Hari Poter

Moderator: Moderators

Ilija

Hari Poter

Post by Ilija »

Sta mislite o ovoj knjizi???????????? :?:
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Post by Rover »

:evil: :evil: :evil:

posebno posle citanja prve knjige zaemljomorja
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

uffff...

meni je cela serija najbliza nekoj nacionalistickoj propagandi (ne shvatati prethodnu recenicu bukvalno) za decu... potpuno mi se gadi - los stil pisanja, skoro nikako razvijeni karakteri, serija bez kraja... onako - hajde vi meni dajte mnogo para, a ja cu da vam trujem decu...

stvarno - ako hoces "laku" fantastiku, onda procitaj zemljomorje, ako hoces nesto teze, onda citaj najcrnju spansku seriju na svetu - "a song of ice and fire"

Inace - Ja obozavam fantastiku koju pisu zenski pisci - jedino ova koza kvari utisak...

--
Dervish the iznervirani
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
switch
Posts: 17
Joined: Sun Dec 05, 2004 10:15 pm
Location: Somewear Far Beyond

Post by switch »

E bre sta se zaludjujes sa tim Harijem uzmi lepo Barry Troter(jel ti nesto poznato) parodiju na hp mnogo je bolja! :P
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Post by Rover »

za 700 dinara 100-tinak strana, bezi bre :x :x
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Zasto ljudi stavljaju Harija i Zemljomorje u isti kos? Jer su za decu???
Zemljomorje je jako lepo napisana bajka, a Hari Poter je :evil: :evil: :evil: ...
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

mislim da ljudi povezuju pottera i zemljomorje bas zbog tog bajka - oba vide kao "laku" fantastiku iako je zemljomorje vise mracna bajka a potter nije nimalo fantastika nego u potpunosti [izabrati jednu od sledecih reci: trash, sund, glupost]
mene zemljomorje najvise asocira (i nemojte mi se mnogo smejati) na predivne bajke koje barker pise kada ne pise lose horore - na nesto tipa imajica, velika i tajna predstava i evervil...
te cetiri knjige stavljam u isti kos - vise mi vuku na nekakve mracne bajke nego na fantastiku, iako legvinova ima mnogo manje tih mracnih tonova i mnogo vise "klasicnih" fantazijskih elemenata.... moguce da je to samo zato sto su mi sve te knjige jako prirasle za srce... :D

a za sve vas koji niste procitali tri gorepomenute barkerove knjige - bacaj se na citanje! posebno tu imajicu... Covek stvarno zna da pise kada nije ekstremno vulgran i ocigledan
Ali, kao i sa njegovim hororima - ove knjige nisu za ljude sa slabim stomacima - izuzetno mracne, izuzetno emocionalne... vrlo cudne... vrlo, vrlo, vrlo cudne

--
Dervish the potteromrzac
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Post by Rover »

nestavljam ja hari potera i zemljomorje u isti kos, ali moram da napomenem da isto pocilnju(klinac koji ide u skolu carobnjaka), ali tu pocinjiu da prate dva razlicita puta : zemljomorje put fantazije a hari poter put...(necu da budem vulgaran ima dece na ovom forumu)
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
Violet_Faerie

Post by Violet_Faerie »

U nekim americkim zemljama je citanje te "djecje" knjige zabranjeno djeci...bez dozvole roditelja-kao pice ili sl

u njoj ima dosta toga sto nije namjenjeno underage osobama

glavni lik je sranje kao i njegovi roditelji,drugovi su isto to,kao i Moony,Padfoot,Prongs,Wormtaili sl ...ali zato su Moody,Remus J. Lupin,Snape i
mnogi drugi vrijedni paznje

I zivcira kada neki ograniceni um bazira svoje misljenje cisto na filmu ili povrsnim citanjem some clanaka iz novina...

R&R, no flames please (opustite se to je SAMO knjiga)
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

@Violet_Faerie:

Vau. U Americi je zabranjeno. A deca se tako pale da rade zabranjene stvari pa citaju. To je tako kul.

Sa druge strane, *u Americi* je sve zivo zabranjeno. Gluposti. Nisu deca retardi (za jos malo objasnjenja, pogledaj npr. Mijazakine filmove a onda procitaj mrmotov odgovor na temi o filmu "Howl's Moving Castle").

I pazi sta pises.
User avatar
Ora
Posts: 31
Joined: Wed Feb 19, 2003 3:31 pm

Post by Ora »

Ja ne vidim posebne dodirne tacke za poredjenje Zemljomorja i Hari Potera, a Barkera pogotovo ne bih dovela u vezu ni sa jednim... oh well, it's just my opinion. :)
A Elbereth Gilthoniel,
silivren penna miriel
o menel aglar elenath.
Na-chaered palan diriel,
o galadhremmin ennorath.
Fanuilos, le linathon,
nef aear, si nef aearon!
User avatar
radicdenis
Posts: 16
Joined: Wed Oct 26, 2005 6:05 pm
Location: Bg

Post by radicdenis »

Ma meni se knjiga djasvi, bas je lako stivo za odmaranje, dok je zemljomorje dosta bolje
I'm a nobody, nobody is perfect, therefore I'm perfect
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

Hari Poter je retardiran, i njegova spisateljica Dz. Rouling takodje.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Post by Pendargon »

Amin megabajo
Image
ImageImageImageImageImage
Baba Yaga

Post by Baba Yaga »

pa, za razliku od nekih pisaca fantastike(*cough*Christofer Paolini*cough*Robert Jordan*), Rolingova je mnogo bolje razradila svoje likove(da ne kazem da je i unapred osmislila citavu radnju). kod nje tacno znas kakvu reakciju da ocekujes od kog lika, zato sto znas ili naslucujes njegovu proslost, samim tim i motive(zasto se ponasa tako kako se ponasa). svaki lik je za sebe, svaki ima licnost.

a sad, sto je napisana u stilu za malu decu..,sto izvrce mitologiju za svoje ciljeve...svako ima svoj ukus, pa ko voli nek izvoli
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Ne mozes da poredis dva sranja i, na osnovu toga sto je jedno od ta dva sranja bolje, tvrdis da ono nije sranje. Sranje je sranje. A i argumentacija ne stoji, jer nisam siguran da Hari Poter moze da se poredi sa bilo kojim drugim, klasicnim romanom epske fantastike. Jedva da je u pitanju isti zanr.

Ko je Christopher Paolini?
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Post by Pendargon »

Molim bez psovanja... Prvo, nisam siguran da je karakterizacija J.K. Rowling dobra, cak mi se cini upravo suprotno... svako ko je (nazalost) imao prilike da procita ljubavni teen roman od zadnje knjige, slozice se. Ancient zli vizard, chosen lepuskasti mladi wisard, i njegov dorky sidekick, slatka cica... ma daj, kako je to tacno drugacije od karakterizacije dzordana? Mada, tesko bih svrstao roberta jordana u klasike epske fantastike... :? :?
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Pendargon wrote:...Mada, tesko bih svrstao roberta jordana u klasike epske fantastike... :? :?
Bez problema se svrstava u klasike sund epske fantastike.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Vidace, mislim da je taman vreme da nikada vise ne postujes nista na forumu - posto imas tacno 666 poruka. :D

No, back on topic. Hari Ploter je knjiga koja odlicno uspeva i koja je ocigledno pazljivo napisama sa jednim preovladjujucim (i sasvim validnim) ciljem - da bude namenjena deci. pravoj deci, klincima nize skolskog uzrasta. Vecni decaci/devojcice i neodrasli nerdovi kojima, gle cuda, obiluje ovaj topic (kao i forum, kao i klub - a i ja se "imam smatrati" u takve) ce se uvek naci pozvani da komentarisu to spisanije, posto im je privlacno, em sub-zanrovski (odrastanje u svet koji ipak ostaje fantastican a ne postaje surovo realan, sto nas inace sve ceka, a neke je vec zveknulo), em zbog sugestivne infantilnosti.

HP je sasvim dobro napisan, a prica o nedovoljnoj karakterizaciji likova mi lici na corke koje na fazane ispaljuju lovci sto idu u lov samo da bi shetali... "nismo bas sigurni sta ovde treba da se radi, ali nesto cemo opaliti u prazno." Likovi su, kada se uzme u obzir pretenzija cele knjige (da bude za decu, podsecam) sasvim zadovoljavace razvijeni, odnosno imaju preovladjujuce crte na nivou arhetipa, kakve su deci sasvim dovoljne da izgrade sistem odnosa medju ciniocima dramske radnje. Ne kenjajte, tj. ne trazite vise od toga.

Ono sto jeste i sto ce biti urusavajuci problem jeste to sto se Roulingova zaplice u "sagu", a takva saga, sa utilitarno nevisedimenzionalnim likovima i jednostavnim radnjama koje moraju da se zasnivaju na dva sloja - epskoj avanturi i skolskim dogodovstinama (stvari sa kojima klinci mogu da se identifikuju) - prosto nema stofa da bude zanimljiva i nerepetativna, a da ne bude preoptereceno zapletena, nalik telenoveli.
I like you. You got balls. I like balls.
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

To i ja htedoh reci, al` posto patim od skribofobne apatije, k`o reko` bolje da sacekam da neko drugi sroci pa da dodam da se slazem. :lol:
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Illidan
Posts: 47
Joined: Fri Nov 04, 2005 7:37 pm
Location: SD

Post by Illidan »

Kniga je vauuu.Ubedjivo najinteresantniji i najbolji deo Harry Potter
!|_|_!C|@N

Remember to keep yourself alive there is nothing more important than that
Afeni Shakur

http://www.darkthrone.com/recruit.dt?ui ... 0311T30362
User avatar
Hristy
Posts: 123
Joined: Sat Dec 10, 2005 3:07 pm
Location: Cerak System
Contact:

Post by Hristy »

6. deo HP je fenomenalan!!! Kupila sam ga chim je izashao u svetu. Necete mi verovati, ali stavarno sam chekala ispred platoa u ponoc ne znam koji ono beshe datum bio da se pusti svuda u svetu u prodaju i kupila ga odmah... Odushevila me je knjiga iako su strashni preokreti u prichi... Ne znam koje su vashe teorije (ako ih imate) na temu Snejpa, ali ja sam bila zabezeknuta dok sam chitala poslednja poglavlja knjige.
I don't care,
I'm still free,
You can't take the sky from me!
User avatar
raziel
Redeemer and Destroyer
Redeemer and Destroyer
Posts: 134
Joined: Sat Mar 02, 2002 6:50 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by raziel »

Darth Vader is Luke's father.


NOooooOOOooooo.
All those moments will be lost...
...in time...
...like tears...
...in the rain.

Valar Morghulis
User avatar
Ratamon
Posts: 50
Joined: Mon Jan 23, 2006 12:36 am
Location: Pancevo

Post by Ratamon »

Ma bre HP rules!!!
6. deo kida kol'ko je dobar :!:
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Ratamon wrote:Ma bre HP rules!!!
No, it sucks sick donkey's bloody arrse...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Ratamon
Posts: 50
Joined: Mon Jan 23, 2006 12:36 am
Location: Pancevo

Post by Ratamon »

Dobro mozda se tebi ne svidja, ali svako ima svoj ukus, zar ne.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Ratamon wrote:Dobro mozda se tebi ne svidja, ali svako ima svoj ukus, zar ne.
Nije stvar u razlici u ukusima nago u nedostatku istoga... Megabaja je josh davno rekao sve sto treba reci o HP-u.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Da se potseti populacija:
Megabaja wrote:Hari Poter je retardiran, i njegova spisateljica Dz. Rouling takodje.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
Kilbane

Post by Kilbane »

Koliko se meni cini ljudi ili vole ili ne vole Harry-ja Potter-a, sto je ok jer je to subjektivna stvar. Ja sam licno prvo pogledao film, i moram da priznam da sam imao predrasude o tome kako ce to biti lose i potpuno bezveze. Posle filam bio sam toliko odusevljen da sam porcitao knjige i to sve u originalu na engleskom. Prva dva dela su bila prilicno decija, ali vec od treceg dela vise se ne moze govoriti o decijoj knjizi. Vec je treci deo daleko od toga, a da ne govorim o zadnjim delovima, posebno petom gde imamo dobru sliku autoritativnog rezima, veoma slicnog onome u koje smo i sami ziveli. Ne mogu da se otmem utisku da bi knjige delovale mnogo bolje da je prevod bio malo drugaciji. Dosada sam vido dosta slucajeva da se veoma dobre knjige upropaste neadekvatnim prevodom( ne smem ni da zamislim kako bi Salvatore izgledao preveden na srpski). Sam Harry Potter mi deluje dosta zrelija i bolje ako se cita na engleskom jeziku, ipak prevod na srpski jezik je prilagodjen mladjem uzrastu, sto mislim da je greska kada su ove knjige u pitanju. Moram da naglasim da je fantastika mozda 30% knjiga koje citam, tako da mi se cini da mogu da povucem paralelu sa drugim zanrovima.
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

E-e-e-e-e.....

ajte molim vas, ako citate Salvatorea, onda ce vam svakako HP izgledati kao dobra knjiga. Efekat zasto neko misli da je Salvatore dobar je jednostavan, procitas ga jednom i bude kul, onda procitas jos 5 knjiga i vidis da je sve isto... i onda sta? Nadam se da si u tih ostalih 70% napravio bolji izbor
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Kilbane wrote:... Dosada sam vido dosta slucajeva da se veoma dobre knjige upropaste neadekvatnim prevodom( ne smem ni da zamislim kako bi Salvatore izgledao preveden na srpski)...
Salvatore ne pise dobre knjige.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Ma Salvatore je super, sve njegove knjige sam procitao. Robert Dzordan je bog, njegove sam procitao po pet puta svaku, sem trideset pete u onom serijalu, nju sam procitao sest puta jer je tako dobra. Njih dvojca i ova koja je napisala Harija su knjizevni geniji koji se radjaju jednom u veku, a mi smo blagoslovljena generacija pa imamo ne jednog vec TRI takva genija. A odmah za njima su takvi velikani ljudske kulture kao sto su onaj sto pise o Elminsteru, ili oni sto pisu o Dragonlance-u. U stvari, kako sam Dragonlance mogao zaboraviti! Pa u pitanju je najveca epska saga svih vremena! Magnum Opus covecanstva! Vrhunac umetnickog stvaralastva!

A posle njih, daleko ispod, su neki tamo Dostojevski, Pavic, Kami i ta bratija. Ko jos cita to smece. Pa to je dosadno. Nema maceva ni zmajeva.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Post by Rat with a tool »

Pa dobro, ebiga ne mozes zameriti nekome ako voli iskljucivo fantasy...Svako ima svoj ukus.

A sto se Harija tice.....da, retardiran je do srzi...
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Rat with a tool wrote:Pa dobro, ebiga ne mozes zameriti nekome ako voli iskljucivo fantasy...
Ne moram zamerati, mogu ismevati.

Mada iskreno, covek koga je citirao Vidak kaze da fantazija cini tek 30% njegovog knjizevnog interesovanja, tako da eto, tu se ne mora osecati prozvanim. Mada ako mu je Salvatore dobar, sta onda cita? Mirjanu Bobic Mojsilovic i Isidoru Bjelicu? 8)
Rat with a tool wrote:Svako ima svoj ukus.
Ovo je vecno pribeziste ljudi bez ukusa.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Post by Rat with a tool »

Awakened wrote:Ovo je vecno pribeziste ljudi bez ukusa.
Nije, nego jednostavno ne volim da pljujem tudji ukus...Eto neko gotivi Plotera...pa dobro ko ga *ebe, neka gotivi, ja mislim da je Ploter retard, ali necu to nikome da nabijam u nos...Niti zelim da meni neko nabija u nos to sto volim Lovecraft-a ili sto mi se svideo Vukodav(koji jos nisam zavrsio :oops: )....
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Glupo je misliti da su kasniji nastavci serijala Hari Poter "ozbiljni" i "za odrasle" kada je jedina promena u odnosu na ranije veca kolicina mraka, akcije i krvi. Stavise, cudi me da ta knjiga uopste ima publiku - ako je vec zabranjena (ili makar nepreporucljiva) za decu, ko cita onakve detinjarije? Zar ti koji to citaju zaista ubedjuju sebe u odraslost sadrzaja?

Poremeceni sistemi vrednovanja.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Rat with a tool wrote:
Awakened wrote:Ovo je vecno pribeziste ljudi bez ukusa.
Nije
Jeste. Mene jako veoma strasno zabole sta ti radis u privatnosti doma svog. Ali ako izlazis u javnost sa pricom da je neko delo dobro ili sta vec, onda treba da ocekujes kriticare koji ce ti reci da je to smece. Jer da nije njih, neko bi pomislio da je Kotur Vremena najbolje stivo svih vremena.
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Rat with a tool wrote:Pa dobro, ebiga ne mozes zameriti nekome ako voli iskljucivo fantasy...Svako ima svoj ukus.

A sto se Harija tice.....da, retardiran je do srzi...
Pa ako neko voli iskljucivo fantasy, onda nije kompetitivan da poredi fantasy knjige sa nefantasy knjigama, eto.... A sve su KNJIGE
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Meni je HP sasvim ok iako nisam procitao nijednu knjigu. Mislim generalno mi se trip dopada mada ne toliko da bi me drzao dugo.

Salvatore mislim da bas pise dobre stvari i meni bi mnogo bilo zanimljivije da citam prevode. Ovo ostalo sve manje vise, od trenutka do trenutka.
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Mozda nije striktno vezano za temu, al' evo gledam nesto ovaj odaljak foruma i mislim se... ma mene bi ljudi bilo blam da priznam da citam fantasy. Drzala me ta fama u jednom trenutku, tamo negde kad sam imao dvanest godina, pa sam procitao Gospodara i odma za njim Kamen Moci. Imam i par D&D novela za pojasom, vise ilustracija opcinjenosti RPG-ovima tokom osnovne skole nego kvaliteta doticnih novela. I od tada sam par puta pokusao, kao, da glednem taj fantasy o kojem svi pricaju i u opste mi ne ide. Pogledas na polici deset 'ebenih knjiga tocka vremena i sta da pomislis? "Au sto ovaj covek pise kvalitetno kada nije to sve mogao da sabije u trilogiju!" Ili mozda ne.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “Knjige”