Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Moderator: Moderators

User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

Slartibartfast wrote: A tu fol gadljivost prema "americkom blokbasteru za jednovecernju zabavu" sa jedne, a prihvatanje svih holivudskih pravila prilikom ocenjivanja filmova sa druge strane necu da komentarisem.

Aj mi malo pojasni ovo...
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by bojan »

Slartibartfast wrote:...Pre bih rekao da je u pitanju alergijska reakcija na primat spec. efekata u filmu, koja se percipira kao nesto novo, lazno, iskvareno, sto skrece akcenat sa "pravih stvari" itd...
Ne.
Ja S.E. u filmu shvatam kao neophodnu alatku da se nesto isprica. Kao sto ti je cekic potreban da zakucas ekser. Ali se necu satima diviti kakav je to divan cekic ako isti ne kuca eksere.
A tu fol gadljivost prema "americkom blokbasteru za jednovecernju zabavu"
Ko je to gadljiv prema istima?
Ja - nemas pojma onda sta pricas.
Megabaja - josh manje.
...a prihvatanje svih holivudskih pravila prilikom ocenjivanja filmova sa druge strane necu da komentarisem.
Da, da, holivud je izmislio da film treba da ima barem polu-smislenu radnju i da ne bude grozna propaganda...
Hahahaha.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Golub87
Posts: 195
Joined: Mon Sep 08, 2008 9:23 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Golub87 »

Slartibartfast wrote:A tu fol gadljivost prema "americkom blokbasteru za jednovecernju zabavu" sa jedne, a prihvatanje svih holivudskih pravila prilikom ocenjivanja filmova sa druge strane necu da komentarisem.
A ko to radi?
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

Golub87 wrote:
Slartibartfast wrote:A tu fol gadljivost prema "americkom blokbasteru za jednovecernju zabavu" sa jedne, a prihvatanje svih holivudskih pravila prilikom ocenjivanja filmova sa druge strane necu da komentarisem.
A ko to radi?

Mene je citirao. Znaci, mislio je na mene. Ja sad cekam da mi objasni koja su to ''holivudska pravila prilikom ocenjivanja filmova'' kojim se ja sluzim ...
Image
User avatar
PeraNekron
Posts: 2231
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:31 am
Location: Rov 202

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by PeraNekron »

Vi ste svi ludi.
Mind Uploader wrote:... Kazem ja da je Pera isti Darth Vader, samo bez te moralne dubine...
Hypodermic wrote:Da nije robotech-a ne bih bio ovakakv kakav jesam!
Giga wrote:Realno, sasvim je logicno da mogu bez problema da ih bace sa par stotina metara i da budu prilicno sigurni da tom land raideru nece biti nista
igor wrote:jako je tesko uzimati puno poena jer se igra po knjizi.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Shunka »

@Slarti
Odkada nema Greetera na forumu niko ne deli tvoje filmske afinitete te ne vidim zasto nastavljas da postujes...

Mozda mladi Verter ima potencijala za tako nesto ali daleko je on jos.

Uopste mislim da bi ti komuniciranje na ovom forumu bilo lakse da zapravo ono, znas ljude i provodis vreme sa njima.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
shilja
Posts: 304
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:53 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by shilja »

Saethwyr wrote:Vi ste svi ludi.
A ne, ne. Cek, cek. Ne moze to tek tako. Dok ne kazes ko, argumentujes i potkrepis primerima. Postoje pravila 8)
"There are times when destiny calls forth a people and demands an action. Now is the time. We are the people. This is our action. Charge!"
"Sanity? Worthless things like that, I would not have as long as I can remember."
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

Pa Holivud je epicentar tog gluma+scenario pogleda na film, gde se ceni dobro "odigrana", vec postojeca radnja (scenario), a gde je reziser zapravo - menadzer. Zato tamo nagrade za najbolji film i dobijaju producenti (kao nigde drugde), jer se oni bave zapravo samom kreacijom filma, time sto biraju projekat i organizuju citavo snimanje. Velika vecina najboljih holivudskih ostvarenja su ergo filmovi nastali po knjigama koje imaju tzv. "emotional journey", odnosno, radnju koje se pokazuje kao centralna za razvoj karaktera protagoniste (i okoline). To vam je prvo ubistvo za Majkla Korleonea, ili trening Betmena, ili citav Shawshank za Endija Difrejna. Takvu prirodu dele i tzv. "oscar-bait" filmovi i "blokbasteri". Uostalom, u americkom mejnstrimu, najidiosinkraticniji reziseri su uvek bili odguravani u stranu - od Velsa i Hickoka do Kjubrika i Altmana, i retko su dobijali najvisa priznanja, za razliku od Forda, Vajlera ili Vajldera, za koje se (doduse uslovno) moze reci da su bili vise "studijski" nastrojeni (ovo bi danas bili Ron Hauard ili Stiven Daldri).

Sa druge strane imate tzv. autorski film, "socijalnu" kinematografiju nastalu iz italijanskog neorealizma, i mnoge druge.

Avatar je klasicni primer prve grupe. Ok, tehnicki nije ni po kakvoj knjizi, ali bi bez problema mogao da bude; ima jasan emotional journey sa jasnom porukom; radnja ima dobar "pacing" i slicno. Oblanda. I odakle dolaze kritike? Nije originalan; propagandan je (mada su izjave tipa da je protiv nauke sulude); previse je prost; napravljen za najsiru mogucu publiku... to je definicija "kritike iznutra". Da je Kameron tu malo poradio na suptilnosti, da je to sve malko mracnije i cinicnije, da glavni baja pogine na kraju, niko sa ovim filmom ne bi imao problema. Hvalili bi ga isto kao i "Shawshank Redemption", "The Godfather", "The Dark Knight"; ovako, vise lici na "Gone with the Wind", "E.T." ili "Titanik" (izvinjavam se ako izbor naslova deluje haoticno, pucao sam na najpoznatije). I eto. Covek se navikne na autopilot.

U krajnjoj liniji - ja se slazem sa mnogim izrecenim kritikama Avatara. Samo mi se cini da nista od toga ne bi bilo da je on marginalno (da ne kazem nedovoljno) bolji: uostalom, gro kritika i nije protiv filma samog, nego protiv njegove "pozadine" koja se u najvecem broju slucajeva zaboravi nakon nekog vremena: neoriginalnosti (Star Wars?), propagande (otkud znam, Birth of the Nation?), oslanjanja na tehnologiju (primera je previse). Avatar je holivudski clockwork - jasne, savrseno uklopljene celine, dobro izvedene, pocetak i kraj, sve funkcionise. Naravno da je uspesan.

Ako ces da ga kritikujes sto je u osnovi vise produkt nego film - samo napred. Ako ces da ga kritikujes sto je mogao biti bolji produkt... sta znam. Mogao je biti bolji, naravno. Ali mislim da treba da se shvati da je u pitanju prvoklasan produkt masinerije koja takve produkte pravi vec vise od jednog veka, i koja je postavila arsine od kojih se ljudi jako tesko oslobadjaju.

Kritikovanje tree-hugger friendly pristupa filma je u tom kontekstu u potpunosti prihvatanje holivudskih arsina prilikom ocenjivanja. Hajde sad i da raspravljamo i da li bi vanzemaljci bili bolji zeleni... :/

@Shunka: jbg :mrgreen: pa i ne postujem nesto previse...
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Megabaja »

slartibartfaste ono sto ti ocigledno ne vidis je da ja ukazujem na to da filmovi sa plitkom pricom proizvode nove narastaje sa plitkim argumentima. dakle, kao sto u filmu nema argumenata zasto se nesto desava, tako kod mladih koji pocinju da percipiraju svet oko sebe nece biti argumenata. to mi se ne dopada uopste - taj trend koji je slovic obrazlozio jednom recenicom na prethodnoj temi
Ma ti i tvoja generacija nemate pojma. Ali nemoj se uzbuđivati, niste vi krivi. Jednostavno ste odrasli, zadojeni potrošačkom kulturom u svakom obliku. Jebiga.
mlad covek ne moze da shvati da kvalitet nije nesto sto se svidja svima. moze da bude, ali nije automatski.

mislim da sam vec rekao da film nije los. da mislim da je zabava za vece, mislim. zasto? zato sto nema nista u vezi filma sto bi ti zaokupilo razmisljanje posle te veceri. tuzno je to sto bi prostim uporedjivanjem fonda reci star warsa i avatara shvatio da avatar ima fond reci koji moze da razume petogodisnjak (verovatno star wars ima trostruko vise razlicitih reci). ima i radnju koju razume petogodisnjak. i animaciju koja se svidja prvenstveno petogodisnjaku. to ubijanje sivih celija ubija mene, i zato mi se film ne svidja.

na konto toga da je produkt prvoklasan voleo bih da znam sta odredjuje tu prvu klasu... na primer ako je gluma deo te klase onda ovaj film ne moze biti prvoklasan - glavni glumci su animirani likovi. kao kad bi glas aladina dobio nagradu za glumu...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by CirKhan »

Code: Select all

Pa Holivud je epicentar tog gluma+scenario pogleda na film, gde se ceni dobro "odigrana", vec postojeca radnja (scenario), a gde je reziser zapravo - menadzer. Zato tamo nagrade za najbolji film i dobijaju producenti (kao nigde drugde), jer se oni bave zapravo samom kreacijom filma, time sto biraju projekat i organizuju citavo snimanje.
Hvaljen Dazbog sto je tako!
Kamo lepe srece da je Goran Paskaljevic vise gledao Milijusa a manje Jirí Menzela, a oduvek sam tvrdio da bi Kusturica bio odlican reditelj, samo da je malo vise gledao filmove Johna Forda i Henrya Hathawaya.
Holivud je najbolji (i jedini originalan ako smem primetiti) kulturni produkt Amerike, njen autenticni doprinos svetskoj kulturnoj bastini, i najbolja stvar posle eurokrema na svezem belom hlebu tipa 'sava'.
Mi smo svi ovde koliko nas ima na ovom forumu produkti te kulturne masinerije i formirani smo tako da reagujemo na stimuluse koje prepoznajemo. I to je sasvim ok. Da nije ta masinerija (obrazac), bila bi neka druga. A iskreno govoreci mnogo radije bih provodio vreme gledajuci holivudske nego bolivudske ili turske blockbustere. O kineskim operama i da ne pricam.
BTW meni licno se prevrce zeludac od pretencioznih art house fanova, koji seku vene na Felinija i Kislovskog kao velikane evropske Haute culture i sa zgrazavanjem gledaju na bilo sta sto dolazi 'prako bare', a da nije u najmanju ruku lustrirano nekom nagradom na Sun Dancu. Jedino mi se vise gade samozvani knjizevnici i postmoderni pesnici.
Film mi sluzi da isprica pricu. Ako hocu neko otkrovenje o ontoloskim dimenzijama univerzuma i svrsishodnosti covekove egzistencije, citacu knjige. Dodjavola, citacu i stripove. Film naprosto nije odgovarajuci medijum za takvu vrstu narativa, jer je vremenski izrazito ogranicen i ne daje konzumentu vremena da zastane, razmisli par dana o sadrzaju i nastavi dalje ili se vrati da ponovo predje preko teksta (ovde ciljam na pre-vcr poimanje filma) kao gorepomenuti mediji, i vizuelnim agzibicijama precesto diktira jedan pravac u citanju sadrzaja.
Last edited by CirKhan on Sat Jan 30, 2010 9:01 am, edited 1 time in total.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Shunka »

Megabaja wrote:slartibartfaste ono sto ti ocigledno ne vidis je da ja ukazujem na to da filmovi sa plitkom pricom proizvode nove narastaje sa plitkim argumentima. dakle, kao sto u filmu nema argumenata zasto se nesto desava, tako kod mladih koji pocinju da percipiraju svet oko sebe nece biti argumenata. to mi se ne dopada uopste - taj trend koji je slovic obrazlozio jednom recenicom na prethodnoj temi
Ma ti i tvoja generacija nemate pojma. Ali nemoj se uzbuđivati, niste vi krivi. Jednostavno ste odrasli, zadojeni potrošačkom kulturom u svakom obliku. Jebiga.
mlad covek ne moze da shvati da kvalitet nije nesto sto se svidja svima. moze da bude, ali nije automatski.
Mislim da gresis i da je ovo snishodljiv i potcenjivacki stav prema mladim generacijama.
Ne vidim ni jedan razlog zasto oni ne bi mogli da shvate nesto sto je shvatilo toliko generacija pre njih.
Da ne pominjem da ne vidim kako to danas filmovi imaju plice price od onih pre 10, 20 ili 40 godina.
Megabaja wrote:mislim da sam vec rekao da film nije los. da mislim da je zabava za vece, mislim. zasto? zato sto nema nista u vezi filma sto bi ti zaokupilo razmisljanje posle te veceri. tuzno je to sto bi prostim uporedjivanjem fonda reci star warsa i avatara shvatio da avatar ima fond reci koji moze da razume petogodisnjak (verovatno star wars ima trostruko vise razlicitih reci). ima i radnju koju razume petogodisnjak. i animaciju koja se svidja prvenstveno petogodisnjaku.
Mesas petogodisnjake i petnaestogodisnjake.
A da Avatar na razne nacine moze da zaokupi razmisljanje svedoci i ova tema, koja je na svojoj trecoj strani, a vec je bilo diskusija o njemu na opstim temama.
Megabaja wrote:to ubijanje sivih celija ubija mene, i zato mi se film ne svidja.
Mislim da je ovo previse pretenciozna izjava cak i za tebe.
Megabaja wrote:na konto toga da je produkt prvoklasan voleo bih da znam sta odredjuje tu prvu klasu... na primer ako je gluma deo te klase onda ovaj film ne moze biti prvoklasan - glavni glumci su animirani likovi. kao kad bi glas aladina dobio nagradu za glumu...
Zahvaljujuci cudima novih tehnologija animirani likovi mogu biti odglumljeni.
A prvu klasu u ovom slucaju odredjuje, rekao bih, fakat da si posle odgledanog filma vecina pomisli - ovo je bilo dobro utrosenih 3 sata i 400 dinara. A neki i - ovo je bilo totalno do jaja, moram da ponovim ovo iskustvo. I svi naravno posle pricaju o njemu (sa sam pokusao da se uzdrzim u pocetku ali nije mi uspelo).
Licno ja sam dvaput platio da gledam film, a to sto sam kasnije isao naokolo i pricao kako je ideoloski neispravan i emocionalno manipulativan nije nikoga sprecilo da ga gleda, a nekima je mozda i podiglo interesovanje.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

Slartibartfast wrote:Pa Holivud je epicentar tog gluma+scenario pogleda na film, gde se ceni dobro "odigrana", vec postojeca radnja (scenario), a gde je reziser zapravo - menadzer. Zato tamo nagrade za najbolji film i dobijaju producenti (kao nigde drugde), jer se oni bave zapravo samom kreacijom filma, time sto biraju projekat i organizuju citavo snimanje. Velika vecina najboljih holivudskih ostvarenja su ergo filmovi nastali po knjigama koje imaju tzv. "emotional journey", odnosno, radnju koje se pokazuje kao centralna za razvoj karaktera protagoniste (i okoline). To vam je prvo ubistvo za Majkla Korleonea, ili trening Betmena, ili citav Shawshank za Endija Difrejna. Takvu prirodu dele i tzv. "oscar-bait" filmovi i "blokbasteri". Uostalom, u americkom mejnstrimu, najidiosinkraticniji reziseri su uvek bili odguravani u stranu - od Velsa i Hickoka do Kjubrika i Altmana, i retko su dobijali najvisa priznanja, za razliku od Forda, Vajlera ili Vajldera, za koje se (doduse uslovno) moze reci da su bili vise "studijski" nastrojeni (ovo bi danas bili Ron Hauard ili Stiven Daldri).

Sa druge strane imate tzv. autorski film, "socijalnu" kinematografiju nastalu iz italijanskog neorealizma, i mnoge druge.

Avatar je klasicni primer prve grupe. Ok, tehnicki nije ni po kakvoj knjizi, ali bi bez problema mogao da bude; ima jasan emotional journey sa jasnom porukom; radnja ima dobar "pacing" i slicno. Oblanda. I odakle dolaze kritike? Nije originalan; propagandan je (mada su izjave tipa da je protiv nauke sulude); previse je prost; napravljen za najsiru mogucu publiku... to je definicija "kritike iznutra". Da je Kameron tu malo poradio na suptilnosti, da je to sve malko mracnije i cinicnije, da glavni baja pogine na kraju, niko sa ovim filmom ne bi imao problema. Hvalili bi ga isto kao i "Shawshank Redemption", "The Godfather", "The Dark Knight"; ovako, vise lici na "Gone with the Wind", "E.T." ili "Titanik" (izvinjavam se ako izbor naslova deluje haoticno, pucao sam na najpoznatije). I eto. Covek se navikne na autopilot.

U krajnjoj liniji - ja se slazem sa mnogim izrecenim kritikama Avatara. Samo mi se cini da nista od toga ne bi bilo da je on marginalno (da ne kazem nedovoljno) bolji: uostalom, gro kritika i nije protiv filma samog, nego protiv njegove "pozadine" koja se u najvecem broju slucajeva zaboravi nakon nekog vremena: neoriginalnosti (Star Wars?), propagande (otkud znam, Birth of the Nation?), oslanjanja na tehnologiju (primera je previse). Avatar je holivudski clockwork - jasne, savrseno uklopljene celine, dobro izvedene, pocetak i kraj, sve funkcionise. Naravno da je uspesan.

Ako ces da ga kritikujes sto je u osnovi vise produkt nego film - samo napred. Ako ces da ga kritikujes sto je mogao biti bolji produkt... sta znam. Mogao je biti bolji, naravno. Ali mislim da treba da se shvati da je u pitanju prvoklasan produkt masinerije koja takve produkte pravi vec vise od jednog veka, i koja je postavila arsine od kojih se ljudi jako tesko oslobadjaju.

Kritikovanje tree-hugger friendly pristupa filma je u tom kontekstu u potpunosti prihvatanje holivudskih arsina prilikom ocenjivanja. Hajde sad i da raspravljamo i da li bi vanzemaljci bili bolji zeleni... :/

@Shunka: jbg :mrgreen: pa i ne postujem nesto previse...


Ali ja zaista ne vidim gde sam kritikovao Avatar sa iskljucivo gluma/scenario pristupom. Jedino sto sam napao je New Ageizam koji se u ovom filmu propagira.

Uostalom, u ovom filmu osim glume i scenarija nema sta drugo ni da se kritikuje. U Avataru neke ozbiljne,autorske rezije nema. Film je puka naracija bez ikakvog autorskog pecata. Da budem iskren, ja zaista ne znam zasto svi uopste i potenciraju Kamerona kao reditelja, jer jAvatara je mogao da rezira bilo koji iole dobar reditelj i siguran sam da niko ne bi ni primetio razliku.
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Shunka »

Verterdegete wrote:U Avataru neke ozbiljne,autorske rezije nema. Film je puka naracija bez ikakvog autorskog pecata.
Taman sam mislio da sam shvatio Slartijevo shvatanje filma (tj. ne njegovo licno nego njega i mora ljudi koje imaju iste stavove i misljenja) i sada sam opet zbunjen. Kakva je sad to autorska rezija koja funkcionise van naracije filma?!?!?!?!?!?!?!?!
Kao, kapiram ja da film ne mora biti narativan. Ono, umetnost pokretnih slika i pratecih zvuka. Ali kako to tacno naracija i autorski pecat iskljucuju jedno drugo?
Cak se slazem i sa konstatacijom da je i neko drugi mogao da rezira film pa ne bi ispao mnogo drugaciji (kao sto recimo nije Lucas rezirao sve SW filmove). Ali on je Kameronov od pocetka do kraja. Negova je ideja, njegova je vizija... On ga je napravio i niko drugi to ne bi mogao. I ja sam ubedjen da je on znao kako sta i zasto radi da bi film postao uspesan kao sto jeste.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

Ok, ok, nespretno sam se izrazio sa ''autorskom rezijom''. Sorry.

Nisam rekao da se naracija i autorski pecat iskljucuju...
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Megabaja »

Mislim da gresis i da je ovo snishodljiv i potcenjivacki stav prema mladim generacijama.
Ne vidim ni jedan razlog zasto oni ne bi mogli da shvate nesto sto je shvatilo toliko generacija pre njih.
Da ne pominjem da ne vidim kako to danas filmovi imaju plice price od onih pre 10, 20 ili 40 godina.
decko je lepo napisao svoje stavove koje deli cela generacija, po njegovim recima. sa druge strane i ja imam dva mladja brata, jednog od 16 jednog od 14 godina i veoma dobro znam sta pricam. nove generacije sve teze i teze shvataju svet koji ih okruzuje, jer svet za razliku od njih stalno napreduje, i za svaku generaciju taj svet je sve kompleksniji. nemoj se zavaravati da je svet tvog oca i tvoj, u istom uzrastu, podjednako kompleksan i ako ti to nije dovoljan razlog ja cu se vise potruditi pa cu ih vise navesti. koji film iz osamdesetih i devedesetih koji je postao broj 1 na boks ofisu, ima jednako ili priblizno plitku radnju kao transformers ili avatar? uzgred veoma je tesko biti snisishodljiv i potcenjivac istovremeno, jel si siguran da si upotrebio pravi izraz?
Mesas petogodisnjake i petnaestogodisnjake.
A da Avatar na razne nacine moze da zaokupi razmisljanje svedoci i ova tema, koja je na svojoj trecoj strani, a vec je bilo diskusija o njemu na opstim temama.
ne, ne mesam. siguran sam da ce radnju filma potpuno isto shvatiti petogodisnjak i tridesetogodisnjak. probaj da me uveris da nije tako - reci sta to u ovom filmu petogodisnjak ne moze da razume, cikam te!
Radnja filma je u svojoj spoljasnjoj kritici predmet diskusija, ne u unutrasnjoj. Tema diskusije su tudji stavovi povodom radnje, ne i sama radnja.
Mislim da je ovo previse pretenciozna izjava cak i za tebe.
a ja mislim da si je iscupao iz konteksta. ne znam zasto si to uradio, al ajde...
dakle, film je zaglupljujuc jer moze bez problema da ga posmatra mentalno zaostala osoba, i shvati kompletnu radnju, a onda ti svojim tuznim frfljavim glasom objasni u deset prostih recenica o cemu se u filmu radi... slazes se?
Zahvaljujuci cudima novih tehnologija animirani likovi mogu biti odglumljeni.
gluma moze biti poboljsanja animacijom, stoga je nikada ne bih uzimao u ozbiljno razmatranje. kao kad bi rekao da tvoj stampac moze da odstampa sliku istog kvaliteta kog je pikaso nacrta. a prilicno sam siguran da se neuspesne scene ne glume ponovo vec se modifikuju kasnije.
A prvu klasu u ovom slucaju odredjuje, rekao bih, fakat da si posle odgledanog filma vecina pomisli - ovo je bilo dobro utrosenih 3 sata i 400 dinara.
vec sam napisao
kvalitet nije nesto sto se svidja svima. moze da bude, ali nije automatski.
sunka ja ne kazem da je film los (po stoti put), sve sto kazem je da nije fenomenalan. mislim da ovo zaboravljas.
na kraju krajeva pitanje o klasi filma bilo je upuceno drugom coveku...
Licno ja sam dvaput platio da gledam film
i ja - zapravo bio sam sa devojkom, pa sam platio cetiri karte. i idalje mislim da je radnja filma na nivou decijeg filma. ja volim da gledam i crtace, ali, kao sto rekoh ne bih im davao nagrade van tehnicke konkurencije.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Pendargon »

i ja - zapravo bio sam sa devojkom, pa sam platio cetiri karte. i idalje mislim da je radnja filma na nivou decijeg filma. ja volim da gledam i crtace, ali, kao sto rekoh ne bih im davao nagrade van tehnicke konkurencije.
Eh, te zene... na sta nas sve teraju... 8) 8)
Znam kako ti je... :D :D
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

A sta mislis o Feliniju i Kislovskom, Ciro?
Ja btw jako volim americki film (cak i holivudski). I uopste americku kulturu, sta od nje stigne dovde. Ali film ne sluzi obavezno da mi isprica pricu, pobogu. I nagrade na Sandensu uglavnom dobijaju pogresni filmovi, arthouse je oduvek bio imbecilan catchphrase... jbt koliko si me smorio ovom pricom, ne znam na sta mi je dosadnije da odgovaram. Volim eurokrem.

@Megabaja: pa napisah da je oblanda. Produkcijski prvoklasan. Sad, ja mislim da tu ima jos par sastojaka koji ga uzdizu iznad konkurencije, ti ne, kako god. Zaista mi nije do polemickih tonova na tu temu.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Megabaja »

ah tako. cini se da previse pises za nekoga ko ne zeli da ulazi u polemike.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

Nemam ja nista protiv polemika, samo me je prica oko Avatara smorila :/
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by bojan »

My little runaway... :lol:
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by CirKhan »

Mislim da su precenjeni te beskrajno pretenciozni i dosadni.
I znas sta? Uopste nemam problem sa propagandom u filmovima. "Birth of the Nation", "Triumph des Willens" i "Aleksandar Nevski" su remek dela kinematografije i ako budem imao decu pustacu im ih kao obaveznu lektiru barem dva puta godisnje.
Naravno da je svaki film na nekom nivou ideoloski (na tu temu se mnogo pisalo o vizuelnoj konstrukciji kadriranja kod Alana Pakule a sve u sluzbi ideologije). I naravno da svaki narativ koji progutamo svesno ili ne pokusava da nam proda neku ideologiju, bez obzira da li je to in -your -face libertarijanizam vesterna, utopijsko lamentiranje Barake, malogradjanstina dnevnika Brizdit Dzouns i sl. limunada ili infantilni anarhizam superherojskog zanra. I ja sa tim nemam nikakav problem. Vremenom sam stekao kozu nosoroga i filtere u nozdrvama, pa ideoloske sadrzaje nesvesno prepoznajem i filtriram ili ignorisem, vec prema zasluzi.
Ono sa cim medjutim imam problema jesu slucajevi kao sto je u pomenutom Avataru, gde se umesto da autor ima muda pa da snimi jedan posten angazovan film na temu beskrupuloznosti vojno-industrijskog kompleksa i sprege sa kartelima za ekslplataciju prirodnih bogatstava a sve u cilju perpetuacije poznog kapitalizma, kao sto je to recimo Syriana (a citajuce njegove intervjue ocigledno je da mu se to negde mantalo po glavi tokom rada na Avataru), Kameron je snimio hiper-komercijalnu kaleidoskopsku vrtesku koja niti ima neku ideolosku tezinu (za koji god ideoloski sadrzaj) jer odvlaci paznju na akcione sekvence i lepotu pejzaza, niti postuje gledaoca dovoljno da ga postedi plitkoumnih i nekoherentnih naklapanja koja su gle cuda potpuno PC i u skladu sa opsegom dozvoljene kritike postojeceg drustvenog ustrojstva.
Sto se mene tice vise konsistencije i integriteta imaju filmovi Steve Cigle "On Deadly Ground" i "Fire Down Below", bar kada je anti-korporativna zastita zivotne sredine u pitanju.
Last edited by CirKhan on Sat Jan 30, 2010 9:36 pm, edited 1 time in total.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

U svemu se slazem s tobom, osim za Felinija...
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Megabaja »

cira ume bas lepo da obrazlozi svoje stavove, sto je, moram priznati, ovde postala retkost...
i mislim da nisu pomenuti autori stvorili pretenciozne filmove, vec su ih na taj nivo uzdigli publika i kritika...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

...osim za Felinija i Kislovskog (mada sam od potonjeg gledao samo "Tri boje").
Ali ne moze Avatar da ima istu tezinu kao Syriana kada je u njegovoj osnovi momenat klasicnog eskapizma. Na njega puca, zbog njega je hvaljen, zbog njega je uspesan... to mu je zanr. Otkud znam. Naravno da je previse naivan. Ali gledao sam i mnoge druge naivne filmove
u kojima sam uzivao.

Usput, odjednom mi se gleda Syriana.

Nego, Ciro, sad me bas zanima, sta zapravo volis od neholivudskog filma?
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by CirKhan »

@Slartibartfast
Evo 'vako. Posto nemam previse poverenja u ono sto se zove autorski film poucen mnogim opekotinama i razocarenjima, odlucio sam da ti ilustrujem sa randomaticnom listom ne-holivudskih (ma sta to bilo) filmova po kriterijumu show, don't tell. Takodje na listi nema domacih filmova, zbog ekstremne fluktuacije kvaliteta istih od strane vecine domacih reditelja i scenarista.
-Quatermass and the Pit (1958)
-Chappaqua (1966)
-Kagemusha (1980)
-Idi i smotri (1985)
-Nadja (1994)
-Mushishi (2005)
-Dogville (2003)
-Princess (2006)
-Podarok Stalinu (2008)
-A Boy and His Dog (1975)
-Desu pawuda (1986)
-Altered States (1980)
-Los sin nombre (1999)
-Children of Men (2006)
-Anonyma - Eine Frau in Berlin (2008)
-Gorod Zero (1988)
-Ningen no jôken (1959)
-Men with Guns (1997)
-Vana espuma (1998)
-La guerre du feu (1981)
-The Cook the Thief His Wife & Her Lover (1989)
-Kontroll (2003)
-Der Untergang (2004)
-28 Days Later... (2002)
-One Day in the Life of Ivan Denisovich (1970)
-Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1990)
-Vinyan (2008)
-Far North (2007)
-Aguirre, der Zorn Gottes (1972)
-Dai-bosatsu tôge (1966)
-Irréversible (2002)
Na ovo bih dodao jos i recimo <autorske> filmove Darrena Arnofskog, Kronenberga, Lyncha, Jean-Pierre Jeunet-a, Nil Marsala, Alex de la Iglesiasa, Terija Gilijama, Lindsey Andersona, Gaspara Noa, koji su mozda recimo na ivici holivudskih produkcija a koje pratim sa posebnom paznjom, pod uslovom da su jos uvek u zivotu naravno.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
orome pancevo
Posts: 493
Joined: Wed Apr 19, 2006 12:47 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by orome pancevo »

A da vi svi lepo nadjete neku cicu i sa njom u bioskop,pa ako vas smori film...svetla su vec ugasena! :D Da vidim nekog posle da mu se ne svidja film! :D
A da,i videh negde da je megabaja napisao nesto...plitke price u filmovima stvaraju narastaje koji imaju plitka misljenja(jel tako nesto?)...ja nesto ne verujem u edukaciju filmovima,tome sluze knjige.
I da,nikad nemoj da placas devojkama karte za bioskop...samo ostanes bez para,ali to je druga prica,mnogima ovde strana.
I tako...idem sutra da gledam avatara,poslednji je dan,valjda nece biti guzve... :D
audaces fortuna iuvat
Shunka wrote:Upravo sam se setio da sam ja mod ovde!
Aman bre ljudi ne preterujte u zajebavanju coveka!
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Telion »

:lol: :lol: :lol: :applause: :applause: :applause:
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
Golub87
Posts: 195
Joined: Mon Sep 08, 2008 9:23 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Golub87 »

orome pancevo wrote:A da vi svi lepo nadjete neku cicu i sa njom u bioskop,pa ako vas smori film...svetla su vec ugasena! :D Da vidim nekog posle da mu se ne svidja film! :D
A da,i videh negde da je megabaja napisao nesto...plitke price u filmovima stvaraju narastaje koji imaju plitka misljenja(jel tako nesto?)...ja nesto ne verujem u edukaciju filmovima,tome sluze knjige.
I da,nikad nemoj da placas devojkama karte za bioskop...samo ostanes bez para,ali to je druga prica,mnogima ovde strana.
I tako...idem sutra da gledam avatara,poslednji je dan,valjda nece biti guzve... :D

Au brate....

A ja nesto ne verujem u edukaciju knjigama, tome sluze usmena predanja. :sarkazam:

Za ostatak posta nemam reci...
User avatar
PeraNekron
Posts: 2231
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:31 am
Location: Rov 202

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by PeraNekron »

Isao sa devojkom da gledamo Avatara. Oboje smo se slozili da su plavi ljudi simpaticni....i to je to. :D

EDIT : Oboje smo se pitali koliko je strumf-bobica potrebno za jednog strumfa... :lol:
Mind Uploader wrote:... Kazem ja da je Pera isti Darth Vader, samo bez te moralne dubine...
Hypodermic wrote:Da nije robotech-a ne bih bio ovakakv kakav jesam!
Giga wrote:Realno, sasvim je logicno da mogu bez problema da ih bace sa par stotina metara i da budu prilicno sigurni da tom land raideru nece biti nista
igor wrote:jako je tesko uzimati puno poena jer se igra po knjizi.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

Image
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Megabaja »

haha... :lol:
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
PeraNekron
Posts: 2231
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:31 am
Location: Rov 202

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by PeraNekron »

:lol: Neko je to nama usamljen, vidim ja. :wink:

On topic : Avatar = nista posebno. Specijalni efekti su stvarno fantasticni, vrhunski odradjeni itd itd. To je mozda i jedini razlog zasto sam gledao. Nije me interesovalo neko dublje znacenje/skrivena poruka.
Mind Uploader wrote:... Kazem ja da je Pera isti Darth Vader, samo bez te moralne dubine...
Hypodermic wrote:Da nije robotech-a ne bih bio ovakakv kakav jesam!
Giga wrote:Realno, sasvim je logicno da mogu bez problema da ih bace sa par stotina metara i da budu prilicno sigurni da tom land raideru nece biti nista
igor wrote:jako je tesko uzimati puno poena jer se igra po knjizi.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Ko, jel' ja? »

Slartibartfast wrote:Image
:applause:
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Gassalasca Jape »

Last edited by Gassalasca Jape on Mon Feb 01, 2010 4:32 pm, edited 1 time in total.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by CirKhan »

Odlicni tekstovi.
Dobro da si me potsetio na The Valve. Proslo je previse vremena od kako sam ga poslednji put posetio.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

Ne znam. Prvi je right on the money, mada se ipak ne bih slozio sa konacnom ocenom, treci stvara svoju pricu koja, iako intrigira, nisam bas siguran da postoji u filmu, a drugi mi deluje totalno promaseno: cak i da je tacno to sto je autor hteo da kaze (a prilicno sam siguran da nije), ne bi imalo nikakve veze.

No dobro. Idem da gledam nesto od Dejvid Gordon Grina :mrgreen:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Verterdegete »

Slartibartfast wrote:
No dobro. Idem da gledam nesto od Dejvid Gordon Grina :mrgreen:

Kakav je taj lik? Radi remake Suspirie :? ...
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Slartibartfast »

Hvaljen nesto mnogo, ali nisam gledao nijedan mu film. Kao planiram, ali mi sve deluje nekako smorno :/
Dacu utiske kad ih budem imao.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by Pendargon »

Takodje bih napomenuo da se onaj Zmaj zove Toruk...
U stvari, to dokazuje da je sve to deo velike Cryx invazije na stvaran svet.
Mislite o tome :twisted:
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Why 'Avatar' is actually the 26th biggest movie

Post by CirKhan »

Jes majku mu, u pravu si. A znao sam da mi je to ime poznato od negde. #-o
Doduse ja i dalje sumnjam na taint Haosa, obzirom da jasu Slaneeshove ate. I to bi svakako objasnilo njihove koste koje im daju T6.
Kill the Mutant!
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Locked

Return to “Film”