Ima li koga da je izdao nesto?

Moderator: Moderators

Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Slartibartfast wrote:
Eh, ponekad pozelim da ima vise ljudi kao cosmosmoki.
Izvini, nisam razumeo sta si hteo da kazes.
Da li bi bio ljubazan da mi pojasnis?
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Nista uvredljivo, upuceno DG -u i Gassalasca Jape -u. Malo je preduga prica... i nebitna ovde.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

U pitanju je neki lik koji cak i za moje standarde pravi dugacke postove. Nista bitno, ko sto vec rece Slarti.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Sad cu da zvucim ko drkosh. Ako je nebitno sto si to napisao.
No, nema veze. Kad mi nesto nije jasno ja pitam :D
User avatar
igeri
Posts: 28
Joined: Tue Oct 02, 2007 5:42 pm

Post by igeri »

Kritika je sasvim u redu, i u nekim slucajevima je njeno postojanje neophodno. Ali kritika se razlikuje od blacenja nekoga... ili necijeg ukusa...
Ko jel ja? je rekao odlicnu stvar, koju sam i ja rekao samo na drugaciji nacin
Stvar je u konzumentima, ne u onome ko pruza konzumentima ono sto zele.
Ljudi su razliciti i vole razlicite stvari. Niti su svi na istom intelektualnom nivou. Shodno tome, ne prijaju im iste stvari. Ono sto je tebi vrhunac literature (ili cega god) nekom drugom moze biti potpuno ne shvatljivo.

Onda se namece pitanje, da li tim ljudima treba uskratiti ono u cemu uzivaju, ono sto razumeju?
Ne treba ako mene pitas... ja nemam nista protiv sranja od literature... niti sam ja odgovoran za tudje obrazovanje, niti sam neki lik kojeg je uopste briga sta drugi citaju. Bitno mi je samo da ja citam ono sto meni odgovara.
Sranja ce uvek biti, dokle god je ljudi koji ih zele... deal with it
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Pa sad, ne znam gde si tacno naleteo na blacenje bilo cega. Osim ako ti blacenje nije ono kada govno nazoves govnom.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Dawngreeter wrote:U pitanju je neki lik koji cak i za moje standarde pravi dugacke postove.
Pazi, ozbiljno razmatram da ovo udje u moj potpis :wink:
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Dawngreeter wrote:U pitanju je neki lik koji cak i za moje standarde pravi dugacke postove.
Pazi, ozbiljno razmatram da ovo udje u moj potpis :wink:
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

By all means, please.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

I dalje nisam ubedjen da je sund literatura podjednako stetna kao i Pink televizija. Uticaj na drustvo se ne moze porediti. Zao mi je, ali sleper i auto nisu isto, iako su oba vozila za transport.

A ako se pozivate na neku kritiku, kritika u ma kakvoj literaturi se bavi delom a ne piscem. Kulturni i prosveceni ljudi su odavno zakljucili kako delo postoji odvojeno od autora, i kako ne treba suditi o jednome putem drugog. Znaci, napadati ljude zato sto pisu sund ni u kom slucaju nije kritika zasnovana na icemu drugome osim na licnim osecanjima i iskazana limitom mogucnosti za civilizovani razgovor.

I na kraju, citanje sund literature je ono sto stranci zovu "guilty pleasure". Samo po sebi nije stetno. Samo po sebi, nije lose. Ali propagiranje sunda kao kvaliteta i nametanja istog kao element kulture drustva jeste. Stoga se i mi javljamo kad neko krene da velica, npr. Tocak Vremena kako je to najbolje delo fantazije ikada napisano. Javili bi se i kada bi neko krenuo da prica kako je Dzordan bio bog i sl. Ovako, bez toga, vise je nego ok pustiti ljude da se zabavljaju onim sto pronalaze zabavnim. Sloboda samoopredeljenja.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Pobogu, naravno. Ja svo vreme govorim da je potpuno iluzorno napadati bilo ciju zelju da cita bilo sta. Ja kazem da je problem u delu i u piscu U delu zato sto postoji, u piscu zato sto je kriv sto delo postoji. Naravno da delo postoji odvojeno od pisca, ali pisac je taj koji stancuje 11 knjiga o jednom te istom sranju (i onda umre pre kraja dvaneste). Da je napisao samo jednu losu knjigu pa da kazes pogresi covek, ne moze svako da stvara kvalitet. U toj varjanti se ne bih mnogo zamarao oko kritike pisca, hteo je da pise, pisao, krajnji rezultat bas i nije slave vredan, boze moj. Mozda kroz par godina malo usavrsi vestinu, dobije bolju ideju i napise neku drugu knjigu koja ce u manjoj meri biti katastrofa. Ali ako neko non-stop siluje papir sa jednom te istim te jednim te istim i tako 17 godina, e pa izvini, covek je silovatelj, zlocinac nad ukusom, razumom i literarnom umetnoscu i hvala ali ne hvala, necu reci da nije podlezan kritici ili napadima (karakternim ili bilo kakvim drugim).

Apropo Pinka i knjige, cuj, knjiga nije mass-media a TV jeste. Naravno da sund televizija pravi mnogo veci uticaj na rulju od sund knjige. No, iz moje perspektive, to mu dodje kao filozofska rasprava dal' je gore ako te neko ubije iz pistolja koji je imao samo jedan metak ili pun sarzer. Potpuno nebitno ako si mrtav posle prvog.

EDIT: Mada, kad vec potegoh tu ilustraciju, takodje je tacno da prvo treba izvaditi jedan metak da bi u nekom kasnijem trenutku pistolj bio prazan...
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Nego... jel' neko od vas objavio neshto? Neki sitan prevod? Neki majushni* chlanchic??? (*namerni pleonazam, za drage mi jezichke puritance :wink: )
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ako se Internet obajvljivanje ne racuna (sto ne bi trebalo da se racuna, jelte) ja sam godinu dana imao nedeljni clanak u Nasoj Borbi sa opisima PC igara. Kako Nasa Borba vec godinama ne postoji, jasno je da to bejase jak odavna kada je svet jos bio mlad a Milosevic ziv.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Potpisao sam dve stvari kao tehnicki urednik, i jos jednu sa "prelom", ako se to racuna.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

sleper i auto nisu isto
Nisu, ma koliko sleper bio veci, u njemu ne mozes da preneses sto kila peska, u gepeku mozes.

Velicina nije bitna, bitna je poenta.

Ovaj dijalog nema poentu.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Megabaja wrote:
sleper i auto nisu isto
Nisu, ma koliko sleper bio veci, u njemu ne mozes da preneses sto kila peska, u gepeku mozes.
Ma ne matori, nego ako svercujes drogu u gepeku tobom ce se pozabaviti cika iz MUP-a, a ako prevezes u sleperu, bices idol mlade generacije 8)

@DG: Kanda zaboravljas sta je uloga takvog pisca. On je deo industrije u kome mu dodje izdavac sa kamarom para, baci mu ispred nogu i kaze "Ej ti, ajd' nam napisi nesto sa magijom i zmajevima i vilenjackim tetama i tako tim." I covek lepo sedne i napise ono sto mu traze, po ugovoru. A izdvac to trazi zato sto ljudi to kupuju. I da nema tog autora, nasao bi nekog drugog bez problema.

Uopste, pisanje sunda nije nista novo ni preterano neobicno. Ne vredi zgrazavati se nad necime sto je tu odveka. Vazno je staviti stvari na svoje mesto - a to je da ne budu neki reper kvaliteta, nego da se te knjige zaborave sa godinama i premeste iz bestseler sekcije na "knjiga za 2 evra" rasprodaje na buvljoj pijaci.
User avatar
igeri
Posts: 28
Joined: Tue Oct 02, 2007 5:42 pm

Post by igeri »

premeste iz bestseler sekcije na "knjiga za 2 evra" rasprodaje
uuu to bi bilo interesantno videti... citavo trziste bi se raspalo na taj nacin, jer bi nastala lavina govana koja nezaustavljivo juri ka buvljoj pijaci...
ali ideja o knjizi za 2 evra je skroz dobra, ako nadjem nekoga da mi ih istampa za mnogo male pare... prodavacu primerak za neverovatnih 199 dinara! hahaha :lol:
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Post by Gassalasca Jape »

Bejah u Londonu u jednoj knjizari gde sve kjige kostaju po dve funte. Pritom su nove. I uglavnom non-fiction. Kupio sam mnogo dobar Collinsov englesko-nemacki/nemacko-engleski recnik koji inace kosta 12 funti. Bilo jos mnogo dobrih stvari ali nisam imao mesta vise u koferu.

Naravno ovo nema apsolutno nikakve veze s temom niti sa sund knjizevnoscu.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

uf malo sam kasno vidio ovu temu i samo sam htjeo da kazem da bih mnogo volio da kod nas postoji jedna dobra i produktivna rpg izdavacka kuca.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Post by jorgurt hlebozvak »

Tržište je nemoguće uništiti. Tržište je po definiciji Političke ekonomije (druga godina Pravnog fakulteta), mesto gde se sreću ponuda i tražnja. Sve dok postoji tražnja za određenim proizvodima (i knjiga je proizvod), postojaće i ponuda tih prozvoda. E sad, u današnje vreme, stvar je i marketinga šta će biti tretirano kao šund, a šta kao kvalitet. Svi smo manje ili više podložni uticaju masovnih medija. Oni formiraju stav o tome šta valja u određenom trenutiku, a šta ne. Time utiču i na potražnju. Te medije kontrolišu ponuđači, time što se reklamiraju na tim medijima i tako ih finansiraju. Dakle, u jednoj nepoštenoj igri, ponuđači, preko medija, utiču na nivo potražnje, u cilju prodaje svojih proizvoda. I nema tu puno filozofije. To što se neke knjige prodaju za 2 evra, ne znači da su šund, realno. I obratno. Ima još jedan faktor. Protek vremena. Knjiga Mire Marković se svojevremeno prodavala za debele pare. A Dostojevski na buvljaku, maltene džabe. Da li je Dostojevski šund? Vreme pokazuje šta realno valja, a šta ne. Neke knjige (možda i veliki broj njih) su nepravedno zapostavljene i zaboravljene su za sva vremena iako su možda i bolje od onih koje smo navikli da zovemo "klasikom". Slično je i u drugim oblastima. Na primer muzika. Da li je pesma Miroslava Ilića "Devoka iz grada" (ili kako se već tačno zove) šund? Ili je to bila pre 30 godina? A možda je to suva književnost u odnosu na Cecu? Fakat je da je ova pesma ušla u kafane. Da li to znači da je ušla u ravan "izvornih" pesama, koje se izvode po kafanama?

Šta je bolje:

"Znam za jedan grad, zove se Beograd,
znam za jedno ime, ali ga ne spominjem,"

Ili:

"Ljuljaj me nežno, ljuljaj me tiho, polako,
Ljuljaj me nežno, ti znaš da je bolje tako"

U oba projekta učestvovala je Marina Tucaković. Da li bi prvi stihovi bili prijemčiviji onima koji plediraju da se nazovu intelektualcima i koji smatraju da je sve što Ceca izvodi šund, da su ti stihovi izvedeni u pop stilu, od strane npr. Slađane Milošević ili recimo Bebi Dol? Koja je snaga, poenta drugih stihova koje izvodi Oliver Mandić? Zašto se dotični zakopao u narkomaniju, pa zadnjih 20 godina nije napravio album?
Dakle, vreme, potrebno je vreme.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Nisam kadar da shvatim zasto se na javne puteve ne puštaju ljudi koji nemaju pravo vožnje, dok na knjižarske police mogu da se probijaju u proizvoljnom broju knjige lica koji nemaju u sebi ni trunku pristojnosti - a da čak i ne govorim o znanju. Inflacija štampane reči izazvana je sigurno eksponencijalnim rastom broja onih koji pišu, ali u jednakoj meri i izdavačkom politikom. Detinjstvo naše civilizacije bilo je stanje u kome su čitati i pisati umela samo izabrana, valjano obrazovana lica, i sličan kriterijum delovao je još i posle pronalaska štampe, a ako su čak i objavljivana dela glupaka (što je valjda nemoguće potpuno izbeći), onda njihov broj nije bio astronomski, kao danas. Sada u poplavi šmire moraju da tonu vredne publikacije, pošto je lakše naći vrednu knjigu među deset loših, nego njih hiljadu u milion loših. Uz to neizbežna postaje pojava pseudoplagijata - nehotičnog ponavljanja tuđih misli za koje čovek i ne zna da su tuđe
-Stanislav Lem, Glas Gospodara, 1968
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Inflacija obrazovanja

Post by jorgurt hlebozvak »

Zato što su se za pravo pisanja izborili sankiloti - bezgaćaši na kraju 18 i početku 19. veka. S druge strane, veštine kao što je vožnja, oduvek su smatrane veštinama nižeg ranga. Obrazovanu gospodu uvek su vozili predstavnici ovih prvih. Pa i danas, državni i drugi funkcioneri ne upravljaju sami vozilima, već ih drugi voze. Ali sada svi pišu. Tako je svet ustrojen u već navedenom periodu. Pa je to raslo, razvijalo se i dovelo se do apsurda. Sada je sve roba. Bez izuzetka. Ima tu i pozitivnih rezultata. Kao što gospodin Lem i sam kaže: "Detinjstvo naše civilizacije bilo je stanje u kome su čitati i pisati umela samo izabrana, valjano obrazovana lica," sada se to promenilo. Daleko veći broj ljudi je elementarno pismen, veliki broj je sasvim solidno obrazovan. Pojava pseudo plagijata je posledica toga. To smatram napretkom. Nevolja je u tome što je neko ubedio veliki deo čovečanstva da je njihov stepen obrazovanja i više nego dovoljan da napiše kvalitetnu knjigu. A onda se u cilju ostvarenja profita, spuštaju kriterijumi, objavljuje se "svašta" i prodaje. Sve širi sloj ljudi čita sve prizemniju literaturu. I sluša sve jednostavniju muziku. I kupuje sve banalnije slike. Sve je to ubrzano krenulo posle II sv. rata. Kultura narodu. To su u najbukvalnijem smislu provodile socijalističke države. SSSR, Kina, istočna Evropa, mi takođe. U lepšem, "demokratskom" pakovanju, to rade i zapadne zemlje. I sad, kada je stvar gotova, našlo se par ljudi da kaže kako šund ubi zdravu misao. Kao da ne znamo gde živimo. Ajde bre.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Mislim da je pisanje i objavljivanje totalno ok stvar i mislim da je jedna kultura bogatija sto ima vise objavljenih stvari. Naravno predpostavka je da svako djelo ima svojeg ciljnog potrosaca i da se to sve moze na neki nacin arhivirati i lako koristiti :), a ova net revolucija je tome u mnogome doprinjela. Ipak mislim da nije bas svako kadar za to :) a takodje su potrebni uslovi, sto materijalni to i neki onako vise sredina i ambijent za rad i stvaranje.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Shund ili ne

Post by opsidiannight »

Ako je neko lud, ti mu nemoj biti drug.

Ako je knjiga losa a ti je nemoj citati.

Koji se moj uzbudujete oko gluposti. Zar je toliko potrebno besmisleno busanje u grudi, tj. spoznaju knjizevne vrednosti.

I da, svakoj budali svoje radovanje. Pa ce svaka kniga naci svog citaoca.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
Locked

Return to “Knjige”