Salvatore

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Salvatore

Post by valhalla »

Dobih na poklon "Icewind triology" od R.A.Salvatorea i blago se razocarah...

Jel i ostatak knjiga podjednako los ili se covek vremenom popravlja? Treba li mu pruziti jos jednu sansu?
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: Salvatore

Post by yrch »

sledeća trilogija, "Dark elf" je dobra, naročito prva knjiga (mislim da se zove Homeland).
nisam preveliki ljubitelj Salvatoreovih knjiga, mada ima jako zanimljivih i dobro odrađenih likova, pre svega Jarlaxle i Artemis Entreri (mislim da sada piše novele o doživljajima njih dvojice), braća Bouldershoulder, Pwent ...
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Salvatore

Post by Awakened »

Ja sam od njega jednom procitao jednu knjigu (Deamon Awakens) i smorio me je k'o zmaj. Posto vidim na wikipediji da ju je napisao podosta posle te Icewind Dale triologije, nemoj previse da se nadas.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Salvatore

Post by Ko, jel' ja? »

Pazi sad :!:
Procitao sam vecinu njegovih romana koji prate Drizzt-a. U to vreme mi je to bilo super. Sta se cudite, cak mi je i tocak vremena bio super jedno vreme :lol:
Jelte, kako niko nije savrsen, najbolje knjige su mi bile icewind trilogy i underdark trilogy (ili kako se vec zove).
Underdark trilogija se desava pre icewind epizode i prati Drizzta od rodjenja do napustanja underdarka. Nabolja knjiga iz te tilogije je poslednja (ne secam se kako se zove a mrzi ma da trazim) i lepo se nastavlja u icewind trilogiju koja mi je najbolja.
Eto, prema mom skromnom misljenju te 4 knjige su najbolje iz celog nepresusnog serijala o Drizztu.

Kako je proslo dosta vremena od kad sam citao te knjige, ne verujem da bi mi sada bile ni priblizno zanimljive. Sta vise, fentazi zanr mi vise nije zanimljiv za citanje (ukljucujuci i Martina).
No, ne kajem se sto sam to citao.
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Re: Salvatore

Post by valhalla »

Dok sam citao "icedwind dale", imao sam utisak slican onom kad posle "Gospodara prstenova" citate "Mac od Sanare".
Ali to ne znaci da je Bruks los pisac. Zato reko' da pitam i druge za savet...
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

uf Drizzt i ostalo je mnogo zanimljiviji onima koji igraju DD (tadasnji 2e), i nekako shvataju to kao cjelinu odnosno dio tog DD univerzuma i sage. Meni je iskreno to nakon LOTR-a mozda i najaci fantasy, od kojih je Salvatore br.1 pisac :), dobro mozda mi je Pracet malko bolji zato sto je u sve to ubacio super humor, a takodje sada citam taj Tocak i mislim da je super, ono jeste kao LOTR ali ipak je super, na 400 stranici sam a planiram da procitam sto vise mogu, u biblioteci srecom imaju knjige sto nije slucaj za praceta ni za Salvatorea. Mac od Sanare nije ostavio neki utisak a citao sam ga nakon LOTR-a u srednjoj skoli i ne sjecam ga se bas dobro :).

Ne znam sta reci mislim volio bih da imam vremena da ga citam, ali nemam, a i da je preveden, ali...
Image
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Re: Salvatore

Post by valhalla »

IG wrote:Mac od Sanare nije ostavio neki utisak a citao sam ga nakon LOTR-a u srednjoj skoli i ne sjecam ga se bas dobro :).
Mac od shanare je plagijat i to los.
Vec sledece dve knjige iz tog serijala su znatno bolje a ima Bruks i drugih dobrih knjiga - recimo "Trcanje sa demonom"
User avatar
PainBringer
Posts: 335
Joined: Sat Jul 03, 2004 12:01 pm
Location: 9th Circle

Re: Salvatore

Post by PainBringer »

Procitao sam prve dve Salvatore-ove trilogije: "Dark elf" (hronoloski prva, ali je napisana posle IWD-a) i "Icewind dale". Iskreno, najbolja od svih tih 6 knjiga je "Homeland" (prva knjiga "Dark Elf trilogije"). Ona izuzetno odudara od svega ostalog sto je Salvatore pisao, a komotno moze da bude i stand - alone knjiga. Verovatno je i najbolja njegova knjiga ikada. Ima zanimljivu atmosferu, zivopisno prikazan svet Drow-a, jenostavnu pricu bogatu akcijom i na momente ubedljive likove - sto je dovoljno da ti pruzi solidnu zabavu.
U IWD-u se 'oseca' da je Salvatore jos uvek neiskusan pisac, a citav serijal na momente deluje kao kopija "Gospodara prstenova" (za koji sam Salvatore tvrdi da mu je bio velika inspiracija).
Jos jedan problem, koji se javlja ako knjige citas hronoloski, je razlika u ponasanju i stavovima glavnog junaka. Buduci da je "Icewind dale" trilogija prva napisana, Drizzt je tu prikazan kao tipican heroj, klasican, dosadan crno - beli lik. U "Dark elf" trilogiji, njegov karakter je mnogo bolje razradjen, ima mnogo vise "mesa", ali opet, ne ocekuj nista poput Martinovih likova. Ono sto posebno pda u oci je Drizzt-ova borbena vestina, na koju je stavljen veliki akcenat - on je "cudo od macevaoca". Problem je u tome sto ako posle toga procitas IWD, njegov lik se bitno razlikuje i jednostavno, odudara od onog sto si zapamtio iz prve trilogije.
Pokusao sam da citam i neke druge naslove ("A thousand orcs"), kao i stvari koje nemaju veze sa Drizzt-om (serijal o Artemisu Entreriju, "Sellswords") - ali zaista nije vredno truda. Jednostavno, Salvatore zeli da reciklira iste ideje i da konstantno nudi citaocima iste stvari, uz prilicno vodnjikavu (na momente nepostojecu) pricu, usiljene obrte i ne-bas-zanimljive likove. Da stvari budu gore, zaplet svih njegovih do sada izdatih knjiga zajedno moze da stane ne jednu stranu A4 formata. Istovremeno, Salvatore moze da napise pristojnu stvar kada hoce - kao sto je "Homeland", na primer - ali on to ne zeli da radi. Shvatio je da moze da zivi od skribomanije, jer uvek ima likova koji ce to da kupuju (a prodao je preko 10 milona knjiga). Doduse, iskreno mislim da bi klinci koji tek ulaze u zanr fantastike bili odusevljeni ovim knjigama - sto je OK, dok ne upoznaju druge autore. Ja od njega vise definitvno nista necu citati, ovo do sada je bilo vise nego dovoljno.
Moj savet: procitaj "Homeland", pa odluci da li ces zavrsavati "Dark elf" trilgiju. IWD je "onako", kvalitet mu se moze opisati sinusoidom.
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

uf meni je Salvatore naj jer po meni je pisac koji je pisao tokom Zlatnog doba DD-ja ili 2e i sve što je stvorio idejno je prilično obilježilo razvoj kompletnog Forgotten Realmsa, pored naravno ostalih većih junaka, ali ipak mi je on nekako zacrtao put, kroz pa ne znam kompletan fantazi. Što se tiče knjiga meni su najdraže Sojourn i možda Crystal Shard, ali Sojourn mi je definitivno najjači, moram da kažem da Homeland nisam pročitao nadam se da hoću jednom. Takođe Priest Cadderly mi je dobar lik i taj Klerički kvintet, mada nisam sve pročitao, kao ni ostalo Demon Wars i Star wars stvari koje je pisao. U suštini ja sam od ljudi koji poštuje ljude koje pišu i njihova djela, pogotovo Fantasy žanr i mislim da je Salvatore jedan od većih, ako ne i najveći, pored svih stvari koje su da kažemo loše kao što je pripadanje toj DD radionici, a broj uradjenih djela je toliki da i pored mog nastojanja da to sve pročitam jednostavno ne stižem. Što se tiče Tolkina, ja ne znam ni jednog fantasy autora kojem on nije uzor, a to što možda neko djelo i liči na gospodara uopšte ne uzimam za tolko loše, mada naravno više poštujem sopstveni stil dok to podrazumjeva dobar fantasy.
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Salvatore

Post by Shunka »

IG wrote:Što se tiče Tolkina, ja ne znam ni jednog fantasy autora kojem on nije uzor,
Ima i njih dovoljno. Eto prvi mi napamet pada Moorcock.

Edit:
Kad smo vec na tu temu onda svakako Robert E. Howard.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

Howard je stvarao ranije od Tolkina, koji nije mogao da mu bude uzor sa još nenapisanim djelom. Za tog drugog ne znam :D
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Salvatore

Post by Shunka »

IG wrote:Howard je stvarao ranije od Tolkina, koji nije mogao da mu bude uzor sa još nenapisanim djelom.
Pa da!!! Najcistiji dokaz da se moze i bez Tolkina!
IG wrote: Za tog drugog ne znam :D
O, Ize, pa kako ne znas za Majkla Murkoka?! Elrik od Melnibonea i ta bagra... Veoma je trashy ali ga ja jako volim.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

ne znam, nekako me je zaobišao valjda :)
Image
User avatar
PainBringer
Posts: 335
Joined: Sat Jul 03, 2004 12:01 pm
Location: 9th Circle

Re: Salvatore

Post by PainBringer »

IG wrote:uf meni je Salvatore naj jer po meni je pisac koji je pisao tokom Zlatnog doba DD-ja ili 2e i sve što je stvorio idejno je prilično obilježilo razvoj kompletnog Forgotten Realmsa, pored naravno ostalih većih junaka, ali ipak mi je on nekako zacrtao put, kroz pa ne znam kompletan fantazi. Što se tiče knjiga meni su najdraže Sojourn i možda Crystal Shard, ali Sojourn mi je definitivno najjači, moram da kažem da Homeland nisam pročitao nadam se da hoću jednom. Takođe Priest Cadderly mi je dobar lik i taj Klerički kvintet, mada nisam sve pročitao, kao ni ostalo Demon Wars i Star wars stvari koje je pisao. U suštini ja sam od ljudi koji poštuje ljude koje pišu i njihova djela, pogotovo Fantasy žanr i mislim da je Salvatore jedan od većih, ako ne i najveći, pored svih stvari koje su da kažemo loše kao što je pripadanje toj DD radionici, a broj uradjenih djela je toliki da i pored mog nastojanja da to sve pročitam jednostavno ne stižem. Što se tiče Tolkina, ja ne znam ni jednog fantasy autora kojem on nije uzor, a to što možda neko djelo i liči na gospodara uopšte ne uzimam za tolko loše, mada naravno više poštujem sopstveni stil dok to podrazumjeva dobar fantasy.
Kako uopste mozes da citas knjigu koja predstavlja kraj serijala, a da pri tom nisi procitao pocetak? Mislim, tehnicki je izvodljivo, ali jenostavno gubis kompletan uvid u nesto sto je zamisljeno kao celina i ostajs uskracen za kompletan dozivljaj. Izvini, ali to je totalno neozbiljno!
Razumem da volis Salvatorea jer volis D&D (i ja ga volim); na kraju krajeva, njegove knjige su doprinele popularnosti Forgotten realms-a. Ali, 'postovanje' o kojem govoris nema nikakakve veze sa kvalitetom nekog dela. Mozemo postovati Salvatorea, ali reci da je on naj od naj me upucuje ne zakljucak da nisi citao dovoljno fantasy-ja da bi stvorio kriticki stav prema tom zanru. Odavno je postalo popularno pisati knjige na osnovu FRP svetova - problem je u tome sto su knjige pisane na osnovu D&D-a vrlo loseg, ili u najboljem slucaju, osrednjeg kvaliteta (s par izuzetaka tu i tamo, ali premalo da poboljsa utisak).
Ipak, knjige pisane ne osnovu FRP setting-a ne moraju biti uvek lose. Imao sam priliku da procitam "Gotrek & Felix: first omnibus", koji je pisan na osnovu Warhammer setting-a, i moram da kazem da je William King u te tri knjige, pokazao vise nego Salvatore u svih svojih 20 i kusur. Tacnije, on je Sekspir u poredjenju sa Salvatoreom. Jednostavno, ta knjiga ne postavlja neke visoke ciljeve (da bude ne znam kakvo remek - delo): to je jednostavan, zabavan fantasy protkan s malo humora. I lepo funkcionise. Nije nikakav spektakl, ali ispunjava ocekivanja citaoca.
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

nisam mogao da nabavim knjigu inače bih. Naravno da ima još dobre fantazije, ali Salvatore mi je super. Jednostavno to je ono što sam igrao i zato mi je extra, kao npr Cormyr the Novel Greenwooda, jednostavno te knjige sam kroz igru proživaljavao i u principu zato za mene imaju veću vrijednost od bilo kojih drugih.
Image
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Salvatore

Post by Ko, jel' ja? »

Sjajno receno Painbringer.

Salvatore jeste jedan od najboljih DnD pisaca, ali to vise govori o DnD piscima nego o samom kvalitetu.
Procitao sam skoro sve Salvatoreove FR romane. Ono sto mi je zasmetalo, citajuci ih, je da previse paznje posvecuje tucama i opisu istih.
To se najbolje vidi u klerickom kvintetu koji je ubedljivo njegov najgori serijal.
Previse moralnih dilema koje Drizzt ima. Prosto da se covek zacudi otkud to da je on dark elf i kad vec jeste, kako ga nisu ubili odmah po rodjenju.
Ne verujem da bi mogao da napise nesto znacajno bolji roman, jer nije pisao samo za FR a ni to nije nista bolje, naprotiv.
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Re: Salvatore

Post by valhalla »

IG wrote:nisam mogao da nabavim knjigu inače bih. Naravno da ima još dobre fantazije, ali Salvatore mi je super. Jednostavno to je ono što sam igrao i zato mi je extra, kao npr Cormyr the Novel Greenwooda, jednostavno te knjige sam kroz igru proživaljavao i u principu zato za mene imaju veću vrijednost od bilo kojih drugih.

Nikad nije kasno za Murkoka - jos ces se prijatno iznenaditi
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

ma :) nije to moj trip predpostavljam, a i nemam vremena
Image
User avatar
Atriann
Posts: 32
Joined: Sat Jun 03, 2006 11:54 pm
Location: Strig,Valakija

Re: Salvatore

Post by Atriann »

Elrik od Melnibonea je najjaci lik...
Image
3rd place of IM 2007 Nationals
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Salvatore

Post by Shunka »

Atriann wrote:Elrik od Melnibonea je najjaci lik...
Elrik od Melnibonea je verovatno najbedniji lik od svih o kojima sam citao.

Is there a brave lord birthed by Fate
To wield old weapons, win new estates
Tear down the walls which Time sanctifies
Raze ancient temples like hallowed lies
His pride to break
His love to lose
Destroying his race,
His history, his muse,
And, relinquishing peace for life of strife
Leave only a corpse that the flies refuse

Moguce da sam pogresno naveo neke stihove... Ili izostavio neku strofu.
Ako prodje dovoljno vremena, zaboravicu da sam ih ikada znao napamet.

Edit: upravo sam uocio jednu gresku pa sam je ispravio.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Salvatore

Post by Awakened »

Ja sam jedva docekao na kraju da ga Stormbringer ubije i kaze "Farewell, old friend! I have been a thousand times more evil then you!" i uvek sam se pitao zasto to nije ucinio na pocetku i prekratio svima muke.

No, ako se izuzme Elrikovo emowristcutting ponasanje, nije uopste lose za citanje, narocito kad se uporedi sa Salvatoreom/Dzordanom/bratijom. Lako citanje, na momente smesno, i sto je najvaznije - KRATKO.

A i bio je onaj prevod Plave Ptice, koji je bio genijalan. Olujnik i Zalobnik su i dalje mnogo bajasticniji nazivi od Stormbringer i Mournstagodvec.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

Meni je Drizzt cool, citajuci mozda se umorim malko na momente od njega ali opet mi je cool. Ovi ostali me ne interesuju tolko, cak radije bi citao neke druge DD knjige. U sustini se slazem da su nekako sve nakalupljene oko iste stvari ali ipak meni je to u sustini totalno tripozno u vecini slucajeva, mislim ta DD epska fantastika i stvaranje i ozivljavanje tih svjetova koji se igraju. Pored toga mi se svidja sto koriste i nasa imena tipa Danica, Danilo itd :) Recimo da pored toga mi se dopada i ona Alias riba i Arlin Moonblade pa i Elminster, pa cak i DD stripovi su mi super. Sad predpostavljam da ovi sto vise vole ozbiljnije knjige ce da mi opet nesto prebacuju ali meni je to trip :)
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Salvatore

Post by Shunka »

@Awakened
Slazem se.

Dosuse, nisam procitao sagu do kraja. Mogao bih. Mada nije da nisam znao kako se zavrsava...
Usput, jesi citao pricu "Elric at the End of Time"? "Posveceno Teriju Pracetu"...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

Poceh da citam Homeland :) stvarno je super. Sad se sjetih prva knjiga koju sam ja citao bio je Sojourn pa sam dalje citao redosljedom izostavljajuci Homeland i Exile, a cini mi se da cu i da nastavim sa citanjem od The Silent Blade-a.
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Salvatore

Post by IG »

izgleda da ima i super strip o Drizztu :)
Image
Locked

Return to “Knjige”