Sveta knjiga.

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Nikolas
Posts: 74
Joined: Sun Mar 16, 2008 6:45 pm

Sveta knjiga.

Post by Nikolas »

Kao sto naslov kaze.Radi se o Bibliji.Izvinjavam se pripadnicima drugih religija.Sta vi mislite o Starom i Novom zavetu?
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Shunka »

Pa valjalo bi jednog dana i to procitati.

Na osnovu iskustva iz druge ruke, smatram da u tim knjigama skoro svako moze da nadje ono sto hoce, tj. podlozne su veoma subjektivnom tumacenju.

Uzgred, da li se jos uvek radi o svetskom bestseleru #1?

Edit:
A zasto se dovraga izvinjavas pripadnicima drugih religija?!
Inace, religiozne rasprave nisu dozvoljene na ovom forumu. Mada, dokle god mirno i civilizovano diskutujemo o knjigama, mislim da dezurni moderator nece reagovati.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Nikolas
Posts: 74
Joined: Sun Mar 16, 2008 6:45 pm

Re: Sveta knjiga.

Post by Nikolas »

Znam da nisu dozvoljene...ipak ja pricam samo o knjizi,zar ne?Izvinjeje je zbog toga sto nije svim religijama Biblija Sveta knjiga...Sto se tice subjektivnog tumacenja...definitivno si u pravu.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by lord warrior »

Dozvolicu raspravu dok god se rasprava tice knjige, ali necu oklevati da je obrisem ako krene pogresnim tokom.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Apsolutno. Samo razgovarajte o ovoj knjizi kao o knjizi, i necemo uvlaciti religiju u tu pricu.

Sto se toga tice, meni se najvise svidja Stari Zavet. Novi Zavet tu i tamo, ima i tu nekih preferencija, ali Stari Zavet, najvise mi se svidja.

Salu na stranu, hteo sam nesto sad reci, no nije to tako jednostavno, treba malo srediti utiske, i birati reci. Dolazim kasnije - posle kave 8)
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Penn & Teller: Bullshit!
Season 2, Episode 6 - Bible

Part 1
Part 2
Part 3
Part 4
Part 5
Part 6
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Apelujem na sve goste da ne gledaju na ovaj video kao na provokaciju. Bez obzira kakva je reakcija ocekivana prilikom postovanja.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Nije ocekivana nikakva rakcija. Ja sam samo odusevljen kolicinom preciznih informacija koje su izmeli u pola sata pa bolje da stavim link nego da pokusavam nesto slicno kroz parafraze.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:Nije ocekivana nikakva rakcija. Ja sam samo odusevljen kolicinom preciznih informacija koje su izmeli u pola sata pa bolje da stavim link nego da pokusavam nesto slicno kroz parafraze.
Doduse, iskreno, meni nikada nisu bile jasne teze tipa "Biblija je bullshit jer je puna fikcije". Ono, pun je i LOTR pa nikom nista.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Ali niko ne pokusava druge ljude da ubedi da po LotR-u treba da vode svoj zivot, daju redovno pare JRR Tolkien instituciji i menjaju zakone shodno pravilniku Gondora.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Sa druge strane, koriscenje takve argumentacije te stavlja na isti nivo sa "VIDECES TI KAD TI ISUS DODJE" ljudima.

Svaki mit u sebi sadrzi na nekom nivou eticku komponentu drustva u kome je nastao. Verujem da kad bi svi videli bibliju kao mit koji je zasnovan na moralnim normama jedne civilizacije i tako o njoj pricali, bio bi ovo lepsi svet.

Ili bar forum.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Ma da. Totalno sam na istom nivou. Imam i instituciju iza sebe koja ne mora da placa PDV.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Ako mislis da je vazno za moralnu poruku da li je tekst zasnovan na istorijskim cinjenicama ili ne... Da, onda razmisljas na isti nacin kao i ljudi koji kazu da je evolucija glupa, jer u bibliji pise...
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by bojan »

Dawngreeter wrote:Ali niko ne pokusava druge ljude da ubedi da po LotR-u treba da vode svoj zivot, daju redovno pare JRR Tolkien instituciji i menjaju zakone shodno pravilniku Gondora.
Ko im je kriv, sto ne pokusaju.
Ja podrzavam sve pokusaje "svedske dominacije" - vecina ljudi na ovoj planeti je ionako stoka nesposobna pa im treba neko da ih vodi za rucicu preko globalne ulice. Da li ce to biti crkve, LotR fanovi ili dzedaji - mene bas briga.
Drugim recima nije svrha religije da gospodari ljudima, ali vecini ljudi ljudi na ovoj planeti treba neko da gospodari njima/vodi ih za ruku/objasnjava im moralne dileme pa im je religija* zgodna stvar.
*Zameni za komunizam, anarhizam ili sta god nasta se ljudi primaju - isto je.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Ako mislis da je vazno za moralnu poruku da li je tekst zasnovan na istorijskim cinjenicama ili ne... Da, onda razmisljas na isti nacin kao i ljudi koji kazu da je evolucija glupa, jer u bibliji pise...
To nigde nisam rekao. Ja mislim da je covek koji ne moze nesto da nauci iz bilo koje knjige ili tragicno glup ili nedovoljno mastovit, a verovatno oba. Naravno, vise ima da se nauci iz boljih knjiga a po tom kriterijumu biblija se rangira vrlo nisko. dosadna, dosadna, strahotno dosadna knjiga. Ima par zanimljivih momenata ali sumnjam da bi iko ikada stigao do njih, ukljucujuci i mene, da ne postoji taj 'riscanski hype. Ovako je deo popularne kulture pa imas vec neku ideju, pa znas sta da trazis unapred pa je to dosta olaksavajuce po porazavajuce nezanimljiv materijal biblije.

@bojan: To sto pricas je fasizam u uzoj definiciji. Ne slazem se i nemam nista vise od toga da kazem. Mada ne mislim da i ti to iskreno mislis, imam intimna iskustva sa napadima mizantropije koji rezultuje u takvim izjavama.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Sveta knjiga.

Post by Awakened »

Momci, ako vam fali prozak, mozete ga nabaviti postom iz Meksika bez recepta...
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by bojan »

Dawngreetee wrote: @bojan: To sto pricas je fasizam u uzoj definiciji.
Fasizam je priznanje da me bas briga cemu ce ljudi da se klanjaju?
Fasizam je zalaganje za davanje ljudima izbora da njima vlada religija/komunizam sta god?
Fasizam je konstantacija da 90% ljudi na ovom svetu ne bi bilo u stanju da funkcionise bez uredjenog dustva i organa reda i mira?
Fasizam je zalagaje da kao sto ja ne zelim da budem clan ni jedne religije/pokreta/stranke neko drugi isto tako ima pravo da bude?
Fasizam je pravo da ljudi imaju izbor u kakvom ce drustvu da zive?

Ili je mozda fasizam rec kojom se razbacujes kada god se neko ne slaze sa tobom? :roll:
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by IG »

Biblija je cool djelo, nenako monumentalno i obimno, u sustini mi se dopada i veoma je nadahnjujuca uglavnom, ali ipak neki vremenski jaz postoji od 2000g kada je pisana i pa neke stvari su onako generalizovane koje vecina ljudi prihvata zdravo za gotovo. Volio bih da je mogu kompletno procitati, ali na onaj nacin koji podrazumjeva proucavavanje i udubljivanje u materiju. Mozda jednom :) kad budem malko bolji sa vremenom
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

bojan wrote:vecina ljudi na ovoj planeti je ionako stoka nesposobna pa im treba neko da ih vodi za rucicu preko globalne ulice
To je fasizam.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Sveta knjiga.

Post by Pendargon »

whoah... nisam ni ocekivao da se drukcije zavrsi... uzde momci, uzde, da ne bi islo pod lock.
on topic. Ja sam procitao bibliju. Cak dvaput (u svrsi "know thy enemy" ali offtopic). I ako izuzmemo beskonacna nabrajanja on rodi ovoga, uzme onoga, rodi ovoga, upozna onu, rodi ovoga... to je jedno skroz cool sapunicavo stivo, sa puno krvi, mucenja, seksa, nasilja, ljubavi , prevare, i tripovanja na cudnim pecurkama. Sa sve magovima i cudima i spasiocima. Naravno govorimo o starom zavetu. Novi smara big time.
Ja volim neke price, (ako iskljucimo Danikenovstine sa jedne, i zdrav razum sa druge strane). volim Johna the baptista i Salome, Pecurke Johna the revelatora i Book of revelations, Samsona i Dalilu... all that jazz. Religious aspect aside, i dalje je zanimljivije nego citati salvatorea (ali je i dalje dosadnije od Martina).
Samo moja 2 centa, fire away...
P.S. Zakonik po pravilima Gondora... I like it... :D
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Sveta knjiga.

Post by Pendargon »

To je fasizam.
Ne bih da piskim u toplu juhicu, ali to NIJE fashizam, sa cisto , jelte, istorijske strane. To se zove Apsolutizam. Cisto da ne zongliramo pojmovima. Back to bible , please... :D :D
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Pendargon wrote:Ja sam procitao bibliju. Cak dvaput
Ti si moja inspiracija. Ozbiljno. Ja sam probao, u nekoliko navrata citao delove, ali celu da procitam u komadu nikako mi nije poslo za rukom.

EDIT:
Ja se izvinjavam. Ovo jeste offtopic, ali ja moram da odgovorim. Elem, to ne mora da bude apsolutizam. Moze da bude, uredjene zapocetu sa tezom da ljudima neko mora da vlada jer su sami nesposobni obicno gravitira necemu srodnom apsolutizmu, ali to je u sustini opciono. Fasizam se dobrim delom oslanja na kult snazne drzave koja ce da sve dovede u red i zajednicki povede narod u pobedu / bolje sutra / zastitu od samog sebe itd. Tu ima i militarizma i sta ti ja znam, al' to je vise refleksija spoljne politike nego sustina unutarnarodne ideje.
Last edited by Dawngreeter on Wed Mar 26, 2008 4:28 pm, edited 1 time in total.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Sveta knjiga.

Post by Pendargon »

Dawngreeter wrote: Ti si moja inspiracija. Ozbiljno. Ja sam probao, u nekoliko navrata citao delove, ali celu da procitam u komadu nikako mi nije poslo za rukom.
Pazi, najbolje ide uz mnogo alkohola, narocito posle odredjenih filmova... i naravno preskakati sve delove:" onaj rodi ovoga, koji izrodi onoga..."
A novi zavet je pain. njega sam citao samo jednom, osim book of revelations, koji je meni sjajan (ako ikada resim da probam droge, ocu ono sto je John the Revelator grickao i pijuckao) :D :D
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Book of Revelations je stvarno vr'. Zamisljam lika koji naizmenicno lize zabe i selotejp i to pise. Verovatno cu ga dohvatiti opet u skorije vreme, treba mi kao opipljiva referenca za 'praistorijske' prorocke tekstove.

A nizanje... joj. Sin ovog,a brat onoga, iso ovde, rodio ovoga... Okrenes pet strana pa nastavis. Al' cak i sa tim, opet je dosadno. Mislim, tekst je suvoparan. Svi likovi su dvodimenzioni, ne postoji razvoj tokom price a kljucnim momentima se pristupa na tako banalan i direktan nacin. Onaj lik kojem je bog rekao da rokne svog sina, i onda oni idu negde gde on treba da ga rokne i to se sve tako nekako desava, kao da pisu o receptu za corbu. Jeste to bilo pre 1.2K godina ali kad su vec izglasavali sadrzaj biblije stvarno ne mogu da poverujem da nisu imali boljeg stiva pri ruci.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by bojan »

Dawngreeter wrote:To je fasizam.
Vidi, ne znam da li se pravis glup ili samo0 hoces da se svadjas - VECINA LjUDI ZELI da njima (i drugima) neko odredjuje vecinu stvari u njihovim zivotima, JER IM JE TAKO LAKSE.
Jedino sto se niko ne moze dogovoriti ko ce to biti - zato postoje stvari poput izbora. Posle kojih VECINA odredjuje kako ce SVI ziveti, a MANjINA se ne pita bas mnogo.
Jedino sto imas sa vremena na vreme promenu vecine, ali sustina ostaje - u samoj ljudskoj prirodi je da neko bude na vrhu.
E sada ako ces to nazvati fasizmom - napred.

PS. Nemoj molim te da kazes da je izlaz anarhija jer to se videlo kako lepo radi u Spaniji 1936-39.

PPS - i molim te nemoj da analiziras moja politicka stanovista - posto o njima pojma nemas ispasces glup.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Shunka »

OT:
@Dawngreeter
Kako ti uspevas apsolutno ubedjen u svoju pravicnost ulaziti u rasprave sa ljudima kada sam priznajes (javno i napismeno, mogao bih ti pokazati ako treba) da:
a) cesto se ne slazes sam sa sobom
b) cesto si nekompetentan?!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

bojan wrote:Vidi, ne znam da li se pravis glup ili samo0 hoces da se svadjas - VECINA LjUDI ZELI da njima (i drugima) neko odredjuje vecinu stvari u njihovim zivotima, JER IM JE TAKO LAKSE. [snip]
Hm. Cini mi se da si ti negde video uvredu gde je nije bilo. Tako da umoljavam da spustis gard, ako zelis da pricamo na ovu temu, da razmotris sta ti govorim bez a priori definisanja moje izjave kao uvrede ili napada, pa da se onda slozimo ili ne oko nekih stvari.

To, bas to sto si sada rekao je osnova fasistickog uredjenja. Mozda vecina stvarno tako misli, ne znam. Ja mislim da nije tako ali moje mislje je nebitno, picamo o nacelnim principima. Daklem, ako ljudi zele snaznog vodju koji ce ih ujediniti, koji ce im olaksati zivot i povesti ih u bolje sutra, to je samo po sebi na dve trecine puta do fasizma. Moderne interpretacije fasizma dodaju militarizam kao neophodnu komponentu da bi zaista po sredi bio fasizam, no ja to vise vidim kao neizostavnu posledicu svega ostalog nego kao definisuci element.

Daklem. Glup/nesposoban/uplasen/sta god narod + veliki vodja + snazna uniformisana drzava = fasizam. Ono, po definiciji. Ti mislis da je tako nesto neophodno vecini ljudi. Video sam da si rekao da pricas o drugim ljudima a ne o svom misljenju, ne govori mtebi da si fasista. Govorim da se ne slazem sa tobom da su ljudi vecinom fasisti.

I ne mislim da je izlaz anarhija. Anarhija nije izlaz ni iz cega. Ni jedna lepo upakovana ideja sa etiketom za naziv i programskom semom nije izlaz. To su sve ciljevi, izlaz je u obrazovanim, kulturnim ljudima koji nisu non-stop smrtno uplaseni za svoj opstanak i bulje u TV kao da je svevisnji.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Shunka wrote:OT:
@Dawngreeter
Kako ti uspevas apsolutno ubedjen u svoju pravicnost ulaziti u rasprave sa ljudima kada sam priznajes (javno i napismeno, mogao bih ti pokazati ako treba) da:
a) cesto se ne slazes sam sa sobom
b) cesto si nekompetentan?!
Svidja mi se pitanje :D

Samo da pojasnim te dve premise koje si izneo, a koje jesu istinite. Prva je posledica apsolutno neizostavne cinjenica da je svacije misljenje uvek pod uticajem nekih svojih emocija. Ako je makar samo delimicno, a cesto i u potpunosti, emotivna stvar to znaci da nikako nije sasvi mracionalna, sto znaci da racionalno gledano ne mogu da se slozim sa svim svojim stavovima jer su po automatizmo neretko medjusobno suprotstavljeni, ako bi se svaki odveo do svog logicnog kraja.

Druga stavka je nekako, valjda, self-evident. Trenutno nemam ni jednu diplomu a uskoro cu dobiti jednu. To me cini uslovno kompetentnim da pricam o jednoj i samo jednoj stvari. Sve ostale su posledica manje ili vise hiperaktivne radoznalosti. Trudim se da predmete interesovanja izucim onoliko koliko bi se moglo ocekivati od ne-profesionalnog interesenta ali, da se ne lazemo, tako nesto nikoga ne cini zaista kompetentnim.

Odgovor na prvobitno pitanje je srazmerno jednostavan. Ne mogu da ne mislim ono sta mislim i ne mogu da se pretvaram da mi je suprotno misljenje prihvatljivo jer da jeste, zastupao bih to misljenje a ne njemu suprotno. Nazovimo to (reltivno) miroljubivom koegzistencijom sa samim sobom. Tako da jedino sto mogu iskreno da radim je da drzim svoju stranu diskusije i upotpunjujem stanoviste kako naidjem na nove podatke. Nije retko da sam od sagovornika naucio nesto novo, cak i ako se posle svega i dalje ne slazemo. Bas skoro me je izvesni doktor astrofizike uhvatio oko istorijske zaledjine anarhizma u Kataloniji te snazne nacionalisticke ideje lokalnog zivlja koji ima svoju prilicno dugacku zaledjinu. Ja i dalje mislim on osto mislim o anarhizmu, ali sada mogu reci da sam manje nekompetentan na tu temu. Sto me i dalje ne cini kompetentnim.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Shunka »

Posten odgovor.

Inace, sto se tice kulturnih i obrazovanih ljudi... Ja ni u njih nemam nimalo poverenja. To su svakako pozitivne osobine. Ali same po sebi malo znace. Zaboga, koliko je samo nacista bilo izuzetno kulturno i izuzetno obrazovano!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by Dawngreeter »

Slazem se, biti ili ne biti djubre nema direktne veze sa obrazovanjem. Ali obrazovanje i kultura su neophodni faktori da ljudi koji nisu djubrad ne budu iskoriscavani od strane djubradi jer im se prodaju muda za bubrege i iskoriscavaju kojekakvi nazadni stavovi kultivisani na plodnom zemljistu ignorancije.

Ja, u stvari, zaista verujem da ljudi mogu da budu dobri (kvalitativno, ne upustam se u spiritualisticke konotacije dobra i zla). Ponekad mi bes nad trenutnom situacijom taj stav malo (ili malo vise) zamagli, do duse. I mislim da bi mnogo toga sjajnog moglo da se desi samo kada bi se zaobisle neke glupe prepreke koje nas proganjaju maltene od pocetka civilizovane istorije. Uz sav civilizacijski napredak, prosto je fascinantno koliko smo isti kao i ljudi pre 3K godina.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Sveta knjiga.

Post by Megabaja »

ako se odma', ali odma, ne vrnete u bibiliju, brisem celu temu...
drzavna uredjenja su OT...
dawngreeter je OT.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by IG »

lol :) ma dobro mozda je ot ali je zanimljiva prica
Image
User avatar
FEANOR
Posts: 74
Joined: Sun Mar 23, 2008 3:55 pm

Re: Sveta knjiga.

Post by FEANOR »

Shunka wrote: Inace, religiozne rasprave nisu dozvoljene na ovom forumu.
Zasto ne bi smelo da se raspravlja o religiji kao i o bilo cemu drugom? Ili i tu postoji neki misticizam ...

Biblija - Image
"The surest way to corrupt a youth is to instruct him to hold in higher esteem those who think alike than those who think differently"... Friedrich Nietzsche, genius of mankind
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Sveta knjiga.

Post by bojan »

FEANOR wrote: ...Zasto ne bi smelo da se raspravlja o religiji kao i o bilo cemu drugom?...
Zato sto se kao i rasprave o politici do sada nije lepo zavrsilo, pa su zato administratori i moderatori doneli odluka da nema vise. I taj stav se nece menjati.
Za ostatak posta si upozoren.

Svako ko bude raspravljao u ovom tonu dobice ban bez mogucnosti ponovne registracije.
Ovakvim raspravama nije mesto na ovom forumu - ako se nekome o tome raspravlja imate bezbroj drugih foruma na kojima ste dobrodosli.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Locked

Return to “Knjige”