Mass Effect Saga

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

Mass Effect 1 & 2 su po meni najvece dostignuce do sada u video igrama. Nijedna igra pre njih nije davala toliko slobode igracu i oblikovanje price po necijim karakteristikama (Paragon, Renegade). Najavili su Mass Effect 3 za kraj 2011, i po najavama mislim da ce biti EPIC!!! :D
Ko nije igrao preoprucuje se, Jeste da uzima puno vremena (otprilike 25 - 30h igranja za prvi deo i otprilike toliko za drugi deo) ali zbog price, likova, lokacija, borbi, odluka i romansa... treba igrati - jer ovo je igra koju ce generacije pamtiti (kao Half Life ili StarCraft). A ko je igrao - neka slobodno podeli kakve su mu bile odluke i ukupan utisak igranja?
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Mass Effect Saga

Post by bojan »

Brother Coa wrote:... Nijedna igra pre njih nije davala toliko slobode igracu i oblikovanje price po necijim karakteristikama (Paragon, Renegade)...
Planescape.
...Jeste da uzima puno vremena (otprilike 25 - 30h igranja za prvi deo i otprilike toliko za drugi deo)
Davno, davno to bi bila prilicno kratka igra.
Al' dobro, danas su valjda u modi "sednes i zavrsis za jedno poslepodne" igre...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Mass Effect Saga

Post by Dzon Vejn »

Cisto da se zna: ja sam mass efect 1 presao u jednom danu. A to je mnogo manje od 24h ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
PeraNekron
Posts: 2231
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:31 am
Location: Rov 202

Re: Mass Effect Saga

Post by PeraNekron »

Brother Coa wrote:... Nijedna igra pre njih nije davala toliko slobode igracu i oblikovanje price po necijim karakteristikama (Paragon, Renegade)...
Elder Scrolls: Daggerfall/Morrowind

I sto kaze Bojan, sada je skroz u redu preci sve za jedno popodne. Morrowind (a bogami i Daggerfall iz davne '96.) bez jedno 100-120 sati igranja, ne mre.

On-topic : igra je skroz korektna, mada mi se vise svidja Knights of the Old Republic.
Mind Uploader wrote:... Kazem ja da je Pera isti Darth Vader, samo bez te moralne dubine...
Hypodermic wrote:Da nije robotech-a ne bih bio ovakakv kakav jesam!
Giga wrote:Realno, sasvim je logicno da mogu bez problema da ih bace sa par stotina metara i da budu prilicno sigurni da tom land raideru nece biti nista
igor wrote:jako je tesko uzimati puno poena jer se igra po knjizi.
RatGod
Strvinar
Posts: 1353
Joined: Sun Jan 29, 2006 6:29 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by RatGod »

Elder Scrolls: Morrowind sa svim dodacima zvanicnim ,mogao si da radis sta god oces kad god oces ,os postanes vampir postanes,os postanes vukodlak postanes mozes i da se izlecis jako tesko doduse ali mozes (njabolji deo igre),a to za stotinak sati mozes da je predjes ako znas stagde kako i samo da ides glavnu pricu a i to nije bas lako ,a ako oces sve da vidis ,tj da lutas sam nikad ne zavrsi (ovo se meni i desilo),tako da bez 1000h sati kao da nisi ni igrao
1000 year-old lords of the walking dead? Chosen avatars of the dark gods leading horrible creatures from another dimension? Ancient members of the civilization who created the very world upon which we wage our wars? Bah! We're skittish mutant rats. We've got a bell. And we're going to ring it till your ears hurt bleed. Bitches.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Mass Effect Saga

Post by lord warrior »

Baldur's Gate 2 - oko 120 sati.
RPG sa ogromnom slobodom u kome mozes da radis skoro bilo sta (ne racunajuci Elder Scrolls serijal) - Planescape, Fallout 2
RPG sa najnelinearnijom pricom, u kome svaka sitnica utice na nesto, sa nekih 20+ razlicitih epiloga - Alpha Protocol (da, apsolutno svaka naizgled nevazna sitnica ce imati posledice. Cak je bitno i kojim redom se igraju misije)

Da me ne shvatite pogresno. Mass Effect uopste nije losa igra. Dok je prica klise - Trazimo artefakte davno izgubljene rase i jednog odbeglog specijalnog agenta, [spoiler]da bi se ispostavilo da je ta rasa izgubljena jer ju je unistila druga izgubljena rasa koja sada dolazi da unisti nas univerzum. I to tako svakih par desetina hiljada godina[/spoiler] - valjda je kombinacija izvodjenja, glume i przackih scena ono sto ME cini dobrim. ME2, iako dosta uproscen, je mozda cak i bolji - igra se vise ne trudi da se predstavi kao RPG, vec kao arkada. I u tome joj je uspelo. Naravno, istrazivanje planeta postane mega dosadno. Kao i sve mini-igre (hakovanje racunara, obijanje brava...).
Neko je lepo rekao - ME je kao holivudski blokbaster - dobar za odgledati, ali nije vrhunsko umetnicko remek delo.
I dok nije prva igra natrpana svim mogucim stereotipima, nekako mi se cini da su mogli biti bolje uklopljeni (uporediti Illusive Man-a, verbatim kopiju [spoiler]Cancer Man-a iz Dosijea X[/spoiler], sa recimo velikom svetskom zaverom u kojoj [spoiler]Majestic 12 i najuspesniji svetski biznismen[/spoiler] hoce da vladaju svetom, a u tome ih sprecavaju [spoiler]Illuminati, potpomognuti Trijadama i Templarima[/spoiler], za finalni showdown u [spoiler]Area 51[/spoiler], kao sto je bio slucaj u Deus Ex-u).
Na kraju, moram priznati, zna Bioware da napravi bolji RPG.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

lord warrior wrote:Baldur's Gate 2 - oko 120 sati.
RPG sa ogromnom slobodom u kome mozes da radis skoro bilo sta (ne racunajuci Elder Scrolls serijal) - Planescape, Fallout 2
RPG sa najnelinearnijom pricom, u kome svaka sitnica utice na nesto, sa nekih 20+ razlicitih epiloga - Alpha Protocol (da, apsolutno svaka naizgled nevazna sitnica ce imati posledice. Cak je bitno i kojim redom se igraju misije)

Da me ne shvatite pogresno. Mass Effect uopste nije losa igra. Dok je prica klise - Trazimo artefakte davno izgubljene rase i jednog odbeglog specijalnog agenta, [spoiler]da bi se ispostavilo da je ta rasa izgubljena jer ju je unistila druga izgubljena rasa koja sada dolazi da unisti nas univerzum. I to tako svakih par desetina hiljada godina[/spoiler] - valjda je kombinacija izvodjenja, glume i przackih scena ono sto ME cini dobrim. ME2, iako dosta uproscen, je mozda cak i bolji - igra se vise ne trudi da se predstavi kao RPG, vec kao arkada. I u tome joj je uspelo. Naravno, istrazivanje planeta postane mega dosadno. Kao i sve mini-igre (hakovanje racunara, obijanje brava...).
Neko je lepo rekao - ME je kao holivudski blokbaster - dobar za odgledati, ali nije vrhunsko umetnicko remek delo.
I dok nije prva igra natrpana svim mogucim stereotipima, nekako mi se cini da su mogli biti bolje uklopljeni (uporediti Illusive Man-a, verbatim kopiju [spoiler]Cancer Man-a iz Dosijea X[/spoiler], sa recimo velikom svetskom zaverom u kojoj [spoiler]Majestic 12 i najuspesniji svetski biznismen[/spoiler] hoce da vladaju svetom, a u tome ih sprecavaju [spoiler]Illuminati, potpomognuti Trijadama i Templarima[/spoiler], za finalni showdown u [spoiler]Area 51[/spoiler], kao sto je bio slucaj u Deus Ex-u).
Na kraju, moram priznati, zna Bioware da napravi bolji RPG.
Za sve si u pravu, ali za remek delo nisi - jer se ne moze oceniti jos dok ne izadje treci deo. Sto po svim najavamo mnogi jedva cekaju. A kada sam rekao za slobodu, mislio sam na save file transfer, trojika ce imati preko 1.000 odluka sto si uradio u prvom ili drugom delu. Tj, prica ce se oblikovati na osnovu skoro SVAKE odluke ili minimisije sto si obavio - to nijedna igra danas ne daje.

Mada je i bojan u pravu - danasnje igre su i krace i lakse. Secam se prvi Call of Duty sam prelazio tri dana i svaki level po jedno 10 puta, pazio da me ne pogode i pravio razne strategije. Sedmicu sam presao za 5 sati na VETERANU, i prilikom toga sam zaginuo samo jedno 15 puta...
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Mass Effect Saga

Post by lord warrior »

Brother Coa wrote: Tj, prica ce se oblikovati na osnovu skoro SVAKE odluke ili minimisije sto si obavio - to nijedna igra danas ne daje.
Alpha Protocola daje u neku ruku, samo unatar jedne igre, kao sto napisah.
Prenos sejvova iz igre u igru je bio popularan u RPGovima devedesetih - svaka SSI-jeva Golden Box igra je imala tu mogucnost, zatim Realms of Arkania, i na kraju, medju poslednjima Baldur's Gate. Naravno, tadasnje igre su u neku ruku bile linearnije, pa nije bilo govora o prenosenju odluka iz igre u igru. Tako da mi je drago sto vimim povratak te tradicije, prvo u Mass Effectu, zatim u Dragon Age-u, a kako stvari stoje, verovatno i u Witcheru.
Jedino me nervira sto su svi oni sati budzenja lika u ME1 izgubljeni, jer u dvojci opet kreces iz pocetka. [spoiler]I smrt Sheparda nije izgovor. Shepard pogine. A zatim ga ozive. U istoj katsceni! Nije zaboravio nista sem svojih skilova. Al' ajde.[/spoiler]
U Dragon Age-u kad preneses lika u ekspanziju megabaja si (ne nas megabaja), a ako krenes s novim likom, pa... malo si jadnjikav.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
pavlicad
Posts: 78
Joined: Sun Mar 07, 2010 8:19 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by pavlicad »

mislim da je ME1 trajao 14 sati sa svim side questovima

meni je prva ozbiljna igra bila gothic iz 98 sa cudnim sistemom borbe
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Mass Effect Saga

Post by Dzon Vejn »

Ima tu jos nekih detalja: nekada sam mogao da izdvojim beskonacno sati dnevno za, primera radi, BG2. Danas ne bi bilo apsolutno nikakve sanse da krenem da igram tako nesto. Witchera sam krenuo, ekstra mi se svideo, onda sam imao period kad nisam mogao da se igram, jer jednostavno nisam imao free vremena. Zaboravio pricu, i posle mi se nije igralo (stigao sam do pola - mrzelo me da krecem od pocetka, a na dalje nisam mogao "lepo" da igram, jer sam sve zaboravio).

Dragon age, iako mi se igra, jednostavno necu ni da kupujem... znam da nemam toliko vremena. Puno interesovanja, puno obaveza, moraju se napraviti prioriteti ;). A uvek ce mi "multiplayer" (bilo virtuelni - WoT, LOTRO; bilo realni - boardgames, wargames) imati prednost u odnosu na single player opciju ;).

To naravno ne znaci ni da je AoD los, niti da je ME1 dobar... samo da razumem "marketing odluke" i jednog i drugog tipa igara - svaki od tih tipova ima "svoju ciljanu populaciju".
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

lord warrior wrote:
Brother Coa wrote: Tj, prica ce se oblikovati na osnovu skoro SVAKE odluke ili minimisije sto si obavio - to nijedna igra danas ne daje.
Alpha Protocola daje u neku ruku, samo unatar jedne igre, kao sto napisah.
Prenos sejvova iz igre u igru je bio popularan u RPGovima devedesetih - svaka SSI-jeva Golden Box igra je imala tu mogucnost, zatim Realms of Arkania, i na kraju, medju poslednjima Baldur's Gate. Naravno, tadasnje igre su u neku ruku bile linearnije, pa nije bilo govora o prenosenju odluka iz igre u igru. Tako da mi je drago sto vimim povratak te tradicije, prvo u Mass Effectu, zatim u Dragon Age-u, a kako stvari stoje, verovatno i u Witcheru.
Jedino me nervira sto su svi oni sati budzenja lika u ME1 izgubljeni, jer u dvojci opet kreces iz pocetka. [spoiler]I smrt Sheparda nije izgovor. Shepard pogine. A zatim ga ozive. U istoj katsceni! Nije zaboravio nista sem svojih skilova. Al' ajde.[/spoiler]
U Dragon Age-u kad preneses lika u ekspanziju megabaja si (ne nas megabaja), a ako krenes s novim likom, pa... malo si jadnjikav.
Drago mi je da postoji neko danas ko se seca dobrih starih igrica.... Danas, ma koliko bilo dobro, sve je zbrzano - i lako.
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

Inace lord warrior...kako si ti presao Mass Effect? Koje su ti bile odluke u igri?
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Verterdegete »

Meni su BioWare igre od Kotora pa naovamo strasno blede. Poprilicno su linearne, a i njihov famozni ''morality'' sistem se svodi na izbor izmedju psihopate i Majke Tereze. Eh, steta sto Troika ode...
Image
User avatar
pavlicad
Posts: 78
Joined: Sun Mar 07, 2010 8:19 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by pavlicad »

bioware treba da izbaci Dragonage 2 i KotoR mmo,dragonage ce sigurno biti dobar,a kotor mmo mora da se dokaze protiv WoWa :mrgreen:
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Mass Effect Saga

Post by lord warrior »

Brother Coa wrote:Inace lord warrior...kako si ti presao Mass Effect? Koje su ti bile odluke u igri?
Ne secam se najbolje, davno sam igrao... Ali otprilike, zenski Shepard, spasao Alenka, Ashley poginula, Anderson za predstavnika Saveta, stari Savet izginuo.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

lord warrior wrote:
Brother Coa wrote:Inace lord warrior...kako si ti presao Mass Effect? Koje su ti bile odluke u igri?
Ne secam se najbolje, davno sam igrao... Ali otprilike, zenski Shepard, spasao Alenka, Ashley poginula, Anderson za predstavnika Saveta, stari Savet izginuo.
Davno, a igra izasla krajem 2007? Ja sam presao i sa muskim i sa zenskim, spasao Ashley, spasio Savet, stavio Andersona za savetnika i unistio bazu kolektora bez ijednog gubitka...
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by Brother Coa »

Na E3 je ove godine bilo jako zanimljivo. Videli smo i BF 3, MW 3, Space Marine, Starcraft 2: Heart of the Swarm... i naravno dugo najavljivani Mass Effect 3....

Prica pocinje na Zemlji, nekoliko meseci posle zavrsetka DLC "Arrival", Shepard je na sudjenju i u sred tog sudjenja Riperi napadaju zemlju i Shepard bezi. Sada je njegova misija mnogo teza nego ranije. U drugom delu smo imali clanove tima i misije lojalnosti za njih, sada imamo citave rase i misije lojalnost za njih. I njihova lojalnost ce najvise zavisiti od predhodnih odluka ( da li si ubio ili spasio savet, ubedio Kvarijane da idu u rat ili ne, spasio ili ubio Get heretike, sacuvao ili unistio podatke za genofejg let...), takodje se sve one mini misije iz prvog dela ( kao sto ej bilo skupljane Asari ploca i Liga jednog medalja ) bitno uticati na celu igru. Takodje je najavljeno da ce se svi karakteri iz proslih igara vratiti, ali da cete moci samo odredjeni broj njih da vodite na misije i da cete neke samo voditi na nekim misijama ( kao Liara u 2 delu... ).

Sada postoji mogucnost da pravite sami svoju pusku, kao i da sami biramo delove oklopa za nas i nase pratioce. Nove lokacije ukljucuju Teru, Mars i maticne planete svih ostalih rasa ( barem sto se vecih tice, nista nije potrdjeno za manje osim Kvarijana ). Takodje bliska borba sada ima veliki udeo u igri ( hvala Imperatoru ), u demou vidimo Sheparda kako kolje protivnike na blizinu sa svojom Omni-blade ( isti fazon kao Plasma Sword kod Protossa ). Sve klase mogu da biraju oruzije, ali samo 2 komada ( naravno, osim vojnika koji moze da nosi sve ). Sto se romanse tice, BioWare nista nije naglasio osim mogucnosti gej veze i da ako ste imali vezu u 1 delu i prevarili je u drugom da cete se gadno opeci...

Igra izlazi 6 marta 2012 ( smor zivi... ) tako da cemo morati jos malo da pricekamo ( iz BioWera su rekli da su pomerili igru zbog 2 razloga:
-Zbog toga sto hoce da poprave sto vise moguce bagova i gresaka, inace igra je 85 - 90% zavrsena.
-Zbog toga sto hoce da sacekaju da se igraci odmore od BF 3, MW 3, Skyrim-a i Starrafta.

Barem imamo Space Marine ako nista drugo dok cekamo :D
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: Mass Effect Saga

Post by DeathJester »

Ja sam presao oba ME, svaki po tri puta. Sta ja znam, okej je igra ako stvarno zelis malo single player akcije da ubijes par popodneva. ME3 ce sigurno biti okej, ali mislim da nisu pomerili release date da bi ih Skyrim taaaaaakooo zaklao da je to strasno :-D
Bioware nije sto je nekad bio, sada Bethesda vlada tim pojem :-P
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Locked

Return to “Kompjuterske igre”