Dead Space

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Dead Space

Post by Dawngreeter »

Kad se vec toliko prica o Fallout 3, k'o reko' da pokrenem i temu o ovom naslovu.

Za pocetak, igra je sjajna. Ali ne na nacin na koji sam se nadao da ce biti. Izgleda kao da je pravljena da bude survival horror, mirise kao da je pravljena da bude survival horror, animirani prequiel sugerise da je zeljeni zanr survival horror, ali igra nije survival horror. Video sam na par mesta da je to istaknuto kao neka forma kritike igre, i potpuno su u pravu. Medjutim, ono sta igra jeste a sto ne znam kako bih nazvao jako dobro funkcionise.

U skorasnje mrant-u Tycho je Gears of War 2 nazvao zanrom "interaktivnog blokbastera" i termin mi se svidja, mislim da odlicno opisuje ovakve igre. Cini mi se da je igracka industrija konacno nasla izlaz iz dugogodisnjeg perioda katastrofalnih preterano produciranih shit ostvarenja i nalazi nacin da stancuje kvalitetne, zabavne naslove. Gears of War, Mass Effect, Dead Space - jako dobro se ilustruje da je industrija dovoljno velika i snazna da dodje do stadijuma manufakturisanja sopstvenih mitologija i svetova te konacno ostavi po strani igre zasnovane na popularnim filmskim temama.

Mislim, ima savrsenog smisl akada covek malo promozga o tome. Zasto da placaju Lukac Arts za Star Wars licencu kad amogu da izmisle svoju space opera mitologiju? Na identican nacin funkcionise Gears of War a bogami i Dead Space. Narativ i igre i animiranog prethodnika odlicno fercera i jako je pametno smisljen tako da daje jasnu notu mnogo veceg sveta ciji je samo deo zaista predstavljen.

Gameplay odlicno ispoliran, krajnje jednostavan i dovoljno zabavan da repetitivnost upucavanja skotova koji izlecu "iznenada" nikada ne postaje dosadno. Naime, igru vodi "stretegic enemy dismemberment" mehanika po kojoj nije vazno da saspete dovoljnu kolicinu damage-a u protivnika pa da on gekne, vec je vazno otkinuti mu dovoljan broj udova. U zavisnosti od umesnosti, snage oruzja, vremena za ciljanje i srece to moze da se desi sa samo jednim ili dva metka po protivniku, ili sa desetak. Takodje, postoji mehanika upgrade-a sve opreme koju posedujete koja koristi jako jednostavnu mogucnost kupovine i prodaje item-a i istrazivanja zabudzenih coskova da bi se doslo do ili kupilo dovoljno upgrade modula. Efekat upgrade-a je dovoljno mali da nije zaista krucijalno biti nabudzen najvise sto moze, ali takodje i dovoljno opipljiv da vam je neposredno jasno sta ste tacno dobili sa svakim pojedinacnim upgrade-om.

Preporuka. Ali prvo odgledajte crtani.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Dead Space

Post by Hypodermic »

Crtani?

Inace planiram da igru skinem, samo nikako da je stavim na spisak. Takodje, za razliku od F3, nisam je video u ponudi kod loklanih prodavaca (mislim na originale, da ne bude zabune). Opis koji si okacio je tipican koji se nalece na netu, tj da je igra pokusala da bude strasna, ali nije uspela u tome, a potpuno slucajno je uspela u necemu drugom.

Detaljnije kada je probam, ako ikada nadjem vremena za jos jednu veliku/zahtevnu igru (treba mi jos jedan hard, ovaj od 160 giga je mali za takve igre :( ).

Usputno pitanje, na koliko kakvih medijuma dolazi? (1 dvd, 2 dvd-a, jedan DL dvd, ili kako?)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Dead Space

Post by Dawngreeter »

Arhiva sa igrom je velicine 3GB u mom potpuno legalnom .torrent fajlu. Inace, nisam siguran da je igra slucajno dobra u ovome sta radi. Niko nije eksplicitno rekao da je to survival horror. Samo ima sve pojavne elemente takve igre. Mislim da je samo organski tokom razvoja postajala ovo sto je ispala, tako dobro ispoliran gameplay se ne desava slucajno. A i survival horror iz prvog lica niko nikada nije uspeo da izvede.

Glede crtanog: http://www.imdb.com/title/tt1267379/
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Dead Space

Post by joggy »

Ja jesam stavio na listu i gotvo da je skinuta. Pa cemo onda moci da razgovaramo dalje, ali po opisima u raznim medijima, obecava.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Dead Space

Post by Dawngreeter »

Presao igru danas. Zadovoljan sam igrom kako dugo nisam bio. Odlican pacing u prici, gameplay ostaje zabavan kroz celu igru iako u sustini radis jedno te isto, zavrsnica sa obaveznim plot twist-om koja je na nivou i bez jeftinih "necemo nista pametno da smislimo ali cemo to da napravimo tako da izgleda kao da je to dubokomisaono" trikova koji su prokletstvo savremene gaming industrije i, najvaznije, sam kraj je odjednom dobar kraj sam za sebe i odlicna najava za nastavak (ovo je hiper-retko u gaming industriji). Posle Alone in the Dark, zaista sam iznenadjen koliko su odlicno odmerili kolicinu podataka koje daju igracu. Mislim da se prijavljujem za Dead Space fanboy titulu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Dead Space

Post by Shark »

Alone in the Dark - "You're not alone, and it's not dark ... because everyone is on fire."
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Dead Space

Post by Slartibartfast »

Cak se i meni dopala igra, pre svega audio-vizuelni dozivljaj. Sve vreme se mislim da bi bilo bajno kada bi se to stavilo u neki ozbiljniji SF exploration adventure kontekst, bez onolikog pucanja u predvidljive monstrume. Ali dobro, i ovako je simpaticno.

Inace, igru provodim iscekujuci sledeci airlock. Svemir deluje preeeedivno.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Dead Space

Post by Gassalasca Jape »

Zlikovic jedni... sad i ja skoro zelim da je makar probam. <_<
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Dead Space

Post by Shark »

X3: Reunion anyone?
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Dead Space

Post by Slartibartfast »

Kakve sad X3 ima veze?
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Dead Space

Post by Brother Coa »

Igru preporucujem svima, volim horore - ali ova igra je cak i mene uplasila. Meni se svidja sto je realna kod brda stvari (nema HUD ni nesto "sa strane na ekranu" vec se interfejs pokazuje na odelu igraca kada se aktivira u vidu holograma, pucanje je realno - nema nisana dok ne nanisanis, okretanje je jako tesko i ledja su uglavnm nepregledna sto je cini zaista strasnim iskustvom - jer liku treba pola godine da se okrene) i to sto grafika uposte nije losa. Muzika je strava - stvarno svaka cast onome koji je napravio. Inace, igra je odlicna i PREPORUCUJE SE. Dvojika izlazi krajem Januara 2011, i ako ste mislili da je jedan brod strasan - probajte svemirsku stanicu sa milionima ljudi.
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Dead Space

Post by Brother Coa »

Jer je igrao neko dvojiku?
Koje su prve impresije?
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Dead Space

Post by Verterdegete »

Ukratko: Kome se svideo kec, svidece mu se i dvojka; Kome je kec bio ''meh'', dvojka jos vise ima da ga smori.
Image
Locked

Return to “Kompjuterske igre”