Najbolji i najbolji

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Najbolji i najbolji

Post by Slartibartfast »

Naleteo sam na ovih (nekoliko) lista, jasnih dokaza da su najbolje liste najboljih filmova one za koje glasa najveci broj profesionalnih kriticara :mrgreen:

Dakle, 150 najboljih iz dvehiljaditih: http://www.filmlinc.com/b/?p=1490

(Po) 20 najboljih iz 2009: http://www.filmlinc.com/b/?p=1492

Obratite paznju na filmove koje ne prepoznajete (posebno na prvoj listi), u vecini slucajeva su prava blaga u pitanju.
Dakle, sta mislite?
Koliko ste od navedenih filmova gledali?
Sta mislite o pobednicima?
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Najbolji i najbolji

Post by Gassalasca Jape »

Sto se tice ovogodisnjih, ovde ima postovano vise lista od kojekakvih kriticara: link

Sto se decenijske liste tice, dapace veliku vecinu nisam gledao... ali od onih sto jesam, malo me zbunjuje redosled. Recimo Royal Tennenbaums na 19. i A.I. na 30. Mislim, gde si ti uopste nasao ovaj Film Comment? :P

Mada cu potraziti ove pri vrhu koje nisam gledao. Recimo ova dva rumunska...
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Najbolji i najbolji

Post by Megabaja »

pa gledao sam vise od trecine manje od pola...

nije mi jasno kako su neki "hitovi" dospeli u top sto - mogu cak i da nabrojim sumnjive ako bi neko zeleo diskusiju.


PS
posle par minuta pazljivije pretrage... mislim, fam fatal... covece, jel se neko od njih lozi na antonija ili rebeku?
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Najbolji i najbolji

Post by Slartibartfast »

Ja sam i trecinu jedva sklopio, a neke je (Pedra Kostu recimo) *jako* tesko naci.

Meni su iskreno "Mulholland Drive" i "In the Mood for Love" cak i previse straight izbori za vrh, ali svejedno dobri.

Meni sumnjivi:
Million Dollar Baby
Brokeback Mountain
The Departed
Far From Heaven
Femme Fatale
Mystic River
Black Book

Preostale Istvudove nisam gledao, ali bi umesto svih ovih 'ladno mogli da idu Cidade de Deus, Un lac, Rachel Getting Married, Munyurangabo, Chop Shop, Goodbye Solo i Black Sun, recimo. Bila bi mnogo bolja lista. I Magnolia umesto Punch-Drunk Love, naravno. Ali je ovo svejedno jedna od boljih na koje sam naleteo, samo treba uzeti i gledati redom sve sa nje.

Milina jedna razmisljati o tome uopste :mrgreen:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Najbolji i najbolji

Post by Verterdegete »

Ja sam gledao barem 70% ovih filmova i velika vecina njih po mom misljenju zasluzuje da bude na ovoj listi. Naravno, neki i ne ( Slazem se sa Slartibartfastom ).


Meni doduse smeta sto se na ovoj listi nisu nasli filmovi koji su, iako komercijalni ipak stekli kultni status i obelezili prvu deceniju 21. veka. Pre svega mislim na ''28 dana kasnije'', ''Shaun of the dead'', ''Ringu''. Sa druge strane na listi su se nasla mnoga kvaziartisticka i politicki korektna sranja ( Million dollar baby, Panov lavirint, Brokeback mountain, Children of men...)
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Najbolji i najbolji

Post by bojan »

Verterdegete wrote:... Million dollar baby
Odlican
, Panov lavirint,
Odlican
Brokeback mountain
Beskrajno smoran, ali ja nisam ciljana publika, a neki drugi filmovi istog rezisera su bili prilicno dobri.
, Children of men...)
Ne donosi nista novo, stare teme ne tretira na novi nacin - nije losh ali nista posebno.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Najbolji i najbolji

Post by Gorbash »

Stvarno mi nije jasno po cemu se isticu The Host i History of Violence...
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Najbolji i najbolji

Post by Megabaja »

pa valjda se isticu u odnosu na fam fatal...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Najbolji i najbolji

Post by Slartibartfast »

Ovakve liste su dobre upravo zbog toga sto tu nema mnogo tog subjektivnog, wtf momenta u izboru filmova. U pitanju je konCenzus. Znaci, svako ostvarenje je pogodilo pravu notu/zivac kod veceg broja profesionalnih kriticara filma - uvek ima razloga. Cak i za Femme Fatale, koji je bio jako dobro ocenjen medju ljubiteljima De Palme, a u pitanju je jedna jako cudna skupina ljudi, rekao bih, cudnija i od iskrenih ljubitelja Tarantina.

Evo dve vrlo pozitivne recenzije, od dvoje mozda najuticajnijih kriticara u SAD-u:

http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbc ... 60301/1023

http://www.calendarlive.com/movies/revi ... 6416.story
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Najbolji i najbolji

Post by Megabaja »

ovo je smesno.
ako nisi gledao film obavezno ga pogledaj. videces da je film prosecan u svakom pogledu. kritiku poput ove mozes napisati za svaki film.
na primer - plusevi su to sto se radnja desava sedam godina kasnije (?), sto prva (uzgred budi receno - veoma dosadna scena) traje kao vecnost i nema tekst, to sto nema dubine dijaloga vec moras da slutis o odnosima karaktera ( mislim, ovo je film o pljacki i prevari u braku, ne o teskim filozofskim nedoumicama), po misljenju kriticara obicne scene u ovom filmu izgledaju maestralno...
na kraju, pogledaj ocenu korisnika na samom sajtu sun timesa.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Najbolji i najbolji

Post by Slartibartfast »

Pogledacu ga nekad, ali moram da kazem da sam video prvu scenu (samu pljacku) i da mi je bila sjajna. No nije ni bitno.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Najbolji i najbolji

Post by Megabaja »

na primer, pogledaj rivju istog kriticara za snake eyes, gde pljuje po scenariju i protagonistima, i cudno mu je sto bokser moze da nokautira policajca, pritom mu je radnja ovog filma savrseno logicna.

a po mojoj oceni fam fatal i snejk ajz su negde u istom nivou kvaliteta, s tim da sam malo naklonjeniji kejdzu.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Locked

Return to “Film”