Runes of the Earth (The Last Chronicles of Thomas C)

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
argh
Posts: 8
Joined: Mon Aug 12, 2002 10:13 am

Runes of the Earth (The Last Chronicles of Thomas C)

Post by argh »

Dok sam trazio bibliografiju Stivena Donaldsona, naleteo sam na ovo:
http://www.ffbooks.co.uk/n15/n79701.htm
http://www.sfsite.com/11a/re187.htm
Sta mislite? Da li je Donaldson trebalo da prestane posle drugog serijala, ili je ovo logican svrsetak stvari?
Endure... In enduring grow strong.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Eh, još kad bi ih našao da proèitam...
User avatar
raziel
Redeemer and Destroyer
Redeemer and Destroyer
Posts: 134
Joined: Sat Mar 02, 2002 6:50 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by raziel »

Za ovo sam èuo još pre nekih godinu dana, i od tada sve jedva èekam da se jednog dana pojavi u Platou... mada æu verovatno pre opet otvoriti Visu i naruèiti sa neta.

Ortak (u jAmerici) koji je proèitao kaže da je ok. Meni je Donaldson bog, pa se nadam da æe knjiga biti ok... mada sam malèice uplašen... kako li je nastavio posle onakvog kraja?

... 60ak sekundi kasnije (posle èitanja opisa sa gornjih sajtova)...

Logièno. Doduše veæ viðeno... slièno kao poèetak drugog serijala... ali videæemo.
All those moments will be lost...
...in time...
...like tears...
...in the rain.

Valar Morghulis
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

KUPIO!


PROCITAO!!!




IZMASTURBIRAO!!!!!!!!!


Majku mu. Ili cete se oduseviti, ili ce vas smoriti. Ovoga puta pratimo avanture Linde Averi, Izabrane, na njenom drugom proputovanju kroz veoma izmenjenu Domaju. TK se, iz razumljivih razloga, bas i ne pojavljuje kao centralna licnost, vec je ta uloga pripala (ne)omiljenoj Izabranoj. Ipak, na kraju, Donaldson je uspeo ono sto samo on moze, a to je da neopisivi osecaj epske napetosti i trijumfa sabije u jednoj jedinoj recenici. Ko se sa osmehom seca trenutka kad Kletnik konacno ubije Kovenanta i krene da unisti Vremenski Svod zna na sta mislim. Dakle, posle nebrojeno strana posvecenih Lindi, posle shvatanja da ovde nije rec o svima omiljenom antiheroju vec o ljudima oko njega, Donaldson je uspeo da opet sve prevrne i ostavi me da iscekujem sledecu knjigu. I to sve u jednoj jedinoj recenici:

(Spojler, ako citate kajacete se, ako ne procitate, kajacete se) - The other stranger was unmistakably Tomas Covenant
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Review

Post by Awakened »

Elem, smirile se strasti, pa mogu malo objektivnije da vam nahvalim knjigu.

Dakle, u pitanju je bez sumnje najkvalitetnija epska fantastika koja je izasla u... previse vremena. Majkemi. Kad sam bio pre par meseci u ovdasnjoj knjizari, video sam Rune Zemlje, i dve knjige sa obe predjasne triologije, a kako obicno biva, u novcaniku pare samo za jednu. Sad, prve dve triologije su mi uz Tolkina jedne od najzanimljivijih dela zanra, tako da sam se nasao na teskoj muci. Ipak, odlucio sam se za Rune Zemlje, i, da kazem, nisam se pokajao. Majkemi.

Prvo, da li vredi citati bez da ste procitali prve dve triologije? Ne bas. Cak bi preporucio da se obnovi znanje proslih triologija pre ove, jer se razvija na osnovi svih sest predjasnjih knjiga. Donaldson je napisao mali prolog sumirajuci u kracim crtama najvaznije ideje i dogadjaje. Ono sto je velik bonus je sto je pokusao da opise i razvoj likova a nije se samo koncentrisao na dogadjaje. Ipak, radi punog efekta, uzivanja i razumevanja ove, trebalo bi se bar nejasno secati proslih knjiga.

Zasto? Pa, u jednu ruku, zato sto je ovo i dalje triologija o Tomasu Kovenantu, iako se u Runama on i ne pojavljuje, sem u mislima snovima i bulaznjenima Linden Averi. Ipak, sve sto se desava, svi likovi ukljuceni - Linden Averi, kojoj je ono sto jeste zbog poznavanja Tomasa, Rodzer Kovenant, sin Tomasa Kovenant, Dzoan, Kovenantova zena, pa i sama Linden Averi, koja je ono sto jeste zbog Kovenanta - sve se vrti oko njega. Zavrsivsi razvoj lika, Donaldson sad siri pricu, i daje nam pogled na to kako je Kovenant uticao na ljude oko njega. Sve u svemu, izuzetno uspelo.

Ono sto je ostalo isto je sto Donaldson postavlja visoke zahteve od citaoca. Mnoge naizgled nasumicne ili nerazumljive stvari sa pocetka dobijaju smisao tek pred kraj knjige. I obrnuto, mnoge sitnice sa pocetka ce pazljivom citaocu dati neki uvid u stvari koje jos uvek ostaju nerazjasnjene.

Glavna snaga Donaldsona kao i do sada je razvoj likova. Suptilno, razlozno, argumentovano. Doduse, prilicno su neravnomerno razvijeni, ali treba imati na umu da je ovo tek prva knjiga triologije, tako da bez sumnje treba ocekivati da ostali dobiju ravnopravan tretman. I da, kao i u prethodnim knjigama, Haruaci je najbajasticniji bajasticni baja.

Tako da eto. Tesko se moze hvaliti ovakvo delo bez kvarenja uzitka onima koji tek treba da procitaju. Reci cu samo da govor Stave-a pred vecem Gospodara i sam kraj knjige sadrze takav emotivni naboj, pazljivo gradjen kroz ceo tok knjige, kakav se retko vidja. Zaista uzivanje u vreme kad je epska fantastika definisana raznim spanskim serijama.

I za kraj, par primedbi. Posle citanja naseg prevoda, original mi izgleda malo... slabijeg jezika. Najocigledniji primer - kad procitam Besomuk, zamisljam duha zlobe i besa. Procitam Raver - zamisljam lika koji ide na tehno zurke i igra uz zvuke tuc-tuca. No, nista nije savrseno, a vi ako ikad vidite Zorana Zivkovica na ulici, trazite da prevede i ovu triologiju.

Ajd' uzdravlje, pa nabavljajte i citajte.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Ех мени се баш чита нешто добро од ЕФ али у електронском формату. И јел се зна за Дисквјет дал ће још бити превода то ми је много добро, а мрзи ме да читам у оригиналу.
Image
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Post by valhalla »

IG wrote:Ех мени се баш чита нешто добро од ЕФ али у електронском формату. И јел се зна за Дисквјет дал ће још бити превода то ми је много добро, а мрзи ме да читам у оригиналу.
Nesto su usporili sa Prechitom...
Meni su rekli da ce izlaziti po jedna knjiga godisnje. Bedak.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

IG wrote:...а мрзи ме да читам у оригиналу.
Prevedeno na srpski - ne znam engleski... :P
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Post by valhalla »

Koliko ste pisali o tom Donaldsonu, resio sam i ja da ga procitam. Ko je objavio njegove knjige kod nas i gde se mogu naci?
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Originalni i nenadmasivi prevod je izdanje Polarisa. Sada Letopise izdaje neko drugi (izdavacka kuca "Moc Knjige")

Redosled je:

Kob Poglavara Kletnika
Kamen Zlozemlja
Moc Ocuvanja

Ranjena Domaja
Jedino Drvo
Nosilac Belog Zlata


PS. Kad razmislim, jedna od pozitivnih stvari je, sto kad god neko krene da prigovara protiv Donaldsona mozete da mu odbrusite da ne razume umetnost.
User avatar
raziel
Redeemer and Destroyer
Redeemer and Destroyer
Posts: 134
Joined: Sat Mar 02, 2002 6:50 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by raziel »

valhalla wrote:Koliko ste pisali o tom Donaldsonu, resio sam i ja da ga procitam. Ko je objavio njegove knjige kod nas i gde se mogu naci?
Da, taj prevod je bog otac. Moram reæi da je mene u potpunosti ubacio u Donaldsonov svet... Kasnije sam èitao obe trilogije i na engleskom (i to dva puta :wink: ) i moram reæi i pored veoma solidnog poznavanja istog, jaèi mi je oseæaj bio èitati na srpskom - stvarno,stvarno fenomenalan prevod.
Jedino je bedak što se Polarisovo izdanje nigde više ne prodaje, èak i u bibliotekama ga je teško naæi (svaka ima neku knjigu, pa treba dosta ganjanja po gradu). Ovde, ako ti nije problem èitanje na kompu, dolazi moguænost da èitaš sa Polarisovog CD-a...
All those moments will be lost...
...in time...
...like tears...
...in the rain.

Valar Morghulis
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Post by valhalla »

Pa nista,videcu da krenem sa citanjem sa kompa dok ne uzmem visu virtuon...

Hvala na brzim i iscrpnim odgovorima!
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Знам га :) ал ми није то то. Ипак кад читам превод лакше ми је да пратим радњу.
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Ah, polarisov prevod. Jedna od najbolje prevedenih knjiga koju sam citao. Mada, kad razmislim cele edicije Polaris I Kentaur obilovale su visokokvalitetnim prevodima (dobro, bilo je tu par izuzetaka...). Ipak je Zoran Zivkovic veliki baja :wink:
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

:) Аха
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Pise se Axe.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
pTomic
Posts: 34
Joined: Fri Sep 27, 2002 12:02 am
Location: Lazarevac
Contact:

Post by pTomic »

Informacija iz prve ruke. :)
Direktno od gospodina Živkovića je da je izdanje koje izdaje Moć knjige u stvari isto ono izdanje koje je nekad bilo Polaris, u prevodu otkupili su prevod od njega.
Ja sam nekako dosao do gospodinovog mail, pa sam ga pitao.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dobro je znati. Sad bar znam sta cu da si kupim kad opet navracam u BG. Mada me malo bedaci sto je naslov druge knjige "Rat Zlozemlja", ali jebaga...
User avatar
Fensi_Roze_Shishmish
Posts: 9
Joined: Mon Dec 26, 2005 8:30 pm
Location: Beograd/Milano

Post by Fensi_Roze_Shishmish »

Ja sam vec procitala obe trilogije, i evo citam opet, ali me je, kao i prvi put uzasno smorilo...toliko me nervira nategnuto moralno polemisanje, patnje i boli kovenanta, a ogavnu linden da i ne spominjem. Njihov angst i vecno pacenje, zrtvisanje i preuzimanje krivice su toliko nakalemljeni i lazni da se vidi na kilometar, samo kukaju kukaju kukaju i to da bi donaldson bio ponosan sto je eto stvorio anti heroje...po mom misljenju trebao je da stane posle prvog serijala, posto je tu kraj bio fenomenalan...the power that preserves mmm...A Linden bi trebalo gadjati trulim jajima!!!!!!
It was not until I sat down with a pragmatic open mind did I even realize the scope of moral violations the 83-minute The Lion King fed our minds. - http://www.capalert.com/reports
I go to school so I wouldn't have to work - Cidade de Deus
User avatar
Fensi_Roze_Shishmish
Posts: 9
Joined: Mon Dec 26, 2005 8:30 pm
Location: Beograd/Milano

Post by Fensi_Roze_Shishmish »

Kako citam review sa ovog sajta, prosto me ubedi da je kovenant stvarno genijalan, dobijam zelju da ga ponovo procitam...neeee NEEEEEEEEEE 8O

PS>Ah what eloquence....verisimilitude....exegesis...njam
It was not until I sat down with a pragmatic open mind did I even realize the scope of moral violations the 83-minute The Lion King fed our minds. - http://www.capalert.com/reports
I go to school so I wouldn't have to work - Cidade de Deus
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

da, da, jeeste sreco...
User avatar
Fensi_Roze_Shishmish
Posts: 9
Joined: Mon Dec 26, 2005 8:30 pm
Location: Beograd/Milano

Post by Fensi_Roze_Shishmish »

ne stvarno, tako savrsene reci davno ne cuh, jos od pucylanimous...ali se ne pise tako, no zvuk je divan...pjusilanimos, stvarno njam! ali verisiliblabla kako god bese je jos bolja.
It was not until I sat down with a pragmatic open mind did I even realize the scope of moral violations the 83-minute The Lion King fed our minds. - http://www.capalert.com/reports
I go to school so I wouldn't have to work - Cidade de Deus
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

eh, moj komentar je bio upucen na tvoj "sud" o delu.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Fensi_Roze_Shishmish wrote:Ja sam vec procitala obe trilogije, i evo citam opet, ali me je, kao i prvi put uzasno smorilo...toliko me nervira nategnuto moralno polemisanje, patnje i boli kovenanta, a ogavnu linden da i ne spominjem. Njihov angst i vecno pacenje, zrtvisanje i preuzimanje krivice su toliko nakalemljeni i lazni da se vidi na kilometar, samo kukaju kukaju kukaju i to da bi donaldson bio ponosan sto je eto stvorio anti heroje...po mom misljenju trebao je da stane posle prvog serijala, posto je tu kraj bio fenomenalan...the power that preserves mmm...A Linden bi trebalo gadjati trulim jajima!!!!!!
Ako ti moralne dileme ne leze/ne volis ih, ili ih shvatas na potpuno drugaciji nacin, ovaj sajt ce ti odgovarati.
8)
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Vidace, ovo je bilo surovo!
Ipak je u pitanju osoba koja voli Hari Potera... :twisted: :twisted: :twisted:
Mada volim ga i ja. :(
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

lord warrior wrote:Ako ti moralne dileme ne leze/ne volis ih, ili ih shvatas na potpuno drugaciji nacin, ovaj sajt ce ti odgovarati.
8)
Care! 8)
Locked

Return to “Knjige”