takodje je preradjen i prosiren sistem skillova,tako da je sada moguce igrati i uboge civile.
Ipak najbitnija promena je u potpuno izmenjenom i modernizovanom timeline-u,koji divergira od istorije kakvu poznajemo tek od 2008.Koliko sam razabrao,i dalje ima saketanja na liniji NATO-Rusija,ali i nuklearni armagedon na bliskom istoku,rat kine i rusije u centralnoj aziji i dalekom istoku itd.Meni takav plotline deluje poprilicno nerealisticno i neuverljivo,but there you have it.
Twilight:2000. je bio igra zeitgeista sredine osamdesetih sa uvek prisutnom svescu o mogucem trecem svetskom ratu i potencijalnom smaku sveta i kao takav je nastao na bogatoj tradiciji hladnoratovske pop kulture i njenoj specificnoj ikonografiji.Koliko ce Twilight:2013 uspeti da portuje tu formu na novi milenijum je veliko pitanje,pogotovu sa tako plitkom pricom i generalnim nedostatkom kolektivne psihoze za koju je svojevremeno Twilight bio neka vrsta gaming katalizatora.Slican problem je doziveo i novi Cyberpunk koji je morao radikalno da raskine veze sa originalnom verzijom i da se distancira or izvora zanra (fantazme o mogucoj distopicnoj buducnosti zasnovanoj na socijalnim i tehnoloskim gibanjima polovine 80-tih,ali sada u dobroj meri anahrone),sto je po meni hvale vredan i hrabar pristup,ali nije naisao na bas dobar prijem kod fanova.
U najgorem slucaju dobicemo pristojan sistem za genericne militaristicke kampanje bazirane u modernom settingu.
Ovde je intervju sa autorima:
http://trollitc.com/2008/11/interview-w ... -creators/
Obratite paznju na Google Vide link pri dnu strane-http://video.google.com/videosearch?q=t ... l=de&emb=0# za Threads-BBC dokudramu iz 1984.(http://www.imdb.com/title/tt0090163/)
OBAVEZNO gledati,po mogucstvu vise puta zaredom,ukoiko imate dovoljno jak stomak.Neuporedivo bolje stivo nego izvikani blockbuster zanra katastrofe The Day After.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Twilight: 2013

Post by bojan »

CirKhan wrote:http://flamesrising.rpgnow.com/product_ ... s_id=58794
...Takodje je preradjen i prosiren sistem skillova,tako da je sada moguce igrati i uboge civile...
Ovo je moglo i u starom nakon jedne od avantura (Vistula Queen mislim).
Ipak najbitnija promena je u potpuno izmenjenom i modernizovanom timeline-u,koji divergira od istorije kakvu poznajemo tek od 2008.Koliko sam razabrao,i dalje ima saketanja na liniji NATO-Rusija,ali i nuklearni armagedon na bliskom istoku,rat kine i rusije u centralnoj aziji i dalekom istoku itd.Meni takav plotline deluje poprilicno nerealisticno i neuverljivo,but there you have it.
Blago neuverljivo i sto je najgore nema onog lepog "suspension of disbelieve" kao kod starog. Jer kad pogledas stari, pogledas politicku situaciju '80ih i spojis dva i dva - moglo je da se svasta od toga desi.
Twilight:2013 uspeti da portuje tu formu na novi milenijum je veliko pitanje,pogotovu sa tako plitkom pricom i generalnim nedostatkom kolektivne psihoze za koju je svojevremeno Twilight bio neka vrsta gaming katalizatora.
Bas to - za hladni rat si morao znati ma gde ziveo.
Plus - za novu ediciju procenu efekata nuklearki nije radio Stuart Slade (covek koji je to inace radio ItRL).
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Twilight: 2013

Post by IG »

extra, mislim bas zanimljivo
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Twilight: 2013

Post by CirKhan »

Twilight: 2013 je izasao i ima da se skine sa neta.Ipak procitajte prvo ovo(tekst je poduzi):
http://www.rpg.net/reviews/archive/14/14150.phtml
Ni ja ga ne bih bolje srocio.Dakle covek je u pravu,u pitanju je izrazito simulacionisticki RPG sa nezgrapnom mehanikom u srcu, gomilom dobrih ideja u realizaciji i imbecilnim background zapletom.Not everybody's cup of tea.
P.S.
Ako vam slucajno dopadne saka,a raspolozeni ste za melanholicnu post-apokalipticnu atmosferu u evropskom pejzazu obavezno pogledajte Hanekeov Le Temps du loup
http://www.imdb.com/title/tt0324197/
A u medjuvremenu je izasao i nastavak intervjua sa autorima Twilight: 2013
http://trollitc.com/2008/11/interview-w ... part-deux/
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: Twilight: 2013

Post by Concrete Schoolyard »

Mozda je takav RPG danas nemoguc? I to ne mislim zbog promenjene geo-politicke situacije vec nekako je Twilight 2000 bio besramno...gameisticki u nedostatku bolje reci.
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Twilight: 2013

Post by bojan »

Concrete Schoolyard wrote:Mozda je takav RPG danas nemoguc?
Da, verovatno je nemoguce okupiti takvu ekipu kao onu koja je napravila originalni T2K bez da das kamaru para. Sto se za polu mrtvo trziste poput RPG-a ne isplati.
I to ne mislim zbog promenjene geo-politicke situacije vec nekako je Twilight 2000 bio besramno...gameisticki u nedostatku bolje reci.
Uh, sta je pisac hteo da kaze?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: Twilight: 2013

Post by Concrete Schoolyard »

Hmmm....dobro pitanje. Sta sam hteo da kazem?

Otprilike ovo:

Ne verujem da je u pitanju kamara para niti verujem da su se autori Twilight 2000 obogatili i stavise verujem da i danas ima mastovitih i kreativnih ljudi isto kao i nekada samo je klima drugacija.

Pazi, ako pogledas 'avanture' za Twilight 2000 videces da su one vecinom opisi razlicitih predela i ljudi koji ih nastanjuju. Nema 'price', ima igre. Ti scenariji su dosadni za citanje i super zabavni za igru. Imas neki skelet, neku situaciju, neke ljude, neku lokaciju i onda pustis igrace da to popunjavaju. Twilight je tu dosta Retro i pokazuje svoju strukturu i poreklo u ratnim igrama bez blama. Ne da mislim da je to lose, samo kazem.
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Twilight: 2013

Post by bojan »

Concrete Schoolyard wrote:Hmmm....dobro pitanje. Sta sam hteo da kazem?
...Ne verujem da je u pitanju kamara para niti verujem da su se autori Twilight 2000 obogatili i stavise verujem da i danas ima mastovitih i kreativnih ljudi isto kao i nekada samo je klima drugacija...
Ne mislim da su se autori obogatili, mislim na ekipu koja im je radila "skicu" sveta posle nuklearne katastrofe - koja je to uradila jer su ih ortaci zamolili. A mogli su to uraditi jer su isto to radili, samo na malo ozbiljnijem nivou.
Evo ti biografije jednog od tih (nepotpisanih) ljudi:
http://www.navweaps.com/index_tech/default2_bioSS.htm
Sumnjam da ce skoro neko uspeti da ponovo okupi takvu ekipu, osim ako zaista ne unajmi ozbiljne ljude. Tj. hocu da kazem da je sam T2K nastao kao hronicni napad entuzijazma.
Pazi, ako pogledas 'avanture' za Twilight 2000 videces da su one vecinom opisi razlicitih predela i ljudi koji ih nastanjuju.
To je ako se ja secam i bila cela ideja svih "scenarija" - daju ti detaljan, dobro opisan svet, nastanjen prilicno uverljivim ljudima i potpunu slobodu kako ces se prema tom svetu odnositi.
Nema 'price', ima igre. Ti scenariji su dosadni za citanje i super zabavni za igru.
Sama prica T2K je definisana kao "prezivljavanje" ili "survival horror". Svi "scenariji" (barem sto sam ja igrao) su ispostovali tu premisu, tako sto su te na pocetku stavljali u neku losu situaciju i pustali te da se cupas iz nje kako znas i umes. Slicno "Death on the Reik" za WFRP - imas osnovni skelet, epizode i ljude - tvoje je da to povezes u kakvom obliku ti hoces.
Imas neki skelet, neku situaciju, neke ljude, neku lokaciju i onda pustis igrace da to popunjavaju.
Kako IMO treba da postupa dobar FRP - nije to nesto sto treba da bude uklesano u kamenu vec pre nesto poput gline na grncarskom tocku - a GM i igraci su ti koji biraju sta ce od te gline napraviti.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: Twilight: 2013

Post by Concrete Schoolyard »

Potpuno se slazem. Ja inace ne volim military RPG ali sama struktura ovih scenarija bila mi je interesantna. BTW, odlicno poredjenje sa Death on the Reik.

PS. Hvala na linku
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
Locked

Return to “FRP/RPG”